suriye'nin yeniden imarı için ne kadar bir destek gerekli?

cia istihbarat raporlarına göre,suriye'nin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolar gibi bir fona ihtiyacı var.altyapı,sağlık,eğitim,sanayi,kalkınma tamamiyle çökmüş durumda.ayrıca bu rapor 2017 yılına ait.ve son olarak bu sayı sadece istihbari bir rakam,aslında çok daha üstünde...
100 milyar doları geçkin, 200 milyar dolar civarında bir maliyetten bahsediliyor. artık bu yeniden inşayı görmeye bizim ömrümüz yeter mi bilemem.
ab ülkelerini, çini ve rusya'yı bu yeniden inşada istekli görebiliriz.
suriye savaşında aklınıza bile gelemeyecek kadar silah kaçakçılığından paralar kazanıldı.bunların başında da,çin,rusya,birleşik devletler ve ab ülkeleri.öyle ki birbirleriyle rekabete girdiler.çin,rusya ise suriye'nin en büyük destekçileriydi.herhalde savaşın bitmesi en çok onlara darbe olacaktır.eh,yeniden imar için ellerini ceplerine atmaları onlara pek bir şey kaybettirmez.
eğer büyük iş adamlarını içlerinde barındıran devletler'den türkiye'ye sıra gelirse, türk müteahhitlerin tabiri caizse ''bayram'' edeceği bir durumdur.
suriye'de yedi yıldır devam eden savaşın hasar tespit raporunda maliyet 388 milyar dolar. *
ve bununla da sınırlı kalmayacak.
ne kadar maliyetli olursa olsun çin ve rusya imarda önemli bir paya sahip olucaktır.
savaş daha tam bitmemişken bir rakam söylemek gerçekçi olmaz. lakin yeniden inşa için birçok ülkenin firmaları buraya çökmeye çalışacak. o da farklı bi kargaşa olur. o kargaşadan da en çok çin kârlı çıkar bence.