türkiyenin amerikan borsasını etkilemesi

amerikan borsası, 2 ağustos'tan bu yana en düşük seviyelerine geriledi.
aa muhabirinin derlediği verilere göre, bugün tsi 22.00'de dow jones endüstri endeksi 260 puan (yüzde 1) düşüşle 25.038 puana gerilerken, 6 haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

aynı saatte, standard & poor's endeksi 26 puan (yüzde 0,9) değer kaybıyla 2.813 puana düşerken, nasdaq teknoloji endeksi de 103 puan (yüzde 1,3) değer kaybetti. böylece her iki endeks, 2 ağustos'tan bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

trump'ın agresif ve zorba politikası ters tepmiş gibi gözüküyor. hele hele beyaz saray'ın rahibi iade etseniz bile yaptırımlar kalacak açıklaması onun hala bu tavırlarında ısrarlı olduğunu gösteriyor. göstersin bakalım. kazanan bu gidişle türkiye olacak.

kaynaklar :
https://www.cnbc.com/2018/08/15/turkey-slaps-tariffs-on-us-booze-cars-business-groups-urge-diplomacy.html

https://www.thesun.co.uk/news/7023707/turkey-tariffs-us-imports-alcohol-tobacco-cars/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-15/turkey-slaps-additional-tax-on-american-goods-including-cars
nedim şener'in cnn'deki canlı yayından aldığı görüntüler ve yazdıkları konuyu özetliyor.

"cnn’de iki alt yazı;
-“türkiye abd mallarına yeni tarife ile ağır tokat attı”
-“türkiye ile ticari savaş abd borsalarını batırdı”

gelecekte çocuklarınıza gururla göstereceğiniz bir görüntü, saklayınız. emeği geçen türk halkına"


dow jones icerisinde bircok buyuk sirketi barindiran bir hisse toplulugu desek pekte yanlis demis olmayiz diye dusunuyorum. peki nasil oldu da turkiye etkileyebildi? aslinda mesele turkiye'ye yapilan yaptirimin, abd ic politikasinda ki bir yansimasi idi kanaatindeyim. ıc market uzerinde ki baski turkiye'ye karsi girisilen haksiz yaptirimlar sonucunda patlama noktasina geldi ve son 1 haftanin en dusuk seviyelerini gordu dow jones. burada bir diger onemli nokta guvensizlik ortaminin olusmasi. durumu trump'a olan guven endeksi ile paralel gidiyor desek yanlis okumayiz sanirim