personanongrata

Durum: 4 - 0 - 0 - 0 - 22.09.2018 18:57

Puan: 16 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

anklav ve eksklav

anklav: coğrafi olarak, bir ülkenin başka bir ülke tarafından kuşatılması durumunu ifade eder. bu toprak parçası bir devletin de olabilir bağımsız bir devlet de olabilir.
örn: güney afrika cumhuriyeti--> lesotho, türkiye-->caber kalesi,suriye

eksklav: bir devletin başka bir devlet tarafından kendisiyle bağlantısı kesilmiş toprağı ifade eder.
örn: nahçıvan özerk cumhuriyeti, alaska,

polonya'nın topraklarında abd üssü istemesi

avrupa'da aşırı sağın yükselişi ile trump'ın iktidara gelmesi arasındaki ilişkinin manidar göstergelerinden biri daha. (bkz:2008 krizi)

özellikle trump'ın eski başstratejisti bannon'un avrupa'da aşırı sağı örgütleyecek girişimlerde bulunmasının meyvelerini aldığı söylenebilir.

öte yandan italya'da aşırı sağcı lig ile popülist 5 yıldız hareketinin koalisyon kurmasının ab karşıtı hareketi güçlendireceğini düşünen bannon, bu iki hareketle görüşmelere de başlamış ve kendisini ab'nin yok edilmesi ''teorisyeni'' olarak tanımlanmasını sağlamıştır.

2008 krizi

2008 eylülünde lehman brothers'ın batışıyla resmileşen kriz, finansal küreselleşmenin etkisiyle önce abd ile ekonomik ilişkisi olan ülkeleri ardından avrupa'yı(başta güney) etkisi altına almış ve son olarak da parasal daralma dönemine girilmesiyle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.

abd merkezli başlayan küresel finansal kriz; dünyanın diğer bölgelerini de etkisine alarak küresel ekonomik-politik sistemde ve uluslararası toplumda büyük bir kaos yarattı. kapitalizm tarihinde ortaya çıkan krizlerden farklı olarak, sscb’nin çöküşüyle küreselleşmenin de etkisiyle krizin boyutunun artması tüm dünya ülkelerinde hissedilmesine neden oldu. kriz öncesi dönemde finansal serbestleşmenin artması krizin hızla yayılmasının da nedeninin oluşturdu.
kriz sonrası ortaya çıkan yüksek işsizlik, sabit yatırımlarda azalma, finans alanında yaşanan düzensizlikler ve büyümenin yavaşlaması toplumları, piyasaları ve devletleri etkileyerek köklü değişimlerin sebebi haline geldi.

politik risk

bir ülkedeki politik kararların ya da politik ve toplumsal olayların kısaca politik davranışların bir şekilde iş iklimini etkilemesi ile yatırımcıların parasal kayba uğramaları ya da yaptıkları yatırımdan bekledikleri geliri elde edememeleri olarak tanımlanır.

(bkz:https://www.politiconworld.com/politik-risk-nedir/ )
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 4

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.