suudi arabistan'ın pakistan'a 3 milyar dolar borç vermesi

"çöldeki davos" toplantıları için suudi arabistan'da bulunan pakistan başbakanı imran han ile suudi yetkililer arasında mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.

mutabakata göre suudi yönetimi, pakistan'a 3 milyar dolar borç verecek.

suudi arabistan'ın, pakistan'ın ödemeler dengesine destek vermek için bir yıl süreyle 3 milyar dolarlık destek vermesine karar verildi. bu desteğin yanında suudi arabistan'dan ödemesi bir yıl ertelemeli 3 milyar dolarlık petrol satışı yapılacak.

mutabakatta, suudi arabistan'ın, pakistan'da petrol rafinerisi yatırımında bulunacağı ve pakistan'ın belucistan eyaletinde madenlerin çıkarılması için çalışmalar yapacağı kaydedildi.

pakistan başbakanı han, ağustos ayında hükümeti kurduktan sonra, ülkenin yaklaşan borçlarını ödeyebilmek için borç almak zorunda olduğunu belirtmiş, bunun için de ımf dahil tüm dost ülkelerle görüşüleceğini açıklamıştı.

pakistan'ın muhtemel başbakanı imran khan'ın ulusa ilk seslenişi ve imran khan'ın resmen pakistan başbakanı olması konularında değindiğim üzere şii milisler sebebiyle iran'a, suud'da çalışan işçileri ve suud'dan aldığı ekonomik destekler sebeniyle de suudlara yakın durmak zorunda olan #pakistan borçlarından kaynaklı aldığı bu kredi sebebiyle sünni kutbuna biraz daha çekilmiş oldu. borcun kaşıkçı olayına denk gelmesi de önemli.