hariciyeci

Durum: 68 - 5 - 0 - 0 - 14.01.2019 16:41

Puan: 614 -

6 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 4

14 ocak 2019 trump'ın türkiye'yi tehdit etmesi

abd çekileceğini beyan etti. tüm dünya da duydu. aylardır bölgeye askeri sevkiyatımız devam ediyor. şimdi çıkıp da böyle beyanlarda bulunmanın hiçbir anlamı yok. yapılacak olan belli. türk askeri bölgeye girecek ve dümdüz edip çıkacak. fazlasıyla oyaladılar ve geç kaldık. açıklamanın üzerine f16 lar uçuş yapıp bölgeye intkal etmeliydi. onların anladıkları dil bu. sert ve kararlı duruştan bir adım bile geri durmamak.

abd ulusal güvenlik danışmanı bolton'un ankara ziyareti

geldiği gibi gitti. en başından beri yapılması gereken yeni yeni yapılmaya başladı. diplomatik açıdan çok net bir cevap oldu. kararlılığımızın göstergesi niteliğinde. süreci uzatma yoluna gidilecekti ama dinlenmedi bile.

abd suriye’den neden çekiliyor

abd bu işin bir sonunun olmayacağını görebilecek tecrübede bir devlet. bölgeye hakim 3 unsur var. türkiye, rusya, iran. abd penceresinden bakarsak olaya köklü devlet geçmişi olan türkiye gibi bir devleti kendisine küstürüp kendi güdümünden uzaklaşmasını seyretmektense, ypg gibi bir terör örgütünün hem de hiç bir güvencesi olmayan ve yarın ne yapacağı meçhulken ortadan kaldırılıp ardından yeni bir politika ile bölgede türkiye ile işbirliği yapmak kendierinin her zaman için faydasına olacaktır. hep söylüyorum abd eski tanıdığımız abd değil. bu tip kararlar alınması beni şaşırtmıyor. yorgun bir abd var. ve eminim ki suriyeden ve ypg den çok daha önemli uzun vadede planları vardır. ayrıca çoktan bitmiş olası gereken bu suriye konusu sizce de çok uzamadı mı? şahsen ben sıkıldım artık. yoksa bu kısır döngü senelerce devam edecek. biz kürt devleti kurdurmak istemeyeceğiz, abd isteyecek, rusya bir taraftan, iran bir taraftan, israil bir taraftan. parmaktaki kangren önce kola şimdi de vücuda doğru yayılmaya başladı. türkiye ypg yi oradan kaldıracak. artık bu defter kapanmalı.

suriyede nasıl bir askeri veya siyasi son öngörüyorsunuz?

öngörülemez gibi dursa da bir takım çıkarımlarda bulunmak da zor değil aslında. bölgede askeri varlığın devam ettiği sürece masada söz hakkına sahipsin. kaldı ki en uzun kara sınırımızın olduğu ve nüfusunun resmi rakamlara göre 3 milyon civarı (bence en az 6 milyon) suriyelinin kaçıp geldiği şu durumda olabilecek en hızlı ve çabuk şekilde gerek askeri gerek siyasi tüm somut adımlar atılmalı.

süreç en başından beri aleyhimize işlemiş gibi görünse de artık ibrenin bize doğru döndüğünü gözlemlemeden geçmemek gerekir. bölgede konumu itibari ile de en büyük yük de yine bize düşüyor. tahminimce kış bitimi bahar aylarının başında ypg unsurlarına da gereken askeri operasyon yapılacaktır. kimse de gelip bu ypg terör örgütü bunu burdan temizleyelim demeyecek. bunu yine afrinde olduğu gibi biz kendimiz halledeceğiz. bölgeye de ciddi anlamda artık adapte olduğumuzu ve askeri operayon açısından ypg ile kolaylıkla baş edip bölgeyi kontrol altına alacağımızı düşünüyorum.

son olarak içerdeki suriyeli sığınmacıların kapsamlı bir çalışma ile bölge bölge temizlenip geri göndermek açısından hazır tutulmaları gerekiyor. gerekirse suriyedeki evlerini bizim müteahhitler yapsın yeniden inşa edelim gönderelim. yıllara göre genel nüfus içerisindeki payları gittikçe artıyor. burada kalıcı olmayacaklarını ve bir ülkeleri olduğunu hatırlatmak gerek ara ara. kendi memletine bunu yapan bize neler yapar. taksimdeki kutlamaları unutmadık. kutlama yapmasını bilen evinin yolunu da bilir elbet.

polıtıkleşen türkıye

tam tersi oldu. politikaya yönelen toplum böyle olmaz. politikaya yönelen toplum acaba ben konuşursam başıma bir iş mi gelecek diye düşünmez. eleştirmekten korkmaz politkleşen toplum. mesela sivil toplum kuruluşlarında artış görülmesi gerekirken bunun esamesi bile okunmuyor. toplumu geçtim gazeteci kimliği taşıyan insanlar konuşmaktan, yazmaktan çekinir oldu. böyle bir durumda toplum politikaya yöneliyor demek olanlardan bir haber yaşadığınızı gösterir. insanlar tam aksine kaçıyorlar politikadan. anacak siyasiler özelinde ama sadece siyasiler özelinde dış politikada daha çok sesi çıkan bir türkiye diyebiriz. fakat bunun da fazla sürdürülebilir olmayacağı kanaatindeyim. önce toplum buna adapte olmalı.

torpil sorunu

liyakat sistemini uygulayamadıkça tüm kurumlar, kuruluşlar, özellikle üniversiteler, devlet daireleri hatta yandaşa peşkeş çekilen birçok özelleştirme dahi yozlaşarak işlevselliğini yitirmeye devam edecektir. sonuçları işe ekonomik krizler, işsizlik, siyasi kaos.. vs şeklinde sürecektir.

bahçeli:ittifak niyetimiz kalmamıştır

alan memnun, veren memnun. 3 ay sonra el sıkışırlar. sonraki 3 ayın sonunda didişirler. kamuoyunu ve gündemi oyalamak adına güzel işbirliği.

abd'nin terör örgütü pkk'nın 3 elebaşına ödül koyması

göstermelik hamleler. bakın bende mücadele veriyorum ve yanınızdayım imajı çizmek adına yapılmış şovlar. 40 senedir var bu illet. bugün mü aklınıza geldi diye sorarlar adama. geçecekler o işleri artık. ypg için de aynı tavrı sergilesinler göreyim bakayım hadi

terörle mücadele konusunda türkiye'nin doğruları ve yanlışları

terörle mücadele veya anti-terörizm, bir ülkenin hükûmeti, ordusu, kolluk kuvvetleri ve istihbarat kuruluşları veya uluslararası örgütler tarafından uygulanan, terörizm ile doğrudan savaş veya terörizmi önlemek amacıyla kullandıkları yöntem, askerî taktik ve teknikler ile stratejileri içerir.

tanımdan da yola çıkacak olursak eğer "askeri taktik ve teknikler ile stratejiler" diyor yani siyasi çözümlerden, barıştan, kardeşlikten bahsetmiyor. son dönemde özellikle askeri anlamda hareketlenme var. hatta epeydir üçer beşer toplanıyor. ama bugün yaşanan bombalı saldırı bizleri derinden yaraladı. şehitlerimize allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilerim.

anladığım kadarıyla bölgede çok kan akacak gibi duruyor.

son dönemde yaşanan kriz, dolar, ekonomi, piyasalar derken gözden kaçan bazı şeyler var demek ki, konunun üzerine yeterince yoğunlaşamıyoruz sanki. siyasi ayağı da iyiden iyiye zayıflatılmaya çalışılsa da yeterli görmüyorum. 2018 bitecek 2019'a doğru yol alıyoruz ve artık bu meselelere karşı sizlerin de yorumunu ve çözüme yönelik düşüncelerinizi merak ediyorum.

menzil tarikatı

iyi okuyunuz ;

“arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır"

mustafa kemal atatürk.

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

mütevaziliği zayıflık ve saflık olarak görmediğimiz zaman, teşekkür etmekten korkmadığımız zaman, yolda ve kaldırımda yol vermeyi öğrendiğimiz zaman, elimizdeki çöpü çöp kutusuna kadar bekletip yere atmadığımız zaman olacak.

eğitim, eğitim, eğitim.

ve en temel eğitim ailede başlar. çocukları ile ilgilenmekten aciz gözünü televozyon dizilerinden kaldırmayan, örnek olacağı yerde bir de üzerine çocuğu kitaplardan, derslerden soğutan bir aile yapısı içinde yetişen nesiller sağlıklı olamaz. tüm suç aile de mi? değil tabiki. liyakata göre alınmayıp sözde eğitimci kimliği ile dolanan çocuk yetiştirmekten bir haber binlerce vasıfsız öğretmen kadrosu da işin tuzu biberi.

sıfırdan yepyeni, yapısal anlamda bir reform şart. sınav sistemini değiştirerek bir yere varamayız. öğretmeni yetiştiren öğretim elemenı problemli kaldı ki sistemin geri kalanı olmasın.

ermeni tehciri

bu konuda üniversite yıllarımda kendisine konferans verdirdiğimiz ve konuyu enine boyuna tartışma fırsatı bulduğum sayın doç. dr. dilşen ince erdoğan hocamızın 43 başlık altında incelediği ve hem ingilizce hem de türkçe olarak çıkarmış olduğu "anlatmak için anlamak ermeni sorunu" kitabını edinip konunun detaylarını daha iyi okuyarak öğrenebilirsiniz. bu alanda yazılı kaynak bulmak gerçekten zor ve hassas bir konu olduğu için bu kaynağı şiddetle tavsiye ediyorum.

suriye’den türkiye’ye göç sorunsalı

son zamanlarda da iyiden iyiye haberlere ve sosyal medyada karşımıza çıkan ve gittikçe daha da ciddi bir mesele haline gelen bu problem çığ gibi büyüyor. insanların genel olarak tepkileri olumsuz yönde. peki çözüm yolumuz ne olmalı? birlikte yaşamayı mı öğrenmemiz gerekecek yoksa ülkelerine geri dönmeleri için baskı mı uygulayacağız? en çok da suriyeli sığınmacılar konusunda problem yaşadığımız da su götürmez bir gerek. uluslararası alanda bu konuda kaderimizle baş başa bırakıldığımız ve tüm yükün türkiye üzerine yıkıldığını da düşünüyorum. avrupaya karşı tam bir tampon bölge görevini görüyoruz. göç konusunda da zaten yeterince alanında uzman insanımız da çok eksikti. suriye iç savaşından sonra bu alanda iyiden iyiye yoğunlaşmaya başladık. ikinci bir göç dalgasını kaldırabileceğimizi düşünmüyorum. ekonomik açıdan her alanda tasarrufa gidecek durumdayen bu kadar insana nasıl ve nereden bulup yardım edeceğiz? öncelikle kendi vatandaşımız bile gittikçe zor durumda kalmaya başlamışken, ekonomiye hiçbir katkısı olmayacak bu denli büyük göç dalgası işleri iyiden iyiye kötüye götürecektir. durdurmak için elimizden geleni yapmalı ve alternatif çözümler üretmek zorundayız.

türkiye'den yurtdışına göç

türkiye’den yurt dışına 253 bin 640 kişi göç etti
türkiye’den göç eden kişi sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre %42,5 artarak 253 bin 640 oldu. bu nüfusun %54'ünü erkek, %46'sını ise kadın nüfus oluşturuyor.

en fazla 25-29 yaş grubundaki nüfus göç etti
türkiye’ye 2017 yılında göç edenlerin, %12,3'ünün 25-29 yaş grubunda olduğu görüldü. bu yaş grubunu sırasıyla %11,6 ile 20-24 ve %10,8 ile 30-34 yaş grubu izledi.

diğer yandan, türkiye’den göç eden nüfusun yaş gruplarına bakıldığında; en fazla göç edenlerin %15,5 ile yine 25-29 yaş grubu olduğu görüldü. bu yaş grubunu sırasıyla %14,4 ile 20-24 ve %12,3 ile 30-34 yaş grubu izledi.

idlib operasyonu

rusya, iran, türkiye arasında tahranda yapılacak olan görüşmelerden önce idlip ile ilgili herhangi bir etkileşim söz konusu değildir. tahranda yapılacak toplantıdan sonra idlip ve suriye konusunda daha net ve etkili adımlar atılacaktır.

ülkemizin kitap okuma oranı

okul çağı beklenmeden aile içinde alışkanlık haline getirilmesi gereken bir durum. çocuklara zorunlu bir görevmiş gibi aktarıldığı için küçük yaşta alışkanlık haline getirilemiyor. ama iyi bir eğitim sistemiyle aşılacaktır.

türk konseyi (türk dili konuşan ülkeler işbirliği konseyi )

uluslararası örgüt künyesi
örgütün adı: türk dili konuşan ülkeler işbirliği konseyi (türk konseyi)

örgütün amacı:
türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinden en geniş şekilde yararlanılmak suretiyle türk dili konuşan ülkeler arasındaki çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesi.


kuruluş tarihi:
3 ekim 2009

merkezi:
istanbul

genel sekreteri:
ramil hasanov (azerbaycan

üye ülkeler:
azerbaycan, kazakistan, kırgızistan, türkiye (kurucu üyeler)

türkiye’nin üyelik durumu:
türkiye kurucu üyedir.

türk konseyi

türk dili konuşan ülkeler devlet başkanları zirveleri süreci, türkiye ve türkiye ile dil birliği olan güney kafkasya'da azerbaycan, orta asya'da kazakistan, özbekistan, türkmenistan ve kırgızistan'ın katılımıyla sovyetler birliğinin 1991'de dağılması sonrasında ortaya çıkan koşulların olanaklı kıldığı bir forum olarak ortaya çıkmıştır. 1992 senesinde ülkemizin girişimleriyle başlatılan süreç kapsamında, on "türk dili konuşan ülkeler devlet başkanları zirvesi" gerçekleştirilmiştir.

vladimir putin

putin adı geçince niyeyse aklıma büyük şirketlerin patronlarına zorla anlaşma imzalatması geliyor. dediğini yapan sert bir yönetici.

eğitim sorunu

kanayan yaramız. öğrenciler de artık sadece üniversiteye gitmenin yetmeyeceğinin farkında. üniversite olsun da ne olursa olsun düşüncesi çok sığ bir düşünce olarak kalmıştır. hem devlet üniversitesinde okuyup hem de kaliteli eğitim isteyen üst düzey başarılı gençlerin bu tercihi beni şaşırtmıyor. bir açıdan da haklılar. hem fiziki koşullar hem de sosyal ve kültürel değerler açısından bakmak da gerek. yozgat gibi bir yerde üniversite okuyan çocuk ile istanbul, ankara, izmir gibi şehirlerde üniversite okumak arasında koskoca 1 yüzyıl fark var nerdeyse. yozgatlı kardeşlerim kızmasınlar ama olaya objektif bir açıyla bakmak gerek.

islam işbirliği teşkilatı

bize hiçbir faydasını görmediğim, etki alanı hiç olmayan birbirinden bir haber devletlerin bir arada bulunduğu yer. isterdim ki kudüs konusunda somut adımlar atabilecek güçte ve yapıda olsun ama istemek yetmiyor.
  • /
  • 4

bilge kağan

göktürkleri ,elli yıllık çin esaretinden ikinci defa kurtararak göktürk hanedanlığını kuran,kutluk devleti kurucusu kutluk kağan’ın oğludur.kapgan kağanın yeğendir (kapgan kağanın elinde büyümüştür).
amcasının oğlunu, kardeşi kül tegin ile birlikte bir darbeyle devirmiş, türk töresi gereği "büyük abi" olması hasebiyle ,kül tegin yerine ,kendisi kağan olmuştur.
bilge kağan, ordunun başına kardeşi kül tegin’i, vezirliğe ise kayınpederi tonyukuk’u getirmiştir.

devletin kalkınmasını ve güçlenmesini yerleşik hayata geçişte gören bilge kağan, türklerin budist olarak bunları gerçekleştireceğini düşünmüştü ancak vezir tonyukuk buna karşılık
“türkler, çinlilerin yüzde biri kadar bile değiller. su ve otlak peşindedirler, avcılık yaparlar, belli bir yerleri yoktur ve savaşçıdırlar. kendilerini güçlü görünce, orduları yürütürler. güçsüz bulunca kaçarlar ve gizlenirler. çinlilerin sayı üstünlüklerini böylece etkisiz kılarlar. türkleri surlarla çevrili bir kentte toplarsanız ve bir kez çin'e yenilirseniz, onların tutsağı olursunuz "
diyerek yerleşik hayata geçişe ve savaşçılığımızı körelteciğini düşündüğü budizm dininin kabul edilmesini engellemiştir.
vezir tonyukuk ve kül tegin vefat ettikten soran bilge kağan “gören gözüm, görmez, bilen aklım, bilmez oldu” diyerek bulunduğu durumu ifade etmiştir.
ey türk!
üstte gök çökmedikçe,
altta yer delinmedikçe,
senin ilini ve töreni kim bozabilir.
titre ve kendine dön!

moro müslümanlarına rodrigo duterte tarafından özerklik verilmesi

aa'nın konuyla ilgili hazırladığı infografik:

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

sözlük yazarlarının bu filmi izleyin, size birşeyler katacaktır dediği filmleri burada paylaşabiliriz.

kar küreyici (snowpiercer) (2013) filmini tavsiye ederim ben. insanı dünyadaki sistem hakkında düşündüren ve aydınlatan bir filmdir.

dünya petrol piyasasında güç dağılımı

dünyadaki dil ailelerinin haritası

dillerin kökeninin başladığı, dünyadaki başlıca dil ailelerinin doğduğu ve yayıldığı toprakların haritası:


inosmi

türkçesi: yabancı medya
sloganı: çevirmeye değer her şey

dünya medyasında, çoğunlukla da batı medyasında yayınlanan makaleleri izleyen ve çeviren rus haber portalıdır.

portalda farklı konular ele alınabilmektedir ancak çevirisi yapılan makalelerin çoğu batılı gazeteciler tarafından yazılan ve öyle yada böyle rusya'yı ilgilendiren analitik makalelerdir. günlük haberlerin çevirisi pek yapılmaz.

bünyesinde profesyonel çevirmenler bulunsa da, çoğu çeviri serbest çevirmenler tarafından gönüllülük esasına göre yapılır.

portal rus haber ajansı ria novosti'ye bağlıdır ve federal basın ve kitle iletişim ajansı tarafından desteklenmektedir.

bu tür ortak çalışmalara hayranım.
hadi ingilizce makaleleri okumada genelde sıkıntı çekilmez. peki ya rusça, çince, farsça, ibranice, korece, hintçe kaynaklar? kimbilir hakkımızda neler yazılıp çiziliyor ama haberimiz yok.

isteyen çevirsin yabancı dilini geliştirsin, isteyen de okusun, bilgilensin.

divxplanet vardı bir zamanlar. filmlere altyazı hazırlanırdı. aynı mantık.

devlet tarafından da desteklenirse muhteşem olur.

hazar denizi'nde yapılması planlanan projeler

12 ağustos 2018 hazar denizi anlaşması'ndan sonra önündeki engellerin kalktığı düşünülen bazı projelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.
bölge ülkelerinin yanı sıra ülkemiz için de orta asya türk ülkeleriyle kuracağımız ilişkiler açısından son derece önemli (trans hazar boru hattı gibi)

time dergisinin donald trump'ın 'batışını' gösteren kapakları

time dergisinin son kapağı büyük etki yarattı.
"dipte" başlıklı kapakta donald trump beyaz saray'daki ofisinde sular altında kalmış durumda.
bu başlığın büyük bir etki yaratmasının diğer bir nedeni de bir dizi kapağın yeni bölümü olması.

27 şubat 2017 tarihli "endişe edilecek bir şey yok" başlığıyla başlayan kapakların ilkinde trump'ın ofisinde fırtına başlıyor:

23 nisan 2018 tarihli 2. kapakta fırtına iyice artıyor ve ofisi su almaya başlıyor:

3/10 eylül 2018 tarihli son kapakta ise ofis tamamıyla sular altında kalmış:

trump'ın eski avukatı cohen'in mahkemeye çağrılmasıyla kapağın çıkması trump'ın görevden azledilme ihtimalinin çok da uzak olmadığını gösteriyor.

mustafa kemal atatürk

türkiye cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı.

türkiye cumhuriyeti'ni aralarında ismet inönü, fevzi çakmak, kazım karabekir, rauf orbay, fethi okyar bulunduğu isimlerle birinci meclisin iradesiyle kuran cumhurbaşkanıdır.

1923-1938 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

milli mücadeleyi başlatmayan ancak daha sonra başlanılan direnişe iltihak eden , bölgesel kurtuluş fikrini ulusal kurtuluş fikrine tebdil eden askeri dahi olan bir şahsiyettir.

kurtuluş savaşı'nda başkomutanlık yetkisi ile yasama yürütme yargı yetkilerini 3 aylığını eline alıp , savaşın olağanüstülüğünü bu olağanüstü yetkilerle savuşturmuştur.

atatürk'ün özlük dosyasi

muamelat-ı zatiye dairesi (personel başkanlığı) evraka 21 teşrinisani 1341 (21 kasım 1925)

cumhurbaşkanı müşir gazi mustafa kemal paşa hazretleri bin ali rıza selânik

duhulü 1 mart 1315 (13 mart 1899)

nasbı 19 eylül 1337 (19 eylül 1921)

sicil no 1317-8 p. (piyade 1902-8)

müşarünileyh hazretleri

29 kânunuevvel 1320 (11 ocak 1905)
tarihinde erkân-ı harbiye yüzbaşılığı ile mektepten neş'et ederek sunuf-u selasede bölük idare ve ku-manda etmek üzere atik 5. ordu'ya memur buyurulmuştur

12 kânunuevvel 1332 (25 aralık 1906)
tarihinde beşinci mecidi nişanı ile taltif etmiştir;

7 haziran 1323 (20 haziran 1907)
tarihinde kolağalığa terfi etmiştir; sene-i mezkûre eylülü gayesinde arıza-i vücudiyelerinden naşi atik 3. ordu'ya nakletmiştir;

9 haziran 1324 (22 haziran 1908)
tarihinde şark demiryolu müfettişliği'ne ve sene-i mezkûre kânunuevvel gayesinde 3. ordu redif 17. selâ-nik fırkası erkân-ı harbiyesine atanmıştır;

23 teşrinievvel 1325 (5 kasım 1909)
tarihinde 3. ordu erkân-ı harbiyesine atanmıştır;

24 ağustos 1326 (6 eylül 1910)
tarihinde 3. ordu zabitan talimgahı kumandanlığı'na ve sene-i mezkûre teşrinievvelinde tekrar mezkûr 3. ordu erkân-ı harbiyesine ve bilahara kânunusâni zarfında 5. kolordu erkân-ı harbiyesine atanmıştır;

14 eylül 1327 (27 eylül 1911)
tarihinde muvakkaten trablusgarp fırkası erkân-ı harbiyesine memur edilmişse de trablusgarp'a git-meksizin istanbul'a celbi 5. kolorduya tebliğ edilerek erkân-ı harbiye-i umumiye dairesi'ne atanmıştır;

14 teşrinisani 1327) (27 kasım 1911)
tarihinde binbaşılığa terfi etmiştir;

19 kânunisani 1327 (1 ocak 1912)
tarihinde bingazi'de bulunan müşarünileyhin derne karşısındaki şark gönüllü kumandanlığı'nı deruhte etmiştir;

26 şubat 1327 (11 mart 1912)
tarihinde derne kumandanlığı'na tayin etmiştir;

11 teşrinievvel 1328 (24 ekim 1912)
tarihinde rahatsızlığına mebni dersaadet'e hareket etmiştir;

8 teşrinisani 1328 (21 kasım 1912)
tarihinde karargâh-ı umumi emrine verilerek mezkûr ay zarfında bahri sefit boğazı kuvay-i mürettebesi erkân-ı harbiyesine atanmıştır;

14 teşrinievvel 1329 (27 ekim 1913)
tarihinde sofya ataşemiliterliği'ne atanmıştır;

24 teşrinievvel 1329 (6 kasım 1913)
tarihinde bingazi muharebatında ibraz-ı şecaat ve liyakat etmesine mebni kıdemine iki sene zam, dör-düncü rütbe'den osmani nişanı verilmiştir;

29 kânunuevvel 1329 (11 ocak 1914)
tarihinde sofya-belgrat-çetine sefaretleri ataşemiliterliği'ne atanmıştır;

26 şubat 1329 (11 mart 1914)
tarihinde fransa hükümeti tarafından şövalye rütbesinden legion d'honneur nişanı verilmiştir;

16 şubat 1329 (1 mart 1914)
tarihinde balkan harbi'ndeki hidemat-ı hasenesinden dolayı kaymakamlığa terfi etmiştir;

22 temmuz 1330 (4 ağustos 1914)
tarihinde sırbistan ataşe militerliğine tayin kılınmış ise de sofya ataşe militerliğine ipka etmiştir;

16 teşrinisani 1330 (29 kasım 1914)
tarihinde iki sene kıdem zammı verilmiştir;

7 kânunusani 1330 (20 ocak 1915)
tarihinde 3. kolorduda yeni teşekkül eden 19. fırka kumandanlığı'na atanmıştır;

19 mayıs 1331 (1 haziran 1915)
tarihinde miralaylığa terfi etmiştir;

15 temmuz 1331 (28 temmuz 1915)
tarihinde 15. kolordu kumandanlığı'na ve sene-yi mezkûrede (ağustos) 16. kolordu komutanlığı'na atan-mıştır;

14 kânunusani 1331 (27 ocak 1916)
tarihinde tebdil havasının hitamına mebni 16. kolordu’ya iltihak buyurulmuştur;

2 temmuz 1331 (15 temmuz 1915)
tarihinde harp madalyası verilmiştir;

19 ağustos 1331 (1 eylül 1915)
tarihinde muharebe gümüş liyakat madalyası verilmiştir;

4 kânunusani 1331 (17 ocak 1916)
tarihinde anafartalar grubu komutanı iken muharebe altın liyakat madalyası verilmiştir;

19 kânunusani 1331 (1 şubat 1916)
tarihinde üçüncü rütbeden osmani nişanı verilmiştir;

28 kânunuevvel 1331 ( aralık 1915)
alman hükümeti tarafından demir salip nişanı verilmiştir;

28 şubat 1331 (13 mart 1916)
anafartalar'daki hidemat-ı hasenesinden dolayı iki sene seferi kıdem zammı verilmiştir;

19 mart 1332 (1 nisan 1916)
tarihinde hidemat-ı fevkâledesine mebni bir sene kıdem zammı ile mirlivalığa terfi etmiştir;

29 teşrinisani 1332 (12 aralık 1916)
müceddeden 2. rütbe'den mecidi nişanı verilmiştir;

11 kânunuevvel 1332 (24 aralık 1916)
bitlis havalisindeki hidematına mükâfeten bir sene seferi kıdem zammı ita etmiştir; sene-yi mezkûre zar-fında almanya hükümeti tarafından 1. ve 2. rütbeden demir salip (haç) ve avusturya macaristan hükü-meti tarafından 3. rütbeden muharebe liyakat madalyası verilmiştir; ile 2. rütbeden harp alâmeti liya-kat-ı askeri madalyası verilmiştir;

7 mart 1333 (7 mart 1917)
tarihinde 2. ordu kumandanlığı'na atanmıştır;

19 mart 1333 (19 mart 1917)

tarihinde muharebat-ı vakıadaki hidemat-ı hasanesinden dolayı tebdilen ikinci rütbeden osmani nişanı verilmiştir;

5 temmuz 1333 (5 temmuz 1917)
tarihinde 7. ordu kumandanlığı'na atanmıştır;

23 eylül 1333 (23 eylül 1917)
tarihinde muharebe altın imtiyaz madalyası ile ödüllendirilmiştir;

9 teşrinievvel 1333 (9 ekim 1917)
tarihinde becayişen 2. ordu kumandanlığı'na atanmıştır;

11 teşrinievvel 1333 (11 ekim 1917)
tarihinde bir ay müddetle istanbul'a mezunen gitmişler ve rahatsızlıklarına mebni tedavi edilmek üzere üç ay mezuniyet verilmiştir;

7 teşrinisani 1333 (7 aralık 1917)
tarihinde karargâh-ı umumi emrine alınarak sene-i meıkûre kânunuevvelinde mülga veliaht-ı saltanat refakatinde almanya karargah-ı umumisi'ne azimet etmiştir;

16 kânunuevvel 1333 (16 aralık 1917)
tarihinde tebdilen 1. rütbeden kılıçlı mecidi nişanı verilmiştir;

19 şubat 1334 (19 şubat 1918)
tarihinde almanya imparatoru tarafından 1. rütbeden kılıçlı kron dö prus nişanı verilmiştir;

13 mayıs 1334 (13 mayıs 1918)
tarihinde bera-i tedavi viyana'ya gitmiştir;

7 ağustos 1334 (7 ağustos 1918)
tarihinde 7. ordu kumandanlığı'na ve sene-i mezkure eylülünde fahri yaveran silkine ithal buyurulmuştur;

31 teşrinievvel 1334 (31 ekim 1918)
tarihinde yıldırım ordular grubu kumandanlığı'nı deruhte buyurmuştur;

teşrinisani 1334 (kasım 1918)
tarihinde grubun lağvı üzerine harbiye nezareti emrine alınmıştır;

30 nisan 1335 (30 nisan 1919)
tarihinde 9. ordu kıtaatı müfettişliği'ne tayin edilmiş ve sene-yi mezkûre temmuzu'nun beşinde istanbul hükümet-i sakıtasınca memuriyetine hitam verilmiştir;

9 ağustos 1335 (9 ağustos 1919)
ordu müfettişliği'nden mazul ve askerlikten müstafi olan müşarünileyhin silk-i askeriden ihracı ve haiz olduğu nişanların refi ve fahri yaveran unvanının nezi hakkında irade çıkmıştır;

23 nisan 1336 (23 nisan 1920)
tarihinde büyük millet meclisi riyaset-i celilesine seçilmiştir;

19 eylül 1337 (19 eylül 1921)
tarihinde büyük millet meclisi'nce ittifakla kendilerine gazilik unvanı verilmiş ve mareşallik rütbesi ve-rilmiştir;

5 teşrinisani 1337 (5 kasım 1921)
tarihinden itibaren müşarünileyhin başkumandanlık müddeti üç ay daha temdit etmiştir;

5 şubat 1338 (5 şubat 1922)
tarihinden itibaren başkumandanlık müddeti üç ay daha temdit etmiştir;

27 mart 1339 (27 mart 1923)
tarihinde afganistan emiri (kralı) tarafından aliyülâlâ nişanı irsal kılınmıştır;

21 teşrinisani 1339 (21 kasım 1923)
tarihinde kırmızı-yeşil kurdeleli istiklal madalyası verilmiştir;

29 teşrinievvel 1339 (29 ekim 1923)
tarihinde türkiye cumhuriyeti riyaseti'ne seçilmiştir.

mülteci & sığınmacı sorunu

türkiye için 'ciddi bir sorun değil mi? suriyelilere harcanan para 31 milyar avro. onlarca avrupa ülkesi 3 milyar avroyu vermemek için kırk takla atıyor. suriyelilerin topluma verdiği zarar da cabası. kim ne derse desin suriye iç savaşının kaybedeni türkiye. bunu da buraya yazıyorum suriyeliler ülke için daha büyük sorun olacak.

Toplam entry sayısı: 68

mülteci & sığınmacı sorunu

son zamanlarda da iyiden iyiye haberlere ve sosyal medyada karşımıza çıkan ve gittikçe daha da ciddi bir mesele haline gelen mülteci problemi çığ gibi büyüyor. insanların genel olarak tepkileri olumsuz yönde. peki çözüm yolumuz ne olmalı? birlikte yaşamayı mı öğrenmemiz gerekecek yoksa ülkelerine geri dönmeleri için baskı mı uygulayacağız? en çok da suriyeli sığınmacılar konusunda problem yaşadığımız da su götürmez bir gerek. uluslararası alanda bu konuda kaderimizle baş başa bırakıldığımız ve tüm yükün türkiye üzerine yıkıldığını da düşünüyorum.

ırak türkmen cephesi

kısa adı ıtc olan ırak türkmen cephesi; ırak milli türkmen partisi, türkmeneli partisi, türkmen bağımsızlar hareketi, türkmen kardeşlik ocağı, türkmeneli işbirliği ve kültür vakfı, ırak türkleri kültür ve yardımlaşma derneği gibi oluşumların tek çatı altında birleşerek oluşturdukları türkmen cephesi kurulmuştur. ırak türkmen cephesi (ıtc) başkanı erşat salihi‘dir.

ırak türkmen cephesi başkanı erşat salihi, "biz tekrar kerkük’te direniş başlatırsak, tekrar meydanlara inersek, bu sefer ırak’ta yer yerinden oynar ve her şeyi değiştirmekte artık büyük bir gücümüz vardır.
gücümüz de milletimizin iradesidir." açıklamasında bulundu.

türkiye'deki nato üsleri gerekli mi?

en eski uzun süreli üyelik sürecindeki bir askeri birliğin üslerinin olması gerekli mi gerekli değil mi diye sormaktan ziyade bize faydası veya zararı ne boyuta buna bakmak gerekiyor. askeri operasyonlar ve müttefiklik gereği evet gerekli. önemli olan işlevi ve bize olan faydası.

israil ve mısır'ın türkiye'yi tehdit etmesi

abd maşası iki devletin türkiye üzerinde baskı oluşturma çabası. daha dün israil kurulurken bu iki devlet savaşıyordu. tabi ki aktörler değişti. oyun kurucu ne derse onu yapcaklar.

(bkz: altı gün savaşı (1967 israil - arap savaşı))

ebulfez elçibey

hakkında en güzel ve net bilgilere hanım halilova'nın "ebulfez elçibey ile bağımsızlığa giden yol" kitabında bulmuştum. yapmak istedikleri ve yapamadıklarına dair her şey bu kitapta vardı. okuma tavsiyesi olarak söyleyebilirim.

abd hakkında komplo teorileri

somut bir abd gerçeğinin olduğu kesin. iyi veya kötü komplo teorileri hep var, olacak da. ama benim anlayamadığım şey şu ki "derin güçler" kim? kim bu derin güçler? varsa bilen açıklasın da rahatlayalım.

ebulfez elçibey

hakkında en güzel ve net bilgilere hanım halilova'nın "ebulfez elçibey ile bağımsızlığa giden yol" kitabında bulmuştum. yapmak istedikleri ve yapamadıklarına dair her şey bu kitapta vardı. okuma tavsiyesi olarak söyleyebilirim.

14 ocak 2019 trump'ın türkiye'yi tehdit etmesi

abd çekileceğini beyan etti. tüm dünya da duydu. aylardır bölgeye askeri sevkiyatımız devam ediyor. şimdi çıkıp da böyle beyanlarda bulunmanın hiçbir anlamı yok. yapılacak olan belli. türk askeri bölgeye girecek ve dümdüz edip çıkacak. fazlasıyla oyaladılar ve geç kaldık. açıklamanın üzerine f16 lar uçuş yapıp bölgeye intkal etmeliydi. onların anladıkları dil bu. sert ve kararlı duruştan bir adım bile geri durmamak.

ingiltere'nin sessizliği

hiç savaşmadan masadan galip çıkmayı becerebilen bir devlet. imparatorluk. diplomasi diyince akla ilk gelen devlet. sağı solu belli olmaz. ortadoğuda kimin eli kimin cebinde bilemezsin.

yıldırım savaş taktiği (blıtzkrıeg)

yıldırım savaşı(blitzkrieg) nazi almanyası'nın ikinci dünya savaşında uyguladığı başarılı sonuçlar aldığı savaş taktiğidir.yıldırım savaşı, ikinci dünya savaşı'nda almanların savaş doktrinidir.bunun amacı hızlı ve ani saldırılarla düşmanın düzenli bir savunma kurması engellemek, sonra da hızlı bir şekilde yok etmektedir.birinci dünya savaşında uygulanan siper savaş yöntemine karşı geliştirilmiştir. özellikle fransa'nın hemen işgal edilmesi bu savaş stratejisi sayesindedir.fransızların

çok güvendiği majino hattı bu doktrin ile aşılmıştır.
tankların, uçakların ve zehirli gazların gelişmesiyle siper savaşları terkedilmiş, çok hareketli savunmaya geçilmiştir.almanların bütün savaş araçları ikinci dünya savaşında bu doktrin üzerine üretilmiştir.blitzkrieg başarılı olabilmesi için 4 önemli koşul vardı.iyi arazi, iyi hava desteği, iyi lojistik.bu savaş doktrini batı cephesinde çok etkili olmasına karşın sovyet arazisinin karlı, çamurlu lojistik desteğin sıkıntı olması sebebiyle başarısız olmuştur.batı cephesinde ise hava üstünlüğünü zamanla kaydedilmesi, almanların yenilmesini sağlamıştır.

abd'nin rahip brunson için türkiye'ye yaptırım uygulama kararı

hukuk ve siyaseti birbirine karıştıran bir abd var. biz hukuksal açıdan yapmamız gerekeni yaptık. abd ise siyasi açıdan baskı kurmaya çalışıyor. serbest bıraktık diyelim. o zaman hukuksal açıdan usulsüzlük yapmış olmayacak mıyız? ayrıca hukuk konusunda bize tavsiyeler sunan bir abd'den bahsediyoruz. iyi veya kötü bir hukuk sistemimiz var bunu uyguladık beğensinler ya da beğenmesinler. bu konuda tavrımızın net olması gerekiyor. daha önce kuzey koreyi de savaşla tehtit etti. sonra görüşmek için çabaladı. keza katar konusunda da abd aynı tepkileri verdi fakat yine işler normale döndü. artık tek kutluplu sistemden çok kutluplu bir çok aktörün olduğu sisteme doğru geçiş yapıyoruz ve abd artık bunun farkına varmalı.

mülteci & sığınmacı sorunu

son zamanlarda da iyiden iyiye haberlere ve sosyal medyada karşımıza çıkan ve gittikçe daha da ciddi bir mesele haline gelen mülteci problemi çığ gibi büyüyor. insanların genel olarak tepkileri olumsuz yönde. peki çözüm yolumuz ne olmalı? birlikte yaşamayı mı öğrenmemiz gerekecek yoksa ülkelerine geri dönmeleri için baskı mı uygulayacağız? en çok da suriyeli sığınmacılar konusunda problem yaşadığımız da su götürmez bir gerek. uluslararası alanda bu konuda kaderimizle baş başa bırakıldığımız ve tüm yükün türkiye üzerine yıkıldığını da düşünüyorum.

amerikan mallarının boykotu

boykot etmek gerçekten çok zor.mesela medyada görüyoruz iphone telefonları kıranlar parçalayanlar var. hayır kardeşim zaten aldın adam parasını kazandı bile. sana yenisini nasıl satarım onu düşünüyor. istersen bardak altlığı olarak kullan umrunda değil. sen üretmezsen yapamazsın. teşvik edeceksin gerekirse. savunma sanayisinde olduğu gibi etkili ve net hamleler gerekiyor. iphone yerine samsung almak da marifet gibi gösterilmesin. üretemezsen çökersin. denklem bu kadar basit.

eğitim sorunu

kanayan yaramız. öğrenciler de artık sadece üniversiteye gitmenin yetmeyeceğinin farkında. üniversite olsun da ne olursa olsun düşüncesi çok sığ bir düşünce olarak kalmıştır. hem devlet üniversitesinde okuyup hem de kaliteli eğitim isteyen üst düzey başarılı gençlerin bu tercihi beni şaşırtmıyor. bir açıdan da haklılar. hem fiziki koşullar hem de sosyal ve kültürel değerler açısından bakmak da gerek. yozgat gibi bir yerde üniversite okuyan çocuk ile istanbul, ankara, izmir gibi şehirlerde üniversite okumak arasında koskoca 1 yüzyıl fark var nerdeyse. yozgatlı kardeşlerim kızmasınlar ama olaya objektif bir açıyla bakmak gerek.

ismet inönü

askeri başarıları su götürmez bir gerçektir. milli mücadele döneminde özellikle önemli başarılara imza atmıştır. ama siyasi yaşamında çokta başarılı olduğu söylenemez. mustafa kemal atatürk gibi askeri ve siyasi dehanın yanında 2. planda kalması kaçınılmaz son olmuştur.