muhterem09

Durum: 2 - 0 - 0 - 0 - 09.12.2018 17:16

Puan: 8 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

#Ankara #ilahiyat #siyaset #politika #diplomatik #ilişkiler

5. kol faaliyetleri

ajanlık, casusluk, psikolojik savaş gibi faaliyetlere uluslararası diplomasi literatüründe verilen isim. neden bu ismin seçildiği konusunda iki açıklama vardır.

ispanya iç savaşı sırasında faşistlerin dört koldan madride ilerlemeleri sırasında madrid içindeki francocuların eylemleri beşinci kol olarak adlandırılmıştır.
klasik düzende ordular dört kol (dört sıra) halinde yürürler. düşman ülkede yürütülen casusluk faaliyetleri de bu sisteme yapılan atıfla "beşinci kol" olarak adlandırılır

#the ekonomist kapağı

2019 the economist'in kapağı neden siyah?
erhan altunay:" siyah nedir; ışığın olmadığı andır, gizemdir. ışıkla karanlığın daima bir çatışması vardır. masonik tapınağın zemini siyah ve beyaz renklerden oluşur. dünya belli bir şeyin karanlığına doğru gidiyor"

açık kaynak istihbaratı

menzil tarikatı

önü alınmazsa bundan 10 sene veya daha ileri seneler içerisinde yeni fetö olma potansiyeli çok yüksek olan bir tarikat.

hiçççç

"ben olsam, müslüman doğu'daki tüm mekteplere, 'eleştirel düşünme' dersleri koyardım. batı'nın aksine doğu, bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur." sözlerini açık yüreklilikle söyleyen, akılcı bosnalı lider.

taliban

afganistan ve pakistan talibanı olarak ikiye bölünen gruptur. şu anki lideri molla hibatullah akhunzada'dır.

günümüzde afgan talibanı, afganistan içerisinde dünyadaki diğer terör örgütlerine nazaran oldukça iyi bir hakimiyet alanına sahiptir. gündemdeki konulardan biri de barış görüşmeleridir, ona da değinelim.

sahası asya olan biri olarak diyorum ki, barış görüşmelerine "resmi" olarak dokunmayacak gruptur. resmi vurgusu şundan ötürüdür, barış görüşmeleri hep yapılır ama taliban adına giden adamlar resmi olarak temsil etmeden gider. siz de "acaba anlaşacaklar mı?" diye beklemeye başlarsınız. sonra taliban onlar resmi yetkililerimiz değil deyip başından atar.

ayrıca, afgan talibanı'nın hakimiyet ve aldığı destek bakımından analiz edersek, zaten örgütün en ufak bir tavizi dahi kabul etmeyeceği açıktır. ek olarak da, abd taliban'ın kesin olarak vurguladığı maddeyi asla gerçekleştirmeyecektir. bu da abd ve koalisyon askerlerinin tamamen ülkeden çekilmesidir. kısacası, istedikleri kadar görüşsünler hiçbir şey olmayacaktır. birde, afgan hükümeti "politik bir parti olmalarını öneriyoruz" demişti. hakimiyet alanı yüksek ve halk desteği alan bir örgütten bunu istemek hayalciliktir. örgütü zayıflatmadan masaya oturtmak bana göre en büyük hatadır, biz bunu taliban'da gördük. militanlar bir örgütten ziyade sanki yönetim kendi ellerindeymiş gibi masaya oturuyorlar. zaten sahayı takip ederken, açıklamalarda şunu hep görüyorum ve haber yazarken de vurgularım, kendileri için direk "afganistan islam emirliği" derler. işte durum bu kadar vahim.

bu tarz haberler oyalamadan başka bir şey değildir. afganistan'da sorun masada değil sahada çözülür. fakat afgan ordusu, polisi ve istihbaratı 17 yıldır eğitilmeleri üzerine olağanüstü yeteneğe (!) sahip oldukları için sahada bir zafere de uzak ihtimal olarak bakılmalıdır.

2018 başından beri rapor yazıyorum ve her ay fix bir barış görüşmesi gündemi oluyor, ben dahi yazmayı bıraktım, bunlarda artık hobi haline geldi. haberlerde görürseniz umursamayın.

türkiye - almanya ilişkileri

almanya'nın, türkiye'ye destek politikasının en büyük amacı oluşabilecek bir ekonomik krizin en başta avrupayı vurmasıdır. bundan nasibini en çok almanya'nın alacağı düşüncesidir. ticari ve şirketler bakımından türkiye ile ticari ilişkilerini göz önünde bulundurursak "abd karşıtı" dayanışma politikasının sadece almanya değil diğer avrupa devletleriyle de süreceğini göreceğiz

Toplam entry sayısı: 2

Henüz takip eden biri yok.