cihatsumengen

Durum: 10 - 0 - 0 - 0 - 24.08.2018 19:57

Puan: 225 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

meksika uyuşturucu savaşı

meksika'da geçen iç savaşa verilen isim.

meksika uyuşturucunun başkenti ve aynı zamanda amerika birleşik devletleri'ne sınırı olan bir ülke. birçok kartel, uyuşturucu şebekesi mevcut. zamanla bu uyuşturucu çeteleri kendi arasında ayrıştı. bu ayrışmanın sonucu olarak devletin her kesimini tehdit eden bir savaş başladı.

2006 yılında meksika devleti bu duruma izin vermeyeceğini açıklayarak tüm uyuşturucu çetelerine savaş açtı. o gündür bugündür meksika'da hükümet ile uyuşturucu çeteleri arasında çok çetin savaşlar mevcut.

uyuşturucu çeteleri ordu gibi. elde edilen parayla birçok üye katıyorlar içlerine, silah kaçakçılarıyla da samimi olmaları cabası. meksika ordusunda bulunmayan silahlara sahipler. aynı zamanda paranın uyuşturucudan geçtiğini bilen birçok devlet de bu savaşta direkt veya perde arkasında yer alıyor. çeteler hem kendi içlerinde hem de devlete karşı savaş halinde.

çetelerin insanları korkutmak için birçok metot kullandığını görüyoruz: ele geçirilen kişinin boğazının kesilip videoya alınması. ele geçirilen büyükbaş çete sorumlusunun önce ayaklarının, sonra kollarının kesilip öylece etrafa bırakılması mesela. baltayla kafa kesmeler, yakmalar, elektrikle kül edene kadar işkence yapmalar... bunların hepsi mevcut ve ışid'i ikiye üçe katlayacak kadar vahşi şeyler. yabancı sitelerde videolarını bulmak da mümkün.

aynı zamanda bu çeteler sadece bu vahşeti kendi aralarında yapmıyorlar. ele geçirilen bir polis ve genç oğlu da bu vahşetten nasibini aldı. videoya çekilen görüntülerde polis önce sırf meksika'ya bağlı olduğu için sopayla dövülüyor, ardından boğazı kesiliyor ve bu oğluna izletiliyor. daha sonra oğlunun derisi canlı şekilde yüzülüp kalbi göğüs kafesinden çıkarılıyor. bu video internette hala mevcut.

savaşın en pis hali var diyebiliriz.

yıllık 50 milyar kadar gelir elde edilen bu pis işte, birçok ülke aslında bu savaşın içindedir fakat pek gündeme gelmez.

fırat kalkanı harekâtı

24 ağustos 2016 tarihinde başlatılmış olan harekât.

operasyonun amacı ışid'i sınırlarımızdan uzaklaştırıp yok etmek, terör örgütü ypg'nin kurmak istediği terör koridorunun önünü kesmekti. başarıya ulaştı.

71 şehidimizin ruhu şad olsun.

üstünden 2 yıl geçti. bugün yıl dönümüdür aynı zamanda.

menzil tarikatı

geleceğin fetösü.

acilen dağıtılmalı. ben bu tarikatın içine fetö bağlantılı kişilerin hızla geçtiğini ve organize olduğunu düşünüyorum. büyüme ve tanınma hızları hiç normal değil.

devlet olarak yavaştan tarikatlara ve cemaatlere karşı duruş gösteriyoruz ama bu sefer geç olmadan menzil, menzile alınmalı.

beşşar esad'ın, hedefinin idlip olduğunu açıklaması

türkiye hızla batı'dan kopup doğu'nun yanına geçmektedir. bu bağlamda rusya türkiye'yi küstürecek bir şey yapmaktan çekinir. neden?

birincisi, türkiye ile abd'nin arasının açılması abd'nin kafkasya'da büyük güç kaybı yaşaması demek. rusların kafkasya'da nüfuzunun artması demek. bunu iyi hesaplıyorlar. özellikle gürcistan meselesinde hala sorun var ve türkiye eğer abd ile ters düşerse kesin rusya zaferi göreceğiz.

ikincisi, türkiye ile abd'nin arasının açılması abd'nin orta doğu'da büyük güç kaybı yaşaması demek. türkiye çok önemli bir noktada. çok sağlam bir bölgede. yerini doldurmak kolay değil. özellikle suriye-ırak ve iran'a karşı tehdit oluşturabilecekleri bir bölge kalmayacak. rusya da hızla orta doğu'da güçlenirken abd'nin güç kaybetmesini isteyecek ve türkiye'yi küstürecek şeylerden kaçınacaktır.

üçüncüsü, çin balkanlar'a açılmak istiyor. ticaret yollarını ele geçirmek istiyor ve türkiye büyük bir köprü çin için. çin olmazsa rus ekonomisi dayanamaz. çin sürekli dolar rezervlerini rusya'ya sokarak rusya'yı ayakta tutuyor. çin'in işine gelmeyecek hareketlerden kaçınacaktır ruslar. çin de türkiye'yi küstürmek istemeyeceği için ruslar bizimle karşı karşıya gelmek istemeyecektir.

idlib bizim için değerli mi değersiz mi bunu bilmemiz gerekiyor. açıkçası ben kestiremiyorum idlib'in bizim için değerli veya değersiz olduğunu. kontrolümüz dışında olan birçok islamcı örgüt var ve ışid'in de gizli bir yapılanması mevcut. yani bize karşı da büyük bir tehdit var. idlib'in temizlenmesi bence bize sorun değil eğer idlib ile kalacaksa. ha, buradaki aşırı islamcı teröristlerin türkiye'ye geçişi olabilir, sınır açılır mülteci alınırsa bu tam bir fiyasko olur. karışmamalıyız kesinlikle. diğer taraftan öso'nun bize karşı güveni kırılabilir ama türkiye destekli özgür suriye ordusu ile normal özgür suriye ordusu çoktan ayrışmıştı.

eğer türkiye idlib'e destek verirse, ben esad'ın idlib'i dera kadar rahat düşüremeyeceğini düşünüyorum. çünkü biz halep'e destek verirken, ruslar her gün bombandırman yapmasına rağmen fırat kalkanı harekâtı başlayana kadar halep'i düşüremedi esad. idlib son kale ve çok sağlam teröristler mevcut. sivil katliamı da olursa suriye'nin diğer bölgelerinde yeniden isyan başlayabilir. iki taraf için de sıkıntılı bir süreç doğar. eğer türkiye idlib'i elinden çıkarmak istemiyorsa "destek versek mi, vermesek mi?" diye düşünmemeli. bu lafları esad'a yedirecek şeyleri siyaset masasında ortaya koymalı. rusya ile ilişkileri ilerletip bu operasyona daha en başından izin vermemeli. izleyip, operasyon başladıktan sonra "aman yapmayın etmeyin, destek veriyoruz!" demek hiçbir şeyi değiştirmez. esad başlarsa idlib'i elbet temizler. 1 yıl olur 2 yıl olur ama temizler.

2. mehmet

istanbul'u türk toprağı yaparak fatih unvanını almış büyük lider.

ırak savaşı

amerika birleşik devletleri'nin 2003 yılında ırak'a yaptığı müdahaleye verilen isim.

suriye iç savaşı

ırak savaşı ile birlikte 21. yüzyılın en büyük savaşı sayılmaktadır.

dünyanın bütün büyükbaşlarının katıldığı savaş olmuştur aynı zamanda.

25 temmuz 2018 itibarıyla kuzeyinin belirli bir bölümünü türkiye belirli bir bölümünü abd yönetmektedir. güneydeyse israil'in gücü tamamen kırılmıştır. rusya ve iran, suriye'nin güneyini tamamen ele geçirmiştir.

türkiye cumhuriyeti

mustafa kemal atatürk tarafından kurulan, osmanlı imparatorluğu'nun devamı olan ülke.

büyük bir bağımsızlık savaşı ile kurulmuştur.

şu sıralar abd emperyalizmine karşı çetin bir mücadele vermektedir.

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

türkiye'yi zerre ilgilendirmeyen olaydır.

yayılmacılık sözle olmaz. fiiliyat ile olur. "türkiye'yi seviyoruz." demeleri işimize yaramaz. bayrağımızı kullanmaları işe yaramaz. yayılmacılık böyle olmaz. nasıl olur? şirketlerinizi bölgeye gönderirsiniz ve halkı kendinize bağımlı hale getirirsiniz. belirli bir güce ulaştığınızda medya yayın organlarını ele geçirip halkı istediğiniz gibi yönlendirirsiniz. askeri üsler kurarsınız. kurumlar açarsınız.

peki türkiye'nin orta doğu'da bunları yapabileceği herhangi bir ülke bulunuyor mu? bulunuyorsa da ben bilmiyorum.

türk insanının genel problemi hiç sorun yokmuş gibi yaşaması. büyük şeyleri oluşturan o küçük şeyleri sürekli görmezden gelmesi. suriye sınırlarımız tamamen terörist elindeyken biz gazze'de öldürülen birisinin naaşının bayrağa sarılması bizi gururlandırıyor. "onlara umut olmak"tan falan bahsediyoruz ama öyle bir baskıya alınmış ki ülke, sınır ötesine operasyon yaparken 40 takla atıyoruz. ekonomi çökme noktasına getirilmiş. ulusal güvenliğimiz tehlikede. ama bunları bıraktık gazze'yi konuşuyoruz.

saçmalıktır.

abd'nin iran'a yaptırımları sonrası türkiye'nin izleyeceği politika

ulusal çıkarlarımıza gelecek politikayı uygulamayız.

kuşkusuz ki amerika birleşik devletleri sovyetler birliği'nin dağılması sonrası vakit kaybetmeden dünyanın birçok alanına egemen olmaya çalıştı. başta da egemen olmaya çalıştığı yer orta doğu'ydu. burada dört önemli ülke -türkiye, iran, suriye ve ırak- üstünden bir ülke kurup israil ile birlikte yönetme fikri vardı. bunu uygulamak için uğraştılar, ırak'a müdahale düzenleyip suriye'de iç savaş çıkardılar fakat bugün elde kalan bir şey yok. savaşa sokulamayan veya karıştırılamayan diğer iki devlet türkiye ve iran ise ekonomik anlamda krize sokuldu. türkiye'de 15 temmuz oldu mesela. iran'da arap baharı benzeri olaylar çıktı. her iki ülkede de nabız yokluyorlar çünkü ne ırak ne de suriye istedikleri gibi sonuçlandı. bunu bildikleri için savaş cephesini büyütüp ekonomileri ile galip gelmek istiyorlar.

türkiye kader ortağı olan iran'ın düşmesine izin vermemeli. fakat sınır komşumuz olan iran'ın güçlenmesi bizim için problem olacağı için güçlenmemesine de özen göstermeliyiz. ne düşmeli iran, ne de bölgede kimsenin söz söyleyemeyeceği bir ülkeye dönüşmeli. şu an tam olması gerektiği gibi. bu şekilde olması için çaba göstermeliyiz iran'ın.

stratejik sözlük ve fikirleriniz

diplomatik gelişmeler, çatışma bölgeleri ve haritaların ana gündem başlığını oluşturmasını planladığımız sözlükte iç politik meselelerin yer almamasına önem göstereceğiz.

ilk etapta üyelik herkese açık olacak, daha sonra üyelik onaya tabi tutularak seçiciliğe başvurulacaktır. böylece sözlük ekibimize dahil olabilecek kapasitedeki üyelerimizi de seçmiş olacağız. her üyemizin ve takipçilerimizin çoğunun bizden en önemli ricası olarak öne çıkan kaliteyi koruyacağız ve bu konuda ödün vermeyeceğiz.

stratejik sözlüğü, sözlük camiasının ana akımı sayılan türkiye'nin en büyük sözlükleriyle kıyaslamamanızı tavsiye ederiz. bizim binlerce kişiye hitap edip popüler başlıkları işleyelim gibi bir amacımız yok. biz, diğer projelerimizde olduğu gibi sadece 'ilgilisinin bilgileneceği' bir platform yaratmak istiyoruz. tabi ki de bunu yaparken, türkiye'de halk tabanında en önemli eksik olarak gördüğümüz uluslararası ilişkileri ilgilendiren başlıkları daha yakından takip edeceğiz. afganistan'da 3 kişinin öldüğü bombalı saldırıyı haber yapıp manşete taşımayı uygun görmeyen haber sitelerine inat, o bombalı saldırının kim tarafından hangi amaçla patlattığını sorgulayacağız. arkasındaki nedenleri arayacağız.

takipçilerimizin diğer bir isteği olan mobil uygulamayı da en yakın zamanda yayınlayıp sizlerin hizmetine sunacağız. unutmayın ki biz hiçbir kâr amacı gütmeyen ve hiçbir kişi ve kurum tarafından fonlanmayan, bu işi sadece hobi olarak yapan gönüllülerden oluşuyoruz.

sözlüğümüz zamanla kendi çizgisini bulacaktır. bunu yaparken de siz takipçilerin desteği bizim için çok önemli.

edit: mobil uygulamamız google play'de. ilerleyen zamanlarda ios için de bir çalışmamız olacak. android kullananların indirmesi için linki bırakıyorum buraya. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.empty.stratejiksozluk

Toplam entry sayısı: 10

abd'nin iran'a yaptırımları sonrası türkiye'nin izleyeceği politika

ulusal çıkarlarımıza gelecek politikayı uygulamayız.

kuşkusuz ki amerika birleşik devletleri sovyetler birliği'nin dağılması sonrası vakit kaybetmeden dünyanın birçok alanına egemen olmaya çalıştı. başta da egemen olmaya çalıştığı yer orta doğu'ydu. burada dört önemli ülke -türkiye, iran, suriye ve ırak- üstünden bir ülke kurup israil ile birlikte yönetme fikri vardı. bunu uygulamak için uğraştılar, ırak'a müdahale düzenleyip suriye'de iç savaş çıkardılar fakat bugün elde kalan bir şey yok. savaşa sokulamayan veya karıştırılamayan diğer iki devlet türkiye ve iran ise ekonomik anlamda krize sokuldu. türkiye'de 15 temmuz oldu mesela. iran'da arap baharı benzeri olaylar çıktı. her iki ülkede de nabız yokluyorlar çünkü ne ırak ne de suriye istedikleri gibi sonuçlandı. bunu bildikleri için savaş cephesini büyütüp ekonomileri ile galip gelmek istiyorlar.

türkiye kader ortağı olan iran'ın düşmesine izin vermemeli. fakat sınır komşumuz olan iran'ın güçlenmesi bizim için problem olacağı için güçlenmemesine de özen göstermeliyiz. ne düşmeli iran, ne de bölgede kimsenin söz söyleyemeyeceği bir ülkeye dönüşmeli. şu an tam olması gerektiği gibi. bu şekilde olması için çaba göstermeliyiz iran'ın.

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

türkiye'yi zerre ilgilendirmeyen olaydır.

yayılmacılık sözle olmaz. fiiliyat ile olur. "türkiye'yi seviyoruz." demeleri işimize yaramaz. bayrağımızı kullanmaları işe yaramaz. yayılmacılık böyle olmaz. nasıl olur? şirketlerinizi bölgeye gönderirsiniz ve halkı kendinize bağımlı hale getirirsiniz. belirli bir güce ulaştığınızda medya yayın organlarını ele geçirip halkı istediğiniz gibi yönlendirirsiniz. askeri üsler kurarsınız. kurumlar açarsınız.

peki türkiye'nin orta doğu'da bunları yapabileceği herhangi bir ülke bulunuyor mu? bulunuyorsa da ben bilmiyorum.

türk insanının genel problemi hiç sorun yokmuş gibi yaşaması. büyük şeyleri oluşturan o küçük şeyleri sürekli görmezden gelmesi. suriye sınırlarımız tamamen terörist elindeyken biz gazze'de öldürülen birisinin naaşının bayrağa sarılması bizi gururlandırıyor. "onlara umut olmak"tan falan bahsediyoruz ama öyle bir baskıya alınmış ki ülke, sınır ötesine operasyon yaparken 40 takla atıyoruz. ekonomi çökme noktasına getirilmiş. ulusal güvenliğimiz tehlikede. ama bunları bıraktık gazze'yi konuşuyoruz.

saçmalıktır.

menzil tarikatı

geleceğin fetösü.

acilen dağıtılmalı. ben bu tarikatın içine fetö bağlantılı kişilerin hızla geçtiğini ve organize olduğunu düşünüyorum. büyüme ve tanınma hızları hiç normal değil.

devlet olarak yavaştan tarikatlara ve cemaatlere karşı duruş gösteriyoruz ama bu sefer geç olmadan menzil, menzile alınmalı.

türkiye cumhuriyeti

mustafa kemal atatürk tarafından kurulan, osmanlı imparatorluğu'nun devamı olan ülke.

büyük bir bağımsızlık savaşı ile kurulmuştur.

şu sıralar abd emperyalizmine karşı çetin bir mücadele vermektedir.

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

türkiye'yi zerre ilgilendirmeyen olaydır.

yayılmacılık sözle olmaz. fiiliyat ile olur. "türkiye'yi seviyoruz." demeleri işimize yaramaz. bayrağımızı kullanmaları işe yaramaz. yayılmacılık böyle olmaz. nasıl olur? şirketlerinizi bölgeye gönderirsiniz ve halkı kendinize bağımlı hale getirirsiniz. belirli bir güce ulaştığınızda medya yayın organlarını ele geçirip halkı istediğiniz gibi yönlendirirsiniz. askeri üsler kurarsınız. kurumlar açarsınız.

peki türkiye'nin orta doğu'da bunları yapabileceği herhangi bir ülke bulunuyor mu? bulunuyorsa da ben bilmiyorum.

türk insanının genel problemi hiç sorun yokmuş gibi yaşaması. büyük şeyleri oluşturan o küçük şeyleri sürekli görmezden gelmesi. suriye sınırlarımız tamamen terörist elindeyken biz gazze'de öldürülen birisinin naaşının bayrağa sarılması bizi gururlandırıyor. "onlara umut olmak"tan falan bahsediyoruz ama öyle bir baskıya alınmış ki ülke, sınır ötesine operasyon yaparken 40 takla atıyoruz. ekonomi çökme noktasına getirilmiş. ulusal güvenliğimiz tehlikede. ama bunları bıraktık gazze'yi konuşuyoruz.

saçmalıktır.

beşşar esad'ın, hedefinin idlip olduğunu açıklaması

türkiye hızla batı'dan kopup doğu'nun yanına geçmektedir. bu bağlamda rusya türkiye'yi küstürecek bir şey yapmaktan çekinir. neden?

birincisi, türkiye ile abd'nin arasının açılması abd'nin kafkasya'da büyük güç kaybı yaşaması demek. rusların kafkasya'da nüfuzunun artması demek. bunu iyi hesaplıyorlar. özellikle gürcistan meselesinde hala sorun var ve türkiye eğer abd ile ters düşerse kesin rusya zaferi göreceğiz.

ikincisi, türkiye ile abd'nin arasının açılması abd'nin orta doğu'da büyük güç kaybı yaşaması demek. türkiye çok önemli bir noktada. çok sağlam bir bölgede. yerini doldurmak kolay değil. özellikle suriye-ırak ve iran'a karşı tehdit oluşturabilecekleri bir bölge kalmayacak. rusya da hızla orta doğu'da güçlenirken abd'nin güç kaybetmesini isteyecek ve türkiye'yi küstürecek şeylerden kaçınacaktır.

üçüncüsü, çin balkanlar'a açılmak istiyor. ticaret yollarını ele geçirmek istiyor ve türkiye büyük bir köprü çin için. çin olmazsa rus ekonomisi dayanamaz. çin sürekli dolar rezervlerini rusya'ya sokarak rusya'yı ayakta tutuyor. çin'in işine gelmeyecek hareketlerden kaçınacaktır ruslar. çin de türkiye'yi küstürmek istemeyeceği için ruslar bizimle karşı karşıya gelmek istemeyecektir.

idlib bizim için değerli mi değersiz mi bunu bilmemiz gerekiyor. açıkçası ben kestiremiyorum idlib'in bizim için değerli veya değersiz olduğunu. kontrolümüz dışında olan birçok islamcı örgüt var ve ışid'in de gizli bir yapılanması mevcut. yani bize karşı da büyük bir tehdit var. idlib'in temizlenmesi bence bize sorun değil eğer idlib ile kalacaksa. ha, buradaki aşırı islamcı teröristlerin türkiye'ye geçişi olabilir, sınır açılır mülteci alınırsa bu tam bir fiyasko olur. karışmamalıyız kesinlikle. diğer taraftan öso'nun bize karşı güveni kırılabilir ama türkiye destekli özgür suriye ordusu ile normal özgür suriye ordusu çoktan ayrışmıştı.

eğer türkiye idlib'e destek verirse, ben esad'ın idlib'i dera kadar rahat düşüremeyeceğini düşünüyorum. çünkü biz halep'e destek verirken, ruslar her gün bombandırman yapmasına rağmen fırat kalkanı harekâtı başlayana kadar halep'i düşüremedi esad. idlib son kale ve çok sağlam teröristler mevcut. sivil katliamı da olursa suriye'nin diğer bölgelerinde yeniden isyan başlayabilir. iki taraf için de sıkıntılı bir süreç doğar. eğer türkiye idlib'i elinden çıkarmak istemiyorsa "destek versek mi, vermesek mi?" diye düşünmemeli. bu lafları esad'a yedirecek şeyleri siyaset masasında ortaya koymalı. rusya ile ilişkileri ilerletip bu operasyona daha en başından izin vermemeli. izleyip, operasyon başladıktan sonra "aman yapmayın etmeyin, destek veriyoruz!" demek hiçbir şeyi değiştirmez. esad başlarsa idlib'i elbet temizler. 1 yıl olur 2 yıl olur ama temizler.

fırat kalkanı harekâtı

24 ağustos 2016 tarihinde başlatılmış olan harekât.

operasyonun amacı ışid'i sınırlarımızdan uzaklaştırıp yok etmek, terör örgütü ypg'nin kurmak istediği terör koridorunun önünü kesmekti. başarıya ulaştı.

71 şehidimizin ruhu şad olsun.

üstünden 2 yıl geçti. bugün yıl dönümüdür aynı zamanda.

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

türkiye'yi zerre ilgilendirmeyen olaydır.

yayılmacılık sözle olmaz. fiiliyat ile olur. "türkiye'yi seviyoruz." demeleri işimize yaramaz. bayrağımızı kullanmaları işe yaramaz. yayılmacılık böyle olmaz. nasıl olur? şirketlerinizi bölgeye gönderirsiniz ve halkı kendinize bağımlı hale getirirsiniz. belirli bir güce ulaştığınızda medya yayın organlarını ele geçirip halkı istediğiniz gibi yönlendirirsiniz. askeri üsler kurarsınız. kurumlar açarsınız.

peki türkiye'nin orta doğu'da bunları yapabileceği herhangi bir ülke bulunuyor mu? bulunuyorsa da ben bilmiyorum.

türk insanının genel problemi hiç sorun yokmuş gibi yaşaması. büyük şeyleri oluşturan o küçük şeyleri sürekli görmezden gelmesi. suriye sınırlarımız tamamen terörist elindeyken biz gazze'de öldürülen birisinin naaşının bayrağa sarılması bizi gururlandırıyor. "onlara umut olmak"tan falan bahsediyoruz ama öyle bir baskıya alınmış ki ülke, sınır ötesine operasyon yaparken 40 takla atıyoruz. ekonomi çökme noktasına getirilmiş. ulusal güvenliğimiz tehlikede. ama bunları bıraktık gazze'yi konuşuyoruz.

saçmalıktır.

türkiye cumhuriyeti

mustafa kemal atatürk tarafından kurulan, osmanlı imparatorluğu'nun devamı olan ülke.

büyük bir bağımsızlık savaşı ile kurulmuştur.

şu sıralar abd emperyalizmine karşı çetin bir mücadele vermektedir.
Henüz takip ettiği biri yok.