suriye deki unutulmuş savaşçılar: pkk

pkk / ypg / pyd her ne kadar bizim için terör örgütü olarak kabul edilse de pek çok avrupalı ve amerikalıların gözünde örgüt liberal hegemonyanın yayılması için savaşan, radikal islamın düşmanı, hatta pek çok batılı için batının en iyi müttefiki. ancak bu başlığa sinirlenmek yerine sadece neden böyle düşündüklerini ve nasıl cevaplanabilceklerini düşünmeye çalışın. her ne kadar amerika ve ab pkk yı ypg den ayırıp, ypg nin bir terör örgütü olmadığını düşünse de, yazılan makalelerde ypg den ziyade pkk yı kullandıklarını görebilirsiniz. örneğin biz de bu konuyu öğrenirken pek çok kez kafamız karıştı (hani pkk ab tarafından en çok kan döken terör örgütlerinden biri olarak kabul ediliyor idi?? ) ancak malesef durum bu kadar trajikomik.

bu başlık aslında 2017 yılında henry jackson s. tarafından yazılmış pkk nın aslında bir terör örgütü olmadığını iddia eden ve bunun gerekçelerini açıklayan bir kitap. bahsedilen gerekçeler ise: radikal islam (ışid) ile olan savaşta batıya en çok yardım etmiş örgütün pkk (ypg pyd) olması, gelecekte suriye deki diktatör rejimin yıkılmasına ve liberal hegemonyanın sağlanmasına yardım edecek potansiyel bir müttefik (hatta dost) olması, demokrasiyi ve cinsiyet eşitliğini yani feminizmi savunan (kadın savaşçılardan bahsediliyor) bir örgüt olması ve bu yüzden dünyanın her yerinden insanların kürtlere destek vermek için örgüte destek olması (burada kürtlerin radikal islamdan en çok zarar gören etnik grup olması ve bu savaşta bu yüzden yardım edilmesi gerekildiğinden bahsediliyor) gibi yargılardan oluşuyor.

ypg pyd nin ne olup olmadığının pek çok ülkeye göre değişmesi, savaşçı mı yoksa terörist mi oldukları konusundaki tartışmalar aslında bize terörizmin nasıl subjektif ve çıkarlara dayalı bir yargı olduğunu ispatlıyor. talibanın da bir zamanlar amerika tarafından özgürlük savaşçıları olarak nitelendirilmesi bunun bir diğer örneği. bu yüzden zannımca yabancı bir ülkedeki insanlara (özellikle abd de) bir örgütün ne olduğunu tanımlarken çok kesin ve objektif yargılar kullanmakta fayda var. ve çoğu zaman bu yargılarınız yeterli bir nedeniniz olmuyor.