nordstern

Durum: 14 - 0 - 0 - 0 - 10.08.2018 15:52

Puan: 99 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

gelecekte olabilecek olan su savaşları

küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği etkisini artık yavaş yavaş gösteriyor. yağışsız geçen kışlar, dolu ve sağnak yağış görülen yazlar, bakmasını bilene mesajlar veriyor.

2040 eşiğinden sonra tablo daha da vahimleşecek. ülkemizin de dahil olduğu tarım kuşağı artık kurak bir kuşağa dönüşecek. bizim kuzeyimizde yer alan ve tarımın kısıtlı olduğu kuzey avrupa ve rus coğrafyası daha ılıman bir iklime, dolayısıyla daha verimli tarım imkanlarına kavuşacak.

yapabilecek bir şey yok mantığı yanlış. ülkemizin tarım ambarlarından biri olan konya ovasında kuraklık başlamış durumdadır. nedeni ise denetimsizlik ve insan elidir. en basitinden bir damla sulamaya tam anlamıyla geçilebilmiş değildir.

konya ovasında geçmişte su altı rezervlerinin bulunduğu hazneler, boş kaldığı için çökmekte ve obruklar oluşturmaktadır. önüne gelen kuyu açıp suyu hesapsızca harcadığı müddetçe torunlarına bırakacakları tarlalar gelecekte çorak bozkırlar haline gelmiş olacaktır.

hizbullah

arapça allah'ın taraftarları, partisi gibi bir anlam taşımaktadır. bu isimle bilinen iki ayrı örgüt vardır.

birincisi türkiye'de anayasal düzeni yıkarak bir şeriat devleti kurmayı hedefleyen, 1983 tarihinde diyarbakır'da kurulmuştur.

ikincisi ise 1980'li yılların başında lübnan'da kurulan şii örgüttür. örgüt adını dünyaya ilk olarak 241 abd askerinin öldürüldüğü saldırı ile duyurdu. 2000'li yıllarda israil'i güney lübnan'dan çıkaran örgüt, 2006 savaşında aynı bölgede israil ordusuna ağır kayıplar verdirerek direnmeyi başarmıştır.

abd'nin terör örgütü listesinde bulunan hizbullah, hasan nasrallah tarafından yönetilmektedir.

kursk faciası

rus denizaltısı kursk, 2000 yılında norveç ile rusya arasındaki barents denizinde iki patlamanın ardından battı. patlamaların torpido yakıtının sızması nedeniyle olduğu öne sürüldü.

118 mürettebatın çoğu olay anında yaşamını yitirdi. 23 kişi ise denizaltının arkasındaki bir bölüme kaçarak yardım beklemeye başladı. fakat bu kişiler de bir haftanın sonunda havasızlıktan ötürü boğularak yaşamını yitirdi.

rusya bu facia esnasında batılı devletlerin yardım tekliflerini reddetti. denizaltı bir yıl sonra 108 metre derinlikten çıkarılarak rusya'da bir tersaneye nakledildi.

osmanlı imparatorluğu

osmanlı tarihimizde akan çifte oluktur. bir oluktan nur akar, diğerinden ise kir.

hani devrim otomobiliyle alakalı bir hikaye vardır ya, "batı kafasıyla otomobil yaptık ama doğu kafasıyla benzin koymayı unuttuk"

buna benzer bir durumdur osmanlı.

ingiltere'nin sessizliği

ingilizler tarihte zeki, cesur ve entrikacı olarak bilinirler. bu özellikleriyle ortaçağdan itibaren yükselerek devam etmiş, sanayi devrimi sonrası ise dünyayı domine etmişlerdir desek yanlış olmaz. lakin yıpranarak çıktıkları ikinci dünya savaşı sonrası, dün sömürgeleri olan abd'nin yancısı konumuna geçmişlerdir.

soğuk savaş da bittiğine göre ingiliz kibri ab ve abd yancılığına devam edemez. brexit ile başlayan süreç dünya düzenini değiştirmeye aday bir işaret fişeğidir.

ingiltere, afrika'dan çin'e kadar birçok noktada gizli flörtler yapıyor. abd müttefiği olduğu halde abd'nin aleyhine olacak oyunlar kurguladıklarını düşünüyorum. çünkü ingiltere'nin politikası tek kutbun parçası olmak değil, yeni bir dünya düzeninde kendi çizgisini sürdürmek olmalıdır. kurtlukta kanun düşeni yemektir. bu nedenle ingilizler kimseye açıktan dost veya düşman olmadan menfaatlerini er geç elde edeceklerdir.

ikinci murat

tahta çıktığı gencecik yaşından beri kendisini ciddi ve tehlikeli mücadelelerin içinde bulmuş, yaptığı hamlelerle devletini birkaç kez ipten almış, kimi zaman kazanmış, kimi zaman kaybetmiş, hayatı ve saltanatı incelense dev bütçeli harika bir dizi senaryosu olabilecek, koca murat lakaplı, kendi adıma çok sevdiğim bir padişahtır.

yaz kış tuna boylarında savaştan savaşa koşan koca murat, çoğunun aksine "summer knight" değil, kışı yaşayarak pişmiş tam bir "winter knight" haline gelmiştir. yüksek gönüllü oluşu, savaşları bitiren antlaşmayı imzalayarak tahtını oğluna terkedip inzivaya çekilmesinden bellidir.

lakin fırsat kollayan düşman, antlaşmaya ihanet ederek topladığı karma orduyla edirne'ye yüklenmek ister. tahtı devralıp ordunun başına geçen koca murat, düşmanı varna'da karşılar. bulunduğu noktaya iki mızrak diktirir. birine ihanet edilen antlaşmanın metnini geçirir. diğer mızrağa ise savaşın sonunda düşman kralının kellesini geçirecektir.

buna rağmen macaristan ve polonya tahtlarının ikisine birden sahip genç krala üzülmüş, savaşı oyun sanarak fitnecilerin gazıyla buralara kadar gelip tatlı canından olduğu için hüzünlenmiştir.

2. mehmet

kendisini çok seven islamcıların, vizyonunu asla idrak edemediği doğunun ve batının büyük sultanıdır.

genel padişah profillerini incelediğiniz zaman "iyi bir fıkıh eğitimi almıştır, arapça ve farsçayı çok iyi bilirdi, filanca mahlas ile şiirler yazardı" şeklinde klasik şark eğitiminden bahsedildiğini görürsünüz. matematik, coğrafya, astronomi ve tarih gibi bilimlere hakim olan ve fark yaratan bir padişah olarak rönesans hükümdarı fatih sultan mehmet karşımıza çıkıyor.

kendisine bu eğitimleri aldıran ve yerine yetiştiren gizli kahraman için;
(bkz:ikinci murat)

tsk

stratejiksözlük'e kategori önerisi

türkiye'de herkesin "ajan" olmak istemesi

fazla kurtlar vadisi izlemenin yan etkileri olsa gerek. istihbaratçı olmak için iyi bir eğitim, silik bir profil, büyük bir beyin ve sağlam sinirler gerekir. bu özellikler milletimizde yaygın olarak bulunmaz. işler de tv'lerde göründüğü gibi yürümez. istihbaratta "sıkayım mı abi" replikleri yer almaz.

herkesin ajan olmasına gerek yok, vatanını en çok seven, elindeki işi en iyi yapandır. örneğin bir çöpçünün sokakları kusursuz süpürmesi, vatanına vereceği en büyük hizmetidir.

neom projesi

bu projenin başarılı olmasının birinci şartı, seküler bir sistem kurulmasıdır. islami teamüller üzerine inşaa etmeye kalkarlarsa proje ellerinde patlar. yok eğer seküler bir sistem kurar ve başarılı olurlarsa, sonuç kendi ülkelerine de yansır, bakarsınız arabistan laikliğe geçer, islam alemine model oluşturur.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

dünya eski dünya değil artık. batı sanayi devrimi ile dünyanın geri kalanıyla makası çok açmıştı. doğu ise makası hızla kapatıyor ve bazı noktalarda batının da önüne geçmeye başlıyor.

günün sonunda kaçınılmaz bir gerçek olarak doğunun terazisi batının terazisini dengeleyecek. bu denge uluslararası politik güce de yansıyacak. batı bazı mevzileri kaybedecek, tekelleri kırılacak.

abd'nin beyhude çırpınışları bu yüzdendir. ya kaderine razı olacak, ya da bir çılgınlık edip dünyayı kaosa sokacak.

liveuamap.com

yıllardır takip ettiğim, ulusal basınımızdan 3 saat haber tarayacağıma 10 dakika bakıp aydınlandığım sitedir.

bir de dikkatimi çeken bir nokta var; ortadoğu seçili olarak haritayı önüme açığımda batı başkentlerinde konuşma ikonları, doğuda ise ölüm ikonları karşıma çıkıyor.

afganistan ve pakistan gibi yerlerde bomba patlamayan, kan akmayan gün yok gibi. islam ülkelerinin kaderi, batılı konuşur, doğulu ölür hep...

iran - abd çatışması

insanların genelde yanlış değerlendirdiği çatışmadır.

bu konu açıldığında çoğu kişi abd'nin iran'ı karadan işgal edeceğini düşünmekte ve bunun zor olacağından beklenen çatışmanın çıkmayacağını öngörmektedir.

şu bir gerçek ki bu çatışma çoktan başlamış olup, ırak, suriye, yemen ve lübnan'da yıllardır devam etmektedir. hatta tam anlamıyla alevlenmesi lübnan topraklarında gerçekleşebilir.

insanlar henüz vekalet savaşı ve hibrit savaş kavramlarına alışamadılar. bunlar topyekün cephe savaşından farklı olarak düşük yoğunlukta, alışılmadık yöntemlerle farklı yerlerde ve şekillerde devam eden çatışmalar bütünüdür.

bu çatışmanın gerçek olduğunu, iran'a olası bir hava müdahalesinde zaten göreceğiz. bu müdahale de er geç gerçekleşecektir. israil uzun zamandır iran'a hata yaptıracak tahriklerde bulunmakta lakin rusya ve iran soğukkanlı bir şekilde direnmektedirler.

vaktiyle ırak ve suriye'nin nükleer ve kimyasal tesislerini hava akınlarıyla yeryüzünden silen israil, iran'ın nükleer programına asla müsaade etmeyecektir. bugün ab bu konuda pasif görünse de, molla rejiminin elinde 5 bin km menzilli nükleer kapasiteli füzeler olmasını kabul edemez.

eğer molla rejimi devrilmez, devrim muhafızlarının etkinliği başka yollarla pasifize edilmezse, beklenen hava harekatı er geç yapılacaktır. ardından kara harekatı abd veya israil tarafından yapılmayacaktır lakin iran'ın olası taaruzları koalisyon hava kuvvetleri desteği altında savaşan suud ordusu veya kürt güçleri tarafından engellenecektir, (ben tsk'ni de ihaleye dahil etmeye çalıştıklarını düşünüyorum, bu da ayrı konu.) hibrit savaş gereği ambargolar, ekonomik şartlar, toplum mühendisliği ve benzeri bir çok taarruzla iran, bildiğimiz iran olmaktan çıkacaktır.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 14

türkiye'de herkesin "ajan" olmak istemesi

fazla kurtlar vadisi izlemenin yan etkileri olsa gerek. istihbaratçı olmak için iyi bir eğitim, silik bir profil, büyük bir beyin ve sağlam sinirler gerekir. bu özellikler milletimizde yaygın olarak bulunmaz. işler de tv'lerde göründüğü gibi yürümez. istihbaratta "sıkayım mı abi" replikleri yer almaz.

herkesin ajan olmasına gerek yok, vatanını en çok seven, elindeki işi en iyi yapandır. örneğin bir çöpçünün sokakları kusursuz süpürmesi, vatanına vereceği en büyük hizmetidir.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

dünya eski dünya değil artık. batı sanayi devrimi ile dünyanın geri kalanıyla makası çok açmıştı. doğu ise makası hızla kapatıyor ve bazı noktalarda batının da önüne geçmeye başlıyor.

günün sonunda kaçınılmaz bir gerçek olarak doğunun terazisi batının terazisini dengeleyecek. bu denge uluslararası politik güce de yansıyacak. batı bazı mevzileri kaybedecek, tekelleri kırılacak.

abd'nin beyhude çırpınışları bu yüzdendir. ya kaderine razı olacak, ya da bir çılgınlık edip dünyayı kaosa sokacak.

liveuamap.com

yıllardır takip ettiğim, ulusal basınımızdan 3 saat haber tarayacağıma 10 dakika bakıp aydınlandığım sitedir.

bir de dikkatimi çeken bir nokta var; ortadoğu seçili olarak haritayı önüme açığımda batı başkentlerinde konuşma ikonları, doğuda ise ölüm ikonları karşıma çıkıyor.

afganistan ve pakistan gibi yerlerde bomba patlamayan, kan akmayan gün yok gibi. islam ülkelerinin kaderi, batılı konuşur, doğulu ölür hep...

hizbullah

arapça allah'ın taraftarları, partisi gibi bir anlam taşımaktadır. bu isimle bilinen iki ayrı örgüt vardır.

birincisi türkiye'de anayasal düzeni yıkarak bir şeriat devleti kurmayı hedefleyen, 1983 tarihinde diyarbakır'da kurulmuştur.

ikincisi ise 1980'li yılların başında lübnan'da kurulan şii örgüttür. örgüt adını dünyaya ilk olarak 241 abd askerinin öldürüldüğü saldırı ile duyurdu. 2000'li yıllarda israil'i güney lübnan'dan çıkaran örgüt, 2006 savaşında aynı bölgede israil ordusuna ağır kayıplar verdirerek direnmeyi başarmıştır.

abd'nin terör örgütü listesinde bulunan hizbullah, hasan nasrallah tarafından yönetilmektedir.

türkiye'de herkesin "ajan" olmak istemesi

fazla kurtlar vadisi izlemenin yan etkileri olsa gerek. istihbaratçı olmak için iyi bir eğitim, silik bir profil, büyük bir beyin ve sağlam sinirler gerekir. bu özellikler milletimizde yaygın olarak bulunmaz. işler de tv'lerde göründüğü gibi yürümez. istihbaratta "sıkayım mı abi" replikleri yer almaz.

herkesin ajan olmasına gerek yok, vatanını en çok seven, elindeki işi en iyi yapandır. örneğin bir çöpçünün sokakları kusursuz süpürmesi, vatanına vereceği en büyük hizmetidir.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.