ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

van'ın ulupamir köyünde yaşayan kırgız türkü türkiye vatandaşları ilk kez türk silahlı kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladı. bilenler vardır, ulupamir bölgede kırgız türklerinin yaşadığı en büyük köy.

geçmişte şehitler vermiş, kendi geleneklerini hala devam ettiren köyümüze çok yakışan bir gelişmedir.
allah görevlerinde muvaffakiyet nasip etsin.
facebook'taki bu sayfalarından köyü takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/fotograflarla.ulupamir/
pkk'nın giremediği köy olarak biliniyor. 1979 da sovyetler afganistan ı işgal edince orada yaşayan kırgızlar uçakla türkiyeye getiriliyor. 1982 de özal bunları buraya yerleştiriyor. özellikle ata binen köy korucuları meşhur
hayatımda gördüğüm en güzel fotoğraflardan biri. afganistandaki pamir yaylasından göç edip türkiye'ye gelen kırgız türkleri kardeşlerimiz bunlar. diriliş ertuğrul dizisinde gördüğünüz hayatı halem daha van'da sürdürmektedirler. onları tsk üniforması içinde görmek bir şeref benim için.
terör ile etkin mücadele için yapılması gereken demografik çalışmanın küçük bir ispatı niteliğindeki köy.
terörle mücadelede etkin rol üstlenen ve kalpleri türklükle atan yiğit insanlar.başarıları daim olsun.
kırgız kardeşlerimize ve ordumuza hayırlı olsun. tüm türkiye ve kırgız türklerini aynı üniformayla da göreceğiz.
tsk içerisinde ki çerkes kökenli komutanlardan bahsederlerdi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama hem çerkeslerin hem kırgız türklerinin türkiye cumhuriyeti çatısı altında omuz omuza vermeleri gurur verici bir duygu.
türkiye cumhuriyeti olarak tüm türk kardeşlerimizi güzel bir vatan ve devlet çatısı altında toplamanın adım adım gerçekleştiğini gösteren fotoğraf.
yüzümüzü doğru yere döndük ama şöyle daha reel politik hamleler yapsak da hakikaten ciddi olsak. askeri anlamda orta asyayla daha çok alışveriş halinde olacağımızı düşündürten harekettir aynı zamanda. canlarım benim. bir 'turan eller' açayım dur.
turan eller var olsun temalı bir adım olarak düşününce mutluluk veren haber.
orduya çerkez yetiştireceğimize türk yetiştirelim.