türkiye'nin balkanlarda etkisi nedir?

balkanlar biliyorsunuz ki etnik çeşitliliğin ve acının bitmediği topraklar.ülkemiz de tika yoluyla kültürel etkisini yıllardır balkanlarda gösteriyor.sizce günümüzde türkiye balkanlarda nasıl bir etkiye sahip?
siyasal ve kültürel bi etkiye ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. daha çok ticari açıdan değerlendirip, alman ve fransızların ab aracılığı ile yaptığı kazançlı ticareti biz de bir şekilde eyleme geçirmeliyiz. zira bu coğrafya büyük bir pazar olarak görünmektedir.
enterasan bir şekilde hala sömürgeci düşüncelerin var oluyor olması düşündürücüdür. balkan toplulukları kadim ve çok eskilere dayanan bir kavimler topluluğudur, 600 yıllık osmanlı faaliyeti bunca dönem için sadece bir senelik karşılığa gelir. balkanlarda istediğiniz kadar faaliyette bulunun, camii restore edin hepsi boşa harcanmış enerji ve maddi kaynaktır. sorunun cevabı olarak balkanlarda türkiyenin bir romanya kadar etkisi bile yoktur. makedonlar zaten, balkanların asıl sahibi biziz der, yunanlar hayır biz der. arnavutlar başka, hele bulgarlar daha başka sahiplenirken. türkiye dış kapının mandalı konumundadır. o bölgede türk-müslüman grupların olması da herhangi bir etki yokdur. tika ise anca balkanlarda faaliyet adına eşini dostunu devlet kasasından gezdirip tüm masraflarıda devlete yıkar.