phantum

Durum: 23 - 0 - 0 - 0 - 23.10.2018 12:02

Puan: 283 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Uludağ üniversitesi-iktisat '17
  • /
  • 2

bahçeli:ittifak niyetimiz kalmamıştır

an itibariyle ittifak bozulmuştur. bahçeli grup toplantısında yaptığı açıklamada 'herhangi bir ittifak arayışımız artık kalmamıştır. bundan böyle ittifak niyetimiz yoktur' dedi. ilginç olan şu milli beka için kurulan bu ittifak cezaevlerinin boşaltılmaması sonucu mu bozuluyor. devlete karşı işlenen suçları devlet affeder burada sorun yok ama vatandaşa karşı işlenen suçların affedilmesi sonucu vatandaşın hakkı ne olacak sormak gerekir.

menzil tarikatı

menzili cübbelisi bilmem nesi bu ve benzeri milyonlarca müridi olan onlarca yapı var. milli güvenlik açısından bakılırsa özellikle 15 temmuzu ve 17-25 aralığı göz önüne alırsak bu tür yapılara asla müsamaha gösterilmemeli. bedeli ne olursa olsun bu yapılar dağıtılmalı. olayın dini boyutuna gelecek olursak kuran'da bu tür oluşumlara karşı allah bir çok uyarı yapmıştır. büyük çoğunluğu kuran'ı anlamaktan uzak bir yol izledikleri için bilinçsiz insanların nasıl bir şirke bulaştığını bilmeden bunları takip etmesi çok normal. devletin koruyucu ve kollayıcı yüzünü gösterip insanları bu tür işlerden uzaklaştırması gerekiyor.

teknofest istanbul

selçuk bayraktar cnnturk'te katıldığı bir televizyon programında kendi hikayesini, t3 vakfı hikayesini ve teknofest'in amacını anlatmış. bu tür festivallerle önümüzdeki dönemde savunma sanayii açısından ciddi başarıların tohumları atılıyor çok büyük bir iş.
https://youtu.be/I4gXhOElHiE

rahip brunson’in bırakılması durumunda türkiye’ye ek ithalat vergileri kalkmayacak

https://m.haberturk.com/son-dakika-beyaz-saray-dan-turkiye-nin-vergi-kararina-iliskin-aciklama-2104942-amp?__twitter_impression=true
bu adamların derdinin rahip falan olmadığının itirafıdır bu açıklama. sürekli tahrik edici açıklamalar yapıyorlar. bu süreçte sakin kalmak çok önemli karşılık verilirken aceleci olmamakta fayda var. yanlış adım atmamızı bekler gibi tavırları var.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

vatandaş bu konuda bilinçlendirilirse ciddü geri dönüşleri olur bu artık milli bir mesele oldu. inşallah bu olaydan güçlenerek çıkacağız.

türkiye'ye karşı operasyon mu yoksa ekonomide yapılan hatalar mı?

evet bir saldırı var ancak bu saldırıyı bertaraf edecek argümanlarımız cok zayıf. 2002'den beri büyük yatırımlar yapıldı evet bu doğru ancak şunu bilmek gerek devletin yapması gereken zaten yol köprü otoyol vb yatırımlar yapmak. kimse devletin birinci elden üretime girip imalat yapmasını beklemesin. eğer bir savaş verilecekse bu ciddi anlamda imalat sanayiinde verilecek. çevremde 10-20 çalışanı olan birçok firma üretime ara verdi. çünkü artık hammadde fiyat yükselişleri ile mücadele edilemiyor.çünkü hammadde kalemlerinin çoğu ithal. burada hükümeti tabi ki eleştirmek gerek belki daha fazla teşvikler ile vatandaş üretime yönlendirilebilirdi.ancak devlet sadece teşvik eder. ortada bir üretim sorunu varsa en az hükümet kadar iş adamlarının ve yatırımcıların da suçudur bu. mutlaka bazı alanlarda önemli yatırımlar oldu ama 2002'den beri büyük fırsatlar kaçırıldı. her alanda yatırımlar yapma imkanımız vardı ama yapmadık hep dışarıdan aldık. malesef faturası ağır oldu.

oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz

erdoğan'ın ak parti trabzon il toplantısında söylediği söz. mutlaka belirli bir amacı olan söz. ne olursa olsun hükümetin bu şekilde çıkışları halk tarafında belirsizlik ve endişeyi azaltmaktadır. bizim de hamlelerimizin olduğu düşüncesi yaygınlaşmaktadır ama bu hamleler ne zaman uygulanacak merak konusu.

erdoğan: ticaretimizi milli paralarımız üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz

@frambogaz evet dolar girişi olmaz o konuda haklısın ama en çok ticaret yaptığımız ülkeler ile milli paralar üzerinden ticaret dönerse piyasada doların talebi de azalacağı için dolar/tl düşecektir. bu yönüyle mutlaka bir avantaj sağlar.

erdoğan: ticaretimizi milli paralarımız üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz

cumhurbaşkanı ''en büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz çin, rusya, iran, ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi milli paralarımız üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. avrupa ülkeleri de dolar cenderesinden çıkmak istiyorlarsa onlarla da benzer sistemi kurmaya hazırız.''diye bir açıklama yapmıştır. bu sistem daha önce de dile getirilmişti. muhtemelen o dönem daha çok tehdit amaçlı bir söylemdi. eğer bu sisteme geçilirse dünya ticaretinde büyük bir devrim olabilir. abd'yi daha çok kızdıracağı kesin. giderek yalnızlaşan abd ciddi ekonomik bunalımlar yaşayabilir. artık silahlar çekildi. sisteme dahil olan ülkelerde ciddi terör eylemleri ve suikastler yaşanabilir. fakat abd'nin kışkırtıcı, hukuksuz talep ve yaptırımları bu sisteme geçişe mecbur bırakmaktadır.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

hocanın içinde bulunduğumuz durumla ilgili mutlaka fikirleri vardır. ama biraz ideolojik sebeplerden dolayı ilgili kurumlar kendileriyle pek ilgilenmiyor. bu durumdan çıkılması için siyasi görüş ayrılıklarının bir kenara bırakılıp topyekün bir savunmaya geçilmeli.

abd'nin 'gerginliğe rağmen türkiye bizim dostumuz' açıklaması

klasik abd ikiyüzlülüğü

1 dolar = 5.36 tl

devlet desteği olmadan yatırım yapamayan, yatırım yapmaya korkan, parasını yastık altında saklayan '' anadolu kaplanları '' ile bu iş olmaz. ülker neden bütün şirketlerini sattı neden parasını yurtdışına çıkardı? o sermayesini bu topraklardan kazandı ama nedense iş başa düşünce hiçbiri ortada yok. bir evi bir arabası olan adam biraz dahapara kazandıktan sonra parasını üretim sistemine koymak yerine 2. 3. evini alıyorken bu iş olmaz ve ezilmeye mahkum yaşamaya devam ederiz. 10 yıl ekonomi güzel gider sonra birileri bütün birikimimizi toplayıp gider bu ülkede bu hep böyle olmustur çünkü kazandığımızı üretim sistemine sokmak yerine ya yastık altı yapıyoruz ya da 2. evimizi alıyoruz.

atlantik'e karşı oluşan avrasya(doğu) kutbu ve türkiyenin alması gereken rol

türkiyenin amerika tarafından itildiği kesin. rusyanın çıkarlarının gölgesinde mi kalırız yoksa daha güçlü bir konuma mı geliriz kestirmek güç. amerika bizim için iyi birşey olmadığını düşündüğü için bu yolu seçmiş olmalı.

6 ağustos 1945 hiroşima saldırısı

amerika birleşik devletleri’nin 2. dünya savaşı’nın pasifik muharebeleri esnasında, japonya’nın hiroşima kentine 6 ağustos 1945 sabahı attığı atom bombası on binlerce insanın ölümüne ve sakatlanmasına sebep oldu. bomba patladığı ilk anda 80 bin kişinin yıl sonuna kadar toplam 140 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur. insanlık tarihinin en acı saldırılarından bir tanesi olarak tarihe geçmiştir. şehre yardıma gitmeye çalışanların bile radyoaktif yağmura maruz kalması ve hayatını kaybetmesi ne derece vahşi bir saldırı olduğunun göstergesidir. ölenlerin çoğu savaşa katılmayan kadın ve çocuklardır. bugün olduğu gibi dün de amerika birleşik devletleri'nin nasıl bir zihniyete ve kirli bir devlet aklına sahip olduğu açıkça ortadadır.

john maynard keynes

britanyalı iktisatçı. tam adı john maynard keynes(1883-1946) 1929 büyük buhranı sonrası klasik iktisadi yaklaşımlarla krizden çıkmanın mümkün olmadığı anlaşılmış. klasik iktisadi yaklaşımın savunduğu görünmez el devre dışı kalmıştır. tam da bu dönemde keynes devletin görünen elinin devreye sokulması görüşünü savunmuştur. müdaheleci para ve maliye politikalarını ortaya atmıştır. bu politikalar krizden çıkış açısından önemli role sahiptir. 1970'lerde ortaya çıkan stagflasyon sorununa karşı uygulanan keynesçi politikalar bu sorunu daha da derinleştirmesinden sonra 1970'lerin sonlarına doğru keynesçi politika popülerliğini yitirmiştir.

devlet-i aliyye

osmanlı imparatorluğu

rte: "yastık altındaki dolar ve altınları bozdurun" açıklaması

tasarrufların bu kadar az olduğu bir ekonomide muhtemelen etkisi olmayacak hareket.

yakınsama teorisi

ekonomik gelişme düzeyleri açısından başlangıçta geride bulunan az gelişmiş ülkelerin, gelişmiş ülkelere göre ekonomik olarak daha hızlı büyüyerek aradaki farkı kapatmaları veya azaltmaları durumuna yakınsama(convergence) denir. neoklasik büyüme modeline dayanmaktadır. az gelişmiş ülkeler ellerinde bulunan emek ve doğal kaynakları avantaj olarak kullanıp, gerekli teknolojik imkanları ve rekabet gücünü elde ederek gelişmiş ülkeleri ekonomik olarak yakalayacaklardır.
ancak bugüne kadar yapılan önemli çalışmalar yakınsama hipotezini kanıtlayacak veriler elde edememiştir.

2. ve 3. dünya ülkelerinin batı ile arasındaki gelişmişlik farkının giderek azalması

(bkz:yakınsama teorisi)
az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme rakamları gelişmekte olan ülkelerin büyüme rakamlarından büyük olacağı düşünülüp uzun vadede gelişmiş ülkeleri yakalayacakları fikri. ancak bugüne kadar bu teorinin kendisine örnek bulduğu söylenemez.
  • /
  • 2
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 23

teknofest istanbul

selçuk bayraktar cnnturk'te katıldığı bir televizyon programında kendi hikayesini, t3 vakfı hikayesini ve teknofest'in amacını anlatmış. bu tür festivallerle önümüzdeki dönemde savunma sanayii açısından ciddi başarıların tohumları atılıyor çok büyük bir iş.
https://youtu.be/I4gXhOElHiE

bahçeli:ittifak niyetimiz kalmamıştır

an itibariyle ittifak bozulmuştur. bahçeli grup toplantısında yaptığı açıklamada 'herhangi bir ittifak arayışımız artık kalmamıştır. bundan böyle ittifak niyetimiz yoktur' dedi. ilginç olan şu milli beka için kurulan bu ittifak cezaevlerinin boşaltılmaması sonucu mu bozuluyor. devlete karşı işlenen suçları devlet affeder burada sorun yok ama vatandaşa karşı işlenen suçların affedilmesi sonucu vatandaşın hakkı ne olacak sormak gerekir.

menzil tarikatı

menzili cübbelisi bilmem nesi bu ve benzeri milyonlarca müridi olan onlarca yapı var. milli güvenlik açısından bakılırsa özellikle 15 temmuzu ve 17-25 aralığı göz önüne alırsak bu tür yapılara asla müsamaha gösterilmemeli. bedeli ne olursa olsun bu yapılar dağıtılmalı. olayın dini boyutuna gelecek olursak kuran'da bu tür oluşumlara karşı allah bir çok uyarı yapmıştır. büyük çoğunluğu kuran'ı anlamaktan uzak bir yol izledikleri için bilinçsiz insanların nasıl bir şirke bulaştığını bilmeden bunları takip etmesi çok normal. devletin koruyucu ve kollayıcı yüzünü gösterip insanları bu tür işlerden uzaklaştırması gerekiyor.

6 ağustos 1945 hiroşima saldırısı

amerika birleşik devletleri’nin 2. dünya savaşı’nın pasifik muharebeleri esnasında, japonya’nın hiroşima kentine 6 ağustos 1945 sabahı attığı atom bombası on binlerce insanın ölümüne ve sakatlanmasına sebep oldu. bomba patladığı ilk anda 80 bin kişinin yıl sonuna kadar toplam 140 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur. insanlık tarihinin en acı saldırılarından bir tanesi olarak tarihe geçmiştir. şehre yardıma gitmeye çalışanların bile radyoaktif yağmura maruz kalması ve hayatını kaybetmesi ne derece vahşi bir saldırı olduğunun göstergesidir. ölenlerin çoğu savaşa katılmayan kadın ve çocuklardır. bugün olduğu gibi dün de amerika birleşik devletleri'nin nasıl bir zihniyete ve kirli bir devlet aklına sahip olduğu açıkça ortadadır.

1 dolar = 5.36 tl

devlet desteği olmadan yatırım yapamayan, yatırım yapmaya korkan, parasını yastık altında saklayan '' anadolu kaplanları '' ile bu iş olmaz. ülker neden bütün şirketlerini sattı neden parasını yurtdışına çıkardı? o sermayesini bu topraklardan kazandı ama nedense iş başa düşünce hiçbiri ortada yok. bir evi bir arabası olan adam biraz dahapara kazandıktan sonra parasını üretim sistemine koymak yerine 2. 3. evini alıyorken bu iş olmaz ve ezilmeye mahkum yaşamaya devam ederiz. 10 yıl ekonomi güzel gider sonra birileri bütün birikimimizi toplayıp gider bu ülkede bu hep böyle olmustur çünkü kazandığımızı üretim sistemine sokmak yerine ya yastık altı yapıyoruz ya da 2. evimizi alıyoruz.

menzil tarikatı

menzili cübbelisi bilmem nesi bu ve benzeri milyonlarca müridi olan onlarca yapı var. milli güvenlik açısından bakılırsa özellikle 15 temmuzu ve 17-25 aralığı göz önüne alırsak bu tür yapılara asla müsamaha gösterilmemeli. bedeli ne olursa olsun bu yapılar dağıtılmalı. olayın dini boyutuna gelecek olursak kuran'da bu tür oluşumlara karşı allah bir çok uyarı yapmıştır. büyük çoğunluğu kuran'ı anlamaktan uzak bir yol izledikleri için bilinçsiz insanların nasıl bir şirke bulaştığını bilmeden bunları takip etmesi çok normal. devletin koruyucu ve kollayıcı yüzünü gösterip insanları bu tür işlerden uzaklaştırması gerekiyor.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın abd ürünlerine boykot çağrısı

vatandaş bu konuda bilinçlendirilirse ciddü geri dönüşleri olur bu artık milli bir mesele oldu. inşallah bu olaydan güçlenerek çıkacağız.

yakınsama teorisi

ekonomik gelişme düzeyleri açısından başlangıçta geride bulunan az gelişmiş ülkelerin, gelişmiş ülkelere göre ekonomik olarak daha hızlı büyüyerek aradaki farkı kapatmaları veya azaltmaları durumuna yakınsama(convergence) denir. neoklasik büyüme modeline dayanmaktadır. az gelişmiş ülkeler ellerinde bulunan emek ve doğal kaynakları avantaj olarak kullanıp, gerekli teknolojik imkanları ve rekabet gücünü elde ederek gelişmiş ülkeleri ekonomik olarak yakalayacaklardır.
ancak bugüne kadar yapılan önemli çalışmalar yakınsama hipotezini kanıtlayacak veriler elde edememiştir.

menzil tarikatı

menzili cübbelisi bilmem nesi bu ve benzeri milyonlarca müridi olan onlarca yapı var. milli güvenlik açısından bakılırsa özellikle 15 temmuzu ve 17-25 aralığı göz önüne alırsak bu tür yapılara asla müsamaha gösterilmemeli. bedeli ne olursa olsun bu yapılar dağıtılmalı. olayın dini boyutuna gelecek olursak kuran'da bu tür oluşumlara karşı allah bir çok uyarı yapmıştır. büyük çoğunluğu kuran'ı anlamaktan uzak bir yol izledikleri için bilinçsiz insanların nasıl bir şirke bulaştığını bilmeden bunları takip etmesi çok normal. devletin koruyucu ve kollayıcı yüzünü gösterip insanları bu tür işlerden uzaklaştırması gerekiyor.

bahçeli:ittifak niyetimiz kalmamıştır

an itibariyle ittifak bozulmuştur. bahçeli grup toplantısında yaptığı açıklamada 'herhangi bir ittifak arayışımız artık kalmamıştır. bundan böyle ittifak niyetimiz yoktur' dedi. ilginç olan şu milli beka için kurulan bu ittifak cezaevlerinin boşaltılmaması sonucu mu bozuluyor. devlete karşı işlenen suçları devlet affeder burada sorun yok ama vatandaşa karşı işlenen suçların affedilmesi sonucu vatandaşın hakkı ne olacak sormak gerekir.
Henüz takip ettiği biri yok.