türkiye'deki nato üsleri gerekli mi?

türkiye cumhuriyetinin tsk dan başka askeri üst’e izin vermelerini yanlış buluyorum,nato ya ihtiyacımızın olmadığını savunuyor ittifakımızı kendi özümüz olan asyalı ülkelerden ondan da önce bağımsız türk devletleri olan (kktc,kazakistan,kırgızistan,özbekistan,azerbaycan,türkmenistan) seçmemizden yanayım.
bilinenin aksine incirlik nato değil türk üssüdür. sadece kullanıma izin verme durumu söz konusudur.
deniz ulku aribogan hocanin sempozyumda bir konusmasina denk geldim ve bu benim fikrimi birazcik olsun degistirdi. denilen cumle suydu "nato ile mucadele edebilmeniz icin nato'nun icinde yer almaniz gerekmektedir"
nato'nun uç sınırı olmamız hasebiyle, nato'dan çıkarsak saldırılara açık hale geleceğimiz gerçeğini göz önünde bulundurmak zorundayız,
kaldı ki nato'nun 2.ci en büyük kuvveti olmamız nedeniyle, herhangi bir ülkeye yapılacak operasyonu engelleyemesekte, fren görevi görebilir yada yada verilecek tahribatı azaltabiliriz.
kısacası ,her ne kadar nato'yu istemesekte ,mevcut durum bizi nato'ya zorunlu kılıyor

örn. tsk, nato'da bir ilke imza attı.
tsk'nın afganistan'daki kabil bölge komutanlığını yeniden devralmasıyla, nato'nun müdahale ettiği bölgelerde üç kez arka arkaya dönem komutanlığını yürütecek ilk ülke türkiye'nin olması...
en eski uzun süreli üyelik sürecindeki bir askeri birliğin üslerinin olması gerekli mi gerekli değil mi diye sormaktan ziyade bize faydası veya zararı ne boyuta buna bakmak gerekiyor. askeri operasyonlar ve müttefiklik gereği evet gerekli. önemli olan işlevi ve bize olan faydası.
arkadaşlar fikir olarak hiç birinize katılmıyorum.nato’ya türk milletinin ihtiyacı yok.! o şöyle düşünmüş bu böyle söylüyor köle her yerde köle hain her yerde hain vatan sever heryerde vatan severdir.türk milletinin aşşağılık kompleksini bırakması gerek rusya keyfinden mi 5 tane türk devletini tam bağımsızlığına kafa tutamadı amerika istermi veya israil projenin içinde olan bir devletin 5 bağımsız kardeşi olsun istermi sizce ?