grand turco

Durum: 309 - 0 - 0 - 0 - 20.06.2019 14:06

Puan: 4221 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

gün olur asra bedel
  • /
  • 16

nice kuşatması

nice kuşatması; 1543 yılında, fransa-osmanlı ittifakı çerçevesinde osmanlı imparatorluğu ve fransa krallığı gemilerinden oluşan donanmanın, kutsal roma cermen imparatorluğu'na bağlı olan ve savoie dükalığı tarafından yönetilen nice şehrine yaptığı kuşatmadır.

fransa kralı ı. françois (fransuva); nice dükü’nün, kutsal roma cermen imparatoru v.karl (şarlken) ile işbirliği yapması sebebiyle nice’e bir saldırı planladı ve bunun için o dönem ittifak halinde olduğu kanuni sultan süleyman’dan yardım istedi.

sultan süleyman, barbaros hayrettin paşa’yı bu sefere yolladı. çoğunluğu osmanlı unsurlarından oluşan donanma kuşatma sonucunda 20 ağustos günü şehri ele geçirse de kale alınamadı.

türklerin izlanda'yı işgali

bu işgalden sonra iddiaya göre izlanda halkı türkler’i öldürmenin serbest olduğu bir yasa çıkarmıştır, bu yasa 1970’lerde kaldırılmıştır.

ilk türk filmi

(bkz:ayastefanos'taki rus abidesi'nin yıkılışı)

film halen kayıptır.

türk sinema tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

fuat uzkınay tarafından çekilmiştir.

ayastefanos'taki rus abidesi'nin yıkılışı

1877-1878 osmanlı-rus savaşı'nda ölen yaklaşık 5000 rus askerinin anısına, osmanlı devleti tarafından rus devletine savaş tazminatı olarak yaptırılmış “ayastefanos rus abidesi”nin yıkılışıdır.

93 harbi olarak da bilinen 1877-1878 osmanlı-rus savaşı, osmanlı imparatorluğu'nun yenilgisiyle sonuçlandı. rus ordusu, batıdan istanbul yeşilköy'e (eski adı ayastefanos), doğudan erzurum'a kadar geldi. yapılan bu abide de bir anlamda rusların bu zaferini simgeliyor ve türkler tarafından “utanç abidesi” olarak kabul ediliyordu.

ı. dünya savaşı başladığında ve rusya'ya savaş açıldığında florya şenlikköy’de bulunan yapıt, 14 kasım 1914 tarihinde yıkıldı.

yıkım, fuat uzkınay adlı bir yedek subay tarafından “ayastefanos'taki rus abidesinin yıkılışı” adıyla filme alınmıştır. ilk türk filmi olarak bilinen bu çekim halen kayıptır.

ayastefanos rus abidesi

1877-1878 osmanlı-rus savaşı'nda ölen yaklaşık 5000 rus askerinin anısına, osmanlı devleti tarafından rus devletine savaş tazminatı olarak yaptırılmıştır.

93 harbi olarak da bilinen 1877-1878 osmanlı-rus savaşı, osmanlı imparatorluğu'nun yenilgisiyle sonuçlandı. rus ordusu, batıdan istanbul yeşilköy'e (eski adı ayastefanos), doğudan erzurum'a kadar geldi. yapılan bu abide de bir anlamda rusların bu zaferini simgeliyor ve türkler tarafından “utanç abidesi” olarak kabul ediliyordu.

ı. dünya savaşı başladığında ve rusya'ya savaş açıldığında florya şenlikköy’de bulunan yapıt, 14 kasım 1914 tarihinde yıkıldı.

yıkım, fuat uzkınay adlı bir yedek subay tarafından “ayastefanos'taki rus abidesinin yıkılışı” adıyla filme alınmıştır. ilk türk filmi olarak bilinen bu çekim halen kayıptır.

kars'taki rus yapıları

fotoğraflar bir rus şehrinden değil, kars'tan...

1877-1878 yılları arasında yaşanan ve 93 harbi olarak bilinen savaşın ardından kırk yıl kadar rusya'nın kontrolünde kalan kars'ta, bu süreçte ruslar özgün baltık mimarisini yansıtan pek çok bina inşa etmişlerdir.
 
bu dönemde yeni kars olarak da nitelendirilen ve askeri eyalet (oblast) olarak yönetilen  şehirde 1703 yılında çar ı. petro'nun kendi adına kurdurduğu st.petersburg şehrinin plan düzeni ve yapılanması esas alınmıştır.

çeşitli amaçlar için kullanılan kilise ve binalardan bazıları günümüze kadar ulaşmış ve kars'ın ihtiyaçlarına cevap vermeye devam etmenin yanı sıra doğu anadolu şehrimiz kars'a avrupa-i bir görünüm kazandırmıştır. bu binalardan bazıları (görsellerin sırasına göre):

1-)kars defterdarlığı
2-)kars cheltikov otel (eski opera, hastane, doğumevi ve son olarak hekimevi)
3-)kars hekimevi (şuan cheltikov hotel)
4-)kars il sağlık müdürlüğü
5-)kars il özel idaresi
6-)kiliseden camiye çevrilen fethiye camii.

şehir, 1918'de bolşevik ihtilali'nin ardından yapılan brest-litovsk antlaşması ile 40 yıl sonra osmanlı hakimiyetine girmiş, daha sonra ermeni ve ingilizlerin eline geçse de; cumhuriyet dönemi'nde, misak-i milli'nin kutsal bir parçası olarak vatan toprağı kalmaya devam etmiştir.sözlük yazarlarının tavsiye ettiği diziler

rusya'nın türkiye'ye s-500 ortak üretim vaadi

rusya savunma bakanı şoygu:

''ilk s-400 ekipmanı haziran ayında turkiyede olacak. türkiye ile s-500'leride ortak üreteceğiz. tek bir s-500 bataryası bile tüm türkiye hava sahasını dış saldırılardan korumaya yeter.''

konuyla ilgili, türkiye'nin üretimin hangi safhasında nasıl olacağı ya da s 500 üretiminin şuan ne aşamada olduğu ve bizim hangi aşamadan katılacağımız konusunda detaylı bilgi yok.

rusların genel diplomasi stratejisini de düşünürsek bana göre, çok iyi analiz ettikleri türkiye'nin gazını almak ve türk halkının rusya'ya karşı sempati beslemesini sağlamak ve türk halkının gözünde rusya'ya 'türk düşmanlarına karşı dost' imajı vermekten başka bir şey değildir.

nepotizm

iltimas

haksız yere, yasa ve kurallara uymaksızın kayırma, arka çıkma

nepotizm

nepotizm eşittir dayınız gücü bölü kabiliyetleriniz

(nepotizm= dayınızın gücü÷kabiliyetleriniz)

komünizm

necip fazıl kısakürek'in ifadesiyle: "hayâli bir cemiyet tasavvuru uğrunda ferdin yok edilişi"

türkiye'nin libya'ya hafter'e karşı kirpi 2 göndermesi

moldova bandıralı gemiye yüklenen 50'yi aşkın bmc kirpi 2'ler trablus'a ulaştı.

suud-bae-mısır destekli halife hafter'e karşı libya ulusal mutabakat hükümetine kirpilerin hibe edildiğini düşünüyorum.

milyon taşı

sultanahmet meydanı'nda bulunan ve eski dünya'nın ortası olan taş.

eski devrin greenwich'i yani doğu-batı ayrım çizgisi.

eskiden tüm yolların bu noktaya çıktığı iddia ediliyor ve dünya'daki büyük imparatorlukların merkezlerine olan uzaklık bu taş sıfır noktası kabul edilerek hesaplanıyordu.

bütün yollar roma'ya çıkar

roma medeniyetinin büyüklüğünü göstermek için kullanılan söz.

roma medeniyeti, gittiği yere arkasından kaldırım döşeyerek gitmiştir.

yaklaşık 80.000 kilometrelik yol büyük bir coğrafyayı roma'ya bağlıyordu.

bu deyimin günümüzde de geçerliliğini koruduğu söylenebilir:söz ile ilgili diğer bir iddia ise burada kastedilenin başkenti constantinople olan doğu roma imparatorluğu olduğu ve tüm yolların buraya çıktığıdır. milyon taşı 'nda bu deyimin yazdığı öne sürülerek iddia desteklenmektedir.

astana süreci

türkiye-rusya-iran üçlüsünün paydaşları olduğu, suriye iç savaşında taraflar arası uzlaşıyı sağlamaya çalışan süreç.

süreç sonucu ortaya çıkan ateşkesler defalarca sınanmıştır ve pek çoğu ihlal edilmiştir.

son dönemde idlib'de artan rus-rejim saldırıları karşısında süreç belki de en zorlu dönemine girmiştir.

türkçülük

tüm türk halkının kültürel ve politik birliğini amaçlayan harekettir.

özellikle osmanlı devleti’nin son dönemlerinde artan milliyetçi ayaklanmalara karşı, imparatorluğun asli unsuru olan türk milletinin bir reaksiyonu olarak geliştiği söylenebilir.

hareket ittihat ve terakki mensubu aydınlar tarafından şekillendirilmiştir.

bu aydınlar arasından ziya gökalp, türkçülüğün sistemleştirilmesinde çok önemli rol oynamıştır. “türkçülüğün esasları” isimli eseriyle gökalp, türkçülüğün ideologu ve babası sayılmaktadır.

gökalp eserinde:”millet, ne ırkî, ne kavmî, ne coğrafî, ne siyasî ne de iradî bir zümre değildir. millet, dilce, dince, ahlâkça ve güzellik duygusu bakımından müşterek olan, yani aynı terbiyeyi almış fertlerden mürekkep bulunan bir topluluktur.” demiş ve eklemiştir:

“(türküm) diyen her ferdi türk tanımaktan, yalnız türklüğe hıyaneti görülenler varsa cezalandırmaktan başka çare yoktur.”

alaş partisi

alaş orda harekatının partisidir

(bkz:alaş orda)

alaş orda

1905 yılında "alaş harekatı"yla ortaya çıkan, 1912'de "alaş partisi"nin kurulmasıyla güçlenen ve 1917'de rus çarlığının yıkılması sonucu kurulan "alaş orda devleti"yle taçlanan; orta asya'daki kazak ve kırgızların başı çektiği türkçü harekat.

alaş orda devleti 1920'de sovyetlere karşı bağımsızlığını koruyamamış ve kızılların hakimiyetine girmiş olsa da bu harekatın etkileri günümüz de kurulmuş olan kırgız ve kazak bağımsız devletlerine kadar devam etmiştir.

alaş orda; büyük turan'ı, dünya'daki tüm türklerin kültürel birliğini ve yerelde orta asya'daki türklerin dini ve kültürel bağımsızlığını hedeflemiştir.

kazakistan‘ın resmi açıklamasına göre alaş adı kazakların efsanevi atası alaş han dan alınmıştır. alaş han, orda han’ın diğer bir ismidir.

alaş orda'nın türkçü görüşleri kurulan devletin marşında kendini göstermiştir:

arğı atam er türik’ (ecdadımın kökü kahraman türk) dizesiyle başlayan marş şöyle devam eder:

kazakça (latin alfabesiyle):

alaş enuranı

biz - qаzаq elimiz,

qаymığıp eş jаuwdаn

qаytpаğаn betimiz.

sаy-sаylаp, mаl аydаp,

sаyrаndаp, keñ jаylаp

Аrqаdа erke ösken

sаrıаrqа jerimiz.

buğаuwdаn bоsаnğаn,

biz - dоlı аrıstаn,

egessek el bermes,

tüsedi-аuw erimiz.

bizge de söz be eken,

jаuwınıñ аz, köbi.

ölsek - biz şeyit,

ölmesek - biz qаzı.

ejelden ör türik,

Оq dese ne etemiz?

qаymığıp eş jаuwdаn

qаytpаğаn betimiz.

lаp dese аt bоlıp,

zuwıldаp şаbаmız.

lаp dese, оt bоlıp,

dürildep jаnаmız.

Аlаştıñ аq tuwın,

Аqırıp qоlğа аlıp,

Аlаştаp şаpqаndа,

jаuwğа оyrаn sаlаmız.

dоldаnsа bоlmаytın

jаñа däuw-perimiz.

er türik ejelden,

Оq tesken etimiz.

qаymığıp eş jаuwdаn

qаytpаğаn betimiz.

jаuwsın оq, аqsın qаn,

şıqsın jаn, qоrquw jоq.

Аlаştıñ jоlındа

jаn qiymаq - niyetimiz!

türkçe (çeviri):

biz kazak eliyiz.

serin dağ, çalkanan göl,

sararka (dağı) yerimiz.

vadi aşıp, mal sürüp,

seyran edip, serbest yaylayıp,

arka (dağı)nın özgür büyüyen şımarığı,

efendisiyiz.

turanda serbest yürüyen,

biz türk’ün eriyiz,

üleşte(paylaşımda) en çoğu alan,

değişmez dibimiz(kökümüz).

ecelden er türk,

ok deşen etimiz,

kaymayıp kayıtmayan,

hiç düşmandan betimiz(yüzümüz).

düşmanın söz mü olur,

bizlere hep az.

ölsek hak şehitiz,

öldürsek biz gazi.

güçlü düşman karşı durur,

erinip yatma (alaş!),

kaldıran ak tuğu yere,

koparıp yıkma (alaş!).

"tevekkül, allah" deyip,

bet(beniz/yüz) koyup kapla (alaş!).

"ap!" dese (ap demek: ata seslenmek)

at olup şahlanırız,

"lap" dese (birdenbire alevlenen ateşin sesi)

od olup gürüldeyip yanarız.

alaşın ak tuğun,

haykırıp kola alıp,

alaşlayıp çarpanda,

düşmana uran salarız.

devletin bayrağı türkiye cumhuriyeti bayrağı ile büyük benzerlik taşımaktadır:faysal bin hüseyin

1920 yılı içerisinde 6 aylığına "büyük suriye kralı" ve 1921-1933 yılları arasında ırak kralı.

faysal, osmanlı'ya isyanı başlatan emir hüseyin'in 3. büyük oğludur.

"arap devrimi" süresince kuzey arap ordusu'nu kumanda eden ingiltere destekli faysal, 1918'de şam'a girmiş ve 1920'de krallığını ilan etmişse de; sykes-picot anlaşması'na göre suriye fransa'ya verildiği ve ingilizlerle fransızlar paris barış konferansı'nda suriye konusunda anlaşamadığı için fransızlar tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmıştır.

(paris barış konferansı'na tüm arapları temsilen katıldığını belirtse de itilaf devletleri onu sadece hicaz temsilcisi olarak kabul etmiştir.)

daha sonra kendisine ingilizler tarafından ırak krallığı teklif edilmiştir. ırak'ta faysal'ın ailesi haşimiler (sırasıyla ı.faysal, gazi, ıı.faysal) 1958'e kadar hüküm sürmüştür.

faysal bin hüseyin'in torunu ve 4 yaşında ırak kralı olan ıı. faysal ve naibi (yaşı küçük olduğu için yönetimi devralan kişi) 1958 yılında kanlı darbede öldürülmüş ve ırak krallığı yıkılmıştır.
  • /
  • 16

türk işbirliği koordinasyon ajansı (tika)

sscb’nin parçalanmasından sonra 1992 yılında özellikle orta asya’da yaşayan soydaşlarımıza yardım etmek amacıyla dışişleri bakanlığı’na bağlı olarak kurulan kurumdur. tika’nın o yıllardaki amacını türk cumhuriyetlerinin kendi sosyal yapısını üretmesi, kendi kimliğini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi hakların gelişmesi, teknik alt yapı konusunda eksiklerin giderilmesi olarak özetleyebiliriz. yani türkiye’nin dış politikadaki yumuşak gücüdür.

Toplam entry sayısı: 309

cumhurbaşkanı erdoğan'ın the new york times yazısının tam çevirisi

cb erdoğan'ın geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde abd'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden the ny times'a yazdığı makalenin tam metninin çevirisini oluşturmaya çalıştım.

türkiye, abd ile krizi nasıl görüyor?

türkiye ve abd son 60 yıldır stratejik ortak ve nato müttefikidir.iki ülke soğuk savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durmuştur.

türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa abd'nin yardımına koştu. kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı.1962'de kennedy yönetimi, sovyetlerin küba'daki füzelerini, italya ve türkiye'den jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı. 11 eylül terör saldırılarının ardından washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki nato misyonunu başarıya kavuşturmak için afganistan'a gönderdik.

öte yandan abd, türk halkının endişelerini anlayamamış ve saygı duyamamıştır.son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklarla test edilmiştir.ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. abd, türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.

15 temmuz 2016'da türkiye, pensilvanya kırsalındaki bileşik oluşumundan fetullah gülen'in öncülük ettiği bir organizasyon olan ve hükümetim tarafından resmi olarak fetullahçı terör örgütü olarak tanımlanmış, fetullah gülen'in liderliğinde karanlık bir grubun üyeleri tarafından saldırıya uğradı.fetö'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. o gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki abd'lilerin pearl harbour ve 11 eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü.

uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım erol olçok ve oğlu abdullah tayyip olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım.

türk halkı, abd'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. abd bunu yapmadı. abd'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. türk demokrasisinin yanında olmak yerine abd yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. bu da yetmezmiş gibi türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile fetullah gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

türkiye ile abd arasındaki bir başka hayal kırıklığının kaynağı ise abd ile, 1984'ten bu yana binlerce türk sivilin ölümünden sorumlu olan ve abd tarafından terörist bir grup olarak belirlenmiş silahlı terör örgütü pkk'nın suriye kolu pyd/ypg arasındaki ortaklık.türk makamlarının tahminlerine göre, washington son yıllarda pyd/ypg'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

hükümetim, abd'li yetkililerin pkk'nın suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve abd silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve suriye, ırak ve türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

son günlerde abd, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan amerikan vatandaşı andrew brunson'ın türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attı.donald trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, abd dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi.

türkiye'nin tehditlere cevap verdiğini göstermek için birkaç abd'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

türkiye zaman belirledi ve abd dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde türkiye, washington'ın itirazlarına rağmen kıbrıs rumları tarafından türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için kıbrıs'a girdi. son zamanlarda washington'ın suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, deaş'ın nato sınırlarına erişimini kesen ve ypg'yi afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan abd'nin türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece abd'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. çok geç olmadan, washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.

recep tayyip erdoğan
türkiye cumhuriyeti başkanıhttps://www.nytimes.com/2018/08/10/opinion/turkey-erdogan-trump-crisis-sanctions.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-makale-yazdi/1228135

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

2. mehmet

çağ açıp çağ kapayan lider. kayser-i rum. grand turco. turcarum imperator. ebu'l feth. hakanü'l bahreyn sultanü'l berreyn. hem italyancayı hem yunancayı hem farsçayı hem arapçayı bilen asrının en entelektüel liderlerinden. askeri deha. avni mahlaslı şair. son roma imparatoru. el gran turco. mahomet the great, first emperor of the turks. keyser der turcken.


sözlüğün 500. üyesi belli oldu

stratejik sözlük açılalı 1 hafta olmadan 500 üyeye ulaştı. maşallah.
sayı çok da önemli değil. az olsun öz olsun fakat bu istatistikler formatın ilgi bulduğunu gösteriyor. allah hayırlısını nasip etsin

hazine ve maliye bakanı albayrak'ın abd krizine ilişkin açıklamaları

ntv'de konuşan albayrak:
- rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. iki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. abd ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. iki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. iki ülkenin dışişleri bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış.

— amerika ile ilişkilerimizde bugünden yarına bakmamak lazım. bugün gergin olabilir, yarın düzelebilir. abd ile ipler hiçbir zaman kopmaz.

— günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.

- araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. ipler hiçbir zaman kopmaz. işte amerika kuzey kore, görüşüyorlar. toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

— her koşula da hazır olmak zorundayız. bundan yana sıkıntımız yok. bugün gayet yapıcı olumlu bir süreç var. iki ülkenin menfaatine olacak şekilde, güçlü bir irade masaya konmuş. bundan 5 dakika sonra bu oldu, 10 dakika sonra şu oldu; yok. duyuyorum bazen. arkadaşlar falan söylüyorlar. ortalığı karıştırmaya yönelik söylemler eskiden beri vardı ama bunlara itibar edilmemesi lazım.

danimarka’da peçe yasağı

avrupa'nın kendi değerleriyle ters düştüğü uygulamalara örneklerden biridir.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

ikisi birden var. burası inkar edilemez gerçek. temeli sağlam bina depremde kolay kolay yıkılmaz.
denizli escort bursa escort izmir escort dudullu escort mersin escort