türkiye'den 44 tarihi eserin (ç)alınarak ingiltere'de sergilenmesi

ingiltere'nin başkenti londra'da victoria and albert müzesi'nde yanlış bindiği asansörle tarihi çinilerin bulunduğu depoya inen öğretim görevlisi hayal güleç, buradaki 44 eserin, türkiye'deki tarihi yapılardan götürüldüğünü arşiv belgeleriyle tespit etti.

hayal güleç, 16'ncı yüzyıla ait, daha önce sergilenmemiş, depoda tutulan ve arşiv belgeleri olan çinileri inceledi. depodaki osmanlı imparatorluğu dönemine ait 67 çininin fotoğraflarını çekip bunları incelemeye alan güleç, türkiye topraklarında bulunan tarihi eserlerden sökülmüş 44 çiniyi arşiv belgeleriyle tespit etti.

güleç çalınan eserlerin, bursa'da 1855 yılında meydana gelen deprem sonrası bursa yeşil cami ve türbesinde oluşan hasarı onarması için 1863 yılında ahmet vefik paşa tarafından görevlendirilen fransız restorasyon uzmanı leon parville ile bağlantısını tespit etti.

öğretim üyesi, asya topraklarından getirilen 67 parça çininin müzeye satıldığını fark etti.

hayal güleç, parville'nin götürdüğü çiniler dışında, topkapı sarayı, yeni cami, diyarbakır sahabeler türbesi'nden ve 16'ncı yüzyıl dönemine ait 4 camiden, ermeni katolik kilisesinden, takkeci ibrahim ağa camisi'nden çinilerin de birbirinden farklı kişiler tarafından müzeye satıldığını gösteren arşiv belgeleri bulunduğunu söyledi.

bu ingilizler hırsız olmasaydı, çeşitli medeniyetlere ait bir çok eser yok olacaktı. bizden çaldıkları eserleri bizden iyi koruyorlar bu bir gerçek. bu görüşüme örnek vermek isteyenler mesaj atarlarsa eklerim. bazen insan kızamıyor. suriye'de, ırak'ta teröristlerin yağmaladığı eserler yok oldu. türkiye'de hazine avcılarının talan ettiği eserleri keşke kendimiz koruyabilsek.