eflatun

Durum: 2 - 0 - 0 - 0 - 19.05.2020 03:28

Puan: 8 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

Henüz bio girmemiş.

avrupa birliği

ekonomik ve diplomatik açıdan almanya'nın başını çektiği birlik. amacı çoğunlukla ekonomi olsa da kutuplaşan dünya düzeninde abd'yi diplomatik yalnızlığa sürüklemek isteyen rusya'nın kullandığı kozlardan biridir.

açıkçası dünya sağlık örgütü ile beraber geleceğini en çok merak ettiğim örgütlerden biri. brexit ile birleşik krallık gibi güçlü bir parçası 2020 başlarında koptu ve bunun sonucunda avrupa borsası yaklaşık olarak %4 - %12 arası hisse kaybetmiştir. bu da yetmezmiş gibi koronavirüs salgını sürecinde birliğe üye devletlerin gerçek bir birlik gibi hareket etmemesi hatta birbirinin sağlık ekipmanlarına göz dikmesi bu birliğin geleceği konusunda şüpheler uyandırmıştır. şahsi fikrime göre ekonomik sebeplerden ötürü avrupa birliğinin dağılması uzak bir ihtimal gibi gözükse de uzun vadede ne olacağını kestirmemiz zor. özellikle almanya'nın angela merkel önderliğinde yürüttüğü kazan-kazan ekonomi politikası ile hem almanya hem de özellikle avrupa birliği ülkelerinin ekonomisi olumlu etkilenmiştir. avrupa birliğini ayakta tutan temel etkenin ekonomi olduğu bariz bir gerçektir ve şahsi düşünceme göre birliğe üye ülkelerin karşılıklı ekonomik çıkarları olduğu sürece birliğin tamamen dağılması uzak bir ihtimaldir.

erol mütercimler

çoğunlukla komplo teorileri ve stratejik analizleriyle tanınan akademisyen. asker kökenli ve fizikçi olması da pek bilinmeyen yönleridir. özellikle son zamanlarda youtube üzerinden videolarını takip ediyorum. şahsi fikrimce çoğunlukla mantıklı ve zekice konuştuğunu, arada bir de olsa komplo teorilerini abarttığını düşünüyorum. erol hocam kesinlikle saygıyı sonuna kadar hak eden gayet entelektüel bir akademisyenimiz. ayrıca umarım bilkent, boğaziçi ve koç gibi uluslararası ilişkiler konusunda önde gelen üniversitelerde akademisyenlik de yapar.
Henüz hiç başlık açmamış.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 2

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.