magalpf

Durum: 1 - 0 - 0 - 0 - 11.10.2020 13:25

Puan: 14 -

7 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

Henüz bio girmemiş.

türkiye'nin istihbarat savaşındaki varlığı

bir ülkenin istihbaratının gücü sahip olduğu dış politika başarısı ile belirlenebilir. tabi ki de bu sadece bir parametre, ancak tek başına da yeterli. türk dış politikası ve iç güvenlikte şu anda gayet iyi bir durumda olduğu ve sürekli daha iyiye gittiği için istihbaratımız hakkında olumlu düşünebiliriz.
Henüz hiç başlık açmamış.

dolar 5 lira

abd'nin elinde dolar kozuyla bize gelmesi ile m4 ile gelmesi arasında hicbir fark yoktur. ancak ekonomideki bu dengesizlikte bizim "anadolu kaplanı" diye tabir ettiğimiz korkak iş adamlarının da etkisi büyüktür.

adamlar devlet güvencesi olmadan memlekete bir çivi bile çakmıyorlar. böyle iş adamlarına putin gibi bir lider lazım

deva partisi

memleketin yeni liberal demokratları... ellerinde yeni oyuncu kalmayan küresel lobicilerin fonladığı siyasacılar. ancak bu lobiciler eski ortaklarından aldıkları randımanı alamayacaklardır.

ittihat ve terakki

asker kökenli kişilerin öncülüğünde kurulan ve diğer aydın insanlarının da içerisinde yer aldığı, silah, kur'an ve bayrak üzerine yemin edilerek cemiyete üye olunduğu ve osmanlı'nın son döneminde iktidara geldiği ve türk siyasi tarihi bakımından önemi bulunan cemiyet ve partidir.

bugünün milliyetçileri ile kıyaslanamayacak derece milliyetçi olan bu cemiyet üyelerinin milliyetçiliği türkçülük değil osmanlı tebaası üzerinde yoğunlaşmaktadır.

enver paşa bu cemiyetin genel kurmay başkanlığını yapmıştır.bir cemal ve talat paşa değildir.ancak muhteşem üçlüden biridir.

kendileri ülkeyi parçalamakla suçlansa da 1. dünya savaşına girme fikri onlara ait değildi.topraklari gizli anlaşmalar ile paylaşılmış bir ülkenin hükümetinin yapabileceği tek şey bu devletlere karşı mücadele etmesidir.hatta savaşa girerken bu devletlerin yanında yer almak istemiş kabul edilmeyince de karşılarına geçmiştir.almanyanin yenilmesiyle de biz de yenildik.

bu cemiyet değerlendirilirken kendi zamanının icaplarına göre değerlendirilmemesi en büyük yanlıştır.2.abdulhamid devrinde de var olan çoğu sorun bu hükümet zamanında da vardı.onları yıkan savaşın vermiş olduğu sefalet ve yoksulluktu.abdulhamidi ayakta tutan ise savaşsızlıkti.

bu cemiyet türkiye'nin kuruluş devrinde yer alan bir çok paşayı barındırır.kurtulus savaşında savaşan çoğu paşa bu cemiyet üyesidir.
hatta türkiye cumhuriyeti 3. cumhurbaşkanı olan celal bayar , ittihat ve terakki üyesi olarak ruhunu teslim edeceğini beyan etmiştir.

ittihat ve terakki bir milletin hülyasıdır.
bu topraklar için birçok şeylerini feda ettiler.
bir yakup cemil kolay yetişmiyor.......
canından çok sevdiğin memleketinde ölememek herhalde en büyük acı olsa gerek.(enver paşa )

mustafa kemal atatürk cumhuriyetin kuruluşundan sonra bu cemiyet üyelerinden kendi safında yer almayanları izmir suikastı olayı ile bir bir temizlemiştir.küçük efendi olan kara kemal , itihhat ve terakkinin en önemli ( bir siyasiyyun hakkında; büyük efendi (talat paşa) mi yönetiyor yoksa küçük efendi mi yönetiyor imparatorluğu hala anlayabilmiş değilim, demiştir) adamlarındandir.ve izmir suikastı sırasında idam ile yargılanmis ama hapse atılmıştır.

vel hasılı kelam iyisi ile kötüsü ile bizim dedelerimiz olan bu cemiyet üyelerini reddetmek yerine anlamayı , yanlışlarını görerek kendimizde düzeltmeyi öğrenemez isek tarihten ders çıkarmiyoruz demektir.bu da geleceği inşa etme de bazı kolonların eksik olacağına işarettir.

rejim 4 yıl sonra golan tepeleri sınırında kontrolü sağladı

esad rejimi, 2014 yılından beri ışid kontrolünde olan israil işgali altındaki golan tepeleri ile suriye arasında kalan sınırı örgütten geri aldı. ışid, ürdün sınırının karşısındaki çok küçük bir bölgede (3 kasaba) sıkıştı.

sevr ve lozan haritalarının karşılaştırması

bir arsanız var ve iflas ettiniz, arsanızın bir kısmını x birim karşılığında gözden çıkardınız ama x birim karşılığında almak için talipli olan kişi arsanın büyük kısmını almayı teklif ediyor. kabul etmediğiniz bu teklif serv.
lozan ise ,aranızın x birim karşılığında gözden çıkardığınız alandan çok daha fazlasını (önceki teklife göre ise çok daha az bir kısmını) vermenizden başka bir şey değil...
lozan antlaşmasını başarılı göstermek adına, serv projesinin bir anlaşmaymış gibi sunulması ve altına serv antlaşması yazılması ise ayrıca yanlış ve yanıltıcı bir bilgilendirmedir.
serv bir tekliftir ve tabir-i caizse ölümdür!
lozan ise bir antlaşmadır ve ölümü gösterip sıtmaya razı olunması durumudur...
milli kuvvaların oluşturulması, milletin değil ölüme, sıtmaya dahi razı olmadığının ve serv projesini çöpe attığının kanıtıdır..
türkler,tarih boyunca olduğu gibi ,devletsiz yaşamamak anlayışından hiçbir zaman,hiçbir otoriteyi referans alarak vazgeçmemiştir, ve hiçbir otoriteyi referans alarak da devlet kurmamıştır.
bu bir kültür ve yaşam biçimidir, anlatılamaz, yaşanır!
aksini iddia etmek ise binlerce yıllık türk tarihini inkardır.

türkiye-yunanistan navtex krizi

yunanistan’ın “savaş hazırlığı” yaptığı, sosyal medyanın savaş çıkardığı meis adası’ndaki navtex krizini şöyle anlatayım.

antalya’nın kaş ilçesine 2 km, yunanistan anakarasına 580 km uzaklıkta bir ada burası. türkiye de dün ada çevresinde sismik araştırma yapmak için navtex ilan etti. öyle bir navtex ki bu yunanistan genelkurmay başkanı ziyaretini iptal edip başkent atina’ya döndü. peki neden yunanistan böyle bir tepki verdi?

öncelikle yunanistan’ın öyle bir iddiası var ki bilmeyenlerin “yok artık” diyeceği cinsten. atina diyor ki bu 10 kilometrekarelik ada 40.000 kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığına sahip. buradaki yunan tezi hem girit için hem rodos için hem de genel olarak doğu akdeniz için geçerli. burada türkiye’nin sismik araştırma yapması ise libya-türkiye anlaşmasının dolaylı olarak kabulüne ve yunanlıların kabul edemediği mavi vatan’ın sınırlarının en tartışmalı olduğu bölgesindeki yunan iddialarını çökmesine zemin hazırlayacak.

türkiye de diyor ki küçücük hatta benim sahilimle bitişik bir adanın kendisinden 4.000 kat fazla deniz yetki alanı olamaz. dünyada da ingiltere-fransa, tunus-libya, malta-libya, tunus-italya ve kanada-fransa'nın yaşadığı anlaşmazlıklar türkiye'nin tezleriyle sonuçlandı. hem uluslararası hukuk hem de ikili anlaşmalar hep bunun üzerine kurgulandı.

abd’nin dün yaptığı “türkiye, tartışmalı bölgedeki navtex ilanından vazgeçmeli” açıklamasındaki “tartışmalı” ifadesinin arka planı da ilginç. abd, güney çin denizi’nde bildiğiniz gibi pekin’in karşısında duruyor. dün navtex bölgesi için yunanistan alanı demeyip "tartışmalı" demesinin sebebi çin ve yunanistan’ın iddialarının genel hatlarıyla paralel olması. yani washington’un güney çin denizi politikasındaki tezleri akdeniz için geçerli olursa yunanistan’ın iddiaları çöküyor ve türkiye’nin haklılığı doğrulanıyor. o nedenle açıklamalarıyla doğrudan yunanistan’ın tarafına geçemiyor.

Toplam entry sayısı: 1

türkiye'nin istihbarat savaşındaki varlığı

bir ülkenin istihbaratının gücü sahip olduğu dış politika başarısı ile belirlenebilir. tabi ki de bu sadece bir parametre, ancak tek başına da yeterli. türk dış politikası ve iç güvenlikte şu anda gayet iyi bir durumda olduğu ve sürekli daha iyiye gittiği için istihbaratımız hakkında olumlu düşünebiliriz.
Henüz takip ettiği biri yok.