abdi054

Durum: 0 - 0 - 0 - 0

Puan: 0 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

Siyaset
Henüz hiç entry girmemiş.
Henüz hiç başlık açmamış.

idlib'de esad'ın operasyon rotası ve türk gözlem noktaları

askeri operasyonlarda en önemli faktörlerden biri coğrafyadır.
çoğu zaman askeri operasyonları ve operasyon ihtimallerini tartışırken sadece politik dengeler üzerinden tartışıyoruz. ancak operasyon coğrafyası da politik dengeler kadar önemlidir.

esad rejimi idlib'e operasyonların başladığını duyurdu. ilk olarak güney bölgelerde hareketlilik yaşandı.
idlib operasyonunda önemli noktalardan biri de türkiye'nin bölgede 12 adet askeri gözlem noktasına sahip olması.
idlib operasyonunu değerlendirirken aşağıdaki haritalar bize daha sağlıklı bir fikir verecektir. esad'ın muhtemel operasyon rotaları ve rusya-iran-türkiye gözlem noktalarını karşılıklı olarak değerlendirdiğimizde aslında operasyonun arkasındaki politik hesaplar ve politik denge çok daha net ortaya çıkıyor.

venezuela'nın altınlarını türkiye'ye göndermesi

ileride ülkemize yönelik ekonomik ambargolara sebebiyet verebilir mi merak ettiğim olaydır. bu ihtimali geçersek ekonomimiz üzerinde tl'nin değer kazanması suretiyle bir rahatlama sağlayacağını düşünüyorum

afrika din haritası

afrika kıtasındaki ülkelerde insanlar en çok islam'a ve hristiyanlığa inanıyor. daha sonra yerel dinler geliyor. ülkenin kuzeyinde islam, güneyinde ise hristiyanlık yaygın. iki ayrı haritada durum şöyle gösterilmiş. (turuncu: yerel dinler)


iran opec temsilcisinin rusya açıklaması

iran opec temsilcisi: rusya'nın petrol üretimi azaltımı anlaşmasına aykırı olarak petrol üretimini artırmaya gitmesi iran'a karşı düşmanca bir tavır ve trump'a el açmaktır.

- doğu bloğunda yer almak isteyen veya doğu bloğunda daha rahat olacagımızı düşünen üyelerimizle saygı çercevesinde bir kaç kelam edip, tartışmak istiyorum.

bu yaşanan son hadiseden sonrada anlaşılacağı gibi aslında doğu bloğunun da batıdan bir farkı yok. biz amerika'ya karşı duralım da nerede durursak duralım mantığı çok yanlış. doğu bloğu da en az batı bloğu kadar tehlikeli ve karanlık. iran'ı harcayan rusya'nın, işi bittikten sonra türkiye'yle tek bir adım atacağına dahi inancım yok. fikrim şudur batı ve doğu arasında denge sağlamalı ve hükümetlerdeki fanatikliğe varan doğuculuk-batıcılık anlayışından uzak durup tüm dünyaya açılarak milli çıkarlarımızı gözetmeliyiz.

sizin düşünceleriniz nedir?

sözlüğün 500. üyesi belli oldu

affınıza sığınarak haber siteleri gibi başlık attık. sözlüğü duyurmamızdan 5 gün sonra az önce 500. üyeye ulaştık.

herkese teşekkürler.

500. üyemiz @foreignaffairs

türkiyenin ülke dışındaki üsleri

askeri üs açısından somali ve katar'da üslerimiz mevcut. karakol ve eğitim amacıyla da yukarıda bahsedilen ülkelerde türk askeri konuşlu vaziyette. örneğin ırak'ta başika dışında kalan noktalar lojistik destek amacıyla karakol görevi görmekte. şu an savaşın içinde olduğumuz için dikkat çekmese de suriye'de türk askeri karakol görevinden öte büyük askeri üsler kurdu, duyurulması uzun sürmez. kktc'yi zaten saymıyorum, her parselinde türk askeri var.

sudan'da geçtiğimiz yıl türkiye'ye tahsis edilen sevakin adası ise şahsi görüşüm ilerleyen yıllarda ülkede türk askeri üssünün kurulmadan önceki aşaması.

yeni şafak'ın konuyla ilgili iki çalışması:


[31-3 ağustos] en önemli 18 askeri ve diplomatik gelişme

31 temmuz'dan 3 ağustos'a kadar yaşanan en önemli 18 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) abd dışişleri bakanlığı’nın pompeo-çavuşoğlu görüşmesi sonrası yaptığı açıklamasında, “iki bakan pek çok meseleyi içeren yapıcı bir sohbet gerçekleştirdi. iki ülke aralarındaki sorunları çözmeye çalışmak konusunda anlaştı” denildi.

2.) pakistan'da eski başbakan şerif'in partisi pml-n ile birlikte 5 muhalefet partisi "büyük muhalefet ittifakı" kurduklarını, böylece ortak başbakan ve meclis başkanı belirleyeceklerini açıkladı.

3.) afganistan'ın doğusundaki paktiya vilayetinde şiilerin gittiği bir camide intihar saldırısı düzenlediği ve en az 15 kişinin saldırıda hayatını kaybettiği, 40'tan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.

4.) nato müttefik kara komutanlığı görevini devralan korgeneral c. thomson, "türkiye ile amerika arasındaki askeri ilişkiler çok güçlü. bu ilişkilerin güçlülüğünü koruyacaklarına inanıyorum" dedi.

5.) abd'nin f-35 engellemelerinin ardından adım atıldı: tusaş/taı’nın üreteceği milli muharip uçak projesi için devlet desteğini içeren karar, cumhurbaşkanı erdoğan’ın imzasıyla resmi gazete’de bugün yayımlandı.

6.) israil başbakanı benyamin netanyahu'nun israil'in ırkçı ve ayrımcı bir devlet olduğunu belirten dürzilerin önde gelenleriyle yaptığı toplantıyı yarıda bıraktığı bildirildi.

7.) çin'in şam büyükelçisi qi qianjin, detay vermeden çin'in şam rejimi'nin idlib operasyonuna bir şekilde yardım edebileceğini söyledi.

8.) dün iran askerlerinin golan tepelerinden 85 km uzaklaştığının duyurulmasının ardından bugün rus askeri polisinin işgal altındaki golan tepelerine yerleşeceği belirtildi.

9.) abd'nin iki bakanımız soylu ve gül'e uyguladığı yaptırımlar ile birlikte 7 türk vatandaşı ve türkiye'de kayıtlı 12 şirket yaptırım listesine girmiş oldu. rusya'da bu sayının 100'ü geçtiği belirtiliyor.

10.) abd yönetimi yaklaşık 200 milyar dolar değerindeki çin menşeli ürünlere uygulanacak gümrük vergisi oranını yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltti.

11.) tbmm'deki 4 siyasi parti grubundan (ak parti, chp, mhp ve iyi parti) ortak açıklama: "abd'nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile 'hayır' diyoruz."

12.) 34 bin 180 suriyeli sığınmacı, gaziantep, adıyaman ve mardin'deki 5 geçici barınma merkezinden sınır bölgelerindeki kamplara nakledilecek.

13.) abd'nin uyguladığı yaptırım kararı ile içişleri bakanı soylu ve adalet bakanı gül'ün abd'ye girişi yasaklandı. iki bakanın abd'deki mal varlığına el konuldu.

14.) türkiye'nin afrin'de hayatını kaybeden öso askerlerinin ailelerine 60 bin türk lirası tazminat ödediği ve aylık 100 dolar maaş bağladığı bildirildi.

15.) abd dışişleri bakanı pompeo'nun talebiyle dışişleri bakanı çavuşoğlu ve mevkidaşı telefon görüşmesi gerçekleşti. bu görüşmeyle birlikte 15 günde 4. görüşme yapılmış oldu.

16.) putin’in suriye özel temsilcisi lavrentyev, suriye’nin ılımlı muhalefeti ile türkiye’yi, idlib bölgesinde nusra sorununu çözmeye çağırdıklarını belirterek idlib'e yönelik geniş kapsamlı operasyon olmayacağını açıkladı.

17.) 7 eylül’de yapılması planlanan rusya-türkiye-fransa-almanya zirvesinin ana gündeminin 'suriyeli sığınmacıların yurtlarına geri dönmesi' olacağı belirtildi.

18.) pkk, hakkari'de asker eşinin kullandığı sivil aracın geçişi esnasında patlattığı bomba ile asker eşini ve 11 aylık bebeğini şehit etti.

31 temmuz 2018 suriye son durum haritası

suriye'de rejim, iç savaşın başladığı dera'daki tüm muhalif ve ışid bölgelerini geri aldı. pyd ile anlaşan şam yönetimi hedefin idlib olduğunu açıklamıştı.

şu anda haritada da görüldüğü gibi ypg'nin kontrolündeki bölgeleri saymazsak; idlib, zeytin dalı&fırat kalkanı bölgeleri, çöldeki küçük ışid bölgesi ve güneydeki abd destekli militanların kontrolündeki tanif dışındaki tüm bölgeler rejim kontrolünde. bakalım önümüzdeki süreç nasıl olacak.

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

Toplam entry sayısı: 0

Henüz takip eden biri yok.