türkiye'nin ortadoguda ki muttefikleri

şuanlık rusya haricinde gerçektende bir devlete suriye konusunda turkiyenin muttefigidir diyemiyorum uzun veya kısa vade ama rusya bu surede gercekten turkiye ile gibi
ortadoğuda halklarının geneline bakıldığında türkiye'ye karşı her zaman bir saygı ve sempati olmuştur. fakat devletlerarası müttefiklik ayrı olay. şu anki tek müttefiğimiz katar. potansiyel müttefiklerimiz ise mısır, libya ve esadsız suriye diye düşünüyorum. bunların arasında mısır'la müttefik olmamız çok önemlidir arap aleminin kalbi mısır'dadır ve mısır binlerce yıllık devlet geleneği olan köklü bir devletttir. bu ülkede olurda günün birinde demoktratik seçimler yapılarak sivil bir hükümet başa gelirse bizim çıkarımıza olacaktır %90 ihtimalle müttefik oluruz. mısır ve türkiye'nin aktif olmadığı olaylara el atmadığı ortadoğu her zaman kaos içinde olacaktır.
kesinlikle katılmıyorum. çünkü katar'a uygulanabilecek ve uygulanırsa ülkenin hiç bir önemini bırakmayacak yaptırımlar var. suudiler katar'ın kara bağlantısını keserse sıkıntı olur onlar için. kaldı ki daha geçen gün abd'ye haracını verdi bile. azerbaycandan ötesini tanımam müttefik olarak. gözlemlediğime göre ingiltere ile de ciddi bir işbirliği yapacağız gibi görünüyor. yukarıda rusya felan demişler ama arkadaşlar abd neyse rusya da odur. çıkarları bitince veya biz onlar yerine kendi çıkarlarımız doğrultusunda en ufak bir hareket yaparsan ne bugün ki sıcak ilişkiler kalır ne de işbirliği.
ortadoğu'daki her ülke türkiye'nin müttefikidir. sadece değişen yöneticiler ve onların değişen zihniyetleri vardır. bu ülkelerin çoğu bazı ülkelerin ( abd, rusya vb. ) etkisinde oldukları sürece gerçek anlamda müttefikimiz olamayacaklar elbette. ancak türkiye güçlendikçe ( ekonomik, askeri vb. ) eninde sonunca ortadoğudaki tüm ülkeleri etkisi altına alacak. işte o zaman gerçekten müttefikimiz olacak tüm ortadoğu.
türkiye'nin ortadoğuda en büyük müttefiki her zaman pakistan olmuştur. ortadoğuyu sadece ırak iran suriyeden ibaret görenler bu gerçeği görememektedir.

pakistan halkı her dönem ve koşulda türk halkının yanıda olan bir halktır.
günü kurtarmalık müttefiklikleri saymazsak hiçbir zaman olmamıştır, olmayacaktır.
biraz klasik olacak ama ortadoğuda özellikle suriyede hiç bi ülkenin müttefiki yoktur.ittifaklar,anlaşmalar kısa süreli ve bölgeseldir.bugün ortak görünüyoruz ama mesela lazkiyenin kuzeyinde en az 50 km muhalifleri istemeyen rusyaya karşılık ordaki bayırbucak türkmenlerinin hassas durumunu desteklemeye çalışan bi türkiye var.şuan türkiyenin s400leri almak için abdnin karşısında direnmesi hindistan,suudi a. örnek olduğundan ve nükleer santral, gaz hatları sebebiyle rusya türkiyenin arkasında duruyo çıkarlarımızın ortak olduğu yerlerde dost karşı olduğu yerlerde düşmanız yani kısaca...
ortadoğu adı ile ifade edilen yer değişmedikçe pek de birilerinin gösterilemeyeceği açık ve net.
müttefikimiz yok çıkarlarımız var. tabi her ülkenin çıkarı var. kimin çıkarı ne taraftaysa o ülke o tarafta
müttefikimiz yok çıkarlarımız var. tabi her ülkenin çıkarı var. kimin çıkarı ne taraftaysa o ülke o tarafta
ortadoğudaki tek müttefikimiz malesef biziz
katar , pakistan ve azerbaycan dışında sabit bir müttefik yok gibi geri kalanı çıkar menfaate göre değişkenlik gösterir
yukarıda yazmışlar. esad’sız suriye müttefikimiz olabilir diye. bunu yazmak cahilliktir diye düşünüyorum. öyle olsaydı stalin’siz sscb de abd’nin müttefiki, putin’siz rusya almanya’nın müttefiki, kim’siz kuzey kore de japonya’nın müttefiki olurdu. artık şu mezhepçi dış politika zihniyetinden vazgeçin. esad defalarca türkiye’ye dostluk çağrısı yaptı. ancak mezhepçi dış politikamız nedeniyle geri çevirdik ve aracı devletlerle ilişkilerimize devam ettik. ortadoğu’da şimdilik müttefiklermiz:
(bkz:pakistan)
(bkz:katar)
(bkz:azerbaycan)
(bkz:somali)
gerçek müttefiklik savaşta belli olur.
neden olmasın ki? ırak,iran,israil,suriye,kuveyt,suudi arabistan,bahreyn hepsi müttefik.ama asıl sorun,müttefik ilkesini bilmemek.türkiye'nin en büyük zaafı nedir? duygusallık değil midir? eğer çıkarlarına,ülke menfaatlerine göre hareket edersen herkes dostundur,yoksa herkes düşmanındır.diplomaside duygusallığa yer yok,göz yaşına yer yok!
iran ve katar olabilir diye dusunuyorum ama katardan emin degilim. iran zaten kendine sahada dost arama derdinde cunku son zamanlar arap natosu gündemde buda iranın dıs politikalarına göcek olabilir
devletler satranç oynar.bazen piyon feda edilir,bazen ise en can alıcı hamleyi yapmak için hareket ettirilir.duygusal yaklaşmayı çok seviyoruz milletce...ruslar dost yok efendim şu dost....tùrkiyenin yararina hangi hamleyi yapmak gerekiyorsa o anda o ülke bizim dostumuzdur.misal rusya diyenler olcak.esedden ve ypg den vaz gectimi ? devletler ellerinde koz barindirir.malesef turkiye acik oynuyor.son 2 yildir oyunu toparlamaya calisiyor.
ilişkileri, çıkarların belirlediği bir bölge de devamlı müttefik olamaz. bizim ortadoğu’da tek müttefikimiz ecdadımızın akıllara bıraktığı güzel düşüncelerdir.
bu konu hakkında sayfalarca akademik makale çıkarılabilir, çıkarılmalıdır da. ancak şimdi kısaca düşüncelerimi belirtmek gerekirse; türkiye özellikle 1980 li yıllardan itibaren komşulaıyla ilişkilerinde çuvallamış ve hep kendinin aleyhine olan olayları desteklemiştir. bunlar da genelde liberal-sağ iktidarlar döneminde yapılan hatalardır. 90 lı yıllara gelindiğinde istikrarsızlıklarla boğuşan türkiye, dış politikada olumlu sonuçlar almaya çalışsa da elinden bir şey gelmemiş ve sorumlu olmamasına rağmen olumsuz sonuçlardan etkilenmiştir. son 17 yılı anlatmaya gerek duymmuyorum.
bunca olandan sonra baktığımızda, imparatorluk türkiye'sinin bırakmak zorunda kaldığı ortadoğu topraklarındaki devletçiklerle olan ilişkilerde, onlara sağlamamız gereken üstünlük-ağabeylik misyonundan her geçen gün daha da uzaklaştığımız görülmektedir. elde kalan, batı güdümünde bir pakistan, rus-ermeni basksında bir azerbaycan ve petrolcü katar arapları :)

allah yardımcımız olsun diyelim...
çıkarımız bu sıralar israil devleti ile uyuşuyor ve ilişkiler geliştiriliyor. rusya ile bir mutabakat 2018 yılında yapıldı ancak bu durum 27 şubat tarihinde bir nebze zedelendi. israil ile esad rejimine ortak düşmanız. şuanda da israil ile işikilerimiz, mayıs ayından beri geliştirilmekte. her çıkarın bir sonu vardır elbette ancak ortadoğuda süper güç olmak istiyorsak israil ile en azından bir süre için iyi geçinmeliyiz.
  • /
  • 2