suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

terör örgütlerinin insiyatifinin bulunmadığı bir suriye oluşması halinde geri dönüşler büyük kitleler halinde başlamalıdır. geleceğini yine suriye halkı belirlemelidir fakat meşru bir oylama ortamına suriye’de devletler arası doğrudan bir savaş olmadan ulaşılabilir mi?türkiyenin terör örgütlerine karşı verdiği haklı mücadele barizken meşru hiçbir amacı olmadan suriye?de bulunan irili ufaklı bunca örgüt ve devletle bu pek mümkün gözükmüyor.
diplomasi dehası ''serok ahmet'' zamanında başlayan yanlış suriye politikamız bizi bugün bu noktaya getirmiştir.çözüm sürecide pkk ve diğer uzantılarına cansuyu olmuştur.kobanide ki pyd li kardeşlerimize maddi manevi destek veren akp tabir i caiz ise yumurta göte dayandığında politikalarından çark ediyor.
ben beşar esad'lı bir suriye ile türkiyenin ilişkileri düzeltip emperyalist oyuncaklarına karşı ortak tavır aldığını görmek çok isterim.
duygusal hareket etmeyelim !
türkiyenin menfatine ne uygunsa onu uygulayalım.
esad kazandı bu bir gerçek.şimdi sıra türkiyede.ypg ve amerika için kolları sıvama vakti ! ben şöyle olucak diye kesin bir kehanette bulunamam fakat şunu çok rahat söyleyebilirim : ne yapıp ne etmeli esad ile ilişkiler düzeltilmeli pazarlıklar yapılmalı.ülkemizde ki mülteciler derhal ülkelerine yollanmalı.hemen ardından ekonomik planlarla birlikte harap olmuş suriye düzene sokulmalı.
öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.
o coğrafyada bizler için olumlu yada olumsuz herhangi bir sonuçlanma olacağını sanmıyorum. kısa ve orta vadede orada haritalar hep değişir ama çözüme asla ulaşılamaz gibi.
öngörülemez gibi dursa da bir takım çıkarımlarda bulunmak da zor değil aslında. bölgede askeri varlığın devam ettiği sürece masada söz hakkına sahipsin. kaldı ki en uzun kara sınırımızın olduğu ve nüfusunun resmi rakamlara göre 3 milyon civarı (bence en az 6 milyon) suriyelinin kaçıp geldiği şu durumda olabilecek en hızlı ve çabuk şekilde gerek askeri gerek siyasi tüm somut adımlar atılmalı.

süreç en başından beri aleyhimize işlemiş gibi görünse de artık ibrenin bize doğru döndüğünü gözlemlemeden geçmemek gerekir. bölgede konumu itibari ile de en büyük yük de yine bize düşüyor. tahminimce kış bitimi bahar aylarının başında ypg unsurlarına da gereken askeri operasyon yapılacaktır. kimse de gelip bu ypg terör örgütü bunu burdan temizleyelim demeyecek. bunu yine afrinde olduğu gibi biz kendimiz halledeceğiz. bölgeye de ciddi anlamda artık adapte olduğumuzu ve askeri operayon açısından ypg ile kolaylıkla baş edip bölgeyi kontrol altına alacağımızı düşünüyorum.

son olarak içerdeki suriyeli sığınmacıların kapsamlı bir çalışma ile bölge bölge temizlenip geri göndermek açısından hazır tutulmaları gerekiyor. gerekirse suriyedeki evlerini bizim müteahhitler yapsın yeniden inşa edelim gönderelim. yıllara göre genel nüfus içerisindeki payları gittikçe artıyor. burada kalıcı olmayacaklarını ve bir ülkeleri olduğunu hatırlatmak gerek ara ara. kendi memletine bunu yapan bize neler yapar. taksimdeki kutlamaları unutmadık. kutlama yapmasını bilen evinin yolunu da bilir elbet.
suriyede mezhepsel ayrılıklar bahane edilerek abd'ye yakın ( ki bu parçayı büyük ihtimalle ypg-pyd unsurlarının başı çektiği bir yönetimle servis edecekler.) 2. olarak rusya ve iran yakını ( esadçı tayfa ) ve son olarak geriye kalan muhtelif grupları içeren 3.part olmak üzere bi gelecek suriyeyi bekliyor.
abd, ulkelerin yeniden insasinda uzman bir devlet ve tek hareketi ile pyd ve esad rejimini ortak haline getirdi. rusya yillardir sicak denizlere inme hayali kuruyordu, buyuk olcude bunu basardi fakat sureci artik kontrol edemez hale geldi. suan ki konjonkture gore, esad rejimi pyd ile yeni bir anayasa, bolgesel ozerklik ve en onemlisi homojen yapiya evrilme sureci yasayacak. turkiye bu konuda esad ile ne kadar diktator olursa olsun iliskileri baslatmak durumunda. obur turlusu, esad'in bir ipi rusya da bir ipi abd de.
türkiye terörden temizlediği yerleri ilhak edecektir. vatandaşlık verilen suriyeliler çifte vatandaş olarak buraya yerleştirilecek, önce özerk bir yönetim kurulacak, sonra bağımsız bir yönetim sonra da meclis kararı veya referandum ile o yerler anavatana bağlanacaktır.