grand turco

Durum: 280 - 10 - 2 - 0 - 15.03.2019 19:56

Puan: 3797 -

9 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

gün olur asra bedel
  • /
  • 14

el udeyd üssü katar

amerika birleşik devletlerinin orta doğu'daki en büyük üssü. geçmişte britanya ve avustralya kraliyet hava kuvvetleri tarafından da kullanılmıştır.
katar'ın, 1990'larda hava üssünü inşa etmek için 1 milyar dolarlık yatırım yaptığı iddia edilmiştir.
doha'nın 32 km güneybatısında yer alır. üste çoğunluğu havacı 10.000'in üzerinde amerikalı askerin bulunduğu tahmin ediliyor.
abd'nin suriye, ırak, afganistan gibi ülkelerde yönettiği operasyonlarda önemli rol oynamıştır.
the 379th air expeditionary wing bu üste bulunuyor. bu kuvvetin internet sitesinde yazana göre üsse her 10 dakikada bir uçak iniyor ya da kalkıyor.
üs aynı zamanda abd hava kuvvetleri merkez komutanlığı'na (afcent) evsahipliği yapıyor.
üs b-52, b-1 gibi amerikan hava kuvvetlerinin belkemiğini oluşturan bombardıman uçaklarını barındırıyor
abd'nin 2018'de suriye'ye gerçekleştirdiği saldırılarda kullandığı 2 b1b lancer uçağıbu üsten kalkmıştır.
basra körfezi'ndeki en uzun pistlerden birine (12.500 feet) sahip olan üs, 120 uçağı barındırabilen stratejik olarak önemli bir tesistir.
katar ile suudi arabistan'ın yaşadığı krizden sonra katar savunma bakanı tarafından üssün daimi hale getirilmesi ve genişletilmesi gündeme gelmiştir.
https://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2017/06/07/qatar-hosts-largest-u-s-base-in-the-middle-east-despite-allegedly-funding-extremism-infographic/
https://www.forces.net/news/inside-al-udeid-raf-commander-leading-uk-air-war-against-islamic-state
https://edition.cnn.com/2017/06/05/middleeast/qatar-us-largest-base-in-mideast/index.html
https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201801301032031295-katar-udeyd-abd-daimi-olacak/
http://www.thedrive.com/the-war-zone/20509/this-awesome-chart-shows-all-the-assets-used-in-the-trilateral-missile-strikes-on-syria

robert fisk'in suriye'deki silahların izini sürmesi

boş kovanların seri numaralarının birbiri ardına olduğunu belirlemiş. bu durum fisk'in de belirttiği üzere bir paletten atılma mühimmatlar olabileceğini akla getiriyor. nato'yla kuracağı ilişkiler önemli

liveuamap.com

dünya genelinde yaşanan sıcak gelişmeleri sıcağı sıcağına aktarmaya çalışan harita tabanlı site. suriye konusunda bazı gelişmelerde gecikmişlerdir. tam tarafsız olduklarını söylemek güçtür

2. mehmet

çağ açıp çağ kapayan lider. kayser-i rum. grand turco. turcarum imperator. ebu'l feth. hakanü'l bahreyn sultanü'l berreyn. hem italyancayı hem yunancayı hem farsçayı hem arapçayı bilen asrının en entelektüel liderlerinden. askeri deha. avni mahlaslı şair. son roma imparatoru. el gran turco. mahomet the great, first emperor of the turks. keyser der turcken.


brics

cumhurbaşkanı recep tayip erdoğan'ın bu sene johannesburg'ta 25-27 temmuz tarihleri arasında düzenlenecek zirvesine islam konferansı teşkilatı dönem başkanı sıfatıyla katılacak
türkiye'nin brıcs ile dış ticaret hacmi 60,7 milyar dolar; dünya nüfusunun yüzde 40'tan, küresel ekonominin ise yüzde 20'den fazlasını oluşturan bu birlikteki üyelerle ilişkilerin bu zirveden sonra derinleşmesi bekleniyor
dünya ticaretinde yüzde 17'lik paya sahip brıcs ülkeleri, dünyada sanayi ürünlerinin üçe birini, tarım ürünlerinin ise yarısını üretiyor.

israil'in suriye'ye ait savaş uçağını düşürmesi

suriye'ye bağlı kaynak uçağın güneydeki radikal örgütlere (elnusra, işid) (yermük bölgesine yapılan bir operasyondan bahsediliyor kast edilen örgüt işid) yapılan operasyon sırasında düşürüldüğünü söylemiş

300 nolu otobüs olayı ve gölge teşkilat şin-bet

1984 yılının nisan ayında silahlı 4 filistinli tel-aviv'den aşkolon'a giden ve 41 israilliyi taşıyan 300 nolu otobüsü kaçırdı. mısır sınırına doğru kaçırılan otobüs israil'in iç güvenlik servisi 'şin bet' tarafından lastiklerinden vurularak köşeye sıkıştırıldı.

filistinlilerle rehine pazarlığı başladı. filistinliler israil'de tutuklu mahkumların serbest bırakılmasını ve mısır'a geçiş talep ettiler, aksi halde otobüsü havaya uçurmaktan çekinmeyeceklerini belirttiler.

rehine pazarlığı sürerken şin bet üyeleri otobüse baskın düzenledi ve 2 filistinlinin çatışma sırasında öldürüldüğünü 2'sinin de yaralandığını ve hastaneye götürülürken öldüğünü açıklandı. fakat gerçek açıklandığı gibi değildi.

olaylar meydana gelirken israilli bir gazeteci aşağıdaki fotoğrafı çekti.
fotoğrafta sanılanın aksine 4 korsan çatışmayla öldürülmemiş 2 tanesi otobüsten çıkartılarak sağ yakalanmıştı.

fotoğrafın çekildiğini gören şin bet üyeleri gazeteciyi engellemeye çalıştı.
gazeteciden makinanın film şeridini istediler. gazeteci yanındaki diğer makinanın film şeridini verdi, asıl şeridi çorabına sakladı ve ertesi gün bu fotoğraf gazetenin manşetinde yer aldı. israil tarafından gazeteye 3 gün sansür uygulansa da fotoğraf yayıldı.

2 korsan sağ ele geçirilmesine rağmen şin bet tarafından yargılanmadan infaz edilmişti.

bu durum israil ve gazze'de yaşayan filistinlileri işkencelerle ve hukuksuz yargılayan, yaptıklarından dolayı kimseye hesap vermeyen şin bet'in israilliler tarafından sorgulanmasına sebep oldu.

ilk olarak şin bet'in hesap vermesini sağlayan landau komisyonu kuruldu.
sonuçta 2002'de şin bet'in faaliyetlerini sınırlayacak olaylar zinciri başlamış oldu. bu olay ise hem medya sansürüyle hem de gölge teşkilat şin bet'in yaptığı kirli işlerden biri olmasıyla israil'in tarihine bir çizik daha attı.

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

raşid dostum

afganistan'ın kuzeyindeki özbeklerin ve türkmenlerin lideridir.
adı çeşitli suçlarla anılmıştır.
savaş ağası olarak nitelendirildiği olmuştur
afgan ordusunda uzun yıllar görev yapmıştır.
ekimde yapılacak seçimlerde tekrar aday olması bekleniyor
oğlu yar muhammed dostum misafir teğmen olarak kara harp okulu'ndan mezundur

suriye'de iç savaşın başladığı dera'nın tekrar rejim kontrolüne geçmesi

muhalifler için halep'tekine benzer psikolojik yıkım getirecek olaydır. son zamanlardaki abd ile rusya mutabakatının sahadaki en iyi örneklerindedir.
iran'ın suriye güneyinden uzaklaştırılması karşılığında abd/ürdün destekli muhaliflerin ipinin çekildiğini düşünüyorum. geride dökülen kanlar, yıkılan onlarca ev...
bundan sonra el-tanf, idlib ve kuzeydeki ypg/pkk hakimiyetindeki bölgelerde neler olacağı merak konusu.

s400 ve patriot hangisi güçlü

s-400'ü paket bir hava savunma sistemi olarak düşünebiliriz
patriot ise genel bir hava savunma sisteminin alt bir parçası gibi
bu yüzden tek başına patriotlar türkiye'nin acil hava savunma ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyebilir
s-400'lerin entegresinin nato üyesi olan ülkemize nasıl yapılacağı ya da bu sistemin entegresyonunun yapılıp yapılmayacağı merak konusu

türkiye'nin hava savunma konsepti ve uzun menzilli hava savunma sistemi nedir?

s-400 sisteminin acil olarak alınmasına yönelik adımlarımız böyle bir sistemi yapmakta geciktiğimizi göstermektedir.
geç olacak olsa da olsun dediğimiz sistemdir

venezuela'nın altınlarını türkiye'ye göndermesi

ileride ülkemize yönelik ekonomik ambargolara sebebiyet verebilir mi merak ettiğim olaydır. bu ihtimali geçersek ekonomimiz üzerinde tl'nin değer kazanması suretiyle bir rahatlama sağlayacağını düşünüyorum

küba'nın yeni anayasasından komünizm'in çıkartılacak olması

parlamento'da görüşülen yeni anayasa reformu kuvvetler ayrılığını da öne çıkartıyor. buna göre başbakanlık yeniden ihdas edilecek. devlet başkanı devlet konseyi ve bakanlar kuruluna başkanlık etmeyecek. devlet başkanlığına yaş ve görev sınırı da getiriliyor.
yeni anayasayla sosyalist ekonomik sistemin bir nebze gevşetilmesi planlanıyor.
özel mülkiyete izin verileceğini ve ekonomik reformlar doğrultusunda canlanan küçük işletmelerin hukuki statüsünün güçlendirileceği söyleniyor.
bunlara rağmen yeni anayasa komünist parti'nin önderliğini garanti altına alacak ve bundan böyle 'komünist toplum' yaratmak yerine sosyalizmin oturtulmasına çalışılacak.

raşit dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama meydana gelmesi

bir yıldan uzun süredir türkiye'de sürgünde olan afganistan devlet başkanı 1. yardımcısı general raşid dostum'u ankara'dan kabil'e taşıyan uçak kabil havaalanına indikten sonra, dostum'u taşıyan konvoyun hareket etmesinin hemen ardından havaalanı yakınlarında büyük bir patlama meydana gelmiş
afgan sağlık bakanlığı 11 kişinin öldüğünü 48 kişinin yaralandığını açıkladı. ölü sayısının artmasından endişe ediliyormuş.
ölenler arasında dostum'un korumaları da varmış
güncelleme: işid'in yaptığı iddiaları var. diğer iddialara göre ölü sayısı 30'a yükselmiş

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

israil'de 'yahudi ulus devlet' yasasının kabul edilmesi

dün 62'ye karşı 55 oyla geçen yasaya göre israil devleti, tüm dünya yahudilerinin temsilcisi etnik-dini bir devlet olarak tanımlanıyor. tasarıyla, arapça resmi dil olmaktan çıkacak ve ülkenin tek resmi dili ibranice olacak.
tasarıda şu hükümler yer alıyor:
"ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece yahudilere aittir, israil bir yahudi devletidir, israil dünyadaki tüm yahudilerin tarihi anavatanıdır, hukukta bir boşluk olduğunda yahudi şeriatı referans alınacaktır, dünyadaki tüm yahudilerin israil'e dönme hakkı vardır, yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve israil'in başkenti kudüs'tür."

osmanlı nüfus (müslüman-hristiyan) haritası

girip bakanların ilk olarak memleketlerine baktıkları başarılı bir haritadır*

halep'in kontrolünün türkiye'ye bırakılacağı iddiası

idlib'de sıkışan sayıları milyonlara yaklaşan insanlar yeni kurulacak suriye'de bu şekilde kimsenin işine yaramayacak. bunlar içerisinde zararlı gruplar temizlenirse türkiye ve rusya garantörlüğünde halep'e yayılacak şekilde suriye'nin kuzeybatısında bahsedilen sünni koridor içerisinde bu insanlar istihdam edilebilir. bu dönemler abd ile rusya arasında ciddi mutabakatların yaşandığı ve suriye'de sonuca ulaşma yolunda önemli mesafelerin kaydedildiği dönemler. şuanda nüfusunun %75'ini kaybetmiş sanayisi çökmüş yıkık halep kimsesin işine yaramaz. esad karşıtlarının suriye'de önemli bir kesim oldukları da açık.federe bir devlet olacaksa bu devletin paydaşlarından olacak bu grubun değerlendirilmesi suriye'nin genelinin faydasına olacaktır. halep'in alınmasının verdiği psikolojik etkinin çok daha ötesine geçti esad. artık bunun verdiği etkiye ihtiyacı kalmadığı görüşündeyim.
yeni bir suriye'nin inşasında türkiye'nin rolü tartışılmaz olacaktır. kazan-kazan durumu söz konusu.
mültecilerin ülkesine geri dönmesi de tüm dünya'nın yararına olacaktır. mültecilerin ülkelerine dönecek siyasi ve ekonomik ortam sağlanmadan yeni bir suriye abd ve rusya'nın mutabakatında kurulursa mültecilerin geri dönemeyecek olmasından hoşnut olmayan ab yeni hükümeti engellemek, ekonomik ve siyasi ilerlemesini durdurmak için elinden geleni yapacaktır.

halep'in kontrolünün türkiye'ye bırakılacağı iddiası

iç savaş öncesindeki nüfusunun yüzde 75'ini kaybeden halep, türkiye’nin kontrolüne bırakıldıktan sonra yeniden imar edilip ayağa kaldırılacak; sonrasında türkiye ve avrupa’da yaşayan 3 milyondan fazla mültecinin geri dönüşleri için tsk-öso ittifakına devredilecek.
yeni şafak’ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu suriye muhalif devrimci güçler koalisyonu (smdk) üyesi fuat aliko, “hama, halep ve idlib’in türkiye’nin nüfuz alanına bırakılması ile ilgili siyasi ve askeri açıdan büyük mesafe katedildi.” dedi.

iddialara göre hama, halep ve idlib’den oluşan ‘sünni koridor’ oluşturulması planlanıyor
  • /
  • 14

türk işbirliği koordinasyon ajansı (tika)

sscb’nin parçalanmasından sonra 1992 yılında özellikle orta asya’da yaşayan soydaşlarımıza yardım etmek amacıyla dışişleri bakanlığı’na bağlı olarak kurulan kurumdur. tika’nın o yıllardaki amacını türk cumhuriyetlerinin kendi sosyal yapısını üretmesi, kendi kimliğini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi hakların gelişmesi, teknik alt yapı konusunda eksiklerin giderilmesi olarak özetleyebiliriz. yani türkiye’nin dış politikadaki yumuşak gücüdür.

Toplam entry sayısı: 280

cumhurbaşkanı erdoğan'ın the new york times yazısının tam çevirisi

cb erdoğan'ın geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde abd'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden the ny times'a yazdığı makalenin tam metninin çevirisini oluşturmaya çalıştım.

türkiye, abd ile krizi nasıl görüyor?

türkiye ve abd son 60 yıldır stratejik ortak ve nato müttefikidir.iki ülke soğuk savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durmuştur.

türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa abd'nin yardımına koştu. kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı.1962'de kennedy yönetimi, sovyetlerin küba'daki füzelerini, italya ve türkiye'den jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı. 11 eylül terör saldırılarının ardından washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki nato misyonunu başarıya kavuşturmak için afganistan'a gönderdik.

öte yandan abd, türk halkının endişelerini anlayamamış ve saygı duyamamıştır.son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklarla test edilmiştir.ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. abd, türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.

15 temmuz 2016'da türkiye, pensilvanya kırsalındaki bileşik oluşumundan fetullah gülen'in öncülük ettiği bir organizasyon olan ve hükümetim tarafından resmi olarak fetullahçı terör örgütü olarak tanımlanmış, fetullah gülen'in liderliğinde karanlık bir grubun üyeleri tarafından saldırıya uğradı.fetö'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. o gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki abd'lilerin pearl harbour ve 11 eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü.

uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım erol olçok ve oğlu abdullah tayyip olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım.

türk halkı, abd'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. abd bunu yapmadı. abd'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. türk demokrasisinin yanında olmak yerine abd yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. bu da yetmezmiş gibi türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile fetullah gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

türkiye ile abd arasındaki bir başka hayal kırıklığının kaynağı ise abd ile, 1984'ten bu yana binlerce türk sivilin ölümünden sorumlu olan ve abd tarafından terörist bir grup olarak belirlenmiş silahlı terör örgütü pkk'nın suriye kolu pyd/ypg arasındaki ortaklık.türk makamlarının tahminlerine göre, washington son yıllarda pyd/ypg'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

hükümetim, abd'li yetkililerin pkk'nın suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve abd silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve suriye, ırak ve türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

son günlerde abd, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan amerikan vatandaşı andrew brunson'ın türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attı.donald trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, abd dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi.

türkiye'nin tehditlere cevap verdiğini göstermek için birkaç abd'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

türkiye zaman belirledi ve abd dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde türkiye, washington'ın itirazlarına rağmen kıbrıs rumları tarafından türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için kıbrıs'a girdi. son zamanlarda washington'ın suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, deaş'ın nato sınırlarına erişimini kesen ve ypg'yi afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan abd'nin türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece abd'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. çok geç olmadan, washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.

recep tayyip erdoğan
türkiye cumhuriyeti başkanıhttps://www.nytimes.com/2018/08/10/opinion/turkey-erdogan-trump-crisis-sanctions.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-makale-yazdi/1228135

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı afişlerin çin'de basılması

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı "keep america great!" "trump 2020" yazılı bayrak, flama ve afişlerin trump'ın ticaret savaşları başlattığı ve potansiyel tehdit gördüğü çin'de basılması. paradoks örneği.

sözlüğün 500. üyesi belli oldu

stratejik sözlük açılalı 1 hafta olmadan 500 üyeye ulaştı. maşallah.
sayı çok da önemli değil. az olsun öz olsun fakat bu istatistikler formatın ilgi bulduğunu gösteriyor. allah hayırlısını nasip etsin

hazine ve maliye bakanı albayrak'ın abd krizine ilişkin açıklamaları

ntv'de konuşan albayrak:
- rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. iki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. abd ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. iki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. iki ülkenin dışişleri bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış.

— amerika ile ilişkilerimizde bugünden yarına bakmamak lazım. bugün gergin olabilir, yarın düzelebilir. abd ile ipler hiçbir zaman kopmaz.

— günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.

- araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. ipler hiçbir zaman kopmaz. işte amerika kuzey kore, görüşüyorlar. toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

— her koşula da hazır olmak zorundayız. bundan yana sıkıntımız yok. bugün gayet yapıcı olumlu bir süreç var. iki ülkenin menfaatine olacak şekilde, güçlü bir irade masaya konmuş. bundan 5 dakika sonra bu oldu, 10 dakika sonra şu oldu; yok. duyuyorum bazen. arkadaşlar falan söylüyorlar. ortalığı karıştırmaya yönelik söylemler eskiden beri vardı ama bunlara itibar edilmemesi lazım.

danimarka’da peçe yasağı

avrupa'nın kendi değerleriyle ters düştüğü uygulamalara örneklerden biridir.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

ırak cumhurbaşkanlığı seçimi

ırak meclisi'nin yedi aday arasından seçmek üzere toplandığı seçimdir.

ırak'ta gruplar arasında 2013'te varılan gayri resmi anlaşmaya göre cumhurbaşkanı kürt, başbakan şii ve meclis başkanı sünnilerden seçiliyor.

şu ana kadar kürtler tek bir isim üzerinde uzlaşmış değiller.

kürdistan demokrat partisi'nin (kdp) desteklediği fuad hüseyin, kürdistan yurtseverler birliği'nin (kyb) resmi adayı berhem salih, kyb'nin kurucu lideri ve geçen yıl hayatını kaybeden celal talabani'nin bacanağı abdullatif reşid, goran (değişim) hareketi'nden bir dönem milletvekilliği yapmış iki isim serdar abdullah ve sirve abdullvahid, kürdistan islami birlik partisi (yekgirtu) adayı ömer berzenci ile iyad allavi'nin liderliğindeki vataniyye koalisyonu içerisinde yer alan sünni arap siyasetçi abdulkerim abtan el-cuburi resmi adaylık başvurusunda bulundu.

kdp eski başkanı mesut barzani, ortak cumhurbaşkanı adayının seçilmesi için öncelikle bağdat'taki genel meclise gitme hakkı kazanan kürtlerin kendi aralarında bir ön seçim yapması gerektiğini söyledi; bu teklife kyb'nin adayı tepki gösterirken, kyb'de büyük etkisi bulunan (geçen yıl hayatını kaybeden) celal talabani'nin eşi hero ibrahim ahmed'den ise destek geldi.

kdp ve kyb'nin adaylarının 2.tura kalacağı fakat kdp'nin kerkük valiliğiyle birlikte kyb'nin daha önce aldığı bakanlıklara karşılık seçimden çekilebileceği iddia edildi.

2 güçlü adayı yakından tanıyacak olursak:

kyb'nin adayı berhem salih

üniversite ve doktora eğitimini ingiltere'de almış bir mühendis olan salih talabani'nin partisinin washington temsilciğini yaptı.

2006 yılında süleymaniye amerikan üniversitesi'ni kurdu. 2 yıl süreliğine ıkby başbakanlığı yaptı.

talabani ailesiyle liderlik mücadelesine giren salih, 2014'te kyb'nin ırak cumhurbaşkanlığı için adaylığını koydu, ancak parti onun yerine fuad masum'u seçti.

talabani ailesi, deneyimli ismi salih'in partisine geri dönmesi için tekrar cumhurbaşkanı adayı göstermeye karar verdi.

kdp'nin adayı fuad hüseyin

eğitimini ırak'ta tamamlayan ve kdp'nin uzun yıllar üyeliğini yapmıştır.

hüseyin, 1975 yılında kürtler ve ırak hükümeti arasındaki siyasi anlaşmanın bir sonuca varmaması üzerine bağdat'tan ayrılıp, ırak-iran arasındaki dağlık bölgelerdeki kdp'nin konuşlandığı kamplarda bir müddet kaldı. feyli (şii) kürtlerinden hüseyin, 1975'ten sonra hollanda'ya sığındı.

başta hollanda olmak üzere birçok avrupa ülkesinde kendisi gibi sığınmacı ıraklı kürtlerle birlikte aktif siyasi faaliyet içerisine girdi.

mesut barzani'nin 2005 yılında başkan seçilmesiyle birlikte, 2017 yılına kadar ıkby başkanlık divanı başkanı sıfatıyla görev yaptı, özellikle barzani'nin avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde bizzat yer aldığı kaydedildi.