usame bin ladin

azzam'la başladığı yolda, anlaşmazlıklarla devam edip kendi başına arap savaşçıları afganistan'da eğiterek yükselen isimdir. azzam'ın ölümü sonrası mısırlıların (bkz:eymen el-zevahiri) etkisi altına girmiştir. kaynaklara göre, azzam'ın ölmeden önce mısırlılarla olan yakınlığından rahatsız olduğu dile getirilmiştir.

şunu da belirtmek gerekir ki, ladin ve zevahiri arasında da zıtlıklar vardı. en bilineni, terörizm araştırmacıların en iyi bildiği yakın düşman-uzak düşman kavramları üzerinde zıtlık yaşamalarıdır. ladin uzak düşman kavramı (bkz:11 eylül saldırıları) ile kısa dönemli saldırılar planlarken, zevahiri yakın düşman kavramı (bkz:bulunduğu ülkedeki rejimine karşıt eylemlerde bulunmak) ile uzun dönemli saldırılar planlamıştır. sadece el-kaide içerisinde değil, diğer gruplar içerisinde de bu iki kavram vardır. genelde, terör araştırmaları içerisindeki analizlerde terör örgütü liderlerini ayırt ederken önemli bir faktördür.

kendisi cihada finans bağlamında oldukça katkıda bulunmuştur ancak askeri anlamda eski terör örgütü üyelerinin de ifadelerine bakacak olursak oldukça zayıftır.
abd'nin iddialarına rağmen nasıl öldüğünü merak ettiğim, avrupa ve abd'de terör denildiğinde akla gelen ilk isim.
cia'in radikal islamcı bir terör örgütü kurmak için 70lerin ortalarından beri yetiştirdiği en sadık amerikan ajanı olan suudi arabistan kökenli zengin ladin ailesinin bir mensubu.
sakallı bir abimiz

sovyet afgan savaşında abd den destek almış. sonrada abd ile küsmüşlerdir.

sonra bu abimizde abd nin kulelerini indirince

abd bunların suyunu çıkartmıştır.
küresel cihadı pratiğe döken ve 11 eylül saldırısıyla tüm dünyaya ismini duyuran bir şahsiyet
boy uzunluğu 195 cmdir