grand turco

Durum: 301 - 12 - 8 - 0 - 20.05.2019 01:44

Puan: 4007 -

11 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

gün olur asra bedel
  • /
  • 16

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

ihh'nın gelişmesinde ve sürdürülmesinde rol aldığı olaydır.

ingiliz ve rus uçaklarının karadeniz'de it dalaşına girmesi

nato'nun karadeniz ve doğu avrupa ülkerindeki yayılmacılığının son örneğidir
skripal kriziyle başlayan ingiliz-rus ilişkilerindeki gerilimin bir örneğidir fakat nato boyutuyla değerlendirmek daha uygun

2018 pakistan seçimleri

2018 pakistan seçimleri

son gelişmeler:
-pml-n lideri şahbaz şerif yolsuzluktan tutuklu bulunan partinin eski lideri ve eski başbakan abisi navaz şerif'i adiala hapishanesinde ziyaret etmiş.
-imran khan'ın konutundaki özel güvenlik görevlilerinin yerini başbakanlık özel polisi almış.
-pti sözcüsü "pti şimdi pakistan'ın en büyük siyasi gücüdür. sadece federal hükümet ve hayber pahtunhva için değil pencap için de" demiş .

2018 pakistan seçimleri

pakistan insan hakları komisyonu oy verme süreciyle ilgili sıkıntılar olduğunu açıklamış.
bazı kadın seçmenlerin oy vermesinin engellendiğine yönelik rapor tutulmuş.
seçmen sayısına göre oy verme yerlerinin küçüklüğünden, bir araya toplanması nedeniyle azlığından ve ortamlarının yetersiz olmasından bahsetmişler. bu sebeple oy verme işleminin gün boyunca ağır ilerlediğini, seçmenlerin seçim binalarının dışında kuyruklar oluşturduğunu yazmışlar.
oy verme şemalarının yeterince iyi olmadığı bundan dolayı seçmenlerden bazılarının oy kullanacakları yeri bilmediği için oy kullanamadığını açıklamışlar.
engellilerin oy kullanmasının kolaylaştırılmamış olması da raporda yazılmış.
https://www.dawn.com/news/1422909/hrcp-observers-find-fault-with-polling-process

2018 pakistan seçimleri

geceden bu yana yaşananlar:
-elektronik sonuç sistemi çöktüğü için pakistan ysk'sı sonuçları faks yoluyla açıklıyor. sonuçların el ile derlenebileceğinden bahsediliyor.
-pti yanlıları kutlamalara devam ediyor
-anp yanlıları alpuri'deki sonuçların hemen duyurulmasını talep etmiş ve yol kapatarak eylem yapmışlar
-pencap'ta eyalet yönetimini alabilmek için pml-n bağımsızlarla ittifak yapmak için çalışmalara başlamış. pencap en büyük eyalet. seçimlerde hem eyalet hem de ulusal meclisler seçiliyor. pml-n'nin bu hamlesi eyalet meclisi için.

2018 pakistan seçimleri

sonuçlar hala tam olarak açıklanmadı. ulusal meclis için %50'ye yakını açıklandı denebilir.
farklı kaynaklar farklı sonuçlar veriyor. takip etmesi gerçekten çok zor bir seçim oldu. pti yanlıları ilk sonuçların gelmesiyle kutlamalara başlarken pml-n ilk sonuçlar gelir gelmez sonuçları reddeceklerini açıkladı. şiddetin ve partilerden güçlü ordunun gölgesinde geçen bir seçimdi. pakistan ysk'sından sonuç sistemine dair düşündürücü açıklamalar geldi.
genel itibariyle ırak'taki kadar olmasa da sonuçlarının açıklanması itibarıyla sorgulanabilecek bir seçim fakat imran khan'ın partisi pti baştan beri önde götürdü, hala önemli bir farkla önde.
https://www.geo.tv/ 'ye göre en son sonuçlar:


https://www.dawn.com 'a göre %42 açıldı, pti:112 pml-n:65 ppp:43

2018 pakistan seçimleri

pakistan ysk başkanı yerel saatle 4'te yaptığı açıklamada seçimlerin %100 adil ve şeffaf yapıldığını söyledi.
sonuçların iletilmesindeki gecikmeyle ilgili sistemde bir sıkıntı olmadığını sadece sistemin yavaşladığını ve bunun ellerinde olmadığını söyledi.

2018 pakistan seçimleri

pakistan ysk'sından üst düzey bir temsilci sonuçların gecikmesinde hiçbir komplonun olmadığını gecikmenin sonuç iletim sisteminin çökmesinden kaynaklandığını belirtti.
https://www.aljazeera.com/news/2018/07/pakistan-elections-2018-latest-updates-180724055555410.html

2018 pakistan seçimleri

seçim sonuçlarının açıklanması oldukça gecikti.(sandıklar yerel saatle 18'de kapandı, saat 3.30 itibariyle sandıkların %34'ünün açıldığı ifade ediliyor.)
resmi olmayan sonuçlara göre lider olan pti dışındaki partiler seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle itiraz etti. pml-n sonuçları tamamen reddettiklerini açıkladı.
resmi olmayan sonuçlara yerel saatle 3.30 itibariyle vekil dağılımı şöyle:

272 sandalyeden 137'sini alacak olan parti kazanacak (meclisteki 342 sandalyeden 272'si seçimle belirleniyor. kalan sandalyelerden 60'ı kadınlara, 10'u azınlıklara ayrılan kota)
https://www.dawn.com/news/1421984/

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı afişlerin çin'de basılması

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı "keep america great!" "trump 2020" yazılı bayrak, flama ve afişlerin trump'ın ticaret savaşları başlattığı ve potansiyel tehdit gördüğü çin'de basılması. paradoks örneği.

2018 pakistan seçimleri

resmi olmayan sonuçlara göre pti lideri imran khan önde.
pml-n lideri şahbaz şerif'ten itiraz var.

2018 pakistan seçimleri

resmi olmayan sonuçlar gelmeden kısaca adaylar ve partilerden bahsedersek:
pakistan tahrik-i insafı(ptı): lideri eski milli kriket oyuncusu ımran khan.
pakistan müslüman ligi-navaz(pml-n): şuanda yolsuzluktan tutuklu eski başbakan navaz şerif'in partisi. liderliğinde navaz'ın kardeşi şahbaz şerif var.
pakistan halk partisi (ppp): suikaste kurban giden benazir butto'nun oğlu bilawal butto zerdari sol görüşe yakın partinin lideri.

2018 pakistan seçimleri


eyaletler ve koltuk dağılımları ile ilgili genel bilgi:
toplam sandalye 342:
272+60(kadın vekil)+10(azınlıklar)
eyaletler ve çıkartacakları vekil sayısı:
pencap: 141
sind:61
belucistan:16
hayber pahtunhva:39
federal başkent:3
aşiretler bölgesi:12

açık kaynak istihbaratı

internetin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bu yolla elde edilen istihbari bilgi artmıştır

2018 pakistan seçimleri

pakistan'ın yerel saati ile 18, ülkemiz saatiyle 16 itibariyle sandıklar kapandı

yunanistan'da durdurulamayan yangın

yunanistan'daki yangında ölü sayısı 80'e yükseldi.
yangınla ilgili yunanistan başbakanı aleksis çipras, "attiki'nin hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar şüphe uyandırıyor" dedi.
yunanistan tarafından avrupa sivil savunma mekanizması'ndan yardım talebinde bulunuldu.
alevler büyük oranda kontrol altına alınmış durumda.

2018 pakistan seçimleri

-80.000 oy verme noktasını korumak için 800.000 asker ve polis görevlendirilmiş. siyasi tarihinin neredeyse yarısını darbelerle geçirmiş pakistan için düşündürücü bir durum fakat seçim ortamının güvenilir olmadığı da ortada.

2018 pakistan seçimleri


-105 milyonun üzerinde seçmen.
-3765 vekil adayı.
-30 aktif parti.
-son seçimlere katılım oranı %55'idi.

katar'ın abd'nin kullandığı el-udeyd üssünü genişletmesi

geride bıraktığımız gün katar savunma bakanı el-udeyd üssünü genişletme projesinin temelini attı.
el udeyd üssü katar hali hazırda abd'nin orta doğu'daki en büyük üssü.
üssün daimi üs yapılma ve genişletilme projesi katar-suudi arabistan ilişkilerinin gerilmesinden sonra, 2018 başında katar savunma bakanı tarafından gündeme getirilmişti.
  • /
  • 16

türk işbirliği koordinasyon ajansı (tika)

sscb’nin parçalanmasından sonra 1992 yılında özellikle orta asya’da yaşayan soydaşlarımıza yardım etmek amacıyla dışişleri bakanlığı’na bağlı olarak kurulan kurumdur. tika’nın o yıllardaki amacını türk cumhuriyetlerinin kendi sosyal yapısını üretmesi, kendi kimliğini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi hakların gelişmesi, teknik alt yapı konusunda eksiklerin giderilmesi olarak özetleyebiliriz. yani türkiye’nin dış politikadaki yumuşak gücüdür.

Toplam entry sayısı: 301

cumhurbaşkanı erdoğan'ın the new york times yazısının tam çevirisi

cb erdoğan'ın geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde abd'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden the ny times'a yazdığı makalenin tam metninin çevirisini oluşturmaya çalıştım.

türkiye, abd ile krizi nasıl görüyor?

türkiye ve abd son 60 yıldır stratejik ortak ve nato müttefikidir.iki ülke soğuk savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durmuştur.

türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa abd'nin yardımına koştu. kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı.1962'de kennedy yönetimi, sovyetlerin küba'daki füzelerini, italya ve türkiye'den jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı. 11 eylül terör saldırılarının ardından washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki nato misyonunu başarıya kavuşturmak için afganistan'a gönderdik.

öte yandan abd, türk halkının endişelerini anlayamamış ve saygı duyamamıştır.son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklarla test edilmiştir.ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. abd, türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.

15 temmuz 2016'da türkiye, pensilvanya kırsalındaki bileşik oluşumundan fetullah gülen'in öncülük ettiği bir organizasyon olan ve hükümetim tarafından resmi olarak fetullahçı terör örgütü olarak tanımlanmış, fetullah gülen'in liderliğinde karanlık bir grubun üyeleri tarafından saldırıya uğradı.fetö'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. o gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki abd'lilerin pearl harbour ve 11 eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü.

uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım erol olçok ve oğlu abdullah tayyip olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım.

türk halkı, abd'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. abd bunu yapmadı. abd'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. türk demokrasisinin yanında olmak yerine abd yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. bu da yetmezmiş gibi türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile fetullah gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

türkiye ile abd arasındaki bir başka hayal kırıklığının kaynağı ise abd ile, 1984'ten bu yana binlerce türk sivilin ölümünden sorumlu olan ve abd tarafından terörist bir grup olarak belirlenmiş silahlı terör örgütü pkk'nın suriye kolu pyd/ypg arasındaki ortaklık.türk makamlarının tahminlerine göre, washington son yıllarda pyd/ypg'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

hükümetim, abd'li yetkililerin pkk'nın suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve abd silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve suriye, ırak ve türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

son günlerde abd, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan amerikan vatandaşı andrew brunson'ın türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attı.donald trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, abd dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi.

türkiye'nin tehditlere cevap verdiğini göstermek için birkaç abd'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

türkiye zaman belirledi ve abd dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde türkiye, washington'ın itirazlarına rağmen kıbrıs rumları tarafından türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için kıbrıs'a girdi. son zamanlarda washington'ın suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, deaş'ın nato sınırlarına erişimini kesen ve ypg'yi afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan abd'nin türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece abd'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. çok geç olmadan, washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.

recep tayyip erdoğan
türkiye cumhuriyeti başkanıhttps://www.nytimes.com/2018/08/10/opinion/turkey-erdogan-trump-crisis-sanctions.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-makale-yazdi/1228135

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı afişlerin çin'de basılması

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı "keep america great!" "trump 2020" yazılı bayrak, flama ve afişlerin trump'ın ticaret savaşları başlattığı ve potansiyel tehdit gördüğü çin'de basılması. paradoks örneği.

sözlüğün 500. üyesi belli oldu

stratejik sözlük açılalı 1 hafta olmadan 500 üyeye ulaştı. maşallah.
sayı çok da önemli değil. az olsun öz olsun fakat bu istatistikler formatın ilgi bulduğunu gösteriyor. allah hayırlısını nasip etsin

hazine ve maliye bakanı albayrak'ın abd krizine ilişkin açıklamaları

ntv'de konuşan albayrak:
- rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. iki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. abd ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. iki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. iki ülkenin dışişleri bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış.

— amerika ile ilişkilerimizde bugünden yarına bakmamak lazım. bugün gergin olabilir, yarın düzelebilir. abd ile ipler hiçbir zaman kopmaz.

— günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.

- araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. ipler hiçbir zaman kopmaz. işte amerika kuzey kore, görüşüyorlar. toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

— her koşula da hazır olmak zorundayız. bundan yana sıkıntımız yok. bugün gayet yapıcı olumlu bir süreç var. iki ülkenin menfaatine olacak şekilde, güçlü bir irade masaya konmuş. bundan 5 dakika sonra bu oldu, 10 dakika sonra şu oldu; yok. duyuyorum bazen. arkadaşlar falan söylüyorlar. ortalığı karıştırmaya yönelik söylemler eskiden beri vardı ama bunlara itibar edilmemesi lazım.

danimarka’da peçe yasağı

avrupa'nın kendi değerleriyle ters düştüğü uygulamalara örneklerden biridir.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

ikisi birden var. burası inkar edilemez gerçek. temeli sağlam bina depremde kolay kolay yıkılmaz.