grand turco

Durum: 309 - 0 - 0 - 0 - 20.06.2019 14:06

Puan: 4142 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

gün olur asra bedel
  • /
  • 16

avrupa birliği

almanya ve fransa'nın liderlik ettiği birliktir.

fransa ab ordusu kavramını ortaya atmıştır. bu kavram rusya ve çin tarafından destek görmüşken, abd tarafından şiddetle karşı çıkılmıştır.

bunun sebebi 2 kutuplu düzende kutuplardan birinin parçalanarak 2 yeni kutup doğuracak olmasıdır.

mersin’de askeri üs

rusya'daki bir partinin lideri tarafından yapılan bir açıklama.
ciddiye alınacak bir açıklama değil

napolyon bonaparte

1769’da korsika'da dünya’ya gelen fransız asker ve devlet adamı napolyon henüz 26 yaşında iken italya seferi için hazırlanmış fransız ordusunun komutanlığına getirildi.

1798'de osmanlı devleti’nin bir vilayeti olan mısır’a askeri bir sefer düzenledi. bu sefer sırasında memlük beylerini yenerek osmanlı toprağını işgal etti ancak elinde tutmayı başaramadı.

1804'te fransız senatosu tarafından “fransa imparatoru” olarak ilan edildi.

iber yarımadası'ını işgal eden imparator napolyon, 1808'de kardeşi joseph bonaparte'ı ispanya kralı ilan etti. ispanyollar ve portekizliler birleşik krallık'ın desteği ile isyan ettiler. yarımada savaşı (ispanyol bağımsızlık savaşı) adıyla bilinen savaş 6 yıl sürmüş ve acımasız bir gerilla savaşı olarak tarihe geçmiştir. savaş, fransa’nın yenilgisi ile sonuçlandı.

1808'de avusturyalıları wagram muharebesi' inde yenen napolyon,1810'da ıı. franz'ın kızı avusturya prensesi ile evlendi.

napolyon, roma imparatorluğu devrinden beri bu denli büyük bir siyasi birleşme yaşamamış olan avrupa'da 1811'den sonra 70 milyonun üzerinde insana hükmetmiştir.

1812 yılında rusya'ya sefer düzenledi ve bu sefer fransızlar açısından büyük bir felaket ile sonuçlandı.

1813 yılının başlarında rusya ve prusya, fransa'ya karşı güçlerini birleştirdi ve aynı yılın sonlarında altıncı koalisyon'a avusturya da katıldı. 1813 ekiminde müttefik ordusu napolyon'u leipzig muharebesi'inde yenilgiye uğrattı. müttefikler 1814’te fransa'ya bir saldırı başlatıp paris'i ele geçirdiler ve nisan 1814'te napolyon'u tahttan feragat etmeye zorladılar

napolyon şubat 1815'te sürgünden kaçıp fransız hükümetinin başına geçmeyi başardıysa da koalisyon temmuz ayında waterloo muharebesi'inde onu kesin bir yenilgiye uğrattı.

ingilizlere teslim olan napolyon, gözlerden uzak bir yerde saint helena adasında hapse gönderildi. 51 yaşında 1821 yılında mide kanserinden vefat etti. cenazesi yakıldı ve 15 aralık 1840 tarihinde bir milyon kişinin şahitliği ile külleri paris'e, halen bulunduğu les ınvalides'e defnedildi.

abd’nin devrim muhafızlarını terör örgütü olarak tanıması

heralde netanyahu abd'yi yönetse israil için bu kadar faydalı olamaz.

bu arada iran da abd ordusunu terör örgütü olarak tanımış.... :)

önümüzdeki 4.5 yıl

(bkz:türkiye'de son 5 senede 7 seçim olması)
bu 7 seçim bizleri çok gerdi, ayrıştırdı. önce bu ayrışmadan kurtulmamız gerek.

daha sonra, ekonomi ve menbiç ile fırat'ın doğusu çözmemiz gereken en önemli 2 konu.

ekonomi konusunda yapılacaklar az çok bellidir ve hemen hemen hepsi tüketimi terk edip üretime geçmeye, yaptığımız iş her ne olursa olsun daha çok çalışmaya çıkıyor.

suriye konusunda dış politikada geçmiş yıllarda attığımız adımlar yapılacakların yine göstergesi: sinek bataklıktan geliyorsa sineği avlamakla uğraşma, bataklığı kurut.

öte yandan önümüzde s-400 ve f-35 konusu var. bu doğrultuda da hem abd hem de rusya ile olan ilişkilerimiz bir sınavdan geçecektir. burada da yapılması gereken türkiye'nin kendi kararlarını kendisi veren bağımsız bir ülke olduğunun vurgulanmasıdır.

inşallah bu 4.5 yıl ülkemizin şahlandığı, ilk 10 ekonomi arasına girdiği, muasır medeniyetlerin üstüne çıktığı, ayrışıp siyasi gerekçelerle birbirimizi kırmadığımız, güvenlik güçlerimizin şehit olmadığı, cumhuriyetimizin 100.yılına bundan 100 sene önce bu vatan ve sancak için canını feda edenlere bir nebzede olsa vefa borcumuzu ödeyerek girdiğimiz 4.5 yıl olur.

türkiye'de son 5 senede 7 seçim olması

2014 yerel seçimi
2014 cumhurbaşkanlığı seçimi
haziran 2015 genel seçimi
kasım 2015 genel seçimi
2017 anayasa referandumu
haziran 2018 genel seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi
2019 yerel seçimi derken son 5 yılda 7 büyük seçim yaşadık.

pek çok ülke bu sürede 1-2 seçim yaparken ülkemiz gerçekten yoğun bir süreci geride bıraktı.

dünkü seçimlerden sonra önümüzdeki 4.5 sene seçim olmayacağı cumhurbaşkanı ve devlet bahçeli tarafından vurgulandı.

dönüp geride bıraktığımız bu 5 seneye bakınca seçim atmosferinin yarattığı ortamda toplum olarak iyice mıknatısın iki zıt kutbu haline geldiğimizi düşünüyorum.

artık seçimleri geride bıraktık. bundan sonra tek bir millet olarak birlikte çalışmalıyız.

enflasyon, tl'nin değer kaybı, işsizlik, azalan yatırımlar, suriye'nin kuzeyi, menbiç ve fırat'ın doğusu, ırak ve iran'daki terör örgütü pkk yapılanması, rusya, abd ve ab ile ilişkiler gibi çözmemiz gereken ve çoğu milli varlığımızı tehdit eden bu sorunları geride bırakmak için; ayrışmamızı gerektirecek hiçbir etkenin olmadığı, birlikte daha güçlü bir türkiye için çalışmamızın gerekeceği 4.5 yıl bizi bekliyor.

raşid dostum

bugün kendisine bir suikast girişimi daha düzenlenmiş. son 6 ayda ikinci saldırı, dostum bunu da atlatmış. ilk saldırı türkiye'den döndükten sonra havalaanında gerçekleşmişti.

hidiv

kavalalılara mensup mısır valilerine babadan oğula geçmek üzere 1867'de verilen resmi unvan.

1867'de sultan abdülaziz, "hıdiv" unvanını büyük fuad paşa'nın isteği üzerine ilk defa kavalalı mehmed ali paşa'nın torunu ismail paşa'ya verdi ismail paşa'dan sonra oğlu tevfik paşa, daha sonra da abbas hilmi paşa, mısır hidivi oldular.

mısır hidivleri protokolde sadrazam ve şeyhülislam ile aynı derecede sayılırdı.

hidivlik makamı, devlet-i aliyye'nin son yıllarında merkezden iyice kopan mısır'ın hareket serbestisini arttırmıştır.

özellikle kutsal topraklar ve hicaz'ın osmanlı'dan isyan ederek ayrılmasında mısır hidivinin rolü olmuştur.

hicaz'dan devletin başketine gerçekleştirilen yolculuklarda mısır önemli bir mola noktasıydı, osmanlı'ya isyan eden şerif hüseyin'in sağ kolu oğlu abdullah hicaz mebusu olması hasebiyle istanbul'a yaptığı yolculuklarda pek çok kez mısır hidivinin konuğu olmuş, kahire'deki abidin sarayı'nda özel olarak defalarca ağırlanmıştır.

abdullah, yaptığı bu konaklamalarda mısır hidivinin aracılığıyla ingilizlerle kontağa geçmiş; babasının arap devleti için aradığı desteği büyük britanya'nın mısır büyükelçisi vasıtasıyla bulmuştur.

bu örnekten de anlaşılacağı üzere hidivlik sadece bir makam olmaktan ötesidir. osmanlı'nın içerisinde çıkan bir ur gibi olmuştur. merkezi otoriteyi sarsmış, cihan devletinin içerisinde bir paralel yapılanmaya sebebiyet vermiştir.

sözlük yazarlarımız ne okuyor

biz osmanlı'ya neden isyan ettik, kral abdullah

yeni zelanda'da camiye terörist saldırı

saldırıyı gerçekleştirenlerle aynı düşüncede olan pek çok sempatizan olduğunu düşünüyorum.

islam aleminin birleşmesi için milat olabilecek terör saldırısıdır. müslümanlar artık kendilerine yönelen bu kasıtlı saldırılar karşısında birlik olmalı, uyanmalıdır.

kurgu terör örgütleri eliyle oluşturulan islam algısını yıkmalıyız. bugünkü terörist saldırıda en vahşi yüzünü bir kez daha gösteren bu anlayışa karşı birlik olmalıyız.

yeni zelanda'da camiye terörist saldırı

yeni zelanda'nın christchurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. 49 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından 4 kişi yakalandı.

teröristlerin kendi hesaplarından yayınladığı görüntülerde katliamı canlı yayınladığı, camiye girerken ateş açmaya başladıkları ve hareket eden her şeyi hedef aldığı görüldü.

öjenik kürtaj

mükemmel insanı meydana getirmek için yapılan kürtaj. (nazi almanya'sı)

kuzey akım-2 projesi

abd projeye katılacak firmalara yönelik cezalandırıcı önlemler alınacağı uyarısında bulundu.

hindistan-pakistan savaşı

pakistan'ın düşürdüğü hint uçağının pilotuna tutukluluk süresince gösterdiği iyi davranış ve pilotu serbest bırakması gerilimi bir nebze de olsa düşürmüştür.

ayrıca süreçte arabulucu olmaları için pakistan başbakanı khan cumhurbaşkanımız erdoğan ile, hindistan başbakanı modi ise rusya devlet başkanı putin ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

bu gelişme türkiye'nin islam dünyası'ndaki, rusya'nın ise asya coğrafyasındaki güçlü ve kararlı duruşunu çok net gösteriyor.

ayrıca tarafların henüz ab ve abd'ye bu denli yanaşmamış olması belki de batının ikircikli tutumundan duydukları rahatsızlığı simgeliyor.

türk rivierası

doğuda alanya'nın batısından başlayıp batıda çeşme'de biten kıyı kesimine verilen ad.

tatil için hem yerli hem yabancı turistler tarafından oldukça sık tercih edilen cennet köşemiz.

bölge,birçok antik şehir ve doğal plaja ev sahipliği yapıyor.

tractor sazi

iran pro ligi'nde (iran futbolunun en üst ligi) mücadele eden futbol takımı.

iran'daki türkleri temsil eden yaklaşık 35 milyon taraftarıyla dünya'daki en büyük türk futbol kulübüdür.

kulübün merkezi iran'ın doğu azerbaycan eyaletinin başkenti tebriz'dir.

maçlarını tebriz'deki 75 bin kişilik imam yadigar stadı'nda oynayan tractor'ün taraftarları çoğu maçta stadı doldurmaktadır. 2009-2010 yılında 120 bin kişiyle persepolis'e karşı oynadıkları maçta iran'ın seyirci rekorunu kırmışlardır.

1970'te kurulan kulüp 2013-2014 sezonunda iran kupası'nı müzesine götürmüştür.

geçen sezonu 10. tamamlasalar da 13/14 sezonu hariç diğer son 7 sezonu ilk 5'te tamamlamışlardır. 14/15 ve 11/12 sezonlarında şampiyonluğu 1 puanla kaçırmışlardır. bu sezonda (18/19) şampiyonluğun en büyük adaylarındandır.

17/18 sezonundaki kötü gidişi durdurmak için 21. haftada türk teknik direktör ertuğrul sağlam kulübün başına gelse de isteneni tam olarak verememiş ve sezon sonunda kulüple yollarını ayırmıştır.

kulüp temsil ettiği değerler, maçlarda tezahüratlarla verdiği mesajlar ve destekçileriyle bir futbol kulübünden çok daha fazlasıdır.

"öncə azərbaycani sonra səni sevdik traxtur"

hindistan-pakistan savaşı

14 şubat'ta keşmir'in hindistan kontrolündeki bölgesinde askeri konvoya bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 40 hint askerin hayatını kaybetmesiyle tekrar alevlenen savaştır.

saldırıyı pakistan merkezli ceyş-i muhammed örgütü üstlenmişti.

saldırının ardından 50 sene sonra ilk kez hindistan'ın, pakistan'a hava saldırısı düzenlemesiyle gerginlik sıcak çatışmaya dönüştü.

pakistan'ın zırhlı tugayla hindistan sınırını geçmesi ve bu sabah hindistan'a ait uçağın pakistan tarafından düşürülmesiyle çatışmalar devam ediyor.

şu aşamada neler olacağını öngörmek zor fakat ateşkesle gerginliğin son bulma ihtimalini daha yüksek görüyorum.

çin'in bu gerginlikte alacağı tavır kritik olacak.

bu arada bin selman'ın milyar dolarlık pakistan yatırımlarını içeren ziyareti sonrası olayın meydana gelmesi ilginç.

iran ile de gerginlikler yaşayan ve bin selman'ın coşkulu karşılandığı pakistan'ın abd ile son dönemde sorunları malum. bu giriftli ilişkilerin olduğu dönemde kardeş pakistan'ı zor günler bekliyor.

sözlük yazarları

enver efendi. rusya'ya olan özel ilgisi ve bu doğrultudaki yazıları ilgi çekici ve özenli.

crossfire. hava savunma sanayi konusunda tek geçerim.

mirliva. istihbaratın piri.

polpot. üst akıl :)

pars. alman tarihine ilgili olduğunu düşünüyorum. tanımları gayet açıklayıcı.

bismark. kısa ve öz yazıyor. gayet dikkat çekici.

alp_eren. uzun yazıları gerçekten derinlemesine bilgiler içeriyor.

daha yazamadığım pek çok değerli yazarımız var. sadece biraz daha sık yazsak daha faydalı olacak :)

deepfake

en temelde; yazılım ve programlar sayesinde bir videodaki kişinin söylemediği şeyleri söylemiş gibi göstermek.

bu deepfake dediğimiz olayla bir kişinin yüzüne başka bir kişinin yüzü de fark edilmeyecek kadar iyi biçimde montajlanabiliyor ve oluşturulan bu yeni yüz istenildiği gibi konuşturulabiliyor.

deepfake reddit'te bir kullanıcının erişkin içeriklerini bu şekilde montajlayıp yayınlamasıyla yaygınlaşmış.

gelecekte çok farklı emeller için kullanılabilecek yakından takip edilmesi gereken bir olay.

birkaç örnek:

farklı yüzleri montajlama:


aynı yüzde:

akdeniz'in hemşiresi - the nurse of the mediterranean

1. dünya savaşı sırasında süveyş kanalı'nın açılmasıyla önemi daha da artan ve britanya için akdeniz filosunun karargâhı haline gelen malta adasına barındırdığı askeri hastane sebebiyle ingilizler tarafından verilen isim.

ada, ingiliz gemilerinin yakıt ikmali için de sık sık uğradığı bir noktaydı. ayrıca britanya'nın savaş esirleri de burada hapsediliyordu.
  • /
  • 16

türk işbirliği koordinasyon ajansı (tika)

sscb’nin parçalanmasından sonra 1992 yılında özellikle orta asya’da yaşayan soydaşlarımıza yardım etmek amacıyla dışişleri bakanlığı’na bağlı olarak kurulan kurumdur. tika’nın o yıllardaki amacını türk cumhuriyetlerinin kendi sosyal yapısını üretmesi, kendi kimliğini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi hakların gelişmesi, teknik alt yapı konusunda eksiklerin giderilmesi olarak özetleyebiliriz. yani türkiye’nin dış politikadaki yumuşak gücüdür.

Toplam entry sayısı: 309

cumhurbaşkanı erdoğan'ın the new york times yazısının tam çevirisi

cb erdoğan'ın geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde abd'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden the ny times'a yazdığı makalenin tam metninin çevirisini oluşturmaya çalıştım.

türkiye, abd ile krizi nasıl görüyor?

türkiye ve abd son 60 yıldır stratejik ortak ve nato müttefikidir.iki ülke soğuk savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durmuştur.

türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa abd'nin yardımına koştu. kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı.1962'de kennedy yönetimi, sovyetlerin küba'daki füzelerini, italya ve türkiye'den jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı. 11 eylül terör saldırılarının ardından washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki nato misyonunu başarıya kavuşturmak için afganistan'a gönderdik.

öte yandan abd, türk halkının endişelerini anlayamamış ve saygı duyamamıştır.son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklarla test edilmiştir.ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. abd, türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.

15 temmuz 2016'da türkiye, pensilvanya kırsalındaki bileşik oluşumundan fetullah gülen'in öncülük ettiği bir organizasyon olan ve hükümetim tarafından resmi olarak fetullahçı terör örgütü olarak tanımlanmış, fetullah gülen'in liderliğinde karanlık bir grubun üyeleri tarafından saldırıya uğradı.fetö'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. o gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki abd'lilerin pearl harbour ve 11 eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü.

uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım erol olçok ve oğlu abdullah tayyip olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım.

türk halkı, abd'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. abd bunu yapmadı. abd'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. türk demokrasisinin yanında olmak yerine abd yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. bu da yetmezmiş gibi türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile fetullah gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

türkiye ile abd arasındaki bir başka hayal kırıklığının kaynağı ise abd ile, 1984'ten bu yana binlerce türk sivilin ölümünden sorumlu olan ve abd tarafından terörist bir grup olarak belirlenmiş silahlı terör örgütü pkk'nın suriye kolu pyd/ypg arasındaki ortaklık.türk makamlarının tahminlerine göre, washington son yıllarda pyd/ypg'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

hükümetim, abd'li yetkililerin pkk'nın suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve abd silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve suriye, ırak ve türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

son günlerde abd, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan amerikan vatandaşı andrew brunson'ın türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attı.donald trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, abd dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi.

türkiye'nin tehditlere cevap verdiğini göstermek için birkaç abd'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

türkiye zaman belirledi ve abd dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde türkiye, washington'ın itirazlarına rağmen kıbrıs rumları tarafından türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için kıbrıs'a girdi. son zamanlarda washington'ın suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, deaş'ın nato sınırlarına erişimini kesen ve ypg'yi afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan abd'nin türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece abd'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. çok geç olmadan, washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.

recep tayyip erdoğan
türkiye cumhuriyeti başkanıhttps://www.nytimes.com/2018/08/10/opinion/turkey-erdogan-trump-crisis-sanctions.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-makale-yazdi/1228135

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı afişlerin çin'de basılması

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı "keep america great!" "trump 2020" yazılı bayrak, flama ve afişlerin trump'ın ticaret savaşları başlattığı ve potansiyel tehdit gördüğü çin'de basılması. paradoks örneği.

sözlüğün 500. üyesi belli oldu

stratejik sözlük açılalı 1 hafta olmadan 500 üyeye ulaştı. maşallah.
sayı çok da önemli değil. az olsun öz olsun fakat bu istatistikler formatın ilgi bulduğunu gösteriyor. allah hayırlısını nasip etsin

hazine ve maliye bakanı albayrak'ın abd krizine ilişkin açıklamaları

ntv'de konuşan albayrak:
- rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. iki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. abd ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. iki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. iki ülkenin dışişleri bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış.

— amerika ile ilişkilerimizde bugünden yarına bakmamak lazım. bugün gergin olabilir, yarın düzelebilir. abd ile ipler hiçbir zaman kopmaz.

— günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.

- araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. ipler hiçbir zaman kopmaz. işte amerika kuzey kore, görüşüyorlar. toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

— her koşula da hazır olmak zorundayız. bundan yana sıkıntımız yok. bugün gayet yapıcı olumlu bir süreç var. iki ülkenin menfaatine olacak şekilde, güçlü bir irade masaya konmuş. bundan 5 dakika sonra bu oldu, 10 dakika sonra şu oldu; yok. duyuyorum bazen. arkadaşlar falan söylüyorlar. ortalığı karıştırmaya yönelik söylemler eskiden beri vardı ama bunlara itibar edilmemesi lazım.

danimarka’da peçe yasağı

avrupa'nın kendi değerleriyle ters düştüğü uygulamalara örneklerden biridir.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

ikisi birden var. burası inkar edilemez gerçek. temeli sağlam bina depremde kolay kolay yıkılmaz.