leviathan

Durum: 32 - 0 - 0 - 0 - 17.07.2019 22:46

Puan: 397 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Kırıkkale Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler
  • /
  • 2

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

lord of war kesinlikle izlenmesi gereken bir film

türkiye'de 2019-2020'de iç savaş olabilir iddiası

türkiyede iç savaşa karışacak kutupları dikkatli incelemek gerek. bence buna sebep olabilecek 2 yol var
1. etnik azınlıklardan (kürtler yada suriyeliler) dolayı çıkacak geniş çaplı olaylar ki bu olayda hem devlet geleneği hem hükümet ideolojisi açısından devlet türklerin yanında olacak azınlıkları sert şekilde bastıracaktır. bu tür protestolara ''terörist'' damgası yapıştırmak meşru olduğundan kolaylıkla bastırılabilir.

2. iktidar ve iktidar tabanı ile muhalifler arasında çıkacak büyük olaylar. toplumumuz bu denli kutuplaşmışken çıkması muhtemel olaydır. gezi olayları kısmen model olabilir. bu olaylar sırasında mevcut iktidarın sert müdahalesi ve kendi tabanını sokaklara çıkarması savaşın fitilini ateşleyebilir. provokatörlere çabuk aldanan duygusal bir millet olduğumuz için iki grup da aynı anda sokaklarda olursa savaş kaçınılmaz olur. bu noktada iktidarın kendi tabanını harekete geçirmesi belirleyici rol oynayacaktır. yüzbinlerce kişinin saraya yürümesini ya silahla ya istifayla yada kendi tabanını kullanarak çözebilirler. istifa hariç diğer seçenekler ne yazık ki iç savaşa götürür.

17-18 eylül suriye saldırıları

fransız fırkateynlerinden atıldığı iddia edilen füzelerle gerçekleştirilen saldırıdır. aynı saatlerde bir rus ıl-20 tipi uçağının da düşürüldüğü bilgisi var. bugün soçi'de ''operasyon yapılmayacak'' kararının ardından böyle bir saldırının olması gerçekten garip. operasyon olmaması müttefikler (abd-israil-fransa-ingiltere vs.) adına da olumlu bir sonuçtu oysa..

idlib operasyonu

hekimoğlu sana katılıyorum 10 milyona yakın suriyeliyi yıllarca besledikten sonra bütün savaşı bitirecek cepheden mülteci gelmesi bizim tüm stratejimizi bunun üzerine kurmamızı gerektirecek kadar etkilemez. hükümetin odak noktası pyd olduğu için rusyayla idlib konusunda anlaşıp aynı desteği pyd için isteyebiliriz. idlibin düşüşü bölgeyi büyük ölçüde sakinleştirecektir. suriyede kaybeden amerikanın pyd için ne kadar direneceği de meçhul. daha sonra büyük çatışmalar bitmiş oluyor ardından biz de elimizdeki tüm mültecileri gönderebiliriz.

türkiye'nin heyetül tahrir-i şam'ı terör örgütü olarak kabul etmesi

rus dışişlerinin açıklamalarına bakıldığında ''ılımlı muhalifler'' ve militanların ayrılması konusunda türkiye ile anlaşmaya varıldığı söyleniyor. halepte yaptığımız gibi ösonun yarısını satmamız hatta nusracı diyerek çoğu muhalifi kendi ellerimizle etkisiz hale getirmemiz muhtemeldir. türkiyenin idlib operasyonunu engellemek gibi bir gücü olmamasıyla birlikte operasyona dahil olmak şartıyla suriyenin kuzeyindeki pyd'nin yok edilmesi konusunda rusya ve şam hükümetleriyle anlaşmaya varabileceğini düşünüyorum. ortada bir ''win-win'' ilişikisi varsa en olağan gelecek budur.

hiççççççç

esad yönetimi tüm ülkeyi kontrol atına almadığı sürece barış sağlanmayacaktır. muhaliflere ve kürtlere özerklik vermek şuanki durumdan farklı bir yere varmaz. idlibe sıkışmış muhaliflerin rusya-türkiye anlaşmasıyla teslim olacağını düşünüyorum. ardından gelen suriye-türkiye ortak operasyonları ile pyd'nin yani abd'nin üzerine oynanacak ama bu operasyon nasıl sonuçlanır bilemem işin içinde abd var çünkü.
topraklar kimin elinde kalırsa kalsın tüm yatırımları dışarıdan olan rusya-türkiye-abd-iran-diğer arap devletler ve çin burjuvazisi altında göstermelik bir suriye kalacak

yıldırım savaş taktiği (blıtzkrıeg)

düzenli ordular arasında kullanılırsa etkili olabilen ancak gerilla savunmasına karşı pek zafer getirmeyecek savaş taktiğidir. terör örgütleri yada eğitimli yerel milisler karşısında yıldırım şeklinde ilerlenirse düşman unsurları ister istemez hattın içinde kalır. hat içine giren düşman hem birliklerinizin kuşatılmasına hem de lojistik destek yollarınızın tahrip edilmesine yol açacaktır.

komşularla sıfır sorun politikası

ortadoğuda uygulanması imkansız olan politikadır. afrika veya asya için model teşkil edebilir ancak özellikle güneydeki komşularımız için '' 0 sorun'' yaşamamız hayalden ibarettir.
''karşı çadırınızda araplar varsa huzurlu birkaç gece geçirmeniz imkansızdır''
ha davutoğlu'nun bu politikayı uygulamaya çalıştığı en açık örnek olarak: (bkz:şah fırat operasyonu)

f-35'lerin iptalinin senato tarafından onaylanması

abd'nin türkiye'ye yaptığı yaptırımlar dahilinde f-35'ler hakkındaki yasa tasarısının onaylanmasıdır.
yasa dahilinde türkiye'nin projeden çıkartılması veya teslimatların ertelenmesi söz konusu. yasa tasarısı abd başkanı trump'ın onayıyla birlikte yürürlülüğe girecek.
türkiye'nin yaptığı milyonlarca dolarlık yatırımının hiçe sayılmasına uluslararası hukuk ve hükümetimiz ne tepki verecek merak konusu.
(bkz:türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap)

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ortada abd egosu yüzünden çözülemeyen bazı meseleler var. bizi kendilerine denk görmediklerinden rahip-fetö s400-pkk desteği vize sorunu-dolar sorunu gibi her türlü alandaki sorunları çözmek için anlaşmaya yanaşmıyorlar. türk hükümetinin son 1-2 yıldır korkmadan abd'ye gösterdiği tutuma bakacak olursak yine geri adım atmayacağını tahmin edebiliriz. abd-avrupa birliği ilişkileri de bu derece kötüleşmişken batıyı bu işe karıştırmadan abd ile bir soğuk savaş öngörülebilir. çin'in rusya'ya yaptığı dolar kuru yardımı gibi dış güçlerden destek alabilirsek bu savaştan en az zayiat ile çıkabiliriz.
bahsettiğim soğuk savaş başlarsa öncelikle incirlik kapatılır, ekonomik yaptırımlarla devam eder ve nato üyeliklerinin iptaline kadar uzanır. hayırlısı olsun diyelim bekleyip göreceğiz

amerika birleşik devletleri

beşşar esad'ın, hedefinin idlip olduğunu açıklaması

astana'da çoktan anlaşmasının yapıldığını düşündüğüm açıklamadır. bölgede türk ve rus gözlem noktaları mevcut. yani dera hama veya halep kadar topyekün saldırıp alınamayacak bir bölge. öso karmaşık bir yapıda olduğu için bölgede el nusra pyd ışid gibi alt ve üst yapılanmalar olabilir. bunu engellemek için esadın karışmayacağı, türk-rus ortak operasyonları ile bir temizlik söz konusu olabilir. idlip ösonun son kalesi olduğu için savaşmadan bırakabilecekleri bir bölge. esad'ın savaşı kazandığının herkes farkında bu yüzden yakın tarihte öso-esad barış anlaşması yapılması muhtemeldir. pyd-esad anlaşmasıyla birlikte bölgede savaş son bulur.
öso'nun tasviyesi savaş sonunda nasıl gerçekleşir bilemem ama mevcut politik durumda türkiye-esad yakınlaşması kuvvetle muhtemeldir. elimizdeki bölgeleri belirli taahhütlerle esada bırakıp suriyelileri de geri gönderebiliriz.
tabi bu söylediklerim türkiyenin kesin olarak nato konseptinden ayrılıp rus müttefikliğine girme yolunda olduğu teorisiyle gerçekleşebilir. aksi taktirde rejim ile çatışma olasılığımız da gündeme gelecektir.

bricst

türkiye'nin de üye olması ile brics'in yakın gelecekteki ismi
(bkz:türkiyenin brics üyeliği çalışmaları)

türkiyenin brics üyeliği çalışmaları

erdoğan'ın brics zirvesindeki temasları sonucu diğer üyelerce sıcak bakılan üyelik girişimidir.
amerika'nın üye olmadığı ve kolay kolay müdahale edemediği nadir küresel örgütlerden birisi olan brics'e türkiye'nin de dahil olması, hem de ülkemiz açısından önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir. son süreçte türkiyenin nato konseptini terk ederek doğu ülkeleri ile iş birliği yapması sonucunda abd hegemonyasından yükselen doğunun değerli bir müttefiki olması için atılan adımdır. şahsi kanaatimce mükemmel ve yerinde bir stratejidir.
(bkz:bricst)

israil ve mısır'ın türkiye'yi tehdit etmesi

türkiye kararlı olur geri adım atmazsa israil araya abd'yi sokmaktan çekinmeyecek. tabi o zamana kadar kopma noktasında olan abd-türkiye ilişkileri tamamen çökmezse.

stratejiksözlük'e kategori önerisi

(bkz:yeni anlaşmalar)
(bkz:savunma sanayi)
(bkz:gündem) bu başlık altında son gelişmeleri daha rahat takip edebiliriz

28 temmuz 2018 zambiya-türkiye anlaşmaları

28.07.2018 tarihinde cumhurbaşkanımız erdoğan ile zambiya devlet başkanı edgar lungu arasında geçen görüşmeler neticesine imzalanan anlaşmalardır. 12 farklı anlaşma yapılmıştır;

1) lusaka'da türk işbirliği ve koordinasyon ajansı başkanlığı (tika) program koordinasyon ofisi'nin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin mutabakat muhtırası

2) türkiye radyo televizyon kurumu (trt) ile ve zambiya ulusal yayın kurumu arasında iş birliği protokolü

3) tarım alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı

4) balıkçılık ve hayvancılık alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı

5) turizm alanında iş birliği anlaşması

6) kolluk eğitimi iş birliği protokolü

7) güvenlik iş birliği anlaşması

8) yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşma

9) gençlik ve spor alanında iş birliği anlaşması

10) diplomatik pasaport hamilleri için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma

11) ormancılık alanında iş birliği anlaşması

12) eğitim alanında iş birliği anlaşması

altı gün savaşı

israil'in iyi hazırlanması sonucu sayıca üstün müttefik arap ordularını yok ettiği savaştır.
çatışmalar başlar başlamaz israil hava kuvvetleri henüz arap uçakları havalimanındayken imha etmiştir. bu şekilde hava üstünlüğünü ele geçirip yeni nesil jetleriyle arap tanklarına rahat vermemiş hızlı bir kara harekatı sonucu mısırın sina bölgesini ele geçirip barışa zorlamıştır. kısacası güzel bir modern savaş örneğidir

aselsan çalışanlarının şüpheli ölümleri

aselsan'da 2006 yılından bu yana, f-16 savaş uçakları, milli tank, insansız hava araçları (iha), uzun namlulu yeni nesil silahlar gibi önemli projelerde çalışan 8 mühendis kuşkulu biçimde hayatını kaybetti. tabii bu olaylar kabaca incelendiğinde dış veya dış destekli iç güçlerin ölümlerin arkasında olduğu görülebiliyor.

-hüseyin başbilen: 31 yaşındayken, 4 ağustos 2006'da özel aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. yürüttüğü önemli projelere ilişkin sunum yapmasına bir gün kala ölü bulundu. projelerin yer aldığı flash bellek bulunamadı.
-ali ünal: 30 yaşındaki mühendis 17 ocak 2007'de kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. f-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerinde çalışıyordu.
-evrim yançeken: 26 ocak 2007'de oturduğu binanın 6'ıncı katından düşürek öldü. başbilen ve ünal gibi askeri projeler üzerinde çalışıyordu.
-burhanettin volkan: 7 ekim 2007'de ankara bando okulları komutanlığında nöbetçi subay odasında ölü bulundu. vizör marka silahla intihar ettiği söylendi.
-zafer oluk: 10 mayıs 2008'de askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. yazılım mühendisi idi.
-hakan öksüz: 25 ocak 2012'de eskişehir yolu üzerinde geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında öldü. mikro elektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu.
-erdem uğur: 16 ocak 2015'de ankara'daki evinde ölü bulundu. gazdan zehirlenerek intihar ettiği açıklandı. hortum ağzında bulundu. manyetik alan konusunda uzman olan uğur, f-16 savaş uçakları, iha, tank ve savaş silahları gibi milli projelerde görev yapıyordu.

yeni ipek yolu projesi

“bir kuşak, bir yol” sloganıyla çin'in başlattığı, ülkemiz dahil asya ve avrupadaki ticaretin arttırılmasının hedeflendiği projedir. pekinden başlayan ve londraya kadar uzanan bir tren yolu inşa edilmesini kapsar. dünya dolar rezervinin %30'unu kapsayan devasa sermayesine rağmen sık sık gündeme gelmemekle birlikte gelecek dönem için(2020-2050) büyük önem arz etmekte.


avrupa boyutu;
üretim bakımından kendini aşmış olan çin'den büyük yada küçük ölçekte ürün ithal etmemek artık imkansızdır. çin menşeili siparişlerin avrupaya ulaşması haftalar boyu sürerken yeni proje sayesinde bu süre sadece 14 güne inecek. yani avrupalı yine rahatını ve refahını sağlayacak

rusya boyutu;
abd hegemonyasını ve emperyalizmini yıkmaya çalışın putin rusyası için bulunmaz bir fırsat. ayrıca ipekyolunun bazı kolları da kendi topraklarından geçeceği için maddi anlamda da kazanç sağlayacaklar. gün gelir çinden korkmaya başlarsa işlerin değişebileceğini unutmamak lazım.

orta asya boyutu;
bölgedeki gelişmekte olan ve gelişememiş devlet için oldukça faydalı olacaktır. refah seviyesi az olan toplumlarda terör artacağından bu girişim önlem niteliği taşıyacak

çin boyutu;
bunu uzatarak anlatmaya gerek yok. adamlar ürettiklerini satabilmek için ellerinden geleni yapacaklar gayet kazançlı oldukları açık.

abd boyutu;
avrupanın çinle win-win ortaklığına girmesiyle en çok etkilenen ülke olacak. deniz yolları üzerinden avrupa-asya ticaretine bir şekilde ortak olan abd bu avantajını kaybedecek. en büyük rakibi çin güçlenirken abd'nin çöküşünü hızlandıracak. bu yüzden abd elinden geldiğince projeyi baltalamaya çalışmakta ve çin geri adım atmadıkça saldırganlaşmaktadır. orta asya bölgesinde yeni terör örgütlerinin oluşturulmaya çalışılması ve bazı suikastlerin ardında abd'nin projeyi sabote amacı vardır.

türkiye boyutu;
tamamlanan bakü-tiflis-kars ve sivas-ankara demiryolları ile ülkemizin diğer bölgelerinde de hızla demiryolu faaliyetleri devam etmektedir. 3. köprü ve marmaray da bu proje için altyapısal çalışmalardır. bunun yanında türk şirketler orta asya'daki bazı demiryolu inşaatı ihalelerini üstlenmiştir. çin ile aramızdaki ticaret hacmini arttırmanın yanında stratejik konumumuz güçlenecek ve avrupaya karşı elimizde çok büyük bir koz olacak.
nasıl ki ilk ve ortaçağlarda kullanılan ipek yolunun hakimiyeti kimdeyse para ve güç ondaydı şimdi de aynısı yapılmaya çalışılmakta. süveyş kanalı'nın osmanlıya verdiği zararı 150 sene sonra nihayet kapatabilme fırsatımız doğdu. doğunun yükselişi için çok önemli olan bu projenin baltalanmaması, tamamlanması ve hayırlı olması dileğiyle..

https://www.mckinsey.com/industries/capital-projects-and-infrastructure/our-insights/one-belt-and-one-road-connecting-china-and-the-world
https://www.businessinsider.com/what-is-belt-and-road-china-infrastructure-project-2018-1#these-trains-run-whatever-the-weather-here-are-trains-travelling-to-and-from-guangxi-china-and-malaszewicze-poland-despite-the-snow-7
http://insamer.com/tr/cinin-yeni-ipek-yolu-projesi_1111.html
https://setav.org/assets/uploads/2017/05/174_perspektif.pdf
  • /
  • 2

bricst

bisctr şeklinde düzenlenmesi birliğin diğer üyeleri için pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da bizim için güzel olurdu. güçlü bir ekonomi ve daha bağımsız bir gelecek için batı bloğuna şunu söyleyin "lütfen, bisctr"

Toplam entry sayısı: 32

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

stratejiksözlük'e kategori önerisi

(bkz:yeni anlaşmalar)
(bkz:savunma sanayi)
(bkz:gündem) bu başlık altında son gelişmeleri daha rahat takip edebiliriz

havuç ve sopa diplomasisi

ingilizcesi "carrot and stick method" olan ifadedir.
uluslararası ilişkilerde devletlerin birbirlerine karşı kullandığı en geçerli diplomasidir. havuç, bir devletin diğeri üzerindeki iradesini veya çıkarını kabul etmesi durumunda lütfettiği ikramdır. sopa ise bir devletin diğerinden talep ettiği çıkarlarını yerine getirmediği takdirde elindeki ekonomik, siyasi ve psikolojik baskı araçlarını kullanarak söz konusu devletin yumuşak karnı üzerinden şantaj yapmasıdır, ona zarar vermesidir.

türkiyenin brics üyeliği çalışmaları

erdoğan'ın brics zirvesindeki temasları sonucu diğer üyelerce sıcak bakılan üyelik girişimidir.
amerika'nın üye olmadığı ve kolay kolay müdahale edemediği nadir küresel örgütlerden birisi olan brics'e türkiye'nin de dahil olması, hem de ülkemiz açısından önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir. son süreçte türkiyenin nato konseptini terk ederek doğu ülkeleri ile iş birliği yapması sonucunda abd hegemonyasından yükselen doğunun değerli bir müttefiki olması için atılan adımdır. şahsi kanaatimce mükemmel ve yerinde bir stratejidir.
(bkz:bricst)

abd hakkında komplo teorileri

ayağı taşa takılsa abd'den bilmektir. aslında bu çocukluk döneminden çevre etkisiyle bilinçaltına girer ve kurtulması çok zordur. dünyadaki tek emperyalist, ikiyüzlü, yalancı, zalim, çıkarcı devlet abd algısıdır. halk arasında yaygındır

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ortada abd egosu yüzünden çözülemeyen bazı meseleler var. bizi kendilerine denk görmediklerinden rahip-fetö s400-pkk desteği vize sorunu-dolar sorunu gibi her türlü alandaki sorunları çözmek için anlaşmaya yanaşmıyorlar. türk hükümetinin son 1-2 yıldır korkmadan abd'ye gösterdiği tutuma bakacak olursak yine geri adım atmayacağını tahmin edebiliriz. abd-avrupa birliği ilişkileri de bu derece kötüleşmişken batıyı bu işe karıştırmadan abd ile bir soğuk savaş öngörülebilir. çin'in rusya'ya yaptığı dolar kuru yardımı gibi dış güçlerden destek alabilirsek bu savaştan en az zayiat ile çıkabiliriz.
bahsettiğim soğuk savaş başlarsa öncelikle incirlik kapatılır, ekonomik yaptırımlarla devam eder ve nato üyeliklerinin iptaline kadar uzanır. hayırlısı olsun diyelim bekleyip göreceğiz

stratejik sözlük ve fikirleriniz

özgün alanı olması sebebiyle diğer sözlüklere göre daha kaliteli olacağı kanaatindeyim. ancak bizim bölümün 3 temel unsuru ''siyaset, tarih, hukuk'' olduğundan ve bu ülkede herkesin(!) tarih ve siyaset profesörü olmasından dolayı bazı sorunlar teşkil etmesinden şüpheliyim. özellikle iç siyaset konusunda sözlük yazar mevcudu arttıkça kutuplaşmalar ve seviyesiz tartışmalar baş gösterecektir. sözlük sahiplerinin bu konu hakkında dikkatle önlem alması gerek

28 temmuz 2018 zambiya-türkiye anlaşmaları

28.07.2018 tarihinde cumhurbaşkanımız erdoğan ile zambiya devlet başkanı edgar lungu arasında geçen görüşmeler neticesine imzalanan anlaşmalardır. 12 farklı anlaşma yapılmıştır;

1) lusaka'da türk işbirliği ve koordinasyon ajansı başkanlığı (tika) program koordinasyon ofisi'nin kurulması ve faaliyetlerine ilişkin mutabakat muhtırası

2) türkiye radyo televizyon kurumu (trt) ile ve zambiya ulusal yayın kurumu arasında iş birliği protokolü

3) tarım alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı

4) balıkçılık ve hayvancılık alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı

5) turizm alanında iş birliği anlaşması

6) kolluk eğitimi iş birliği protokolü

7) güvenlik iş birliği anlaşması

8) yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşma

9) gençlik ve spor alanında iş birliği anlaşması

10) diplomatik pasaport hamilleri için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma

11) ormancılık alanında iş birliği anlaşması

12) eğitim alanında iş birliği anlaşması

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

israil ve mısır'ın türkiye'yi tehdit etmesi

türkiye kararlı olur geri adım atmazsa israil araya abd'yi sokmaktan çekinmeyecek. tabi o zamana kadar kopma noktasında olan abd-türkiye ilişkileri tamamen çökmezse.