grand turco

Durum: 290 - 8 - 1 - 1 - 24.04.2019 22:05

Puan: 3920 -

10 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

gün olur asra bedel
  • /
  • 15

akdeniz'in hemşiresi - the nurse of the mediterranean

1. dünya savaşı sırasında süveyş kanalı'nın açılmasıyla önemi daha da artan ve britanya için akdeniz filosunun karargâhı haline gelen malta adasına barındırdığı askeri hastane sebebiyle ingilizler tarafından verilen isim.

ada, ingiliz gemilerinin yakıt ikmali için de sık sık uğradığı bir noktaydı. ayrıca britanya'nın savaş esirleri de burada hapsediliyordu.

nicolas maduro

enflasyonun milyonları bulduğu venezuela'nın lideri.

abd'nin yerine başkan atamak istediği garip bir lider.

kripto para gibi pek çok ilginç yöntem denese de ülkesini mevcut çukurdan kurtaramadı.

diriliş ertuğrul hayranı olduğunu belirtiyor.

yaptığı ziyaretlerden birinde nusret'te yediği yemek oldukça tepki çekmişti.

arap bülteni - the arab bulletin

6 haziran 1916 - 30 ağustos 1918 yılları arasında ayda birkaç kez ingiltere'nin arap bürosu tarafından yayınlanan orta doğu siyasetiyle ilgili gizli dergi.

toplam 114 sayıdır.

t.e. lawrance'ın insiyatifiyle kurulmuş ve ilk sayısı lawrance tarafından düzenlenmiştir.

bülten, okurların arap yarımadasında osmanlı egemenliğini sona erdiren arap isyanı'nı izleyebilmelerini amaçlıyordu.

enver paşa köprüsü - enver pascha brücke

teltow kanalı'nın iki yakasındaki babelsberg ve klein-glienicke'yi birbirine bağlayan, berlin'in güneybatısındaki potsdam'da bulunan köprü.

babelsberg parkı ve sarayı'nın kuzeydoğusunda bulunan köprü 1901 yılında tamamlandı.

1915 yılına kadar babelsberger brücke (babelsberg köprüsü) veya schlossbrücke (saray köprüsü) olarak bilinen köprünün ismi 1915'te kayzer ıı. wilhelm tarafından enver pascha brücke (enver paşa köprüsü) olarak değiştirildi.

o dönemde alman devletinde popüler bir temsili olan enver paşa, berlin askeri ateşesi olarak görevli olduğu dönemde, 1909'dan 1911'e kadar köprünün bir tarafındaki glienicke'de ikamet etmiştir.

buna ithafen köprünün adı 1915'te, harbiye nazırı enver paşa'nın adıyla değiştirilmiştir.

30 m uzunluğunda ve 10 m genişliğinde, bir anayol ve kaldırıma sahip köprü 1945'te; alman ordusu tarafından, yaklaşan kızıl ordu'yu engellemek için patlatıldı.

1952'de başlayan babelsberg'den klein-glienicke'ye "ikinci köprü" bir köprüyü yeniden inşa etme fikri asla gerçekleşmedi.

günümüze kadar köprü restore edilmemiş ve hâla atıl durumdadır

köprüye kanal boyunca kablo bağlantılarını ve boru hatlarını yönlendirmek için iki çelik t-bar yerleştirilmiş ve köprü bu nakil işlemleri için kullanılmıştır. köprü başları hala bulunuyor.enver bey sigaraları - zigaretten enver bey

1910'lu yıllarda almanlar tarafından dresden‘deki yenidze (yenice) tütün fabrikasında ürettilen sigaraların ismi.

sigaralar selamunaleykum'dan gelen salem üst markası altında üretilmiş.

bu sigaralar almanlarla yakın askeri ilişkilerde bulunmuş enver bey'in, almanya'da osmanlı imparatorluğu'nun dirilişinin sembolü hâline geldiğini gösteriyor.

aynı şekilde enver paşa köprüsü - enver pascha brücke de almanların gözünde, o dönem osmanlı imparatorluğu'nun temsilciliğinde enver bey'in popülerliğini gösteriyor.

almanya ile osmanlı imparatorluğu arasındaki yakın ilişkilerde ve müttefiklikte; enver bey'in alman yakınlığı ve kayzer 2. wilhelm'in osmanlı sultanı-halifesi tarafından ilham verilecek, enver paşa tarafından organize edilecek ve fas'tan hindistan'a ve orta asya'ya kadar antant imparatorluklarındaki milyonlarca müslüman tarafından sahneye konulacak dünya çapındaki müslüman devrimi etkili olmuştur.

(derlemede kullandığım kaynak: fortna benjamin c., kuşçubaşı eşref)türkiye'den 44 tarihi eserin (ç)alınarak ingiltere'de sergilenmesi

ingiltere'nin başkenti londra'da victoria and albert müzesi'nde yanlış bindiği asansörle tarihi çinilerin bulunduğu depoya inen öğretim görevlisi hayal güleç, buradaki 44 eserin, türkiye'deki tarihi yapılardan götürüldüğünü arşiv belgeleriyle tespit etti.

hayal güleç, 16'ncı yüzyıla ait, daha önce sergilenmemiş, depoda tutulan ve arşiv belgeleri olan çinileri inceledi. depodaki osmanlı imparatorluğu dönemine ait 67 çininin fotoğraflarını çekip bunları incelemeye alan güleç, türkiye topraklarında bulunan tarihi eserlerden sökülmüş 44 çiniyi arşiv belgeleriyle tespit etti.

güleç çalınan eserlerin, bursa'da 1855 yılında meydana gelen deprem sonrası bursa yeşil cami ve türbesinde oluşan hasarı onarması için 1863 yılında ahmet vefik paşa tarafından görevlendirilen fransız restorasyon uzmanı leon parville ile bağlantısını tespit etti.

öğretim üyesi, asya topraklarından getirilen 67 parça çininin müzeye satıldığını fark etti.

hayal güleç, parville'nin götürdüğü çiniler dışında, topkapı sarayı, yeni cami, diyarbakır sahabeler türbesi'nden ve 16'ncı yüzyıl dönemine ait 4 camiden, ermeni katolik kilisesinden, takkeci ibrahim ağa camisi'nden çinilerin de birbirinden farklı kişiler tarafından müzeye satıldığını gösteren arşiv belgeleri bulunduğunu söyledi.

14 ocak 2019 trump'ın türkiye'yi tehdit etmesi

yazık ki abd başkanı hâlâ ypg/pkk ile kürtleri ayırt edememiş ya da daha doğrusu ayırt etmek istemiyor.

yazık ki abd hâlâ bu ülkeyi ekonomi ile tehdit ediyor. bu milletin kuru ekmek, hoşaftan oluşan savaş menüsünü unutuyor.

bu tehditlere boyun eğmeyiz, eğenlere de yazıklar olsun. ypg/pkk'yı kürtlerden ayırt edemeyen, ypg/pkk'nın şakşakçılığını yapanlara da yazıklar olsun.

gazeteci şerif bey

gazeteci mustafa şerif, mustafa kemal'in trablusgarb gayr-i nizami direnişine giderken kullandığı takma addır.

mustafa kemal, trablusgarb'a gitmek için 15 ekim 1911'de yola çıktı. o ve diğer vatanperver subaylar denizler italyan gemilerinin kontrolünde olduğu için ingilizlerin kontrolündeki mısır üzerinden trablusgarb'a ulaşmayı daha güvenli buldu.

mustafa kemal ve ona yolculuğunda eşlik eden ömer naci, yakup cemil ve sapancalı hakkı; 29 ekim'de mısır'a ulaştı.

mustafa kemal bu sırada hastalandı ve tedavi için iskenderiye'ye döndü. 15 gün hastanede yattı. kendisini rum bir doktor tedavi etti. daha sonra enver'in derne'deki komutasında görev almak için 1 aralık'ta yola çıktı.

derlemede kullandığım kaynaklar: fortna benjamin c., kuşçubaşı eşref
http://www.atam.gov.tr/dergi/sayi-10/mustafa-kemalin-ilk-savasi

kuzey makedonya cumhuriyeti

(republika severna makedonija)
eski ismi makedonya cumhuriyeti olan balkan ülkesi. başkenti üsküp olan ülke yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip.

ülke, yunanistan'ın itirazı sonucu birleşmiş milletler tarafından makedonya eski yugoslav cumhuriyeti adıyla tanınıyordu.

kuzey makedonya cumhuriyeti, yunanistan ile olan krizi 17 haziran 2018'de imzalanan anlaşmayla çözdü.

yunanistan ile yaşanan kriz, ülkenin yugoslavya'dan ayrılarak 1992'de "makedonya" ismi altında bağımsızlığını ilan etmesiyle başladı.

atina, tarihi ve kültürü ile eş tuttuğu makedonya isminin kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyordu.

yunanistan, kendi sınırları içinde "makedonya" isimli bir bölge bulunmasını da gerekçe olarak sunuyordu.

bu değişiklikle birlikte kuzey makedonya cumhuriyeti'ne ab ve nato üyeliği yolu açılmış oldu.

türkiye'nin ukrayna'ya iha satışı

ukrayna devlet başkanı pyotr poroşenko, türkiye ile bayraktar tb2'nin satın alınması konusunda anlaşma imzaladıklarını sosyal medya hesabından duyurdu.

ukraynalıların testlere de katıldığı yaklaşık 3 senelik bir süreç ülkemiz açısından olumlu sonuçlandı.

mermi üretiminde dahi dışarıya bağımlı kalan ülkemizin geç de olsa iha satan bir ülke konumuna gelmesi son derece sevindirici.

ihracatın ülkemize kazandıracağı maddiyatın yanı sıra ruslarla resmi savaşta olan bir ülkeye yapılan satış, milli ürünlerimizi dünya'nın en büyük 2. gücüne karşı kullanma şansı verebilir.
tabi bu durum ruslara iha'larımızı yakından tanıma imkanı da tanıyabilir.

abd ulusal güvenlik danışmanı bolton'un ankara ziyareti

abd ulusal güvenlik danışmanı john bolton, pazar günü israil'de yaptığı açıklamada, "abd askerleri, suriye'nin kuzeyindeki kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek" demişti.

bu açıklamalardan sonra bolton, bugün temaslar için ankara'ya geldi.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın başkanlığındaki türk heyeti ile beyaz saray ulusal güvenlik danışmanı bolton başkanlığındaki abd heyeti görüştü.

görüşmeye ilişkin anadolu ajansı'nın yayınladığı görüntüler çok dikkat çekici: bolton ve kalın salonun en köşesinde bire bir konuşuyorlar. kalın'ın bir eli cebinde ve bolton'a yukarıdan bakıyor. bolton köşe tarafındayken kalın onun karşısında ve sanki küçük bir çocuk büyüğü tarafından azarlanıyormuş gibi bir görüntü söz konusu.

diplomaside bazen bir kare her şeyi anlatmaya yeter, bu karelerde bence son derece güzel anlamlar ifade ediyor...

ayrıca erdoğan'ın görüşmeyi reddettiği bolton, ankara'dan ayrıldı cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak "bolton'ın muhatabı ibrahim kalın'dır." dedi.

diplomatik anlamda, henüz kürtler ile ypg/pkk'nın ayırdını yapamamış bolton için güzel bir gün oldu.suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

geride bıraktığımız gün ukrayna devlet başkanı poroşenko'nun da katıldığı törende fener patrikhanesi tarafından ukrayna kilisesi'nin ayrıldığını resmiyete döken belge imzalandı.

poreşenko ve eşi, cb erdoğan ve eşi emine erdoğan tarafından da kabul edildi.

5 ocak rusların yaklaşık 40 milyonluk bir hristiyan cemaatini kaybettiği gün olarak tarihe geçti.

rusya-ukrayna çatışmasında ileriye dönük bir adım daha atılmış oldu.

bu kararın şüphesiz rus-türk ilişkilerine yansımaları olacaktır. gerçekten çok önemli bir gelişme.

ertuğrul süvarı alayı (söğüt alayı)

ertuğrul süvari alayı ya da söğütlü maiyet bölüğü de denirdi.

buradaki erler, söğüt, bilecik ve eskişehir civarından, eski türk kabilelerinin çocuklarıydı.
bunların hepsi mızraklı, fiziği düzgün, güçlü kuvvetli 200 askerdi.

bunların başındaki subay da abdülhamid'in yanındaki odada yatardı.

islam inancında hz. muhammed'in miraca çıkarken bindiği binek hayvanı olan burak'ın renginin de beyaz olması osmanlı sultanları için kır atın ayrı bir yere konmasına neden olmuştur.

ressam fausto zonaro, alayın galata köprüsü'nden geçişinin resmini yapmış ve sultan hamid'e hediye etmişti.

eserin aynı kompozisyondaki ilk hali 1896 yılında yapılmış; padişah, tahta çıkışının 25. yıldönümü kutlamaları nedeniyle saraya gelen ve tabloyu görüp çok beğenen fransız meclis başkanı paul deschanel'e sarayın duvarındaki tabloyı armağan ettikten sonra ressama aynı kompozisyonda ikinci eseri sipariş etmiştir. ikinci eser 1901 yılında çizilen görseldeki eserdir.ertuğrul süvari alayı köprüde, fausto zonaro'nun 1901 tarihli tablosu.

antonio lópez de santa anna

yönetimi altındaki meksika topraklarının yarısını kaybetmiştir.meksika'ya 11 kez başkanlık yaptı.meksika'nın ispanya karşısında ki bağımsızlığında önemli rol oynamıştır.

insight

26 kasım'da mars'a inen ve nasa'nın mars'a gönderdiği 9.araç.

üzerindeki 2 küçük çipte 2.4 milyon insanın ismi yazıyor.

türkiye, 90 bin isimle en çok isim yazdıran 5. ülke. sıralama abd, çin, hindistan, birleşik krallık, türkiye şeklinde.

insight mars'ta yüzey araştırmaları ve sondaj çalışmaları yapıyor. ayrıca 7 aralık'ta, araçtan mars'ın sesi dünya'ya iletildi.

macron'un düşüşü

sarı yeleklilerin, 8 aralık'ta düzenleyecekleri eylemlerin 4.perdesine verdikleri isim.

sarı yelekliler

fransızca "gilets jaunes".
fransa'da 17 kasım'da akaryakıta gelen 10 centlik zammı protesto amacıyla gösteriler ve yürüyüşler yapan gruba verilen isim. gösteriye katılanlar sarı yelek giyindiği için bu isim kullanılıyor.

grup başta paris ve paris'in merkezi champ-elyées olmak üzere tüm fransa'da protesto gösterileri düzenledi/düzenliyor/düzenleyecek.

sarı yelekliler gösterilerde şiddete başvuruyor; dükkanları, sanat galerilerini ve müzeleri yağmalayarak tepkilerini dile getiriyor.

ayrıca fransız polisinin de göstericilere uyguladığı orantısız güçle ilgili pek çok video görülmekte.

sarı yeleklilerin asıl amaçları ise macron'un istifası...

arous resort

1972'de sudan devleti tarafından kızıldeniz kıyısındaki port sudan'da kurulan tatil köyüdür. tesis bekleneni verememiş ve atıl duruma düşmüştür, ta ki 80'li yılların başında 'isveçli' olduğunu belirten yatırımcılar tesisi 320 bin dolar karşılığında sudan hükümetinden kiralayana kadar.

isveçli olduğunu belirten yatırımcılar tarafından bir sene içerisinde ihya edilen bu köyün artık diğer tatil köylerinden ayrılan bir yönü vardı: tesisin çalışanları mossad ajanlarıydı.

aslında masum bir amaca hizmet ettiği sanılan tesis isveçli olduğunu belirten sahte pasaportlu mossad ajanları tarafından bir operasyonun parçası olarak alınmıştı.

o operasyon, 'falaşalar' olarak bilinen ve ülkelerindeki iç savaş sebebiyle sudan'daki mülteci kamplarına göç eden etiyopyalı yahudilerin kurtarılmasını ve “arz-ı mev’ud”larına ulaştırılmasını hedefliyordu.

falaşalar, mülteci kamplarındaki yahudi olmayan diğer etiyopyalılardan 'ayıklanacak' ve 'kutsal' israil topraklarına ulaştırılacaktı.

bu yolda müslüman bir devlet olan sudan'ın bu işe yanaşmayacağını bilen israil, kızıldeniz'deki bir dalış merkezi ve tatil köyü olan arous resort'u kullanarak gizli operasyonu yürütmüştür.

falaşaları, kamyonlarla tatil köyüne taşıyan mossad ajanları gece vakti zodiak botlarına bindirerek kızıldeniz'de bekleyen israil donanmasına ait bir gemiye tahliye etmiştir. bu şekilde etiyopya yahudileri, port sudan'dan israil'in kızıldeniz kıyısındaki şehri eilat'a ulaştırılmıştır.

tatil köyünde sörf eğitimi veren bir mossad ajanı olan gad shirom operasyon için "bu bir devlet sırrıydı, kimse bundan bahsetmedi, ailem bile bilmiyordu." diyor.

tatil köyünde mossad ajanları pek çok turist ağırlamış, 15 bungalov evle hizmet vermiştir. . zaman içinde tesise gidip gelenler arasında mısır ordu yetkilileri, ingiliz sas komandoları gibi isimler olmasına rağmen, operasyon deşifre olmamıştır. kadın ajanlar dikkat çekmemek için mutfak işleriyle uğraşmış, diğer ajanlar dalış eğitimleri vermiştir.

1984 kasım'ına kadar etiyopya yahudileri israil'e bu yolla tahliye edilmiştir. bu tarihten sonra kalan yahudileri tahliye için farklı farklı yöntemler kullanılmıştır.


tesiste sörf eğitimi veren mossad ajanı gad shirom

prens bin selman'ın tunus'a 2 milyar dolar hibe ettiği iddiası

arap baharı sonrası ekonomik ve siyasi olarak zor günler geçirmeye devam eden tunus'a ziyaret gerçekleştiren suudi veliaht prensi mbs'nin gerçekleştirilen 'samimi' ağırlama ve 'misafirperverlik' sonrası 2 milyar dolar hibe ettiği iddia ediliyor.

bu paraya ilave olarak suudi arabistan'ın tunus hava kuvvetlerine de yardım yapacağı ve tunus petrolünü daha cazip fiyatlardan alacağı söyleniyor.

tunus'ta halk mbs'nin ülkeyi ziyaretini protesto etmişti.
  • /
  • 15

türk işbirliği koordinasyon ajansı (tika)

sscb’nin parçalanmasından sonra 1992 yılında özellikle orta asya’da yaşayan soydaşlarımıza yardım etmek amacıyla dışişleri bakanlığı’na bağlı olarak kurulan kurumdur. tika’nın o yıllardaki amacını türk cumhuriyetlerinin kendi sosyal yapısını üretmesi, kendi kimliğini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi hakların gelişmesi, teknik alt yapı konusunda eksiklerin giderilmesi olarak özetleyebiliriz. yani türkiye’nin dış politikadaki yumuşak gücüdür.

Toplam entry sayısı: 290

cumhurbaşkanı erdoğan'ın the new york times yazısının tam çevirisi

cb erdoğan'ın geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde abd'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden the ny times'a yazdığı makalenin tam metninin çevirisini oluşturmaya çalıştım.

türkiye, abd ile krizi nasıl görüyor?

türkiye ve abd son 60 yıldır stratejik ortak ve nato müttefikidir.iki ülke soğuk savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durmuştur.

türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa abd'nin yardımına koştu. kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı.1962'de kennedy yönetimi, sovyetlerin küba'daki füzelerini, italya ve türkiye'den jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı. 11 eylül terör saldırılarının ardından washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki nato misyonunu başarıya kavuşturmak için afganistan'a gönderdik.

öte yandan abd, türk halkının endişelerini anlayamamış ve saygı duyamamıştır.son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklarla test edilmiştir.ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. abd, türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.

15 temmuz 2016'da türkiye, pensilvanya kırsalındaki bileşik oluşumundan fetullah gülen'in öncülük ettiği bir organizasyon olan ve hükümetim tarafından resmi olarak fetullahçı terör örgütü olarak tanımlanmış, fetullah gülen'in liderliğinde karanlık bir grubun üyeleri tarafından saldırıya uğradı.fetö'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. o gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki abd'lilerin pearl harbour ve 11 eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü.

uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım erol olçok ve oğlu abdullah tayyip olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım.

türk halkı, abd'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. abd bunu yapmadı. abd'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. türk demokrasisinin yanında olmak yerine abd yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. bu da yetmezmiş gibi türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile fetullah gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

türkiye ile abd arasındaki bir başka hayal kırıklığının kaynağı ise abd ile, 1984'ten bu yana binlerce türk sivilin ölümünden sorumlu olan ve abd tarafından terörist bir grup olarak belirlenmiş silahlı terör örgütü pkk'nın suriye kolu pyd/ypg arasındaki ortaklık.türk makamlarının tahminlerine göre, washington son yıllarda pyd/ypg'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

hükümetim, abd'li yetkililerin pkk'nın suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve abd silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve suriye, ırak ve türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı.

son günlerde abd, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan amerikan vatandaşı andrew brunson'ın türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attı.donald trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, abd dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi.

türkiye'nin tehditlere cevap verdiğini göstermek için birkaç abd'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

türkiye zaman belirledi ve abd dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde türkiye, washington'ın itirazlarına rağmen kıbrıs rumları tarafından türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için kıbrıs'a girdi. son zamanlarda washington'ın suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, deaş'ın nato sınırlarına erişimini kesen ve ypg'yi afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan abd'nin türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece abd'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. çok geç olmadan, washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.

recep tayyip erdoğan
türkiye cumhuriyeti başkanıhttps://www.nytimes.com/2018/08/10/opinion/turkey-erdogan-trump-crisis-sanctions.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogan-new-york-timesa-makale-yazdi/1228135

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

israil'in f16 saldırısında şehit olan filistinlinin naaşının türk bayrağına sarılması

işgalci israil’in gazze’ye f16 savaş uçaklarıyla düzenlediği dünkü hava saldırısında şehit düşen filistinli muhammed bedvan’ın naaşı, vasiyeti üzerine türk bayrağı’na sarıldı.
şanlı bayrağın milyonların umudu olduğunu ortaya koyan gözlerimi yaşartan olaydır.
bu umutları boşa çeviremeyiz

kuzey akım-2 projesi

rus gazını almanya'ya baltık denizinin altından ulaştıracak proje. kimi kaynaklara göre bu yolla alınacak gaz daha maliyetli kimi kaynaklara göre ise daha ucuzdur. her ne olursa olsun bu proje ile almanya ukrayna ve bazı ab ülkelerini saf dışı bırakarak rus gazına farklı bir yoldan ulaşacaktır.
abd'den bu projeye almanya'nın gaz tedariğinde ruslara fazla bağımlı olacağı gerekçesiyle tepkiler gelmiştir
nato zirvesinde trump "almanya enerji için rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. bu nedenle almanya rusya'nın bir esiri" diyerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açtı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı

100 günlük icraat planı tanıtım toplantısı'nda konuşan cumhurbaşkanı erdoğan:

"3. nükleer santral'i trakya'da kurmayı planlıyoruz."
"4.8 milyar dolarlık güneş santrali ihalesi yapılacak."
"hidrokarbon araması için 2. sondaj gemimizi de alıyoruz."

"musul ve basra'daki konsolosluklarımızı yeniden açacağız."
"4 yeni geri gönderme merkezi kuracağız."

48 savunma sanayii projesi var.
"her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz."

erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan:

"ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. biz bu savaştan da galip çıkacağız."
"ben buradan milletime de seslenmek istiyorum. yastık altındaki dövizlerinizi çıkarın. dünya'ya milli ve yerli direnişinizi gösterin."

"çin'in turizm pazarına açılması için yeni çalışma yapıyoruz."

"kamu idarelerinin harcamalarında tasarrufu azami düzeye çıkartacak tedbirleri alıyoruz."

"yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 3 ile 4 milyar lira arasında ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz."

"kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için dış borçlanmada çin piyasasına yöneliyoruz.
bu doğrultuda ilk defa çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz."

"rusya'yla iran'la çin'le yerli paralarla ticaret yapacağız."

"türkiye uzay ajansı'nı kuruyoruz."
"yerli mesajlaşma programımızın testlerini tamamlıyoruz."

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez, yapılır.
suriye'de geride kalan yaklaşık on yıl bana şunu gösterdi: düşün ve uygula.

çıkarların için yapman gereken neyse gecikmeden uygula.

suriye'de sahada yoksan masada yoksun, 2 kere 2'nin 4 ettiği gibi bir gerçek bu.

boşa yapılan planlamaların, altı doldurulmamış vaatlerin ve sözlerin hiçbir hükmü yok.

uygulama geldikten sonra masada oturup kazanımları diplomasiye dökmek gerekiyor.

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı afişlerin çin'de basılması

trump'ın 2020 seçimlerinde kullanacağı "keep america great!" "trump 2020" yazılı bayrak, flama ve afişlerin trump'ın ticaret savaşları başlattığı ve potansiyel tehdit gördüğü çin'de basılması. paradoks örneği.

sözlüğün 500. üyesi belli oldu

stratejik sözlük açılalı 1 hafta olmadan 500 üyeye ulaştı. maşallah.
sayı çok da önemli değil. az olsun öz olsun fakat bu istatistikler formatın ilgi bulduğunu gösteriyor. allah hayırlısını nasip etsin

hazine ve maliye bakanı albayrak'ın abd krizine ilişkin açıklamaları

ntv'de konuşan albayrak:
- rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. iki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. abd ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. sabah dışişleri bakanımızla da görüştüm. iki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. iki ülkenin dışişleri bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış.

— amerika ile ilişkilerimizde bugünden yarına bakmamak lazım. bugün gergin olabilir, yarın düzelebilir. abd ile ipler hiçbir zaman kopmaz.

— günlük söylemlere dayalı, provokatif bilgilere dayalı değil, devlet ciddiyetinin ortaya koyacağı süreçlerle ortaya koymak lazım.

- araya farklı kanallar, söylemler girdiği zaman piyasa, ülkeler, kamuoyu farklı yorumlar ortaya koyabilir. gerginlikler diyoruz, piyasaları gerginleştirebilecek söylemler diyoruz. ipler hiçbir zaman kopmaz. işte amerika kuzey kore, görüşüyorlar. toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve yakınlaşmak değil. aynı evin içinde iki kardeş bile, 40 yıllık karı koca eşler bile her konuda anlaşamıyorlar. bazen tartışıyorlar, sonra anlaşıyorlar.

— her koşula da hazır olmak zorundayız. bundan yana sıkıntımız yok. bugün gayet yapıcı olumlu bir süreç var. iki ülkenin menfaatine olacak şekilde, güçlü bir irade masaya konmuş. bundan 5 dakika sonra bu oldu, 10 dakika sonra şu oldu; yok. duyuyorum bazen. arkadaşlar falan söylüyorlar. ortalığı karıştırmaya yönelik söylemler eskiden beri vardı ama bunlara itibar edilmemesi lazım.

danimarka’da peçe yasağı

avrupa'nın kendi değerleriyle ters düştüğü uygulamalara örneklerden biridir.

yakın tarihte türkiye'nin orta doğu'da yaptığı hatalar

sözlük yazarlarına göre; çevresi adeta ateş çemberi olan ülkemizin sınırları cetvellerle çizilmiş orta doğu'da yaptığı stratejik, politik ve askeri hatalar.

orta doğu hızlı bir coğrafya; anlık kararlar almak, değişen konjonktüre hızlı uyum sağlamak gerekiyor.

yüzyıllar öncesine dayanan devlet aklı sayesinde bölgede atması gereken adımları atan ülkemiz, bazen bu adımları daha geç atabiliyor ya da iç siyasal çekişmelere bağlı olarak atmaması gereken adımları atıyor.

bu çerçevede bana göre yakın tarihimizde orta doğu'da yaptığımız hatalar:

-huzuru temin operasyonu'nda (çekiç güç) abd ve koalisyona izin/destek verilmesi,

-1 mart tezkeresinin geçmemesi,

-pkk terör örgütünün yatağı kuzey ırak'a uzun yıllar boyunca kapsamlı bir harekat düzenlenmemesi,

-kobani'ye destek amacıyla peşmergenin ülkemizden geçmesi ve salih müslim'in ankara'ya gelmesi,

-suriye'ye askeri harekatın çok geç başlaması,

-suriye ve ırak'ta türkmenlerin yeteri kadar himaye altına alınmaması,

-fırat kalkanı harekatı'nda muhaliflerin yeterince organize edilememesi şeklinde sıralanabilir.

ırak cumhurbaşkanlığı seçimi

ırak meclisi'nin yedi aday arasından seçmek üzere toplandığı seçimdir.

ırak'ta gruplar arasında 2013'te varılan gayri resmi anlaşmaya göre cumhurbaşkanı kürt, başbakan şii ve meclis başkanı sünnilerden seçiliyor.

şu ana kadar kürtler tek bir isim üzerinde uzlaşmış değiller.

kürdistan demokrat partisi'nin (kdp) desteklediği fuad hüseyin, kürdistan yurtseverler birliği'nin (kyb) resmi adayı berhem salih, kyb'nin kurucu lideri ve geçen yıl hayatını kaybeden celal talabani'nin bacanağı abdullatif reşid, goran (değişim) hareketi'nden bir dönem milletvekilliği yapmış iki isim serdar abdullah ve sirve abdullvahid, kürdistan islami birlik partisi (yekgirtu) adayı ömer berzenci ile iyad allavi'nin liderliğindeki vataniyye koalisyonu içerisinde yer alan sünni arap siyasetçi abdulkerim abtan el-cuburi resmi adaylık başvurusunda bulundu.

kdp eski başkanı mesut barzani, ortak cumhurbaşkanı adayının seçilmesi için öncelikle bağdat'taki genel meclise gitme hakkı kazanan kürtlerin kendi aralarında bir ön seçim yapması gerektiğini söyledi; bu teklife kyb'nin adayı tepki gösterirken, kyb'de büyük etkisi bulunan (geçen yıl hayatını kaybeden) celal talabani'nin eşi hero ibrahim ahmed'den ise destek geldi.

kdp ve kyb'nin adaylarının 2.tura kalacağı fakat kdp'nin kerkük valiliğiyle birlikte kyb'nin daha önce aldığı bakanlıklara karşılık seçimden çekilebileceği iddia edildi.

2 güçlü adayı yakından tanıyacak olursak:

kyb'nin adayı berhem salih

üniversite ve doktora eğitimini ingiltere'de almış bir mühendis olan salih talabani'nin partisinin washington temsilciğini yaptı.

2006 yılında süleymaniye amerikan üniversitesi'ni kurdu. 2 yıl süreliğine ıkby başbakanlığı yaptı.

talabani ailesiyle liderlik mücadelesine giren salih, 2014'te kyb'nin ırak cumhurbaşkanlığı için adaylığını koydu, ancak parti onun yerine fuad masum'u seçti.

talabani ailesi, deneyimli ismi salih'in partisine geri dönmesi için tekrar cumhurbaşkanı adayı göstermeye karar verdi.

kdp'nin adayı fuad hüseyin

eğitimini ırak'ta tamamlayan ve kdp'nin uzun yıllar üyeliğini yapmıştır.

hüseyin, 1975 yılında kürtler ve ırak hükümeti arasındaki siyasi anlaşmanın bir sonuca varmaması üzerine bağdat'tan ayrılıp, ırak-iran arasındaki dağlık bölgelerdeki kdp'nin konuşlandığı kamplarda bir müddet kaldı. feyli (şii) kürtlerinden hüseyin, 1975'ten sonra hollanda'ya sığındı.

başta hollanda olmak üzere birçok avrupa ülkesinde kendisi gibi sığınmacı ıraklı kürtlerle birlikte aktif siyasi faaliyet içerisine girdi.

mesut barzani'nin 2005 yılında başkan seçilmesiyle birlikte, 2017 yılına kadar ıkby başkanlık divanı başkanı sıfatıyla görev yaptı, özellikle barzani'nin avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde bizzat yer aldığı kaydedildi.