uluslararası hukuk

hukukun gücü mü yoksa gücün hukuku mu tartışmasının had safhada olduğu hukuk dalı
kesinlikle gücün hukuku derim. en güzel örnek de abd. gücünün yettiği her yerde kendi hukuku ve doğruları ile var olmaya çalışan bir devlet. daha eskiye gidersek bunu yapabilen bir başka devlet de birleşik krallıktır. bugünkü ingiltere'den hindistan sınırlarına kuzeyden afrikanın en güneyine uzanan bir krallık. gittiği yerlere hukuk değil kendi gücünün hukukunu götürmüş ve kabul ettirmiştir. bunun gibi irili ufaklı bir çok örnek vermek mümkün.

hukukun gücüne gelecek olursak da böyle bir şey olsaydı en azından ne 1. dünya savaşını ne de 2. dünya savaşını görmeyebilir hukuk ve uzlaşıyla bu durumu noktalayabilir en azından bu denli bir yıkımın bir nebze de olsa önüne geçebilirdik.
uluslararası mevzularda nüfuz gücü olan hukukludur. bu halka böyle gösterilmeyebilir ancak gündem takibi yapıldığında gücün, pr'ın, nüfuzun ya da adı her neyse onun fazla olduğu ülkeler haklıdır, hukukludur. hayvanlar alemi gibi aslında; büyük balık küçük balığı yer, güçlü olan erkek dişini etkiler. ayrıca: uluslararası hukuk'da güçlü olan ülkeleri iç hukuk sistemi harika..