suriye'de arap baharı'nın başlangıç hikayesi

2011'de başlayan suriye iç savaşı dera'da başlamıştı. dera geçtiğimiz ay tekrar rejim kontrolüne geçti. bana göre her ne kadar idlib, çöldeki ışid bölgeleri ve pyd kontrolündeki kuzey toprakları şam yönetiminin kontrolünde olmasa da dera'nın geri alınması, rejimin iç savaşı kazandığının göstergesi.

çoğu kişinin bilmediği, internette dolaşan ve herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğüm suriye'deki savaşın başlangıç hikayesini sizle paylaşmak istedim.

halk hareketlerinin büyük devrimlere yol açtığı arap baharı'nın başlarında, suriye’de dera şehrinde iki bayan doktor telefonla konuşurken; “hüsnü mübarek düşmüş, darısı bizim başımıza…” şeklinde niyetlerini dile getirdiler.

telefonları istihbarat tarafından dinlenen bu iki kadın doktor tutuklanıyor ve ceza olarak saçları sıfıra vuruluyordu. bunun üzerine, bu kadınlardan birinin akrabası olan 12-13 tane çocuk, duvarlara “halk, düzenin yıkılmasını istiyor.” sloganını yazıyor (sözü edilen slogan arap dünyasında en çok atılan slogandır). okulun müdürü bu çocukları istihbarata şikâyet ediyor. çocukları içeri alıyorlar ve çocuklar çok ağır işkencelere maruz bırakılıyor. (o çocuklardan biri ile ilgili fotoğrafları görmüştüm daha önceden ama şuan bulamadım maalesef.)

çocuklar içeri alınınca, dera bölgesindeki aşiretlerin reisleri, dera’nın istihbarat sorumlusuna gidiyor ve bu çocukların bırakılmasını istiyorlar. ancak hakaretle karşılaşıyorlar ve bunun üzerine bir sonraki gün bine yakın kişi sokağa çıkıyor. çocukların bırakılmamasını ve aşiret reislerine yapılan bu hakareti protesto ediyor. (dera bölgesi küçük ve özel bir yerleşim birimi. dera’da yaşayanlar büyük bir çoğunluğu 'seyyidi ve ehl-i beyt torunları')

dera şehrinde insanlar öldükçe isyan önce bütün şehre yayılıyor. ilk başlarda birkaç bin kişi gösterilere çıkarken, kısa bir zaman içinde on binlerce deralı sokakları doldurmaya başlıyor. peygamber torunları olan seyyidlere, baas rejiminin geçmişten beri büyük baskı uyguladığı bilinir zaten. bunun da etkisiyle dera’da ki isyan büyüdükçe diğer şehirlerde de etkisini gösteriyor ve isyan dalgası tüm suriye'de etkisini gösteriyor.

(bkz:suriye'de iç savaşın başladığı dera'nın tekrar rejim kontrolüne geçmesi)