casus belli

Durum: 16 - 0 - 0 - 0 - 24.08.2018 19:12

Puan: 106 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

Henüz bio girmemiş.

iran - abd çatışması

1990 yılında iran’ın milli geliri 550 milyar dolar iken türkiye’nin milli geliri 210 milyar dolar idi. 2018 yılına geldiğimizde iran’ın milli geliri 460 milyar dolar’a gerilemişken türkiye’nin milli geliri 900 milyar dolar’a çıkmıştır. sonuç olarak abd ve batı’nın askeri ve ekonomik ambargosu 30 yıllık süreçte oldukça işe yaradı. donald trump bu ambargonun sonunda artık iran’da karşı devrimi destekleyecek. peki bu işin sonunda ne olacak. iran ekonomisi venezuela gibi olacak ülkeden milyonlar kaçacak, büyük isyanlara mağruz kalacak belki iç savaş çıkacak. sonunda karşı devrim kaçınılmaz. tabi suriye iç savaşındaki gibi rusya ve çin, iran’a destek verirse belki durum değişebilir.

elbette bu işten en çok türkiye zarar görecek bu sefer iranlı sığınmacılara mağruz kalacağız. ve asayişin bozulması üzerine pkk’nın iran uzantısı olan pjak iran’da kürt bölgelerinde güçlenecek. ve türkiye sonunda iran’a da girmek zorunda kalacak. türkiye’yi zorlu günler bekliyor.

idlib operasyonu

sayın “obsesif” elbette fırat kalkanı ve zeytin dalı bölgelerinde kapasitelerinin çok üzerinde insan var. ben sadece burada idlip’ten kaçacak sivillerin nereye yerleştirilebileceği konusunda öneri sundum. belirttiğiniz gibi öso denilen yapılanma tek bir merkezden kontrol edilen tek bir örgüt değil. içerisinde yüzlerce grup var ve bunlar içerisinde de oldukça radikal (nusra) örgütler de var. ancak bizim türk kamuoyunda öso’nun tek bir grupmuş gibi algılandığı çok açık. gelelim idlip’ten kaçacak muhalif militanların ne olacağı. elbette biz bunu daha önce de yaşadık. 2011’de ilk çıkan çatışmaların ardından suriye hapishanelerinin çoğu muhaliflerce basıldı ve mahkumların çoğu serbest bırakıldı ve bu kaçan mahlumların yine bir çoğu türkiye’ye kaçtı. o mahkumların ülkemizde işlediği suçları da hepimiz biliyoruz. gasp, cinayet, tecavüz... vs. aynı şey idlip’ten kaçan radikaller için de söylenebilir. bu insanlar beyinleri yıllarca yıkanmış saçma ideolojilerin kurbanı olmuş insanlar bu insanlar asla düzelmez. türkiye’nin başına gelecekte çok büyük bir olacakları çok açık. sanırım dışişleri bakanımız çavuşoğlu da bu tehlikenin farkında ki lavrov ile ortak hareket edeceğiz dedi. inşallah bu tehlikeyi kast etmiştir.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

abd merkezli şirketler ve ürünler neler diye insanın sorası geliyor.
apple, oracle, microsoft, google, facebook, hp, motorola, ford, p&g, nike, burger king, mc donald’s, coca cola, pepsi, fritolay, calvin klein ve daha niceleri.
halk nazarında bir tepkinin oluşacağını düşünmüyorum. ve bu markaların ve şirketlerin hayatımızın her alanına girmesini öyle kolay bir şekilde reddedip yerine alternatiflerini tercih edebileceğimizi hiç zannetmiyorum.

idlib operasyonu

sputnik ve syria live map sitelerinde idlip bölgesinden gelen haberler var. güney idlip’te insanlar türkiye sınırına doğru hareket ettiği haberleri ve görüntüleri var. her ne kadar suriye ve türkiye’nin birbirine düşman olması temelde çok mantıksız olsa da şu an görünürde türkiye ve suriye birbirine düşman iki devlet. bizim hükümetimiz esad’ın düşmesini istiyor ve esad da bu savaşın intikamını bizden almak istiyor. suriyeli sığınmacıların türkiye için ne kadar ağır bir yük olduğunu emin olun esad hepimizden daha iyi biliyor. bu yüzden bilerek idlip halkını türkiye’ye göçe zorlayacak. biz de hem abd ile kur savaşı verip hem de suriyeli sığınmacılar ile baş edemeyeceğimize göre akıllılık edip bize doğru olan göç dalgasını afrin ve el bab’a yönlendirmeliyiz. peki finansmanı nasıl sağlayacağız. avrupa birliği buna çözüm olabilir! malumunuz 3 milyar+3 milyar euroluk yardım paketini istemeye istemeye bize verdiler ama durumun vahametini onlara iyi bir şekilde izah edersek belki yine konteyner kentler ve yardım programı için para alabiliriz.
yukarıda hem kur savaşı verip hem suriyelilerle baş edemeyiz demiştim onu durumun vahametini anlatmak için söyledim ancak şunu belirteyim ki türkiye cumhuriyeti’nin gücü her şeye yeter.

suudi arabistan'dan türk lirası yasağı

suudi ailesi vahabi’dir. bunlar devletleşmeden önce çölde yankesicilik yapan bedevilerdi. şimdi kısıtlama getirildiyse şaşırdık mı? hayır.

idlib operasyonu

bay “obsesif” idlip’in ne kadar önemli olduğunu biliyorum. lakin mezhepçi suriye politikamızdan vazgeçip muhalifler ile esad’ın anlaşmasını sağlamalıyız. ancak böyle yaparak 4 milyona yakın muhalifi ülkelerinde tutabiliriz. şahsen ben idlip operasyonun bu yıl içinde başlayacağını düşünüyorum. bu durumda bizim yapmamız gereken en doğru hareket kaçan muhalifleri ve sivilleri zeytindalı ve fırat kalkanı bölgelerine yönlendirmek. bu sayede ülkemize yönelik göç dalgası hafifletilmiş olur.

idlib operasyonu

artık iş idlip harekatı olacak mı olmayacak mı işi değil? sadece idlip harekatı ne zaman olacak işi. türkiye’nin uğraşması gereken çok fazla sorunu var ve esad bunu iyi değerlendirecektir. biz gözlerimizi abd ile sürtüşmemize çevirmişken esad’ın orduları idlip harekatı için hazırlanıyor. eğer idlip düşerse türkiye’nin suriye için iddia ettiği tüm tezleri boşa çıkacak. biz de dünya basınında orada bulunan işgalci güç konumuna düşeceğiz. olacak olanlar işte bunlar. tabi türkiye’ye kaçacak 1 milyona yakın suriyeliden bahsetmedim bile.

hiççççççç

iç savaş artık öyle bir noktaya geldi ki, çatışmalar sadece lokal bazda olmaktadır. yani sıcak temaslar belli başlı bölgelerde yoğunlaşmakta. peki bundan sonra neler olacak? bu sorunun cevabı çok yönlüdür. demem o ki şartlar her an değişebilir. rusya tekrar pyd-pkk ile yakınlaşabilir, iran suriye’yi terk edebilir, abd de ülkeden gidebilir, suriye pkk’ya saldırabilir, muhalifler esad ile anlaşabilir, pkk esad ile ortak mütabaka varabilir, esad tekrar kardeşimiz olabilir vs vs vs... olasıklar çok fazla ve buna takiben sayısız senaryo üretilebilir.

10 ağustos dolar, euro ve sterlin kuru

şu an itibari ile dolar/tl 5.93. çok büyük dalgalanmalar var. onların dolar’ı olabilir ama bizim allah’ımız var:))

adolf hitler

ileri görüşlü, halkçı, milliyetçi, militarist, fütürist, anti-semitist, muazzam bir hatip, komünist düşmanı bunlar öne çıkan özellikleridir. hitler vasiyetinde savaşta yenilme olasılığını öngörmüştü. hatta savaş sonunda dünyanın abd ve sscb’nin başını çekeceği iki kutuplu bir hal alacağını da biliyordu. ama hedefine ulaşmış komünizm çökmüştü.
(bkz:stalinizm)

bm'nin idlib'deki 4 milyon sivil için türkiye kapıyı açsın çağrısı

esad 5 ay içinde hama ve dera’yı öso’dan aldı. ülkenin büyük bir kısmında tekrardan kontrol sağladı ve kendi iktidarını kabul ettirdi. yakın bir zamanda idlib bölgesine de askeri operasyon yapma ihtimaline karşın orada bulunan 4 milyon esad karşıtı insan maalesef türkiye’ye kaçmak zorunda kalacak. bu nedenle bm türkiye’ye sınır kapılarını açın çağrısı yaptı. 4 milyon suriyelinin 1 milyonu kadarı ülkemize sığınsa dahi sonuçları ağır olur. türk lirasının değerinin aniden azalması, türkiye’nin abd yaptırımlarına mağruz kalması ve jeopolitik riskler yetmezmiş gibi 3.5 milyon suriyeliye ek 1 milyon suriyeli türkiye’yi çok büyük bir dar boğazın eşiğine getirir.

türkiye'nin ortadoguda ki muttefikleri

yukarıda yazmışlar. esad’sız suriye müttefikimiz olabilir diye. bunu yazmak cahilliktir diye düşünüyorum. öyle olsaydı stalin’siz sscb de abd’nin müttefiki, putin’siz rusya almanya’nın müttefiki, kim’siz kuzey kore de japonya’nın müttefiki olurdu. artık şu mezhepçi dış politika zihniyetinden vazgeçin. esad defalarca türkiye’ye dostluk çağrısı yaptı. ancak mezhepçi dış politikamız nedeniyle geri çevirdik ve aracı devletlerle ilişkilerimize devam ettik. ortadoğu’da şimdilik müttefiklermiz:
(bkz:pakistan)
(bkz:katar)
(bkz:azerbaycan)
(bkz:somali)

iran'a neden güvenilmez

iran’a güvenilir ama iran islam cumhuriyeti’ne güvenilmez. çünkü bu devlet yapısı gereği mezhepçi ve anti-laiktir. bu nedenle komşu ülkelere rejim ihraç etmeye, nüfuzunu arttırmaya çalışır. hizbullah’ı ve hüda-par’ı desteklemektedir. her ne kadar müslümanız deselerde fars milliyetçileridir. şiiliğin ve farsların koruyuculuğunu üstlenmişlerdir.

stratejik sözlük ve fikirleriniz

gündemi takip eden, sorgulayan ve belli bir entellektüel bilgi birikimine sahip insanların oluşturmasını umduğum topluluk.

en sorunsuz komşumuzun gürcistan olması

yanlış önermedir. en sorunsuz komşumuz azerbaycan’dır.
(bkz:nahçivan özerk cumhuriyeti)

dolar 5 lira

son 5 yılda ne yapısal reform yapıldı ne dış politikada (özellikle suriye’de) uzlaşmacı yol izlendi ne de ülkeden sermaye çıkışı engellenebildi. üstüne üstlük tcmb’nin bağımsızlığına gölge düşürüldü. hazine bakanlığı’na piyasanın beklemediği kimseler getirildi. nedeni bilinmez şekildi ohal devam ettirildi. tabi bunlar üst üste eklenince türk lirası değer kaybedecektir. ve bu vaziyet devam ettikçe kaybetmeye devam da edecektir.
Henüz hiç başlık açmamış.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 16

stratejik sözlük ve fikirleriniz

gündemi takip eden, sorgulayan ve belli bir entellektüel bilgi birikimine sahip insanların oluşturmasını umduğum topluluk.

türkiye'nin ortadoguda ki muttefikleri

yukarıda yazmışlar. esad’sız suriye müttefikimiz olabilir diye. bunu yazmak cahilliktir diye düşünüyorum. öyle olsaydı stalin’siz sscb de abd’nin müttefiki, putin’siz rusya almanya’nın müttefiki, kim’siz kuzey kore de japonya’nın müttefiki olurdu. artık şu mezhepçi dış politika zihniyetinden vazgeçin. esad defalarca türkiye’ye dostluk çağrısı yaptı. ancak mezhepçi dış politikamız nedeniyle geri çevirdik ve aracı devletlerle ilişkilerimize devam ettik. ortadoğu’da şimdilik müttefiklermiz:
(bkz:pakistan)
(bkz:katar)
(bkz:azerbaycan)
(bkz:somali)

idlib operasyonu

bay “obsesif” idlip’in ne kadar önemli olduğunu biliyorum. lakin mezhepçi suriye politikamızdan vazgeçip muhalifler ile esad’ın anlaşmasını sağlamalıyız. ancak böyle yaparak 4 milyona yakın muhalifi ülkelerinde tutabiliriz. şahsen ben idlip operasyonun bu yıl içinde başlayacağını düşünüyorum. bu durumda bizim yapmamız gereken en doğru hareket kaçan muhalifleri ve sivilleri zeytindalı ve fırat kalkanı bölgelerine yönlendirmek. bu sayede ülkemize yönelik göç dalgası hafifletilmiş olur.

adolf hitler

ileri görüşlü, halkçı, milliyetçi, militarist, fütürist, anti-semitist, muazzam bir hatip, komünist düşmanı bunlar öne çıkan özellikleridir. hitler vasiyetinde savaşta yenilme olasılığını öngörmüştü. hatta savaş sonunda dünyanın abd ve sscb’nin başını çekeceği iki kutuplu bir hal alacağını da biliyordu. ama hedefine ulaşmış komünizm çökmüştü.
(bkz:stalinizm)

stratejik sözlük ve fikirleriniz

gündemi takip eden, sorgulayan ve belli bir entellektüel bilgi birikimine sahip insanların oluşturmasını umduğum topluluk.

iran'a neden güvenilmez

iran’a güvenilir ama iran islam cumhuriyeti’ne güvenilmez. çünkü bu devlet yapısı gereği mezhepçi ve anti-laiktir. bu nedenle komşu ülkelere rejim ihraç etmeye, nüfuzunu arttırmaya çalışır. hizbullah’ı ve hüda-par’ı desteklemektedir. her ne kadar müslümanız deselerde fars milliyetçileridir. şiiliğin ve farsların koruyuculuğunu üstlenmişlerdir.
Henüz takip ettiği biri yok.