h.z bismarck

Durum: 9 - 0 - 0 - 0 - 19.10.2020 19:35

Puan: 69 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Political Science

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

daha çok siyasi icerige sahip olduğunu dusundugum az bilinen filmler :
tangerines - 2013
balkanski spijun - 1984
alaksandr nevsky - 1938
the white ribbon - 2009
napola elite für den fuhrer - 2004
onibus 174 - 2002
baskalarinin hayati - 2006
zoraki kral - 2010
das boot - 1981
downfall - 2004
god of war - 2005
the wave - 2008
persepolis -2007
the land of mine - 2015
nurenberg durusmasi - 1961
come and see - 1985
lawrence of arabia - 1962
painted bird - 2019
spotlight - 2015
jfk - 1991
en karanlik saat - 2017
stalinin olumu - 2017
frost nixon - 2008
thirteen days - 2000
stalin(hbo) - 1992
hannah arendt - 2012
no man s land - 2001
ölümsüz z - 1969
machuca - 2004

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

ben bu konuya biraz daha temel düzeylerden sıradan bir insanın seviyesinde tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
1) george orwell - hayvan çiftliği
2) george orwell - 1984
3) niccolo machiavelli - prens
4) niccolo machiavelli - hükümdar
5) alfa yayınları - siyaset
6) daron acemoğlu - ulusların düşüşü
7) chinua achebe - afrika üçlemesi (parçalanma)
8) david runciman - politika
9) george saunders- phil’in dehşet verici kısa saltanatı
10) henry kissinger - diplomasi
11) henry kissinger - dünya düzeni
12) jared diamond - çöküş
13) jean jacques rousseau - toplum sözleşmesi
14) john perkins- bir ekonomik tetikcinin ıtirafları serisi (1-2-3-4)
15) karl kautsky - thomas more ve ütopyası
16) kınalızade ali efendi - devlet ve aile ahlakı
17) münci kapani - politika bilimine giriş
18) n. v. yeliseyeva - yakın çağlar tarihi
19) paul kennedy - büyük güçlerin yükseliş ve çöküşleri
20) eric j. hobsbawm - sanayi ve imparatorluk
21) thomas l friedman - dünya düzdür
22) thomas hobbes - leviathan
23) toloy tanrıdağlı - akıl haritası 21.yüzyılda strateji,ekonomi, ve globalizm
24) william woodruff - modern dünya tarihi
25) zbigniev brezezinski - büyük satranç tahtası

cemal kaşıkçı

veliaht prens muhammed bin selman'ın gelecekteki otoritelerce degerlendirilirken; büyük sapkınlıklarının ilki olarak anilacak aydın kisi ve suudi asıllı gazeteci. kendisi aynı zamanda uluslararası hukukun işlevsizligini bir kez daha gozler onune serdi ki bu vesileyle gelecekte a.b.d , ısrail ve arap dunyasınin daha da yakınlaşacağıni soyleyebiliriz. amerikanın fetö gibi örgütler aracılığıyla ılımlı islam politikaları adı altinda ,ortadoğuda otorite kurma planlarını türkiye üzerinden değil suudi arabistan uzerinden yurutmeye kararlı oldugunu görüyoruz. cemal kaşıkçı bu yakinlasmanin ilk kurbani olarak tarihe geçmistir

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

önem sirasıyla:
1) türk ırkının genlerine bazı alt ırkların genlerinin bulaştırılması
2) atatürkçülüğün (özellikle laiklik) anlaşılamamasi veya yanlis anlasilmasi
3) jeopolitik konum, ihtiyarlar ve cahillik

henry kissinger

kendisi harvard üniversitesi uluslararasi iliskiler bölümünü rekor uzunlukta bir yüksek lisans teziyle bitirmiştir. soğuk savas doneminde amerikan dışişleri bakanlığına kadar yükselmiştir. yillar gectikce geri planda kalmis gibi gorunsede amerikan dıs politikasının ve ulusal stratejilerinin en önemli aktorlerinden biridir. yari-resmi think tank orgutunden çalısmalarina hala devam etmektedir. "dünyanın kaderi halkların kendi eline bırakılamayacak kadar hassastır" diyerek amerikan demokrasisi ve liberalizmiyle çelişmiştir. özellikle ortadoğu ve güney amerikadaki ; ihtilallerin , çatışmaların ve savaşların arkasındaki isim olduğu iddia edilir. modern diplomasinin kurulmasında büyük pay sahibi olmuştur.

küba füze krizi

soğuk savaş döneminde, "küba füze krizi" olarak adlandırılan süreç, o dönemde dünyayı küresel savaşın eşiğine getirmiştir. kriz, 1962 ekim'inde baş aktörler abd ile sscb arasında yaşanmıştır. abd’nin sscb'ye karşı türkiye'ye yerleştirdiği nükleer füzeler ve sscb’nin de buna missilleme olarak küba’ya füzeler yerleştirme isteği ; tüm etkileyebilecek nükleer savaş krizi tehdidi oluşturmuştur. kriz iki tarafında karşılıklı olarak füzeleri kaldırma mutabakatıyla son bulmuştur.

bastille hapishanesi baskını - 1789

bastille hapishanesi baskını, fransa'daki mutlak monarşinin yıkılıp, yerine anayasal bir rejiminin kurulmasını ve kiliseyi önemli reformlara gitmeye zorlayan fransız devrimi için başlangıç noktasıdır.
amerikan iç savaşında bağımsızlık mücadelesi veren kolonilere sağlanan maddi destek ve saray masrafları fransa'nın hazinesi tüketmişti. bu duruma çare arayan kral 16. louis, uzun süredir toplanmayan üçlü meclis'i (etats generaux) topladı. meclis ; soylular, din adamları ve halktan seçilen üç kamaradan oluşuyordu. toplandıktan kısa bir süre sonra soylular ve din adamları ile halk temsilcileri arasında çatışmalar, fikir ayrılıkları başladı. halk temsilcileri kendi aralarında bir kurucu meclis topladılar. tabi bu meclis kral tarafından tanınmadı. fransa’da dış ticaretin artması ile orta sınıf güç kazanmış bunun sonucunda zengin bir burjuva sınıfı ortaya çıkmıştı. halk temsilcileri bu sınıftandı ve giderek artan güçleri sonucunda soylular ve din adamları gibi ülke yönetiminde söz sahibi olmayı istiyorlardı. bu amaçla oluşturdukları kurucu mecliste mutlak monarşinin kaldırılmasını ve bir anayasal düzenleme talep ettiler. talepleri reddedilen burjuvalar, baskılardan bıkmış olan halkında desteğini alarak 14 temmuz 1789 günü bastille hapishanesini bastı ve tutuklu mahkumları serbest bıraktı. 
bastille baskınının ardından 1791 yılında resmi bir kurucu meclis toplandı ve "insan ve yurtdaş hakları bildirisi ( declaration of rights of man and the citizen" yayınladı. sonrada ulusal egemenliğe dayanan bir anayasa hazırlanarak kralın ve kilisenin yetkileri sınırlandırıldı. anayasal monarşi, halk tarafından seçilecek bir meclisin yasama ve yürütme yetkilerini kralla paylaşmasını içermekteydi. soylu sınıf halkın öfkesinden korkup kaçınca framsada feodalite yıkıldı. bu gelişmeler, sadece fransada değil tüm dünyada yaşanacak köklü değişimlerin başlangıcıydı.
feodalizmim zincirlerinden kurtulan fransa ekonomisi büyük bir gelişim gösterecek, bu ise fransa’yı, uluslararası ticaret ve güç rekabetinde önemli bir yere taşıyacaktı. ayrıca ortaya çıkan, insan hakları, eşitlik, özgürlük ve milliyetçilik gibi düşünce hareketleri önce avrupaya ardından dünyaya yayılacak ve mutlak monarşilerin, soylu sınıfların, ruhban sınıflarının sonunu getirecekti.

klemens von metternich

metternich eski avusturya-macaristan imparatorluğu’nun başbakanı ve dışişleri bakanıdır. metternich sisteminin kurucu ve öncüsüdür.
1792'de fransa'nın avusturya-macaristan topraklarının işgali nedeniyle fransız devrimine ve fikirlerine düşmanca bir tavır sergiledi. metternich, halkın egemenliği( public sovereignty) ve ulusal birlik (national solidarity) kavramlarını, ülkesinin bütünlüğüne tehdit olarak gördü ve katı bir politika izledi. avusturya-macaristan imparatorluğu topraklarında birçok farklı etnik nüfusa sahipti, bu nedenle metternich askeri baskıyı arttırdı çünkü bu etnik kökenlerin ülkenin bütünlüğü için bir tehdit oluşturacağına inanıyordu. bununla birlikte, metternich, etnik bağımsızlığa ve milliyetçiliğe karşı olmasına rağmen, rastatt kongresi’nde westphalia halklarının bağımsızlığını savundu. politikaları celiskilide olsa ulkesinin ulusal çıkarlari için onemliydi. avrupa'da bir güç dengesi (balance of power) sistemi kurmak için mücadele etti. böylelikle, fransız devrimi öncesindeki şartlarda olduğu gibi ülkesinin bütünlüğünü korumayı amaçladı.
viyana kongresinde, metternich’in önerisiyle rusya, prusya ve avusturya imparatorlukları arasında kutsal ittifak kuruldu.
bu ittifakın amacı, ülkeleri devrimci, anayasal ve liberalist hareketlere karşı korumaktır. bu sayede birçok ayaklanma; şiddet, basın kısıtlaması ve korku ile bastırıldı. yanlış ve katı politikaları metternich’in sonunu getirdi. bağımsızlık isyanları ve baskılar avusturya halkını kışkırttı ve nihayet halk ayaklandı. 1859'daki bir ayaklanma esnasında, isyancılar başbakan metternich'i öldürdü.

otto von bismarck

otto von bismarck "bismarck agreement system" olarak bilinen ittifaklarla almanya'yi supergüç haline getiren prusya şansölyesidir.
alman birliğinin (german unification) kurulması otoriteler tarafindan bir diplomasi harikasi olarak görülür. birliğini kurmak için danimarka, avusturya ve fransa'yla çarpışması gereken prusya, otto van bismarck'ın stratejileriyle bu işi diplomasi vasıtasıyla çözmüştür.
prusya ilk olarak avusturya adına danimarka'ya saldırır. sonra rusya ve fransa ile barişı sağlayıp avusturya'ya saldırır. avusturya'yı bozguna uğratır. bismarck savaşı uzun süreli düşmanlığa çevirmemek için başkent viyana'ya girmez. çünkü, avusturya ile prusya arasinda ittifak planlamaktadir. son olarak avusturya ve rusya'nın tarafsızlığını sağlayıp fransa'yi da bozguna uğratarak alsas loren'i (kömür madenleri) alır. alsas loren gibi önemli bir endüstri bölgesinin kaybedilmesi hem fransa'yı güçsüz duruma düşürür hem de almanlar'a karşı kışkırtır. bu düşmanlık 20. yüzyılın ortalarına kadar sürer. (prusya'nın avusturya ve fransa'yı yenmesi ıtalya'nın da işine yarar. bu savaşlar sırasında ıtalyanlar da avusturya'dan venedik'i, fransa'dan da roma'yı alıp ıtalyan birliğini sağlamış olurlar.)
alman birliğini sağlayan bismarck, güvenliğini de tam anlamıyla sağlamak ister. bu sebeble sömürge yarışına girişmek yerine ittifaklar kurarak güçlü bir devlet konumuna gelmeye çalışır. zaten doğuda fransa, batıda rusya ile komşu olan bir devletin en büyük sıkıntısının güvenlik olması doğaldır. bismarck, fransa ve rusya ile tek tek başa çıkabileceğini ama ikisiyle aynı anda savaşamayacağını düşünür. alsas loren'i kaybettiği için almanlar'a diş bileyen fransızlar'a karşı avusturya ve rusya ile yakınlaşır. rusya ve avusturya'nın balkanlardaki farklı amaçları ittifakı çıkmaza sürükler ama bismarck bu ülkelerle tek tek anlaşarak yinede güvenliği sağlar . sömürge yarışında fransa ve ıngiltere ile savaşma ihtimali olan ıtalya'yı da ittifaka dahil ederek almanya'yı iyice güçlendirir. böylelikle 1871 yılında birliğini sağlamış olan almanya 1888'de avrupa'nın en güçlü devleti haline gelir. 1888'de imparator olan ıı. wilhelm sömürge yarışına girmek ister, bu yüzden bismarck'la anlaşamaz ve şansölye istifa etmek zorunda kalır.

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

[26 ocak-2 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

26 ocak ile 2 şubat arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi geçen arşivde olduğu gibi venezuela'daki gelişmeler.

abd başkanı trump, 35 gündür kapalı olan federal hükümetin yeniden açılması konusunda kongre ile uzlaştığını açıkladı.

sudan'da ana muhalefetteki milli ümmet partisi lideri sadık el-mehdi, sudan'da yönetimin idareyi bırakması ve bir geçiş hükümetinin kurulması için çağrı yaptı. mehdi, göstericilerin el beşir istifa edinceye kadar sokaklardan ayrılmamasını istedi.

avrupa birliği komisyonu, beşşar esad'ın ab'li diplomatların şam'a giriş ve çıkışını sağlayan çoklu vizeleri askıya aldığını duyurdu.

iran ulusal güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı haşmetullah felahetpişe, israil'in suriye'ye saldırıları sırasında rusya'nın s-300 sistemlerini devre dışı bıraktığını söyledi.

venezuela devlet başkanı maduro, abd ile diplomatik ve siyasi ilişkilerin kesilmesinin iki ülke arasındaki petrol ticaretini etkilemeyeceğini söyledi.

ırak'ın duhok bölgesindeki türk askeri üssüne yapılan 'saldırı' ile ilgili yapılan farklı iddialar nedeniyle milli savunma bakanlığı'nın resmi açıklamasını bekliyoruz.

avrupalı liderler, venezuela'da kısa süre içinde seçimler ilan edilmezse maduro'yu kesin olarak tanımayacaklarını duyurdu.

ırak'taki olaya ilişkin resmi açıklama yayınlandı: "ırak kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize pkk terör örgütünün provakasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır."

amerika birleşik devletleri ile taliban temsilcileri arasında katar'ın başkenti doha'da yapılan barış müzakereleri sona erdi.

abd dışişleri bakanı pompeo, "bütün ülkelerin taraf tutma zamanı geldi. ya özgürlüğü seçen güçlerin yanında olursunuz, ya da maduro ve kargaşasını seçersiniz" dedi. pompeo bütün ülkelere, venezuela devlet başkanı maduro ile ekonomik ilişkilerini bitirmeleri çağrısı yaptı.

rusya dışişleri bakan yardımcısı ryabkov "iran ile suriye’deki ilişkimize müttefiklik diyemeyiz. suriye’de israil’in güvenlik ihtiyaçlarını göz ardı etmiyoruz" dedi.

ıkby hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, duhok'taki türk askerine yönelik saldırı girişiminin perde arkasında “bir el” olduğunu ve bu nedenle olaylara ilişkin inceleme yapılacağını ve olaya karışanların cezalandırılacağını belirtti.

hizbullah genel sekreteri nasrallah, abd'nin çekilme kararı sonrası suudi arabistan ve bae'nin telaşa kapıldığını, bu iki ülkenin türkiye'yi kendileri için suriye'de en büyük tehdit olarak gördüğünü söyledi.

venezuella'nın abd'deki savunma ateşesi albay jose luis silva, kendisini 'geçici başkan' ilan eden muhalif lider juan guaido'yu devlet başkanı olarak tanıdığını söyledi.

ıkby başbakanı barzani, 'biz topraklarımızdan komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmiyoruz. sivil ölümlerinin sorumlusu pkk'dır. yaşananlar pkk'nın bölgedeki varlığı nedeniyle olmaktadır' açıklamasında bulundu.

abd ile ilişkileri bitirme konusunda geri adım atan venezuela lideri maduro, abd ile müzakere etme konusunda anlaştı.

kuzey ırak’ta türk üssüne saldırı yapıldığı sırada bölgede olan ve haberleri halkı tsk’ya karşı kışkırtarak yayınlayan nrt kanalının duhok’taki ofisi, emniyet güçleri tarafından kapatıldı.

sudan devlet başkanı el-beşir, katar emiri al sani ile görüştükten 5 gün sonra kahire'de mısır cumhurbaşkanı sisi ile görüştü.

yunanistan başbakanı çipras, 5 şubat'ta cumhurbaşkanı erdoğan ile görüşmek için ankara’ya gelecek.

israil başbakanı netanyahu, venezuella ulusal meclis başkanı muhalif lider juan guaido'yu ülkenin 'geçici devlet başkanı' olarak tanıdığını duyurdu.

suriye dışişleri bakanlığı gerekli koşullar oluştuğu takdirde adana mutabakatını uygulamaya hazır olduğunu açıkladı.

avustralya dışişleri bakanı payne, ülkesinin venezuela ulusal meclis başkanı juan guaido'yu seçim yapılıncaya kadar geçici devlet başkanı olarak tanıdığını ve desteklediğini belirtti.

kremlin sözcüsü dmitriy peskov, japonya’nın yaptırımları desteklemesinin barış anlaşması imzalanmasını engellediğini, artık 2. dünya savaşı’na son verip anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "şimdiye kadar yaklaşık 4 milyonu suriyeli olmak üzere bütün mültecilere bm hesaplarına göre 35 milyar dolar kaynak aktardık." dedi.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, türkiye ve suriye'nin adana mutabakatını sınır güvenliğinin sağlanması için kullanmasını mümkün gördüklerini söyledi.

daha önce şam ve moskova'ya giden, ardından da riyad'da muhalif liderler ile görüşen birleşmiş milletler suriye özel temsilcisi pedersen, bugün ankara'da dışişleri bakanı çavuşoğlu ile bir araya gelecek.

eski suriye ankara büyükelçisi nidal kablan, türkiye ve suriye arasındaki adana mutabakatı'nın cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın genişleme planlarının etkisini azaltmak için yeniden gündeme getirildiğini söyledi.

rusya'ya ait su-27 avcı uçağının baltık denizi üzerinde abd'nin poseidon p-8a denizaltısavar uçağına önleme yaptığı belirtildi.

venezuela dışişleri bakanlığı, avrupa birliği ülkelerinin ültimatomunu kınayarak, bu durumu sömürgeci ülkelerin eylemleriyle karşılaştırdı.

kendisini geçici devlet başkanı ilan eden amerikan destekli juan guiado, halkı sokağa çağırıp ımf ve uluslararası işlem bankası’ndan ülkesine ambargo uygulamasını istedi.

malezya başbakanı mahathir muhammed, "israil, kınanmayı hak eden suçlu bir devlettir." dedi.

iran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı cihangiri, suriye’nin yeniden imarında bu ülkenin yanında durmaya devam edeceklerini belirterek, basra körfezi ile akdeniz'i demir yolu birbirine bağlayarak ticareti geliştirebileceklerini söyledi.

abd ile taliban arasında süren barış görüşmelerinde "afganların topraklarında terörist barındırmayacağı garantisine karşılık abd'nin de ülkeden tamamen çekilmesi" ilkesi kapsamında mutabık sağlandı.

venezuella’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ulusal meclis başkanı juan guaido, abd'nin yaptırım uyguladığı venezuella'nın petrol şirketleri pdvsa ve citgo'nun hesaplarının kontrolünü aldığını öne sürdü.

'macron karşıtı sağcı le pen'i destekleyen' italya'da içişleri bakanı matteo salvini, "ilk önce fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra macron'la konuşuruz" dedi.

kırgızistan ve türkiye, kırgızistan'da yaşayan türkler ve türkiye'de yaşayan kırgızlar için emeklilik haklarının ve yükümlülüklerinin oluşturulmasında eşit şartlar üzerinde anlaştı.

kendisini venezuela'nın geçici devlet başkanı ilan eden guaido, venezuela meclisi'nden abd, kanada, arjantin, kolombiya ve diğer ülkelere diplomatlar atamak için izin istedi. venezuela meclisi ise guaido'nun belirlediği 11 ülkeye yeni büyükelçilerin atanması kararını onadı.

abd savunma bakan vekili patrick shanahan, "ışid artık bir alanı yönetmiyor. ışid'in artık kuvvet toplama özgürlüğü yok. suriye artık onlar için güvenli bölge değil. onların lider kadrosunun çoğunu ortadan kaldırdık." dedi.

'abd'nin venezuela başkanı' juan guaido, batı sahra'yı devlet olarak tanımaktan vazgeçme karşılığında fas'a kopuk olan ilişkilerin yeniden kurulması teklifinde bulundu. fas, 2009'da polisario cephesi'ne verdiği destek nedeniyle venezuela ile ilişkilerini kesmişti.

abd tarafından washington'a davet edilen ve trump ile görüşen sdg'nin siyasi liderlerinden ilham ahmed, trump’ın 'kürtler için güvenli bölge' kuracağını yinelediğini iddia etti.

hamas'ın askeri kanadı izzeddin kassam tugayları, gazze'ye destek amaçlı yollanan mali bağışın israil tarafından engellenmesinin ardından filistin direnişine sanal para bitcoin ile destek talebinde bulundu.

mgk bildirisi açıklandı: kıbrıs, doğu akdeniz, ege ve karadeniz’deki hak ve menfaatlerin korunmasına yönelik bütün tedbirler devam edecek.

abd başkanı trump, afganistan'da taliban ile süren barış görüşmeleri hakkında, "18 yıllık savaşın ardından yapılan görüşmeler iyi gidiyor. afgan halkı barış istiyor. yakında görüşmelerin ne kadar başarılı olduğunu göreceğiz." dedi.

abd başkanı trump'ın konvoyunun karıştığı trafik kazasında, biri protestocu diğeri gizli servis ajanı olmak üzere 2 kişi yaralandı.

rusya’nın bm daimi temsilcisi vasiliy nebenzya, idlib’in şam hükümetinin kontrolüne geçmesinin komşu ülkelerin de yararına olacağını kaydetti.

almanya dışişleri bakanlığı asya ve doğu avrupa yetkilisi mihael zilberth, rusya'nın kontrolündeki kerç boğazı'na ve karadeniz'e alman savaş gemilerini göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

venezuela devlet başkanı maduro, "biz dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesiyiz. abd, libya ve ırak'ta yaptığı gibi bizim petrolümüze el koymaya çalışıyor." dedi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "bazı batılı ülkeler idlib mutabakatı'nın bozulması için heyet tahrir-üş şam'ı teşvik ediyor" açıklamasını yaptı.

avrupa parlamentosu guaido'yu venezüella geçici devlet başkanı olarak tanıdı. guaido'yu venezuela'nın "geçici devlet başkanı" olarak tanıyan avrupa parlementosu, avrupa birliği (ab) hükümetlerini de guaido'yu tanımaya çağırdı.

milli savunma bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “suriye’de son dönem yaşanan gelişmelerle ilgili görüşmeler yapmak üzere milli savunma bakanlığı'ndan rusya'ya gönderilen heyet temaslarına başladı” denildi.

nato genel sekreteri jens stoltenberg, "orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) olmadığı bir dünyaya hazırlanmalıyız" dedi.

almanya, fransa ve ingiltere’nin iran ile ticaret yapmak amacıyla ortaklaşa “ınstex” adlı bir ödeme mekanizması kurduğu duyuruldu.

fransa ulusal meclisi, protesto gösterilerinde maske takılmasını yasakladı.

lübnan cumhurbaşkanlığı, yeni hükümetin kurulduğunu duyurdu. ülkede 24 mayıs 2018'den bu yana partiler arasında yaşanan kriz nedeniyle hükümet kurulamıyordu.

bae dışişlerinden sorumlu devlet bakanı enver muhammed, ülkesinin suriye'de kürtlere (ypg'ye) büyük sempati duyduğunu ve bae hükümetinin kürtleri koruması gerektiğine inandığını söyledi.

abd senatosu, cumhuriyetçi senatör mitch mcconnell tarafından hazırlanan suriye ve afganistan'dan çekilme karşıtı tasarıya 68'e 23 oyla onay verdi. tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor.

abd savunma bakanlığının, yasa dışı göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için meksika sınırında 3 bin 500 asker daha konuşlandıracağı bildirildi. ek sevkiyatla sınırdaki asker sayısı 5 bin 800'e ulaşacak.

abd'nin kuzey kore özel temsilcisi stephen biegun, pyonyang yönetiminin tüm nükleer malzeme zenginleştirme tesislerini yok etme taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

çin ile abd arasındaki 'ticaret savaşı' nedeniyle ilan edilen 90 günlük 'ateşkes' sona yaklaşırken abd başkanı trump, yeni ticaret anlaşması için çin'e daha fazla zaman verebileceğini açıkladı.

italya dışişleri, "venezuela'daki muhalif lider guaido’yu bm’nin içişlerine karışmama ilkesi gereği başkan olarak tanımıyoruz. başka bir ülkenin içişlerine karışmasına karşıyız." açıklamasında bulundu. italya, guaido'yu tanımadığını duyuran ilk ab üyesi ülke oldu.

abd öncülüğündeki ışid ile mücadele koalisyonu;

2014 -2018 yılları arasında ırak ve suriye’de en az 1190 sivili katlettiklerini, ışid mevzilerine de yaklaşık 32 bin 400 hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu.

abd, türkiye'nin venezuela ile ticaretini incelediğini ve yaptırımlar ihlal edildiğinde harekete geçeceklerini duyurdu. abd, venezuela'nın altın satışlarını durdurmak için 3 ay önce yeni yaptırımlar getirmişti. 2018'de türkiye venezuela'dan 20 tondan fazla altın ithal etti.

avrupa birliği ile japonya arasındaki dünyanın en kapsamlı ticaret anlaşması yürürlüğe girdi. serbest ticaret anlaşması karşılıklı gümrük vergilerinin yüzde 95 oranında indirilmesini öngörüyor.

abd başkan yardımcısı mike pence, ''venezüella için diyalog zamanı bitti, artık harekete geçme zamanı'' açıklamasını yaptı.

israil, türk vatandaşlarının kudüs'ü yılda birden fazla ziyaret etmelerini 18 yaşından küçük türk vatandaşlarının da velisiz şehre girişini yasakladı.

avrupa parlamentosu milletvekilleri, pakistan anayasa mahkemesi'nin 13 aralık 2018 tarihinde fetö'ye bağlı "pak-türk uluslararası çağ eğitim vakfı" kurumunu ve çalışanlarını "terörist" olarak ilan eden kararını kınadı.

macaristan dışişleri ve dış ticaret bakanı szijjarto, "çin ile iş birliği tüm avrupa'nın çıkarına olmasına rağmen ab'nin çin'e yaklaşımı ikiyüzlü" dedi.

daha fazla abd, soğuk savaş'tan bu yana nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'ndan (ınf) resmen çekildiğini açıkladı. nato'nun 29 üyesi, abd'nin bu kararını destekleyerek rusya'yı anlaşmayı ihlâl etmekle suçladı.

6 bayraktar tb2 siha ile 3 yer kontrol istasyonu, katar'a gönderilmeden önceki testlerini başarıyla tamamladı. bu anlaşma ile cumhuriyet tarihinde ilk kez gelişmiş hava aracı ihracatı yapıldı.

muhalif lider juan guaido, yazdığı bir mektupla meksika ve uruguay devlet başkanlarının venezuela devlet başkanı maduro'yla kendisi arasında arabuluculuk yapma tekliflerini reddetti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, ap'nin guaido'yu tanıma kararına tepki göstererek "dış müdahale çözüm getirmez, veneuzuela'da iş savaşa bile neden olur" dedi.

kara kuvvetleri komutanı orgeneral dündar ile ırak sınırının sıfır noktasında komandolarla bir araya gelen milli savunma bakanı akar, "terörist ve destekçilerinin hiçbir kurtuluşu yok." açıklamasında bulundu.

musul'da amerikan menşeli silahlara sahip şii milislerle amerikan askerleri aynı karede görüntülendi.

pkk/kck terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyesi davut baghestani ve beraberindeki 3 kişi adana'da yakalandı.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti kurucu cumhurbaşkanı merhum rauf denktaş’ın eşi aydın denktaş (86), solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

venezuella hava kuvvetleri’nden stratejik planlama direktörü general francisco esteban yanez, ulusal meclis başkanı juan guaido’yu ‘devlet başkanı vekili’ olarak tanıdığını açıkladı.

abd'nin, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nı (ınf) askıya aldıklarını duyurmasından sonra rusya lideri putin de ınf'yi askıya aldıklarını açıkladı.

iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, "biz, maduro'nun meşru hükümetini destekliyor ve venezuela halkının hükümetle kenetlenerek öncekilerde olduğu gibi bu komployu da boşa çıkaracağına inanıyoruz" dedi.

eski ıkby başkanı mesut barzani ile suriyeli muhaliflerin oluşturduğu müzakere yüksek komitesi (myk) başkanı nasır hariri suriye'deki gelişmeleri ele aldı.

önceki arşiv: [19-25 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

[4-8 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

4 eylül ile 8 eylül 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri 17 maddeye sığdırdım. gözden kaçırdıklarımı siz de yazabilirsiniz.

1.) suudi arabistan öncülüğündeki koalisyonun yemen’de çocukları taşıyan otobüsü vurması sonrası ispanya, suudi arabistan ile imzaladığı 400 bombalık anlaşmayı iptal etti.

2.) dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı katar, almanya'ya 10 milyar euroluk yatırım yapma kararı aldı.

3.) çin'in en büyük havayolu şirketi china southern, türkiye'ye dönme kararını resmen açıkladı.

4.) suriye ulusal uzlaşma bakanı ali haydar, kürtler dahil hiçbir etnik grup veya bölge için özel koşulların müzakere konusu olmadığını belirtti.

5.) yunanistan halkların birliği partisi lideri ve eski enerji bakanı panagiotis lafazanis, selanik'in cıa ve fbı tarafından işgal edildiğini söyledi.

6.) katalonya özerk yönetimi başkanı quim torra, ispanya hükümetinden daha fazla yetki değil, bağlayıcı bir bağımsızlık referandumu isteyerek, ayrılıkçıları sokağa çağırdı.

7.) kırmızı listede yer alan ve 4 milyon tl ödülle aranan, pkk'nın dersim saha sorumlusu 'çetin kombat' kod adlı terörist musa çetiner öldürüldü.

8.) güney sudan'da riek machar liderliğindeki silahlı grup, ülkede çatışan taraflar arasındaki nihai barış anlaşmasının 13 eylül'de etiyopya'da imzalanacağını açıkladı.

9.) abd'li senatör dick black, suriye'nin başkenti şam'da beşar esad ile görüştü.

10.) yunan medyası, türk sondaj gemileriyle birlikte savaş gemilerinin akdeniz'e gelerek yunanistan'ı tehdit ettiğini yazdı.

11.) çin ticaret bakanlığı, abd'nin 200 milyar dolarında çin ürünlerine yüzde 25 gümrük tarifesi uygulamasını hayata geçirirse karşı önlemler alacaklarını bildirdi. (abd'nin en fazla borcunun olduğu ülke çin.)

12.) rusya dışişleri bakan yardımcısı ryabkov, idlib'e bir operasyon başlatılıp başlatılmayacağının cuma günü gerçekleşecek olan tahran zirvesi'nde belli olacağını söyledi.

13.) iran atom enerjisi kurumu sözcüsü kemalvendi, nükleer anlaşmanın geçerliliğini yitirmesi halinde faaliyetlerin anlaşma öncesinden daha ileri düzeyde sürdürüleceğini belirtti.

14.) abd başkanı donald trump'ın eski seçim danışmanı george papadopoulos, fbı’ya yalan söylediği gerekçesiyle rusya soruşturması kapsamında hapis cezası alan ilk kişi oldu

15.) fransa savunma bakanı florence parly, geçen yıl bir rus uydusu nun, fransız-italyan ortaklığında faaliyet sürdüren bir askeri iletişim uydusuna yönelik casusluk denemesinde bulunduğunu söyledi

16.) abd dışişleri bakanlığı sözcüsü nauert, basra'daki gösterilerle ilgili, "güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya ve diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz." dedi.

17.) trump yönetiminin venezuela'da ordu içindeki rahatsız askerlerle gizli darbe planı görüşmeleri yaptığı ileri sürüldü.(nyt)

en son arşiv:
[1-4 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

türkiyenin brics üyeliği çalışmaları

ekonomik olarak türkiye'ye fayda sağlayabilecek girişim.

[15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü abbas mousavi, iran’ın, avrupa birliği'ne 2015 yılında imzalanan ‘iran nükleer anlaşması’na dair yükümlülüklerini yerine getirerek anlaşmayı kurtarma çağrısı yaptığını duyurdu.

suriye'nin moskova büyükelçisi haddad, s-400'ler ile ilgili, “türkiye şu anda rusya ile birlikte astana sürecinin garantör ülkesi olduğundan ve adımlarını rusya ile koordine ettiğinden, bu konu ilgi alanımızda bulunmuyor” dedi.

pentagon sözcüsü sean robertson yaptığı açıklamada, ”suriye’nin kuzeyine (türkiye tarafından) yapılacak tek taraflı bir saldırıdan endişe duyuyoruz. özellikle abd askerlerinin olduğu yere yapılacak böyle bir hamle kabul edilemez.” dedi.

avrupa birliği, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını açıkladı. karar kapsamında fon kesintisi ve üst düzey toplantıların şimdilik yapılmaması bulunuyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi mogherini, "iran'ın nükleer anlaşmayı yeniden tam olarak uygulaması için çalışacağız" dedi.

rus dışişleri bakan yardımcısı gruşko ab'nin, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemediklerini söyledi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, ab'nin yaptırım kararı ile ilgili, "ab'nin bize ihtiyacı var. aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar." dedi. çavuşoğlu, "türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. doğu akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz. rum kesimi de ab'yi arkasına almasın. rum kesimini muhatabı kktc'dir. bir an önce akıllarını başlarına alsınlar.'' ifadelerini kullandı.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, fatih, yavuz ve barbaros gemilerinin ardından mta oruç reis sismik araştırma gemisinin marmara'daki faaliyetlerinin ardından doğu akdeniz'e gönderileceğini duyurdu.

ab'nin yaptırım kararının ardından açıklama yapan çin, "doğu akdeniz'de olanları büyük bir dikkatle izliyoruz. çin hem kıbrıs, hem de türkiye ile dostane ilişkiler sürdürmekte." ifadelerini kullanırken, türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemiyoruz.

kuzey kore, abd'nin güney kore ile ortak askeri tatbikat düzenlemeye devam etmesi halinde, washington ile yeniden başlatılması yönünde mutabakata varılan çalışma düzeyindeki nükleer görüşmelerin etkileneceği uyarısında bulundu.

abd dışişleri bakanı pompeo, iran’ın ortak tehdit olduğunu savunarak “suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi arap ülkeleri, yahudi devleti israil gibi, onlarda bizim gördüğümüz ortak tehdidi görüyor” dedi.

kktc başbakanı ersin tatar, son dönemde doğu akdeniz'de gerginliğin tırmanmasıyla ilgili, “sıcak çatışmadan en fazla güney kıbrıs korksun. herhangi bir gerilim veya allah korusun, çatışma durumunda esas kaybedecek olan güney kıbrıs'tır” dedi.

yeni devlet başkanı zelenskiy'in putin ile görüşmesine rağmen ukrayna, rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlarını (31 aralık 2020) sürdürme kararı aldı.

brezilya'da yüksek mahkeme, devlet başkanı bolsonaro'nun oğlu senatör bolsonaro'nun hesabında şüpheli mevduat hareketlerine rastlandığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmayı, soruşturmanın başlangıcında delillerin yargıç onayı olmadan toplandığını belirterek askıya aldı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, türkiye'nin s-400 edinmesine yönelik, "nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda henüz bir değerlendirmemiz yok ve önceden de belirtemiyoruz" dedi.

rusya başbakan yardımcısı yuriy borisov, "türkiye'ye rus yapımı savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşma için görüşmeler yapılması olası ihtimaldir." dedi.

erbil başkonsolosluğu'nda görevli bir türk diplomat, sık sık türk diplomatların yemek yemek için gittiği bir restoranda susturucu silahla düzenlenen saldırıda şehit oldu.

güney kıbrıs rum yönetimi dışişleri bakanı nikos hristodoulidis, "türkiye ile iş birliği tüm tarafların faydasına olur." dedi.

sudan'da askeri geçiş konseyi ile muhalefeti temsil eden özgürlük ve değişim bildirgesi güçleri ittifakı arasında 39 aylık geçiş sürecini başlatacak ön anlaşma niteliğindeki siyasi belge imzalandı.

filipinler devlet başkanı duterte, izlanda’nın kendisini bm’ye şikâyet etmesi hakkında ‘beyaz adamlar tarafından yargılanmak istemediğini, bunun aptallık olacağını’ söyledi.

abd, resmi açıklama yaparak türkiye'yi f-35 programından çıkardıklarını açıkladı. öte yandan beyaz saray, f-35'lerin eğitimi için gönderilen türk pilotların türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın iki kez veto ettiği abd'nin suudi arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek 3 tasarıyı tekrar onayladı.

dışişleri bakanlığı, abd'nin f-35' kararına ilişkin, "abd’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

nato genel sekreteri stoltenberg, "türkiye'nin nato'ya katkısı ve nato'nun türkiye ile iş birliği, f-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. s-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir nato müttefiki olarak türkiye s-400'lerden çok daha fazlasıdır." dedi.

rusya'ya ait sivil ve askeri silah teknolojileri şirketi olan rostec'in başkanı chemezov, rusya'nın türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek, türkiye'ye su-35 avcı uçağı satışı için yeşil ışık yaktı.

abd, suriye’nin güneyinde desteklediği, ancak bir süre önce yardımı kestiği suriyeli muhaliflerin özgür suriye ordusu’na yeniden eğitim vermeye başladı. eğitimin ışid hücreleri ve iran destekli silahlı gruplara karşı olduğu belirtiliyor.

ak parti, chp, mhp ve iyi parti, doğu akdeniz'de hidrokarbon arama çalışmalarıyla ilgili ortak bildiri yayımladı. bildiride, ''devletimizin doğu akdeniz'deki arama çalışmalarını doğru ve yerinde buluyoruz'' denildi.

milli savunma bakanı akar, beraberinde genelkurmay başkanı güler ve kuvvet komutanları ile suriye sınırındaki birliklerde denetlemelerde bulunmak üzere hatay’da.

savunma sanayii başkanı ismail demir abd'nin f-35 kararıyla ilgili, "askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok." dedi.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'deki mültecilere destek olmak üzere 1.410 milyar euro tutarında özel tedbiri kabul etti.

gkry lideri anastasiadis'in, 'görüşme çağrısı' yapan kktc lideri mustafa akıncı’yla görüşmeye hazır olduğu açıklandı.

abd başkanı trump, türkiye'nin s-400 alımı ve f-35 programından çıkarılması sonrasında yaptığı açıklamada, "s-400 konusunda türkiye’ye şu anda yaptırım arayışında değilim.” dedi.

türk savaş uçaklarının kerkük'ün kuzeybatısında yer alan terör örgütü pkk'nın kamplarını bombaladığı bildirildi.

litvanya’ya iki adet f-35 beşinci nesil savaş uçağı teslim edildiği bildirildi.

doğu akdeniz’deki arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, çin ve rusya gibi ülkelerle işbirliği olasılığı hakkında, “türkiye petrolleri bazı şirketlerle görüşme yapıyor” dedi.

bahreyn dışişleri bakanı halid bin ahmed el halife, washington'daki 'dinlerin özgürlüğü' adlı konferansta israil dışişleri bakanı yisrael katz ile bir araya geldi.

fas'ta mahkeme, biri norveç diğeri danimarka vatandaşı iki kadın turistin çadırda öldürülmesiyle ilgili davada 3 sanığı idam cezasına çarptırdı.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, rum yönetimi lideri nikos anastasiadis ile görüşmesi öncesi, "hepimiz sayın rum liderden açıklık istiyoruz. sayın rum lider ne istiyor? amacı ne? kıbrıs'ta nasıl bir gelecek öngörüyor? farklı ortamlarda farklı söylemler dönemi artık bitmelidir" dedi.

önceki arşiv: [10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

rum ortodoks kilisesi başpiskoposu ıı. hrisostomos, “türkiye’nin izlediği dış politikanın ilk defa bu kadar yanlış gittiğini ve erdoğan’ın yaratmış olduğu islami politika nedeniyle, dünyada kimsenin kendisini istemediğini” söyledi.

iran hükümet sözcüsü ali rebii, ülkesinin tarihi boyunca böylesi yaptırımlarla karşı karşıya kalmadığını belirtti. başkent tahran'da basın toplantısı düzenleyen rebii, "abd'nin iran'a yönelik şu anki yaptırımları önceki dönemlerle hiçbir şekilde kıyaslanamaz." dedi.

iç güvenlik operasyonları kapsamında, hakkari merkez kırsalında devam eden operasyonda 3 jandarma personeli şehit oldu, 1 jandarma astsubayçavuş ise yaralandı.

fransa cumhurbaşkanı macron, fransa ulusal bayramı bastille günü arifesinde, uzaya tahsis edilmiş bir askeri komutanlığın oluşturulacağını duyurdu.

güney kıbrıs’ın en büyük gazetesi phileleftheros’un haberine göre, fatih sondaj gemimizin baf çevresinde sondaj faaliyetleri sonucunda 170 milyar metre küplük doğal gaz rezervi keşfettiği ve s400'lerin kıbrıs’ı da koruyacağı iddia edildi.

iranlı mevkidaşı zarif ile konuşan ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, tahran'ın cebelitarık'ta el konulan petrol tankerinin suriye'ye gitmeyeceği garantisini vermesi halinde tankerin serbest bırakılabileceğini söyledi.

abd'nin türkiye’nin s-400 alımına yönelik yaptırımları gelecek hafta açıklamayı planladığı belirtildi. [bloomberg]

abd'nin s-400 tepkisiyle ilgili konuşan rusya federasyon konseyi’nin uluslararası komitesi başkanı konstantin kosaçev, “abd her açıklamasında bayağı bir şekilde kendi çıkarlarını öne sürüp müttefiklerine kendi silahlarını almasını dayatıyor.” ifadelerini kullandı.

türkiye, kktc'nin kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik rum tarafına sunduğu yeni iş birliği önerisine tam destek verdi.

abd temsilciler meclisi, güney kıbrıs rum yönetimine uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasayı kabul etti.

fransa cumhurbaşkanı macron, nükleer enerji ile çalışan barracuda sınıfı yeni denizaltı suffren'i resmi olarak tanıttı.

dün trump'ın başkanlık uçağı air force one'da bulunan cumhuriyetçi senatör ron johnson, “yaptırımlar olacak. f-35 üretiminden (türkiye’yi) hemen çıkaracağız. yani türkiye için iyi olmayacak. gerçekten de talihsiz.” dedi.

milli savunma bakanlığı, "dün saat 22.00'de ırak'ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı pençe-2 operasyon planı çerçevesinde yeni bir harekat başlatıldı." açıklamasında bulundu.

ingiltere'nin kolonisi olan cebelitarık özerk yönetimin polisi, 'suriye'ye yönelik ambargoyu ihlal ederek petrol taşıdığı 'gerekçesiyle 4 temmuz'da el koyduğu iran tankerinde, gemi kaptanının da aralarında olduğu 4 mürettebatı tutukladı.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın, iran'a karşı herhangi bir askeri müdahaleden önce kongre onayı almasını öngören yasal düzenlemeyi oy birliğiyle kabul etti.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü geng shuang, çin'in taiwan'a silah satacak abd şirketlerine yaptırım uygulayacağını belirtti. abd kısa süre önce taiwan'a 2.22 milyar dolar tutarında silah satmayı planladığını açıklamıştı.

daha fazla cnn’e konuşan nato yetkilisinin, “hangi askeri teçhizatı aldıklarına karar vermek müttefiklere kalmış. ancak, türkiye'nin s-400 sistemini edinme kararının olası sonuçları konusunda endişeliyiz” dediği belirtildi.

ankara’ya s-400 hava savunma sistemi malzemelerini getiren antonov ra-76363 kodlu uçak ve ardından gelen 2 rus uçağı ankara mürted askeri havaalanı'na iniş yaptı.

sudan'da yeni bir darbe girişimi olduğu ve bunun engellendiği duyuruldu. sudan'daki askeri yönetim, engellenen yeni darbe girişiminin muhalefetle varılacak nihai anlaşmayı baltalamayı amaçladığını ve girişimde bulunan bir komutan ve bazı subayların gözaltına alındığını açıkladı.

milli savunma bakanlığı, s400 hava savunma sisteminin intikalinin bugün başladığını duyurdu. msb: "s-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sisteminin birinci grup malzemelerinin mürted hava meydanı / ankara’ya intikali 12 temmuz 2019 tarihinden itibaren başladı."

abd, venezuela'nın askeri istihbarat direktörlüğüne yaptırım uygulanması kararı aldı.

rusya devlet başkanı putin ile ukrayna devlet başkanı zelenskiy, ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümü konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "türkiye'nin kıta sahanlığı ile bazı adaların egemenliğini kaybettiği" iddialarının temelsiz olduğunu belirterek, "hükümetimizin, doğu akdeniz'de meşru hak ve çıkarlarımızı koruma konusundaki kararlılığı tamdır." dedi.

bm genel sekreteri'nin kıbrıs özel temsilcisi spehar'la görüşen güney kıbrıs rum yönetimi başkanı nikos anastasiadis, kktc cumhurbaşkanı mustaf akıncı ile görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

geçtiğimiz hafta sonu gazimağusa'yı ziyaret eden cumhurbaşkanı yardımcısı oktay, cumhurbaşkanı erdoğan tarafından 'makamı adına' kktc ile ilgili koordinasyon işlerini yürütmek üzere görevlendirildi.

çin yönetimi, uygurların derhal serbest bırakılması çağrısıyla 22 ülkenin imzaladığı mektubu gerçekleri yansıtmamakla eleştirdi. pekin, mektupta yazılanları 'iftira' olarak niteledi.

kuzey kore, güney kore'nin f-35 savaş uçağı alımına tehditkar bir açıklamayla karşılık verdi. pyongyang, seul'un filosuna katacağı savaş jetlerine karşılık yeni silahlar geliştireceğini açıkladı.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'nin doğu akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı tedbir seçeneklerinin ab konseyine iletildiğini açıkladı.

abd dışişleri bakanı pompeo, srebrenitsa soykırımının 24. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır." dedi.

sudan geçici askeri konseyi, bae'nin çekileceği iddialarının ardından suud öncülüğündeki arap koalisyonu güçleri bünyesinde bulunan sudan askerlerinin yemen’de kalmaya devam edeceğini söyledi.

israil eğitim bakanı rafi peretz, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, diyasporadakilerin yahudi olmayanlarla yaptıkları evlilikleri yahudi soykırımı (holokost) ile kıyasladı.

bm suriye özel temsilcisi pedersen, "suriye'de geniş kapsamlı bir siyasi sürecin önünü açacak anayasa komitesinin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya çok yakınız." dedi.

libya'da hafter güçlerinin başkent trablus'a yönelik taarruzda kullandığı üste ele geçirilen füzelerin, fransız ordusuna ait abd yapımı javelinler olduğu teyit edildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "ırak'la bir mutabakat imzalamadık ancak konuşmalarımızda pkk'nın bölgeden temizlenmesi konusunda mutabık kaldık." dedi.

önceki arşiv: [4 - 9 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[4 - 9 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

washington post'a yazan pkk lideri cemil bayık, türkiye'deki siyasi krizin belirginleştiğini iddia ederek 'çözüm sürecine hazır olduklarını' ilan etti.

dışişleri bakanlığı, washington post gazetesinin, terör örgütü pkk'nın elebaşlarından cemil bayık'ın yazısını yayımlamasına tepki göstererek, "pkk'nın elebaşlarından biri, bugün washington post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır." ifadesini kullandı.

bm güvenlik konseyi, libya'da hafter'in düzenlediği 40'tan fazla göçmen ve mültecinin ölümüne neden olan hava saldırısını görüştüğü oturumunda, abd'nin desteğini alamadığı için saldırıyı kınayamadı.

savunma sanayi başkanı ismail demir, s-400’ler ile ilgili olarak “haftaya göreceksiniz, faaliyetleri takip edeceksiniz.” dedi.

beyaz saray ekonomi danışmanı larry kudlow, "abd ile çin arasında ticaret görüşmeleri gelecek hafta başlayacak" dedi.

pakistan ulusal hesap verme bürosu başkanı ikbal, ülkede son 30 yılda yöneticilik yapanlara yönelik yolsuzluk operasyonu olacağını söyledi.

enerji şirketi gazprom, 95 milyar dolarlık piyasa değeri ile rusya'nın en değerli şirketi oldu.

trump ile görüşmesinden sonra yapılan açıklama göre mısır cumhurbaşkanı sisi, libya'da ülkesinin halife hafter'i desteklediğini vurguladı.

iran devrim muhafızları komutanlarından murteza reza, suriye'ye ham petrol götürdüğü belirtilen, iran tankerini cebelitarık'ta durduran ingiltere'nin gemilerine müdahale edebileceklerini söyledi.

reyhanlı'daki araç patlaması ile ilgili 'terör bağlantısı olabilir' ifadelerini kullanan cumhurbaşkanı erdoğan, "suriyeli 3 kişi. ama aracın içerisinde bomba olduğu belli. onun patlaması neticesinde içişleri bakanımın verdiği bilgiye göre 3'ü de ölmüş." dedi.

tahran'ın cuma imamı ayetullah muvahhidi kirmani, israil'i yok etmek istediklerinde bu ülkedeki nükleer santralleri hedef almalarının yeterli olacağını söyledi.

ispanya, cebelitarık kıyısının tartışmalı sularında iran petrol gemisin el koyması sebebiyle ingiltere hakkında resmi şikayet başvurusunda bulunmayı planladığını açıkladı. ispanya, cebelitarık üzerinde hak iddia ediyor.

sudan'da muhalefet ile askeri yönetim arasında anlaşma sağlandı: geçiş dönemi 3 yıl 3 ay sürecek. seçim, bu süreç sonrasında gerçekleşecek. 21 ay asker, 18 ay ise bir sivil devlet başkanı olacak. başkanlık konseyi, 5 sivil, 5 asker ve bir ortak 'sivil'den oluşacak.

cumhurbaşkanı erdoğan, libya'da son yaşanan gelişmelerin ardından sürpriz bir karar ile dolmabahçe'de ulusal mutabakat hükümeti başkanlık konseyi başkanı fayiz mustafa es-serrac ile bir araya geldi.

isveç dışişleri bakanı margot wallström, "'1915 ermeni ve süryani soykırımı' iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım" dedi.

bolu'da bir otomobilde nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan piyasa değeri 72 milyon dolar olan 18,01 gram kaliforniyum ele geçirildi.

kktc başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı kudret özersay, doğu akdeniz'de denge kurulduğunu ve artık sahaya çıkıldığını belirterek, bölgede bir 'oldubittiye' de izin vermeyeceklerini söyledi.

gürcistan ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma bakanı natiya turnava, rusya ile ekonomik ve pragmatik ilişkilere sahip olmanın gürcistan'a fayda sağlayacağını söyledi.

enerji bakanı dönmez, "yavuz gemisi şu anda mersin taşucu'nda bazı ikmalleri ve son kontrolleri yapılıyor. inşallah bir hafta içerisinde doğu akdeniz'de kktc'den aldığımız ruhsat bölgesinde, karpaz'da yavuz gemisi'nin ilk sondajına başlamış olacağız" dedi.

mossad'ın eski başkanı şabtay şavit, “israil barış istemiyor, eğer isteseydi, çok zaman önce filistin yönetimi'yle barışırdı” açıklamasında bulundu.

iran dışişleri bakan yardımcısı abbas arakçi, "(nükleer anlaşmada) taahhüt ettiğimiz zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğimizi ilan ediyoruz" dedi. arakçi, zenginleştirilmiş uranyum sınırı olan yüzde 3.67'yi bugün aştıklarını duyurdu.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, almanya'dan, suriye'nin kuzeyine asker göndermelerini beklediklerini söyledi. jeffrey, "alman askerlerinin bizim bir kısım askerlerimizi ikame edebilmelerini istiyoruz" dedi.

terör örgütü pkk/kck'nın sözde başkanlık ve yürütme konseyi üyesi diyar garip muhammed, mit ve tsk'nin ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi. operasyon, 'kandil'de ilk defa üst düzey bir pkk'lının etkisiz hale getirilmesiyle' dikkati çekti.

afganistan'ın gazne vilayetindeki milli istihbarat başkanlığı binasına bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi.

sudan askeri geçiş konseyi başkan yardımcısı orgeneral muhammed hamdan daklu hmidti, suudi arabistan ve bae'nin sudan'a sunduğu 3 milyar dolarlık yardım paketine dokunulmadığını söyledi.

hong kong'da binlerce gösterici, suçluların çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısının iptali için düzenlenecek protesto yürüyüşü için kent merkezinde toplandı.

abd'nin afganistan özel temsilcisi halilzad, katar'da taliban ile yapılan görüşmelerde 4 konu üzerinde ilerleme kaydedildiğini söyledi:

- terörle mücadelenin garanti edilmesi
- ateşkesin sağlanması
- yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi
- taliban'ın doğrudan kabil ile görüşmesi

cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, kktc'ye giderek, kapalı maraş'ın da bulunduğu gazimağusa şehrini ziyaret etti. vatandaşlarla tokalaşan oktay, "birlikte olduğumuzu, türkiye'deki herkesin sizi yürekten sevdiğini bilin." dedi.

yunanistan'da düzenlenen erken genel seçimin galibi kiriakos miçotakis liderliğindeki merkez sağ yeni demokrasi (nd) partisi oldu. resmi olmayan sonuçlara göre;
- nd 39,8% (158 sandalye)
- syrıza 31,5% (86 sandalye)

cumhurbaşkanı erdoğan miçotakis'i arayarak tebrik etti.

batı afrika ülkesi nijerya'nın kuzeydoğusunda, boko haram terör örgütünün düzenlediği saldırıda 10 asker hayatını kaybetti.

afrikalı liderler dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri olacak afcfta anlaşması için nijer'de bir araya geldi. afrika'nın en büyük ekonomisi nijerya ile benin, zirvenin açılışında anlaşmayı kabul etti. 55 afrika ülkesinden sadece eritre anlaşmayı imzalamadı.

umman dışişleri bakanı yusuf bin alevi, suriye'nin başkenti şam'a gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret kapsamında esad ile bir araya geldi.

abd ile gerginliğe neden olan s-400'lerin bu hafta türkiye'ye sevkiyatının başlaması planlanıyor. böylece türkiye, s-400 satın alan ilk nato ülkesi olacak. 15 temmuz sonrası “mürted” olarak değiştirilen akıncı üssü'ne hangarlar ve rampa yerleri inşa edildi.

ukrayna genelkurmay başkanlığı sözcüsü leonid zalyubovski, “rus gemiler onarım bahanesiyle, türkiye’nin sorumluluğundaki istanbul boğazı’ndan geçiş konusunda, montrö anlaşması’nı ihlal ediyor” dedi.

kıbrıs rum yönetimi, türkiye’nin yavuz gemisini kıbrıs kıyılarında sondaj çalışmaları için göndermesinin ardından yayınladığı mesajda “bunun ada’nın bağımsızlığına yönelik en ciddi ihlal olduğunu” kaydetti.

almanya, abd'nin isteğini "suriye'ye kara birliği göndermeyi düşünmüyoruz" diyerek reddetti.

ukrayna devlet başkanı vladimir zelenskiy, rusya devlet başkanı vladimir putin'i belarus'un başkenti minsk'te kırım ve donbas'ı görüşmeye davet etti.

libya’nın doğusunda alıkonulduktan sonra serbest bırakılan 6 türk vatandaşımız istanbul yolunda.

katar dışişleri bakanlığı, doha'da iki günlük afgan taraflarının arasında düzenlenen barış konferansının almanya'nın katılımıyla başarılı sonuçlandığını açıkladı. konuyla ilgili detay verilmedi.

iran genelkurmay başkanı muhammed bakıri, ingiltere'nin cebelitarık boğazı'nda iran'a ait petrol tankerine el koymasına karşılık vereceklerini söyledi.

gürcistan'da rusya lideri putin'e hakaret eden rustavi2 televizyonunun sunucusu giorgi gabunia'nın bir süreliğine görevinden alındığı duyuruldu. tiflis hülümeti, mecliste yaşanan gerginlik sonrası artan rusya karşı protestolara rağmen moskova ile 'buzları eritiyor'.

afp'deki iddialarından ardından birleşik arap emirlikleri'nin, stratejik nedenlerden dolayı suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesinde yemen'de savaşan askerlerini geri çekmeye başladığı belirtildi.

Toplam entry sayısı: 9

cemal kaşıkçı

veliaht prens muhammed bin selman'ın gelecekteki otoritelerce degerlendirilirken; büyük sapkınlıklarının ilki olarak anilacak aydın kisi ve suudi asıllı gazeteci. kendisi aynı zamanda uluslararası hukukun işlevsizligini bir kez daha gozler onune serdi ki bu vesileyle gelecekte a.b.d , ısrail ve arap dunyasınin daha da yakınlaşacağıni soyleyebiliriz. amerikanın fetö gibi örgütler aracılığıyla ılımlı islam politikaları adı altinda ,ortadoğuda otorite kurma planlarını türkiye üzerinden değil suudi arabistan uzerinden yurutmeye kararlı oldugunu görüyoruz. cemal kaşıkçı bu yakinlasmanin ilk kurbani olarak tarihe geçmistir

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

önem sirasıyla:
1) türk ırkının genlerine bazı alt ırkların genlerinin bulaştırılması
2) atatürkçülüğün (özellikle laiklik) anlaşılamamasi veya yanlis anlasilmasi
3) jeopolitik konum, ihtiyarlar ve cahillik

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

ben bu konuya biraz daha temel düzeylerden sıradan bir insanın seviyesinde tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
1) george orwell - hayvan çiftliği
2) george orwell - 1984
3) niccolo machiavelli - prens
4) niccolo machiavelli - hükümdar
5) alfa yayınları - siyaset
6) daron acemoğlu - ulusların düşüşü
7) chinua achebe - afrika üçlemesi (parçalanma)
8) david runciman - politika
9) george saunders- phil’in dehşet verici kısa saltanatı
10) henry kissinger - diplomasi
11) henry kissinger - dünya düzeni
12) jared diamond - çöküş
13) jean jacques rousseau - toplum sözleşmesi
14) john perkins- bir ekonomik tetikcinin ıtirafları serisi (1-2-3-4)
15) karl kautsky - thomas more ve ütopyası
16) kınalızade ali efendi - devlet ve aile ahlakı
17) münci kapani - politika bilimine giriş
18) n. v. yeliseyeva - yakın çağlar tarihi
19) paul kennedy - büyük güçlerin yükseliş ve çöküşleri
20) eric j. hobsbawm - sanayi ve imparatorluk
21) thomas l friedman - dünya düzdür
22) thomas hobbes - leviathan
23) toloy tanrıdağlı - akıl haritası 21.yüzyılda strateji,ekonomi, ve globalizm
24) william woodruff - modern dünya tarihi
25) zbigniev brezezinski - büyük satranç tahtası

cemal kaşıkçı

veliaht prens muhammed bin selman'ın gelecekteki otoritelerce degerlendirilirken; büyük sapkınlıklarının ilki olarak anilacak aydın kisi ve suudi asıllı gazeteci. kendisi aynı zamanda uluslararası hukukun işlevsizligini bir kez daha gozler onune serdi ki bu vesileyle gelecekte a.b.d , ısrail ve arap dunyasınin daha da yakınlaşacağıni soyleyebiliriz. amerikanın fetö gibi örgütler aracılığıyla ılımlı islam politikaları adı altinda ,ortadoğuda otorite kurma planlarını türkiye üzerinden değil suudi arabistan uzerinden yurutmeye kararlı oldugunu görüyoruz. cemal kaşıkçı bu yakinlasmanin ilk kurbani olarak tarihe geçmistir
Henüz takip eden biri yok.