perseus

Durum: 38 - 0 - 0 - 0 - 24.09.2018 17:20

Puan: 453 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

lone survivor.
amerikan askerlerinin afganistandaki bi görevini anlatıyor.
propaganda olsa da film olarak bakınca gayet güzel.

fullbright anlaşması

türkiye ve amerika arasında sovyet tehdidi sebebiyle türkiye'ye silah satılması ve borç verilmesi karşılığında amerika'nın türkiye eğitim sistemini kendi isteğine göre şekillendirmesine sebep olan anlaşma.

şöyle bir flood yapılmış
https://twitter.com/lordsinov/status/1036618210651648000?s=19

menzil tarikatı

türkiyede çok rahat türeyen tarikatlardan biri.

tıpkı diğerlerinin yaptığı gibi insanları din üzerinden köleleştiriyorlar

birisi şöyle bir araştırmış, bakmanızı tavsiye ederim.

https://twitter.com/444seyyah1/status/1032307080387014656?s=19

türkiye'deki nato üsleri gerekli mi?

yandex ve google haritalar bazı sınır farklılıkları

iki yunan askerin tahliye edilmesi

ülkede yargının işlediğini ve normal durumda olduğunu dışa göstermek için yararlı bir adım

dolar sabit gidiyor

dünden beri yavaş yavaş düşüyor ve an itibariyle 6.10

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

üretimsizlikten doğan dışa bağlılık ve siyasi inatlar

amerikan mallarının boykotu

çin tarzı bi plan uygulayıp bir çok ürünün benzerlerinin yerli ürün olarak çıkarılması üretime büyük katkı sağlayabilir

türkiye ile venezuela'nın son dönemdeki ilişkileri

türkiye'nin komünist bir ülkeyle yakınlaşması dışarıdan bakınca normal karşılanmıyor.
sırf abd'ye karşı çıktığı için veya bi türk dizisini sevdiği için maduro'ya sıcak bakmak ve yanımıza almak büyük hata olur.

vestel z20 venüs'ün yerli olmaması

önemli olan markayı yaratıp kâr edebilmektir

hiççççç

çin'in modern ipek yolu fikri

altı gün savaşı

rte: "yastık altındaki dolar ve altınları bozdurun" açıklaması

umarım ciddiye alınmaz

aselsan tufan

aselsan'ın geliştirdiği elektromanyetik top sistemi. saniyede 2000-2500 metre çıkış hızıyla, 300 kilometre üzerinde mesafelere atış yapılabiliyordu.

geçtiğimiz günde mühimmat atış hızı ses hızının 9 katına çıkmıştır.

apple

gectigimiz saatlerde piyasa değeri 1 trilyon (1.000.000.000.000) doları gecen ilk abd şirketi oldu

2018 askeri güç sıralamasında türkiye'nin geriye düşmesi

katolik kilisesi

kisinin dokunulmazligina ve onuruna bir saldiri oldugu icin idam cezasini kaldirdik aciklamasi yapilmis, papa onaylamis.

trade wars

abd yaklaşık 200 milyar dolar değerindeki çin menşeli ürünlerde gümrük vergisini yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltti.

usame bin ladin

boy uzunluğu 195 cmdir
  • /
  • 2

7-8 hasan paşa

oğuzların dodurga boyu tamgası arap rakamlarıyla yedi (٧) ve sekiz (٨) şeklindedir, çorumlu hasan paşa'nın imzasının bununla bir ilgisi olabilir.

bir rivayete göre (o dönem 2. veliaht olan) 2. abdülhamid bir gün balmumcu çiftliği'ne at üzerinde giderken yolunun üzerine muhafız neferlerden biri çıkar;

– yassah hemşerim!..

veliaht abdülhamid sert bir tavırla; “tanımadın mı beni? ben, ikinci veliahtım” diye çıkışınca, aldığı cevap ilginçtir;

– veliaht, meliaht dinlemem. ben, padişahın adamıyım bir tek onu tanırım!..

sultan abdülhamid tahta geçtiğinde, padişahına bu derece bağlı adamı unutmayarak aratıp buldurur. o muhafız hasan paşa'dır. padişah onu önce subay sınıfına geçirir. savaş alanlarındaki başarıları sebebiyle rütbesi artar ve bu nefer sarayların olduğu beşiktaş'ın muhafızlığına kadar yükselir.

hasan paşa, çırağan baskınını sopasıyla tek başına kalabalığın arasına dalarak önlemesiyle müşirliğe (mareşalliğe) kadar yükselerek er olarak başlayıp mareşal olan nadir askerler arasına girer.

baskını önlediği sopasına mehdi adını verip beşiktaş karakolunun duvarına asar.

hasan paşa bir gün görev başındayken hastalanır. baş ucunda bekleyen eşine “gülnaz, beni zehirlediler. hasan’ın gidiyor artık” dedikten on beş dakika sonra hayata gözlerini yumduğunda 80 yaşındadır.

çorum'daki 27.5 metre yüksekliğindeki saat kulesini hasan paşa yaptırmıştır. kanlıca'da adına bir tarihi yalı vardır.

türk konseyi altıncı zirvesi kırgızistan'da yapıldı

türk dili konuşan ülkeler işbirliği konseyi’nin (türk konseyi) altıncı zirvesi, “gençlik ve ulusal sporlar” temasıyla, kırgız cumhuriyeti cumhurbaşkanı sayın sooronbay ceenbekov’un evsahipliğinde 3 eylül 2018 tarihinde çolpon ata’da gerçekleştirilmiştir. azerbaycan cumhurbaşkanı sayın ilham aliyev, kazakistan cumhurbaşkanı sayın nursultan nazarbayev ve türkiye cumhurbaşkanı sayın recep tayyip erdoğan’ın iştirak ettiği zirve`ye, özbekistan cumhurbaşkanı sayın şevket mirziyoyev ile macaristan başbakanı sayın viktor orbán da evsahibi ülkenin konuğu olarak katılmıştır. türk konseyi genel sekreteri ramil hasan da zirve’de hazır bulunmuştur.

zirve toplantısında devlet başkanları hitaplarını gerçekleştirmiş ve türk dili konuşan ulkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin görüşlerini paylaşmışlardır. açılış konuşmasında cumhurbaşkanı ceenbekov, bir gün evvel açılışı dünyanın dört bir yanından geniş bir katılımla gerçekleştirilen üçüncü dünya göçebe oyunlarının düzenlendiği çolpon-ata`da devlet başkanlarını ağırlamaktan, duyduğu memnuniyeti ifade etmiş ve ayrıca son zirveden bu yana başarılı gerçekleştirdiği faaliyetlerinden dolayı sekretaryayı tebrik etmiştir.

kazakistan cumhurbaşkanı nursultan nazarbayev, türk konseyinin mevcut ve ilgili kuruluşlarına ve üye ulkelerin ilgili yetkililerine danışarak hazırlanıp, türk konseyi 7. zirvesi`ne sunulacak bir kavram kağıdına dayanan bir mimari ile türk dünyasının bütünleşmesinin ilerletilmesinin önemini vurgulamıştır.

azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev, türk dili konuşan ulkelerdeki ulaşım ve enerji projelerinin öneminin altını çizerek bu projelerin bölgesel işbirliğini güçlendirmek için yarattığı katma değerlere vurgu yapmıştır.

türkiye cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan da bu projelere değinerek türk konseyi’nin türk dili konuşan ulkeler arasındaki kurumsal işbirliğini artırmadaki hayati rolünü vurgulamıştır.

konuşmasında özbekistan cumhurbaşkanı şevket mirziyoyev, türk konseyinin toplantılarına ve projelerine katılma konusundaki isteklerine dikkat çekerek, türk konseyi modern ipek yolu ortak tur paketi projesi`ne değinmiş, söz konusu ortak pakete buhara ve hiva gibi tarihi şehirleri dahil etmeye hazır olduklarını ifade etmiştir.

macaristan başbakanı viktor orban, türk devletleriyle ortak kültürel ve tarihi bağlara atıfta bulunarak türk konseyi ile yakın işbirliği içinde çalışmak istediklerini belirtmiş ve macaristan`ın gözlemci statüsü konusunu değerlendiren cumhurbaşkanlarına şükranlarını sunmuştur.

ardından büyükelçi hasan, devlet başkanlarına hitaben yaptığı konuşmasında, kendisinin görev süresi boyunca türk konseyi tarafından uygulanan projeler ve üstlenilen çalışmaları da içeren faaliyetler hakkında bilgi aktarmış ve türk konseyinin dört yıllık faaliyet raporunu cumhurbaşkanlarına sunmuştur. cumhurbaşkanları, 2014-2018 yılları arasında türk konseyi sekretaryasının çalışmalarına yapmış olduğu katkılardan ötürü kendisine teşekkür etmiş ve yeni genel sekreter bağdat amreyev’e başarı dileklerini ifade etmişlerdir.

cumhurbaşkanları, önümüzdeki dönemde türk konseyi dönem başkanlığını üstlenecek olan kırgız cumhurbaşkanı`na da başarı dileklerini sunmuştur. ayrıca, üye ulkelerin ilgili makamlarına türk konseyinin birleşmiş milletler genel kurulunda gözlemci statüsü elde etme çabalarını güçlendirmeleri talimatını da vermişlerdir.

toplantının sonunda cumhurbaşkanları, türk konseyi 6. zirvesinin çolpon-ata deklarasyonunu imzalamışlar, türk dili konuşan ülkelerin entegrasyonuna ilişkin kavram kağıdını kabul etmişler ve üye ulkelerin ilgili makamlarına bahse konu kavram kağıdının türk konseyi seketeryası koordinasyonunda uygulanması talimatını vermişlerdir. ayrıca, cengiz aytmatov`un 90. doğum yıldönümü vesilesiyle ortak bildiri ile gençlik ve ulusal sporlar alanında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin ortak bildiriyi de kabul etmişlerdir.

cumhurbaşkanları, macaristan`ın türk dünyası işbirliği örgütleri ile yakın bir şekilde çalışma arzusunu memnuniyetle karşılayarak, macaristan`a türk konseyine gözlemci statüsü verme kararını imzalamışlardır.

zirvede ayrıca, türk konseyi genel sekreteri büyükelçi baghdad amreyev, türk konseyi genel sekreter yardımcısı dr. ömer kocaman ve türk akademisi başkanı darkhan kydyrali`nin atamaları cumhurbaşkanları tarafından imzalanmıştır.

zirve toplantısı sonrasında, kırgız cumhurbaşkanı sooronbai ceenbekov, cumhurbaşkanları ve başbakan onuruna resmi bir akşam yemeğine ev sahipliği yapmıştır.

ıraklı sniper juba

gerçek adı, kim olduğu, nerede olduğu, ölü veya diri olup olmadığı bilinmeyen, ırak işgali sırasında 3 yıl içerisinde en az 645 birleşik devletler askerini öldüren keskin nişancıdır. ıraklılar ona 'bağdat avcısı' lakabını takmıştır. öldürdüğü askerlerin videolarını internet üzerinden uluslararası medyaya yaymaktaydı. bir zamanlar direnişin sembolü, öncüsü olan zarkavi'yi bile geride bırakmıştır.resim, ilk ve tek fotoğrafıdır.

video

Toplam entry sayısı: 38

fullbright anlaşması

türkiye ve amerika arasında sovyet tehdidi sebebiyle türkiye'ye silah satılması ve borç verilmesi karşılığında amerika'nın türkiye eğitim sistemini kendi isteğine göre şekillendirmesine sebep olan anlaşma.

şöyle bir flood yapılmış
https://twitter.com/lordsinov/status/1036618210651648000?s=19

menzil tarikatı

türkiyede çok rahat türeyen tarikatlardan biri.

tıpkı diğerlerinin yaptığı gibi insanları din üzerinden köleleştiriyorlar

birisi şöyle bir araştırmış, bakmanızı tavsiye ederim.

https://twitter.com/444seyyah1/status/1032307080387014656?s=19

nato

kuzey atlantik antlaşması örgütü (north atlantic treaty organization). 4 nisan 1949'da 12 ülke tarafından imzalanan kuzey atlantik antlaşması'na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 17 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifak. örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. nato'nun merkezi, örgütün kuzey amerika ve avrupa'daki 29 üyesinden biri olan belçika'nın başkenti brüksel'de bulunmaktadır. 21 ülke nato'nun "barış için ortaklık" adlı girişiminde yer alırken 15 ülke kurumlaşmış diyalog programlarına dâhildir. tüm nato üyelerinin toplam askerî harcaması, dünyadaki savunma harcamalarının %70'inden fazladır. üyelerin savunma harcamalarının gsyih'lerinin %2'si kadar olması gerekmektedir.

bricst

türkiye'nin katılımıyla adının bsctir olması güzel olabilir

s-400

orta menzilli hava savunma sistemi s-300'den geliştirilmiş yeni nesil rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir.s-400 1979'da s-300'ün ortaya çıkmasından hemen sonra 1980'lerin başında o zamanki adıyla almaz merkezi tasarım bürosu tarafından sovyetler birliği'nde geliştirilmeye başlanmış ve gelişim süreci sscb'nin dağılması nedeniyle uzun bir evrim olmuştur. s-400'ün s-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. ayrıca s-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. s-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen çin halk cumhuriyeti ve türkiye haricinde yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.

bitcoin

satoshi nakamoto adlı kullanıcının blockchainli muhtesem eseri

stratejiksözlük'e kategori önerisi

menzil tarikatı

türkiyede çok rahat türeyen tarikatlardan biri.

tıpkı diğerlerinin yaptığı gibi insanları din üzerinden köleleştiriyorlar

birisi şöyle bir araştırmış, bakmanızı tavsiye ederim.

https://twitter.com/444seyyah1/status/1032307080387014656?s=19