chtgr

Durum: 46 - 0 - 0 - 0 - 28.09.2018 17:38

Puan: 542 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 3

laiklik

sekülerizm ile karıştırılmaması gereken kavram. laiklik sanılanın aksine dini korur(diyanet işleri bakanlığı kapsamında) ancak devlet işlerine alet etmez.
sekülerizm'de ise devlet dinden tamamen bağımsızdır. camilerini kiliselerini dahil genel olarak halk kendisi yapar. e tabi bu da dinde ayrışmayı getirir. cemaat tarikatler dilediği gibi at koşturur. laiklik buna izin vermez. din, devletin kontrolündedir.

doğu perinçek

geçmişi ile bugünü arasında birçok çelişki bulunan. günümüzde ise kendisini bilimsel sosyalist olarak tanımlayan. rusya, çin, k.kore'de türkiye adına irtibatlarda bulunan zannediyorum ki yegane kişilik. tüm solcular geçmişte işkence ve kötü koşullar altında hayat sürer iken kendisi hep bir şekilde yakayı kurtarmıştır. ama bana günümüzle ilgili olarak en ilginç ifadesi şu gelmektedir: bahçeli, "erdoğan ile perinçek arasında tercih yapacaksak erdoğanı tercih ederiz." dedi. perinçek buna cevaben: "erdoğanı da tercih etseler doğu perinçek'i tercih etmiş olur" dedi. zannediyorum bu cümle üzerinde düşünmekte fayda var.

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

ben bu çatışmanın biteceğine inanıyorum. rusya ikili oynuyor. bakınız azerbaycan'a desteğini sunan rusya aynı zamanda ermenistan'a silah yolluyor. ileriki zamanda görülecektir ki. ittifak yeniden kurulmuş olacak. bugün israilin yanında olan yunanistan rusya'ya yanaşacaktır. bu bir nevi eşyanın tabiatı gereğidir. ortodokslar ile katolikler bile barıştılar ise bu iki yapının barışması uzun sürmez.

vostok-2018 askeri tatbikatı

neo-avrasya ideolojisi cengiz han'ı temel alır. moğolistanın da dahili şaşırtıcı değil, gereklidir.

donetsk halk cumhuriyeti'nin lideri zakharchenko öldürüldü

gelen haberler gösteriyor ki donesk h.cumhuriyeti daha ileri adımlar atacak. bu bana rusyada çeçenler tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırılar sonrası rusların çeçenya'da yaptıklarını hatırlattı. yanlış hatırlamıyor isem buna literatürde sahte bayrak operasyonu deniyor. ruslar işini bilir. bölgede hakimiyetini daha da arttıracaktır. doğu bloğunun temel aktörleri daha da güçlenecektir.

trump'ın amerikan bayrağını yanlış renge boyaması

hatırıma 11 eylül saldırısı sırasında okul ziyaretinde bulunan bush'un ters elle tuttuğu kitap geldi.

john mccain

time dergisinin donald trump'ın 'batışını' gösteren kapakları

güçlenerek çıkacaktır. amerikan halkı ile türk halkı arasında bu anlamda fark yok. hillary ile seçime girdiğinde de medya trump'a saldırmıştı.

trump'ın ardı arkası kesilmeyen tehditleri

son olarak twitter'da: "bizim insanımızı bizden alamazsınız, ne olacağını göreceksiniz" ifadelerini kullandı trump. geçmişinde ticaret olan. dolayısıyla insanlarla sık sık iletişimi olan birinin böyle ifadeler kullanması anormal bir durum.bu ifadelerle değil papaz, kiliseden incil bile alamaz.

son dönemdeki ab-türkiye ilişkileri

brexit ve make america great again.. abd ve ingitere köşesine çekiliyor. ve artık gelişim doğuya kayıyor. bir kuşak bir yol(ipek yolu) projesi de malum. nasıl ki türkiye, doğu bloğu ittifakına mecbur bırakıldıysa ab'ye de aynısı yapılıyor. ikili ilişkilerde iyi olmaya mecburlar. petrol, doğal gaz ve ileride olacak olan ticaret yolları rusya ve türkiyeden geçiyor.

ekonomi bakanı berat albayrak'ın 4000 yatırımcı ile görüşmesi

pek yeni bir söz yok. anlaşılan o ki ekonomik anlamda iddialı bir adımdan ziyade politik eksenli atılacak adımlar ile ekonomi ayağa kaldırılacak. yönünü doğuya dönen türkiye bu anlamda politik önemli yakınlaşmaları yakalayacak gözüküyor.

endüstri 4.0


ilk kez almanya'da bir fuarda dile getirilen bu kavram, bilişim teknolojileri ile endüstri faaliyetlerini bir araya getirmeyi amaç edinir.

bugünün klasik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir.
ülkemizdeki ekonomik saldırılar karşısında dile getirilmesini beklediğim bir kavramdı... minimal düzeyde de olsa bu oluşum faaliyetlerinin artmasını ve devletin teşvik sağlamasını umuyorum.

vestel z20 venüs'ün yerli olmaması

sony telefonlarında mesela ram samsung marka. mesele iyi bir marka yaratmak.

dünya genelinde dış ticarette dolar yerine ortak kriptopara kullanılması

kesinlikle yakın gelecekte olmasını beklediğim durum. çin bu işte öncü olacaktır.

hasan sabbah

nizamül mülk ve ömer hayyanla aynı dönemde eğitim gördüğü rivayet edilir. kendisi islamın zahiri ve batıni kısmının olduğunu belirtir. ona göre her ayetin ayrıca gizlenen, görünmeyen manası vardır. kendisi de bu fikirlerini bu vesileyle yayma girişimde bulunur. ilk zamanlar halk tarafından hor görülür. bu anlam çeşitli coğrafyalarda dolaşır. halk kendisinin görüşlerini hoş karşılamaz. daha sonra alamut tepesi denen yere bir kale inşa eder. burada da azınlık halindeki fedaileriyle ikamet ederler. zamanla kale ve fedaileri gelişir. nihayetinde suikastçiliğin marifetlerini öğrenirler. her devlette örgütlenmeye başlarlar. bunu tehdit, şantaj, veyahutta kişileri kendileri çekerek yaparlar. devlet kademelerinde ilerleme potansiyeli olan isimleri öğrenirler ve alamut kalesine davet edilirler. buradaki oluşumdan etkilenenlerden bir kısmı kendilerine katılır. kendi içlerine çekemedikleri ve politikalarından rahatsız olduklarını ise fedailerine bırakırlar. fedai kelimesi ilk olarak haşhaşilerde kullanılmıştır. bu fedailerin günümüzdeki akrabalarının soyadları da "dai" dir. güney doğu anadolu'da bu soy isimli kişiler bulunmaktadır. gelelim bu fedailere.. öldürecekleri kişileri arkalarından hançerleyerek öldürürler. ilginç olan ise öldürdükten sonra hiçbir tepki vermeden bulundukları yerde kalmaları ve kendilerini feda etmeleridir. "fedai" denmesinin nedeni de budur. bazı kişileri ise öldürmektense kontrolleri altında almayı seçerler. bunu da genelde şu şekilde yaparlar: kişi uykusundayken yatağının kenarına bir hançer bırakılır. bu vesileyle kişi kendisinin kimler tarafından tehdit edildiğini anlar. hal ve hareketlerine bu doğrultuda dikkat eder.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

halk, doları bozdurun açıklamasına bir tepki vermedi. hatta durum öyle bir hal aldı ki, ahaber "halk dolarlarını bozduruyor" diye haber yaparken eski görselleri kullanmak zorunda kaldı.[haberdeki görselde dolar bozduranların üzerinde ceket, kaban görseli vardı. herelde kimse bu havada böyle giyinmez :) ] yani halk buna da bir tepki vermeyecektir. ancak kur farkının ürünlere yansıyacak olmasından ötürü talepte düşmeler olacaktır.

şangay beşlisi yada sanghay işbirliği örgütü

ab'ne ihracat konusunda çin ile birlikte işbirliğine gidilebilirse ülke ciddi anlamda kalkınabilir. bir kuşak yol projesinde türkiye stratejik öneme sahip. ayrica rusya'dan ve ortadoğu'dan enerji sevkiyatında önemli bir konumda. türkiye abd ile olan sorunlarından ötürü yönünü doğuya dönüp doğru politikalar ve ilişkiler kurduğu takdirde kârlı çıkacaktır. ancak aynı zamanda bu ekonomilere bağlı kalmak zorunda olacaktır. aksi takdirde bölgesinde tamamen yanlız kalacaktır.

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

devletler, insanlar sanildigi gibi coğu zaman komplolara kurban gitmez. her insanin ve insan yapimi olan şeyin bir açığı vardır. dış mihrak dediklerimiz de bu açıkları yakalar. bu şekilde saldırır. ancak bana kalırsa esas yapılmak istenen türkiyenin yeni oluşan doğu bloğuna kaydırılmasıdır. brunson iadesi mümkünse bile istenme üslubu ile adeta bunu bize vermeyin dendi. bu şekilde türkiye ile sorun yokken sorun yaratıldı. türkiye'de kendini çin'in kucağına bırakmak zorunda. ıstese de istemese de...(ıfadem agir olabilir ama durum bu) peki neden doğu bloğuna kaydırılmak isteniyor? işte bu işin komplo teorisi tarafı.. trump'ın seçilmesinde kim arka çıktı? buna yönelik komplolar az çok biliniyor...

jacob rotschild:küresel finans sistemi tehlikede

kendi kurduğu rıt capital partners fonu'nun yatırımcılarına hitap eden rotschild, 11 eylül ve 2008 mali krizi'nde dünyadaki bütün güçlerinin birlikte çalıştığını anımsatarak, bugün aynı birlikteliği sağlamanın zor olduğunu ve bu durumun 2. dünya savaşı sonrası kurulan ekonomik düzeni tehlikeye attığını vurguladı.
rotschild, hükümetlerin işbirliği konusunda azimli olmamasının yaşanan ekonomik sıkıntıları artırabileceğini ifade etti.
https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201808101034699697-rotschild-ailesi-ekonomik-duzen-tehlikede/

yakın gelecekte dijital para temelli yeni düzene hazırlıklı olun arkadaşlar...

sevr ve lozan haritalarının karşılaştırması

sevr anlaşması imzalandığında muhtemelen batılı devletlerin de tamamı bu anlaşmanın geçersiz olabileceğini düşünmüştürler. çünkü bunu imzalayan osmanlı devletinin de gayesi anadoludaki kurtluş mücadelesine zaman kazandırmak. dikkatin kurtuluş mücadelesine yoğunlaşmasını engellemek.
tabi resmi tarih osmanlı ile ankaradaki meclisin çatışma içerisinde olduğunu belirtir ...
lozan'a gelince bu konu hakkında olumlu olumsuz hiçbir görüş beni tam tatmin etmez. ancak şu bir gerçek ki osmanlı(ve devamındaki türkiye cumhuriyeti) savaşın kaybedenidir. misak-ı milli sınırlarının dahi bir kısmından taviz vermek mecburiyetinde kaldık. savaşlar nihayete erdiğinde kaybeden devletler üstünde kazanan devletler daima söz sahibi olur. bu anlamda lozan'da da tavizler olmak mecburiyetinde olduğu muhakkak bir gerçektir.
  • /
  • 3

uluslararası ilişkilerdeki küçük şaşırtıcı şeyler

örneğin; 1913 yılında stalin,troçki,hitler,tito,freud, viyanada birbirlerine çok yakın yerlerde yaşamışlardır.

ek bilgi ; (bu kısım editlenerek devam edecektir)
1- stalin rus değil gürcüdür.
2- leninden sonra gelecek olan aslında troçkiydi fakat stalin daha kurnaz bir insan olduğu için başa geçti ve troçki ülkemizde büyükadaya sürgün edilmiştir. bir müddet sonra ise meksikada buz çekiciyle idam edilmiştir.
3- sovyet kelime manasıyla meclis demektir.
4- bolşevik çoğunluk menşevik azınlık demektir.
5- ruslar kendilerini üçüncü roma imparatorluğu olarak görmektedirler (ikincisi bizanstı) bu büyük roma hayranlığını ruslardaki yöneticilerin sıfatlarında da görebilirsiniz. tsar (çar diye söylediğimiz) aslında caesar yani sezardan gelmiştir.
6- haşhaş--> haşhaşi ---> haşşaşinate--> assassinate. yani ingilizcedeki suikast fiili doğrdudan doğruya haşhaşilerden gelmiştir.
7- kazakistan bağımsızlığını 1991 de ilan ettiğinde türkiye kazakistanı tanıyan ilk ülke olmuştur ve 10 dakika içerisinde bağımsızlığını kabul etmiştir.
8- nazırlık kelimesinin kökeni nazar yani bakma şeklinden gelir. aynı şekilde bugünkü bakanlık kelimesi de bak-mak kökünden geliyor

Toplam entry sayısı: 46

2.abdülhamit

abdestsiz yere basmaz gibi yönlerini dile getirmektense bilime, imara, medeniyete sunduğu katkılara dikkat çekilmesi gereken şahsiyet. o ki borsa ile ilgilenmiş, fransa'da yapılan yarışta atları galip gelmiş bir kişi. yabancı müzik dinlemekten hoşlanırdı. kuduz aşısını bulan pasteur'a maddi destekte bulunmuştu. bu örnekleri vermemden kasıt sıradan bir portre içerisinde sıkışıp kalan bir kişi olmasından ziyade geniş bir vizyonu olan entellektüel bir kişilik olması. devrinde yapmış olduğu istibdat politikaları her ne kadar eleştirilmiş olsa da o dönem medyayı kontrolüne almayı başaramadığı için çok ciddi bir baskı uygulamıştır. ne kadar doğruydu tartışılır. kendisi ne denli bir idareye sahipti bu da tartışılabilir. ancak onun zamanındaki devlet ile ondan sonraki devlet arasındaki fark anlaşıldığı takdirde kendisinin ne denli mühim bir şahsiyet olduğu anlaşılacaktır. kimi kimselerce ittihat terakki batmakta olan bir devleti aldı şeklinde ifadeler kullanılsa da kendisinin bir ifadesi oldukça ilginçtir:
"kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim." zannımca bu ifadelerin iyi anlaşılması ve devletin abdulhamid zamanında uyguladığı politikaların iyi araştırılması ve anlaşılması gerekmektedir.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

halk, doları bozdurun açıklamasına bir tepki vermedi. hatta durum öyle bir hal aldı ki, ahaber "halk dolarlarını bozduruyor" diye haber yaparken eski görselleri kullanmak zorunda kaldı.[haberdeki görselde dolar bozduranların üzerinde ceket, kaban görseli vardı. herelde kimse bu havada böyle giyinmez :) ] yani halk buna da bir tepki vermeyecektir. ancak kur farkının ürünlere yansıyacak olmasından ötürü talepte düşmeler olacaktır.

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

devletler, insanlar sanildigi gibi coğu zaman komplolara kurban gitmez. her insanin ve insan yapimi olan şeyin bir açığı vardır. dış mihrak dediklerimiz de bu açıkları yakalar. bu şekilde saldırır. ancak bana kalırsa esas yapılmak istenen türkiyenin yeni oluşan doğu bloğuna kaydırılmasıdır. brunson iadesi mümkünse bile istenme üslubu ile adeta bunu bize vermeyin dendi. bu şekilde türkiye ile sorun yokken sorun yaratıldı. türkiye'de kendini çin'in kucağına bırakmak zorunda. ıstese de istemese de...(ıfadem agir olabilir ama durum bu) peki neden doğu bloğuna kaydırılmak isteniyor? işte bu işin komplo teorisi tarafı.. trump'ın seçilmesinde kim arka çıktı? buna yönelik komplolar az çok biliniyor...

laiklik

sekülerizm ile karıştırılmaması gereken kavram. laiklik sanılanın aksine dini korur(diyanet işleri bakanlığı kapsamında) ancak devlet işlerine alet etmez.
sekülerizm'de ise devlet dinden tamamen bağımsızdır. camilerini kiliselerini dahil genel olarak halk kendisi yapar. e tabi bu da dinde ayrışmayı getirir. cemaat tarikatler dilediği gibi at koşturur. laiklik buna izin vermez. din, devletin kontrolündedir.

rte: "yastık altındaki dolar ve altınları bozdurun" açıklaması

yine dövizleri bozdurun diyor lakin halk bir daha aynı hatayı yapar mı bilinmez. karıncadan ateşe su taşımasını isteyene kadar çok daha başka çözümler sunması gerekir. halkın parasının eritilmesi yanlış.
bendeniz artık ekonomide rte ne derse tersini yapıyorum...

2.abdülhamit

abdestsiz yere basmaz gibi yönlerini dile getirmektense bilime, imara, medeniyete sunduğu katkılara dikkat çekilmesi gereken şahsiyet. o ki borsa ile ilgilenmiş, fransa'da yapılan yarışta atları galip gelmiş bir kişi. yabancı müzik dinlemekten hoşlanırdı. kuduz aşısını bulan pasteur'a maddi destekte bulunmuştu. bu örnekleri vermemden kasıt sıradan bir portre içerisinde sıkışıp kalan bir kişi olmasından ziyade geniş bir vizyonu olan entellektüel bir kişilik olması. devrinde yapmış olduğu istibdat politikaları her ne kadar eleştirilmiş olsa da o dönem medyayı kontrolüne almayı başaramadığı için çok ciddi bir baskı uygulamıştır. ne kadar doğruydu tartışılır. kendisi ne denli bir idareye sahipti bu da tartışılabilir. ancak onun zamanındaki devlet ile ondan sonraki devlet arasındaki fark anlaşıldığı takdirde kendisinin ne denli mühim bir şahsiyet olduğu anlaşılacaktır. kimi kimselerce ittihat terakki batmakta olan bir devleti aldı şeklinde ifadeler kullanılsa da kendisinin bir ifadesi oldukça ilginçtir:
"kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim." zannımca bu ifadelerin iyi anlaşılması ve devletin abdulhamid zamanında uyguladığı politikaların iyi araştırılması ve anlaşılması gerekmektedir.

endüstri 4.0


ilk kez almanya'da bir fuarda dile getirilen bu kavram, bilişim teknolojileri ile endüstri faaliyetlerini bir araya getirmeyi amaç edinir.

bugünün klasik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir.
ülkemizdeki ekonomik saldırılar karşısında dile getirilmesini beklediğim bir kavramdı... minimal düzeyde de olsa bu oluşum faaliyetlerinin artmasını ve devletin teşvik sağlamasını umuyorum.

ilber ortaylı

bilge tarihçi der ki: "bu millet gerizekalı"
bütün salon: "ahahahahahah"
-ulan oğlum sana diyor gerizekalı diye.
-ahahahah hayır yaa bana demiyor ...

ittihat ve terakki

hedefleri yalnızca mevcut iktidarı yıkmak olan. yıktıktan sonra da "ulan biz napacaz şimdi?" diye düşünen. "bu almanlar fena millet, orduları şahane bunların yanında savaşa girelim" diye girişimde bulunan. işler sarpa sarınca ve tezlerinin "fail" olması nedeniyle ülkeden terkettirilen. atatürk'ün önderliğindeki kurtuluş mücadelesinde yer almak isteyen ama her defasında atatürk'ten red yiyen cemiyet(mensupları) ne kadar vatanperverlerdi tartışılır lakin yaptıklarıyla ülkeye faydadan çok zarar verdikleri ortadadır.

hiççççççç

petrolün önemini yitirmesiyle birlikte bu topraklar türkiyenin bir eyaleti olacaktır. ancak bu toprakların tarafımıza geçmesi olumlu değil(olumlu gibi gözükse de) olumsuz olacağı kanaatindeyim. başkanlık sistemi çok öncelerde de tartışılsa dahi hayata geçirmeye dönük adımlar atılmadı. başkanlık sisteminin devamında türkiye suriye ve ırak'ı içine kapsayan bir eyalet sistemine geçebilir. amerika ve ingiltere için orta doğudaki tek kırmızı çizgi israil. türkiye ise bölge aktörleri ile ahmet davutoğlu sonrası uyumlu çalışır halde. israille de kapalı kapılar ardında pozitif görüşmeler gerçekleştiği takdirde bir problem yaşanmayacaktır. şimdilerde ise 82 musul 83 kerkük söylemleri de tesadüfen patlatılmıyor.
ancak bir kez daha belirtmek gerekir ki türkiye'nin bu topraklarda söz hakkı alması sonun başlangıcı olacak zamana tekabül edecektir. çünkü önümüzdeki 10 yıllık süreç sonrası petrol önemini yitirecek ve su krizleri patlak gösterecektir.

süleyman soylu ile berat albayrak'ın birbirine omuz atması

gelecekte olabilecek olan su savaşları

fırat ve dicle başlangıç noktaları türkiye'de olmakla birlikte basra körfezine doğru uzanan bu su hattı, olası bir suların azalması durumunda ortadoğu devletleri tarafından bizlere baskı unsuru olarak kullanılabilir. nitekim zamanında gap projesi nedeniyle suriye'den ciddi tepkiler gelmişti. yine ileride suyun bir savaş nedeni olarak kullanılabileceği öngörülüyor. özellikle de petrolün dünyadaki değerinin düşeceği zamanlarda.

ittihat ve terakki

hedefleri yalnızca mevcut iktidarı yıkmak olan. yıktıktan sonra da "ulan biz napacaz şimdi?" diye düşünen. "bu almanlar fena millet, orduları şahane bunların yanında savaşa girelim" diye girişimde bulunan. işler sarpa sarınca ve tezlerinin "fail" olması nedeniyle ülkeden terkettirilen. atatürk'ün önderliğindeki kurtuluş mücadelesinde yer almak isteyen ama her defasında atatürk'ten red yiyen cemiyet(mensupları) ne kadar vatanperverlerdi tartışılır lakin yaptıklarıyla ülkeye faydadan çok zarar verdikleri ortadadır.

adolf hitler

yahudilerin israil'e yerleşmesine zemin hazırlamış kişilik..
Henüz takip ettiği biri yok.