gözlüklü şirin

Durum: 16 - 16 - 3 - 0 - 20.01.2019 13:50

Puan: 104 -

1 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

acil kan aranıyor

önemli duyuru
bursa uludağ üniversitesi hastahanesi kalp damar cerrahisi kliniği'nde yatmakta olan hamit işler geçirmiş olduğu kalp rahatsızlığından dolayı pazartesi günü gireceği kalp ameliyatı için çok acil, b grubu rh negatif kana ihtiyacı vardır. bu anlamda duyarlılık gösterecek bütün kardeşlerimize şimdiden teşekkürlerimizi sunuyor kan bağışı yapacak kardeşlerimizin 0536 719 11 09 nolu telefona ulaşmalarını önemle rica ederiz.

türkiye'nin nükleer enerji ihtiyacı

başarılı olmamız için yıllarımızın geçeceği projedir. (bkz:akkuyu nükleer santrali)

ingiltere parlamentosunun brexit kararı

ingiliz parlamentosu başbakan may’in brexit anlaşmasını 432-202 gibi ezici bir farkla reddetti. ingiltere büyük bir belirsizliğe adım atıyor, may’in başbakanlığı tehlikede olabilir.

14 ocak türkiye'nin abd'ye cevabı

tehditlere pabuç bırakmayız. aç kalır susuz kalır yine de terörle mücadele ederiz şeklindedir.
https://m.haberler.com/son-dakika-bakan-cavusoglu-ndan-trump-a-tepki-11639275-haberi/

14 ocak 2019 trump'ın türkiye'yi tehdit etmesi

trump günlerdir meksika duvarlarına takan tweetler atarken anlık olarak bir anda ilgisini yine ortadoğu'ya çevirdi. türkiye eğer suriye'ye girip kürtlere zarar verir ise türkiye'yi ekonomik olarak bitiririz dedi. yarın döviz kurunda nasıl bir dalgalanma olacak merak konusu lakin ibrahim kalın anlık olarak cevap verdi. ypg tıpkı ışid gibi teröristtir ve biz kürtlere karşı değil teröristlere karşıyız. savaşımız da devam edecek dedi. bakalım yarın bizi ekonomik ve siyasi olarak nasıl bir türkiye bekliyor olacak. suriye politikasında yıllarca yaptığımız hatalar bizi nereye götürecek.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1084584259510304768?s=09

egemenlik

kayıtsız ve şartsız olarak milletin olan kavramdır.

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

esad rejiminin yıllardır amerikan empreyalizmine direnişi söz konusu. hal böyle olunca suriye'de yenilen bir amerika söz konusu farklı alternatiflere gitmek adına siyasi bir çıkmaza sürükleniyor. bölgede işgal politikası ya kazanılacak ya da kazanılacak.

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

menzil tarikatı

dinin bile yasakladığı dini fırka fırka bölen gruplardan yalnızca biri.

ortadoğu ve balkanlarda ısınan sular

türkiye'nin balkanlardan ziyade ortadoğuya ağırlık vereceği bir stratejisi olacaktır. balkanlarda ise soğuk savaşın yöntem değişecek ve etkileri artmaya başlayacaktır.

polıtıkleşen türkıye

katılmadığım tespittir. halk tabanına baktığımız zaman özellikle genç nüfusta hala apolitik olma eğilimi devam etmektedir. bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlaşıyı kırılmadıkça politikleşen zemin yaratma olasılığı azdır.

khal kagan

m.ö. 2000 / 1100 yılları arsında akdeniz ve iç anadolu bölgesinde 900 yıllık bir egemenlik süren, haklarında çok az bilgiye ulaştığımız, ışık insanları olarak da bilinen luvi’lerin eski yılı uğurlama; yeni yıl karşılama “yıl döngüsü” kutlama geleneği var. bu geleneğin uygulamaları azalmakla birlikte, anadolu’da sivas, tunceli, erzincan, bingöl ve muş illerimizin kırsal alanlarında, “eski yılın uğurlanması, yeni yılın karşılanması” anlamını taşıyan “khal kagan” ismi ile halen sürdürülmektedir... khal kagan kutlamaları; aralık ayının son haftasına gelen “khal khelk” adı verilen; ak saçlı, ak sakallı, pak yüzlü yaşlı bir adamın, köy çocukları ile beraber kapı kapı dolaşarak, çocuklar için hediyeler toplaması ile başlar, yeni yılın ilk gününde kurulan ayin-i cem ile sona erer...

schindler'in listesi

schindler’in listesi, oskar schindler adlı bir alman işadamının 2. dünya savaşı zamanında polonya’da kurduğu fabrikada yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen steven spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona oscar kazandıran bir yapımdır. film, 1994 yılında 12 dalda oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı.

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

doğru bilgiyi edinebilmek için hiçbir çaba sarfedilmiyor olması. bizim insanımız önüne ne koyulursa onu kabul ediyor.

nardugan

türklerin yıl döngüsünü kutladığı bayramdır

türklerin her yıl geleneksel olarak kutladıkları narduğan, “güneşin doğuşu” kutlaması yaklaştığı zaman yaşadıkları çevreyi ve evlerini temizlerlerdi. kutlama günü ise en güzel ve temiz elbiselerini giyerlerdi. tanrı ülgen’e sunacakları hediyeleri de yanlarına alıp, gruplar halinde şarkılar söyleyerek bulundukları yere en yüksek ve en gösterişli akçam ağacının yanına gider, akçam ağacının altına vardıklarında tanrı ülgen’e ulaşması için hediyeler bırakır, dua eder ve şükür ederlerdi.

batılı kültürü “noel baba sembolünü” anadolu’dan almış, önce italya’ya götürmüş sonra da kendisine, karların üzerinde rahatça yolculuk yapabilmek ve hediyelerini rahatça dağıtmak için altına bir kızak ve bu kızağı çeken altı ren geyiği vererek, kuzey avrupa’ya götürmüş ve kendi inanç kültürüne kazandırmıştır.

noel baba sanıldığı gibi batılı bir sembol değil anadoluludur! bu toprakların düşsel ürünüdür. üstelik batılı hıristiyanlar, noel baba sembolünü yeni yılın kutlaması olarak değil, hz. isa’nın 24 aralık’ı 25 aralık’a bağlayan gecedeki doğum anını müjdeleyen bir ışıksal (nur) simge olarak kullanırlar.

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 16

ingiltere parlamentosunun brexit kararı

ingiliz parlamentosu başbakan may’in brexit anlaşmasını 432-202 gibi ezici bir farkla reddetti. ingiltere büyük bir belirsizliğe adım atıyor, may’in başbakanlığı tehlikede olabilir.

polıtıkleşen türkıye

katılmadığım tespittir. halk tabanına baktığımız zaman özellikle genç nüfusta hala apolitik olma eğilimi devam etmektedir. bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlaşıyı kırılmadıkça politikleşen zemin yaratma olasılığı azdır.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.