uluslararası ilişkilerdeki küçük şaşırtıcı şeyler

örneğin; 1913 yılında stalin,troçki,hitler,tito,freud, viyanada birbirlerine çok yakın yerlerde yaşamışlardır.

ek bilgi ; (bu kısım editlenerek devam edecektir)
1- stalin rus değil gürcüdür.
2- leninden sonra gelecek olan aslında troçkiydi fakat stalin daha kurnaz bir insan olduğu için başa geçti ve troçki ülkemizde büyükadaya sürgün edilmiştir. bir müddet sonra ise meksikada buz çekiciyle idam edilmiştir.
3- sovyet kelime manasıyla meclis demektir.
4- bolşevik çoğunluk menşevik azınlık demektir.
5- ruslar kendilerini üçüncü roma imparatorluğu olarak görmektedirler (ikincisi bizanstı) bu büyük roma hayranlığını ruslardaki yöneticilerin sıfatlarında da görebilirsiniz. tsar (çar diye söylediğimiz) aslında caesar yani sezardan gelmiştir.
6- haşhaş--> haşhaşi ---> haşşaşinate--> assassinate. yani ingilizcedeki suikast fiili doğrdudan doğruya haşhaşilerden gelmiştir.
7- kazakistan bağımsızlığını 1991 de ilan ettiğinde türkiye kazakistanı tanıyan ilk ülke olmuştur ve 10 dakika içerisinde bağımsızlığını kabul etmiştir.
8- nazırlık kelimesinin kökeni nazar yani bakma şeklinden gelir. aynı şekilde bugünkü bakanlık kelimesi de bak-mak kökünden geliyor
iran'da 1979 yılındaki islam devrimi'nden önce dini lider humeyni paris'teydi. 1. dünya savaşı'nın gidişatını tamamen değiştiren sovyetler birliği'ndeki bolşevik ihtilali'nin olduğu sırada ise sscb'nin kurucusu lenin, tıpkı humeyni gibi sürgünde, 'savaşın tarafsız ülkesi' isviçre'de yaşıyordu.

bu arada sözlükte gördüğüm en yaratıcı başlık.
-türkiyeyi tanıyan ilk bağımsız devlet ermenistandır.
-ruslar tarafından yenildikten sonra osmanlılara sığınan ve 5 yıl boyunca burda kalan demirbaş şarl'a bir borç senedi imzalatılmış ve ölümünden sonra harcamaları isveç'ten istenmiştir.
-abd tarihinde vergi ödemeyi kabul ettiği ve yabancı dilde olan tek antlaşmayı osmanlı ile imzalamıştır.hatta 3.selim washington'ı muhatap almadığı için antlaşma cezayir beylerbeyi hasan dayı tarafından imzalanır.
-tarihin en kısa savaşı 1896'da ingilizler ile zanzibar kuvvetleri arasında yaşanmıştır.36 dakika süren savaştan sonra zanzibar hemen teslim olmuştur.