eurus

Durum: 44 - 0 - 0 - 0 - 15.08.2018 10:22

Puan: 671 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Öğrenci
  • /
  • 3

türkiye'den abd ürünlerine ek vergi

ürünler şu şekilde:

tütün, kağıt, ağaç ürünleri vs. bunların ithal edilmesi gerçekten üzücü. listede telefon bulunmaması ise garip.

12 ağustos 2018 hazar denizi anlaşması

bu anlaşma ile rusya, iran, azerbaycan, kazakistan ve türkmenistan hazar denizinde bulunan kaynakları paylaşmış olacak.anlaşma sonucu kıyı bölgeleri hızla gelişirken, bölgedeki ülkeler arasında uyum ve barış garanti altına alınmış olacak.

ak parti dönemi dolar grafiği

gezi olayları'ndan önce ülke güllük gülistanlıktı ondan sonra böyle oldu demek akp' nin başarısızlığını muhaliflere yıkıp işin içinden sıyrılmaktır.ayrıca grafik incelendiğinde doların yükselişinin 2013'te değil 2008'te başladığı açıkça görülmektedir. ((bkz:2008 krizi). dolar düştüğü zaman hükümet başarısı, yükseldiği zaman dış güçler anlayışını bıraktığımız zaman çok büyük bir yol kat etmiş olacağız. dış güçler dün vardı, bugün var, yarın da olacak.

rte: "yastık altındaki dolar ve altınları bozdurun" açıklaması

dolar konusunda halk erdoğan'a güvenmiyor.milyonerler 2018'nin ilk yarısında hesaplarına 75 milyar liralık döviz daha eklemiş. bu resmi rakam birde kayıtlara geçmeyeni düşünürsek durum ciddi.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

rusya'nın ermenistan' a 200 milyon dolarlık silah satması

dostane ilişkiler kurduğumuz ve bu ilişkileri günden güne arttırdığımız,batıya alternatif olarak gördüğümüz rusya ermenistan'a milyonlarca dolarlık silah satışı yapıyor.

ermenistan savunma bakanı david tonoyan, konuyla ilgili basın açıklamasında, “modern silahlar teslim edildi. rus ordusunda dahi bu tür silahların bulunmadığı ihtimalini dışlamıyorum” açıklamasını yaptı.

ermenistan'ın bu silahları kime karşı kullanacağı belli; azerbaycan ya da türkiye

haber:https://tr.sputniknews.com/asya/201807231034400260-rusya-ermenistan-200milyon-dolar-silah-satisi/

afrika kıtasının sömürge öncesi ve sonrası haritası

sömürge sonrası haritada sarı renkle gösterilmiş etiyopya göze çarpıyor. bu ülke sömürgeci güçleri yenmiş 2 afrika ülkesinden birisi. kısa süreli italyan işgalini saymazsak bağımsızlığını korumayı başarmıştır.
(bkz:etiyopya)
(bkz:liberya)

mülteci & sığınmacı sorunu

türkiye için 'ciddi bir sorun değil mi? suriyelilere harcanan para 31 milyar avro. onlarca avrupa ülkesi 3 milyar avroyu vermemek için kırk takla atıyor. suriyelilerin topluma verdiği zarar da cabası. kim ne derse desin suriye iç savaşının kaybedeni türkiye. bunu da buraya yazıyorum suriyeliler ülke için daha büyük sorun olacak.

stratejiksözlük'e kategori önerisi

altı gün savaşı

israil'in arap devletlerini deyim yerindeyse yerle bir ettiği savaştır.
savaşın sonunda mısır'dan sina yarımadası'nı, suriye'den golan tepeleri'ni ve filistin'in gazze şeridi ile batı şeria topraklarını alan israil topraklarını dört katına çıkarmıştır.
bu savaştan sonraki süreçte türkiye' nin israil'den yana tutum sergilemesi de gariptir.
ortadoğu'da bir dönüm noktası olan bu savaştan sonra pan arabizm çökmüştür.
(bkz:pan arabizm)

türkiye'nin lobicilik faaliyetleri

lobicilik, hükümetler tarafından verilen kararları etkileme çalışmasıdır. türkiye'nin kısa vadede diğer ülkelerin aldığı kararları etkilemesi mümkün değildir. (3. sınıf dünya ülkelerinden bahsetmiyorum.) bunun en büyük sebebi güçlü bir türk markasının olmamasıdır.
(bkz:2018'te dünyanın en değerli 10 markası)

gayrinizami harp

gayrinizami harp; düzenli ve büyük birlikler yerine küçük ve işlevsel birliklerle düşmanı yıpratmak, moralini bozmak, kayıplar verdirmek için yapılan savaş şeklidir.
(bkz:gerilla savaşı)

abd'nin rahip brunson için türkiye'ye yaptırım uygulama kararı

abd ver papazı al papazı oyunundan sıkıldı. oyunu kendi kurallarına göre oynamak istiyor. iran ile bu kadar gerginken bölgedeki müttefikini(sözde müttefik) kaybetme riskini alması da çok garip.

edit:brunson'un yerinde olsam uçak biletimi alırdım.

edit2:dışişleri bakanı çavuşoğlu, "kimse türkiye'ye dayatmada bulunamaz. hiç kimsenin tehdidine müsamaha edemeyiz" açıklamasını yaptı.

edit3:dışişleri bakanlığı: "(trump'ın türkiye'yi yaptırımla tehdidi) türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez"
dışişleri bakanlığı: "abd yönetimini biran önce bu yanlış (tehditkar) söylemi bir kenara bırakarak yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz."

edit4:cumhurbaşkanı erdoğan: "(rusya) ile aramızdaki her türlü dayanışma birilerini gerçekten kıskandırıyor."

erşat salihi

ırak türkmen cephesi başkanı

ırak türkmen cephesi

türkiye'den yeterli destek görmediğini düşündüğüm siyasi oluşum. sloganları "cephe'de birleş"

ayrıca (bkz:erşat salihi)

mekik diplomasisi

türkiyenin ülke dışındaki üsleri

yeni şafak'ın haberine göre suriye, ırak, katar, somali, bosna hersek, kosova, arnavutluk, lübnan, afganistan, kktc ve azerbaycan’da türk askerleri görev yapmakta.

haber:https://www.google.com.tr/amp/s/www.yenisafak.com/amphtml/gundem/turkiye-osmanli-topraklarina-geri-donuyor-2951575

2018'te dünyanın en değerli 10 markası

brand finance'nin hazırladığı rapora göre en değerli 10 marka şu şekilde ;

10. ıcbc

2008’den beri küresel marka değeri yüzde 3’ten yüzde 15’e kadar yükselen çin endüstri ve ticaret bankası, 2017’den beri 10. sıradaki yerini koruyor.

marka değeri: 59.2 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +24%
geçen yılın sıralaması: 10

9. walmart

2017 ile kıyaslandığında değer kaybeden walmart, amazon ile rekabet etmek için online alışveriş odağını arttırıyor. bunun için mağaza içine gel-al kuleleri inşa eden şirket, bünyesine parcel gibi yeni girişimleri dahil ediyor ve uber’den destek alıyor. bunların yanı sıra teslimat için yeni teknolojiler üzerinde de çalışmaya devam ediyor.

marka değeri: 61.5 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -1%
geçen yılın sıralaması: 8

8. verizon

geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 5 oranında değer kaybeden verizon, son olarak sahip olduğu aol ve yahoo şirketlerini birleştirerek ortaya koyacağı oath ismindeki girişimiyle gündeme gelmişti.

marka değeri: 62.8 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -5%
geçen yılın sıralaması: 7

7. microsoft

yıla güçlü bir başlangıç yapan microsoft, bulut hizmetlerini yaygınlaştırmanın yanı sıra windows 10’un aylık aktif 600 milyonu aşkın cihaz tarafından kullanılmasını sağladı. yine de şirket marka değeri açısından rakipleri apple ve google’a yetişemiyor. üstelik bulut hizmetleri konusunda da amazon’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

marka değeri: 81.2 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +6%
geçen yılın sıralaması: 5

6. at&t

tıpkı verizon gibi at&t’nin de 2017’deki marka değeri yüzde 5 gerilemiş durumda. bu yıl telekomünikasyon kısmında kullanıcılarının bir kısmını daha küçük ölçekli firmalara kaptıran şirket, geçtiğimiz yıllarda bünyesinde cnn, tnt, hbo, warner bros. gibi bir çok kanalı ve web sitesini bulunduran time warner’ı alarak medya sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştı.

marka değeri: 82.4 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -5%
geçen yılın sıralaması: 4


5. facebook

facebook, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen marka değerini yükseltmeye devam ediyor. geçtiğimiz yıla oranla yüzde 45 oranında değerlenen şirket, 2017 raporunda yer aldığı 9. sıradan 5. sıraya yükseliyor.

marka değeri: 89.7 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +45%
geçen yılın sıralaması: 9

4. samsung

rapora göre samsung‘un marka değeri her geçen yıl biraz daha artmaya devam ediyor. geçtiğimiz yıl 6. sırada yer alan şirket bu yıl 4 sıraya yüselerek teknoloji dünyasının güçlü isimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. şirket elektronik cihaz üretimin yanı sıra yapay zeka ve kripto para alanlarında da yeni atılımlar yapıyor.

marka değeri: 92.3 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +39%
geçen yılın sıralaması: 6

3. google

geçtiğimiz yıl aynı raporda ilk sıraya yerleşen google, bu yılki raporun 3. sırasında yer alıyor. rapora göre google’ın zirvedeki yerini koruyamamasının sebebi ise internet aramaları ve bulut teknolojilerinde lider olmasına rağmen diğer teknolojilere gerektiği kadar odaklanmaması.

marka değeri: 120.9 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +10%
geçen yılın sıralaması: 1

2. apple

rapora göre 2017’de yüzde 27 değer kaybetmesine rağmen söz konusu marka değeri olduğunda 2. sıradaki yerini kimseye kaptırmıyor. şirket gelirlerinin üçte ikisini ürettiği iphonelar üzerinden kazanıyor. dolayısıyla 2. sırada kalması için iphone satışlarının sekteye uğramaması mühim.

marka değeri: 146.3 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +37%
geçen yılın sıralaması: 2

1. amazon

geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında değerini yüzde 47 oranında yukarı taşıyan amazon, şirketin toplam piyasa değeri ve gelirleri bakımından en büyük internet şirketi. çevrimiçi bir perakendeci olmanın yanı sıra bulut altyapısı ve elektronik ürünler sunan şirket, müzik ve video alanında yayıncılığa da adım atıyor. geçtiğimiz yıl whole foods’u satın alan internet devi, dijitalden fiziksele uzanan bir yolculuğa çıkıyor.

marka değeri: 150.8 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +42%
geçen yılın sıralaması: 3ilk 5 şirketin yıllara göre değişimi


ıcbc ve samsung dışındaki diğer 8 şirketin abd menşeili olması dikkat edilmesi gereken bir nokta.

en değerli 500 markanın ülkelere göre dağılımı şu şekilde;


raporun ayrıntıları için:http://brandfinance.com/knowledge-centre/reports/brand-finance-global-500-2018/

komşularla sıfır sorun politikası

komşulardan sıfır dost politikasına dönüşmüş bir proje.

japonya'da aum şinrikyo üyesi 6 kişinin asılarak idam edilmesi

"japonya'nın başkenti tokyo'da 1995'te bir metroda düzenlenen ve 13 kişinin öldüğü sarin gazı saldırısını düzenleyen aum şinrikyo (yüce gerçek) tarikatının 6 üyesi asılarak idam edildi."

lideri dahil 7 kişi de önceden idam edilmiş.

haber:https://tr.sputniknews.com/amp/asya/201807261034457476-japonya-sarin-aum-sirinkyo-idam/?__twitter_impression=true
  • /
  • 3

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

tayyar arı - geçmişten günümüze orta doğu: siyaset, savaş ve diplomasi

hepimizin yaşadığımız coğrafyayı daha iyi bilmek, osmanlı'dan sonra bu coğrafyada kurulan devletlerin geçmişlerini öğrenmek öncelikli görevleri arasında olmalı. bir de ortadoğu'ya meraklıysanız tam da size göre diyebilirim. şahsen ben çok keyif alarak okudum ve birçok şey öğrendim.

Toplam entry sayısı: 44

2018'te dünyanın en değerli 10 markası

brand finance'nin hazırladığı rapora göre en değerli 10 marka şu şekilde ;

10. ıcbc

2008’den beri küresel marka değeri yüzde 3’ten yüzde 15’e kadar yükselen çin endüstri ve ticaret bankası, 2017’den beri 10. sıradaki yerini koruyor.

marka değeri: 59.2 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +24%
geçen yılın sıralaması: 10

9. walmart

2017 ile kıyaslandığında değer kaybeden walmart, amazon ile rekabet etmek için online alışveriş odağını arttırıyor. bunun için mağaza içine gel-al kuleleri inşa eden şirket, bünyesine parcel gibi yeni girişimleri dahil ediyor ve uber’den destek alıyor. bunların yanı sıra teslimat için yeni teknolojiler üzerinde de çalışmaya devam ediyor.

marka değeri: 61.5 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -1%
geçen yılın sıralaması: 8

8. verizon

geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 5 oranında değer kaybeden verizon, son olarak sahip olduğu aol ve yahoo şirketlerini birleştirerek ortaya koyacağı oath ismindeki girişimiyle gündeme gelmişti.

marka değeri: 62.8 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -5%
geçen yılın sıralaması: 7

7. microsoft

yıla güçlü bir başlangıç yapan microsoft, bulut hizmetlerini yaygınlaştırmanın yanı sıra windows 10’un aylık aktif 600 milyonu aşkın cihaz tarafından kullanılmasını sağladı. yine de şirket marka değeri açısından rakipleri apple ve google’a yetişemiyor. üstelik bulut hizmetleri konusunda da amazon’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

marka değeri: 81.2 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +6%
geçen yılın sıralaması: 5

6. at&t

tıpkı verizon gibi at&t’nin de 2017’deki marka değeri yüzde 5 gerilemiş durumda. bu yıl telekomünikasyon kısmında kullanıcılarının bir kısmını daha küçük ölçekli firmalara kaptıran şirket, geçtiğimiz yıllarda bünyesinde cnn, tnt, hbo, warner bros. gibi bir çok kanalı ve web sitesini bulunduran time warner’ı alarak medya sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştı.

marka değeri: 82.4 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -5%
geçen yılın sıralaması: 4


5. facebook

facebook, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen marka değerini yükseltmeye devam ediyor. geçtiğimiz yıla oranla yüzde 45 oranında değerlenen şirket, 2017 raporunda yer aldığı 9. sıradan 5. sıraya yükseliyor.

marka değeri: 89.7 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +45%
geçen yılın sıralaması: 9

4. samsung

rapora göre samsung‘un marka değeri her geçen yıl biraz daha artmaya devam ediyor. geçtiğimiz yıl 6. sırada yer alan şirket bu yıl 4 sıraya yüselerek teknoloji dünyasının güçlü isimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. şirket elektronik cihaz üretimin yanı sıra yapay zeka ve kripto para alanlarında da yeni atılımlar yapıyor.

marka değeri: 92.3 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +39%
geçen yılın sıralaması: 6

3. google

geçtiğimiz yıl aynı raporda ilk sıraya yerleşen google, bu yılki raporun 3. sırasında yer alıyor. rapora göre google’ın zirvedeki yerini koruyamamasının sebebi ise internet aramaları ve bulut teknolojilerinde lider olmasına rağmen diğer teknolojilere gerektiği kadar odaklanmaması.

marka değeri: 120.9 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +10%
geçen yılın sıralaması: 1

2. apple

rapora göre 2017’de yüzde 27 değer kaybetmesine rağmen söz konusu marka değeri olduğunda 2. sıradaki yerini kimseye kaptırmıyor. şirket gelirlerinin üçte ikisini ürettiği iphonelar üzerinden kazanıyor. dolayısıyla 2. sırada kalması için iphone satışlarının sekteye uğramaması mühim.

marka değeri: 146.3 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +37%
geçen yılın sıralaması: 2

1. amazon

geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında değerini yüzde 47 oranında yukarı taşıyan amazon, şirketin toplam piyasa değeri ve gelirleri bakımından en büyük internet şirketi. çevrimiçi bir perakendeci olmanın yanı sıra bulut altyapısı ve elektronik ürünler sunan şirket, müzik ve video alanında yayıncılığa da adım atıyor. geçtiğimiz yıl whole foods’u satın alan internet devi, dijitalden fiziksele uzanan bir yolculuğa çıkıyor.

marka değeri: 150.8 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +42%
geçen yılın sıralaması: 3ilk 5 şirketin yıllara göre değişimi


ıcbc ve samsung dışındaki diğer 8 şirketin abd menşeili olması dikkat edilmesi gereken bir nokta.

en değerli 500 markanın ülkelere göre dağılımı şu şekilde;


raporun ayrıntıları için:http://brandfinance.com/knowledge-centre/reports/brand-finance-global-500-2018/

açık kaynak istihbaratı

hiç şüphesiz en önemlisi sosyal medya paylaşımları. günümüzde insanlar yediğinden gezdiği yere kadar her şeyi paylaşıyor. tanımadığın bir insan hakkında sosyal medya paylaşımlarını inceleyerek sayfalarca bilgi elde etmek mümkün.

en sorunsuz komşumuzun gürcistan olması

türkiye ile bir sorunu olmamasına rağmen kendi içinde ciddi sorunlar ile uğraşmaktadır. bunların en önemlisi güney osetya'nın bağımsızlık mücadelesidir.
(bkz:güney osetya)

abd'den türkiye'ye silah ambargosu

geçmişte kıbrıs barış hareketı sonrası 1975-1978 arası uygulanmıştı. bunun sonucunda savunma sanayiinde yerlileşme hızlanmıştı. yeniden abd ambargosu olacağını sanmıyorum. olursa abd çok büyük bir pazarını kaybetmiş olur.

mülteci & sığınmacı sorunu

türkiye için 'ciddi bir sorun değil mi? suriyelilere harcanan para 31 milyar avro. onlarca avrupa ülkesi 3 milyar avroyu vermemek için kırk takla atıyor. suriyelilerin topluma verdiği zarar da cabası. kim ne derse desin suriye iç savaşının kaybedeni türkiye. bunu da buraya yazıyorum suriyeliler ülke için daha büyük sorun olacak.

2018'te dünyanın en değerli 10 markası

brand finance'nin hazırladığı rapora göre en değerli 10 marka şu şekilde ;

10. ıcbc

2008’den beri küresel marka değeri yüzde 3’ten yüzde 15’e kadar yükselen çin endüstri ve ticaret bankası, 2017’den beri 10. sıradaki yerini koruyor.

marka değeri: 59.2 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +24%
geçen yılın sıralaması: 10

9. walmart

2017 ile kıyaslandığında değer kaybeden walmart, amazon ile rekabet etmek için online alışveriş odağını arttırıyor. bunun için mağaza içine gel-al kuleleri inşa eden şirket, bünyesine parcel gibi yeni girişimleri dahil ediyor ve uber’den destek alıyor. bunların yanı sıra teslimat için yeni teknolojiler üzerinde de çalışmaya devam ediyor.

marka değeri: 61.5 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -1%
geçen yılın sıralaması: 8

8. verizon

geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 5 oranında değer kaybeden verizon, son olarak sahip olduğu aol ve yahoo şirketlerini birleştirerek ortaya koyacağı oath ismindeki girişimiyle gündeme gelmişti.

marka değeri: 62.8 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -5%
geçen yılın sıralaması: 7

7. microsoft

yıla güçlü bir başlangıç yapan microsoft, bulut hizmetlerini yaygınlaştırmanın yanı sıra windows 10’un aylık aktif 600 milyonu aşkın cihaz tarafından kullanılmasını sağladı. yine de şirket marka değeri açısından rakipleri apple ve google’a yetişemiyor. üstelik bulut hizmetleri konusunda da amazon’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

marka değeri: 81.2 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +6%
geçen yılın sıralaması: 5

6. at&t

tıpkı verizon gibi at&t’nin de 2017’deki marka değeri yüzde 5 gerilemiş durumda. bu yıl telekomünikasyon kısmında kullanıcılarının bir kısmını daha küçük ölçekli firmalara kaptıran şirket, geçtiğimiz yıllarda bünyesinde cnn, tnt, hbo, warner bros. gibi bir çok kanalı ve web sitesini bulunduran time warner’ı alarak medya sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştı.

marka değeri: 82.4 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: -5%
geçen yılın sıralaması: 4


5. facebook

facebook, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen marka değerini yükseltmeye devam ediyor. geçtiğimiz yıla oranla yüzde 45 oranında değerlenen şirket, 2017 raporunda yer aldığı 9. sıradan 5. sıraya yükseliyor.

marka değeri: 89.7 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +45%
geçen yılın sıralaması: 9

4. samsung

rapora göre samsung‘un marka değeri her geçen yıl biraz daha artmaya devam ediyor. geçtiğimiz yıl 6. sırada yer alan şirket bu yıl 4 sıraya yüselerek teknoloji dünyasının güçlü isimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. şirket elektronik cihaz üretimin yanı sıra yapay zeka ve kripto para alanlarında da yeni atılımlar yapıyor.

marka değeri: 92.3 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +39%
geçen yılın sıralaması: 6

3. google

geçtiğimiz yıl aynı raporda ilk sıraya yerleşen google, bu yılki raporun 3. sırasında yer alıyor. rapora göre google’ın zirvedeki yerini koruyamamasının sebebi ise internet aramaları ve bulut teknolojilerinde lider olmasına rağmen diğer teknolojilere gerektiği kadar odaklanmaması.

marka değeri: 120.9 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +10%
geçen yılın sıralaması: 1

2. apple

rapora göre 2017’de yüzde 27 değer kaybetmesine rağmen söz konusu marka değeri olduğunda 2. sıradaki yerini kimseye kaptırmıyor. şirket gelirlerinin üçte ikisini ürettiği iphonelar üzerinden kazanıyor. dolayısıyla 2. sırada kalması için iphone satışlarının sekteye uğramaması mühim.

marka değeri: 146.3 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +37%
geçen yılın sıralaması: 2

1. amazon

geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında değerini yüzde 47 oranında yukarı taşıyan amazon, şirketin toplam piyasa değeri ve gelirleri bakımından en büyük internet şirketi. çevrimiçi bir perakendeci olmanın yanı sıra bulut altyapısı ve elektronik ürünler sunan şirket, müzik ve video alanında yayıncılığa da adım atıyor. geçtiğimiz yıl whole foods’u satın alan internet devi, dijitalden fiziksele uzanan bir yolculuğa çıkıyor.

marka değeri: 150.8 milyar dolar
geçtiğimiz yıldan itibaren yüzde değişimi: +42%
geçen yılın sıralaması: 3ilk 5 şirketin yıllara göre değişimi


ıcbc ve samsung dışındaki diğer 8 şirketin abd menşeili olması dikkat edilmesi gereken bir nokta.

en değerli 500 markanın ülkelere göre dağılımı şu şekilde;


raporun ayrıntıları için:http://brandfinance.com/knowledge-centre/reports/brand-finance-global-500-2018/

abd'den türkiye'ye silah ambargosu

geçmişte kıbrıs barış hareketı sonrası 1975-1978 arası uygulanmıştı. bunun sonucunda savunma sanayiinde yerlileşme hızlanmıştı. yeniden abd ambargosu olacağını sanmıyorum. olursa abd çok büyük bir pazarını kaybetmiş olur.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

abd'nin iran'a yaptırımları sonrası türkiye'nin izleyeceği politika

"abd’den gelen bir heyetin ankara’yı ziyaretini değerlendiren iran araştırmaları merkezi (iram) başkan yardımcısı hakkı uygur, iran’ın komşusu olan türkiye’nin diğer ülkelerden farklı bir konumda olduğunu ve türkiye’nin iran’la ekonomik ilişkilerini sıfırlamayacağını belirtti."

https://tr.sputniknews.com/amp/columnists/201807231034417379-turkiye-abd-iran-yaptirimlari-iliskiler/?__twitter_impression=true

edit:dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, iran'a yönelik yaptırımlarla ilgili "abd, ingiltere, başka ülke olsun, onların yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz" açıklamasını yaptı.

modern köle

kapitalizmin bir başarısı. eski dönemde zorla köle yapılan insanlardan farklı olarak bu dönemde insanların seve seve köle olması.

abd hakkında komplo teorileri

bunlardan en önemlisi dolar komplo teorisidir. başkanın odasında gizli bir buton bulunur. bu butona basınca dolar hemen yükselir.

ismet inönü

günümüzde bazı tarihçiler(!) tarafından haksız yere eleştirilen,iyi bir asker ve siyasetçi. milli şef olarak bilinir.
12 ada'ların kaybedilişi için (bkz:uşi antlaşması)

mülteci & sığınmacı sorunu

türkiye için 'ciddi bir sorun değil mi? suriyelilere harcanan para 31 milyar avro. onlarca avrupa ülkesi 3 milyar avroyu vermemek için kırk takla atıyor. suriyelilerin topluma verdiği zarar da cabası. kim ne derse desin suriye iç savaşının kaybedeni türkiye. bunu da buraya yazıyorum suriyeliler ülke için daha büyük sorun olacak.

rte: "yastık altındaki dolar ve altınları bozdurun" açıklaması

dolar konusunda halk erdoğan'a güvenmiyor.milyonerler 2018'nin ilk yarısında hesaplarına 75 milyar liralık döviz daha eklemiş. bu resmi rakam birde kayıtlara geçmeyeni düşünürsek durum ciddi.

ak parti dönemi dolar grafiği

gezi olayları'ndan önce ülke güllük gülistanlıktı ondan sonra böyle oldu demek akp' nin başarısızlığını muhaliflere yıkıp işin içinden sıyrılmaktır.ayrıca grafik incelendiğinde doların yükselişinin 2013'te değil 2008'te başladığı açıkça görülmektedir. ((bkz:2008 krizi). dolar düştüğü zaman hükümet başarısı, yükseldiği zaman dış güçler anlayışını bıraktığımız zaman çok büyük bir yol kat etmiş olacağız. dış güçler dün vardı, bugün var, yarın da olacak.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.