forzallez

Durum: 10 - 0 - 0 - 0 - 01.02.2019 01:48

Puan: 93 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

adana mutabakatı

20 ekim 1998 tarihinde suriye ve türkiye arasında imzalanan protokol.

anlaşma gereğince suriye, pkk ve uzantılarını terör örgütü olarak tanıyarak sınırları içerisinde ki her türlü yapılanmayı yasaklamayı taahhüt etti.

21 aralık 2010'da yine iki devlet arasında terör ve terör örgütlerine karşı ortak iş birliği anlaşması imzalandı.

bu anlaşmayla adana mutabakatının sınırları genişletildi ve ortak operasyon, yakalananların iadesi, ortak istihbarat çalışmaları gibi önemli maddeler yer aldı.

yavuz sultan selim

1. selim, 10 ekim 1470 amasya doğumlu olan 9. osmanlı padişahı, 88. islam halifesidir. aynı zamanda kanuni sultan süleyman'ın babasıdır.

şehzadeliği süresince çok iyi bir eğitim almış, kendini tarih ve siyaset konusunda oldukça geliştirmişti. çocukluğu dedesi fatih sultan mehmed'in yanında geçmiş ve dönemin en iyi hocalarından dersler almış, babası tahta çıktıktan sonra trabzon sancakbeyi olmuştur.

bir süre sonra devlet işlerinin iyi gitmediğini düşünmüş, ardından da babasının şehzade ahmed'i veliaht olarak düşündüğünü öğrenince babasından rumeli'de bir sancakbeyliği istemiş talebi reddelince önce kefe'ye gitti ardından kayınpederi olan kırım hanından aldığı süvarilerle edirne'ye giden 1.selim orada babasıyla görüşerek niğbolu ve vidin sancaklarının kendisine verilmesini sağlayarak babasından da sağlığında hiç bir oğlunu tahta geçirmeyeceğine dair söz aldı.ancak ahmed'i destekleyen devlet adamlarının olması ve babasının ordusuna karşı çorlu'da yenilmesi üzerine kırım'a dönmek zorunda kaldı.

ardından şahkulu isyanında hadım ali paşaya yardım etmeyerek savaş alanından kaçan şehzade ahmed'in yerine olayda gösterdiği cesaret ve bilgelikle devlet adamlarının takdirini kazanan 1.selim isyandan bir sene sonra 24 nisan 1512'de babasını tahtan indirerek 9. osmanlı padişahı oldu.

tahta oturdukdan hemen sonra şehzade ahmed'in teşvikiyle bursa'yı ele geçiren yeğeni alaeddin ile çarpıştı ardından bütün şehzadeleri ve oğullarını dizginleyerek dış sorunlarla uğraşmaya başladı.

özellikle o dönemde osmanlı'yı tehdit eden safevilere karşı büyük bir orduyla iran'a hareket etti, 23 ağustos 1514'de yapılan çaldıran savaşını kazanarak ordusuyla birlikte tebriz'e kadar ilerledi.

bu sürede egemenliğini musul'a kadar ulaştıran 1. selim, mısır ile çeşitli sıkıntılar yaşamaya başladı. bölgede ki nüfuzunu ve ticari çıkarlarını korumak isteyen kölemen ile 24 ağustos 1516'da mercidabık'ta karşılaştı, savaştan zaferle çıkan 1.selim; şam, halep, hama ve humus gibi önemli vilayetleri egemenliği altına aldı.

bir kaç ay sonra kölemenlerin, selim'in elçilerini öldürmesi üzerine 1. selim mısır seferine çıktı. önce kudüs'e ardından gazze'ye girdi ve 22 ocak 1517'de kahire yakınlarında ki ridaniye'de yapılan savaşda osmanlı orduları kölemenleri tekrar yenilgiye uğratarak mısır'ı egemenliği altına aldı.

yedi ay kadar mısır'da kalan sultan selim bu sürede bölgede düzeni sağlamıştır. mekke şerifi tarafından adını hutbe okutulmuş, kendisi "mekke ve medine'nin hizmetçisi" olarak tanıtılmıştır.

25 temmuz 1518'de istanbul'a yanında bir çok rehine ve mısır abbasi halifesi el-mütevekkille birlikte dönen sultan selim'in mısır seferi ile halifelik halifelik osmanlılara geçmiş oldu.

1520 yılında edirne'ye giderken 22 eylül'de konakladığı çorlu'da sirpençe hastalığından vefat etti.

ruhi kılıçkıran

ülkücü hareketin ilk şehididir, ocak 68'de çıkan "üniversite ve köy" dergisinde sıtkı keskin'in kaleme aldığı yazıda iftar sonrası yurt kantininde çıkan din tartışmasının ardından taraflardan birisinin ateş etmesi sonucu sırtından vurularak şehadete eriştiği anlatılmaktadır. ruhu şad, mekanı cennet olsun.

mustafa kemal atatürk

bazı yaptıkları, düşünceleri, kararlarını yanlış bulsam bile ayrıştırmadan ve ötekileştirmeden minnet duyduğum bir ebedi şahsiyettir. doğrusu vatanındır yanlışı şahsının...

kuşçubaşı eşref

eşref sencer kuşçubaşı namı diğer kuşçubaşı eşref, 1873 doğumlu çerkez asıllı türk istihbaratçı. teşkilatı mahsusa'nın en önemli ve en tanınan isimlerindendir. 1964'te izmir'de vefat etmiştir.

milli muharip uçağı tf-x projesine devlet desteği

maalesef geç kalınmış fakat yerinde olan bir adım. 2002'de giriştiğimiz f-35 ortaklığının yanında bunu da o zamanlarda başlatabilseydik çok daha güzel şeyler olabilirdi. neyse buna şükür. inşallah hedefe ulaşırız.

enver paşa

ismail enver paşa 3. ordu ve kafkas islam ordusu komutanlığı yapmış, ittihat ve terakki cemiyetinin liderlerinden olan türk asker ve siyasetçidir. 22 kasım 1881'de istanbul'da doğmuş, 4 ağustos 1922'de buhara'da ruslarla girilen çatışmada şehit olmuştur. 4 ağustos 1996'da naaşı istanbul'a getirilmiş ve abide-i hürriyet anıtına defnedilmiştir.

kazakistan ve kırgızistan istihbarat işbirliği anlaşması

şahsi olarak türkiye’ninde dahil olmasını istediğim, batı etkisinden kurtularak kurulacak yeni doğu düzeninde yer almamızda büyük pay sağlayacak ortaklıklardan biri olarak düşündüğüm ve tebrik ettiğim bir iş. benzer bir işte günün birinde türkiye olur mu bilmiyorum özellikle ticari ve kültürel konuda daha çok yakınlaşılması gerektiğini düşünüyorum.

alparslan türkeş

25 kasım 1917 kıbrıs/lefkoşa doğumlu kurmay albay ve mhp kurucu genel başkanı. asıl adı ali arslan'dır.

1933 yılına kadar kıbrıs'ta yaşamış, kıbrıs'ın işgali sonrasında ailesiyle birlikte istanbul'a gelmişlerdir. burada kuleli askeri lisesi'ne yazılmıştır. 1936 yılında kuleli'den mezun olmuş ardından harbiyeye geçmiş buradan da 1938 yılında mezun olmuştur.

3 mayıs 1944 yılında aralarında nihal atsız, zeki velidi togan gibi isimlerin yargılandığı "ırkıçılık-turancılık davası"nda yargılanarak 9 ay 10 gün hapis cezası almış fakat mahkeme süresince bir sene hapiste kaldığı için beraat etmiştir.

1947 yılında 15 subay arkadaşıyla birlikte a.b.d. kara harp akademisi ve piyade okulunda iki yıllık bir süre eğitim görmüş, yurda döndükten sonra gelibolu ve çankırı'da görev yaptıktan sonra 1951'de kurmaylık sınavını kazanmış ardından 1955'te kurmay binbaşı olarak harp akademisini bitirmiştir.

1955 yılında tekrar amerika'ya giderek nato türk temsil heyetinde görev almış, 1957 yılında tekrar ülkeye dönmüştür. ardından almanya'ya giderek atom ve nükleer okulunu bitirmiş ve kurmay albay olarak tekrar ülkeye dönmüştür.

27 mayıs 1960 darbesini gerçekleştiren milli birlik komitesi içerisinde yer almış ve darbe bildirisini radyodan okumuştur. daha sonrasında "darbenin kudretli albayı" olarak tanınmış ve ihtilâl hükümetinde başbakanlık müsteşarlığı görevini üstlenir. bu görev esnasında devlet planlama teşkilatı, devlet istatistik enstitüsü ve türk kültürünü araştırma enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları kurmuştur.

daha sonrasında mbk içerisinde çıkan anlaşmazlıklar sonucu "on dörtler" olarak bilinen arkadaşlarıyla 13 kasım 1960'da emekli edilerek tasfiye edilmiş ve yurt dışına gönderilmişlerdir. türkeş 19 kasım 1960'da pakistan büyükelçisi olarak atanmıştır.

1963 yılında ülkeye tekrar dönmüş, kısa bir süre sonra talat aydemir'in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiası ile tutuklanır ve mamak askeri cezaevinde dört ay hücre hapsinde yatar, yargılanır ve beraat eder.

31 mart 1965'te cumhuriyetçi köylü millet partisi'ne katılmış, partinin 1 ağustos 1965'te gerçekleşen kongresinde genel başkanlığa seçilmiştir. 1969 yılında adana'da yapılan kongrede partinin adı "milliyetçi hareket partisi" olarak değiştirilmiş yine aynı yıl yapılan seçimlerde adana milletvekili olarak meclise girmiştir.

ilki, 31 mart 1975 -13 haziran 1977 yılları arasında ve ikincisi de 1 ağustos - 31 aralık 1977 tarihleri arasında süleyman demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde mhp genel başkanı olarak, başbakan yardımcılığı ve devlet bakanlığı yapmıştır.

12 eylül 1980 darbesi gerçekleştikten 3 gün sonra teslim olmuş, önce 1 ay uzunada'da daha sonrada ankara askeri dil okulu'nda ve hastalandığı dönemde de mevki hastahanesi’nde 4,5 yıl hapis yatar. yargılandığı süreçte kendisi ve mhp ile ülkü ocaklarında görevli 218 kişi hakkında idam istenir, 9 nisan 1985'de tahliye olur ve beraat eder.

6 eylül 1987'de siyaset yasağı kalkmış, kapatılan milliyetçi hareket partisi'nin yerine kurulan milliyetçi çalışma partisi'ne 4 ekim 1987'de genel başkan seçilir.

20 ekim 1991'de genel seçimlerde mçp'nin rp ve ıdp ile yaptığı seçim ittifakı neticesi yozgat milletvekili seçilir. 1992 yılında mçp kurultayında alınan kararla partinin adı milliyetçi hareket partisi olur. 1995 yılında yapılan seçimlerde mhp meclis dışında kalmıştır.

4 nisan 1997 tarihinde kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

tsk içerisinde ki çerkes kökenli komutanlardan bahsederlerdi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama hem çerkeslerin hem kırgız türklerinin türkiye cumhuriyeti çatısı altında omuz omuza vermeleri gurur verici bir duygu.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 10

ruhi kılıçkıran

ülkücü hareketin ilk şehididir, ocak 68'de çıkan "üniversite ve köy" dergisinde sıtkı keskin'in kaleme aldığı yazıda iftar sonrası yurt kantininde çıkan din tartışmasının ardından taraflardan birisinin ateş etmesi sonucu sırtından vurularak şehadete eriştiği anlatılmaktadır. ruhu şad, mekanı cennet olsun.

ruhi kılıçkıran

ülkücü hareketin ilk şehididir, ocak 68'de çıkan "üniversite ve köy" dergisinde sıtkı keskin'in kaleme aldığı yazıda iftar sonrası yurt kantininde çıkan din tartışmasının ardından taraflardan birisinin ateş etmesi sonucu sırtından vurularak şehadete eriştiği anlatılmaktadır. ruhu şad, mekanı cennet olsun.

alparslan türkeş

25 kasım 1917 kıbrıs/lefkoşa doğumlu kurmay albay ve mhp kurucu genel başkanı. asıl adı ali arslan'dır.

1933 yılına kadar kıbrıs'ta yaşamış, kıbrıs'ın işgali sonrasında ailesiyle birlikte istanbul'a gelmişlerdir. burada kuleli askeri lisesi'ne yazılmıştır. 1936 yılında kuleli'den mezun olmuş ardından harbiyeye geçmiş buradan da 1938 yılında mezun olmuştur.

3 mayıs 1944 yılında aralarında nihal atsız, zeki velidi togan gibi isimlerin yargılandığı "ırkıçılık-turancılık davası"nda yargılanarak 9 ay 10 gün hapis cezası almış fakat mahkeme süresince bir sene hapiste kaldığı için beraat etmiştir.

1947 yılında 15 subay arkadaşıyla birlikte a.b.d. kara harp akademisi ve piyade okulunda iki yıllık bir süre eğitim görmüş, yurda döndükten sonra gelibolu ve çankırı'da görev yaptıktan sonra 1951'de kurmaylık sınavını kazanmış ardından 1955'te kurmay binbaşı olarak harp akademisini bitirmiştir.

1955 yılında tekrar amerika'ya giderek nato türk temsil heyetinde görev almış, 1957 yılında tekrar ülkeye dönmüştür. ardından almanya'ya giderek atom ve nükleer okulunu bitirmiş ve kurmay albay olarak tekrar ülkeye dönmüştür.

27 mayıs 1960 darbesini gerçekleştiren milli birlik komitesi içerisinde yer almış ve darbe bildirisini radyodan okumuştur. daha sonrasında "darbenin kudretli albayı" olarak tanınmış ve ihtilâl hükümetinde başbakanlık müsteşarlığı görevini üstlenir. bu görev esnasında devlet planlama teşkilatı, devlet istatistik enstitüsü ve türk kültürünü araştırma enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları kurmuştur.

daha sonrasında mbk içerisinde çıkan anlaşmazlıklar sonucu "on dörtler" olarak bilinen arkadaşlarıyla 13 kasım 1960'da emekli edilerek tasfiye edilmiş ve yurt dışına gönderilmişlerdir. türkeş 19 kasım 1960'da pakistan büyükelçisi olarak atanmıştır.

1963 yılında ülkeye tekrar dönmüş, kısa bir süre sonra talat aydemir'in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiası ile tutuklanır ve mamak askeri cezaevinde dört ay hücre hapsinde yatar, yargılanır ve beraat eder.

31 mart 1965'te cumhuriyetçi köylü millet partisi'ne katılmış, partinin 1 ağustos 1965'te gerçekleşen kongresinde genel başkanlığa seçilmiştir. 1969 yılında adana'da yapılan kongrede partinin adı "milliyetçi hareket partisi" olarak değiştirilmiş yine aynı yıl yapılan seçimlerde adana milletvekili olarak meclise girmiştir.

ilki, 31 mart 1975 -13 haziran 1977 yılları arasında ve ikincisi de 1 ağustos - 31 aralık 1977 tarihleri arasında süleyman demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde mhp genel başkanı olarak, başbakan yardımcılığı ve devlet bakanlığı yapmıştır.

12 eylül 1980 darbesi gerçekleştikten 3 gün sonra teslim olmuş, önce 1 ay uzunada'da daha sonrada ankara askeri dil okulu'nda ve hastalandığı dönemde de mevki hastahanesi’nde 4,5 yıl hapis yatar. yargılandığı süreçte kendisi ve mhp ile ülkü ocaklarında görevli 218 kişi hakkında idam istenir, 9 nisan 1985'de tahliye olur ve beraat eder.

6 eylül 1987'de siyaset yasağı kalkmış, kapatılan milliyetçi hareket partisi'nin yerine kurulan milliyetçi çalışma partisi'ne 4 ekim 1987'de genel başkan seçilir.

20 ekim 1991'de genel seçimlerde mçp'nin rp ve ıdp ile yaptığı seçim ittifakı neticesi yozgat milletvekili seçilir. 1992 yılında mçp kurultayında alınan kararla partinin adı milliyetçi hareket partisi olur. 1995 yılında yapılan seçimlerde mhp meclis dışında kalmıştır.

4 nisan 1997 tarihinde kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

adana mutabakatı

20 ekim 1998 tarihinde suriye ve türkiye arasında imzalanan protokol.

anlaşma gereğince suriye, pkk ve uzantılarını terör örgütü olarak tanıyarak sınırları içerisinde ki her türlü yapılanmayı yasaklamayı taahhüt etti.

21 aralık 2010'da yine iki devlet arasında terör ve terör örgütlerine karşı ortak iş birliği anlaşması imzalandı.

bu anlaşmayla adana mutabakatının sınırları genişletildi ve ortak operasyon, yakalananların iadesi, ortak istihbarat çalışmaları gibi önemli maddeler yer aldı.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.