mihanderki

Durum: 70 - 0 - 0 - 0 - 18.07.2019 12:06

Puan: 736 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 4

18 eylül 2018 rus uçağının düşürülmesi

saldırılar ile devletlerin birbirine sabır testi yaptığını düşünüyorum. bu olursa ne tepki verir minvalinden. ucu savaş kadar gidecek bu sabır testinde bir devlet artık yeter deyip savaş açıp herkes çil yavrusu gibi birbirinin gerçek dostlarının kanatları altında ittifak yapıp bir dünya savaşı çıkarmak niyetinde.
dünya her yüzyılda savaşlar ile ekonomik krizler ile şekil alır ve o yüzyıl o şekilde gelişir. yüzyılların en --30'lu tarihlerine kadar hepsi kesinleşir ona göre hareket edilir. tarih tekerrür eder.

erol mütercimler

türkiye için 2019 senesinin kırılma noktası olduğunu söyler derslerde.
akademisyen olarak çok başarılı bir hocadır slayttan ders filan anlatmaz dersler bayağı tartışmalı ve anlatarak geçer.
strateji bilimine giriş dersinden elbette ilk alan muhakkak kalır :)
saygın bir hoca kendileri muhabbeti de çok iidir.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

mahfi eğilmez çok kıymetli bir hoca keşke dediklerine az kulak verilse böyle dürüst insanlar ile ancak yol alınır.

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

bu bölünme ile rusya yı her alanda yalnızlaştırma politikası uygulanıyor. ruslar muhafazakardır din konularında onlarda ülkelerine "anavatan" derler.
güç e taparlar aileler putin ile güçlenmiştir tekrardan rusya ve çin bu konuda kendi devlet yapılarını güçlendirdi. ortodoks kiliselerin aslında türkiye bu konularda sahip çıksa fener rum patrikliğine kendine çok farklı alanlar açar bu konularda türkiye nin alanı açılır. türkiye dini konularda çok zayıf bunları osmanlı dan beri pek kullanmamıştır siyasi olarak ya da güç olarak kullansa da pek etkili olmamıştır. ancak yükselme devri paşaları din üzerinden balkanlarda çok etkili olmuştur. türkiye nin bu konularda uzmanları olmalı biz çok yabancı davranıyoruz bu tür konulara halbuki türkiye nin istanbul gibi dinlerin ortak noktası olabilecek maddi ve manevi bir şehri var. istanbul her açıdan turist çekecek o kadar şey var ki biz uğraşmıyoruz.

polonya dışişleri'ndeki köklü personel değişikliği

her yerde bir şeyler oluyor bir şeyler çiziliyor sahneye koyuluyor ama anlamak için ya yeterli bilgi birikim mevcut değil ya da resim çok büyük göz görmüyor dünyada sürekli değişen olan biten durumları.

türkiye'den yurtdışına göç

türkiye den eğitimli bir genç kesim göç ediyor her geçen gün bunun yanında her geçen gün suriyeliler ülkeye akın ediyor ve bunlar tavşan gibi ürüyor devletın acilen bunlar için çözüm üretmeli yoksa kültürel ve sosyolojik olarak ciddi sıkıntılar ileride olacak bu konularda devlet politikası şart

venezuela parası bolivarın içler acısı durumu

gelecek olan liberal-küresel kriz de kağıt paranın bu şekilde eriyip insanları sömürmek için hazırlanıyor kriz. gelecek olan kriz tüm dünyadaki kağıt paraları kağıt değerinde edecek cinsten. sancılı bir dönem yaşanıyor artık bir günde kurulan şirket milyonları buluyor bir günde de milyonlar kaybedebiliyor. üretim olmazsa sonuç venezuela gibi bir kriz

time dergisinin donald trump'ın 'batışını' gösteren kapakları

time küreselci aile şirketlerin sözcüsü konumundadır. küreselciler 1929 büyük buhranı tarzı büyük bir krizle tüm dünyayı yeni parasal tabanlı bir ekonomik sistem ile sömürmek istiyor. bu krizin büyüklüğü büyük buhran dan daha şiddetli olacak çünkü dünya birbirine çorap söküğü gibi bağlandı liberal ekonomi ile. ulus devletler ile küresel şirketlerin bir tür savaşını görünüyor. mesele insanın ekmeğini kimin sağladığı mı önemli yoksa ekmeğini yediğin yer mi önemli bir çok sorunu cevap bulabileceğimiz büyük sancılı bir döneme giriyoruz. trump iyi ya da kötü ama ondan sonra gelecek olan türkiye için daha kötü olacağı kesin. büyü bir tufan geliyor güvenli limanı olmayan sağlam demiri olmayan her gemi batmaya mahkum bu fırtına da . bugünler ii günler .

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

bakın burada devlet adamı nasıl olunur onu görelim.
açıklamaları ve konuşması ne kadar mantıklı
(bkz:https://www.youtube.com/watch?v=9ugre9-lımı )
bağımsız türkiye böyle olur ne yapması gerektiğini bilen gerek.
(bkz:bülent ecevit)

dolar 5 lira

stratejiksözlük'e kategori önerisi

günün köşe yazısı ya da okuma metni
dergilerde, gazetelerde veya bloglarda yer alan önemli ve nitelikli yazıların paylaşılması açısından bence faydalı olur herkes bildiğini paylaşırsa

iran'da ekonomik sorunların protesto edilmesi

türkiye'de aynı durumun yaşaması zor. türkiye'de aslında çoktan protesto başlardı eskiden ama şimdi insanlar daha kötü olur diye korkuyor. birde ırak ve suriye'nin halini gördükçe pek kaos ortamı istemiyor.keza türkiye'de yüksek çaplı bir protesto olduğu taktirde türkiye'nin cds si daha da yukarı çıkar dolar daha da yükselir. ama bu gidişle pahalılık yavaş yavaş yansıyacak piyasaya bir iki ay içinde bu yüzden o vakte kadar sakin. iran ise ciddi olaylar bekliyorum. sert müdahale ile protestolar baskılanır. iran nereye kadar dayanacak göreceğiz bu zamana kadar petrol ve doğalgazı kendinden olduğu için iyi dayandı. ama bizim böyle bir şansımız yok

f-35'lerin iptalinin senato tarafından onaylanması

abd'nin tek müttefiki amerikan dolarıdır.

2018 askeri güç sıralamasında türkiye'nin geriye düşmesi

nükleer ile askeri caydırıcılık olur ki kimse nükleer güç kullanamaz. kullanıldığı taktirde dünya diye bir şey kalmaz. tsk, ergenekon ve balyoz davaları ile çok yıpratıldı. askerimize sahip çıkılmadı neyse vatan sağ olsun dendi. tsk türkiye'nin bağımsızlığının tek dayanak noktasıdır şu ortadoğu da bir ırak ya da suriye değilsek bunu tsk'ya borçluyuz. bu açıdan tsk'nın yıpratılmasına her türlü karşı olunması gerekli. ıraklılar saddam postundan ise abd postu istedi halleri ortada ortadoğunun şamar oğlanı oldu. tsk diğer ülkelerdeki gibi vesayet sistemi olduğunu düşünmüyorum.tsk darbelerden iki veya üç yıl içinde iktidarı sivillere bırakmıştır.ordu mensupları diğer ortadoğu ülkeleri gibi türkiye'de tiranlık kurmamıştır. darbeler doğru ya da yanlış bunlar o zamanın şartlarına göre konuşulur. bazı olaylar bizim anlayamadığımız şekilde gelişebilir. devletlerin al gülüm ver gülümü çok farklıdır bedelleri de bir o kadar acıdır. digital dünya ya doğru her şeyde bir evrim geçiriyoruz. tsk'nın da eminim bu konuda adımları vardır. bizim asker propagandalı filmler yapmamız lazım. asker ruhunu abd gibi pompalanmalı. devlet her yönüyle politika yürütmeli. abd'nin pek bir tarihi yok ama adamlar her şeyi filmler ile geleceğe aktarıp propaganda yapıyor. türkiye'nin mazisi ise o kadar eski ki binlerce konuluk film çıkar. yeni nesiller türkiye'yi her yönüyle bilmeli. türkiye'de (bkz:sağ-sol olayları), (bkz:eşref bitlisli), (bkz:susurluk kazası) ve daha bir çok konu gün yüzüne çıkmalı bunlar devlet tarafından film yapılmalı. bu endüstri geliştirimeli.
bizim en büyük eksiklerimizden biri istihbarat türkiye'de istihbarat bir nevi dedektiflik gibi algılanıyor. olayları araştıran halbuki istihbarat örgütleri olayları bizzat kendisi çıkarır toplumu yönlendirir. toplum mühendisliği yapılır. bunların geliştirilmesi gerek.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

medeniyetler çatışması, samuel huntington
özelikle bu yüzyılın amerikan politikası olacak referans kitap

abd'li rahip brunson'ın ev hapsine alınması

bursa’da zamanında müslüman bir zat bir çeşme yaptırmış. eski adı yahudilik yol ağzı, bugün ki adı arap şükrü muhitinde, ve başına bir kitabe eklemiş, “her kula helâl, müslümana haram“… tabii başkent, osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye…
efendime söyleyeyim, gitmişler kadıya şikâyete, yaka paça yakalanmış adam huzura getirilmiş, bu nasıl fitnedir, dini islam ahalisi müslüman olan koca devlette, sen kalk hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu müslümana yasakla… olcak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin? diye çıkışmışlar adama…

adam müsade buyrun sebebi vardır, lakin ispat ister, delil şarttır der… kadı kızar: “ne delili, ne ispatı, sen fitne çıkardın müslüman ahalinin huzurunu kaçırdın katlin vaciptir!” der. ama bir yandan da merak eder, nedir gerekçen diye sorar, adam bir tek sultan´a derim diye cevap verince, karışır yine ortalık. söz sultan´a gider, adam saraya yaka paça götürülür…

padişah sinirlenir ama diğer yandan da meraklanır : “de bakalım ne diyeceksen, bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de her kula helâl, bir tek müslümana haram yazarsın…”

– adam başı önünde delilim vardır, lâkin ispat ister

– ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?

– o zaman hükme kıldan incedir boynum sultanım

– eeee

– sultanım her hangi bir havradan (sinagog´dan) bir rastgele haham ı izahsız yaka paça tutuklayın, bir hafta bakın neler olacak..
dediği yapılmış adamın, tüm azınlıklar bir olmuş, başlarında museviler, “ne oluyor, bu ne zulüm, bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim…” efendim çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş,

bir hafta dolunca: sultan´ım artık bırakmak zamanıdır demiş adam, haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer sultana teşekkürler, hediyeler, az zaman geçmiş ki adam aynı işi herhangi bir kiliseden bir papaz için yaptırınız sultanım demiş.

aynı işlemle, aynı usulle bir papaz derbest edilmiş, yaka paça alınmış pazar ayininden, aynı tepkiler artarak devam etmiş. haftası dolunca da serbest bırakılmış. mutluk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar… levantenler din adamlarına kavuşmanın mutluluğu ile daha bir sarılmışlar birbirlerine.

sultan: “bitti mi?” demiş adama.

– “sultanım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle” demiş.

– şimde nedir isteğin?

– efendim başkentimiz bursa’nın en sevilen, en sözü dinlenilen, itimad edilen alimini alınız mimberinden,

dedikleri gibi olmuş, ulucamiinin imamını, cuma hutbesinin ortasında almışlar… yaka paça götürmüşler…

ve ne olmuş bilin bakalım ?

bir allah’ın kulu, tek bir olumlu kelâm etmemiş, ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz hiç olmasa vaazı bitene kadar bekleyeydiniz, dememiş. peşinden giden olmamış, arayan soran olmamış…

geçmiş bir hafta, nerde imam diye gelen giden olmamış… aptal ve cahil bir imam atanmış yerine, ne konuştuğunu kulağının duymadığı yobaz cinsinden, halk halinden memnun, başlamış bir dedikodu, o geçen hafta derbest edilen koca âlim için;

-bizde onu adam, hoca bellemiştik,
– kimbilir ne haltlar etti de tutuklandı…
– vah vah acırım arkasında kıldığım namazlar…
– sorma sorma…
padişah, kadı ve adam izlemişler olanı biteni, padişah;
– eee ne olacak şimdi adam.
– bırakma zamanıdır, bide özür dileyip helallik almak lazımdır hocadan.
– “haklısın” demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş, adam başı önünde;
– ey büyük sultanım, siz irade buyurunuz lütfen, böylesi müslümanlara su helâl edilir mi?
sultan acı acı tebessüm etmiş;
– “hava bile haram, hava bile…” demiş

dolar 5 lira

dolar çıkarken ons altın dikkat etmekte fayda var. türkiye'de paranızın değerinde kalmasını istiyorsanız en dikkate değer yatırım aracı altındır. bolluk devri bitti tasarruf yapın.krediye girmeyin ev almayın.

üniversite tercihlerinde uluslararası ilişkiler seçeceklere tavsiyeler

seçecek arkadaşların üniversite kulüplerinde diğer araştırma merkezlerinde muhakkak çalışması gerek.dünya tarihine, politikaya ve coğrafya konularına meraklı olmalısınız.bu öyle bir bölüm ki hemen hemen her daldan az çok bir genel kültür hazineniz olmalı. sabırlı olmalısınız. kendinizi diğerlerinden ayıracak tek nokta kendinize kattığınız değerler . sertifika alın, dergilere yazın elinizden geleni ardına koymayın. her türlü siyasi oluşumu ön yargılı davranmadan inceleyin. ingilizce ve şu an için ikinci dil olarak farsça, rusça ve arapça dillerinden biri tercih etmeniz gerekir. hocalarınız ile aranız daima iyi olsun.

blockchain

kripto paralar hakkında bazı youtube kanalları izleyerek fayda görebilirsiniz
1.https://www.youtube.com/channel/uc5rv0qegbv0y-umdwshs_ha
2.https://www.youtube.com/channel/uckdhjp8ya36w4z-ocp5ulhg
3.https://www.youtube.com/channel/uc87a7vsrlyz68gtu-z1q3ow
4.https://www.youtube.com/user/performingperfection
5.https://www.youtube.com/channel/ucıyc-cfoynwo85ojejj6t9w
6.https://www.youtube.com/user/mhyildizli
7.https://www.youtube.com/channel/ucoskhe4csualx5cj_r6z1yq
8.https://www.youtube.com/user/takicem
9.https://www.youtube.com/user/emrealtunbilek
10.https://www.youtube.com/channel/ucjo793ujpb7h_qn811ptqgq
11.https://www.youtube.com/user/yerdinc/videos
bunlar benim bildiğim bazı kanallar çok daha fazlası da vardır güzel bir şey türkiye yeni olan şeylere meraklı bir toplumdur.
bakalım bu kripto paralar denildiği gibi 2019 başında dünyayı kasıp kavuracak mı ?

abd'nin israil'e 120 milyar dolarlık desteği

niye şaşırıyorsun anlamıyorum.
abd'nin en büyük şirketleri yahudi eee para yahudilerde ise elbette yahudilere yardım edecek
  • /
  • 4

s-400

s-400 ler türkiye için ekmek su kadar gerekli bir sistemdir gönül isterdi ki bu sistemleri biz üretelim ama şu an bu sadece temenni gelelim s-400 nimetlerine öncelikle kimden silah alırsanız ona kurşun sıkamazsınız . s-400 lerin öncelikle iç anadolu ya konuşlanması ile komşu ülkeleri tehdit etmemiş ve yumuşak gücümüzden taviz vermemiş barışçıl bir ülke oluruz. s-400 türkiye için oldukça gerekli ortadoğu gibi bir bölgede yaşıyorsanız yerin altını da üstünü de kontrol etmeniz lazım . her ne olursa olsun alınması gerektiği düşüncesindeyim abd yaptırımlarından korkmayın ne olacak olsun dünyanın altı üstünden daha iyidir belki .

Toplam entry sayısı: 70

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

tüm sorunlarımızın tek cevabı var coğrafya. önce ne alaka eğitim ekonomi dururken coğrafya ne alaka diyebilirsiniz. sorunlara eğitim ya da ekonomi ne açıdan baksanız sadece durumu kurtarırsınız.sorunumuz kendimizi ve coğrafyamızı bilmemekten kaynaklanıyor.biz kimiz hala bir muamma? coğrafyanın bize ne verdiğini bilmiyoruz. mesela türkiye çok stratejik derler ii de bize yararı ne kavgamız içinde o strateji eriyip gidiyor.bulunduğumuz coğrafya da toplumların bir çeşit köprü durumunda bulunuyoruz bir nevi medeniyetler han'ı dır anadolu bu hana gelen her medeniyet iyi kötü içine almış çok farklı çeşitler ile bir sentez yapmış bunu zaman zaman bir o medeniyet bir bu medeniyet ortaya çıkmış amma velakin alt kültür olarak bir çok medeniyet saklı kalmış biz bunları bilmiyoruz. osmanlı medeniyetini bilmeyiz, yunan medeniyetini bilmeyiz anadolu'nun kadim medeniyetlerini bilmeyiz türk kültürünü bilmeyiz bugün dışarı çıkıp 50 yıl sonrasını sorsanız çok az kişi bilir. toplumumuzun bir hafızası yok. türkiye aynı zamanda çok aktif bir toplum o kadar büyük olaylar oluyor ki bunun aynısı gelişmiş bir ülkede yaşansa o ülke psikolojik travmaya girer. buna rağmen türkiye de bu kadar şey yaşanınca toplum artık tepkisizleşiyor ruhsuzlaşıyor bu da onu tepkisiz halinde bir ruh haline getiriyor. özelikle son 300 yıldır toplum olarak kendimizi konumlandırmak açısından bize hala neyin tam olarak doğru olduğunu idrak edemedik sürekli ülke yap boz halde bir o ideolojiye sarılıyor sıkıldı mı bir başka ideoloji etrafında kümeleniyor. sorunumuz en büyük kaynağı coğrafyamızda sorulan en meşhur sorunun cevabını bilmemek "nerelisin gardaş?" öncelikle toplumun kendini coğrafyasına uygun konumlandırması buna göre izlenmesi gereken politikalar üretmeli. ne olduğumuzu bilerek adım atmalı tarihin sayfalarına bakarak kalem oynatmamak lazım . sosyolojik ve psikolojik olarak toplumumuzun haritası çıkarılması en büyük sorunun aslında dışta değil her zaman içte olduğunu düşünürüm o yüzden önce kendi gerçekliğimizi bilmemiz lazım yalnız bu geçmişin sadece iyi güzel yönlerini değil kötü taraflarını da bilmekle olur yoksa günümüz gibi ikiyüzlü bir toplum ile karşılaşırız.

bahçeli:ittifak niyetimiz kalmamıştır

milliyetçi olan bir parti af konusundan ziyade andımız konusunda verilen tepkiler neticesinde olay buralara kadar intikal etmiştir. papaz olayına yargı kararıdır saygı duymak gerekir diyenler andımız kararına hukuksuzluk demiş.işine gelince adalet işine gelmeyince nereye adalet olmaz. andımız etnik kimliği körükleyen ayrıştırıcı değil aksine birleştirici bir unsurdur. türkiye cumhuriyetin de yaşayan herkes türk'tür. benim ırkım ne ana ne baba tarafı türk ama ben türk geleneği ile büyüdüm bu toprakları seviyorum bu beni bağlı bulduğum etnik kökeni inkar etmez ancak biz içeride ben buyum sen busun olursa dışarıdaki düşmanlara koz vermiş oluruz. bu vatanı seven bu toprağa can veren her kimse dil, din, ırk fark etmez vatan evladıdır.türkiye de türklük hepimizi bir çatı altında millet şuuru bahşeder. bugün bir fransıza sorsanız avrupalı hemde fransız olur almana sorsanız hem avrupalı hemde almandır italyan keza öyle çünkü aynı toprak üstünde yaşayanları bir ortak benlik ve şuurda birleşmesi gerek yoksa herkes kendi yolunu çizer sonra kurda çakala yem olur.bugün türkiye zaten kozmopolit bir yapıdadır her milletten insandan grup var bunlar zenginliktir. bu zenginlikler höşgörü içinde gelişime katkı sunar ancak hepimiz bir isek diriyiz bir olmadan diri olamayız. andımız keza ayrıştırıcı değil birleştirici bir unsurdur.

abd'li rahip brunson'ın ev hapsine alınması

bursa’da zamanında müslüman bir zat bir çeşme yaptırmış. eski adı yahudilik yol ağzı, bugün ki adı arap şükrü muhitinde, ve başına bir kitabe eklemiş, “her kula helâl, müslümana haram“… tabii başkent, osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye…
efendime söyleyeyim, gitmişler kadıya şikâyete, yaka paça yakalanmış adam huzura getirilmiş, bu nasıl fitnedir, dini islam ahalisi müslüman olan koca devlette, sen kalk hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu müslümana yasakla… olcak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin? diye çıkışmışlar adama…

adam müsade buyrun sebebi vardır, lakin ispat ister, delil şarttır der… kadı kızar: “ne delili, ne ispatı, sen fitne çıkardın müslüman ahalinin huzurunu kaçırdın katlin vaciptir!” der. ama bir yandan da merak eder, nedir gerekçen diye sorar, adam bir tek sultan´a derim diye cevap verince, karışır yine ortalık. söz sultan´a gider, adam saraya yaka paça götürülür…

padişah sinirlenir ama diğer yandan da meraklanır : “de bakalım ne diyeceksen, bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de her kula helâl, bir tek müslümana haram yazarsın…”

– adam başı önünde delilim vardır, lâkin ispat ister

– ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?

– o zaman hükme kıldan incedir boynum sultanım

– eeee

– sultanım her hangi bir havradan (sinagog´dan) bir rastgele haham ı izahsız yaka paça tutuklayın, bir hafta bakın neler olacak..
dediği yapılmış adamın, tüm azınlıklar bir olmuş, başlarında museviler, “ne oluyor, bu ne zulüm, bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim…” efendim çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş,

bir hafta dolunca: sultan´ım artık bırakmak zamanıdır demiş adam, haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer sultana teşekkürler, hediyeler, az zaman geçmiş ki adam aynı işi herhangi bir kiliseden bir papaz için yaptırınız sultanım demiş.

aynı işlemle, aynı usulle bir papaz derbest edilmiş, yaka paça alınmış pazar ayininden, aynı tepkiler artarak devam etmiş. haftası dolunca da serbest bırakılmış. mutluk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar… levantenler din adamlarına kavuşmanın mutluluğu ile daha bir sarılmışlar birbirlerine.

sultan: “bitti mi?” demiş adama.

– “sultanım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle” demiş.

– şimde nedir isteğin?

– efendim başkentimiz bursa’nın en sevilen, en sözü dinlenilen, itimad edilen alimini alınız mimberinden,

dedikleri gibi olmuş, ulucamiinin imamını, cuma hutbesinin ortasında almışlar… yaka paça götürmüşler…

ve ne olmuş bilin bakalım ?

bir allah’ın kulu, tek bir olumlu kelâm etmemiş, ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz hiç olmasa vaazı bitene kadar bekleyeydiniz, dememiş. peşinden giden olmamış, arayan soran olmamış…

geçmiş bir hafta, nerde imam diye gelen giden olmamış… aptal ve cahil bir imam atanmış yerine, ne konuştuğunu kulağının duymadığı yobaz cinsinden, halk halinden memnun, başlamış bir dedikodu, o geçen hafta derbest edilen koca âlim için;

-bizde onu adam, hoca bellemiştik,
– kimbilir ne haltlar etti de tutuklandı…
– vah vah acırım arkasında kıldığım namazlar…
– sorma sorma…
padişah, kadı ve adam izlemişler olanı biteni, padişah;
– eee ne olacak şimdi adam.
– bırakma zamanıdır, bide özür dileyip helallik almak lazımdır hocadan.
– “haklısın” demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş, adam başı önünde;
– ey büyük sultanım, siz irade buyurunuz lütfen, böylesi müslümanlara su helâl edilir mi?
sultan acı acı tebessüm etmiş;
– “hava bile haram, hava bile…” demiş

blockchain

kripto paralar hakkında bazı youtube kanalları izleyerek fayda görebilirsiniz
1.https://www.youtube.com/channel/uc5rv0qegbv0y-umdwshs_ha
2.https://www.youtube.com/channel/uckdhjp8ya36w4z-ocp5ulhg
3.https://www.youtube.com/channel/uc87a7vsrlyz68gtu-z1q3ow
4.https://www.youtube.com/user/performingperfection
5.https://www.youtube.com/channel/ucıyc-cfoynwo85ojejj6t9w
6.https://www.youtube.com/user/mhyildizli
7.https://www.youtube.com/channel/ucoskhe4csualx5cj_r6z1yq
8.https://www.youtube.com/user/takicem
9.https://www.youtube.com/user/emrealtunbilek
10.https://www.youtube.com/channel/ucjo793ujpb7h_qn811ptqgq
11.https://www.youtube.com/user/yerdinc/videos
bunlar benim bildiğim bazı kanallar çok daha fazlası da vardır güzel bir şey türkiye yeni olan şeylere meraklı bir toplumdur.
bakalım bu kripto paralar denildiği gibi 2019 başında dünyayı kasıp kavuracak mı ?

israil ve mısır'ın türkiye'yi tehdit etmesi

kudüs'e giden yol mısır'dan geçer, anahtarı ayasofya, karakolu kıbrıs'tır.

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

tüm sorunlarımızın tek cevabı var coğrafya. önce ne alaka eğitim ekonomi dururken coğrafya ne alaka diyebilirsiniz. sorunlara eğitim ya da ekonomi ne açıdan baksanız sadece durumu kurtarırsınız.sorunumuz kendimizi ve coğrafyamızı bilmemekten kaynaklanıyor.biz kimiz hala bir muamma? coğrafyanın bize ne verdiğini bilmiyoruz. mesela türkiye çok stratejik derler ii de bize yararı ne kavgamız içinde o strateji eriyip gidiyor.bulunduğumuz coğrafya da toplumların bir çeşit köprü durumunda bulunuyoruz bir nevi medeniyetler han'ı dır anadolu bu hana gelen her medeniyet iyi kötü içine almış çok farklı çeşitler ile bir sentez yapmış bunu zaman zaman bir o medeniyet bir bu medeniyet ortaya çıkmış amma velakin alt kültür olarak bir çok medeniyet saklı kalmış biz bunları bilmiyoruz. osmanlı medeniyetini bilmeyiz, yunan medeniyetini bilmeyiz anadolu'nun kadim medeniyetlerini bilmeyiz türk kültürünü bilmeyiz bugün dışarı çıkıp 50 yıl sonrasını sorsanız çok az kişi bilir. toplumumuzun bir hafızası yok. türkiye aynı zamanda çok aktif bir toplum o kadar büyük olaylar oluyor ki bunun aynısı gelişmiş bir ülkede yaşansa o ülke psikolojik travmaya girer. buna rağmen türkiye de bu kadar şey yaşanınca toplum artık tepkisizleşiyor ruhsuzlaşıyor bu da onu tepkisiz halinde bir ruh haline getiriyor. özelikle son 300 yıldır toplum olarak kendimizi konumlandırmak açısından bize hala neyin tam olarak doğru olduğunu idrak edemedik sürekli ülke yap boz halde bir o ideolojiye sarılıyor sıkıldı mı bir başka ideoloji etrafında kümeleniyor. sorunumuz en büyük kaynağı coğrafyamızda sorulan en meşhur sorunun cevabını bilmemek "nerelisin gardaş?" öncelikle toplumun kendini coğrafyasına uygun konumlandırması buna göre izlenmesi gereken politikalar üretmeli. ne olduğumuzu bilerek adım atmalı tarihin sayfalarına bakarak kalem oynatmamak lazım . sosyolojik ve psikolojik olarak toplumumuzun haritası çıkarılması en büyük sorunun aslında dışta değil her zaman içte olduğunu düşünürüm o yüzden önce kendi gerçekliğimizi bilmemiz lazım yalnız bu geçmişin sadece iyi güzel yönlerini değil kötü taraflarını da bilmekle olur yoksa günümüz gibi ikiyüzlü bir toplum ile karşılaşırız.

abd'nin rahip brunson için türkiye'ye yaptırım uygulama kararı

akillara (bkz: william churchill) vakasini getiren olaydir. 1800 lu yillarin basinda osmanli devleti rusya ile yakinlasmaya baslamis bu yakinlasma o kadar ile gitmis ki, osmanlı ve rus ortak donanmaları tarafından fransızların işgalinden
kurtarılan yedi adası hakkinda, iki devlet burada “yedi ada cumhuriyeti” adı altında
bir devletin kurulmasına karar vermisler bu devletin statüsüne ait şartlar ise
osmanlı devleti ile rusya arasında 21 mart 1800 tarihinde imzalanan antlaşma ile belirlenmis. tabiki bu tarihten sonra avrupa devletleri icin osmanli devleti ile rusyanin arasinin bir sekilde acilmasi gerekliligi ortaya cikmis.

1836 yilina gelindiğinde william churchill isimli ingiliz vatandasi moda’da (kadıköy) avlanırken bir çocuğu yaralayınca tutuklanmış, bunun üzerine ingiliz büyükelçisi ponsonby kapitülasyon haklarına dayanarak bir ingiliz’in suçlu bile olsa tutuklanamayacağını ileri sürerek osmanlı devleti’ne bir nota vermiştir. hatta bu tutuklanma meselesini o kadar ileri goturmuslerki ki konuya diğer avrupa devletleri de karışınca olay siyasî bir mahiyet kazanmış, artan baskılar üzerine churchill serbest bırakılmış, ardından devrin hariciye nâzırı âkif paşa hastalığı öne sürülerek görevinden azledilmiştir, bu sayede rusya ile iliskilerin bozulmasinin onu acilmistir.
churchill’den özür dilenerek tutukluluk tazminatı olarak kendisine pırlantalı (cok yuksek karatli) nişan, zeytinyağı ihraç izni veren bir ferman ve gazete yayımlama imtiyazı verilmişti. ılk gazete bu sekilde basilmaya baslanmisti.
tabi sonrasi kacinilmaz son , 4 ekim 1853-30 mart 1856 tarihleri arasındaki osmanlı-rus yani (bkz: kırım savaşı)dır.
tarih ve tekerrür...
(bu yazıyı ekşi sözlükten paylaşan bir arkadaştan aldım çok güzel bir tarihe gönderme okuyun derim)

abd'nin rahip brunson için türkiye'ye yaptırım uygulama kararı

şimdi büyük bir devlet miyiz kukla bir devlet miyiz bu papaz ile ortaya çıkacak ?
yakında bu papazda kaçar benden demesi yalnız türkiye'nin itibarı böyle iki paralılık olmamalı
(bkz:deniz yücel)

israil ve mısır'ın türkiye'yi tehdit etmesi

arap-iran savaşı olmazsa arap-türk savaşı israil tarafından pompalanıyor. türkiye kimsenin savaş açacağı yok ama türk dizileri ile arap toplumunda türkiye özelikle karadeniz bölümü bayağı popüler amaç türkiye'nin turizm sektörüne darbe vurulması. öncelikler arasından bir diğeri kıbrıs meselesi türkiye'nin buraya iskan politikası uygulaması acil gerekli. kıbrıs'ta yerli ve milli duygular ön plana çıkarılmalı. kıbrıs'ta askeri üsler artırılmalı mevziler şimdiden oluşturulmalı. akdeniz önümüzdeki yıllarda doğalgaz olarak daha da önem kazanacak. burada türkiye ne kadar dik ve cesur durursa masada o kadar pay sahibi olur. bu noktada kazan-kazan ilişkisi içinde ya abd ya rusya ile ortak çalışma yapılması gerek şu neticede abd ile pek mümkün değil ama rusya ya da çin ile denge siyaseti yapılabilir. yunanistan olsun mısır olsun bunlar artık küresel sermayenin köpekleri bunlar kendi ağızları ile konuşmaz dış siyasette konuştururlar o yüzden dikkat etmek gerek.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

medeniyetler çatışması, samuel huntington
özelikle bu yüzyılın amerikan politikası olacak referans kitap

rahip brunson'ın serbest bırakılması

zaten bırakılacaktı yok yattığı günlere filan sayılmış :) arkadaş abd haber medyaları saat gece 1 de bırakılacak diye tweet attı trump eline kasım seçimleri için çok güzel bir koz verildi .

karar yabancı basında muz cumhuriyeti olarak göstermek için sabah akşam önüne konulur.

abd bir şey istedi mi elinde sonunda alır.

hava civa yaparak eserek olmuyor böyle işler

cemal kaşıkçı'nın ortadan kaybolması

cemal kaşıkçı ilerde çok su kaldırır önümüzdeki günlerde özelikle suudi arabistan ile gerilen ilişkiler daha da sert çıkışlara neden olabilir.

cemal kaşıkçı öldürülmüşse (umarım böyle bir durum gerçekleşmemiştir) ve bu tr topraklarında gerçeklemiş ise hem tr için ciddi bir imaj kaybı demek hemde tr ve suudi arabistan ilişkilerinin daha da derin krizlere girmesine sebep olur katar ve iran ile olan işbirlikler yüzünden vehhabi araplar pek sevmez tr'yi bu açıdan dikkat edilmesi gerek. ntv dışında pek bu olaya değinen yok onlarda katar merkezli olmasından kaynaklanıyor özelikle bu ara tr de yemen savaşı ile ilgili belgesel filan çekmelerinden anlaşılıyor. türkiye de artık siyasilerin suni birbirlerine ergen atarlardan kurtulup hem kıbrıs meselesini, kırım meselesini hem de ırak ve suriye deki kanton bölgeler sorunu, ege de adalar sorunu, doğu akdeniz güvenliği sorunu gibi konularda uzman kişilerin toplumu hadi toplumu geçtim devleti uyandırması gerek. elbette devletin kulağı vardır ama medyanın bu konularda daha haber yapması gerekir bu kadar aktif bir toplumda haberler saçma sapan olmamalı dünya ve ülke meseleleri konusunda uyutan değil uyandıran olmalı.

bahçeli:ittifak niyetimiz kalmamıştır

milliyetçi olan bir parti af konusundan ziyade andımız konusunda verilen tepkiler neticesinde olay buralara kadar intikal etmiştir. papaz olayına yargı kararıdır saygı duymak gerekir diyenler andımız kararına hukuksuzluk demiş.işine gelince adalet işine gelmeyince nereye adalet olmaz. andımız etnik kimliği körükleyen ayrıştırıcı değil aksine birleştirici bir unsurdur. türkiye cumhuriyetin de yaşayan herkes türk'tür. benim ırkım ne ana ne baba tarafı türk ama ben türk geleneği ile büyüdüm bu toprakları seviyorum bu beni bağlı bulduğum etnik kökeni inkar etmez ancak biz içeride ben buyum sen busun olursa dışarıdaki düşmanlara koz vermiş oluruz. bu vatanı seven bu toprağa can veren her kimse dil, din, ırk fark etmez vatan evladıdır.türkiye de türklük hepimizi bir çatı altında millet şuuru bahşeder. bugün bir fransıza sorsanız avrupalı hemde fransız olur almana sorsanız hem avrupalı hemde almandır italyan keza öyle çünkü aynı toprak üstünde yaşayanları bir ortak benlik ve şuurda birleşmesi gerek yoksa herkes kendi yolunu çizer sonra kurda çakala yem olur.bugün türkiye zaten kozmopolit bir yapıdadır her milletten insandan grup var bunlar zenginliktir. bu zenginlikler höşgörü içinde gelişime katkı sunar ancak hepimiz bir isek diriyiz bir olmadan diri olamayız. andımız keza ayrıştırıcı değil birleştirici bir unsurdur.
Henüz takip ettiği biri yok.