türkiye'nin suriye arap ordusuna karşılık vermemesi

suriye geçtiğimiz gün idlib'te türk gözlem kulesini topçu atışıyla vurmuştu 4 askerimiz yaralandı. buna karşılık devletimiz karşılık vermedi. suriye ne yaptı? televizyon kanallarında ve haber sitelerinde türkiye ile dalga geçti işgalcileri vurduk vb. tanımlamalar yaptı. özellikle suriye haber kanalı olan alikhbariya tv'de..

bu saldırılarıa karşılık vermezsek devamı gelir. çünkü bu saldırıyı yapacak yüzü nerden buldular? geçen hafta yine idlib'e topçu atışı yaptılar siviller türk gözlem noktasına sığınıp kurtuluruz diye düşündüler suriye arap ordusu gözlem noktasının bahçesine havan topu atmıştı.. bizden bir karşılık açıklama gelmeyince yukardaki fiili gerçekleştirdiler..
bir yandan suriye, diğer yanda doğu akdeniz ve zayıf ekonomi... türkiye cumhuriyeti devlet başkanı ne yapıyor? belediye başkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. bütlere hazırlanması gereken bir öğrencinin sabaha kadar batak oynaması gibi bir şey...
esad açıklama yapmış türkiye ile egemenliğimize halel gelmeyecekse masaya bu saldırı sonrası oturabiliriz diye. bizimkiler bundan dolayı karşılık vermediler zannımca
kısasa kısa cevap vermektense geniş çaplı operasyon fikri masaya yatırılmış olabilir. devlet henüz açıklama yapmadı.
ben ülke olarak cevap veremeyecek veya sessiz kalacak bir devlet olduğumuzu düşünmüyorum. hatta istersek planlı bir operasyonla bölgeyi tsk dümdüz edip geçebiliriz. lakin daha farklı planların olduğu su götürmez bir gerçek. doğu akdeniz, ypg/pkk da başlı başına sorun teşkil eden iki unsur daha. özellikle görünüşte ypg de olsa silahların abd den geldiğini, eğitimlerini abd askerlerinin verdiği paravan bir oluşumla savaşıyoruz. suriye'nin bizimle sıcak temasa çok fazla girmek isteyeceğini de düşünmüyorum. zira zararlı çıkacaktır.