politicsdaxue

Durum: 5 - 0 - 0 - 0 - 09.09.2018 21:31

Puan: 30 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

idlib operasyonu

olası bir savaşta lübnan iç savaşı öncesi filistinli akımını hatırlatan bir göç dalgasının gelmesi muhtemeldir. bu durum beni endişelendiriyor. evet bir lübnan değiliz ama bu kadar suriyelinin varlığı bir çok farklı problemin nedeni olacaktır.
edit: imla

stratejik sözlük ve fikirleriniz

kaliteli sosyal bilimcileri (özellikle siyasetçileri) toplayabilecek güzel bir girişim olduğu kanısındayım. birlikte bir çok işe imza atabiliriz.

siyaset

kelime anlamı olarak “at yetiştiriciliği” olsada günümüz dünyasında devlet yönetimi ve devlet işleri anlamı yaygındır. bense en çok kabbani’nin tanımını severim “siyaset konum almaktır”

sun zi

sun zi ya da sun tzu, (çince ismi aslında 孫子 'dır ve ilk karakteri torun anlamına gelir ikinci karakter ise yüksek kişiler için kullanılan bir derece karakteridir) çinli siyaset adamı, asker ve siyaset felsefecisi. savaş sanatı isimli kitabıyla ünlenmiştir. bir çok yönüyle floransalı makyevelli ile benzerlik gösterse de genel olarak teknik savaş bilgisine ve tedbir siyasetine ağırlık veren bir eser ortaya koymuştur. bu yönüyle biraz daha düşmanı akılla yenmeye yönelik bir felsefesi vardır.

medeniyetler çatışması tezi

samuel huntington tarafından ortaya atılan soğuk savaş sonrası fukuyama'nın dünyanın sonu tezine bir alternatif sunmuş olan parametredir. genel hatlarıyla dünyayı yedi farklı tarafa bölerek ileride yaşanması muhtemel çatışmaların nasıl olacağını sorusuna bir alt yapı hazırlar. teoriye göre ileride çatışmalar batı, konfüçüsyen, islam, japon, hint, slav ortodoks, latin amerika ve muhtemelen afrika medeniyetleri arasında yaşanacaktır. dünyada pek yer etmemiş ve abd'nin islam medeniyetini yeni düşman olarak belirlemesinin alt zemini olmakla suçlanmıştır.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 5

stratejik sözlük ve fikirleriniz

kaliteli sosyal bilimcileri (özellikle siyasetçileri) toplayabilecek güzel bir girişim olduğu kanısındayım. birlikte bir çok işe imza atabiliriz.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.