stratejik sözlük ve fikirleriniz

diplomatik gelişmeler, çatışma bölgeleri ve haritaların ana gündem başlığını oluşturmasını planladığımız sözlükte iç politik meselelerin yer almamasına önem göstereceğiz.

ilk etapta üyelik herkese açık olacak, daha sonra üyelik onaya tabi tutularak seçiciliğe başvurulacaktır. böylece sözlük ekibimize dahil olabilecek kapasitedeki üyelerimizi de seçmiş olacağız. her üyemizin ve takipçilerimizin çoğunun bizden en önemli ricası olarak öne çıkan kaliteyi koruyacağız ve bu konuda ödün vermeyeceğiz.

stratejik sözlüğü, sözlük camiasının ana akımı sayılan türkiye'nin en büyük sözlükleriyle kıyaslamamanızı tavsiye ederiz. bizim binlerce kişiye hitap edip popüler başlıkları işleyelim gibi bir amacımız yok. biz, diğer projelerimizde olduğu gibi sadece 'ilgilisinin bilgileneceği' bir platform yaratmak istiyoruz. tabi ki de bunu yaparken, türkiye'de halk tabanında en önemli eksik olarak gördüğümüz uluslararası ilişkileri ilgilendiren başlıkları daha yakından takip edeceğiz. afganistan'da 3 kişinin öldüğü bombalı saldırıyı haber yapıp manşete taşımayı uygun görmeyen haber sitelerine inat, o bombalı saldırının kim tarafından hangi amaçla patlattığını sorgulayacağız. arkasındaki nedenleri arayacağız.

takipçilerimizin diğer bir isteği olan mobil uygulamayı da en yakın zamanda yayınlayıp sizlerin hizmetine sunacağız. unutmayın ki biz hiçbir kâr amacı gütmeyen ve hiçbir kişi ve kurum tarafından fonlanmayan, bu işi sadece hobi olarak yapan gönüllülerden oluşuyoruz.

sözlüğümüz zamanla kendi çizgisini bulacaktır. bunu yaparken de siz takipçilerin desteği bizim için çok önemli.

edit: mobil uygulamamız google play'de. ilerleyen zamanlarda ios için de bir çalışmamız olacak. android kullananların indirmesi için linki bırakıyorum buraya. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.empty.stratejiksozluk
kişisel olarak böyle bir sözlüğün varlığından inanılmaz memnunum. sözlüğe katkı sunmak için elimden geleni yapacağım. şöyle bir korkum da yok değil sözlük popülerleştikçe acaba entry kalitesi düşer mi ? bilgiler ne kadar güvenilir kalır. umarım sözlük hep bu kaliteyle devam eder özgür ve tarafsız bir platform olarak buranın altını çizmek lazım kalır.
her şey güzel ama mobil uygulamada çok eksiklikler var
1-) entry gireceğiniz zaman klavye yazdığınız ekranı kaplıyor yazdığınız yazıyı göremiyorsunuz.
2-) yine mobil uygulamada herhangi bir başlığa girdiğiniz zaman bir önceki menüye dönmeniz için bir kez geri tuşuna bastığınızda komple uygulamadan çıkıyor. zira bahsettiğim sorunlar ekşi sözlük uygulamasında böyle değil her şey tecrübeyle sabit başarılar.
bir alana özgülendiği için diğer sözlüklere göre daha efdal olan sözlük.

ancak alım yaparken bu sözlük formatına uygun üniverisite okumuş ya da bu alanda boş bilgi sunmayacak ve kahve muhabbeti yapmayacak kişilerin tercih edilmesi kaliteyi arttıracaktır.

bir de buradan yazar arkadaşlara sesleniyorum , lütfen yazılarınızı yazarken önemli olan bilgiler için kaynak göstermeniz ve gerekçeli olarak yazı yazmanız daha iyi olacaktır.
yoksa 2-3 cümle söylenen sözler hep havada kalmaktadır.
hem birkaç şeyde biz öğrenmiş oluruz.
piyasadaki benzerleriyle kıyaslandığında bu mecra kısmen daha spesifik bir konuya sahip olduğundan girdilerin kalitesi ne kadar düşerse düşsün, benzerleri kadar bozulmayacaktır diye ümit ediyorum. bozulmaması için ben de elimden geleni yapacağım.
basliklara baktigimda dünya gündemi konusunda cahil oldugumu hissetmeme sebep olmuş, dolu dolu bilgi ve icerik başlıkları olan sözlüktür. bilinçlenmek için şimdilik ideal olsa da ilerleyen zamanlarda benim cahilligimin göze çarpmayacagi bir format alacagini düşünüyorum. bu kadar derin konularda benim gibi fikri olmayan ama mutlaka söyleyecek seyleri olan yazarlara kavusmamasini diliyorum.
emegi geçen herkese cok teşekkürler ellerine saglık. birde müjde vereyim admin abimizden aldıgım bilgi doğrultusunda sanırım mobil uygulaması da yakın zamanda çıkacak :))
umarım kaliteli biz sözlük olur düşüncelerin temellendirilerek anlatılan, tartışmaların seviyeli bir şekilde ilerlediği, insanların düşüncelerinde kolektif olarak yararlanacağı güzel bir sözlük olur.
özgün alanı olması sebebiyle diğer sözlüklere göre daha kaliteli olacağı kanaatindeyim. ancak bizim bölümün 3 temel unsuru ''siyaset, tarih, hukuk'' olduğundan ve bu ülkede herkesin(!) tarih ve siyaset profesörü olmasından dolayı bazı sorunlar teşkil etmesinden şüpheliyim. özellikle iç siyaset konusunda sözlük yazar mevcudu arttıkça kutuplaşmalar ve seviyesiz tartışmalar baş gösterecektir. sözlük sahiplerinin bu konu hakkında dikkatle önlem alması gerek
gündelik siyaset batağına kapılıp bunun hırsını ve ihtirasını sosyal medyada kusan insanlarımızın, mümkünse haberinin bile olmamasını dilediğim sözlük.
partizanlıktan uzak, ufku geniş yazarların var olduğu bir sözlük olur umarım.
amacından sapmamasını, alakasız ve seviyesiz insanlar tarafından talan edilmemesini temenni ettiğim güzel bir sözlük...
uygulaması olsa bide. keyfime yok diyecek.
bir mühendislik öğrencisi olarak oldukça faydalanacağım bir uygulama olmuş. bir tavsiye olarak app uygulaması yapılırsa çok daha güzel olur
siyasi tarihe olan merakımı gideren sözlük.güzel bir kültürü var umarim böyle devam eder.
mobil uygulaması gelistirilmeye acikfakat entry girererken yazdigimizi goremiyoruz
bence hepsi çok değerli olmasına karşın yinede çok fazla başlık var kullanıcı sayısının azlığınıda göz önünde bulundurursak bu durum yeterli bilgi alış verisini kısıtlamakta ve bu değerli başlıklar yeterince tartışılamamaktadır. başlıkları bir herkesin kafasına göre açması bu durumu asil nedeni gibi gözüküyor. bir onay sistemi olursa bu durumdan kurtulabileceğini düşünmekteyim.
tek korkum , buranın istila edilerek özgür fikirlerin yayınlanmasına engel olmaya çalışılması . aslında bir korkum daha var ki o da şu ; mevcut kalitenin , buralar kalabalıklaştıkça düşme ihtimali . lütfen buna engel olum . kaliteyi koruyalım çünkü bu platform an itibariyle türkiyede eşsiz...
tavsiyem şudur ki ; sadece site olarak kalmamalı program olarakta indirilip bildirim ve ayarlarla kullanıcıya daha yakın olmalı. ikinci bir tavsiyede burası kalabalıklaştıkca doğrunun yerini yalanlar ve söylentiler alacak, gerçek göz ardı edilip taraf tutulacak bir platform olma tehlikesi taşıyor, bu konu hakkında beyin fırtınası yapılıp yön tayin edilmelidir.
böyle bir ortam ihtiyacındaydım, emeği geçenlere teşekkürler. umarım, diğer entrylerde de belirtildiği gibi, popülarite ile kalite düşmez.

edit: başlık açarken seçilen kategori belki kontrollü bir şekilde genişletilebilir.
gayet güzel düşünülmüş bir platform. halka tanıtımı yapılmalı, halkın bilinçlenmesi ve bilinçlendirmesi için bu platformun aracı olması şart. taşın altına elimi sokmaktan çekinmeyip, gerekli görüldüğü taktirde reklam ve paylaşımlarda gönüllü olarak yerimi alırım.
  • /
  • 2