grand turco

Durum: 271 - 4 - 1 - 0 - 18.02.2019 17:15

Puan: 3645 -

8 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

gün olur asra bedel
  • /
  • 14

prens bin selman'ın tunus'a 2 milyar dolar hibe ettiği iddiası

arap baharı sonrası ekonomik ve siyasi olarak zor günler geçirmeye devam eden tunus'a ziyaret gerçekleştiren suudi veliaht prensi mbs'nin gerçekleştirilen 'samimi' ağırlama ve 'misafirperverlik' sonrası 2 milyar dolar hibe ettiği iddia ediliyor.

bu paraya ilave olarak suudi arabistan'ın tunus hava kuvvetlerine de yardım yapacağı ve tunus petrolünü daha cazip fiyatlardan alacağı söyleniyor.

tunus'ta halk mbs'nin ülkeyi ziyaretini protesto etmişti.

bernard lewis

yahudi tarihçi. ingiltere'de doğmuştur. orta doğu üzerine yazdığı eserler -güvenirliliği ayrı mesele- batıda çok okunmuştur.

türkiye ve iran, araştırmaları için diğer arap ortadoğu ülkelerinin yahudi vatandaşlarına vize vermemesi sebebiyle önemli bir saha olmuştur.

bir dönem türkiye'de de bulunmuştur. modern türkiye'nin doğuşu isimli bir eser kaleme almıştır.

2. dünya savaşı'nda ve sonrasında ingiliz istihbaratı için çalışmıştır.

israil devletinin siyasetinde her zaman etkin olmuştur. mısır ile israil arasındaki yom kippur savaşı'ndan sonra 1979'da 2 devletle abd'nin de katılımıyla yapılan barış antlaşması'nın arka planında etkin rol almıştır.

orta doğu'ya ilişkin “arap ülkelerine yaptığım ziyaretler sırasında hep aynı argüman dizisini duydum. “zamanımız var, sabrımız var, tarih bizim yanımızda, haçlılardan kurtulduk, türklerden kurtulduk, britanyalılardan kurtulduk. sırası gelince yahudilerden de kurtulacağız” bunu o kadar sık duymuştum ki, sonunda bir grup arkadaşla otururken, sanırım ürdün’deydi, “afedersiniz ama yanlış anlamışsınız” dedim. “ne demek istiyorsunuz? olan bu” dediler. “pek de değil. türkler haçlılardan kurtuldu, britanyalılar türklerden kurtuldu, yahudiler de britanyalılardan kurtuldu. buraya bir sonra gelenin kim olacağını merak ediyorum.” sözü derin bir analizi içermektedir.

bir otobiyografisi mevcuttur. kendisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için ilk kaynak olabilir.

daha detaylı bilgi için şu yazı okunabilir: https://www.gzt.com/mecra/kendi-dilinden-bir-ortadogu-tarihcisi-3459532

bar-mitzvah

yahudilikte ergenliğe geçişin kutsandığı tören. reşit olma töreni

ss handschar

nazi ordusu içinde görev yapan müslüman boşnak gönüllü birliği

demir kubbe tartışmaları

konuyla ilgili olarak ayhan tarakçı'nın değerlendirmesi: https://youtu.be/cqtZJdm-bDw

iran şahlarının 2500’üncü yıl şenlikleri

1971 yılında iran şahı rıza pehlevi tarafından düzenlenen ve kendisinin devrilmesine giden yolda önemli bir faktörü olan şenlik.

şenlik için persepolis antik kenti seçilmiş, çok yüksek meblağlar harcanmış, davet edilen devlet başkanları özel çadırlarda ağırlanmış ve katılım gösteren devlet başkanlarına kıymetli mücevherler dahi hediye edilmiştir.

şenlik alanını uygun hale getirmek için bir kamyon akrep ve böcek alandan temizlenmiş, fransa'dan getirilen 40 tır ve 100 uçaklık malzeme için büyük harcamalar yapılmıştır.

hatta avrupa'dan çeşitli kuş türleri getirilmiş fakat kuşlar sıcak iklime dayanamayıp telef olmuştur.

çadırların çevresi fransa'dan gelen bitkilerle yeşillendirilmiştir.

yemekler için meşhur fransız restoranı maxim's de paris tutulmuştur.

kutlamalar için 47 kilometre ipek, 18 ton yemek, 360 bin yumurta, 12 bin şişe viski, 25 bin şişe şarap sipariş edilmiş, yapılacak hizmetler için 180 garson tutulmuş, 60 bin askere ilaveten 6 bin de kostümlü asker burada yer almıştır. 250 kurşun geçirmez limuzin ise konuklar için tahsis edilmiştir.

iran'da halk zor durumdayken şah ve şahbanu'nun bu gösterişli hayatı humeyni'nin devrime giden yoluna adeta taş döşemiştir.


şenlik alanının havadan görüntüsüdaha fazlası için bakabilirsiniz: https://www.gzt.com/mecra/sahin-son-tangosu-3464338

cemal kaşıkçı'nın birkaç ay önce mısırlı bir kadınla evlendiği iddiası

washington post gazetesi; mısırlı bir kadının, cemal kaşıkçı'nın kendisiyle bu sene içerisinde ölümünden aylar önce abd'de geleneksel bir törenle evlendiği iddialarını sayfasına taşıdı.

kadının iddiasına göre kaşıkçı bu evliliği yakınlarından ve ailesinden gizli tuttu.

hatice cengiz ise mısırlı kadından haberinin olmadığını belirtti.

evliliğe ait olduğu iddia edilen fotoğraflar da servis edildi.

o fotoğraflar:https://www.washingtonpost.com/world/national-security/woman-says-she-married-khashoggi-in-ceremony-kept-secret-from-his-fiancee-and-some-in-his-family/2018/11/16/8cde0a6c-e9cc-11e8-a939-9469f1166f9d_story.html

http://m.internethaber.com/amp/cemal-kasikci-hatice-cengizden-once-misirli-kadinla-evlendi-bomba-fotograflar-foto-galerisi-1919876.htm?page=8

vasektomi

erkeklerde spermlerin üretildiği yerden penise taşınmasını sağlayan kanalın (duktus deferens) iki ucundan kesilerek bağlanma işlemi.

bu işlem sayesinde erkeklerin erkekliği engellenmeden üremeleri durdurulmuş olur. yani bir ölçüde kısırlaştırma işlemidir.

bu işlem; hindistan, çin gibi nüfusu aşırı yoğun ülkelerde nüfusun aşırı çoğalmasını önlemek için devlet tarafından uygulanan bir çeşit doğum kontrolüdür.

sevakin adası

hulusi akar'ın ziyaretinden günler sonra beklenen oldu. askeri üs için çalışmalar başladı.
çok stratejik konumda çok stratejik bir üs
https://m.haberturk.com/ortadogu-ya-kibris-tan-sonra-ikinci-turk-gozu-sevakin-2218837

10 kasım

orta asya'dan; anadolu'ya, balkanlar'a, avrupa'ya, hicaz'a, mısır'a uzanan kadim mirasın son büyük devletinin son kurtarıcısının vefat ettiği gündür.

onun naciz vücudu toprak olsa da türkiye cumhuriyeti, türk devleti ilelebet payidar kalacaktır inşallah.

sevgi, saygı ve rahmetle...

ramon muntaner

crònica isimli eserin yazarı, katalan devlet adamı. roger de flur tarafından toplanan paralı katalan birliği'nde askerdi.

bizans imparatoru 2. palailogos anadolu'da artan türk tehditi ve içteki taht sorunları nedeniyle dönemin paralı asker grubu katalan birliği'nden yardım istedi.

başta türklerle savaşmak için gelen katalanlar  ayrım yapmadan yağma faaliyetlerinde bulundular. zamanla katalanlar ortak düşmanları olan bizans'a karşı türklerle birlikte tavır almaya başladılar.

o dönem türklerle yakın ilişkiler kuran muntaner crònica'da 14.yy'deki türklerden şöyle bahsetmiştir: "türkler bizimle olduklarında o zamana kadar hiçbir komutanlarına olmadığı kadar itaatkar davranmışlardır. her konuda olduğu gibi silah kullanmakta çok iyiydiler. bizlerin hep yanında, emre amade kardeş gibiydiler."

özellikle türk-katalan ilişkileri hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.ayk.gov.tr/wp-content/uploads/2015/01/ATAKAN-%25C5%259Eebnem-RAMON-MUNTANER-KRON%25C4%25B0%25C4%259E%25C4%25B0%25E2%2580%2599NDE-T%25C3%259CRK-%25C4%25B0MGES%25C4%25B0.pdf&ved=2ahUKEwiB_uO69cXeAhXKhiwKHdCKC40QFjAAegQIBRAB&usg=AOvVaw1mqQDvUDgLiArCYhLc7Eee

sevakin adası

erdoğan'ın 2017 yılında sudan'a yaptığı ziyaret sırasında sudan tarafından restorasyon ve yenileme çalışmaları kapsamında 99 yıllığına türkiye'ye tahsis edilen ada.

yüzyıllar boyunca osmanlı devleti'nin yönetimi altında bulunan ada afrikalı hacılar için hac kapısı niteliğindeydi.

adadaki limanlar vasıtasıyla kızıldeniz üzerinden mekke ve medine'ye geçmek mümkün, bölge tabiri caizse mekke'nin tam karşısında.

tika'nın osmanlı ve daha önceki dönemden kalan tarihi eserleri restore edeceği adada liman ve konaklama yerleri yapılacağı da iddialar arasında. gelecekte türkiye'den umre gidecekler bu adadaki limanı kullanabilecek.

ne yapacağı kestirilemeyen suudlara karşı çok önemli bir koz olarak değerlendirilebilir. liman faaliyetleri kapasamında türk deniz kuvvetleri ve türk silahlı kuvvetleri ileride bölgeye yerleşecektir diye tahmin ediyorum.

ayrıca bölge, bugün (7.11.2018) milli savunma bakanımız hulusi akar tarafından sudan'daki temasları kapsamında ziyaret edilmiş.

abd'nin ayn el arab'da terör örgütü ypg ile ortak devriye yapması

türk askerleri ile birlikte münbiç'te ortak devriyeye başlayan abd'nin bir yandan da ypg'li teröristlerle ayn el arap'da ortak devriye yapmasıdır.

https://www.ntv.com.tr/video/turkiye/abdden-ypg-ile-ortak-devriye,Tit5_v4cVUKMG2FyZGj-Mg

abd bu tür olaylarla aklı sıraca türkiye ile çöl farelerinden kurulu bir terör örgütünü birbirine denk hale getirmeye çalışmakta.

biran evvel bu saçmalığa son vermeliyiz. abd menbiç'teki ortak devriyelerle ypg'yi meşrulaştırma yoluna gidiyor. menbiç'ten teröristlerin çıkmadığını herkes biliyorken teröristlerin bulunduğu bir ortamda türkiye'nin terörist hamisiyle devriye atması büyük bir çelişkidir.

fırat'ın batısında gereken kararlılığı sergileyen devletimiz aynı kararlılıkla devam etmeli ve milletin istediği cevabı acilen vermelidir.

menbiç'te tsk ile abd'nin ortak devriye atması

türk silahlı kuvvetleri (tsk) ve abd askerlerinin, tsk'nın menbiç dışında icra etmeye başladığı koordineli-bağımsız devriyeden 137 gün sonra 2 kasımda attığı ortak devriyedir.

iki ülke arasında varılan mutabakat çerçevesinde 18 haziran 2018'de menbiç dışında başlayan devriye faaliyeti 1 kasım 2018 itibariyle abd ordusu ve tsk unsurlarınca ortak icra edilmeye başlandı.

bana göre menbiç'te abd bizi ypg'nin menbiç'e saldırmasından beri oyalıyor. o dönem silahlar geri verilecek, bölge araplara teslim edilecek denerek oyalanıldık. şimdiyse ortak devriye adı altında oyalanıyoruz. varılan mutabakata göre ortak devriye, yapılması gereken tarihten günler sonra icra edildi.

menbiç'te yaşanan gecikmeler fırat doğusundaki planları geciktiriyor. bu ise gün be gün güçlendirilen güney sınırlarımızdaki örgütün işine yarıyor.

abd'nin terör örgütü pkk'nın 3 elebaşına ödül koyması

amerikan büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, abd dışişleri bakanlığı 3 üst düzey pkk'lı için 'adalet için ödül' programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı. açıklamada, terörist başı murat karayılan'ın başına 5 milyon dolar, cemil bayık için 4 milyon dolar, duran kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği duyuruldu.

şahsi görüşüme göre abd'nin pkk'yı ypg'den ayırma ve böylece ypg'yi meşrulaştırma adımıdır. cb sözcümüz kalın'ın olayla ilgili ifadelerine bakılırsa devletimiz de bunun farkındadır.

fırat'ın doğusuna operasyon hazırlıkları varken bunun gelmesi de manidardır. türkiye, menbiç'teki devriye safsatasını da geçip hem menbiç'te hem de fırat'ın doğusunda kendi göbeğini kendisi kesmelidir. bunu yaptık bir daha yapabiliriz. yeter ki bizi oyalamasınlar.

27 ekim suriye dörtlü zirvesi, istanbul

türkiye'nin ev sahipliğindeki suriye konulu dörtlü zirvedir. türkiye, almanya, fransa ve rusya'nın devlet başkanlarının katılımıyla bugün istanbul'da yapılacak. saat 15.00'te başlayacak zirveye bm suriye özel temsilcisi de mistura da katılıcak. zirve son osmanlı padişahı vahdettin'in köşkünde düzenlenecek.

türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek suriye konulu dörtlü zirvede ana gündem, idlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak.

suudi arabistan'ın pakistan'a 3 milyar dolar borç vermesi

"çöldeki davos" toplantıları için suudi arabistan'da bulunan pakistan başbakanı imran han ile suudi yetkililer arasında mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.

mutabakata göre suudi yönetimi, pakistan'a 3 milyar dolar borç verecek.

suudi arabistan'ın, pakistan'ın ödemeler dengesine destek vermek için bir yıl süreyle 3 milyar dolarlık destek vermesine karar verildi. bu desteğin yanında suudi arabistan'dan ödemesi bir yıl ertelemeli 3 milyar dolarlık petrol satışı yapılacak.

mutabakatta, suudi arabistan'ın, pakistan'da petrol rafinerisi yatırımında bulunacağı ve pakistan'ın belucistan eyaletinde madenlerin çıkarılması için çalışmalar yapacağı kaydedildi.

pakistan başbakanı han, ağustos ayında hükümeti kurduktan sonra, ülkenin yaklaşan borçlarını ödeyebilmek için borç almak zorunda olduğunu belirtmiş, bunun için de ımf dahil tüm dost ülkelerle görüşüleceğini açıklamıştı.

pakistan'ın muhtemel başbakanı imran khan'ın ulusa ilk seslenişi ve imran khan'ın resmen pakistan başbakanı olması konularında değindiğim üzere şii milisler sebebiyle iran'a, suud'da çalışan işçileri ve suud'dan aldığı ekonomik destekler sebeniyle de suudlara yakın durmak zorunda olan #pakistan borçlarından kaynaklı aldığı bu kredi sebebiyle sünni kutbuna biraz daha çekilmiş oldu. borcun kaşıkçı olayına denk gelmesi de önemli.

yeni ipek yolu projesinde pakistan’ın rolü

pakistan'ın bu projede özellikle jeo-politik konumu sebebiyle aldığı önemli rol, çin ve abd eksenleri arasında ikilemler yaşayan ülkeler arasına girmesine sebep olabilir.

7-8 hasan paşa

oğuzların dodurga boyu tamgası arap rakamlarıyla yedi (٧) ve sekiz (٨) şeklindedir, çorumlu hasan paşa'nın imzasının bununla bir ilgisi olabilir.

bir rivayete göre (o dönem 2. veliaht olan) 2. abdülhamid bir gün balmumcu çiftliği'ne at üzerinde giderken yolunun üzerine muhafız neferlerden biri çıkar;

– yassah hemşerim!..

veliaht abdülhamid sert bir tavırla; “tanımadın mı beni? ben, ikinci veliahtım” diye çıkışınca, aldığı cevap ilginçtir;

– veliaht, meliaht dinlemem. ben, padişahın adamıyım bir tek onu tanırım!..

sultan abdülhamid tahta geçtiğinde, padişahına bu derece bağlı adamı unutmayarak aratıp buldurur. o muhafız hasan paşa'dır. padişah onu önce subay sınıfına geçirir. savaş alanlarındaki başarıları sebebiyle rütbesi artar ve bu nefer sarayların olduğu beşiktaş'ın muhafızlığına kadar yükselir.

hasan paşa, çırağan baskınını sopasıyla tek başına kalabalığın arasına dalarak önlemesiyle müşirliğe (mareşalliğe) kadar yükselerek er olarak başlayıp mareşal olan nadir askerler arasına girer.

baskını önlediği sopasına mehdi adını verip beşiktaş karakolunun duvarına asar.

hasan paşa bir gün görev başındayken hastalanır. baş ucunda bekleyen eşine “gülnaz, beni zehirlediler. hasan’ın gidiyor artık” dedikten on beş dakika sonra hayata gözlerini yumduğunda 80 yaşındadır.

çorum'daki 27.5 metre yüksekliğindeki saat kulesini hasan paşa yaptırmıştır. kanlıca'da adına bir tarihi yalı vardır.

2018-2019 bütçe tavan ödenekleri

ekonomideki kemer sıkma hedefi karşılanamamış gibi. diyanet bütçesindeki artışın gerekçesi nedir merak ettim. cumhurbaşkanlığı bütçesindeki artış cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği için bir nebze açıklanabilir duruyor.

meb, msb, jandarma gibi kurumlardaki artışlar mantıklı geldi.

kaynağı doğru bile olsa bakanlıkların iç işleyişini, gerekçelerini tam bilmeden yorum yapmanın doğru olmayacağı haberdir. net olan şey kamuda kemer sıkmanın tam görülemediğidir. bu da enflasyon sebepli olabilir.
  • /
  • 14
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 271

cumhurbaşkanı erdoğan'ın the new york times yazısının tam çevirisi

cb erdoğan'ın geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde abd'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden the ny times'a yazdığı makalenin tam metninin çevirisini oluşturmaya çalıştım.

türkiye, abd ile krizi nasıl görüyor?

türkiye ve abd son 60 yıldır stratejik ortak ve nato müttefikidir.iki ülke soğuk savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durmuştur.

türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa abd'nin yardımına koştu. kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı.1962'de kennedy yönetimi, sovyetlerin küba'daki füzelerini, italya ve türkiye'den jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı. 11 eylül terör saldırılarının ardından washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki nato misyonunu başarıya kavuşturmak için afganistan'a gönderdik.

öte yandan abd, türk halkının endişelerini anlayamamış ve saygı duyamamıştır.son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklarla test edilmiştir.ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. abd, türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.

15 temmuz 2016'da türkiye, pensilvanya kırsalındaki bileşik oluşumundan fetullah gülen'in öncülük ettiği bir organizasyon olan ve hükümetim tarafından resmi olarak fetullahçı terör örgütü olarak tanımlanmış, fetullah gülen'in liderliğinde karanlık bir grubun üyeleri tarafından saldırıya uğradı.fetö'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. o gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki abd'lilerin pearl harbour ve 11 eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü.

uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım erol olçok ve oğlu abdullah tayyip olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım.

türk halkı, abd'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. abd bunu yapmadı. abd'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. türk demokrasisinin yanında olmak yerine abd yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. bu da yetmezmiş gibi türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile fetullah gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

türkiye ile abd arasındaki bir başka hayal kırıklığının kaynağı ise abd ile, 1984'ten bu yana binlerce türk sivilin ölümünden sorumlu olan ve abd tarafından terörist bir grup olarak belirlenmiş silahlı terör örgütü pkk'nın suriye kolu pyd/ypg arasındaki ortaklık.türk makamlarının tahminlerine göre, washington son yıllarda pyd/ypg'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

hükümetim, abd'li yetkililerin pkk'nın suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve abd silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve suriye, ırak ve türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

son günlerde abd, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan amerikan vatandaşı andrew brunson'ın türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attı.donald trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, abd dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi.

türkiye'nin tehditlere cevap verdiğini göstermek için birkaç abd'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

türkiye zaman belirledi ve abd dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde türkiye, washington'ın itirazlarına rağmen kıbrıs rumları tarafından türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için kıbrıs'a girdi. son zamanlarda washington'ın suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, deaş'ın nato sınırlarına erişimini kesen ve ypg'yi afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan abd'nin türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece abd'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. çok geç olmadan, washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.

recep tayyip erdoğan
türkiye cumhuriyeti başkanıhttps://www.nytimes.com/2018/08/10/opinion/turkey-erdogan-trump-crisis-sanctions.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-makale-yazdi/1228135

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı afişlerin çin'de basılması

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı "keep america great!" "trump 2020" yazılı bayrak, flama ve afişlerin trump'ın ticaret savaşları başlattığı ve potansiyel tehdit gördüğü çin'de basılması. paradoks örneği.

sözlüğün 500. üyesi belli oldu

stratejik sözlük açılalı 1 hafta olmadan 500 üyeye ulaştı. maşallah.
sayı çok da önemli değil. az olsun öz olsun fakat bu istatistikler formatın ilgi bulduğunu gösteriyor. allah hayırlısını nasip etsin

hazine ve maliye bakanı albayrak'ın abd krizine ilişkin açıklamaları

ntv'de konuşan albayrak:
- rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. iki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. abd ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. iki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. iki ülkenin dışişleri bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış.

— amerika ile ilişkilerimizde bugünden yarına bakmamak lazım. bugün gergin olabilir, yarın düzelebilir. abd ile ipler hiçbir zaman kopmaz.

— günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.

- araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. ipler hiçbir zaman kopmaz. işte amerika kuzey kore, görüşüyorlar. toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

— her koşula da hazır olmak zorundayız. bundan yana sıkıntımız yok. bugün gayet yapıcı olumlu bir süreç var. iki ülkenin menfaatine olacak şekilde, güçlü bir irade masaya konmuş. bundan 5 dakika sonra bu oldu, 10 dakika sonra şu oldu; yok. duyuyorum bazen. arkadaşlar falan söylüyorlar. ortalığı karıştırmaya yönelik söylemler eskiden beri vardı ama bunlara itibar edilmemesi lazım.

danimarka’da peçe yasağı

avrupa'nın kendi değerleriyle ters düştüğü uygulamalara örneklerden biridir.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

ırak cumhurbaşkanlığı seçimi

ırak meclisi'nin yedi aday arasından seçmek üzere toplandığı seçimdir.

ırak'ta gruplar arasında 2013'te varılan gayri resmi anlaşmaya göre cumhurbaşkanı kürt, başbakan şii ve meclis başkanı sünnilerden seçiliyor.

şu ana kadar kürtler tek bir isim üzerinde uzlaşmış değiller.

kürdistan demokrat partisi'nin (kdp) desteklediği fuad hüseyin, kürdistan yurtseverler birliği'nin (kyb) resmi adayı berhem salih, kyb'nin kurucu lideri ve geçen yıl hayatını kaybeden celal talabani'nin bacanağı abdullatif reşid, goran (değişim) hareketi'nden bir dönem milletvekilliği yapmış iki isim serdar abdullah ve sirve abdullvahid, kürdistan islami birlik partisi (yekgirtu) adayı ömer berzenci ile iyad allavi'nin liderliğindeki vataniyye koalisyonu içerisinde yer alan sünni arap siyasetçi abdulkerim abtan el-cuburi resmi adaylık başvurusunda bulundu.

kdp eski başkanı mesut barzani, ortak cumhurbaşkanı adayının seçilmesi için öncelikle bağdat'taki genel meclise gitme hakkı kazanan kürtlerin kendi aralarında bir ön seçim yapması gerektiğini söyledi; bu teklife kyb'nin adayı tepki gösterirken, kyb'de büyük etkisi bulunan (geçen yıl hayatını kaybeden) celal talabani'nin eşi hero ibrahim ahmed'den ise destek geldi.

kdp ve kyb'nin adaylarının 2.tura kalacağı fakat kdp'nin kerkük valiliğiyle birlikte kyb'nin daha önce aldığı bakanlıklara karşılık seçimden çekilebileceği iddia edildi.

2 güçlü adayı yakından tanıyacak olursak:

kyb'nin adayı berhem salih

üniversite ve doktora eğitimini ingiltere'de almış bir mühendis olan salih talabani'nin partisinin washington temsilciğini yaptı.

2006 yılında süleymaniye amerikan üniversitesi'ni kurdu. 2 yıl süreliğine ıkby başbakanlığı yaptı.

talabani ailesiyle liderlik mücadelesine giren salih, 2014'te kyb'nin ırak cumhurbaşkanlığı için adaylığını koydu, ancak parti onun yerine fuad masum'u seçti.

talabani ailesi, deneyimli ismi salih'in partisine geri dönmesi için tekrar cumhurbaşkanı adayı göstermeye karar verdi.

kdp'nin adayı fuad hüseyin

eğitimini ırak'ta tamamlayan ve kdp'nin uzun yıllar üyeliğini yapmıştır.

hüseyin, 1975 yılında kürtler ve ırak hükümeti arasındaki siyasi anlaşmanın bir sonuca varmaması üzerine bağdat'tan ayrılıp, ırak-iran arasındaki dağlık bölgelerdeki kdp'nin konuşlandığı kamplarda bir müddet kaldı. feyli (şii) kürtlerinden hüseyin, 1975'ten sonra hollanda'ya sığındı.

başta hollanda olmak üzere birçok avrupa ülkesinde kendisi gibi sığınmacı ıraklı kürtlerle birlikte aktif siyasi faaliyet içerisine girdi.

mesut barzani'nin 2005 yılında başkan seçilmesiyle birlikte, 2017 yılına kadar ıkby başkanlık divanı başkanı sıfatıyla görev yaptı, özellikle barzani'nin avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde bizzat yer aldığı kaydedildi.