enver efendi

Durum: 46 - 0 - 0 - 0 - 23.10.2018 12:26

Puan: 582 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 3

polonya dışişleri'ndeki köklü personel değişikliği

polonya dışişleri bakanlığı, bugün itibariyle kurumdaki moskova uluslararası ilişkiler devlet enstitüsü (bkz:mgimo) mezunu hemen herkesin işine son verildiğini açıkladı.

bakanlık ayrıca üst düzey yöneticilerin tamamına yakınının değiştiğini belirtti.

dışişleri bakanı jacek czaputowicz: "şu an yönetici kadrolarında, ülke içinde ve dışında, komünist kurumlarında çalışmış veya mgimo mezunu kimse kalmadı" dedi. ayrıca 101 büyükelçiden 86'sının en kısa zamanda değiştirileceğini belirtti.

bakanlığın bu kararı, en tecrübeli diplomatlarını kaybetmek pahasına aldığı söyleniyor.

polonya'da buna benzer bir olay, iki yıl önce ülkenin savunma bakanlığı'ndaki sovyet harp akademilerinden mezun herkesin işten çıkarmasıyla yaşanmıştı.

(gazeta.ru, 10.09.2018)

bağımsız devletler topluluğu

sovyetler birliği'nin 1991 yılında dağılmasından sonra pek çok alanda birlik kurumlarının paylaşılması üzerinde bir anlaşma yapılana kadar bunların ortak yürütülmesi gerekiyordu. bu amaçla rusya federasyonu, ukrayna ve beyaz rusya minsk'te imzaladıkları anlaşma ile bağımsız devletler topluluğu'nu (bdt) kurmuşlardır. örgütün merkezi olarak da minsk belirlenmiştir. 

bu anlaşma ile tüm imzacı devletlerin vatandaşlarına ayrım gözetilmeksizin eşit muamele sözü veriliyor, ayrıca taraflar birbirlerinin toprak bütünlüklerine saygı göstereceklerini ilan ediyorlardı. 

21 aralık 1991'de ilan edilen alma ata deklarasyonu ile azerbaycan, ermenistan, kazakistan, kırgızistan, moldova, türkmenistan, tacikistan ve özbekistan topluluğa katıldı. böylece sovyetler birliği'ne de resmi olarak son verildi. gürcistan 1993 yılında topluluğa girdi. fakat 2008 yılında rusya ile yaşanan savaşın ardından topluluktan ayrıldı. 2005 yılında da türkmenistan topluluktan ayrıldı. ukrayna ise 2014 yılında rusya'nın kırım'ı ilhak etmesine tepki olarak topluluktan ayrıldığını ilan etti. 

bağımsız devletler topluluğu'nun başlıca organları şunlardır: devlet başkanları konseyi, hükümet başkanları konseyi, dışişleri bakanları konseyi, savunma bakanları konseyi, koordinasyon komitesi, ekonomik sorunlar mahkemesi, devletler arası banka, sekretarya.

rusya'nın topluluk içerisindeki ağırlığı oldukça belirgindir. 2017 yılına kadar görev yapan 6 sekreterden 4'ü rusya'dan seçilmiştir.

(kisacacevap.com)

sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği

istihbarat tarihçisi ve kgb emeklisi yarbay igor atamanenko:

"sovyetler birliği'nin türk topraklarının bir kısmını ele geçirme planı, abd'nin japon şehirlerine yaptığı nükleer saldırılar sonrasında iptal edilmiştir."

"söylentilere göre stalin 'türkler hayatları boyu japonlara şükretmeli' demiş. çünkü stalin şunu anlamış: amerikalılar japonya'ya bomba attıysa, sovyet ordusu türkiye'ye girdiğinde oraya da atabilirler."

(gordonua.com, 06.04.2017)

sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği

sovyetler birliği'ni oluşturan cumhuriyetler:

1. rusya sfsc
2. ukrayna ssc
3. beyaz rusya ssc
4. özbekistan ssc
5. kazakistan ssc
6. gürcistan ssc
7. azerbaycan ssc
8. litvanya ssc
9. moldova ssc
10. letonya ssc
11. kırgızistan ssc
12. tacikistan ssc
13. ermenistan ssc
14. türkmenistan ssc
15. estonya ssc

sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği

rusya imparatorluğu’nun 1917’deki büyük ekim devrimi’yle yıkılmasından sonra aynı topraklar üzerinde kurulan ve 1991’e kadar varlığını koruyan sovyetler birliği ya da sscb olarak da bilinen devlettir.

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

şu sıralar rusya'da gündemin baş sıralarında yer alan ve ortodoks dünyasında gerilime neden olan olay.

gerilimin nedeni, fener rum patrikhanesi'nin ukrayna kilisesine otosefallik (bağımsızlık) vermeye hazırlanması ve bartholomeos'un temsilcilerini ukrayna'da görevlendirmesidir.

rus ortodoks kilisesi, fener rum patrikhanesi ile ilişkilerini koparma aşamasına geldiklerini ve bağımsızlık kararının kesinleşmesi durumunda bunu tanımayacaklarını belirtti (ria.ru).

rus ortodoks kilisesi: fener rum patrikhanesi bu kararı alarak 300 milyonluk ortodoks dünyasının temsilcisi olma ünvanını kaybedecek. bu karar ayrıca tüm ortodoks dünyasını bölünme tehlikesiyle karşı karşıya bırakacak (ria.ru).

şu an ukrayna kilisesi rusya'ya bağlı. dolayısıyla ortodoks dünyasının hamisi sayılan rus yönetimi bu hamleye karşı.

bu arada ortodoks dünyasında, büyük abi rusya'nın bir gün istanbul'u fethedeceği ve eski adını geri kazandıracağı hayalleri hala var.

konuyla ilgili şu bilgiyi de paylaşmak istiyorum:

doğu ortodoks kilisesi'ni oluşturan başlıca kiliseler yunanistan, rusya, bulgaristan, ukrayna, gürcistan, romanya, sırbistan, kıbrıs kiliseleridir.

kilisenin başı (eşitlerin birincisi) istanbul'daki fener rum patriği'dir (vikipedi).

vladimir putin

bir medya forumunda putin, rusya tarihindeki hangi olayı değiştirmek isteyeceği sorusuna, "sovyetler birliği'nin çöküşü" cevabını vermiştir.

putin daha önce de sscb'nin dağılmasını geçen yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olarak gördüğünü ifade etmişti.

(aif.ru, 02.03.2018)

gru

şu sıralar skripal ve kızı yuliya’nın zehirlenmesi olayıyla tekrar gündeme gelmiştir:

ingiltere başbakanı theresa may: “hükümetimiz, polisin tespit ettiği iki kişinin rusya askeri istihbarat servisi gru için çalıştığı sonucuna ulaştı” dedi ve ekledi: “bu teşkilat yüksek bir disiplin içinde ve rus devletinin üst kademelerinin onayı ile hareket ediyor.” (hurriyet.com)

rusya'nın bilinen dört istihbarat servisi vardır:

1. iç istihbarattan sorumlu fsb (federal güvenlik servisi)

2. dış istihbarattan sorumlu svr (dış istihbarat servisi)

3. bilgi güvenliği ve haberleşmeden sorumlu spetssvyaz (özel iletişim ve bilgi servisi)

4. askerî istihbarattan sorumlu gru (baş istihbarat idaresi veya ana istihbarat direktörlüğü)

gru, kamuoyunda hakkında en az bilgi sahibi olunan, dünyanın her yerinde faaliyetler yürüten, rus genelkurmay başkanlığı'na bağlı bir istihbarat servisidir.

tüm bu servisler arasında en tehlikelisinin gru olduğu söylenir.

çeçenistan

onca düşmanlığa ve çatışmaya rağmen çeçen krizini sonlandıran, hatta ve hatta şu anki çeçenistan cumhurbaşkanı ramazan kadirov'u "devlet başkanımızın sadık piyadesi olduğumu ve başkomutanımızdan gelecek her türlü emri yerine getirmeye ve canımı feda etmeye hazır olduğumu daha önce birçok kez belirttim." (sputniknews, 05.09.2017) dedirtecek seviyeye getiren rusya hükûmetini tebrik etmek lazım.

nereden nereye...

türkiye bu olan bitenden kesinlikle ders almalı ve pkk terörü belasından benzer bir şekilde kurtulmalı.

not: çeçenlerle pkk'yı kesinlikle aynı kefeye koymuyorum. benim altını çizmek istediğim husus, rusların böyle bir durumda uyguladığı strateji ve ulaştıkları başarıdır.

uluslararası ilişkilerde yabancı dil faktörü

rusya-ukrayna arasında başlayan ve kısa vadede bitmesi muhtemel görünmeyen gerilim sürecinde, türkiye'nin özellikle ukrayna ile yapılacak resmi görüşmelerde göz önünde bulundurması gereken etken.

özellikle ukrayna diyorum çünkü:

"ukrayna milli eğitim ve bilim bakanlığı, rusya devlet sembollerini içeren rusça ders kitaplarını yasakladı.
geçen yıl dönemin ukrayna milli eğitim ve bilim bakanı serhiy kvit, ülkenin geleneklerine yönelik hafızayı yenilemeyi ve ulusal bilinç oluşturmayı hedefleyen ‘vatansever’ bir eğitim konseptini onaylamıştı." (sputniknews, 06.10.2016)

haberden de anlaşılacağı gibi ukrayna ana dil konusunda oldukça hassaslaştı.

dolayısıyla artık resmi görüşmelerde "nasıl olsa ukrayna'da herkes rusça konuşabiliyor" deyip görüşmeleri rusça yapmak, ukrayna'dan gelen heyetlere saygısızlık olur diye düşünüyorum.

post-sovyet ülkelerinde rusça neredeyse ikinci resmi dil gibidir. kimse rusça iletişim kurmaktan gocunmaz ancak bu durum ukrayna cephesinde hiç de hoş karşılanmayabilir.

bahsi geçen konu gereksiz bir detay gibi görünüyor olabilir. diplomatik kriz falan da çıkmaz hani, fakat bence bu sizin karşı tarafa verdiğiniz değeri ve saygıyı gösterir.

devletimiz bu hassasiyeti zaten gösteriyordur/gösterecektir.

rusya cephesinde durum biraz farklı. türkiye'de rusça bilenlerin sayısı fazla (en azından ukraynacaya kıyasla). böylelikle rusça bilen çevirmen bulmakta 'genelde' sıkıntı çekilmiyor.

hangi millet olursa olsun, eğer taraflar ingilizce biliyorsa zaten "hangi dilde konuşacağız" sorunu ortadan kalkmış olur. bunun dışında bu tarz ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiği görüşündeyim.

putin'in türkiye'de ajanlık stajı yapması

bazı konular söylentiler üzerine kuruludur. geçerli bir dayanağı yoktur ama anlatılır durur. bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış hesabı.

bu duruma bir örnek de 15 temmuz sonrası türkiye'de popüleritesi artan aleksandr dugin'dir. türk haber ajanslarında sürekli putin'in sağ kolu ve kara kutusu olduğu yazılır çizilir.

halbuki alakası yoktur. en azından bizde söylendiği kadar yakın değiller.

"dugin’in, bırakın putin'in özel danışmanı olmayı yan yana bile gelmediği rus kaynakları tarafından özellikle ifade ediliyor." (siyasetcafe.com)

putin'in türkiye'de ajanlık stajı yaptığına dair söylentilere gelince... onunla aliağa'da çalıştığını söyleyen türkler var. insanın inanası geliyor ama gel gelelim bunu kanıtlar geçerli başka hiçbir kayıt yok.

ben "aliağa'ya gelmemiştir" demiyorum fakat putin'in ağzından veya geçerli bir kaynaktan duymadıkça benim için bu olay sadece bir efsane olarak kalacak.

inşallah bir gün biri bu soruyu kendisine sorar ve gerçeği öğreniriz. gerçeği söyler mi söylemez mi bilinmez ama doğu almanya'da ajanlık yaptığını tüm dünya biliyor. çömez bir stajyer olarak aliağa'da rafineride çalıştığını bu saatten sonra saklamaz herhalde.

bir taş da ben atayım kuyuya. putin zannedilen adam jirinovski olmasın?

türkiye'nin dostu mu düşmanı mı belli olmayan, rusya'nın en büyük üçüncü partisi rusya liberal demokrat partisi'nin (ldpr) lideri vladimir jirinovski.

bu arada kendisi türkologtur. moskova devlet üniversitesi asya ve afrika araştırmaları enstitüsü türk dili ve edebiyatı mezunu.

biyografisinde yazılanlara göre henüz lisans 4. sınıf öğrencisiyken (1969-1970) stajyer çevirmen olarak türkiye'ye, bazı kaynaklara göre iskenderun'a, bazı kaynaklar göre ise bandırma'ya gönderilmiştir (ria.ru).

kendisiyle yapılan bir röportajda ise staj yaptığı yer ile ilgili şöyle demiştir: "türkiye'de sovyet kimya tesisinin şantiyesinde çevirmenim. yazındı. 23 yaşında bir öğrenciyim..." (kp.ru).

aynı yıl komünizm propagandası yapmaktan tutuklanmıştır (bir türke üzerinde orak-çekiç ve lenin'in resmi olan hediyelik eşya vermekten) ve sınır dışı edilmiştir. bir söylentiye göre ise jirinovski türkiye'ye gelmeden önce kgb'ye katılmış ve bunu öğrenen türk istihbaratı onu hemen sınır dışı etmiş (ria.ru).

putin'in türkiye'de staj yapmasıyla ilgili olaya ne kadar benziyor değil mi?

kuril adaları sorunu

bugün yine gündeme gelmiştir:

"japonya, rusya'nın güney kuril adalarında 2. dünya savaşı'nın sona erişiyle ilgili yıldönümü kutlamaları düzenlemesini diplomatik yollarla protesto etti." (iz.ru)

meseleyi hatırlayalım:

anlaşmazlık 1949’da sovyetler birliği’nin adaları işgal etmesi ve adalarda ikamet eden tüm japon vatandaşlarını sınır dışı etmesiyle başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir.

japonca’da kuzey toprakları ve rusça’da güney kuriller olarak adlandırılan kuril takım adaları iturup, kunashiri, shikotan ve habomai adalarından oluşmaktadır. adaların etrafında zengin balık türleri bulunmaktadır ve bu adalar bölgenin balıkçılık ekonomisi açısından önemli bir yerde. aynı zamanda adaların açıklarında petrol ve gaz rezervleri olduğu düşünülmektedir (stratejikortak.com).

dmitri peskov

tam adı: dmitri sergeyeviç peskov

rus diplomat, çevirmen ve türkolog.

2012'den beri vladimir putin'in basın sözcüsü.

moskova devlet üniversitesi asya ve afrika araştırmaları enstitüsü türk filolojisi mezunu.

peskov'un türkiye geçmişi de vardır:

1990-1994 yılları arasında ankara büyükelçiliğinde üçüncü ateşe sekreteri olarak görev yapmıştır.

1994-1996 yılları moskova'da geçti.

1996-2000 yıllarında tekrar ankara’da görevlendirilmiş ve ankara büyükelçiliği genel sekreterliği görevinde bulunmuştur.

1999 yılında boris yeltsin’in istanbul ziyaretinde tercümanlığını yapmıştır.

iyi derecede ingilizce, arapça ve türkçe biliyor.

dünya siyasetinden ilginç bilgiler

putin saatini her zaman sağ koluna takar.

ilk duyulduğunda bu alışkanlık onun kgb geçmişine bağlanır ve "kesin bir bityeniği vardır" diye düşünülür ama aslında gerçek başkadır. bunun sebebini putin şu şekilde açıklar: "sol koluma takınca saatin kurma kolu bileğimi acıtıyor, bu yüzden de sağ koluma takıyorum."

dünya siyasetinden ilginç bilgiler

putin yürürken sağ kolunu daima vücuduna yakın tutar ve az sallar.

bu yürüme şeklinin rus gizli servisi'nin (kgb) savunma yöntemlerinden biri olduğu söylenir. yani tehlikeye karşı sürekli tetikte ve sağ kol her an silaha davranacakmış biçimde yürümek.

donetsk halk cumhuriyeti'nin lideri zakharchenko öldürüldü

rusya federal güvenlik servisi (fsb), zaharçenko cinayetinin soruşturmasına katkıda bulunmak için donbass'a uzman bir ekip gönderdi.

putin ab'nin dağılmasını istiyor

bugün rus haber ajanslarına konu olan olay:

fransa cumhurbaşkanı emmanuelle macron isveçli televizyon kanalı svt ile yaptığı bir röportajda, vladimir putin'in ab'nin dağılması yönünde hayalleri olduğunu söyledi.

siyaset bilimciler, macron'un aynı anda rusya'ya ve abd'ye karşı görüş bildirebilen objektif bir siyasetçi olarak görünmek istediğini belirtiyorlar.

su-35

ria novosti: "national interest portalına göre, çin hava kuvvetleri'nin envanterine giren 24 adet su-35'in abd hava kuvvetleri'nin asya bölgesindeki kabusu ve baş ağrısı olacak."

su-35'i bilgi görselinde inceleyelim.

mihail timofeyeviç kalaşnikov

ak-47

mihail kalaşnikof ak-47'yi alman stg 44 tüfeğini baz alarak tasarlamıştır.

birçok kaynakta böyle olduğu söylense de ruslar bu konuda 3'e bölünmüş durumda:

1. grup alman silahının temel alındığını kabul eder.
2. grup "küçük birkaç farklılık dışında kesinlikle kopyasıdır. mihail kalaşnikov'un bunu yapacak teknik eğitimi yoktu" der.
3. grup "benzerlikler olabilir ama bu kesinlikle kopya değildir. silahlar tasarlanırken kimsenin birbirinden haberi yoktu" der.

silah uzmanı değilim, kimsenin günahını da almak istemem ancak o dönemin alman mühendisliğini düşününce birinci grup bana da yakın geliyor açıkçası.

stg 44
türkçesi: 1944 model saldırı tüfeği
tasarlayan: hugo schmeisser
1942 yılında tasarlanıp aynı yıl hizmete girmiştir. son versiyonu olan mp 44'ün 1944 yılında tasarlanması nedeniyle 44 kısaltmasıyla anılır.

ak-47
türkçesi: 1947 model otomatik kalaşnikov
tasarlayan: mihail kalaşnikov
1947 yılında tasarlanmış ve 1949'da ordu envanterine girmiştir.  • /
  • 3
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 46

inosmi

türkçesi: yabancı medya
sloganı: çevirmeye değer her şey

dünya medyasında, çoğunlukla da batı medyasında yayınlanan makaleleri izleyen ve çeviren rus haber portalıdır.

portalda farklı konular ele alınabilmektedir ancak çevirisi yapılan makalelerin çoğu batılı gazeteciler tarafından yazılan ve öyle yada böyle rusya'yı ilgilendiren analitik makalelerdir. günlük haberlerin çevirisi pek yapılmaz.

bünyesinde profesyonel çevirmenler bulunsa da, çoğu çeviri serbest çevirmenler tarafından gönüllülük esasına göre yapılır.

portal rus haber ajansı ria novosti'ye bağlıdır ve federal basın ve kitle iletişim ajansı tarafından desteklenmektedir.

bu tür ortak çalışmalara hayranım.
hadi ingilizce makaleleri okumada genelde sıkıntı çekilmez. peki ya rusça, çince, farsça, ibranice, korece, hintçe kaynaklar? kimbilir hakkımızda neler yazılıp çiziliyor ama haberimiz yok.

isteyen çevirsin yabancı dilini geliştirsin, isteyen de okusun, bilgilensin.

divxplanet vardı bir zamanlar. filmlere altyazı hazırlanırdı. aynı mantık.

devlet tarafından da desteklenirse muhteşem olur.

vostok-2018 askeri tatbikatı

"rusya, vostok-2018 tatbikatında gizli silah kullanacak" başlıklı haberden:

rusya savunma bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, vostok-2018'de iha'larla mücadelede kullanmak üzere tasarlanan 'silok-01' ve 'jitel' adlı radyo-elektronik sistemler faaliyet gösteriyor.

amaç, komuta noktalarını ve diğer önemli tesisleri düşman siha'larından korumak.

sistemler hakkında:

silok: iha'ları, irtifası ne olursa olsun, otomatik olarak algılamak ve koordinatlarını tespit etmek.

jitel: 50 km yarıçapı içindeki iha'ların iletişim kanallarını bloke etmek.
sistem, sinyalin kaynağını otomatik olarak bulduktan ve en uygun bloke şeklini seçtikten sonra, iha'nın veri iletimini ve yönetim sistemini engelliyor.

sistemler, 2018 yılında elektronik harp birliklerinin envanterine girmiş ve suriye'de kullanılmıştır.

(lenta.ru, 13.09.2018)

milli insansız hava araçlarımızın bundan böyle bir üst model çalışmalarının başlaması gerektiğinin habercisidir.

vladimir jirinovski

tam adı: vladimir volfoviç jirinovski
doğum adı: vladimir volfoviç eydelşteyn
doğum tarihi ve yeri: 25 nisan 1946 / alma ata

yahudi asıllı rus politikacı, türkolog, sosyolog ve avukat. rusya'daki ldpr partisinin kurucusu ve lideri.

aşırı milliyetçi olarak bilinir.

televizyonda veya sokakta olsun sürekli bağırır, tartışır ve bazen de kavga eder. eline geçirdiğini karşısındakine fırlatmaya bayılır.

arada bir türkiye'yi ve türkleri sevdiğini söylese de, çoğu zaman düşman ilan eder.

2015'te yaşanan uçak kriziyle ilgili olarak bir radyoya verdiği demeçte şöyle demiştir: “istanbul’u yok etmek bizim için zor bir iş değil. istanbul boğazı'nın ortasına tek bir atom bombası atarsak, oluşacak 15 metrelik tsunami dalgası şehri 9 milyon insanıyla birlikte yerle bir eder.”

bu ve bunun gibi bir çok fantastik söylemin altında imzası vardır. söyledikleri çoğu zaman "bunu bir çocuk bile demez" dedirtir. bu yüzden de "rusya'nın palyaçosu" lakabıyla anılır (bu ünvanın artık ramazan kadırov'a geçmeye başladığı da söylenir).

rusya'da herkesçe tanınır ve kimse de ona "niye böyle dedin" demez. halk da, politika camiası da "delidir ne yapsa yeridir" hesapı güler geçer.

buna rağmen liderliğini yaptığı ldpr partisi rusya'nın en büyük 3. partisidir.

konuşmalarında saçmalıyor gibi dursa da, ilk duyduğumda bana da çok mantıklı gelen bir teşhise göre jirinovski "kremlin politikalarının bir hizmetkarı olarak, kamuoyu tepkisini ölçmek için en radikal düşünceleri seslendiren kişidir."

moskova devlet üniversitesi asya ve afrika ülkeleri ensitüsü türk dili ve edebiyatı mezunudur (1964-1970).

gençliğinde türkiye'de çevirmenlik stajı yapmışlığı vardır, hatta komünizm propagandası yapmaktan tutuklanmıştır (bkz:#2669).

türkçeyi iyi bilmesinden mütevellit türklerin olduğu her ortamda bir kaç cümle de olsa türkçe konuşmazsa rahat edemez.

gömleğinin en üst düğmesini, kravat olsa dahi, hiç iliklediğini görmedim.

mgimo

(bkz:moskova uluslararası ilişkiler devlet enstitüsü)
veya
(bkz:moskova devlet diplomasi enstitüsü)

1944'ten beri rusya’yı ve sovyetler birliği’nin diğer ülkelerini (günümüzde post-sovyet ülkelerini) idare edecek insanları yetiştirdi/yetiştiriyor. rusya'nın en prestijli yükseköğretim kurumundan biridir.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev buradan mezun olanlardan sadece ikisi.

peki bizde var mı bunun muadili bir üniversite/enstitü? yok.
niye yok diye düşündürür.

kuril adaları sorunu

bugün yine gündeme gelmiştir:

"japonya, rusya'nın güney kuril adalarında 2. dünya savaşı'nın sona erişiyle ilgili yıldönümü kutlamaları düzenlemesini diplomatik yollarla protesto etti." (iz.ru)

meseleyi hatırlayalım:

anlaşmazlık 1949’da sovyetler birliği’nin adaları işgal etmesi ve adalarda ikamet eden tüm japon vatandaşlarını sınır dışı etmesiyle başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir.

japonca’da kuzey toprakları ve rusça’da güney kuriller olarak adlandırılan kuril takım adaları iturup, kunashiri, shikotan ve habomai adalarından oluşmaktadır. adaların etrafında zengin balık türleri bulunmaktadır ve bu adalar bölgenin balıkçılık ekonomisi açısından önemli bir yerde. aynı zamanda adaların açıklarında petrol ve gaz rezervleri olduğu düşünülmektedir (stratejikortak.com).

kırım'daki su krizi

rusya'nın kırım'ı ilhak etmesinin ardından ukrayna yönetiminin yarımadaya tatlı su akışını kesmesiyle başlayan sorun.

kırım’ın içme suyu ihtiyacının %80’i ukrayna tarafından dinyeper nehrinin kuzey kırım kanalına aktarılması sayesinde sağlanıyordu fakat kanal 2014'ten beri kapalı.

kırım'daki tatlı su kaynaklarının sınırlı olduğu söyleniyor. bu sorunu aşmanın en kolay ve ekonomik yolunun ise kuzey kırım kanalının yeniden açılması olarak görülüyor.

bu problemi çözmek için tuzlu suyu tatlı suya çevirme yöntemi dahi dile getirilse de, rusya bunun aşırı maliyetli olduğunu belirtiyor ve daha farklı bir yol bulmanın gerektiğini söylüyor.

hal böyle iken ukrayna'da, rusya’nın su sorununu çözmek için kuzey kırım kanalını zorla ele geçirmeye çalışabileceği konuşuluyor.

fakat ukrayna, rusya kırım'ı ilhak ettiğini itiraf etmediği sürece su kanallarını açmamakta kararlı.

putin'in türkiye'de ajanlık stajı yapması

bazı konular söylentiler üzerine kuruludur. geçerli bir dayanağı yoktur ama anlatılır durur. bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış hesabı.

bu duruma bir örnek de 15 temmuz sonrası türkiye'de popüleritesi artan aleksandr dugin'dir. türk haber ajanslarında sürekli putin'in sağ kolu ve kara kutusu olduğu yazılır çizilir.

halbuki alakası yoktur. en azından bizde söylendiği kadar yakın değiller.

"dugin’in, bırakın putin'in özel danışmanı olmayı yan yana bile gelmediği rus kaynakları tarafından özellikle ifade ediliyor." (siyasetcafe.com)

putin'in türkiye'de ajanlık stajı yaptığına dair söylentilere gelince... onunla aliağa'da çalıştığını söyleyen türkler var. insanın inanası geliyor ama gel gelelim bunu kanıtlar geçerli başka hiçbir kayıt yok.

ben "aliağa'ya gelmemiştir" demiyorum fakat putin'in ağzından veya geçerli bir kaynaktan duymadıkça benim için bu olay sadece bir efsane olarak kalacak.

inşallah bir gün biri bu soruyu kendisine sorar ve gerçeği öğreniriz. gerçeği söyler mi söylemez mi bilinmez ama doğu almanya'da ajanlık yaptığını tüm dünya biliyor. çömez bir stajyer olarak aliağa'da rafineride çalıştığını bu saatten sonra saklamaz herhalde.

bir taş da ben atayım kuyuya. putin zannedilen adam jirinovski olmasın?

türkiye'nin dostu mu düşmanı mı belli olmayan, rusya'nın en büyük üçüncü partisi rusya liberal demokrat partisi'nin (ldpr) lideri vladimir jirinovski.

bu arada kendisi türkologtur. moskova devlet üniversitesi asya ve afrika araştırmaları enstitüsü türk dili ve edebiyatı mezunu.

biyografisinde yazılanlara göre henüz lisans 4. sınıf öğrencisiyken (1969-1970) stajyer çevirmen olarak türkiye'ye, bazı kaynaklara göre iskenderun'a, bazı kaynaklar göre ise bandırma'ya gönderilmiştir (ria.ru).

kendisiyle yapılan bir röportajda ise staj yaptığı yer ile ilgili şöyle demiştir: "türkiye'de sovyet kimya tesisinin şantiyesinde çevirmenim. yazındı. 23 yaşında bir öğrenciyim..." (kp.ru).

aynı yıl komünizm propagandası yapmaktan tutuklanmıştır (bir türke üzerinde orak-çekiç ve lenin'in resmi olan hediyelik eşya vermekten) ve sınır dışı edilmiştir. bir söylentiye göre ise jirinovski türkiye'ye gelmeden önce kgb'ye katılmış ve bunu öğrenen türk istihbaratı onu hemen sınır dışı etmiş (ria.ru).

putin'in türkiye'de staj yapmasıyla ilgili olaya ne kadar benziyor değil mi?

gru

şu sıralar skripal ve kızı yuliya’nın zehirlenmesi olayıyla tekrar gündeme gelmiştir:

ingiltere başbakanı theresa may: “hükümetimiz, polisin tespit ettiği iki kişinin rusya askeri istihbarat servisi gru için çalıştığı sonucuna ulaştı” dedi ve ekledi: “bu teşkilat yüksek bir disiplin içinde ve rus devletinin üst kademelerinin onayı ile hareket ediyor.” (hurriyet.com)

rusya'nın bilinen dört istihbarat servisi vardır:

1. iç istihbarattan sorumlu fsb (federal güvenlik servisi)

2. dış istihbarattan sorumlu svr (dış istihbarat servisi)

3. bilgi güvenliği ve haberleşmeden sorumlu spetssvyaz (özel iletişim ve bilgi servisi)

4. askerî istihbarattan sorumlu gru (baş istihbarat idaresi veya ana istihbarat direktörlüğü)

gru, kamuoyunda hakkında en az bilgi sahibi olunan, dünyanın her yerinde faaliyetler yürüten, rus genelkurmay başkanlığı'na bağlı bir istihbarat servisidir.

tüm bu servisler arasında en tehlikelisinin gru olduğu söylenir.

çeçenistan

onca düşmanlığa ve çatışmaya rağmen çeçen krizini sonlandıran, hatta ve hatta şu anki çeçenistan cumhurbaşkanı ramazan kadirov'u "devlet başkanımızın sadık piyadesi olduğumu ve başkomutanımızdan gelecek her türlü emri yerine getirmeye ve canımı feda etmeye hazır olduğumu daha önce birçok kez belirttim." (sputniknews, 05.09.2017) dedirtecek seviyeye getiren rusya hükûmetini tebrik etmek lazım.

nereden nereye...

türkiye bu olan bitenden kesinlikle ders almalı ve pkk terörü belasından benzer bir şekilde kurtulmalı.

not: çeçenlerle pkk'yı kesinlikle aynı kefeye koymuyorum. benim altını çizmek istediğim husus, rusların böyle bir durumda uyguladığı strateji ve ulaştıkları başarıdır.
Henüz takip ettiği biri yok.