crossfire

Durum: 70 - 0 - 0 - 0 - 03.02.2019 14:50

Puan: 1690 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

İstikbal göklerdedir.
  • /
  • 4

nicolas maduro

venezuela'nın sözde ermeni soykırımını tanıması

14 temmuz 2005'te venezuela ulusal meclisi aldığı karar ile sözde ermeni soykırımını tanımıştır. o dönemde devlet başkanı hugu chavez, meclis başkanı ise şuan devlet başkanı olan nicolas maduro idi. meclis başkanı olan nicolas maduro zamanında, venezuela, sözde ermeni soykırımı tanıyarak, türkiye'nin ab üyelik sürecinin de askıya alınmasını istemişti. venezuela meclisi'nin aldığı bu karara, dönemin tbmm başkanı bülent arınç, nicolas maduro'ya bir mektup yazarak, sert bir dille yanıt vermişti.

arınç'ın yazdığı mektup: https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tbmm_basin_aciklamalari_sd.aciklama?p1=29064

soykırımı tanıyan diğer ülkeler

gazeteci şerif bey

mustafa kemal atatürk'ün, trablusgarp'a giderken kullandığı sahte isim. gazeteci şerif bey kimliğini , kendisine teşkilat-ı mahsusa sağlamıştır.
mısır'da kendisini ingilizlerin kontrolünden geçirip çöle ulaştıran kişi de bir teşkilat-ı mahsusa subayı olan kuşçubaşı eşref bey'dir.

ırak cumhurbaşkanlığı seçimi

barzani'nin referandum girişiminde kdp ile kyb arasında çatlaklar derinleşmişti. bu seçimde de iki parti arasında anlaşmazlıklar devam ediyor.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

1 mart teskeresine ufak bir parantez açmakta yayar var. o dönem teskere geçseydi türk askeride ırakta olacaktı. ırakta olmadığımız gibi pkk nın saddamdan kalan silahlara çökmesine de engel olamadık

7 eylül 2018, tahran'daki 3'lü suriye zirvesi

erdoğan'dan 'üçlü zirve' açıklaması
cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, iran'da gerçekleştirilen zirve sonrası türkiye'ye dönüş yaptı. erdoğan, twitter adresi üzerinden toplantıyla alakalı mesaj yayımladı.
cumhurbaşkanı erdoğan'ın yayımladığı mesajın satır başları şu şekilde:

-türkiye olarak, baştan beri suriye’de akan kanın durması için mücadele ettik. hiçbir ayrım gözetmeden suriyeli kardeşlerimize sahip çıktık. dün olduğu gibi bugün de tek bir suriyeli kardeşimizin dahi burnunun kanamasını istemiyoruz.

- bugün aziz kardeşim sayın ruhani'nin ev sahipliği ve değerli dostum sayın putin'in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz türkiye-rusya-iran üçlü zirvesine atfettiğimiz önem suriyeli kardeşlerimizin geleceğine yönelik hassasiyetimizden kaynaklanıyor.

- rejimin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olamayız.

- idlib meselesi, yeni acılara, yeni gerginliklere, yeni sıkıntılara mahal vermeden astana ruhuna sadık kalınarak çözülmelidir. astana'da mutabakata vardığımız ilkelerin muhafazası, suriye krizine sürdürülebilir siyasi çözüm bulunması bakımından da mühimdir.

- terörle mücadele kisvesi altında sahada oldu-bittilere gidilmemesi, suriye’nin toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin milli güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durulması gerekmektedir.

- 3,5 milyonu aşkın suriyeliye ev sahipliği yapan bir ülke olarak, mültecilerin gönüllü ve güvenli biçimde geri dönüşlerinin sağlanması ve suriye ihtilafına tüm paydaşların ortak bir zeminde buluştuğu kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya devam edeceğiz

eş şeab yurid iskat en nizam


ey doktor (beşşar esad) sıra sende

7 eylül 2018, tahran'daki 3'lü suriye zirvesi

işte 12 maddelik tahran bildirisi


1. astana formatının ocak 2017’den bu yana sağladığı başarılardan, özellikle de suriye arap cumhuriyeti genelindeki şiddetin azaltılmasında katedilen ilerlemeden ve ülkede barış, güvenlik ile istikrara yapılan katkıdan duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.

2. suriye arap cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü ile bm şartı’nın amaç ve ilkelerine olan kuvvetli ve devam eden taahhütlerini vurgulamış ve bunlara herkes tarafından saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizmişlerdir. kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, hiçbir eylemin bu ilkelere halel getirmemesi gerektiğini yinelemişlerdir. terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş, suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin ulusal güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir.

3. sahadaki güncel durumu ele almışlar, 4 nisan 2018 tarihinde ankara’da yapılan son toplantılarının ardından suriye arap cumhuriyeti’yle ilgili meydana gelen gelişmeleri değerlendirmişler ve aralarındaki mutabakat uyarınca üçlü eşgüdümü sürdürmek hususunda hemfikir kalmışlardır. bu çerçevede, idlip gerginliği azaltma bölgesindeki durumu görüşmüşler ve bu konuyu yukarıda belirtilen ilkelere ve astana formatını tanımlayan işbirliği ruhuna uygun olarak ele almayı kararlaştırmışlardır.

4. bm güvenlik konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan deaş, nusra cephesi ile el kaide veya deaş’la bağlantılı tüm diğer bireyler, gruplar, teşebbüsler ve oluşumların tamamen ortadan kaldırılması amacıyla aralarındaki işbirliğini sürdürme kararlılıklarını teyit etmişlerdir. terörle mücadelede, yukarıda belirtilen terörist grupların ateşkes rejimine katılmış veya katılacak olan silahlı muhalif gruplardan ayrıştırılmasının sivil zayiatın önlenmesi bakımından da dahil olmak üzere büyük önem arzettiğinin altını çizmişlerdir.

5. suriye ihtilafına askeri çözüm getirilemeyeceğine ve ihtilafın yalnızca müzakere edilmiş bir siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğine dair inançlarını yinelemişlerdir. siyasi sürecin soçi’de düzenlenen suriye ulusal diyalog kongresi’nin kararları ve bm güvenlik konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu olarak ilerletilmesi amacıyla aralarındaki aktif işbirliğini sürdürme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

6. suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi çözüme ulaşma sürecini ilerletme amaçlı ortak çabaları sürdürme konusundaki kararlılıklarını yinelemişler ve anayasa komitesi’nin kurulması ile çalışmalarının başlatılmasına yardımcı olmaya yönelik taahhütlerini vurgulamışlardır. kıdemli memurları ile birleşmiş milletler genel sekreteri'nin suriye özel temsilcisi arasındaki yararlı istişarelerden duydukları memnuniyeti vurgulamışlardır.

7. bütün suriyelilerin normal ve huzurlu bir hayata yeniden kavuşmalarına ve acılarının hafifletilmesine yönelik tüm çabalara destek olma ihtiyacını vurgulamışlardır. bu bağlamda, ilave insani yardım göndermek, insani mayın temizliği faaliyetlerini kolaylaştırmak, sosyal ve ekonomik tesisler de dahil olmak üzere temel altyapı unsurlarını eski haline getirmek ve tarihi mirası korumak suretiyle suriye'ye yapılan yardımı artırmaları için başta birleşmiş milletler ve insani ajansları olmak üzere uluslararası topluma çağrıda bulunmuşlardır.

8. ihtiyaç duyan tüm suriyelilere hızlı, güvenli ve kesintisiz insani erişim sağlanmasını kolaylaştırma yoluyla, sivillerin korunması ve insani durumun iyileştirilmesini hedefleyen ortak çabaları sürdürmedeki kararlılıklarını yinelemişlerdir.

9. sığınmacıların ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin suriye'de ikamet ettikleri asıl yerlere güvenli ve gönüllü olarak geri dönüşleri için gerekli şartların oluşturulması ihtiyacının altını çizmişlerdir. bu amaçla, birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği (bmmyk) ve diğer uluslararası uzmanlık kuruluşları da dahil olmak üzere, ilgili tüm taraflar arasındaki eşgüdüm ihtiyacını vurgulamışlardır. [suriyeli mülteciler ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişiler hakkında uluslararası bir konferansın toplanması fikrini değerlendirmek hususunda mutabık kalmışlardır.]

10. bm ve uluslararası kızılhaç komitesi (ıcrc) uzmanlarının katılımıyla yürütülen, alıkonulanlar/kaçırılanların serbest bırakılması, cenazelerin teslimi ve kayıp şahısların tespiti çalışma grubu’nun faaliyetlerindeki ilerlemeyi memnuniyetle karşılamışlardır.

11. rusya federasyonu devlet başkanı sayın vladimir putin’in daveti üzerine, bir sonraki toplantılarını rusya federasyonu’nda yapmayı kararlaştırmışlardır.

12. rusya federasyonu ve türkiye cumhuriyeti devlet başkanları, tahran’daki üçlü zirve’ye evsahipliği yapmalarından ötürü iran islam cumhuriyeti cumhurbaşkanı sayın hasan ruhani’ye içten teşekkürlerini sunmuşlardır.

yerli üretim t625 genel maksat helikopteri

t-625, türk silahlı kuvvetleri ve sivil havacılık alanlarında kullanılması amacıyla türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre türk mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilmekte olan ve tusaş tesislerinde üretilen genel amaçlı helikopterdir.
05.09.2018 tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştirmiştir

resmi olarak100 yıldır savaşta olduğumuz ülke san marino

1. dünya savaşı sırasında san marino itilaf, osmanlı da ittifak devletleri tarafında savaştı. savaşın ardından barış görüşmelerine san marino'yu davet etmeyi unuttular. yıllarca almanya, avusturya, macaristan, bulgaristan ve osmanlı ile kâğıt üzerinde savaş halinde göründü. ancak 1934'te almanya, 1937'de macaristan ve bulgaristan, 1986'da da avusturya ile ikili barış anlaşması imzaladı. türkiye ise henüz bir anlaşma imzalamadı. iki ülke arasında tek bir kurşun dahi sıkılmamasına karşın hala daha kağıt üzerinde savaş halindeyiz. futbol maçları dışında karşı karşıya gelmediğimiz bu küçük devlet ile neden bu zamana kadar bir anlaşma yapılmadı gerçekten çok ilginç

türkiye'nin heyetül tahrir-i şam'ı terör örgütü olarak kabul etmesi

türkiye, suriye'de üçlü mekanizmanın zarar görmemesi ve olası göç dalgasının önüne geçmek için böyle bir hamle yaptı. üçlü mekanizma bozulduğu taktirde cenevre görüşmelerinin önemi de artacak. el nusra suriyede sürekli problem olan bir örgüt. halepte olanları gördük

ekonomi bakanı berat albayrak'ın 4000 yatırımcı ile görüşmesi

hazine ve maliye bakanı berat albayrak, 4 bini bulan yabancı yatırımcılarla yaptığı telekonferans görüşmesinde önemli mesajlar verdi

bakan albayrak'ın mesajları şu şekilde:

*bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız

*bütün ülke içi zorlukları anlıyoruz ve farkındayız

*şu anda piyasa düzensizliğiyle uğraşıyoruz

*türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü, açık döviz pozisyonu yok

*türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü, açık döviz pozisyonu yok

*şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabilecek pozisyonda

*bankalardan son dönemde büyük bir mevduat çıkışı yaşanmadı

*fx borçlanmasını kısacak önlemleri zaten almıştık

*bankacılık sektörü mevcut volatiliteyi yönetebilecek kapasitede, sektöre destek verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz

*türkiye yüksek kaldıracı olan bir ülke değil, borçla ilk çeyrek itibariyle gsyh'nin yüzde 137'si


*tcmb mali politika ile paralel adımlar atacak

*iddialı tasarruf programı için tüm bakanlara görev verildi

*enflasyonu düşürmek en önemli önceliğimiz.

*.yapısal reformlar önceliklerimiz arasında.

*sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak

* oynaklık temel ekonomik göstergeler kaynaklı değil.

*daha fazla mali sıkılaşmayı sağlayacağız, yapısal reformlar önceliğimiz.

*yatırımcılardan destek gördük, türkiye ekonomisine güven devam ediyor. güveni artırmak için her türlü adımı atacağız.

*türkiye, serbest piyasa yaklaşımından sapacak bir kriz döneminde değil.bir ımf planı yok. doğrudan yatırım çekmeye odaklandık.

*hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek, gelir tarafında da pozitif performans gözlemliyoruz."

abd'den türkiye'ye açılan ekonomik savaşa ilişkin dünyadan türkiye'ye destek mesajları

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron ile görüştü, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirileceği vurgulandı.

türkiye'den abd ürünlerine ek vergi

vestel gibi yerli üretimci firmaların, borsada bulunanhisselerinin tavan yaptığı olay. iphone yerine vestel kullanın :)

idlib'de esad'ın operasyon rotası ve türk gözlem noktaları

esad tüm düşmanlarını idlip'e topladı. türkiye nin müdahil olmaması çok büyük felakete sebeb olur

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

muhalif partilerden de hükümete tam destek açıklamaları ve bu son boykot açıklaması bu işin ne denli desteklendiğini gösteriyor. sorun beka olunca tüm partilerden beklenen hareket bu(bir parti hariç)

idlib operasyonu

bence afrinden önce idlip alınmalıydı. esad karşıtı muhalif grupların toplanma merkezi olması ve ayrıca türkiye'nin gözlemci devlet olması, idlip'i suriyenin değil türkiyenin sorunu haline getirdi. operasyon başladığı anda 700.000 göçmenin türkiyeye doğru yola çıkacağı biliniyor. bu büyük bir rakam. gelinen noktada türkiye ihtiyatlı davranmak zorunda. her hangi bir olumsuz durumda sınıra mülteci akını baş gösterir

suudi arabistan'dan türk lirası yasağı

ilk suud kralının kellesi istanbul boğazının serin sularında. bize düşman olmaları normal

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

bunu gerçekten yaparsa yerli üretimlerin önü daha da açılmış olacak. üretim endeksli bir ekonominin desteklenmeside gerekiyor. ilk etapta yerli üretimlerden vergiyi indirerek başlanabilir

abd'den türkiye'ye açılan ekonomik savaşa ilişkin dünyadan türkiye'ye destek mesajları

almanya: “türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza, gelişmeleri izliyoruz"

pakistan: "pakistan halkı ve hükümeti, her zamanki gibi türkiye'nin yanında olacaktır"

iran: "başkaları milletlerin iradesini tehdit ederek zorla değiştiremezler. öncelikle bir ülke başkanının başka bir ülkeye ekonomik baskı uygulamaktan zevk almasından teessüf ederiz. bu yöntem bir sonuca varmayacak. akıl, mantık ve hoşgörünün dünya ülkeleri arasındaki ilişkilerde esas alınmasını umut ederiz"

rusya: cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın ticareti milli para birimleriyle yapma çağrısına kremlin'den yanıt geldi. rusya, bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını açıkladı.

edit: almanya başbakanı merkel, türkiye'nin ekonomik açıdan istikrarsızlaşmasının kimsenin çıkarına olmadığını belirterek türkiye'yi ekonomik refah içinde görmek istediğini belirtti.
  • /
  • 4

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

yerli üretim t625 genel maksat helikopteri

t-625, türk silahlı kuvvetleri ve sivil havacılık alanlarında kullanılması amacıyla türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre türk mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilmekte olan ve tusaş tesislerinde üretilen genel amaçlı helikopterdir.
05.09.2018 tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştirmiştir

türkiye'nin heyetül tahrir-i şam'ı terör örgütü olarak kabul etmesi

türkiye, olası idlib operasyonu öncesi resmen heyetül tahrir-i şam'ı (el nusra) terör örgütü olarak tanıdı.

tahrir, idlib'in neredeyse %60'ını elinde bulunduruyor. bölgede öso'yu en çok tedirgin oluşum tahrir'di. askeri güçleri bir hayli yüksek.

sizce türkiye idlib operasyonu öncesi böyle bir hamleyi neden yaptı?

idlib'de esad'ın operasyon rotası ve türk gözlem noktaları

askeri operasyonlarda en önemli faktörlerden biri coğrafyadır.
çoğu zaman askeri operasyonları ve operasyon ihtimallerini tartışırken sadece politik dengeler üzerinden tartışıyoruz. ancak operasyon coğrafyası da politik dengeler kadar önemlidir.

esad rejimi idlib'e operasyonların başladığını duyurdu. ilk olarak güney bölgelerde hareketlilik yaşandı.
idlib operasyonunda önemli noktalardan biri de türkiye'nin bölgede 12 adet askeri gözlem noktasına sahip olması.
idlib operasyonunu değerlendirirken aşağıdaki haritalar bize daha sağlıklı bir fikir verecektir. esad'ın muhtemel operasyon rotaları ve rusya-iran-türkiye gözlem noktalarını karşılıklı olarak değerlendirdiğimizde aslında operasyonun arkasındaki politik hesaplar ve politik denge çok daha net ortaya çıkıyor.

suriye'nin yenilenmesinde suriye hükümeti'nin türkiye'nin yardımına başvuracağı iddiası

rus haber ajansı tass'ın rus uzmanlarına dayandırdığı habere göre suriye resmi hükümeti suriye'nin yenilenmesinde pragmatik davranarak körfez ülkeleri ve türkiye'ye yenilenmeye yardım etmeleri için teklif götürecek.

bu teklifin sebebi suriye'nin yenilenmesinde ihtiyaç duyulan muazzam miktarlar. bir düşünce kuruluşu olan rusya uluslararası ilişkiler konseyi'nin orta doğu direktörü ruslan mamedov'a göre ankara ve arap ülkeleri olmadan suriye'nin yeniden canlandırılması çok zor.

http://tass.com/world/1017097

bu işin sonu halep'e gidecek gibi geliyor. halep'in kontrolünün türkiye'ye bırakılacağı iddiasında sürecin nasıl olabileceğini yazmıştım

idlib operasyonu

idlip'te 5 milyondan fazla sivil var. onlarca grup, radikali, selefisi, vahabisi, ılımlısı... şimdi bunlar nereye gidecek? daha öncede belirttim. fırat kalkanı ve zeytin dalı harekatı ile temizlenen bölgeler haddinden fazla göç almış ve tabiri caizse ağızına kadar dolmuş durumda. ekonomi sıkıntılar içerisinde çırpınan türkiye, bunlarla nasıl baş edecek? nereye yerleştirecek? bundan tam 1 yıl önce bir arkadaşa söylemiştim, asıl korkulan idlip'ten gelen göç diye. bana, 'valla bıktık, yeter artık!'' diye söylenmişti. bu kişi istanbullu. neden belirttim? suriyelilerin en yoğun yaşadıkları yer gaziantep, şanlıurfa, kilis gibi iller. eh şimdi 5 milyon mültecinin içerisinde hiç mi gizlenen militan, getireceği yük, tehlikeler olmayacak. yahu, ankara gar saldırısı mülteci kılığında gelen terörist ile gerçekleşmedi mi? bla bla... korkulan elbette bu değil, korkulan artık türk halkının bir ayaklanma çıkaracağı. evet, korkunç ama onlarda haklı. mülteci ülkesi haline geldik. hadi sivilleri bir kenara atalım. peki ya militanlar? birkaç ay önce idlip'e sığınan binlerce ışid militanı, el nusra teröristleri nereye gidecek? herkes bunların neden olduğunu çok iyi biliyor, ama insanlar geçmişi konuşma diyor, iyi de geçmişi yaşatmış olmasan, gelecek neden bu hale gelsin ki? öngördüklerim birbir çıkıyor, bu sadece bir başlangıç. cenevre, istanbul ve astana görüşmeleri bile işe yaramadı. muhalifler sürekli taşkınlık çıkarıp masayı terketti. eh, türkiye ne yapabilirdi ki. yapabileceği tek bir şey kaldı o da muhalifleri olabildiğince eğitmek ve donatmak. nitekim tam anlamıyla olmasa da iyi bir güç oluşturdu. hem de bunu kendi imkanları ve olanaklarıyla. bu harekatı ayak ayak üstüne atıp izleyen elbette ypg terör örgütü olacak. muhalifler çatışmak istese ki çatışacaklardır, çok büyük bir yara alacaklar, doğrulmaları bile yılları alabilir.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, seta tarafından ato congresium'da düzenlenen "iktidarının 16. yılında ak parti sempozyumu"nda amerika’nın elektronik ürünlerine boykot uygulanacağını duyurdu.

"amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. onların iphone’u varsa öbür tarafta samsung var. kendi ülkemize venüs vestel var. biz bunları uygulayacağız."

dikkat edersiniz ki resmi olarak yaptırım değil, boykot. yani halk nazarında tepki.

abd'den türkiye'ye açılan ekonomik savaşa ilişkin dünyadan türkiye'ye destek mesajları

bir destek daha geldi. cumhurbaşkanı erdoğan görüşmesinden sonra konuşan ırak başbakanı ibadi, "türk parası meselesinde türkiye ile birlikteyiz. alacağı her türlü tedbir konusunda türkiye'yi destekliyoruz." dedi.

suudi arabistan'dan türk lirası yasağı

sosyal medyada bölgedeki türk vatandaşlarının aktardığına göre, bir haftadır döviz bürolarına türk lirası ile işlem yapmamaları yönünde talimat verilmiş.

5000 riyali türk lirasına çevirmek isteyen bir vatandaşımız "maalesef paranızı türk lirasına çeviremem. türk lirası ile işlem yapmamamız konusunda emir geldi." cevabı ile karşılaşmış.

şaşırdık mı? hayır...

abd'den türkiye'ye açılan ekonomik savaşa ilişkin dünyadan türkiye'ye destek mesajları

azerbaycan: ülkemiz, türkiye'nin ekonomisine sermaye yatırmaya devam etmenin yanı sıra türkiye ekonomisinde aktif yer almayı sürdürecektir.

Toplam entry sayısı: 70

türkiyenin brics üyeliği çalışmaları

brics; kuruluş itibariyle bir ekonomik topluluktur. türkiye'nin bu toplulukta ekonomik olarak bir çıkarı (şimdilik) çok azdır. 2017 ihracat rakamlarını analiz ettiğimizde şöyle bir drum ortaya çıkıyor.

2017 ihracat toplam: 157 milyar $

avrupa birliği: 75 milyar $ ( %47)

brics ülkeleri toplam: 7,44 milyar $ (%4,74)

çin : 2,93 milyar $ (%1,87)
rusya: 2,73 milyar $ (%1,74)
hindistan : 758 milyon $ (%0,48)
brezilya : 531 milyon $ (%0,34)
g. africa : 485 milyon $ (%0,31)


brıcs ülkeleri ile ticaretimiz henüz istenilen seviyede değil. eğer türkiye bu bloğa girecekse bu rakamları da dikkate almak zorunda. askeri ve siyasi olarak birlikte olmamız yararlı olur lakin ekonomik olarak biranda sıçrama olması çok zor. ticari partner olarak ab daha avantajlı gözüküyor

s400 ve patriot hangisi güçlü

uzun zamandır ülke gündemimizi meşgul eden s400 meselesi. ülkemizin hava savunma sistemleri düne kadar çok zayıftı. en büyük hava savunmamızı f16 ile sağlamaktaydık. "müttefikimiz" abd'den patriot almak istedik. sonu tahmin edileceği üzere negatifti. türkiye ise nato'dan tepki alacağını bilerek bağımsız bir politika ile rus s400 sistemlerini aldı. s400 şuan ki teknolojide hava savunma sistemlerinin tabiri caizse nirvanasıdır. abd yapımı patriotlar ise yanında etkisiz kalmaktadır. örneğin ilk patriot 1982de abd ordusuna teslim edildi. ilk s400 ise 2007 yılında rus ordusuna teslim edildi.
sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacağı için uçaklarımız arasındaki entegrasyonu ve geliştirneleri de bizim istediğimiz şekilde olacak.

açık kaynak istihbaratı

zeytin dalı ve fırat kalkanında askerlerin facebook üzerinden canlı yayına geçip, teröristlere "gelin bizi vurun" demesi

kazakistan ve kırgızistan istihbarat işbirliği anlaşması

geçtiğimiz yıl kırgızistan eski cb atambayev, seçimler üzerinden kazakistanı hedef almıştı. anlaşılan odur ki mevcut cb sooronbay ceenbekov ülkesinin bu tür sorunlardan kurtulup yeni bir düzenin parçası olmak istiyor. aslına bakarsak iki kardeş toplumun değişen dünya düzeninde birbirleri ile olan sorunlarını çözmeleri hem iki ülke açısından hem de bölge açısından çok yararlı olacağı kanısındayım.
ufak bir dip not atambayev " abi" dediğini erdoğan'ın fetö konusundaki yardım taleplerine olumsuz cevap verirken kazakistan cb nazarbayev rus uçağının düşürülmesi olayı sonrası türkiye ile rusya arasın arabuluculuk yaparak sorunun derinleşmesini önlemişti

s400 ve patriot hangisi güçlü

s400 ile patriot aynı sınıfın sistemleri değil. halkımızda böyle bir yanılgı var. bende ikisini karşılaştırdım. aslında s400 ile thaad sistemleri rekabet içerisinde. s400 30 km irtifaya kadar etkili thaad 150 km. s400 menzili 400km iken thaad 200 km. s400 360 derece atış yapabilirken thaad 90 derece yatay, 60 derece dikey olarak çalışıyor. radar konusunda thaad 1000 km, s400 600 km alan taramasına sahip. fiyatları 8 füzeli, 6 fırlatma rampalı thaad 2.3 milyar dolar. 4 füzeli 8 fırlatma rampalı s-400 ise 500 milyon dolar.

resmi olarak100 yıldır savaşta olduğumuz ülke san marino

1. dünya savaşı sırasında san marino itilaf, osmanlı da ittifak devletleri tarafında savaştı. savaşın ardından barış görüşmelerine san marino'yu davet etmeyi unuttular. yıllarca almanya, avusturya, macaristan, bulgaristan ve osmanlı ile kâğıt üzerinde savaş halinde göründü. ancak 1934'te almanya, 1937'de macaristan ve bulgaristan, 1986'da da avusturya ile ikili barış anlaşması imzaladı. türkiye ise henüz bir anlaşma imzalamadı. iki ülke arasında tek bir kurşun dahi sıkılmamasına karşın hala daha kağıt üzerinde savaş halindeyiz. futbol maçları dışında karşı karşıya gelmediğimiz bu küçük devlet ile neden bu zamana kadar bir anlaşma yapılmadı gerçekten çok ilginç

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

çin zekice bir hamle yaptı. kuşak-yol projesinde bulunan ülkeleri fonlayarak veya kredi vererek ilişkilerini sağlamlaştırıyor. türkiye açısından bakacak olursak, senatodan çıkan " türkiye kredi kuruluşlarından kredi alamaz" kararına çok iyi bir mesaj bence

s400 ve patriot hangisi güçlü

uzun zamandır ülke gündemimizi meşgul eden s400 meselesi. ülkemizin hava savunma sistemleri düne kadar çok zayıftı. en büyük hava savunmamızı f16 ile sağlamaktaydık. "müttefikimiz" abd'den patriot almak istedik. sonu tahmin edileceği üzere negatifti. türkiye ise nato'dan tepki alacağını bilerek bağımsız bir politika ile rus s400 sistemlerini aldı. s400 şuan ki teknolojide hava savunma sistemlerinin tabiri caizse nirvanasıdır. abd yapımı patriotlar ise yanında etkisiz kalmaktadır. örneğin ilk patriot 1982de abd ordusuna teslim edildi. ilk s400 ise 2007 yılında rus ordusuna teslim edildi.
sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacağı için uçaklarımız arasındaki entegrasyonu ve geliştirneleri de bizim istediğimiz şekilde olacak.

abd'den türkiye'ye açılan ekonomik savaşa ilişkin dünyadan türkiye'ye destek mesajları

almanya: “türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza, gelişmeleri izliyoruz"

pakistan: "pakistan halkı ve hükümeti, her zamanki gibi türkiye'nin yanında olacaktır"

iran: "başkaları milletlerin iradesini tehdit ederek zorla değiştiremezler. öncelikle bir ülke başkanının başka bir ülkeye ekonomik baskı uygulamaktan zevk almasından teessüf ederiz. bu yöntem bir sonuca varmayacak. akıl, mantık ve hoşgörünün dünya ülkeleri arasındaki ilişkilerde esas alınmasını umut ederiz"

rusya: cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın ticareti milli para birimleriyle yapma çağrısına kremlin'den yanıt geldi. rusya, bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını açıkladı.

edit: almanya başbakanı merkel, türkiye'nin ekonomik açıdan istikrarsızlaşmasının kimsenin çıkarına olmadığını belirterek türkiye'yi ekonomik refah içinde görmek istediğini belirtti.

modern köle

ımf, dünya bankası gibi kurumların krediler ile ülkelere tasma geçirmesi.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

1 mart teskeresine ufak bir parantez açmakta yayar var. o dönem teskere geçseydi türk askeride ırakta olacaktı. ırakta olmadığımız gibi pkk nın saddamdan kalan silahlara çökmesine de engel olamadık

s400 ve patriot hangisi güçlü

uzun zamandır ülke gündemimizi meşgul eden s400 meselesi. ülkemizin hava savunma sistemleri düne kadar çok zayıftı. en büyük hava savunmamızı f16 ile sağlamaktaydık. "müttefikimiz" abd'den patriot almak istedik. sonu tahmin edileceği üzere negatifti. türkiye ise nato'dan tepki alacağını bilerek bağımsız bir politika ile rus s400 sistemlerini aldı. s400 şuan ki teknolojide hava savunma sistemlerinin tabiri caizse nirvanasıdır. abd yapımı patriotlar ise yanında etkisiz kalmaktadır. örneğin ilk patriot 1982de abd ordusuna teslim edildi. ilk s400 ise 2007 yılında rus ordusuna teslim edildi.
sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacağı için uçaklarımız arasındaki entegrasyonu ve geliştirneleri de bizim istediğimiz şekilde olacak.

erdoğan ve albayrak'ın konuşması sonrası dolar grafiğindeki değişim

birileri gene büyük kazandı. masak, bddk gibi kurumlar araştırma yapmalı bence
denizli escort bursa escort izmir escort dudullu escort mersin escort