obiwan

Durum: 2 - 0 - 0 - 0 - 27.05.2019 03:23

Puan: 28 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yorumcu.

Henüz bio girmemiş.

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

"waterloo" filmi özellikle napoleonic era'ya karşı ilginiz varsa mutlaka izlemeniz gereken bir film. savaş sahneleri günümüz cgi ile çekilen filmlerden sonra ilaç gibi geliyor.

stratejik sözlük ve fikirleriniz

amacından sapmamasını, alakasız ve seviyesiz insanlar tarafından talan edilmemesini temenni ettiğim güzel bir sözlük...
Henüz hiç başlık açmamış.

abd niçin atatürke karşı?

önceki yazımda bazı somut bilgiler vardı.

abd'li bazı "servis"lerin, türkiye'ye yönelik çabaları ile ilgili bilgilerdi bunlar. atatürk'ü ve kemalizm'i yıkmak için gösterilen çabalar yanyana geldiğinde, ortaya yadsınamayacak bir tablo çıkıyordu. ama bu tabloya eklenecek, birkaç fırça darbesi daha kalmıştı.

varan bir

"cıa istasyon şefi" paul henze, 199
yılında bir rapor hazırlıyor; ama "yeni dünya düzeni" ile birlikte gerekliliği de kalmamıştır. "klasik atatürkçülük" ölmüştür... aydınların imam hatip okulları konusundaki endişeleri yersizdir. iran ve arap parası ile desteklenen köktendincilik, türkiye için ciddi bir tehlike değildir...

atatürk'e "deccal" diyen said - i nursi ve nurcular ilericidir... nakşibendiler geriye dönük değillerdir; orta asya türk cumhuriyetleri ile bağlantıyı sağlayabilirler...

varan iki:

samuel huntington gibi "bazı" abd'li yazarlar, kemalizme karşı "ılımlı islam"a sahip çıkıyorlar. türkiye'nin batı ile bütünleşmesini istemiyorlar. türkiye'nin "yeni dünya düzeni" içindeki yerinin "ılımlı islam" olması gerektiğini düşünüyorlar. batının çıkarının bunu gerektirdiğini savunuyorlar...

varan üç:

cıa türkiye ve ortadoğu masa şeflerinden graham fuller de, üç yıl önce bir türkiye raporu hazırlıyor... ve özellikle "kürt sorunu"na elatıyor:

ırak'ın "üniter" yapısını koruması abd çıkarlarına uygun değildir. türkiye kürtlere özerklik verirse, kuzey ırak'taki kürtlerle bir bütünleşme gerçekleşebilir. en kötü şey, türkiye'nin ırak'a yakınlaşmasıdır.

şimdi gelelim sorunun yanıtına: abd "servis"leri atatürk'e niçin düşman?

bunun dört temel nedeni var.

birincisi...

laik - demokratik kemalist model, "ihraç" etmeye elverişli değildir. türkiye'nin toplumsal kültürel altyapısına sahip bulunmayan islam ülkeleri bu modeli uygulayamazlar. "ılımlı islam" ile bütünleşmiş, yarı çağdaş bir türkiye, abd çıkarlarına daha uygundur!

üstelik, petrol zengini ortadoğu ülkelerindeki çağdışı rejimlerin varlığını koruması açısından, kemalist model tehlikeli bir örnektir. bu rejimlerin varlığı, amerikan çıkarlarının güvencesindedir!

ikincisi...

kemalizmin temelinde ulusal birlik ve tam bağımsızlık ilkeleri vardır. bu ise, abd'nin ve genel olarak batının çıkarlarına terstir. türkiye ne yıkılmalı, ama ne de bağımsız hareket edebilecek kadar güçlenmelidir. türkiye ortadoğuda büyük bir güç olmamalıdır!

üçüncüsü...

türkiye'nin kürtlere özerklik vermesi giderek federasyonu peşinden getirir. bir adım sonrası ise, komşu devletlerin de parçalanması ile, "bağımsız" bir kürt devletinin oluşturulmasıdır. her zaman abd'ye muhtaç böyle bir devlet... amerikan çıkarları için en iyi çözümdür. ama bu formülün uygulanabilmesi için ilk koşul, türkiye'de atatürk'ün ve ilkelerinin yıkılmasıdır!

dördüncüsü...

yeni dünya düzeninde, uluslararası sermayenin karşısında kalan tek engel "ulusal devlet"tir. türkiye'de atatürk yıkılmadan ulusal devletin yıkılamayacağı ise bir gerçektir!

1994 arallığında, yeni demokrasi hareketi kurulurken çıkan bir yazım şöyle noktalanıyordu:

"özal - 12 eylül sayesinde - boşaltılmış bir meydanda işe başlamıştı... 'dört eğilimi' birleştirip, abd'nin çizdiği yolda kararlılıkla yürüdü. ama bugün artık ne dünya o günün dünyası, ne de türkiye o günün türkiyesi... özal öldü, yaşasın boyner!.. doğru isim, yanlış zaman... ve tarihi, isimler değil 'zaman'lar belirler!.."

suç, bir buçuk yılda tükenen boyner'de değil, "zaman"da!

ve zamanlar hep atatürk'ü haklı çıkarıyor!

ahmet taner kışlalı bu yazıyı 1996 da yazdı, 1999 da suikaste kurban gitti.
bilinçlenelim dostlarım özellikle bu yazıyı herkesle paylaşalım, herkes okusun, okutsun. bilgi paylaştıkça çoğalır.

Toplam entry sayısı: 2

stratejik sözlük ve fikirleriniz

amacından sapmamasını, alakasız ve seviyesiz insanlar tarafından talan edilmemesini temenni ettiğim güzel bir sözlük...
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.