bsrzdmr.law

Durum: 0 - 0 - 0 - 0

Puan: 0 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

●Hukukçu~Düşünür.●
Henüz hiç entry girmemiş.
Henüz hiç başlık açmamış.

stratejik sözlük whatsapp grubu

merhaba stratejik sözlük'ün kıymetli yorumcu ve yazarları.

sözlüğün yayına girmesinin üzerinden tam 17 gün geçti. çok olmadı her şeyin farkındayız ama yönetim ekibi olarak ilgiden çok memnunuz. neden memnun olmayalım ki 800 üyeyi aştık.

her neyse.

yönetim ekibi olarak dünyayı değiştiren bir karar alarak whatsapp grubu kurmaya karar verdik. sözlüğe dair başlıkların paylaşıldığı, eksikliklerin sizler tarafından daha rahat ifade edilebildiği ve önümüzdeki aylarda organize etmeyi düşündüğümüz buluşma öncesi kaynaşmanın yaşanacağı bir grup. her üyeye kapımız açık.

şayet gruba katılmak istiyorsanız telefon numaranızı "@admin" hesabına mesaj şeklinde göndermeniz gerekiyor. bu kadar. gerisini biz halledeceğiz.

grupta görüşmek üzere.bağlantı ile gruba dahil ol: https://chat.whatsapp.com/4DYEyknHq8j7nF4HETgWTk

avrupa birliği

1951 yılında fransa'nın avrupa madenlerini kontrol ve kıtada yeni bir savaşı önleme planı doğrultusunda altı ülkenin (batı almanya,, italya, fransa, belçika, hollanda, lüksemburg) anlaşması ile avrupa kömür ve çelik topluluğu adı altında kurulmuştur. 2013'te hırvatistan ın da katılmasıyla bugün 28 üye ülke vardır. amaç ilk baştakine göre zaman içerisinde değişmiş, ab tüm organları(parlamento konsey, zirve, komisyon vs..) ile birlikte ekonomik ve siyasi bütünlüğü sağlamak için çalışmaktadır. ne nato gibi klasik bir uluslararası örgüttür ne de federal ya da konfederal bir yapıdır. her ikisinden de izler taşımaktadır. üye ülkeler de ne olması gerektiği konusunda anlaşmaya varamamışlardır. zira bir kısmı federatif yapıya geçmeye razı gibidir. ancak ingiltere, almanya gibi ülkeler ise bir zaman sonra küçük ülkelerin kendilerine ayak bağı olacaklarını görmüşlerdir. ve ulusçuluk aslında avrupada hala sonu gelmeyen ve gelmeyecek olan bir akım durumundadır. avrupa ülkelerinde son zamanlarda yapılan seçimlere bakıldığında görüyoruz ki, milliyetçilik forsunu korumaktadır. bu da demek oluyor ki ab hiçbir zaman hedefine ulaşamayacak, homojen yapıyı sağlayamayacaktır. o gün geldiğinde ab imparatorluğu da diğer çok uluslu yapılar gibi tarihe gömülecektir...

edit: zaman içerisinde brexit gibi ayrılıkların çoğalacağını da düşündüğümüzde, gelecekte konfederatif yapıda bir cermen birliğine dönüşeceği öngörülebilir. yani almanya, avusturya, danimarka, hollanda, belçika, norveç vs. sadece bir kuramdır, zaman her şeyi gösterecektir.

[2 - 6 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

tsk ve mit'in koordineli çalışması sonucu, ırak'ın kuzeyindeki hakurk bölgesinde tespit edilen pkk'lı 5 terörist etkisiz hale getirildi.

mısır dışişleri bakanlığı, lübnan'ın güney sınırındaki hizbullah ve israil arasında yaşanan gerilimin azaltılması için tüm taraflarla görüşüldüğünü duyurdu.

iran nükleer anlaşmasındaki durumu abd'nin yıkıcı adımlarının doğrudan sonucu olarak niteleyen rusya dışişleri bakanı lavrov, moskova ve iran'ın abd yaptırımlarına karşı ek önlemler alacaklarını söyledi.

almanya'da saksonya eyalet meclisi seçimlerinde merkel’in partisi cdu, oy kaybetmesine rağmen birinci çıktı. brandenburg eyalet meclisi seçiminde hükümetin ortağı spd birinci olurken, aşırı sağcı popülist afd, iki eyalette oylarını ciddi oranda artırarak ikinci parti oldu.

avrupa birliği'nden kesin olarak ayrılacaklarını söyleyen ingiltere başbakanı boris johnson'dan kendi partisinden anlaşmasız brexit'e karşı çıkanlara ihraç uyarısı geldi.

yunan medyası, cumhurbaşkanı erdoğan'ın "mavi vatan" haritası önündeki fotoğrafını kullanarak, 'ege denizi'nde yunan adaları'nın kıta sahanlığının türkiye tarafından hiçe sayıldığını' öne sürdü.

rusya: "türkiye'nin, sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusundaki meşru çıkarlarını kabul ediyoruz."

iran: "türkiye'nin sınırlarını koruma konusundaki endişelerini anlıyoruz ancak suriye yönetimiyle iş birliği geliştirmek bu kaygılar için en iyi yoldur."

kktc 2. cumhurbaşkanı talat, “türkiye’nin hukuk sisteminden yararlanmak bizim için uygun değildir. bizim hukuk sistemi çok daha adildir. türkiye’de yaşanan hukuk faciaları kktc’nin tek sağlam kalmış alanına da sirayet etmemelidir. bu konuda türkiye’nin karnesi iyi değil.” dedi.

ispanya'nın doğusundaki katalonya özerk yönetiminin hükümet başkanı quim torra'nın, ispanya devletinin kurumlarına itaatsizlik suçlamasıyla 25-26 eylül'de yargılanacağı açıklandı.

abd'nin afganistan özel temsilcisi zalmay halilzad, taliban ile 'prensipte' varılan anlaşma uyarınca, abd'nin 20 hafta içinde afganistan'dan 5.400 askerini çekeceğini duyurdu.

ıkby başkanı barzani'ye yakınlığı ile bilinen kürdistan 24 kanalının suriye'nin kuzeyindeki ofisleri, pyd tarafından gerekçe gösterilmeden kapatıldı.

mit ve tsk ortak operasyonuyla hakurk bölgesinde etkisiz hale getirilen pkk'lı beş teröristten birinin, kırmızı listedeki nedim karakulak olduğu belirlendi.

dini lider hamaney tarafından seçime girmesine izin verilmeyen eski iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad, iran ile 5+1 ülkeleri arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın tek taraflı bir dizi taahhütten oluştuğunu belirterek, "ben olsaydım kesinlikle imzalamazdım" dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar, uçuş eğitim yılı'nın açılışında yaptığı konuşmada ''güvenli bölge ile ilgili sözler yerine getirilmezse b-c planlarımız var'' dedi.

tunus'ta 13 eylül'e kadar sürecek olan ve 26 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi kampanya süreci başladı. 2011'de ülkedeki devrimin ardından halkoyuyla seçilen ilk tunus cumhurbaşkanı olan sibsi, 25 temmuz'da hayatını kaybetmişti.

ukrayna parlamentosu, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören yasayı kabul etti. yasa 1 ocak'ta yürürlüğe girecek.

rusya, japonya ile arasında tartışmalı bir bölge olan kuril adaları’na konuşlandırdığı gemisavar füze sistemlerini test etti.

uluslararası ceza mahkemesi’ne bağlı temyiz mahkemesi, mavi marmara davasıyla ilgili ucm savcılığının soruşturma başlatmama kararını tekrar gözden geçirmesine hükmetti. ucm savcılığı, 6 kasım 2014’te ‘yoğunluk var’ gerekçesiyle israil’i yargılamayacağını belirtmişti.

ingiltere'de iktidardaki muhafazakar partili bir vekilin liberal demokrat partiye geçmesiyle, boris johnson başbakanlığındaki hükümet, parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti. muhalefet partileri, johnson'ın anlaşmasız brexit yoluna gitmesini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

ispanya'da başbakan ve sosyalist lider pedro sanchez, 23 eylül tarihine kadar hükümeti kuramazsa 24 eylül'de meclis feshedilerek, 10 kasım'da erken genel seçime gidilecek.

venezuela lideri maduro, orduya 'kolombiya hükümetinden gelebilecek olası bir saldırıya karşı hazırlıklı olmaları' talimatını verdi.

idlib’in düzenlenen operasyon nedeniyle “yavaş yavaş yok olduğunu” söyleyen cumhurbaşkanı erdoğan, suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin de “sadece adı kaldı” yorumunda bulundu.

milli savunma bakanlığı, s-400 eğitiminin hava kuvvetleri personelinin katılımıyla rusya'da başladığını açıkladı.

hong kong baş yöneticisi carrie lam, nisan ayından bu yana bölge çapında protestolara neden olan 'suçluların çin'e iadesi yasasının' geri çekileceğini açıkladı.

iran dışişleri bakan yardımcısı arakçi, "nükleer anlaşmayı tam olarak uygulamamız 4 aylık süre içinde 15 milyar dolar alınmasına bağlıdır. avrupa, ya iran'dan petrol almalı ya da petrol gelirleri kadar bir kredi sağlamalıdır." dedi.

federal devlet yapısına sahip belçika'da 26 mayıs'ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 100 gün geçmesine rağmen hükümet kurulamadı.

meksika sınırına yapılması planlanan duvar inşasına pentagon bütçesinden 3,6 milyar dolar aktarılacağı, basına yansıyan bu haberin kesinleşmesi halinde 127 askeri inşaat projesinin etkileneceği bildirildi.

bm yemen heyetinin kadın üyesi parke, "(bae) kadınlar da dahil tutuklulara işkence yapıyorlar. bae destekli güçlerin tecavüz vakalarını belgeledik." dedi.

yunan kathimerini gazetesine göre gkry cumhurbaşkanı anastasiadis'in doğu akdeniz'de kktc'ye doğalgaz satışından pay vermeyi teklif ettiği belirtildi. haberde kktc cumhurbaşkanı akıncı'nın teklife sıcak baktığına ancak nihai kararın ankara'da verileceğine yer verildi.

rusya devlet başkanı putin ve hindistan başbakanı modi, iki ülke arasındaki askeri ve ticari bağları güçlendirme, ortak askeri teçhizat üretme kararı aldı.

ukraynalı askerlerin bayraktar tb2 tipi insansız hava aracı kompleksinin kullanımıyla ilgili türkiye'de eğitim aldığı bildirildi. bu bilgiden saatler önce türk askerlerinin s-400'ler ile ilgili eğitim için rusya'da bulunduğu duyurulmuştu.

iran cumhurbaşkanı ruhani, nükleer anlaşma ve geliştirmenin sınırlanmasıyla ilgili taahhütlerini "bir kenara bıraktıklarını" ve bu alanda ülkenin ihtiyacı olan adımları atacaklarını açıkladı.

ingiltere'de avam kamarası başbakan johnson'ın teklifine karşı anlaşmasız brexit'i önleyecek tasarıyı onayladı. aynı gün ingiliz parlamentosu da hükümetin erken seçim teklifini kabul etmedi.

italya başbakanı conte, parlamentoda 5 yıldız hareketi, demokratik parti ve özgürler ve eşitler partisi ile hükümet kurma konusunda anlaştı.

conte'nin kurduğu ikinci hükümette mülteci karşıtı koalisyondan çekilen lig partisi lideri matteo salvini, içişleri bakanlığından alındı.

cumhurbaşkanı erdoğan, nükleer güce sahip ülkelerin, türkiye'nin nükleer silahlara sahip olmasını yasaklamalarının kabul edilemeyeceğini söyledi. erdoğan, "birlerinin elinde nükleer başlıklı füze var... ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! bunu kabul etmiyorum" dedi.

rusya devlet başkanı putin, g7 benzeri bir oluşum kurulabileceğini duyurdu. putin, "türkiye, hindistan ve çin, g7'deki geniş bir ülke grubunun üyeleri olabilir" dedi.

boris jonhson’ın başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz devlet bakanlığına getirdiği kardeşi jo johnson, “aile sadakati ile milli menfaat arasında hırpalandım” diyerek görevini bıraktı.

avrupa komisyonu sözcüsü natasha bertaud, cumhurbaşkanı erdoğan'ın 'kapıları açarız' sözüyle ilgili, "türk ortaklarımızla hareket edebileceğimize olan güvenimiz devam ediyor" dedi.

abd dışişleri bakanlığı, türkiye'ye yönelik uyguladığı seyahat uyarısını 3'ten 2'ye indirerek "kaçırılma riskini" kaldırdı.

ırak’ta sadr hareketi ve sairun koalisyonu lideri mukteda sadr, adil abdulmehdi hükümetinden desteğini çekeceğini açıkladı. sadr yaptığı açıklamada, "eğer hükümet hukuk ve güvenlik alanında ciddi önlemler almazsa, hükümetten desteğimi çekeceğim" ifadelerini kullandı.

ingiltere başbakanı johnson, abd başkan yardımcısı pence ve israil başbakanı netanyahu ile bir araya geldi. johnson ile pence'in görüşmesinde ikili ilişkiler, irlanda, brexit, hong kong ve iran konuları ele alındığı belirtildi.

chp'nin suriye konulu zirvesine baas partisi’nin kuruluşunda görev alan, esad'ın en yakınındaki isimlerin başında yer alan khalaf el maftah'ın da geleceği bildirildi.

türkiye'nin ortadoguda ki muttefikleri

güney kore ne zamandan beri ortadoğudaki müttefikimiz oldu anlayamadım. gidip harita inceledim. kendi kendimle çelişki yaşadım resmen.

neyse konunun özüne gelirsek eğer ortadoğuda sürdürülebilir bir müttfikimiz olmadı. araplara güven olmayacağını tarihten çok iyi biliyor olmamız gerek. öte yandan iran gibi bir güç var. kurulacak her yakın ilişki her iki devlet için de faydalı olacaktır. bölgedeki devletler kendi iç meselelerini çözemedikleri sürece istikrarlı bir müttfiklik çok zor görünüyor. bu kulvarda tek başımıza olduğumuzu söyleyebilirim.

havuç ve sopa diplomasisi

ingilizcesi "carrot and stick method" olan ifadedir.
uluslararası ilişkilerde devletlerin birbirlerine karşı kullandığı en geçerli diplomasidir. havuç, bir devletin diğeri üzerindeki iradesini veya çıkarını kabul etmesi durumunda lütfettiği ikramdır. sopa ise bir devletin diğerinden talep ettiği çıkarlarını yerine getirmediği takdirde elindeki ekonomik, siyasi ve psikolojik baskı araçlarını kullanarak söz konusu devletin yumuşak karnı üzerinden şantaj yapmasıdır, ona zarar vermesidir.

suriyelilerin türkiye'de 7243 şirket kurması

ülke nüfusunun 4.2'sini oluşturdukları düşünülünce bu rakamlar şaşırtmıyor tabi. suriye'de iç savaşın ve kaos ortamının daha uzun yıllar süreceği düşünülünce bu sayının artması ve kalıcı olması da kaçınılmaz sonumuz.

türkiye'nin balkanlarda etkisi nedir?

siyasal ve kültürel bi etkiye ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. daha çok ticari açıdan değerlendirip, alman ve fransızların ab aracılığı ile yaptığı kazançlı ticareti biz de bir şekilde eyleme geçirmeliyiz. zira bu coğrafya büyük bir pazar olarak görünmektedir.

imran khan

şerif ve butto ailelerinden kurtulan pakistan için farklı bir umut yaratabilir. seçim vaatlerinde de dile getirdiği gibi yolsuzluklarla baş etme kapasitesinin olabileceğini düşünüyorum. ancak pakistan gibi askerin hükümet üzerindeki etkisi fazla olan bir ülkede güçlü bir başbakan olamayacaktır.

yani özetle pakistan için en önemli sorunların başında gelen asker-sivil hükümet ilişkisi konusunda navaz şerif kadar sorunun temeline inemeyecektir.

laiklik

sekülerizm ile karıştırılmaması gereken kavram. laiklik sanılanın aksine dini korur(diyanet işleri bakanlığı kapsamında) ancak devlet işlerine alet etmez.
sekülerizm'de ise devlet dinden tamamen bağımsızdır. camilerini kiliselerini dahil genel olarak halk kendisi yapar. e tabi bu da dinde ayrışmayı getirir. cemaat tarikatler dilediği gibi at koşturur. laiklik buna izin vermez. din, devletin kontrolündedir.

türkiye'nin ortadoguda ki muttefikleri

bu konu hakkında sayfalarca akademik makale çıkarılabilir, çıkarılmalıdır da. ancak şimdi kısaca düşüncelerimi belirtmek gerekirse; türkiye özellikle 1980 li yıllardan itibaren komşulaıyla ilişkilerinde çuvallamış ve hep kendinin aleyhine olan olayları desteklemiştir. bunlar da genelde liberal-sağ iktidarlar döneminde yapılan hatalardır. 90 lı yıllara gelindiğinde istikrarsızlıklarla boğuşan türkiye, dış politikada olumlu sonuçlar almaya çalışsa da elinden bir şey gelmemiş ve sorumlu olmamasına rağmen olumsuz sonuçlardan etkilenmiştir. son 17 yılı anlatmaya gerek duymmuyorum.
bunca olandan sonra baktığımızda, imparatorluk türkiye'sinin bırakmak zorunda kaldığı ortadoğu topraklarındaki devletçiklerle olan ilişkilerde, onlara sağlamamız gereken üstünlük-ağabeylik misyonundan her geçen gün daha da uzaklaştığımız görülmektedir. elde kalan, batı güdümünde bir pakistan, rus-ermeni basksında bir azerbaycan ve petrolcü katar arapları :)

allah yardımcımız olsun diyelim...

Toplam entry sayısı: 0