pars

Durum: 25 - 15 - 2 - 1 - 17.02.2019 05:20

Puan: 211 -

5 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Ülkücü Türk!
  • /
  • 2

27.6 milyar dolarlık cari açığa dair

tarım alanlarının verimli kullanımı, hayvancılığa gerekli önemin verilmesi en başta gelmelidir. çünkü anadolu gibi zengin bir coğrafyada kurulan bir ülkeyiz ve bunun da herkes farkında. bu doğal zenginliği gerektiği gibi kullanmazsak yarın düşman bize güler. tarım ve hayvancılıkta teşvik ve vergi indirimi yapılmalıdır. çiftçiye destek çıkılmalı, bu alanların teknolojisi desteklenmelidir.

diğer yandan özelleştirmelere dur denilmesi gereklidir. aksine yerli üretim gerekirse devlet eliyle yapılmalı ya da yaptırılmalıdır.

stratejik sözlük ve fikirleriniz

bence sadece uluslararası ilişkilerden ziyade siyasetin her türlüsü ve türevi konuşulup tartışılmalıdır. yazar sayısının kaliteli şekilde artması ile çok güzel bir ortam olacaktır.

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

apocalypto, yanılmıyorsam 2006 yapımı mel gibson filmi. aztek uygarlığında geçen bir hikayeyi anlatıyor.

bir diğer mel gibson filmi cesur yürek. iskoç özgürlük mücadelesini anlatıyor. 1995 yapımı.

aklıma geldikçe ekleyeceğim.

alman düalizmi

alman ikiliği anlamına gelir. kutsal roma-cermen imparatorluğunun fesh edilmesi ve imparatorun avusturyaya gidip orada imparatorluk tacı giymesi ile dağılan küçük alman prenslikleri, 17-18. yüzyıllarda güçlenmeye başlamışlardır. prusya önderliğinde avusturya imparatorluğu ile büyük savaşlara giren prenslikleri zamanla prusya etrafında birleşerek alman imparatorluğunu kurmuşlardır. 19. yy. a gelindiğinde ise cermen ülkesinin iki büyük imparatorluk halinde bölündüğünü görürüz. ikilik aslında tam olarak da budur. tarih boyunca hep birbirine ayrı kalan iki alman ülkesi bugün de birbirinden ayrıdır. bu ikiliği tarihte adolf hitler avusturyayı ilhak ederek sona erdirmiştir.

otto von bismarc

kendisi alman milliyetçisidir.

önceleri prusya krallığının başbakanı olan bismark, akıllı siyaseti sayesinde prusya kralının alman imparatoru ilan edilmesini ve diğer küçük alman prenslikleri ile birleşmeyi sağlamıştır.

ancak alman düalizmini ortadan kaldıramamıştır. şartlar dolayısı ile iki alman imparatorluğu aynı safta, ittifak bloğunda, dünya savaşına katılmışlardır.

(bkz:alman düalizmi)

hitlerin övgüyle bahsettiği bismarkın adı, ikinci dünya savaşında önemli görevlerde bulunan savaş gemisine verilmiştir.

abd donanmasının boğaz köprüsünü kapak fotoğrafı yapması

kanımca sağlam bir gönderme mevzu bahis. hatta anında usulünce cevap verilmesi gereken bir mevzu. aksi halde cidden bir ülke için böyle durumlar küçük düşürücüdür. tabi abd tarafına sorduğunda öylesine yapıldığı savunulacaktır.

petrol ve silah satışının abd ye katkısı

son yüzyılda çıkan savaşlara ve ekonomik bunalımlara bakıldığında sadece abd için değil tüm dünya için petrolün çok önemli olduğu görülmekte. abd ırak savaşına milyar dolarlar harcadı. ancak hala tam anlamıyla ırakı boşaltmış değil. bir de kazandığı parayı düşünelim derim.

stratejik sözlük sorunları

sözlükte aktiflik çok düşük. yazar başına üç tanım düşüyor. şaşırtıcı bir durum. diğer yandan sözlüğün reklamı da iyi yapılmamış görünüyor. bence yetkililer bir an önce çözüm bulmamılar.

sözlük yazarları nasihat alıyor/veriyor

kimseyi kandırma, kendini de.
kendine hedefler koy ve o yönde sıkı çalış. hedeflerin büyüklüğü önemli değil.
özgüvenin yerinde olsun. kimseden çekinme.

muhsin yazıcıoğlu

koca reis...
ülkü ocakları genel başkanı, türk milliyetçiliğinin, türk-islam ülküsünün yılmaz savunucusu. mart 2009 da dönemin fetosu ve işbirlikçileri tarafından şehit edilmiştir. ruhu şad olsun. hesabı elbet sorulacaktır.

idam gelmeli mi?

vatana ihanet, pedofili ve tecavüz suçlarına kesinlikle gelmelidir! bence..

nicolas maduro

desteklenmesi hata olan sözde lider. ülkesini çukura sokmuş birisidir. bu tür insanların nasıl seçimle iş başına geldiği aklım almıyor. tuhaf..

iran türklüğü

iran...
yaklaşık seksen milyon nüfusu ile dünya'da ve özellikle ortadoğu'da önemli bir güç odağı oluşturuyor. seksen milyon nüfusun, iran tarafına göre, 18-20 milyonu türk. ancak diğer araştırmalar sonucu iran islam devleti sınırları içerisinde 30-35 milyon türk yaşadığı ortaya çıkıyor. türkler; azerbaycan türkü, türkmen, kaşkay, afşar şeklinde ayrılıyor. en yoğun türk nüfusu güney azerbaycan dediğimiz, iran ın kuzeyinde yaşamaktadır.
buradan baktığımızda türk nüfusu iran devleti için çok önemli konumda. türklerle birlikte yedi-sekiz farklı etnik yapıya sahip olan iranda en büyük etnik unsurlar türkler ve farslardır. bu kadar etnik farklılığı bir arada tutan baskıcı devlet otoritesi var. ancak diğer görünmez otorite asıl birlik unsurudur. bu otorite şiiliktir!
dediğimiz gibi, dini inanç iran türklerini de mevcut düzene tabii kılıyor. ancak ne kadar tabii kıldığı elbette ki tartışılır. yapılan araştırmalarda türkiye deki milliyetçiliğin iran türklerinde de açık şekilde görüldüğü sonucuna varılıyor. yani şiilik etkin olmasına rağmen etkisi yıkılmayacak bir durumda değil.
iran islam cumhuriyeti; büyük türkçü gökalp ın bahsettiği turanın üç adımından ikincisini, dolaylı olarak üçüncüsünü yani turan'ı gerçekleştirmemizdeki en büyük engeldir. türk dünyasına baktığımızda orta ve doğu türkistan ile olan bağlatımızın zayıflığı, bizi ilk önce batı türkistanı, yani oğuzlar türkülerini egeden hazara birleştirme fikrinde karar kıldırıyor, kıldırmalıdır. bu noktada da iran devleti ve iran türklüğü çok etkin rollerde görünüyor. şia propagandası türk milleti ve turan için büyük bir tehlike arz etmekte. bugün türk milliyetçilerinin yapması gereken; öncelikle, batı türkistanın türk halkını milli duygularla eğitmek ve donatmak, ziyadesinde oğuz birliği yolunda atılması gereken adımları kültürel, diplomatik, demokratik ve nihayet askeri olarak atmak adına her anlamda çalışmaktır.

unutulmamalıdır ki; iran devleti, türk birliği önündeki en büyük engellerden birisidir ve iran devletinin dünya savaşı sonrası, azerbaycan'ı rusya ile ikiye böldükten sonra emperyalistler tarafından kurulmasının ve sonrasında serbest bırakılmasının amacı da türk birliğini engellemektir. bunu yaklaşık yüzyıldır başaran iran devleti bugün görünmez olsa da, yarın karşımızda bize silah doğrultan düşmanımızdır.

ruhi kılıçkıran

bizim teşkilatçıların ağabeyi, ilham kaynağıdır. ocaklılardan başkası da bilmez hikayesini. nerde, ne zaman, ne için, kim tarafından şehit edildi? kimse ilgilenmez, umursamaz. normal bir insandır 'diğerleri' için. teşkilatçılar için ise yukarıda dediğimiz gibi ruhtur, sebeptir. ruhi ağabeyimiz gibileri bu dava için canından geçmişken, biz inandığımız değerler adına hiçbir şey yapmadan durmayız diye düşünürler. dedik ya sebeptir diye; aksiyona geçmenin sebebidir. aksiyoner türk milliyetçisi olmanın sebebidir. ve bugün baktığımızda bölücü türk düşmanlarının korkulu rüyası olan milliyetçi ülkücü türk gençliği hala misyonunu, amacını bu sebepler sayesinde kovalamaktadırlar. ruhu şad, yeri uçmak olsun ağabeyimizin..

nevzat kösoğlu

eski mhp genel sekreter yardımcısı ve milletvekili, ttk eski başkanı, türk milliyetçiliğinin doğuşu ve ziya gökalp, şehit enver paşa, galip erdem adlı kitapların yazarı. türk milliyetçisi fikir adamı. 2013 yılında vefat etmiştir. ruhu şad olsun.

osmanlı imparatorluğu

türkiye cumhuriyeti devletinin öncülü, türkiye devletinin osmanoğlu ailesi tarafından yönetildiği zamanı ifade etmektedir.

liberal dünya çöküyor mu

sosyalizm karşıtı görünmesine rağmen ondan daha kötü olan ve aynı amaca ekseriyetle ulaştıran liberalizm çökmelidir. çökmelidir ki;dünya ve uluslar rahatlasın. gerçek refah ortaya çıksın. dileklerimle..

sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

ilericiliği de gelenekçiliği de yanlış anlamak, iki kavramı da ters taraflarından tutmaktır. nasıl yani diyecek olursanız, ilerici denildiğinde, alkol içip, pahalı yaşayıp, amerikan pastası filmi benzeri hayat yaşayan insanlar canlanıyor ters tarafı tutan çoğunluğun gözünde. teknolojik, bilimsel ya da diğer olumlu yönlere bakılmadan batının dış görüşünüzü esas alınmakta.
diğer yandan gelenekçilik denildiğinde ise; zamanında imparatorluğa matbaa geleceği vakit, "gavur icadıdır uzak duralım" diyen güruh vb şekiller ön plana çıkıp atv benzeri beyinsel akrobatik şov programlarında boy gösteriyorlar, maalesef.. ya da gelenek gelenek diyerekten geçmişe saplanıp, tabiri caizse mezar bekçiliği yapılıyor. bilmiyorlar ki bunların anladığı gelenekçiliği uygulayacak olsaydık, göktanrı inancına dönüp, göktürk abecesi ile yazmamız gerekirdi.

velhasıl, bu noktada akıllara gelen soru işareti de şudur ki; bu ülkede bu kavramları doğru anlayanlar kimler, neredeler, ne yapıyorlar? maalesef bir şekilde pasifize edilip, görünmez hücrelere kapatılıyorlar. ya da görünenlere. ancak nesnel değerlendirmeler sonucu her aklıselim birey, bu kavramları türk milliyetçilerinin en doğru şekilde anlayıp, hatta kendi hayatlarına ve söylemlerine yansıttığını gözlemleyebilir.

osmanlı'nın yıkılışında türkçülüğün konumu

hüseyin nihal atsız

12 ocak 1905’te istanbul’da doğdu. istanbul sultanisi’ni bitiren sanatçı bir süre askeri tıbbiye okulu’na devam etti. 1930’da yüksek öğretmen okulu türk dili ve edebiyatı bölümü’nden mezun oldu. 1931’de “atsız mecmua”yı yayınlamaya başladı. köycü bir yaklaşımdan türkçü bir yaklaşıma yönelen bu dergideki bazı yazıları nedeniyle üniversiteden uzaklaştırıldı, öğretmenliğe başladı. 1933’ten 1952’ye kadar edebiyat öğretmenliği ve kütüphanecilik yaptı. 1933-1934 arasında “orhun” dergisini çıkardı. 2.dünya savaşı sırasında güçlenen “turancı” akım içinde önemli bir yeri oldu. ekim 1943’te “orhun”u yeniden çıkarmaya başladı. bu dergide solcu eylemlerle bu eylemlere katılanları iki kez başbakan şükrü saraçoğlu’na şikayet eden mektup yayınladı. 1944’te “ırkçılık-turancılık” davasından tutuklandı. 1945’te serbest bırakıldı. 1952’de süleymaniye kütüphanesi’nde görevlendirildi. aynı yıl “orhun”u tekrar çıkardı. 1964-1975 arasında “ötüken” dergisini yayınladı. ötüken’deki yazıları nedeniyle 1973’te bir kere daha cezaevine girdi. ertesi yıl özel afla serbest bırakıldı. 11 aralık 1975’te istanbul’da yaşamını yitirdi.edebi kişiliği:

şiir, roman ve araştırma alanlarında eser vermiştir.
türkçülük akımının önemli temsilcilerindedir. türkçülük akımını destekleyen atsız mecmua, orhun, orkun, ötüken gibi dergiler çıkarmış. düşüncelerini bu dergilerde ortaya koymuştur.
tarihi romanlar yazmıştır.
romanlarında efsane mitos, destan geleneğinden yararlanmıştır. göktürk dönemini yalın bir dille anlatmıştır.
ırkçılık ve turancılığa dayanan bir anlayışa sahip olan sanatçı eserlerinde din öğesine hiç yer vermemiştir.
eserleri:

roman: bozkurtların ölümü, bozkurtlar diriliyor, ruh adam, deli kurt, dalkavuklar gecesi
şiir: yolların sonu
araştırma: türk edebiyatı tarihi, edirneli nazmi
  • /
  • 2

sözlük yazarları nasihat alıyor/veriyor

new york california'dan 3 saat ileride ancak bu california'yı yavaş yapmaz.
kimi 22 yaşında mezun olur ama sağlam bir iş bulmak için 5 sene bekler.
kimi 25 yaşında ceo olup 50 yaşında ölürken kimi 50 yaşında ceo olur 90'ı görür.
kimi evlenirken kimi bekar kalır.
obama 55 yaşında emekli oldu trump 70 yaşında görevine başladı.
bu dünyadaki herkes "kendi zamanına" göre yaşar.
etraftaki bazı insanlar senden bir adım ileride gözükebilir, bazıları ise senin yerinde gözükebilir.
ancak herkes kendi yarışında, kendi zamanında.
onlara kıskançlık da besleme taklit de etme.
onlar kendi zamanında sen kendi zamanında yaşayacaksın.
hayat ,harekete geçmek için doğru zamanı beklemektir.
yani sakin ol.
geç kalmadın.
erken de değil.

Toplam entry sayısı: 25

siyaset bilimi ve kamu yönetimi

lise ikide hayalini kurup ilk senemde kazandığım bölümüm. ilgilisi için okuması zevkli olan ve okumaya başladıktan itibaren "ya siyaset bu muymuş?" dedirten ancak ülkemizde gerekli değeri görmeyerek ayak altına düşürülen lisans programı.
kısaca değinmek gerekirse; bölümü okuyanların geneli hukuk kazanamayıp da boşta kalmamak adına tercih yapan güruhtur. ekonomi dersleri dışında ortalama bir gayretle geçilemeyecek ders yoktur. ayrıca bölümde görülen derslerin çoğu gerçek hayatta önem arzedebilecek konulardır, ufkunuz genişleyecektir.
velhasıl; hakkını verene ekmek kapısı olur, öylesine okuyanı sokakta bırakır.

ruhi kılıçkıran

bizim teşkilatçıların ağabeyi, ilham kaynağıdır. ocaklılardan başkası da bilmez hikayesini. nerde, ne zaman, ne için, kim tarafından şehit edildi? kimse ilgilenmez, umursamaz. normal bir insandır 'diğerleri' için. teşkilatçılar için ise yukarıda dediğimiz gibi ruhtur, sebeptir. ruhi ağabeyimiz gibileri bu dava için canından geçmişken, biz inandığımız değerler adına hiçbir şey yapmadan durmayız diye düşünürler. dedik ya sebeptir diye; aksiyona geçmenin sebebidir. aksiyoner türk milliyetçisi olmanın sebebidir. ve bugün baktığımızda bölücü türk düşmanlarının korkulu rüyası olan milliyetçi ülkücü türk gençliği hala misyonunu, amacını bu sebepler sayesinde kovalamaktadırlar. ruhu şad, yeri uçmak olsun ağabeyimizin..

osman pamukoğlu

iyi bir asker, kötü bir siyasetçidir.

nevzat kösoğlu

eski mhp genel sekreter yardımcısı ve milletvekili, ttk eski başkanı, türk milliyetçiliğinin doğuşu ve ziya gökalp, şehit enver paşa, galip erdem adlı kitapların yazarı. türk milliyetçisi fikir adamı. 2013 yılında vefat etmiştir. ruhu şad olsun.

sözlük yazarları nasihat alıyor/veriyor

kimseyi kandırma, kendini de.
kendine hedefler koy ve o yönde sıkı çalış. hedeflerin büyüklüğü önemli değil.
özgüvenin yerinde olsun. kimseden çekinme.

abd donanmasının boğaz köprüsünü kapak fotoğrafı yapması

kanımca sağlam bir gönderme mevzu bahis. hatta anında usulünce cevap verilmesi gereken bir mevzu. aksi halde cidden bir ülke için böyle durumlar küçük düşürücüdür. tabi abd tarafına sorduğunda öylesine yapıldığı savunulacaktır.

liberal dünya çöküyor mu

sosyalizm karşıtı görünmesine rağmen ondan daha kötü olan ve aynı amaca ekseriyetle ulaştıran liberalizm çökmelidir. çökmelidir ki;dünya ve uluslar rahatlasın. gerçek refah ortaya çıksın. dileklerimle..

muhsin yazıcıoğlu

koca reis...
ülkü ocakları genel başkanı, türk milliyetçiliğinin, türk-islam ülküsünün yılmaz savunucusu. mart 2009 da dönemin fetosu ve işbirlikçileri tarafından şehit edilmiştir. ruhu şad olsun. hesabı elbet sorulacaktır.