obsesif

Durum: 51 - 0 - 0 - 0 - 17.09.2018 13:40

Puan: 410 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Discipline ... we must ensure discipline.
  • /
  • 3

idlib operasyonu

idlip'te en büyük sıkıntı göç sıkıntısıdır, radikal militan sıkıntısıdır. ılımlı muhalifler ile birbirine karışmış radikal, selefist sıkıntısıdır. htş ne karar verecek, merak konusu. tahmini yönde direneceklerini açıklayacaklar, ama ne kadar etkili veya ne kadar dirençli olabilirler orası meçhul. halep kuşatmasını kırmak için büyük bir güç oluşturan fetih ordusu gibi hüsrana uğrayacaklarından şüphem yok. idlip 3 taraftan kuşatılmış durumda. afrin'i alarak türkiye çok iyi bir adım atmış ve büyük bir insani krizin önüne de geçmiştir. idlip'te sıkıntıyı yaratan nusra bağlantılı ve kargaşa yaratan muhaberat elemanlarıdır. nusra bağlantılı teröristleri gerginliği yükseltmekte.

idlib operasyonu

1 milyon suriyeli mülteci için hazırlıklar tamamlandı. sınırda kamplar hazır, bla bla... gelsin, birkaç milyonda da afgan gelsin, olmadı biraz da ıraklı ekleriz. 10-12 milyon mülteci olacak, gelsinler güzelce yerleşsinler!

idlib operasyonu

rusya ve suriye bir bahane aramakta. suriye ordusuna yapılan bir taciz ve tahrik suriye hava kuvvetleri tarafından çok sert karşılık verilecektir. adım gibi eminim ki, ileride idlip'te gizlenmiş olan muhaberat elamanları bu işe bir el atacak. hazırlıklar neredeyse tamamlandı. kıskaca alınmış durumda. oradaki teröristler yatıp kalksın türkiye'ye dua etsin. ama öyle mi? bakın operasyon başlasın, o militanların türkiye'yi suçlayacağını da göreceksiniz. kısacası suriye ordusu bir bahenenin daha doğrusu rusya bir tacizi kolluyor. evet, istişareler sürekli devam ediyor ama bir saldırıda rusya bunu bahane edebilecek. türkiye'de biliyor, öso'yu sürekli uyarıyor, olan tehlikeyi her defasında dillendiriyor. bakalım, görelim, izleyelim.

mollar ömer

taliban'ın kurucu lideridir. 1980'lerde sovyetleri afganistanı işgal girişimde bulunduğu zamanlarda eğitimini yarıda kesip, cepheye savaşmaya gitmiş biri. fotoğraflarda sağ gözünün olmaması, sovyetler birliği ile girdiği çatışmada şarapnel parçasının gözüne isabet etmesinden dolayı kaybetmesidir. sovyetlerin çekilmesinden yaklaşık 15 yıl sonra beraberindeki din adamları ile birlikte 'öğrenciler' anlamına gelen taliban'ı kurdu. ilk olarak afganistandaki iç huzursuzluğu gidereceklerini açıklayan molla ömer, daha sonra bu düşüncenin dışına çıkacaktı. el kaide lideri binladin ile çok sıkı ilişkileri vardı. molla ömer, taliban liderliğine geitirildiğinde kadınlara, kız çocuklarına çok katı önlemler aldı. afganistan'da kız çocuklarınn okula gitmesi, çalışması veya yanında biri olmadan dışarı çıkılmasını yasakladı. evlilik dışında yapılan cinsel ilişkinin cezasını halk tarafından taşlanarak öldürülmesinin gerektiğini bir bildiri yayımlayarak duyurdu. hepinizin bildiği elbette 2001 yılında bamiyan şehrinde 500 yıllık 'buda' heykelini patlayıcılarla havaya uçurdu. yukarıda da belirttiğim gibi el kaide lideri binladin ile çok sıkı ilişkileri vardı ve bu yüzden ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için binladin'in büyük kızıyla evlendi. 11 eylül saldırıları sonrası birleşik devletlerin afganistan'da düzenlediği operasyonda molla ömer'in de bulunduğu karargaha girildi. ancak molla ömer bölgeden kaçmayı başardı ve bir daha gören olmadı. birleşik devletler molla ömer'in ölüsü veya dirisini getirene 10 milyon dolar ödül verileceğini açıklamıştı. akıbeti hakkında net bir bilgi yok. en iyi dostu (usama) öldürüldü (idda) ama kendisi sırra kadem bastı.

sovyetler birliği ile girdiği çatışmadan sonra;buda heykelini havaya uçurmadan birkaç dakika önce;

glock

dünyaca ünlü bir tabancadır. birçok ülkenin polis teşkilatlarının kullandığı bir tabanca olan glock, 1963 yılında gaston glock adlı avusturyalı mühendis tarafından yapılmıştır. silahın mermi kapasitesi 18'dir. glock şirketinin açıklamasna göre glock tabancaları 100’den fazla ülkede 2.5 milyon’un üzerinde satmıştır. glock tabancasının en önemli özelliği ise aşınmaya karşı paslanmaz bir şekilde yapılmıştır. ayrıca çelikten çok daha dayanıklıdır. 700 gram civarında bir ağırlığa sahip olup, 45 kalibrelik mermiler kullanılmaktadır. glock tabancası zamanla birçok çeşite olanak sağlamıştır. dünya üzerinde en fazla kullanan ülke ise birleşik devletlerdir.yemen'de çocukları taşıyan bir otobüse hava saldırısı

yaklaşık bir hafta önce suudi arabistan ve öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlenen saldırıda 29 çocuk hayatını kaybetmiş, 30'u çocuk, 48 kişi de yaralanmıştır. ceset incelemelerinde ölen çocukların tamamının 15 yaş altında olduğu tespit edilmiştir. saldırının ardından suudi arabistan olayın 'meşru' olduğunu söyleyerek, hedeflerinin isyancılar olduğunu söylemiştir. koalisyon güçleri sözcüsü albay maliki, bu hadisenin iran destekli husi milislerince planlandığı söylemiş, çocukları savaş alanına çektiklerini söylemiştir.

çocuklara ait birkaç fotoğraf;

muhaysini

türkler üzerine çok fazla oynayan bir isim. yukarda da belirttiğim gibi.

muhaysini

suudi arabistanlı bir din alimiydi. suriye'de birçok röportajda boy göstermiş, cihat ve savaşa teşvik konusunda uluslararası basında yer edinmiştir. muhaysini, diğer örgüt liderlerine göre çok farklı bir karaktere sahiptir. aslında bana göre tek yeteneği propagandadır. o ponçik suratıyla ve iyi şivesiyle, ikna kabiliyetiyle kandırmak onun görevidir diyebilirim. türkiye ve kürtler üzerinde birçok videosu vardır. halep kuşatma altındayken türkiye'deki gençleri cihada çağırmış,' siz fatih'in torunlarısınız, siz şöyle böylesini' gibi palavralar saydıran bir pofuduk. üstelik idlip'te 1'i ağır olmak üzere tam 3 kere suikaste uğramıştır. ama yinede sağ çıkmayı başarmıştır. gerçekten suikastçi olsam, o surata kurşun sıkamazdım herhalde :)

bayram mesajında türkiye'ye hitaben yayımladığı video

ebu muhammed el-cevlani

el- nusra'nın lideriydi. 2015 yılında kurulan 'fetih ordusu' adlı oluşumun lideri konumuna getirildi. ve idlip'in alınmasında büyük rol oynadığı belirlenmiştir. temkinli, ılımlı, sakin ve iyi bir şiveye sahip. akıbeti tam olarak bilinmesede yaşadığı ve idlip'te olduğu öne sürülmektedir.

idlib'de esad'ın operasyon rotası ve türk gözlem noktaları

idlip harekatı ilerlemeden önce ilk olarak içeride bulunan militanlar tahliye edilecektir. belki rusya ve türkiye zeytin dalı harekatı süresince ve bitiminde gündeme gelen tel rıf'at üzerinde anlaşma sağlamıştır. düşük bir ihtimal ama bu militanların bir yere yerleştirilmesi gerekecek. öte yandan bence binlercesi tahliye olmayı kabul etmeyece ve savaşmayı tercih edecekler. türkiye ısrar edecek hatta türkiye'yi bile suçlayacaklardır. ama dediğim gibi, suriye ordusu çatışmadan yana değil, sadece kontrolü elinde tutmak istiyor. lazkiye ve halep yolunu tamamen kontrol altında tutmak için. burda asıl mesele rusya'nın nasıl bir açıklama, nasıl bir duruş sergileyeceği. bence rusya kilit faktör öyle ki rusya operasyon ile ilgili sürekli irtibat halinde. türkiye, suriye hükümeti arasında arabulucuk yapmakta. kıskaç gittikçe daralıyor, muhalifler çok sinirli. türkiye sürekli ikaz ediyor çatışmaya girmeyin diye. çünkü en ufak bir taciz ve takrikte suriye hava kuvvetleri havadan bombardımana başlıyor. suriye ordusuna bir bahane, rusyaya bir gerekçe gerek.

ıraklı sniper juba

gerçek adı, kim olduğu, nerede olduğu, ölü veya diri olup olmadığı bilinmeyen, ırak işgali sırasında 3 yıl içerisinde en az 645 birleşik devletler askerini öldüren keskin nişancıdır. ıraklılar ona 'bağdat avcısı' lakabını takmıştır. öldürdüğü askerlerin videolarını internet üzerinden uluslararası medyaya yaymaktaydı. bir zamanlar direnişin sembolü, öncüsü olan zarkavi'yi bile geride bırakmıştır.resim, ilk ve tek fotoğrafıdır.

video

idlib operasyonu

idlip'te 5 milyondan fazla sivil var. onlarca grup, radikali, selefisi, vahabisi, ılımlısı... şimdi bunlar nereye gidecek? daha öncede belirttim. fırat kalkanı ve zeytin dalı harekatı ile temizlenen bölgeler haddinden fazla göç almış ve tabiri caizse ağızına kadar dolmuş durumda. ekonomi sıkıntılar içerisinde çırpınan türkiye, bunlarla nasıl baş edecek? nereye yerleştirecek? bundan tam 1 yıl önce bir arkadaşa söylemiştim, asıl korkulan idlip'ten gelen göç diye. bana, 'valla bıktık, yeter artık!'' diye söylenmişti. bu kişi istanbullu. neden belirttim? suriyelilerin en yoğun yaşadıkları yer gaziantep, şanlıurfa, kilis gibi iller. eh şimdi 5 milyon mültecinin içerisinde hiç mi gizlenen militan, getireceği yük, tehlikeler olmayacak. yahu, ankara gar saldırısı mülteci kılığında gelen terörist ile gerçekleşmedi mi? bla bla... korkulan elbette bu değil, korkulan artık türk halkının bir ayaklanma çıkaracağı. evet, korkunç ama onlarda haklı. mülteci ülkesi haline geldik. hadi sivilleri bir kenara atalım. peki ya militanlar? birkaç ay önce idlip'e sığınan binlerce ışid militanı, el nusra teröristleri nereye gidecek? herkes bunların neden olduğunu çok iyi biliyor, ama insanlar geçmişi konuşma diyor, iyi de geçmişi yaşatmış olmasan, gelecek neden bu hale gelsin ki? öngördüklerim birbir çıkıyor, bu sadece bir başlangıç. cenevre, istanbul ve astana görüşmeleri bile işe yaramadı. muhalifler sürekli taşkınlık çıkarıp masayı terketti. eh, türkiye ne yapabilirdi ki. yapabileceği tek bir şey kaldı o da muhalifleri olabildiğince eğitmek ve donatmak. nitekim tam anlamıyla olmasa da iyi bir güç oluşturdu. hem de bunu kendi imkanları ve olanaklarıyla. bu harekatı ayak ayak üstüne atıp izleyen elbette ypg terör örgütü olacak. muhalifler çatışmak istese ki çatışacaklardır, çok büyük bir yara alacaklar, doğrulmaları bile yılları alabilir.

idlib operasyonu

fırat kalkanı ile temizlenen bölgeler ve zeytin dalı harekatı ile temizlenen bölgeler tamamiyle dolu, kapasitesinin misliyle taşmış durumda. üstelik militanları ne yapacaksınız? korkunç bir vaziyet. şimdi yazarsam makale, roman olur. :)

idlib operasyonu

hangi teröristleri? nasıl? putin'in,'türkiyeden rica ettik, idlip'ten el nusra teröristleri çıkarsın.' açıklamasını unuttunuz mu? idlip'te herhangi bir gruba müdahale ettiğiniz zaman kimsi sizin hangi tarafta olduğunuza bakma. an ve an düşman olursunuz. bu sıradan, absürt bir açıklamadan öteye gitmez.

idlib operasyonu

evet, ama idlip'e bir harekat şart. çünkü oradan olası bir göç türkiye'ye akacak, militanlar türkiye'ye kaçacaktır ki bu da esad'ın istediği bir şey.

el muhaberat

hala da etkili.öso içerisinde yüzlerce muhaberat elemanı var. üstelik idlip'te de bir o kadar var. muhaysini suikasti gibi...

goran hareketi

bir de aşırı mezhepçi bir parti. ırak'ta şii türkmenler, sunni türkmenler ayrımı yapanlar gibi kuzey ırak'ta da sunni kürtler kdp, şii kürtler goran hareketi diye adlandırılır. süleymaniye buna örnek.

idlib operasyonu

bay 'casus belli' evet, tespitlerinize katılıyorum ancak bilmelisiniz ki müzakere sona erdi. cenevre ve astana görüşmelerinde muhalifler görüşmeyi bile kabul etmemişti türkiye aracı olmasaydı. nitekim uzun diyaloglar sonrası bile bir sonuç çıkmadı. gerçekten idlip türkiye'nin ekonomi, terör ve artan huzursuzluk bakımdan son kale. bu kale sadece türkiye içinde geçerli değil, muhalifler içinde geçerli. idlip çok önemli, stratejik bir yer. suriye ordusu lazkiye-halep yolunu kontrol altında tutmak istiyor. eh, tabi ypg militanları rakka ve halep yolunu. yani işin boyutu çok farklı. bu yüzden iki yıldır muhalifler türkiye'nin kendi imkanları doğrultusunda eğitiliyor. ama ne kadar etkili olur onu hep birlikte göreceğiz.

el muhaberat

genellikle iç muhalefeti susturmak amacıyla işlev gören bir istihbarat birimidir. sadece iç muhalefeti değil, aynı zamanda dış tehditlere karşı da çok etkili bir birimdir. bir zamanlar suriye muhaberatı ile mossad karşılaştırılmıştı. muhaberat elemanları israil'e karşı çok sayıda eylem düzenlemiştir. el muhaberat günümüzde bile etkisini göstermekte. onca yıkıma rağmen hala etkisini devam ettirmekte. nitekim ortadoğuda bir zamanlar en güçlü istihbarat birimiydi.

goran hareketi

kurucusu noşirvan mustafa, şu anki lideri omar said ali'dir. kdp ile rekabeti ünlüdür. iran yankınlığı ile bilinir. en güçlü oldukları yer ise süleymaniye'dir, ana merkezleri de süleymaniye'de dir. goran hareketi geçtiğimiz yıl kerkük iline giren ırak askerleriyle bir temas yaşamadan kaçmaları kürtler arasında bölünmeye sebep olmuştur. kyb yanlıları goran hareketine ait binaları ateşe vermiştir.
  • /
  • 3

mollar ömer

taliban'ın kurucu lideridir. 1980'lerde sovyetleri afganistanı işgal girişimde bulunduğu zamanlarda eğitimini yarıda kesip, cepheye savaşmaya gitmiş biri. fotoğraflarda sağ gözünün olmaması, sovyetler birliği ile girdiği çatışmada şarapnel parçasının gözüne isabet etmesinden dolayı kaybetmesidir. sovyetlerin çekilmesinden yaklaşık 15 yıl sonra beraberindeki din adamları ile birlikte 'öğrenciler' anlamına gelen taliban'ı kurdu. ilk olarak afganistandaki iç huzursuzluğu gidereceklerini açıklayan molla ömer, daha sonra bu düşüncenin dışına çıkacaktı. el kaide lideri binladin ile çok sıkı ilişkileri vardı. molla ömer, taliban liderliğine geitirildiğinde kadınlara, kız çocuklarına çok katı önlemler aldı. afganistan'da kız çocuklarınn okula gitmesi, çalışması veya yanında biri olmadan dışarı çıkılmasını yasakladı. evlilik dışında yapılan cinsel ilişkinin cezasını halk tarafından taşlanarak öldürülmesinin gerektiğini bir bildiri yayımlayarak duyurdu. hepinizin bildiği elbette 2001 yılında bamiyan şehrinde 500 yıllık 'buda' heykelini patlayıcılarla havaya uçurdu. yukarıda da belirttiğim gibi el kaide lideri binladin ile çok sıkı ilişkileri vardı ve bu yüzden ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için binladin'in büyük kızıyla evlendi. 11 eylül saldırıları sonrası birleşik devletlerin afganistan'da düzenlediği operasyonda molla ömer'in de bulunduğu karargaha girildi. ancak molla ömer bölgeden kaçmayı başardı ve bir daha gören olmadı. birleşik devletler molla ömer'in ölüsü veya dirisini getirene 10 milyon dolar ödül verileceğini açıklamıştı. akıbeti hakkında net bir bilgi yok. en iyi dostu (usama) öldürüldü (idda) ama kendisi sırra kadem bastı.

sovyetler birliği ile girdiği çatışmadan sonra;buda heykelini havaya uçurmadan birkaç dakika önce;

Toplam entry sayısı: 51

idlib operasyonu

idlip'te 5 milyondan fazla sivil var. onlarca grup, radikali, selefisi, vahabisi, ılımlısı... şimdi bunlar nereye gidecek? daha öncede belirttim. fırat kalkanı ve zeytin dalı harekatı ile temizlenen bölgeler haddinden fazla göç almış ve tabiri caizse ağızına kadar dolmuş durumda. ekonomi sıkıntılar içerisinde çırpınan türkiye, bunlarla nasıl baş edecek? nereye yerleştirecek? bundan tam 1 yıl önce bir arkadaşa söylemiştim, asıl korkulan idlip'ten gelen göç diye. bana, 'valla bıktık, yeter artık!'' diye söylenmişti. bu kişi istanbullu. neden belirttim? suriyelilerin en yoğun yaşadıkları yer gaziantep, şanlıurfa, kilis gibi iller. eh şimdi 5 milyon mültecinin içerisinde hiç mi gizlenen militan, getireceği yük, tehlikeler olmayacak. yahu, ankara gar saldırısı mülteci kılığında gelen terörist ile gerçekleşmedi mi? bla bla... korkulan elbette bu değil, korkulan artık türk halkının bir ayaklanma çıkaracağı. evet, korkunç ama onlarda haklı. mülteci ülkesi haline geldik. hadi sivilleri bir kenara atalım. peki ya militanlar? birkaç ay önce idlip'e sığınan binlerce ışid militanı, el nusra teröristleri nereye gidecek? herkes bunların neden olduğunu çok iyi biliyor, ama insanlar geçmişi konuşma diyor, iyi de geçmişi yaşatmış olmasan, gelecek neden bu hale gelsin ki? öngördüklerim birbir çıkıyor, bu sadece bir başlangıç. cenevre, istanbul ve astana görüşmeleri bile işe yaramadı. muhalifler sürekli taşkınlık çıkarıp masayı terketti. eh, türkiye ne yapabilirdi ki. yapabileceği tek bir şey kaldı o da muhalifleri olabildiğince eğitmek ve donatmak. nitekim tam anlamıyla olmasa da iyi bir güç oluşturdu. hem de bunu kendi imkanları ve olanaklarıyla. bu harekatı ayak ayak üstüne atıp izleyen elbette ypg terör örgütü olacak. muhalifler çatışmak istese ki çatışacaklardır, çok büyük bir yara alacaklar, doğrulmaları bile yılları alabilir.

ıraklı sniper juba

gerçek adı, kim olduğu, nerede olduğu, ölü veya diri olup olmadığı bilinmeyen, ırak işgali sırasında 3 yıl içerisinde en az 645 birleşik devletler askerini öldüren keskin nişancıdır. ıraklılar ona 'bağdat avcısı' lakabını takmıştır. öldürdüğü askerlerin videolarını internet üzerinden uluslararası medyaya yaymaktaydı. bir zamanlar direnişin sembolü, öncüsü olan zarkavi'yi bile geride bırakmıştır.resim, ilk ve tek fotoğrafıdır.

video

basil esad

hafız esad'ın en büyük oğlu, suriye lideri beşşar esad'ın abisi. mühendis eğitimi almış, suriye ordusunda albay görevini icra eden biriydi. hafız esad basil esad'a çok güveniyordu, öyle ki kendisinin yerine onun geçmesi gerektiğine inanıyordu. ancak 1994 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. basil esad, kardeşi beşşar esad'ın özellikleri bakımdan çok fazla üstün bir kişilikti. sert, disiplinli, zeki, temkinli, karizmatik bir izlenim yaratan biriydi. beşşar esad'ın yerinde onu görmek mümkün olsaydı herhalde suriye şu anki durumunda olmazdı diye düşünüyorum.

dipnot: basil esad'ın hayatını kaybettiği trafik kazasında, ingiltere istihbarat birimi olan mı6'nın bir rolü olduğu komplosu bir zamanlar dillendirilmişti.

mollar ömer

taliban'ın kurucu lideridir. 1980'lerde sovyetleri afganistanı işgal girişimde bulunduğu zamanlarda eğitimini yarıda kesip, cepheye savaşmaya gitmiş biri. fotoğraflarda sağ gözünün olmaması, sovyetler birliği ile girdiği çatışmada şarapnel parçasının gözüne isabet etmesinden dolayı kaybetmesidir. sovyetlerin çekilmesinden yaklaşık 15 yıl sonra beraberindeki din adamları ile birlikte 'öğrenciler' anlamına gelen taliban'ı kurdu. ilk olarak afganistandaki iç huzursuzluğu gidereceklerini açıklayan molla ömer, daha sonra bu düşüncenin dışına çıkacaktı. el kaide lideri binladin ile çok sıkı ilişkileri vardı. molla ömer, taliban liderliğine geitirildiğinde kadınlara, kız çocuklarına çok katı önlemler aldı. afganistan'da kız çocuklarınn okula gitmesi, çalışması veya yanında biri olmadan dışarı çıkılmasını yasakladı. evlilik dışında yapılan cinsel ilişkinin cezasını halk tarafından taşlanarak öldürülmesinin gerektiğini bir bildiri yayımlayarak duyurdu. hepinizin bildiği elbette 2001 yılında bamiyan şehrinde 500 yıllık 'buda' heykelini patlayıcılarla havaya uçurdu. yukarıda da belirttiğim gibi el kaide lideri binladin ile çok sıkı ilişkileri vardı ve bu yüzden ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için binladin'in büyük kızıyla evlendi. 11 eylül saldırıları sonrası birleşik devletlerin afganistan'da düzenlediği operasyonda molla ömer'in de bulunduğu karargaha girildi. ancak molla ömer bölgeden kaçmayı başardı ve bir daha gören olmadı. birleşik devletler molla ömer'in ölüsü veya dirisini getirene 10 milyon dolar ödül verileceğini açıklamıştı. akıbeti hakkında net bir bilgi yok. en iyi dostu (usama) öldürüldü (idda) ama kendisi sırra kadem bastı.

sovyetler birliği ile girdiği çatışmadan sonra;buda heykelini havaya uçurmadan birkaç dakika önce;

yemen'de çocukları taşıyan bir otobüse hava saldırısı

yaklaşık bir hafta önce suudi arabistan ve öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlenen saldırıda 29 çocuk hayatını kaybetmiş, 30'u çocuk, 48 kişi de yaralanmıştır. ceset incelemelerinde ölen çocukların tamamının 15 yaş altında olduğu tespit edilmiştir. saldırının ardından suudi arabistan olayın 'meşru' olduğunu söyleyerek, hedeflerinin isyancılar olduğunu söylemiştir. koalisyon güçleri sözcüsü albay maliki, bu hadisenin iran destekli husi milislerince planlandığı söylemiş, çocukları savaş alanına çektiklerini söylemiştir.

çocuklara ait birkaç fotoğraf;

idlib operasyonu

bay hekimoğlu,sorunuza cevap vermek gerekirse doğrudan bir saldırı suriye ordusundan geleceğini pek sanmıyorum.çünkü rusya,suriye ve iran arasında yapılmış çatışmasızlık dahilinde bir antlaşma var.ama bir harekat olacaksa,bu idlip'ten suriye ordusuna yapılan bir saldırı ile gelebilir.çünkü 'meşru müdafa' buna türkiye bile ses çıkaramaz ki türkiye bunun da farkında.idlip'te yüzlerce muhaberat elemanı taciz ve tahrik için emir bekliyor.yani idlip'ten suriye ordusuna bir saldırı olursa bunu fırsat bilen suriye ordusu harekete geçecektir.en azından idlip'in sınırlarına kadar girecektir.idlip'te olası bir saldırıda bile ürken siviller türkiye'ye göç edecektir.türkiye olağan bir çaba sarfediyor.

basil esad

hafız esad'ın en büyük oğlu, suriye lideri beşşar esad'ın abisi. mühendis eğitimi almış, suriye ordusunda albay görevini icra eden biriydi. hafız esad basil esad'a çok güveniyordu, öyle ki kendisinin yerine onun geçmesi gerektiğine inanıyordu. ancak 1994 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. basil esad, kardeşi beşşar esad'ın özellikleri bakımdan çok fazla üstün bir kişilikti. sert, disiplinli, zeki, temkinli, karizmatik bir izlenim yaratan biriydi. beşşar esad'ın yerinde onu görmek mümkün olsaydı herhalde suriye şu anki durumunda olmazdı diye düşünüyorum.

dipnot: basil esad'ın hayatını kaybettiği trafik kazasında, ingiltere istihbarat birimi olan mı6'nın bir rolü olduğu komplosu bir zamanlar dillendirilmişti.

idlib operasyonu

bay 'hekimoğlu' ikinci sorunuza cevap vermem gerekirse,

öncelikle bu sorunuz için teşekkür ediyorum.sorunuza gelince elbette türkiye bir tehdit çünkü 2011 yılından bu yana muhalifleri kesintisiz destekleyen ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen bir ülke vardı o da türkiye...ama suriye ve rusya açısından sorduğunuz için elbette ki tehdit birleşik devletler.çünkü amerika orada kendine otonom bir bölge ve yerel bir 'ordu' kurmuş durumda.doğalgaz ve petrol rafinerlerini ele geçirmiş ve yerel ordusunu var gücüyle korumakta.birleşik devletlerin amacı ülkeyi bölmek,kendi hakimiyeti altında bir otonom bölge ilan etmek.elbette büyük tehdir birleşik devletler...

ikinci sorunuza gelince,türkiye'nin en büyük,en ölümcül hatası bu işte.ypg'nin çok zayıf olduğu dönemde gözden kaçırmış ve olağan gücünü esad'ı devirmeye çalışan türkiye,şimdi hemen öte yanında 50bin 'düzenli' bir ordu,imkanlarından daha yüksek bir imkana sahip olan bir terör örgütüyle başı belada.eh,bu yandan sonra öncelik esad olamaz,kesinlikle,tereddütsüz türkiye için ölümcül bir tehid 'ypg/pyd' çünkü bu örgüt sizden toprak talep ediyor,okullarında türkiye'nin bir bölümünü 'kürdistan' olarak nitelendiriyor,sizi tahrik ediyor,size saldırılar düzenliyor,canınızı yakıyor,sizi boğazlamak istiyor!

nangarhar

ışid ile taliban militanlarının en fazla çatışma yaşadığı bir bölge. 2017 itibariyle ışid saldırılarını artırmış ve birçok noktayı ele geçirmiştir. bölgede ışid çok daha fazla etkili diyebiliriz.

amaq

ışid'in haber ajansıdır. örgüt, saldırılarını bunun üzerinden uluslararası kamuoyuna ve yandaşlarına yaymakta. twitter'ı aktif olarak kullanmaktalar. kurucusu olan bera kadek 2017 yılında deyr ez zor'da öldürülmüştür. ajans birçok dilde yayın yaymakta. arapça ve ingilizce yaygın olarak kullandıkları bir dil.

idlib operasyonu

1 milyon suriyeli mülteci için hazırlıklar tamamlandı. sınırda kamplar hazır, bla bla... gelsin, birkaç milyonda da afgan gelsin, olmadı biraz da ıraklı ekleriz. 10-12 milyon mülteci olacak, gelsinler güzelce yerleşsinler!

idlib operasyonu

fırat kalkanı ile temizlenen bölgeler ve zeytin dalı harekatı ile temizlenen bölgeler tamamiyle dolu, kapasitesinin misliyle taşmış durumda. üstelik militanları ne yapacaksınız? korkunç bir vaziyet. şimdi yazarsam makale, roman olur. :)
Henüz takip ettiği biri yok.
denizli escort bursa escort izmir escort dudullu escort mersin escort