polpot

Durum: 350 - 5 - 1 - 0 - 17.08.2019 20:07

Puan: 5202 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

her cani başını yastığa koyar.
  • /
  • 18

[10 - 16 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

kırgızistan'da 8 ağustos'ta evine düzenlenen operasyonla gözaltına alınan eski cumhurbaşkanı almazbek atambayev'e ait medya forum plaza ile plazada yer alan aprel televizyon kanalına el konuldu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, münbiç'in geleceği ile ilgili açıklama yapmadan(!), "suriye'de amerika ile güvenli bölge oluşturmak için çalışıyoruz. ama bu çalışma süreci münbiç gibi olmayacak. bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz." dedi.

rusya, keşmir'in statüsüyle ilgili yeni delhi yönetiminin aldığı kararın 'anayasal' olduğunu savunarak bir kez daha bölgede hindistan ile aynı politikayı izledi.

abd, 'barış koridoru' için olsa gerek, ırak'ın kuzeyinden suriye'deki ypg'nin işgal ettiği bölgelere 70 tırla askeri araç ve lojistik malzemesi sevk etti.

yemen'deki bae destekli güney geçiş konseyi, aden'de meşru hükümete bağlı cumhurbaşkanlığı muhafızlığını yapan 4. tuğayı ele geçirdiğini açıkladı.

suudi arabistan, geçici başkent aden'deki bae destekli gruplarla hadi güçlerinin arasındaki çatışmalar nedeniyle taraflara acil toplantı çağrısında bulundu.

hindistan ile ticareti ve bazı tren seferlerini iptal eden pakistan, ülkedeki sinemalarda hint filmlerinin gösteriminin de yasaklandığını duyurdu.

suudi arabistan, yemen'de bae destekli güney geçiş konseyi'ne bağlı güçlerin kontrolü ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeye başladıklarını duyurdu. konseye bağlı birlikler aden'deki maaşik cumhurbaşkanlığı sarayı ile stratejik devlet kurumlarının kontrolünü ele geçirmişti.

abd ile müşterek harekat merkezinin önümüzdeki günlerde kurulacağını söyleyen milli savunma bakanı hulusi akar, "herhangi bir aksilik çıktığı zaman bizim kendi planımızı devreye koyacağımızı belirttik. b ya da c planı, kendi faaliyetlerimiz de olacak" dedi.

abd ile türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan 'müşterek harekat merkezi"nde görev alacak ilk amerikalı askerlerin şanlıurfa'ya geldiği bildirildi.

ırak meclisi güvenlik ve savunma komisyonu üyelerinden kerim ilevi, abd ile iran arasında olası bir savaş çıktığı takdirde ırak’ın da savaşa dahil olacağını söyledi.

abd, daha önce iran'dan en fazla petrol ithal eden 3. ülke olan ve daha sonra abd yaptırımlarına destek veren güney kore'den, hürmüz boğazı'na asker göndermesi için talepte bulundu. dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün 3'te 1'i hürmüz boğazı'ndan geçiyor.

abd ulusal güvenlik danışmanı bolton, ingiltere’nin ab'den ayrılmasının ardından abd ile ticaret anlaşması yapmak isteyen ülkeler arasında öncelikli olacağını belirtti. ingiltere, hürmüz boğazı'nda abd'nin kurmayı planladığı deniz gücüne katılacağını açıklamıştı.

rusya meteoroloji ajansı, geçtiğimiz günlerde arcengelsk kentinde nükleer denizaltı üssünde 5 kişinin öldüğü patlama sonrası, radyasyon seviyesinin normalin 16 kat üzerine çıktığını açıkladı. yaşanan olay, son aylarda çokça konuşulan chernobyl adlı diziyi akıllara getirdi.

abd hava kuvvetleri avrupa ve afrika komutanı general jeffrey l. harrigian, türkiye’ye f-35 tesliminin iptali ve s-400 alımıyla ilgili yaptırımlar nedeniyle incirlik’teki faaliyetleri için hiçbir tehdit görmediklerini belirtti.

habertürk'den muharrem sarıkaya'nın haberine göre abd ile anlaşılan mutabakat çerçevesinde sınırın 5 km'ye kadar olan bölümü türkiye'nin kontrolünde, 9+4 km'lik yerleşim yerlerinin olduğu alan ise abd hakimiyetinde olacak ve ypg bu alanda olmayacak.

iran ulusal gaz şirketi sözcüsü behruz namdari, hazar denizi’nde (türkmenistan-azerbaycan-türkiye) doğalgaz boru hattı yapımının bölgenin ekolojisine büyük zarar verebileceğini öne sürerek projeye karşı olduklarını açıkladı.

hapiste şaibeli bir şekilde intihar eden milyarder epstein'in villasında, abd eski başkanı bill clinton'ın kadın elbisesi ile çekilmiş resmi bulundu.

yunanistan, abd'nin iran'a karşı oluşturmaya çalıştığı hürmüz boğazı'ndaki ittifaka katılmayı (zor durumda olduğu gerekçesiyle) reddetti.

teklifi reddedenler: japonya, almanya ve ispanya.

fransa tereddüt ettiğini belirtmiş, güney kore ise zaman istediğini duyurmuştu.

sdg 'genel komutanı' mazlum abdi, olası bir tsk operasyonuna karşı dicle ve fırat nehri arasında kalan tüm sınır hattının “güvenli bölge”ye dahil edilmesi gerektiğini söyledi. teröristbaşı güvenli bölgeyi ırak'a da taşıyarak tsk'nın operasyonlarından korunacağını ima etti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu:
▪️ön mutabakat bir başlangıç. detaylandırılması gereken çok konu var.
▪️gözlem noktaları olacak. amaç güvenli bölge kurulması.
▪️söylediğimiz abd'nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağı. maalesef münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler.

milli savunma bakanlığı, abd ile koordineli tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin, türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

çin, hindistan'ın cammu keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesinin ardından bm güvenlik konseyi'nden bu konuyu görüşmek üzere toplantı istedi.

abd başkanı trump, f-35'ler ile ilgili, "içinde bulunduğu çok zor bir durum. biz de abd olarak zor bir durumda kaldık. şunu ifade edeyim; abd, rusya'dan füze sistemi satın aldığı için nato müttefiki türkiye'ye f-35 savaş uçaklarını satmayacak. üzerinde çalışıyoruz." dedi.

myanmar ve bangladeş hükümetleri, katliamdan kaçarak bangladeş'e sığınan rohingyalı mültecilerin bir kısmının ülkelerine geri gönderilmesi konusunda anlaştı.

milli savunma bakanı akar, "birleşik müşterek harekat merkezi tam kapasite ile önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak." dedi. akar, ağır silahların 'bazılarının' toplanacağını, bu alandan silahların çıkarılacağını ve alan içerisindeki tünellerin kapatılacağını söyledi.

esad rejimi ve rusya'nın idlib'in güneyine saldırılarında kurban bayramı boyunca yerinden edilen 124 bin civarındaki sivil, suriye-türkiye sınırındaki kamplara göçtü.

sudan'da askeri yönetim ile sivil muhalif koalisyon arasında geçici sivil yönetim düzenlemelerini içeren anayasal bildiri’nin imza törenine katılacak dışişleri bakanı çavuşoğlu, askeri geçiş konseyi'nin başkanı burhan tarafından kabul edildi.

iran deniz kuvvetleri ikinci komutanı amiral ali fedevi, iran’ın abd’ye ait iha’yı vurarak ve ingiliz gemisine el koyarak 'tarihi bir ders' verdiğini söyledi.

hindistan savunma bakanı singh, ülkesinin 2003 yılında yayınladığı ve herhangi bir ülkeye karşı nükleer güç kullanan ilk taraf olmayacağını taahhüt ettiği politikasında değişime gidebileceğini açıkladı.

rusya, abd’nin polonya’ya güçlerini sevk etmesi durumunda rusya’nın yanıt verme hakkını elinde bulundurduğunu bildirdi.

abd adalet bakanlığı, cebelitarık özerk yönetimi tarafından suriye'ye petrol taşıdığı gerekçesiyle alıkonulan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan iran'a ait 'grace 1' petrol tankeri hakkında yakalama kararı çıkarttı.

kktc başbakanı ersin tatar, "türkiye bölgede güçlü ve lider bir ülkedir. doğu akdeniz’deki olaylarda güçlü duruşu ile kktc’nin değerine değer katmaktadır. biz, çalışıp üretirsek, doğru işler yaparsak, kktc’yi daha güzel yaşanabilir bir yer haline getirebiliriz" dedi.

abd öncülüğündeki koalisyon güçleri, artık koalisyona ait uçakların ırak hava sahasında başbakan abdulmehdi'nin izni olmadan askeri görevle uçuş yapmayacağını açıkladı.

bir önceki arşiv: [5 - 9 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

[5 - 9 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

"kapalı maraş'ı bm kontrolüne verecek değiliz" diyen kktc dışişleri bakanı özersay, 'rum tarafını, maraş sürecine dahil edecek bir şeyi kabul etmemiz söz konusu değil' ifadesini kullandı.

abd savunma bakanlığı, türkiye’nin fırat'ın doğusuna (suriye'nin kuzey doğusuna) tek taraflı askeri bir adım atmasının iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini belirtti.

çin hükümeti geçen hafta abd başkanı donald trump’ın ‘ek vergi’ kararının ardından kamu alıcılarına abd tarım ürünleri alımını ertelemelerini söyledi.

kamboçya yargısı, kızıl khmer örgütünün lideri pol pot'un yardımcısı nuon chea'nın (93) bugün öldüğünü bildirdi.

düzenlediği basın toplantısında pekin'in güney çin denizi'ndeki "istikrarsızlaştırıcı ve agresif" faaliyetlerine abd'nin katlanamayacağını belirten abd savunma bakanı mark esper, "çin bölgeyi kendi lehine şekillendirmeye çalışırken abd boş durmayacak" dedi.

hindistan yönetimi, işgal altında tuttuğu keşmir’de, turistler ve hindu hacı adaylarına bölgeyi terk etme, halka ise gıda ve yakıt stoklamaları çağrısı yaptı.

milli savunma bakanlığı, "suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik abd askerî yetkilileri ile görüşmeler bugün saat 10.00’da msb/ankara'da başlamıştır." açıklamasında bulundu.

millî savunma bakanı hulusi akar, katar başbakan yardımcısı ve savunma işlerinden sorumlu devlet bakanı halid bin muhammed el-atiyye ile bir araya geldi.

bosna-hersek’te boşnak, sırp ve hırvat liderler 10 ay önce yapılan genel seçimlerin ardından hükümetin kurulması için uzlaştı. nato ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda uzlaşı sağlanırken, üyelik başlığı muğlak bırakalıdı.

birleşik krallık, hürmüz boğazı'nda seyrüsefer güvenliği için abd'nin önerdiği deniz koalisyonuna katılacağını açıkladı. almanya daha önce koalisyona katılmayacağını bildirmişti.

çin ticaret bakanlığı, abd’nin çin mallarına yönelik ilan ettiği son gümrük tarifesinin ardından, çinli şirketlerin abd’den tarım ürünleri alımının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

uluslararası af örgütü, hindistan'ın, keşmir'in ayrıcalıklı statüsünü kaldırmasına tepki gösterdi. hindistan'ın cammu keşmir'in özel statüsünü bölge sakinlerine danışmadan tek taraflı olarak iptal etmesinin gerginlikleri alevlendireceği düşünülüyor.

dışişleri bakanlığı, hindistan anayasası’nın jammu-keşmir eyaletine özerklik statüsü tanıyan 370’nci maddesinin ilga edilmesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

yunanistan genelkurmay başkanlığı, türk savaş uçaklarının son 24 saatte 53 kez yunan hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdü.

italya'da tartışmalı güvenlik paketi yasalaştı.

▪️ göçmenleri kurtaran gemi kaptanlarına 150 bin eurodan 1 milyon euroya kadar ceza verilebilecek.

▪️ yasalara aykırı davranan gemiye el koyulabilecek.

▪️ güvenlik güçlerine direnen gemi kaptanları tutuklanacak.

pakistan başbakanı han, cumhurbaşkanı erdoğan'ı aradı.

▪️ iki liderin görüşmesinin ana gündem maddesi hindistan'ın keşmir kararı oldu.

▪️ erdoğan'ın iki ülke arasında arabulucu rolü üstleneceği iddia ediliyor.

▪️ erdoğan iki ülkeye de diyalog sürecini güçlendirme çağrısı yaptı.

fatih sondaj gemisinin deniz seviyesinden 5 bin metre derine indiği, yavuz sondaj gemisinin ise karpaz’da sondaj çalışmasına başladığı bildirildi.

milli istihbarat teşkilatı başkanlığı tarafından devlet büyüklerine yönelik olası tehditlere karşı özel eğitime ve donanıma sahip uzman personelle "vıp yakın koruma eğitimi" faaliyeti yürütüldüğü belirtildi.

‘suçluları’ öldüren güvenlik güçlerine ve sivillere yargı muafiyeti getiren yasa tasarısı nedeniyle çok eleştirilen brezilya devlet başkanı jair bolsonaro: bu sayede suçlular sokaklarda hamam böcekleri gibi ölecek, olması gereken bu.

pakistan başbakanı ımran han, hindistan'ın, keşmir'in özel statüsünü değiştirme kararı ile ilgili, "dünya, kendi ülkesinin hukuku ve uluslararası hukuku ihlal eden bu ülkeye müdahale etmezse kötü sonuçlar ortaya çıkacak." dedi.

abd başkanı trump, venezuela'nın abd'deki tüm varlıklarını donduran başkanlık kararnamesine imza attı.

taliban, 28 eylül'de yapılacak afganistan seçimlerinin boykot edilmesini isteyerek, sandığa gidecekleri saldırı ile tehdit etti. "kayıpları önlemek için seçim mitinglerinden uzak durun." ifadesiyle taliban, muhtemel bombalama eylemlerinin sinyalini verdi.

abd savunma bakanı mark esper, "türkiye'nin suriye'nin kuzeyine operasyon düzenlemesi kabul edilemez" dedi.

rusya istanbul başkonsolosluğu’nun, ülkelerine hizmet ve hususi pasaport hamili türk vatandaşlarına bugünden itibaren vizesiz seyahatin başladığının açıkladı.

yeni zelanda hükümeti, yeni zelanda’nın ırak’ta “görevini yerine getirdiğini” belirterek nato’nun ırak askeri kurumlarının inşasında yeni bir misyonun parçası olarak kalınması talebini reddetti.

teröristlerle çıkan çatışma sonucu 4 pkk’lı teröristin de etkisiz hale getirilmesiyle pençe harekatı'nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 80 oldu.

milli savunma bakanı hukusi akar, abd heyeti ile görüşmelerle ilgili, "şu anda devam ediyor. önümüzdeki saatlerde tamamlanmasını bekliyoruz. toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahade ettik. toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti" dedi.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, yavuz sondaj gemisinin karpaz-1 kuyusunda sondaja başladığını belirterek, "bugün itibariyle 1710 metre civarında sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. hedef noktaya ulaştığımızda burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız" dedi.

abd başkanı trump, "güney kore, kendisini kuzey'den savunmak için abd'ye 990 milyon dolar ödedi, daha da artırmak üzere görüşüyoruz." dedi.

abd'li yetkililerle 5-7 ağustos'ta yapılan görüşmeler sonuçlandı:

▪️ abd ile güvenli bölgenin yönetimi için türkiye’de "müşterek harekat merkezi" kurulacak.

▪️ yerinden edilmiş suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için çalışılacak.

▪️ güvenli bölge 'barış koridoru" olacak.

atina'da yunanistan, gkry, israil ve abd arasında enerji zirvesi düzenlendi.

israil enerji bakanı yuval steinitz, "israil gazı yaklaşık bir ay içinde mısır’a ihraç edilecek. bu doğal gazın bir kısmı da mısır’daki enerji tesislerinden avrupa’ya gönderilecek" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere türkiye'ye gelen ukrayna cumhurbaşkanı zelenskiy'i cumhurbaşkanlığı külliyesi'nde düzenlenen resmi törenle karşıladı.

ukrayna lideri zelenskiy'i ile basın toplantısı düzenleyen cumhurbaşkanı erdoğan: "soydaşlarımızın tarihi anavatanları kırım'daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması önceliğimiz olmayı sürdürecektir. türkiye, kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır."

abd başkanı trump'ın suriye'den asker çekme planını açıklamasının ardından istifa eden eski abd savunma bakanı james mattis, abd'li silah devi general dynamics'in yönetim kuruluna girdi.

abd dışişleri bakanı pompeo, brexit sürecinin tamamlanmasının hemen ardından 'iran ve rusya konusunda ortak politika yürüttüğü' ingiltere ile yeni bir serbest ticaret anlaşması imzalamak istediklerini ifade etti.

milli savunma bakanı hulusi akar, kıbrıslı türklerin direnişinde önemli yer tutan erenköy şehitleri’ni anma töreni için genelkurmay başkanı orgeneral yaşar güler ve kuvvet komutanları ile kktc’ye çıkarma yaptı.

hava kuvvetlerinin 1964'te kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda uçağı isabet alan ve paraşütle atlamasının ardından rum çetelerce esir alınarak öldürülen pilot yüzbaşı cengiz topel, cumhuriyet döneminin ilk hava harp şehidi oldu. topel'in şehadetinin üzerinden 55 yıl geçti.

yemen'in geçici başkenti aden'de cumhurbaşkanlığı koruma güçleri ile birleşik arap emirlikleri destekli hizam el-emni güçleri arasında çatışmaların (güç mücadelesi) yeniden başladığı bildirildi.

hindistan başbakanı modi, cammu keşmir'e özel statü tanıyan 370. maddenin iptal edilmesini ve eyaletin cammu keşmir ile ladakh birlik toprağı olarak ikiye bölünmesini "tarihi" olarak nitelendirdi.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü ortagus, abd ile türkiye arasında "müşterek harekat merkezi" kurulması konusunda mutabakata varılmasından memnun olduklarını belirtti.

italya'da salvini'nin kararıyla koalisyon hükümeti çöktü.
- teknokrat başbakan conte
- başbakan yardımcısı m5s lideri di maio
- başbakan yardımcısı lig partisi lideri 'rusya yanlısı' salvini.
- anketler lig partisinin oylarını son bir yılda 2'ye katladığını söylüyor.

bm hükümetlerarası iklim değişikliği paneli’nin dün yayınladığı raporda küresel ısınmanın önüne geçilmesi için et ve süt tüketilmesinin azaltılması, toprak ve su kaynaklarına sahip çıkılması çağrısı yapıldı.

savunma bakanı hulusi akar ve tsk komuta kademesinin kktc ziyaretinin 'mesaj' niteliğindeki ziyaretleri:

- şehit yüzbaşı cengiz topel anıtı’nın açılışı
- erenköy direnişi’nin yıl dönümü anma töreni
- dr. fazıl küçük ve kktc cumhurbaşkanı denktaş’ın kabirlerini ziyareti
- kktc cumhurbaşkanı akıncı görüşmesi
- kktc başbakanı tatar görüşmesi
- kktc meclis başkanı uluçay ziyareti
- dışişleri bakanı özersay görüşmesi
- güvenlik kuvvetleri komutan yardımcılığı ziyareti

[30 temmuz - 4 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

[30 temmuz - 4 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

rusya genelkurmay başkanlığı ana harekat dairesi başkanı rudskoy, abd’nin fırat’ın doğusunda petrol sahalarını yağmaladığını, petrol kaçakçılığı karşılında kürt ve araplara silah yardımı yaptığını söyledi.

iran deniz kuvvetleri komutanı tümamiral hüseyin hanzade, iran ile rusya'nın basra körfezi ve hürmüz boğazı'nda ortak tatbikat düzenleyeceğini söyledi.

rusya’da, ülkenin beşinci nesil savaş uçağı su-57’nin seri üretimine başlandığı bildirildi. uçaklardan ilkinin rus ordusunun kullanımına bu yıl içerisinde girmesi bekleniyor.

eskişehir'deki tusaş motor sanayii a.ş.'de malzeme test ve araştırma laboratuvarı'nın açılış törenine katılan savunma sanayii başkanı ismail demir, "türkiye'nin motor yolculuğu başlamış bulunuyor. bu yolculukta da inşallah başaracağız" dedi.

yunanistan başbakanı kiriakos miçotakis, "amacım türk-yunan ilişkilerinde cesur bir yeni başlangıç için yollar bulmak. ama bu adımların kademe kademe gerçekleştirilmesi gerek. zaman ve güven inşası lazım" dedi.

milli savunma bakanı akar, abd savunma bakanı esper ile telefonda görüştü: "beklentimiz, ypg'ye verdiğiniz desteğin tamamıyla sonlandırılması. güneyimizde bir terör koridoru kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. kurulması planlanan güvenli bölge 30-40 km derinlikte olmalıdır."

dışişleri bakanı çavuşoğlu, “nato ile herhangi bir sorunumuz yok. genel sekreterin, hatta genel sekreter yardımcısının, s-400’e dair açıklamalarına bakarsanız, bunun nato için bir problem olmadığını görürsünüz." dedi. uygur türkleri meselesine ilişkin dışişleri bakanı çavuşoğlu, "bizim beklentimiz esasen tek çin çatısı altında uygurlu kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamasıdır." dedi ve ekledi: yaklaşık 10 kişilik bir türk heyeti çin'e giderek oradaki durumu yerinde görecekler.

mgk bildirisinde, fırat'ın doğusuyla ilgili, "bütün gücümüzle bir 'barış koridoru'nun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir" denildi.

güney kıbrıs'ı ziyaret eden yunanistan başbakanı miçotakis, bir grup kıbrıslı türkle bir araya geldi. toplantıya "birleşik kıbrıs - iki toplumlu barış inisiyatifi" adına katılan kıbrıslı bazı türkler, miçotakis'ten çözüm için iki tarafa da baskı yapmasını istedi.

birleşik arap emirlikleri devlet başkan yardımcısı şeyh muhammed bin raşit al maktum'un karısı prenses haya, sığındığı ingiltere'de kocasına karşı korunma davası açtı.

nijerya'da faaliyet gösteren (şii) nijerya islami hareketi'nin (ımn) tüm faaliyetleri yasaklandı. ımn üyeleri, son 5 günde güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda birçok polisi öldürmüştü.

ırak ulusal güvenlik müsteşarı ve haşdi şabi heyeti başkanı falih feyyad, haşdi şabi'ye bağlı büroların tüm vilayetlerde kapandığını ancak teşkilatların birleştirilmesi için 2 aylık bir ek süreye ihtiyaç olduğunu belirtti.

nijerya'da tüm faaliyetleri yasaklanan nijerya islami hareketi (ımn), liderleri ibrahim zakzaki'nin serbest kalması için düzenlenen sokak gösterilerini bir süreliğine askıya aldığını duyurdu. ev hapsindeki zakzaki'nin serbest bırakılması ve tedavi görmesi için yaklaşık iki hafta önce başlayan gösteriler nijerya'daki gösteriler, yerini çok sayıda kişinin ölümüne neden olan çatışmalara bırakmıştı.

amerikan büyükelçiliği, twitter hesabından, 4 chinook helikopterinin daha izmir limanı'nda kara kuvvetleri komutanlığı'na teslim edildiğini açıkladı. açıklamada "türkiye artık en yeni ve en gelişmiş nakliye helikopterlerinden 11'ine sahip" ifadesine yer verildi.

abd'nin tel aviv büyükelçisi friedman, trump yönetiminin filistin devleti değil, filistin özerk yönetimi fikrini desteklediğini söyledi.

abd'de f-35 uçakları ile ilgili eğitim gören 6'sı pilot 43 personelin türkiye'ye geri döneceği açıklandı. eğitimlerin 2020 sonuna kadar sürmesi ve 13'ü pilot 333 personelin eğitimi alması planlıyordu.

resmi kayıtlara göre son 18 yılda afganistan'da 2 bin 433 amerikan askeri öldü.

kktc başbakanı tatar, doğu akdeniz ile ilgili, "doğu akdeniz'de büyük bir zenginlik olduğu belli. rum kesiminin söylemlerine hayret ediyorum. rum kesiminin söylemleri hukuk dışı" dedi.

abd başkanı trump, brezilya'yı resmen "nato üyesi olmayan ana müttefik" olarak tanıdığını ilan eden memorandumu yayımladı.

abd hazine bakanlığı, iran dışişleri bakanı cevad zarif'in yaptırım listesine eklendiğini açıkladı.

rusya dışişleri bakanlığı, körfez'de son aylarda artan gerilim hakkında abd'nin, iran'a karşı savaş başlatmak için bahane aradığını öne sürdü.

bm genel sekreteri antonio guterres, idlib'de esad rejimi ve rusya'nın hastane saldırılarına ilişkin soruşturma başlatılacağını bildirdi.

yüksek askeri şura (yaş) toplantısından sonra açıklamalarda bulunan cb sözcüsü kalın, 241 olan general ve amiral sayısının 30 ağustos 2019 itibariyle 233 olacağını söyledi.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, "türkiye ile güvenli bölge görüşmeleri devam ediyor ancak türkiye abd’nin son tekliflerini reddetti. türkiye sınırında sadece kendi güçlerinden oluşan bir plan istiyor" dedi.

ingiltere dışişleri bakanı raab, iran'ın ingiliz bandıralı petrol tankerini alıkoymasına ilişkin, "yasal olarak alıkonulan bir gemiyi, yasa dışı alıkonulan bir gemiyle takas etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

almanya dışişleri bakanı heiko maas, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) sona ermesiyle birlikte avrupa'nın bir parçasının güvenliğinin kaybolduğunu bildirdi.

abd başkanı trump, 1 eylül'den geçerli olmak üzere 300 milyar dolarlık çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıkladı.

fransa dışişleri bakanlığı, zarif’e yönelik yaptırım kararından endişe duyduklarını belirterek kararı desteklemediklerini açıkladı.

rus dışişleri, 'soğuk savaş'ın sonunun başlangıcı' orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) resmen sona erdiği açıklamasında bulundu.

kazakistan, 13. astana görüşmeleri için kazakistan'ın başkenti nursultan'da bir araya gelen tarafların suriye anayasa komitesi’nde yer alacak heyetler üzerinde mutabakat sağladığını açıkladı.

nato genel sekreteri stoltenberg, türkiye'nin satın aldığı s-400 hava savunma sisteminin nato'ya entegre edilmeyeceğini açıkladı.

kıbrıs'ın batısında sondaj faaliyetlerini sürdüren fatih gemisine tcg kemalreis ve tcg gökçeada fırkateynlerinin eşlik ettiği, sat komandolarının tüm firkateynlerde hazır beklediği belirtildi.

astana sürecinin garantör ülkeleri rusya, türkiye ve iran, suriye'nin kuzeydoğusundaki kürt bölgelerinde özerk yönetim kurulmasına yönelik inisiyatiflere karşı olduklarını açıkladı.

deniz kuvvetlerimize ait 10 kişilik sualtı arama kurtarma timi, hazar denizi’ne düşen azerbaycan’a ait mig-29 savaş uçağının enkazını ve pilotunu arama çalışmalarına başladı.

içişleri bakanı süleyman soylu bugüne kadar çocuklar da dahil olmak üzere 92 bin 280 suriyeliye vatandaşlık verildiğini açıkladı.

çin'in yeni birleşmiş milletler daimi temsilcisi zhang jun, abd ile ülkesi arasındaki "ticaret savaşı"na ilişkin olarak, "abd konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız" dedi.

tayland kralı maha vajiralongkorn, eski yakın koruması olan 34 yaşındaki sineenat wongvajirapakdi'yi 'resmi metresi' olarak ilan etti.

sudan'da taraflar, siyasi krizi sonlandıracak anayasa bildirisinin tüm maddelerinde uzlaşıldığını, nihai anlaşmanın pazar günü imzalanacağını açıkladı.

ıkby meclisi, ışid'in musul'un sincar ilçesinde bulunan ezidilere yönelik 3 ağustos 2014'te gerçekleştirdiği saldırıyı "3 ağustos ezidi soykırım günü" ilan etti.

cumhurbaşkanı erdoğan "afrin'e, cerablus'a, el-bab'a girdik. şimdi de fırat'ın doğusuna gireceğiz. biz bunu rusya ile de abd ile de paylaştık. taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. biz bir yere kadar sabrederiz. o sabrın bir sonu var." dedi.

idlib kentindeki silahlı grup hts'nin lideri ebu muhammed colani, "şartlı ateşkes" ilan edilen idlib'de gelecekte oluşturulacak tampon bölgeden çekilmeyi reddettiklerini söyledi.

ıkby başkanı neçirvan barzani, musul'un sincar ilçesinde yuvalanan terör örgütü pkk'yı işaret ederek "silahlı grupların o bölgedeki varlığı (sincar) şengal halkının dönmesini ve oraya hizmet götürmenin önünde engel olmamalı." dedi.

[25 - 29 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

milli savunma bakanı hulusi akar'ın, yarın kuzey kıbrıs'a ziyarette bulunarak kktc cumhurbaşkanı akıncı ve başbakan tatar ile görüşeceği belirtildi. akar'a genelkurmay başkanı güler ile birlikte kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanları eşlik edecek.

mit ve tsk tarafından kuzey ırak'ta iki ayrı noktada düzenlenen operasyonda, erbil'de diplomatın şehit edilmesi olayını planlayan teröristler vuruldu.

rusya devlet başkanı putin, hususi ve hizmet pasaportuna sahip türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatını verdi.


dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, azerbaycan'ın türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 eylül'den itibaren kaldıracağını açıkladı.

azerbaycan ordusuna ait rus yapımı mig-29 savaş uçağının hazar denizi'ne düştü. azerbaycan savunma bakanlığı'ndan yapılan açıklamada pilotun kayıp olduğu aktarıldı.

venezuela'daki 'yetkisiz muhalif' ulusal meclis, ülkenin 2012'de ayrıldığı amerikalılar arası savunma paktına tıar'a dönüş kararını onayladı.

abd savunma bakanı mark esper, "iran'dan kaynaklanan tehdit" sebebiyle hürmüz boğazı'ndaki amerikan bayraklı gemilere abd donanmasının eşlik edeceğini duyurdu.

bae eğitim bakanlığı, gelecek yıldan itibaren ortaokul öğrencilerinin ders müfredatına çince dersinin eklendiğini duyurdu.

iskoçya bölgesel yönetimi başbakanı nicola sturgeon, ingiltere'nin yeni başbakanı boris johnson'a "brexit" konusundaki tutumunu sürdürmesi halinde iskoçya'nın bağımsızlık hazırlıklarını sürdüreceği uyarısı yaptı.

afganistan'ın nangarhar vilayetinde yol kenarına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 10 kişi yaşamını yitirdi, 5'i yaralandı.

rusya ve esad rejimi, idlib'de yerleşim yerlerine sabah saatlerinde düzenlediği şiddetli hava saldırılarında 12 sivili katletti.

abd senatosu, abd kara kuvvetleri komutanı olan orgeneral mark milley'nin yeni genelkurmay başkanı olmasına onay verdi.

abd dışişleri bakanlığı sözcülüğünden yapılan açıklamada "türkiye bugüne kadar suriye’de ışid’le mücadelede çok çaba sarfetti. nato müttefikine yaptırım uygulamak ciddi bir adım. bakan ve başkan bu konuda bir karara vardığında açıklarız" denildi.

kktc başbakanı ersin tatar, kapalı maraş'ta ekiplerin envanter çalışmalarına devam ettiğini anımsatarak "her ne kadar tarih veremesem de niyetimiz maraş'ın türk idaresinde yerleşime açılmasıdır." dedi.

fransa'nın türkiye'nin güney sınırına samp-t füze savunma sistemleri yerleştireceği açıklandı. milli savunma bakanlığı yetkilileri, batarya konusunda "güneydoğu anadolu bölgesinde keşif çalışmaları sürüyor. güney sınırımızda olacak” dedi.

"ilk aşamada f-35 programından türkiye'nin çıkarılmasını sağladık" diyen abd dışişleri bakanı pompeo, s-400'ler ile ilgili, "daha fazla yaptırım gelebilir. açıkçası s-400'lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu." dedi.

pakistan’ın islamabad, karaçi, lahor, peşaver ve ketta kentlerinde hükümet karşıtı protesto gösterisi düzenlendi. başbakan imran han’in ekonomi politikalarını yetersiz bulan protestocular han karşıtı sloganlar atıp yürüdü.

tunus cumhurbaşkanı baci kaid es-sibsi'nin ölümünün ardından anayasa gereği geçici cumhurbaşkanı olan tunus meclis başkanı muhammed nasır yemin ederek resmen görevine başladı.

yunanistan dışişleri bakanı dendias, "bildiğiniz gibi komşunuzu seçemiyorsunuz.bir lüksemburg veya belçika olsaydık her şey bambaşka olabilirdi.tüm bu masraflardan kurtulabilirdik. dışişleri bakanlığı çok rahat bir yer olabilirdi. savunma bakanlığı ise belki de hiç olmazdı" dedi.

şam yönetimi, türkiye ile abd arasında güvenli bölge oluşturulması konusunda varılacak herhangi bir uzlaşmayı reddettiğini açıkladı.

bm insani yardım ofisi, suriye'nin kuzeybatısında şam yönetiminin isyancı gruplara karşı üç ay önce başlattığı askeri operasyonlar yüzünden 400 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

malezya başbakanı mahathir muhammed, türkiye'ye yaptığı ziyaretin önemine dikkati çekerek, "türkiye ziyaretimizdeki temel vurgu, ekonomi başta olmak üzere savunma tedariki ve teknoloji alışverişi dahil çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek." dedi.

bm insani yardım ofisi, suriye'nin kuzeybatısında şam yönetiminin isyancı gruplara karşı üç ay önce başlattığı askeri operasyonlar yüzünden 400 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

mig-29 uçağının hazar denizi’nde düşmesinin ardından azerbaycan savunma bakanlığı, tüm eğitim uçuşlarını askıya aldı.

batı afrika ülkelerinden nijerya'da kimliği belirsiz silahlı kişilerin kaçırdığı 4 türk vatandaşı operasyonla kurtarıldı.

abd başkanı trump, türkiye'nin rusya'dan s-400 almasıyla ilgili olarak, "rusya'dan füze sistemi aldığı için türkiye'yi suçlamıyorum" dedi.

ırak'ın erbil kentinde türk başkonsolosluğu görevlisinin şehit edildiği saldırının baş faili mazlum dağ, saldırı öncesinde kandil'de 26 gün silah eğitimi aldığını itiraf etti.

nobel kimya ödüllü prof.dr. aziz sancar’ın eşi prof. gwen sancar, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin miami fahri temsilcisi oldu.

abd yüksek mahkemesi, pentagon bütçesinden abd başkanı trump'ın seçim vaadi olan meksika sınırına duvar örülmesi için 2,5 milyar dolar fon aktarılmasını onayladı.

cezayir geçici cumhurbaşkanı abdulkadir bin salih'in, 'gerginliğin azaltılması' için ulusal diyalog heyeti tarafından kendisine sunulan 'hükümetin feshedilmesi' dışındaki tüm taleplere onay verdiği açıklandı.

türkiye'nin doğu akdeniz'de faaliyetlerini artırdığı dönemde abd, israil, yunanistan ve kıbrıs rum yönetimi, abd'de bir araya geldi. abd öncülüğünde yapılan toplantıda doğu akdeniz'deki ekonomik iş birliği ele alındı.

venezuela devlet başkanı maduro; venezuela ekonomisinin yeniden yapılandırılmasında emeği geçen rusya, çin,hindistan ve türkiye'ye minnettar olduğunu ifade etti. maduro, ekonominin sadece petrol gelirlerine dayalı olmaması için yeniden yapılandırmaya gittiklerini belirtti.

nijerya'da bir mahkeme, hükümetin şii müslümanların oluşturduğu şii nijerya islami hareketi (ımn) üyelerini terör örgütü ilan edebileceği hükmünü verdi. ımn, son beş gündür güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda birçok polisi öldürdü.

birleşik arap emirlikleri’nin, sudan ve diğer afrika ülkelerinden askerleri, hafter milisleri saflarında savaşmaları için libya’ya sevk ettiğine dair yeni belgeler ortaya çıktı.

kuzey kore, 17 mürettebatıyla birlikte alıkoyduğu rus balıkçı gemisini serbest bıraktı.

rusya'da putin yönetiminin politikaları ile birlikte muhalif adayların seçime katılamayışını protesto eden 1000'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ingiltere'nin, iran ile gerilim yaşadığı hürmüz körfezi'nde görevlendirdiği yeni savaş gemisi hms duncan bölgeye ulaştı. iran'ın ingiltere gemisini alıkoymasından 9 gün sonra bölgeye gelen ingiliz savaş gemisinin, ingiliz gemilerinin 'güvenliğini' sağlayacağı bildirildi.

israil maliye bakanlığı, filistin hükümeti adına toplanan vergilerden 500 milyon şekelinin (800 milyon tl), israil elektrik şirketine aktarılmasına karar verdi.

nijerya'nın kuzey doğusunda çad ve nijer sınırında yer alan borno eyaletindeki bir cenaze törenine yapılan silahlı saldırıda en az 30 kişi hayatını kaybetti.

ırak'ın süleymaniye kentinde, ışid, iki petrol kuyusuna saldırdı. ışid'in hezimete uğratıldığının duyurulduğu aralık 2017'den beri ilk kez böyle bir saldırı düzenlemesi dikkati çekti.

afganistan'da cumhurbaşkanı yardımcısı adayı emrullah salih'in seçim ofisine düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı. taliban, bir yandan abd ile barış görüşmeleri yaparken ülke içerisinde saldırılarını arttırarak sürdürüyor.

myanmar hükümetiyle bangladeş'e sığınan arakanlı müslümanlar arasında yapılan görüşmelerde, vatandaşlık haklarının sağlanması konusunda anlaşma sağlanamadı.

önceki arşiv: [20 - 24 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[20 - 24 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd'de tutuklu bulunan halk bankası eski genel müdür yardımcısı mehmet hakan atilla tahliye edildi.

iran devrim muhafızları, ingiltere'ye ait petrol tankerine hürmüz boğazı'nda el koydu. iran'dan yapılan açıklamada, 'hürmüz boğazı'nda ingiliz bandıralı bir tankere el koyduk' denildi.

kosova başbakanı ramush haradinaj, kosova özel savcılığı tarafından "şüpheli" sıfatıyla çağrıldığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

türk diplomatın şehit olduğu erbil'deki saldırıyı düzenleyen 4 kişinin yakalandığı bildirildi.

moldova'ya bağlı gagavuzya özerk bölgesi başkanı irina vlah, bölgeye yardımcı olmaya hazır tüm dış partnerlerle ilişkileri sürdürme niyetinde olduklarını belirterek rusya ve türkiye’den bu konuda yardım beklediklerini kaydetti.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, abd dışişleri bakanı mike pompeo ile f-35, s-400 ve suriye konularını görüştü.

kıbrıs harekâtı'nın 45. yılı nedeniyle kktc cumhurbaşkanı mustafa akıncı'ya kutlama mesajı gönderen cumhurbaşkanı erdoğan: "ada'nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, karşılarında türkiye ve kktc'nin kararlılığını bulacaktır"

abd temsilciler meclisi rahiplerinden patrick conroy, başkan donald trump’ı ırkçılıkla suçlayan tasarının tartışıldığı oturumdan sonra, ‘tüm karanlık ruhları kovan’ duayı okudu.

arjantin dışişleri bakanı faurie, hizbullah'ın terör örgütleri listesine alındığını bildirdi. konuyla ilgili konuşan abd dışişleri bakanı pompeo, "arjantin'i tebrik ediyoruz. umarım bölgedeki diğer ülkeler de arjantin'i örnek alır." dedi.

suudi arabistan kralı abdulaziz, "bölgenin güvenliği ve istikrarının savunulması, barışın garanti altına alınmasında ortak çalışma düzeyinin yükseltilmesi" için ülkesine amerikan askerlerinin girişini onayladı.

birçok ülkeye ait havayolu şirketi, bir hafta boyunca güvenlik endişeleri nedeniyle mısır'ın başkenti kahire'ye yapılan seferleri durdurma kararı aldı.

yunanistan başbakanı kiriakos miçotakis, türkiye ile ilişkilere yönelik, "cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için tayyip erdoğan’a çağrıda bulunuyorum." dedi. miçotakis, "bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir." ifadelerini kullandı.

yunanistan’ın yeni dışişleri bakanı nikos dendias, washington’da amerikan medyası üzerinden türkiye’ye doğu akdeniz’deki doğalgaz krizinde uzlaşı teklifinde bulundu ve krizin aşılması halinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde büyük ilerleme olacağını öne sürdü.

içişleri bakanı soylu, "türkiye oyalanacak bir ülke değildir. tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. bu konuda avrupa'nın bizi yalnız bıraktığı aşikardır. türkiye bu işi kararlılıkla yürütmezse avrupa'daki hiçbir hükümet 6 ay dayanamaz. isterlerse deneyelim" dedi.

ukrayna milletvekili seçimlerinde kırım türklerinin lideri mustafa kırımoğlu ile birlikte (iki türk daha) ahtem çigöz ve rüstem umerov ukrayna milletvekili oldu.

iran petrol bakanı bijen namdar zengene, "iran petrolünün yerini hiçbir ülke dolduramaz. suudi arabistan, ırak ve bae gibi ülkelerin kendi pazarları var" dedi.

japonya'da parlamentonun (diet) üst kanadı senato'nun 245 üyesinden 124'nün belirlendiği seçimlerin galibi başbakan abe şinzo'nun liderliğindeki iktidar koalisyonu oldu.

centcom komutanı general mckenzie ve eski suriye büyükelçisi william roebuck, suriye’ye giderek ypg elebaşı mazlum kobane ve örgüt yetkilileriyle görüştü. bugün ve yarın abd'li heyet suriye çalışma grubu toplantısı kapsamında türkiye'de olacak.

istanbul valiliği, istanbul’da kaydı olmayan suriyelilerin kentten ayrılması için 20 ağustos 2019'a kadar süre verdi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, abd'li heyet ile suriye görüşmesi öncesi, "abd ile güvenli bölge konusunda anlaşamazsak fırat'ın doğusuna operasyon kısa süre içinde başlayacak." dedi.

isveç (saab firması ile), teknik özellikleriyle f-35 jetlerini geride bırakma iddiasında olan lazer silahlı ingiliz yapımı 6. nesi tempest savaş uçaklarının üretim projesine katılan ilk ülke oldu.

türkiye'nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı projesi hürjet için kritik "ön tasarım gözden geçirme" aşaması başarıyla tamamlandı. hürjet'in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

pakistan başbakanı khan’ı ağrılayan trump, “o savaşı bir haftada kazanırdım. 10 günde afganistan yeryüzünden silinirdi. ama o yolu seçmedim. 10 milyon insan öldürmek istemem” dedi.

bugün ypg'li elebaşları ile suriye'de görüşme gerçekleştiren centcom komutanı mckenzie, “türkiye’nin, suriye'nin kuzeyine müdahale etmemesini tercih ederiz. eğer ederlerse sonuçları olur” ifadesini kullandı.

katoliklerin ruhani lideri franciscus, esad'a gönderdiği 'idlib'deki siviller için derin endişe duyduğunu' belirten mektubunda, esad'dan, "bu insani yıkımı durdurması için mümkün olan her şeyi yapmasını" talep etti.

ırak’ın erbil kentinde çarşamba günü bir restoranda türk diplomatı şehit eden teröristlerin, idam ile yargılanacağı bildirildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu ab ile geri kabul anlaşması’nın (suriyelilerin türkiye'ye geri gönderilmesi) askıya alındığını duyurdu. çavuşoğlu doğu akdeniz gerilimiyle ilgili olarak ise "almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz" dedi.

güney kore hava sahasını ihlal eden bir rus uçağına ateş açıldığı, hemen ardından rus uçağına eşlik etmek için iki çin askeri uçağının güney kore hava sahasına girerek hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. [yonhap]

rusya federal askeri teknik işbirliği servisi başkanı dmitriy şugayev, türkiye'ye s-400 sevkiyatlarının ilk etabının bu hafta (23 nisan) tamamlanacağını söyledi.

eski dışişleri bakanı boris johnson, birleşik krallık'ın yeni başbakanı oldu.

pakistan lideri khan, "abd'den yardım istediniz mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi: ben abd'den yardım değil, anlayış istiyorum. yardım paketleri ülkeme yapılan en büyük kötülüktür. pakistan artık yardım edilecek bir ülke değil, eşit şartlarda bağımsız bir ülke olarak görülecektir.

rusya, israil'in işgal altındaki doğu kudüs'te filistinlilere ait evlerin yıkımından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, abd'nin güvenli bölge önerisi için, " oyalama olmaması gerekiyor. çünkü bizim sabrımız tükendi." dedi.

ab, abd'nin avrupa ülkelerinden ithal edilen arabalara ilave gümrük vergisi uygulaması halinde 35 milyar avroluk ticari misilleme yapılacağını bildirdi.

güney kore, rusya'nın dün yaşanan hava sahasını ihlali nedeniyle 'derin üzüntüsünü' dile getirdiğini söyledi ve moskova'nın, seul ile yürüttüğü temaslarda olayın kasıtlı bir askeri manevra olmadığını ilettiği ifade edildi.

önceki arşiv: [15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü abbas mousavi, iran’ın, avrupa birliği'ne 2015 yılında imzalanan ‘iran nükleer anlaşması’na dair yükümlülüklerini yerine getirerek anlaşmayı kurtarma çağrısı yaptığını duyurdu.

suriye'nin moskova büyükelçisi haddad, s-400'ler ile ilgili, “türkiye şu anda rusya ile birlikte astana sürecinin garantör ülkesi olduğundan ve adımlarını rusya ile koordine ettiğinden, bu konu ilgi alanımızda bulunmuyor” dedi.

pentagon sözcüsü sean robertson yaptığı açıklamada, ”suriye’nin kuzeyine (türkiye tarafından) yapılacak tek taraflı bir saldırıdan endişe duyuyoruz. özellikle abd askerlerinin olduğu yere yapılacak böyle bir hamle kabul edilemez.” dedi.

avrupa birliği, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını açıkladı. karar kapsamında fon kesintisi ve üst düzey toplantıların şimdilik yapılmaması bulunuyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi mogherini, "iran'ın nükleer anlaşmayı yeniden tam olarak uygulaması için çalışacağız" dedi.

rus dışişleri bakan yardımcısı gruşko ab'nin, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemediklerini söyledi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, ab'nin yaptırım kararı ile ilgili, "ab'nin bize ihtiyacı var. aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar." dedi. çavuşoğlu, "türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. doğu akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz. rum kesimi de ab'yi arkasına almasın. rum kesimini muhatabı kktc'dir. bir an önce akıllarını başlarına alsınlar.'' ifadelerini kullandı.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, fatih, yavuz ve barbaros gemilerinin ardından mta oruç reis sismik araştırma gemisinin marmara'daki faaliyetlerinin ardından doğu akdeniz'e gönderileceğini duyurdu.

ab'nin yaptırım kararının ardından açıklama yapan çin, "doğu akdeniz'de olanları büyük bir dikkatle izliyoruz. çin hem kıbrıs, hem de türkiye ile dostane ilişkiler sürdürmekte." ifadelerini kullanırken, türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemiyoruz.

kuzey kore, abd'nin güney kore ile ortak askeri tatbikat düzenlemeye devam etmesi halinde, washington ile yeniden başlatılması yönünde mutabakata varılan çalışma düzeyindeki nükleer görüşmelerin etkileneceği uyarısında bulundu.

abd dışişleri bakanı pompeo, iran’ın ortak tehdit olduğunu savunarak “suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi arap ülkeleri, yahudi devleti israil gibi, onlarda bizim gördüğümüz ortak tehdidi görüyor” dedi.

kktc başbakanı ersin tatar, son dönemde doğu akdeniz'de gerginliğin tırmanmasıyla ilgili, “sıcak çatışmadan en fazla güney kıbrıs korksun. herhangi bir gerilim veya allah korusun, çatışma durumunda esas kaybedecek olan güney kıbrıs'tır” dedi.

yeni devlet başkanı zelenskiy'in putin ile görüşmesine rağmen ukrayna, rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlarını (31 aralık 2020) sürdürme kararı aldı.

brezilya'da yüksek mahkeme, devlet başkanı bolsonaro'nun oğlu senatör bolsonaro'nun hesabında şüpheli mevduat hareketlerine rastlandığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmayı, soruşturmanın başlangıcında delillerin yargıç onayı olmadan toplandığını belirterek askıya aldı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, türkiye'nin s-400 edinmesine yönelik, "nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda henüz bir değerlendirmemiz yok ve önceden de belirtemiyoruz" dedi.

rusya başbakan yardımcısı yuriy borisov, "türkiye'ye rus yapımı savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşma için görüşmeler yapılması olası ihtimaldir." dedi.

erbil başkonsolosluğu'nda görevli bir türk diplomat, sık sık türk diplomatların yemek yemek için gittiği bir restoranda susturucu silahla düzenlenen saldırıda şehit oldu.

güney kıbrıs rum yönetimi dışişleri bakanı nikos hristodoulidis, "türkiye ile iş birliği tüm tarafların faydasına olur." dedi.

sudan'da askeri geçiş konseyi ile muhalefeti temsil eden özgürlük ve değişim bildirgesi güçleri ittifakı arasında 39 aylık geçiş sürecini başlatacak ön anlaşma niteliğindeki siyasi belge imzalandı.

filipinler devlet başkanı duterte, izlanda’nın kendisini bm’ye şikâyet etmesi hakkında ‘beyaz adamlar tarafından yargılanmak istemediğini, bunun aptallık olacağını’ söyledi.

abd, resmi açıklama yaparak türkiye'yi f-35 programından çıkardıklarını açıkladı. öte yandan beyaz saray, f-35'lerin eğitimi için gönderilen türk pilotların türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın iki kez veto ettiği abd'nin suudi arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek 3 tasarıyı tekrar onayladı.

dışişleri bakanlığı, abd'nin f-35' kararına ilişkin, "abd’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

nato genel sekreteri stoltenberg, "türkiye'nin nato'ya katkısı ve nato'nun türkiye ile iş birliği, f-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. s-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir nato müttefiki olarak türkiye s-400'lerden çok daha fazlasıdır." dedi.

rusya'ya ait sivil ve askeri silah teknolojileri şirketi olan rostec'in başkanı chemezov, rusya'nın türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek, türkiye'ye su-35 avcı uçağı satışı için yeşil ışık yaktı.

abd, suriye’nin güneyinde desteklediği, ancak bir süre önce yardımı kestiği suriyeli muhaliflerin özgür suriye ordusu’na yeniden eğitim vermeye başladı. eğitimin ışid hücreleri ve iran destekli silahlı gruplara karşı olduğu belirtiliyor.

ak parti, chp, mhp ve iyi parti, doğu akdeniz'de hidrokarbon arama çalışmalarıyla ilgili ortak bildiri yayımladı. bildiride, ''devletimizin doğu akdeniz'deki arama çalışmalarını doğru ve yerinde buluyoruz'' denildi.

milli savunma bakanı akar, beraberinde genelkurmay başkanı güler ve kuvvet komutanları ile suriye sınırındaki birliklerde denetlemelerde bulunmak üzere hatay’da.

savunma sanayii başkanı ismail demir abd'nin f-35 kararıyla ilgili, "askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok." dedi.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'deki mültecilere destek olmak üzere 1.410 milyar euro tutarında özel tedbiri kabul etti.

gkry lideri anastasiadis'in, 'görüşme çağrısı' yapan kktc lideri mustafa akıncı’yla görüşmeye hazır olduğu açıklandı.

abd başkanı trump, türkiye'nin s-400 alımı ve f-35 programından çıkarılması sonrasında yaptığı açıklamada, "s-400 konusunda türkiye’ye şu anda yaptırım arayışında değilim.” dedi.

türk savaş uçaklarının kerkük'ün kuzeybatısında yer alan terör örgütü pkk'nın kamplarını bombaladığı bildirildi.

litvanya’ya iki adet f-35 beşinci nesil savaş uçağı teslim edildiği bildirildi.

doğu akdeniz’deki arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, çin ve rusya gibi ülkelerle işbirliği olasılığı hakkında, “türkiye petrolleri bazı şirketlerle görüşme yapıyor” dedi.

bahreyn dışişleri bakanı halid bin ahmed el halife, washington'daki 'dinlerin özgürlüğü' adlı konferansta israil dışişleri bakanı yisrael katz ile bir araya geldi.

fas'ta mahkeme, biri norveç diğeri danimarka vatandaşı iki kadın turistin çadırda öldürülmesiyle ilgili davada 3 sanığı idam cezasına çarptırdı.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, rum yönetimi lideri nikos anastasiadis ile görüşmesi öncesi, "hepimiz sayın rum liderden açıklık istiyoruz. sayın rum lider ne istiyor? amacı ne? kıbrıs'ta nasıl bir gelecek öngörüyor? farklı ortamlarda farklı söylemler dönemi artık bitmelidir" dedi.

önceki arşiv: [10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

rum ortodoks kilisesi başpiskoposu ıı. hrisostomos, “türkiye’nin izlediği dış politikanın ilk defa bu kadar yanlış gittiğini ve erdoğan’ın yaratmış olduğu islami politika nedeniyle, dünyada kimsenin kendisini istemediğini” söyledi.

iran hükümet sözcüsü ali rebii, ülkesinin tarihi boyunca böylesi yaptırımlarla karşı karşıya kalmadığını belirtti. başkent tahran'da basın toplantısı düzenleyen rebii, "abd'nin iran'a yönelik şu anki yaptırımları önceki dönemlerle hiçbir şekilde kıyaslanamaz." dedi.

iç güvenlik operasyonları kapsamında, hakkari merkez kırsalında devam eden operasyonda 3 jandarma personeli şehit oldu, 1 jandarma astsubayçavuş ise yaralandı.

fransa cumhurbaşkanı macron, fransa ulusal bayramı bastille günü arifesinde, uzaya tahsis edilmiş bir askeri komutanlığın oluşturulacağını duyurdu.

güney kıbrıs’ın en büyük gazetesi phileleftheros’un haberine göre, fatih sondaj gemimizin baf çevresinde sondaj faaliyetleri sonucunda 170 milyar metre küplük doğal gaz rezervi keşfettiği ve s400'lerin kıbrıs’ı da koruyacağı iddia edildi.

iranlı mevkidaşı zarif ile konuşan ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, tahran'ın cebelitarık'ta el konulan petrol tankerinin suriye'ye gitmeyeceği garantisini vermesi halinde tankerin serbest bırakılabileceğini söyledi.

abd'nin türkiye’nin s-400 alımına yönelik yaptırımları gelecek hafta açıklamayı planladığı belirtildi. [bloomberg]

abd'nin s-400 tepkisiyle ilgili konuşan rusya federasyon konseyi’nin uluslararası komitesi başkanı konstantin kosaçev, “abd her açıklamasında bayağı bir şekilde kendi çıkarlarını öne sürüp müttefiklerine kendi silahlarını almasını dayatıyor.” ifadelerini kullandı.

türkiye, kktc'nin kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik rum tarafına sunduğu yeni iş birliği önerisine tam destek verdi.

abd temsilciler meclisi, güney kıbrıs rum yönetimine uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasayı kabul etti.

fransa cumhurbaşkanı macron, nükleer enerji ile çalışan barracuda sınıfı yeni denizaltı suffren'i resmi olarak tanıttı.

dün trump'ın başkanlık uçağı air force one'da bulunan cumhuriyetçi senatör ron johnson, “yaptırımlar olacak. f-35 üretiminden (türkiye’yi) hemen çıkaracağız. yani türkiye için iyi olmayacak. gerçekten de talihsiz.” dedi.

milli savunma bakanlığı, "dün saat 22.00'de ırak'ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı pençe-2 operasyon planı çerçevesinde yeni bir harekat başlatıldı." açıklamasında bulundu.

ingiltere'nin kolonisi olan cebelitarık özerk yönetimin polisi, 'suriye'ye yönelik ambargoyu ihlal ederek petrol taşıdığı 'gerekçesiyle 4 temmuz'da el koyduğu iran tankerinde, gemi kaptanının da aralarında olduğu 4 mürettebatı tutukladı.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın, iran'a karşı herhangi bir askeri müdahaleden önce kongre onayı almasını öngören yasal düzenlemeyi oy birliğiyle kabul etti.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü geng shuang, çin'in taiwan'a silah satacak abd şirketlerine yaptırım uygulayacağını belirtti. abd kısa süre önce taiwan'a 2.22 milyar dolar tutarında silah satmayı planladığını açıklamıştı.

daha fazla cnn’e konuşan nato yetkilisinin, “hangi askeri teçhizatı aldıklarına karar vermek müttefiklere kalmış. ancak, türkiye'nin s-400 sistemini edinme kararının olası sonuçları konusunda endişeliyiz” dediği belirtildi.

ankara’ya s-400 hava savunma sistemi malzemelerini getiren antonov ra-76363 kodlu uçak ve ardından gelen 2 rus uçağı ankara mürted askeri havaalanı'na iniş yaptı.

sudan'da yeni bir darbe girişimi olduğu ve bunun engellendiği duyuruldu. sudan'daki askeri yönetim, engellenen yeni darbe girişiminin muhalefetle varılacak nihai anlaşmayı baltalamayı amaçladığını ve girişimde bulunan bir komutan ve bazı subayların gözaltına alındığını açıkladı.

milli savunma bakanlığı, s400 hava savunma sisteminin intikalinin bugün başladığını duyurdu. msb: "s-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sisteminin birinci grup malzemelerinin mürted hava meydanı / ankara’ya intikali 12 temmuz 2019 tarihinden itibaren başladı."

abd, venezuela'nın askeri istihbarat direktörlüğüne yaptırım uygulanması kararı aldı.

rusya devlet başkanı putin ile ukrayna devlet başkanı zelenskiy, ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümü konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "türkiye'nin kıta sahanlığı ile bazı adaların egemenliğini kaybettiği" iddialarının temelsiz olduğunu belirterek, "hükümetimizin, doğu akdeniz'de meşru hak ve çıkarlarımızı koruma konusundaki kararlılığı tamdır." dedi.

bm genel sekreteri'nin kıbrıs özel temsilcisi spehar'la görüşen güney kıbrıs rum yönetimi başkanı nikos anastasiadis, kktc cumhurbaşkanı mustaf akıncı ile görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

geçtiğimiz hafta sonu gazimağusa'yı ziyaret eden cumhurbaşkanı yardımcısı oktay, cumhurbaşkanı erdoğan tarafından 'makamı adına' kktc ile ilgili koordinasyon işlerini yürütmek üzere görevlendirildi.

çin yönetimi, uygurların derhal serbest bırakılması çağrısıyla 22 ülkenin imzaladığı mektubu gerçekleri yansıtmamakla eleştirdi. pekin, mektupta yazılanları 'iftira' olarak niteledi.

kuzey kore, güney kore'nin f-35 savaş uçağı alımına tehditkar bir açıklamayla karşılık verdi. pyongyang, seul'un filosuna katacağı savaş jetlerine karşılık yeni silahlar geliştireceğini açıkladı.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'nin doğu akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı tedbir seçeneklerinin ab konseyine iletildiğini açıkladı.

abd dışişleri bakanı pompeo, srebrenitsa soykırımının 24. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır." dedi.

sudan geçici askeri konseyi, bae'nin çekileceği iddialarının ardından suud öncülüğündeki arap koalisyonu güçleri bünyesinde bulunan sudan askerlerinin yemen’de kalmaya devam edeceğini söyledi.

israil eğitim bakanı rafi peretz, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, diyasporadakilerin yahudi olmayanlarla yaptıkları evlilikleri yahudi soykırımı (holokost) ile kıyasladı.

bm suriye özel temsilcisi pedersen, "suriye'de geniş kapsamlı bir siyasi sürecin önünü açacak anayasa komitesinin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya çok yakınız." dedi.

libya'da hafter güçlerinin başkent trablus'a yönelik taarruzda kullandığı üste ele geçirilen füzelerin, fransız ordusuna ait abd yapımı javelinler olduğu teyit edildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "ırak'la bir mutabakat imzalamadık ancak konuşmalarımızda pkk'nın bölgeden temizlenmesi konusunda mutabık kaldık." dedi.

önceki arşiv: [4 - 9 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[4 - 9 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

washington post'a yazan pkk lideri cemil bayık, türkiye'deki siyasi krizin belirginleştiğini iddia ederek 'çözüm sürecine hazır olduklarını' ilan etti.

dışişleri bakanlığı, washington post gazetesinin, terör örgütü pkk'nın elebaşlarından cemil bayık'ın yazısını yayımlamasına tepki göstererek, "pkk'nın elebaşlarından biri, bugün washington post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır." ifadesini kullandı.

bm güvenlik konseyi, libya'da hafter'in düzenlediği 40'tan fazla göçmen ve mültecinin ölümüne neden olan hava saldırısını görüştüğü oturumunda, abd'nin desteğini alamadığı için saldırıyı kınayamadı.

savunma sanayi başkanı ismail demir, s-400’ler ile ilgili olarak “haftaya göreceksiniz, faaliyetleri takip edeceksiniz.” dedi.

beyaz saray ekonomi danışmanı larry kudlow, "abd ile çin arasında ticaret görüşmeleri gelecek hafta başlayacak" dedi.

pakistan ulusal hesap verme bürosu başkanı ikbal, ülkede son 30 yılda yöneticilik yapanlara yönelik yolsuzluk operasyonu olacağını söyledi.

enerji şirketi gazprom, 95 milyar dolarlık piyasa değeri ile rusya'nın en değerli şirketi oldu.

trump ile görüşmesinden sonra yapılan açıklama göre mısır cumhurbaşkanı sisi, libya'da ülkesinin halife hafter'i desteklediğini vurguladı.

iran devrim muhafızları komutanlarından murteza reza, suriye'ye ham petrol götürdüğü belirtilen, iran tankerini cebelitarık'ta durduran ingiltere'nin gemilerine müdahale edebileceklerini söyledi.

reyhanlı'daki araç patlaması ile ilgili 'terör bağlantısı olabilir' ifadelerini kullanan cumhurbaşkanı erdoğan, "suriyeli 3 kişi. ama aracın içerisinde bomba olduğu belli. onun patlaması neticesinde içişleri bakanımın verdiği bilgiye göre 3'ü de ölmüş." dedi.

tahran'ın cuma imamı ayetullah muvahhidi kirmani, israil'i yok etmek istediklerinde bu ülkedeki nükleer santralleri hedef almalarının yeterli olacağını söyledi.

ispanya, cebelitarık kıyısının tartışmalı sularında iran petrol gemisin el koyması sebebiyle ingiltere hakkında resmi şikayet başvurusunda bulunmayı planladığını açıkladı. ispanya, cebelitarık üzerinde hak iddia ediyor.

sudan'da muhalefet ile askeri yönetim arasında anlaşma sağlandı: geçiş dönemi 3 yıl 3 ay sürecek. seçim, bu süreç sonrasında gerçekleşecek. 21 ay asker, 18 ay ise bir sivil devlet başkanı olacak. başkanlık konseyi, 5 sivil, 5 asker ve bir ortak 'sivil'den oluşacak.

cumhurbaşkanı erdoğan, libya'da son yaşanan gelişmelerin ardından sürpriz bir karar ile dolmabahçe'de ulusal mutabakat hükümeti başkanlık konseyi başkanı fayiz mustafa es-serrac ile bir araya geldi.

isveç dışişleri bakanı margot wallström, "'1915 ermeni ve süryani soykırımı' iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım" dedi.

bolu'da bir otomobilde nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan piyasa değeri 72 milyon dolar olan 18,01 gram kaliforniyum ele geçirildi.

kktc başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı kudret özersay, doğu akdeniz'de denge kurulduğunu ve artık sahaya çıkıldığını belirterek, bölgede bir 'oldubittiye' de izin vermeyeceklerini söyledi.

gürcistan ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma bakanı natiya turnava, rusya ile ekonomik ve pragmatik ilişkilere sahip olmanın gürcistan'a fayda sağlayacağını söyledi.

enerji bakanı dönmez, "yavuz gemisi şu anda mersin taşucu'nda bazı ikmalleri ve son kontrolleri yapılıyor. inşallah bir hafta içerisinde doğu akdeniz'de kktc'den aldığımız ruhsat bölgesinde, karpaz'da yavuz gemisi'nin ilk sondajına başlamış olacağız" dedi.

mossad'ın eski başkanı şabtay şavit, “israil barış istemiyor, eğer isteseydi, çok zaman önce filistin yönetimi'yle barışırdı” açıklamasında bulundu.

iran dışişleri bakan yardımcısı abbas arakçi, "(nükleer anlaşmada) taahhüt ettiğimiz zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğimizi ilan ediyoruz" dedi. arakçi, zenginleştirilmiş uranyum sınırı olan yüzde 3.67'yi bugün aştıklarını duyurdu.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, almanya'dan, suriye'nin kuzeyine asker göndermelerini beklediklerini söyledi. jeffrey, "alman askerlerinin bizim bir kısım askerlerimizi ikame edebilmelerini istiyoruz" dedi.

terör örgütü pkk/kck'nın sözde başkanlık ve yürütme konseyi üyesi diyar garip muhammed, mit ve tsk'nin ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi. operasyon, 'kandil'de ilk defa üst düzey bir pkk'lının etkisiz hale getirilmesiyle' dikkati çekti.

afganistan'ın gazne vilayetindeki milli istihbarat başkanlığı binasına bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi.

sudan askeri geçiş konseyi başkan yardımcısı orgeneral muhammed hamdan daklu hmidti, suudi arabistan ve bae'nin sudan'a sunduğu 3 milyar dolarlık yardım paketine dokunulmadığını söyledi.

hong kong'da binlerce gösterici, suçluların çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısının iptali için düzenlenecek protesto yürüyüşü için kent merkezinde toplandı.

abd'nin afganistan özel temsilcisi halilzad, katar'da taliban ile yapılan görüşmelerde 4 konu üzerinde ilerleme kaydedildiğini söyledi:

- terörle mücadelenin garanti edilmesi
- ateşkesin sağlanması
- yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi
- taliban'ın doğrudan kabil ile görüşmesi

cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, kktc'ye giderek, kapalı maraş'ın da bulunduğu gazimağusa şehrini ziyaret etti. vatandaşlarla tokalaşan oktay, "birlikte olduğumuzu, türkiye'deki herkesin sizi yürekten sevdiğini bilin." dedi.

yunanistan'da düzenlenen erken genel seçimin galibi kiriakos miçotakis liderliğindeki merkez sağ yeni demokrasi (nd) partisi oldu. resmi olmayan sonuçlara göre;
- nd 39,8% (158 sandalye)
- syrıza 31,5% (86 sandalye)

cumhurbaşkanı erdoğan miçotakis'i arayarak tebrik etti.

batı afrika ülkesi nijerya'nın kuzeydoğusunda, boko haram terör örgütünün düzenlediği saldırıda 10 asker hayatını kaybetti.

afrikalı liderler dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri olacak afcfta anlaşması için nijer'de bir araya geldi. afrika'nın en büyük ekonomisi nijerya ile benin, zirvenin açılışında anlaşmayı kabul etti. 55 afrika ülkesinden sadece eritre anlaşmayı imzalamadı.

umman dışişleri bakanı yusuf bin alevi, suriye'nin başkenti şam'a gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret kapsamında esad ile bir araya geldi.

abd ile gerginliğe neden olan s-400'lerin bu hafta türkiye'ye sevkiyatının başlaması planlanıyor. böylece türkiye, s-400 satın alan ilk nato ülkesi olacak. 15 temmuz sonrası “mürted” olarak değiştirilen akıncı üssü'ne hangarlar ve rampa yerleri inşa edildi.

ukrayna genelkurmay başkanlığı sözcüsü leonid zalyubovski, “rus gemiler onarım bahanesiyle, türkiye’nin sorumluluğundaki istanbul boğazı’ndan geçiş konusunda, montrö anlaşması’nı ihlal ediyor” dedi.

kıbrıs rum yönetimi, türkiye’nin yavuz gemisini kıbrıs kıyılarında sondaj çalışmaları için göndermesinin ardından yayınladığı mesajda “bunun ada’nın bağımsızlığına yönelik en ciddi ihlal olduğunu” kaydetti.

almanya, abd'nin isteğini "suriye'ye kara birliği göndermeyi düşünmüyoruz" diyerek reddetti.

ukrayna devlet başkanı vladimir zelenskiy, rusya devlet başkanı vladimir putin'i belarus'un başkenti minsk'te kırım ve donbas'ı görüşmeye davet etti.

libya’nın doğusunda alıkonulduktan sonra serbest bırakılan 6 türk vatandaşımız istanbul yolunda.

katar dışişleri bakanlığı, doha'da iki günlük afgan taraflarının arasında düzenlenen barış konferansının almanya'nın katılımıyla başarılı sonuçlandığını açıkladı. konuyla ilgili detay verilmedi.

iran genelkurmay başkanı muhammed bakıri, ingiltere'nin cebelitarık boğazı'nda iran'a ait petrol tankerine el koymasına karşılık vereceklerini söyledi.

gürcistan'da rusya lideri putin'e hakaret eden rustavi2 televizyonunun sunucusu giorgi gabunia'nın bir süreliğine görevinden alındığı duyuruldu. tiflis hülümeti, mecliste yaşanan gerginlik sonrası artan rusya karşı protestolara rağmen moskova ile 'buzları eritiyor'.

afp'deki iddialarından ardından birleşik arap emirlikleri'nin, stratejik nedenlerden dolayı suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesinde yemen'de savaşan askerlerini geri çekmeye başladığı belirtildi.

[30 haziran - 3 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu hafta öne çıkan en önemli gelişme hafter yönetimindeki libya'nın türkiye'ye savaş açması ve 6 türk vatandaşını alıkoyması.

gürcistan'ın başkenti tiflis'te içişleri bakanı giorgi gakharia’nın istifasını talebi eden yüzlerce kişi "özgürlük yürüyüşü" adlı protesto gösterisi düzenledi.

suriye muhalif ve devrimci güçler ulusal koalisyonunun (smdk) eski başkanı ve türkmen siyasetçi abdurrahman mustafa, suriye geçici hükümeti başkanlığına seçildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "japonya'da fetö'ye bağlı okullar, dernekler ve şahıslar hala faaliyetlerini sürdürüyor. pkk neyse dhkp-c neyse fetö de odur, bunların birbirinden hiçbir farkı yoktur." dedi.

abd donanmaına ait uss carney isimli savaş gemisinin sea breeze tatbikatına katılmak için istanbul boğazı’ndan geçerek karadeniz’e giriş yapmasının ardından, rus ordusunun gemiyi izlediği belirtildi.

libya'da hafter güçlerinin tükiye'ye yönelik sözlerine 'karşılık veririz' diyen milli savunma bakanı akar, "hasmane tutum ve saldırıların bedeli çok ağır olacak. düşmanca hareketlere karşı tedbirimizi aldık" dedi.

abd başkanı trump ile kuzey kore lideri kim, kuzey ve güney kore arasında bulunan "silahsızlandırılmış bölge"de buluştu. trump sınırın kuzey kore tarafına geçerek bu ülke topraklarına adım atan ilk abd başkanı oldu.

dışişleri bakanlığı, 6 türk vatandaşımızın hafter ordusu tarafından alıkonulmasına ilişkin açıklama yaptı: "vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. aksi takdirde hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir."

hafter'e bağlı milislerden oluşan libya ulusal ordusu’nun sözcüsü general ahmed el-mismari, “türklerin alıkonmasından haberimiz yok” dedi.

s-400'lerin 10 gün içinde teslim edileceğini söyleyen cumhurbaşkanı erdoğan, "s-400 üç patriot'a bedel. eğer şartlar, s-400 ile eşit bile olsa biz patriot alırız ama eşit olmazsa biz de menfaatimizi düşüneceğiz" dedi.

dışişleri bakanlığı, libya'da hafter'e bağlı güçler tarafından alıkonulan 6 türk vatandaşının serbest bırakıldığını duyurdu.

abd başkanı trump, amerikan askerlerini afganistan'dan çekmek istediğini, ancak güçlü bir istihbarat ağı bırakmadan ayrılması durumunda, ülkede "terör unsurlarının" güçlenmesinden endişe ettiğini söyledi.

ırak başbakanı abdulmehdi, haşdi şabi güçlerinin ismini taşıyan tüm büroların kapatılması talimatı verdi.

abd yönetimi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer anlaşmada belirtilen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardığını duyuran iran'a sert tepki gösterdi. beyaz saray, "abd ve müttefikleri iran'ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyecektir." açıklamasında bulundu.

hindistan yönetimi, pakistan ordusunun 2019'un ilk 6 ayında ateşkes anlaşmasını bin 248 kez ihlal ettiğini öne sürdü.

sri lanka devlet başkanı maithripala sirisena, ülkede 21 nisan'da paskalya günü yaşanan ve 290 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının arkasında uluslararası uyuşturucu kaçakçılarının olduğunu düşündüğünü söyledi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "yeni bir dünya sisteminin kurulmasında türkiye ve çin’e büyük görevler düşüyor" dedi.

kktc'deki yeniden doğuş partisi lideri erhan arıklı, türkiye ile yeni bir anlaşma imzalanarak kktc hava sahasının kontrol ve güvenliğinin türkiye’ye bırakılması gerektiğini, hatta 's-400 kalkanına' kktc'nin de dahil edilmesinin önemli olabileceğini söyledi.

rusya donanması adına okyanus tabanında araştırma yapmakla görevlendirilmiş, nükleer motora sahip olduğu iddia edilen denizaltı aracında çıkan yangında 14 denizci hayatını kaybetti.

ülkesini 'barış yanlısı’ olarak nitelendiren meksika devlet başkanı obrador, orduyu dağıtmak istediğini açıkladı ama ekledi: “bunu yapamam çünkü buna karşı direnç var. bir arzu edilen şey (hayaller) vardır, bir de mümkün olan(hayatlar)”

türkiye ile iran emniyet teşkilatları arasında terör örgütleri, uyuşturucu ve kaçak göçle mücadelenin yanı sıra sınırlardaki güvenliğin sağlanmasında iş birliğine yönelik mutabakat metni imzalandı.

çin devlet televizyonu, ülkenin devlet başkanı şi cinping ile pekin'de bir araya gelen cumhurbaşkanı erdoğan’ın “sincanlılar refah içinde mutlu” dediğine yer verdi.

ab liderleri, ab komisyon başkanlığına, almanya savunma bakanı leyen'in atanması konusunda uzlaştı.

abd senatosu dış ilişkiler komitesi, abd'nin bae'ye sattığı silahların libya'da hafter'e bağlı güçlerin elinde çıkması konusunda soruşturma talep etti.

arapça tabelaların türkçe'ye çevrilme kararının ardından içişleri bakan yardımcısı çataklı, "önemli konularda suç işleyen suriyelilerin yasal kalış hakları sonlandırılıyor" ifadesini kullandı.

kudüs'te yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen zorunlu askerlik karşıtı gösterilere müdahale eden israil polisi, ultra-ortodoks (haredi) yahudiler'den 21’ini gözaltına aldı.

rusya lideri putin, denizaltı faciasına ilişkin açıklama yaptı: ''bu kaza rusya ve ordumuz için büyük bir kayıp. kazanın meydana geldiği gemi sıradan bir gemi değildi. hayatını kaybeden 14 kişi arasında 7 birinci seviye kaptan vardı ve 2'si rusya kahramanı ödülüne sahipti.''

abd, pakistan'ın belucistan eyaletinde faaliyet gösteren ayrılıkçı belucistan kurtuluş ordusu'nu (bla) "küresel terör örgütü" ilan etti. örgüt, çin ile pakistan arasındaki ticari süreci adaletsiz görerek yatırımlara sabotaj düzenliyor.

londra polisinin yalanlamadığı iddiaya göre uyuşturucu partisinde ölen birleşik arap emirlikleri şeyhi halid bin sultan el-kasimi için bae'de üç günlük ulusal yas ilan edilirken, krallık’ın her noktasında bayraklar yarıya indirildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, “çinliler ve türkler, ipek yolu'nun koruyuculuğunu üstlenerek insanlığa büyük katkı sağladı. bu iş birliği “kuşak ve yol” girişimi ile güçlenerek devam ediyor.” dedi.

libya'da halife hafter'e bağlı savaş uçaklarının, umh kontrolündeki trablus'un doğusunda yer alan düzensiz göçmen merkezine düzenlediği saldırıda ölü sayısı 44'e çıktı.

rusya lideri putin, abd'nin tek taraflı olarak çekildiği orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) askıya alınmasını öngören tasarıyı imzalayarak yasalaştırdı.

[24 - 29 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

[24 - 29 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

haziran ayının son günlerine yaklaştığımız şu günlerde ayı tam olarak kapatmadan arşivi sizle paylaşmak istedim. şu anda bile çok uzun oldu. arşivin gündem maddesi g-20 zirvesi olacaktı ancak libya ile ilgili gelişmeler, gözleri kuzey afrika'ya çevirdi.

abd senatosu, trump'ın ankara büyükelçiliği'ne aday gösterdiği (pkk/pyd'nin korunması gerektiğini söyleyen) david satterfield'a onay verdi.

birleşik arap emirlikleri'nin, iran ve abd arasında artan gerilimi gerekçe göstererek yemen’in güneyindeki aden sahilindeki askerlerini geri çektiği iddia edildi. bae yemen'de bazı askeri hareketliliklerin olduğunu ancak bunların asker geri çekme ile ilgili olmadığını bildirdi.

filipinler devlet başkanı rodrigo duterte rakip siyasetçilerin, görevden azledilmesi yönünde girişimde bulunmaları halinde cezaevine gönderilecekleri tehdidinde bulundu.

etiyopya başbakanı abiy ahmed, ulusal istihbarat ve güvenlik servisi (nıss) başkanı general adem muhammed'i ülkenin yeni genelkurmay başkanı olarak atadı.

abd merkez kuvvetler (centcom) komutanlığının katar'daki el-udeyd hava üssü'ne f-22 raptor tipi savaş uçaklarını konuşlandırdığı açıklandı. yaklaşık 13 bin amerikan askerinin bulunduğu üs, amerikan ordusunun suriye ve ırak'taki ışid'e karşı operasyonlarında kullanılıyor.

daha fazla israil’e ait f-35 uçaklarının ırak ve suriye'de hava operasyonlarına katıldıklarını duyuran ingiltere, “israil hava kuvvetlerine ait f-35 uçakları da doğu akdeniz, suriye ve ırak hava sahası üzerinde bizimle birlikte devriye uçuşları gerçekleştirecek.” açıklamasında bulundu.

cumhurbaşkanı erdoğan, libya ile ilgili, "bana bu yönde ulaşan bir bilgi yok. yani hafter tarafından böyle bir talimat varsa inceletiriz. zaten bu konularla ilgili gerekli tedbirlerimiz alındı. bundan sonra da gerekirse farklı tedbirleri alırız" dedi.

afganistan'ın kuzeyindeki baglan vilayetinin nahreyin ilçesindeki bir korucu karakoluna düzenlenen saldırıda 25 korucu öldü.

trump, "obama adil davranmadı, erdoğan'ın suçu yok" ifadesini kullanırken, "türkiye'yi seviyorum, evet ülkemi de seviyorum ama türkiye'ye (f-35 ve s-400 konularında) haksızlık edildi" dedi.

libya'da 'türkiye destekli' umh'nin stratejik giryan şehrini hafter güçlerinden geri almasının ardından hafter ordusunun sözcüsü ahmed el mismari, türkiye'nin doğrudan umh'ye kara, hava ve denizden destek verdiğini ve türk gemilerinin doğrudan hedef olacağını söyledi. 'türkiye destekli' umh, akdeniz'deki doğal kaynaklarda söz sahibi olan libya'da büyük başarılar sağlayarak hafter güçlerini püskürttü. büyük yenilgilerden türkiye ve katar'ı suçlayan hafter güçleri, ülkedeki türk vatandaşlarının tutuklanması talimatı verildiğini açıkladı.

ankara'daki rusya büyükelçiliği'nin basın ataşesi irina kasimova, dün gece türk üssüne yapılan rejim saldırısı ile ilgili "yorumumuz yok" dedi.

almanya'nın yeni adalet bakanı christine lambrecht ülkede 2000-2007 yıllarında sekizi türk toplam 10 kişiyi katleden nasyonal sosyalist yeraltı (nsu) terör örgütünün işlediği cinayetlerin tam olarak aydınlığa kavuşmadığını söyledi.

hindistan dışişleri bakanı subrahmanyam jaishankar, s-400'lerin hindistan'ın ulusal çıkarı olduğunu ifade etti.

idlib'de yer alan 10 nolu gözlem noktasına esad rejiminin yaptığı saldırıda bir askerimiz şehit oldu, 3 askerimiz yaralandı. milli savunma bakanlığı, türk ateş gücünün rejim bölgelerini bombaladığını bildirdi.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, kapalı maraş konusunda hükümetin yalnızca envanter çalışması yapma kararı aldığını söyledi ve ekledi: “bu konu mutlaka birleşmiş milletler ile işbirliği içinde ele alınmalıdır”

cumhurbaşkanı erdoğan, sinop nükleer enerji santrali projesinin maliyet ve takvim uyuşmazlığı nedeniyle durduğunu açıkladı.

idlib'de türk noktalarına yapılan saldırıları bir yenisi daha eklendi. bugün esad güçleri, türk silahlı kuvvetleri'nin idlib'deki 10 no'lu gözlem noktasını hedef aldı.

kırgızistan meclisi, hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan ve 2011-2017 yıllarında cumhurbaşkanlığı yapan almazbek atambayev'in dokunulmazlığını kaldırdı.

kktc başbakanı ersin tatar, "ab üyeliği olabilir ama günün sonunda türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğü ve kıbrıs türk halkıyla bağlarının güçlenerek devam etmesi çok önemlidir. bizi türkiye'den kimse koparamaz." dedi.

almanya başbakanı angela merkel, başkent berlin'deki bir törende yine titreme nöbeti geçirdi. merkel 18 haziran'da ukrayna cumhurbaşkanı volodimir zelenski'nin yanında da titreme nöbeti geçirmişti.

venezuela hükümeti, cumhurbaşkanı maduro'ya suikast ve ülkeye yeni bir darbe girişiminin engellendiği açıkladı. maduro, konuyla ilgili ülkesinde önlenen son darbe girişiminin arkasındaki grubun yakalandığını, grubun finansörünün abd ve kolombiya olduğunu söyledi.

abd senatosu, ülkenin meksika sınırındaki güvenliğin sağlanması ve orada bekleyen binlerce mülteciye yardım edilmesini öngören 4,5 milyar dolarlık acil yardım paketini onayladı.

daha önce israil başbakanı netanyahu'yu ağırlayan umman'da hükümet, filistin'de büyükelçilik açma kararı aldı.

iran atom enerjisi kurumu sözcüsü behruz kemalvendi, yarın nükleer anlaşmanın avrupalı taraflarına verilen sürenin dolmasının ardından zenginleştirilmiş uranyum miktarını artıracaklarını duyurdu. abd'li yetkililer, miktarın arttırılması halinde müdahale edileceğini bildirmişti.

hırvatistan dışişleri bakanı marija pejcinovic buric, avrupa konseyi genel sekreteri seçildi.

libya'da 'türkiye'nin desteklediği' ulusal mutabakat hükümetine bağlı güçler, halife hafter birliklerinin trablus saldırısında ikmal noktası olarak kullandıkları giryan kentini ele geçirdi.</p>

kayseri'de düzenlenen operasyonda yakalanan ışid'in ırak/musul/muhallebiye şehri sözde emiri çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

bae dışişleri bakanı el-nahyan, iran'ın suçlandığı umman körfezi'nde iki petrol tankerine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak 'net, bilimsel ve ikna edici' bir kanıtın bulunmaması nedeniyle hiçbir ülkenin suçlanamayacağını söyledi.

abd başkanı trump'ın başdanışmanı kushner, israil'in eylül ayında yapılması planlanan seçimleri iptal etmesi durumunda "yüzyılın anlaşması" planının sonbahardan önce açıklanabileceğini söyledi.

millî savunma bakanı hulusi akar, abd savunma bakan vekili mark esper ile nato karargâhında bir araya geldi.

zeytin dalı harekatı bölgesinde pkk'lı teröristlerle çıkan uzman onbaşı mikail candan şehit oldu, 5 askerimiz yaralandı.

ruanda dışişleri bakanı richard sezibera, sömürgeci güçlerin ruanda'nın birlik ve bütünlüğüne kastettiğini belirterek, "sömürgeci güçler, bizi bir arada tutan tarihi yapıyı yok ettiler, tarihimizi çöpe attılar" dedi.

eski hamas siyasi büro başkanı halid meşal, "yüzyılın anlaşması"nı, arapların paralarıyla bölgeye verilen bir rüşvet olarak nitelendirdi.

türkiye’nin birleşmiş milletler daimi temsilcisi feridun sinirlioğlu, türkiye'nin bm filistinli mültecilere yardım ajansına 10 milyon dolar aktaracağını duyurdu.

abd'nin nato elçisi kay bailey hutchison, aylardır abd'li yetkililerin söylediği gibi türkiye'nin s-400'ü alması halinde f-35'leri kaybedeceğini ifade etti.

avrupa konseyi parlamenterler meclisi, 2014 yılında kırım'ın rusya'yla yeniden bağlanması sonrası katılım ve oy hakkını askıya aldığı rusya'ya haklarını iade etti. ukrayna heyeti, kararı protesto için akpm'yi terk etti.

abd başkanı trump'ın japonya'da 28-29 haziran'da yapılacak g-20 zirvesi'nde cumhurbaşkanı erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştireceği bildirildi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, yemen'deki husiler'in suudi arabistan'daki abha havalimanı'na saldırısını kınayarak, "husilere, iran adına yaptıkları provokatif saldırıları durdurmaları çağrısında bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, ülkesinin ne abd, ne de iran'ın savaş istediğine inanmadığını söyleyese de, söz konusu bir savaş durumunda abd'nin askeri destek talebini kabul edeceğini açıkladı.

etiyopya'nın amhara eyaleti'nde cumartesi akşamı yapılan darbe girişiminin lideri olduğu iddia edilen general asamnew tsige'nin vurularak öldürüldüğü açıklandı.

abd başkanı trump, iran'ın dini lideri ayetullah ali hamaney'i hedef alan bir dizi yaptırımları öngören kararname yayınladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu: "türkiye cumhuriyeti amerika ya da herhangi bir ülkenin al dediği zaman bir ürünü alacak ya da alma dediği zaman almayacağı bir ülke değil artık. amerika'dan hangi açıklama gelirse gelsin, biz s-400'ü aldık" dedi.

abd'nin, dini lideri hamaney'i de kapsayan yeni yaptırımları devreye sokmasına yanıt veren tahran, diplomasi yolunun ‘kalıcı’ olarak kapandığını söyledi. john bolton, “washington müzakerelere açık, iran’ın tek yapması gereken o açık kapıdan girmek” mesajını verdi.

abd ticaret bakanlığı, 5 çinli teknoloji firmasını kara listeye alarak, firmaların abd yapımı çip ve bileşenlerini satın almasına engel koydu.

önceki arşiv: [19 - 23 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

[19 - 23 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivde öne çıkan iki konu abd-iran arasında yaşanan gerginliğin sıcak temasa dönüşmesi (düşürülen abd iha'sı) ve doğu akdeniz hakkında yapılan açıklamalar...

amerika’nın iran özel temsilcisi brian hook, tahran’ın müzakere için tüm arabuluculuk önerilerini reddettiğini belirterek iran’a daha fazla yaptırım uygulanacağını açıkladı.

etiyopya'da amhara eyaletindeki başarısız darbe girişimi sırasında öldürülen eyalet başkanı ve danışmanının ardından genelkurmay başkanı general seare mekonnen'in de (korumaları tarafından) öldürüldüğü duyuruldu.

türkiye, 5 ülke ile katılımcısı olduğu (nakliye uçağı) a400m projesi kapsamında 8'inci uçağını teslim aldı.

almanya dışişleri bakanı heiko maas 'almanya’nın bir aşırı sağcı terör sorunu olduğunun kabul edilmesi gerektiğini' söyledi.

ıkby başkanı neçirvan barzani, ırak ve türkiye ilişkileri bağlamında yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

sri lanka'da 21 nisan'da paskalya gününde yaşanan terör saldırılarının ardından iki aylığına ilan edilen olağanüstü hal bir ay daha uzatıldı.

iran savunma bakanlığı uzay kurumu çalışanı bir iran vatandaşı, cıa için casusluk yaptığı gerekçesiyle idam edildi.

abd başkanı donald trump, iran ile savaş istemediğini fakat olası bir savaşta iran'ın "yok olmayla karşı karşıya kalacağını" söyledi.

sisi yönetiminin, mursi'nin toprağa verildiği mezarlıktan sadece israil televizyonunun görüntülemesine izin verdiğini biliyor muydunuz?

rusya dışişleri bakan yardımcısı ryabkov, ınstex'in kullanılmazsa moskova'nın tahran'a yardım edeceğini söyledi. ınstex: almanya, fransa ve ingiltere'nin iran yaptırımlarına karşı koymak için kurduğu mekanizma.

ab komisyonu sözcüsü juncker, “kıbrıs (gkry) ile tam dayanışma halindeyiz. türkiye’nin kıbrıs’a ait sularda yaptığı şey, tamamen kabul edilemezdir. komisyon, bu çatışma söz konusu olduğunda, gerekli (hafif olmayan) tedbirleri almak için yetkilendirilmişti.” dedi.

yunanistan başbakanı aleksis çipras, türkiye'nin doğu akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde ısrarcı olmasının avrupa’dan gelecek sonuçları olacağını söyledi.

iran devrim muhafızları ordusu hava-uzay kuvvetleri komutanı emir ali hacızade, abd'ye ait insansız hava aracına eşlik eden ve içinde 35 kişinin bulunduğu bir keşif ve saldırı uçağını da tespit ettiklerini ancak vurmaktan kaçındıklarını söyledi.

kktc dışişleri bakanı kudret özersay:, "kktc hükümeti maraş'ı açma kararı almadı. maraş'ı birine verme ya da bm kontrolünde açma kararı da almadı. aldığımız karar bu aşamada kapalı maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır." dedi.

israil son yılların en büyük askeri tatbikatında ilk kez f-35’leri kullandı. ülkenin kuzeyindeki dört günlük tatbikatın “s-300, s-400 gibi gelişmiş rus teknolojilerine sahip” düşmanlara karşı tasarlandığı belirtiliyor.

brüksel'de toplanan 28 avrupa birliği ülkesinin devlet ve hükümet başkanları gkry ve yunanistan'ın baskıları sonucu türkiye'nin doğu akdeniz'de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarını bir kez daha kınadı.

ırak kürt bölgesel yönetimi'nin yeni başkanı neçirvan barzani, cumhurbaşkanı erdoğan ile görüşmek üzere istanbul'a geldi.

suriye dışişleri bakanı muallim, türkiye'nin suriye'deki askerlerini çekmemesi ve ülkenin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tanımaması halinde 'türk güçlerini israil güçleri gibi işgalci kabul edeceklerini' bildirdi.

milli savunma bakanlığı, türk ve yunan heyetleri arasında teknik düzeydeki görüşmelerin ikincisinin tamamlandığını bildirdi: "iki ülke arasında uygulanabilecek güven artırıcı önlemler ve ege denizi'nde iş birliğini artırmaya yönelik alınabilecek tedbirler görüşüldü."

rusya devlet başkanı putin, suriye'de özel güvenlik şirketlerinin faaliyette bulunduğunu ve rus firması olan özel güvenlik şirketlerinin rusya devleti ile hiçbir bağının bulunmadığını söyledi.

yavuz sondaj gemisi, güney kıbrıs'ın hak iddia ettiği kuzey kıbrıs'ın meb alanında keşif yapmak kocaeli'nden yola çıktı. yavuz'a deniz kuvvetlerimize ait tcg fatih fırkateyni refakat ediyor.

cumhurbaşkanı erdoğan, s-400 konusunun rusya ve türkiye için bitmiş bir konu olduğunu ve bu alım konusunda abd'nin türkiye'ye yaptırım getirebileceğine hiç ihtimal vermediğini söyledi.

almanya başbakanı merkel, "ben ırak'ın toprak bütünlüğünden yanayım. bağımsız bir kürt devleti kurulmasının bölgedeki barışa hizmet edeceğini düşünmüyorum." dedi.

yunanistan başbakanı çipras, doğu akdeniz’deki tüm gelişmelere rağmen türkiye ile iletişim kanallarını açık tuttuklarını ve gerekli gördüğünde cumhurbaşkanı erdoğan’ı telefonla aramaktan çekinmeyeceğini söyledi.

kktc başbakanı tatar, "maraş bizim topraklarımız içindedir ve orayı koruyan da bizim ordumuzdur. türkiye'nin bilgisiyle bu yola (tekrar açılması) girilmiştir." dedi.

suriye dışişleri bakanı muallim, idlib bölgesinde silahsızlandırılmış tampon bölgenin oluşturulmasını öngören soçi mutabakatı’nın türkiye tarafından uygulanmadığını ama halen yürürlükte olduğunu iddia etti.

silahlı çatışma yer ve olay veri projesi tarafından yayınlanan rapora göre, yemen'deki iç savaşta 2015 yılından bu yana 91 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

iran ulusal güvenlik yüksek konseyi genel sekreteri şemhani, "avrupa ile görüşmeler sonuçsuz kalırsa rusya ve çin’le işlem hacmimizi geliştiririz, bunu taraflarla müzakere ediyoruz” dedi.

ingiltere'de eski dışişleri bakanı ve muhafazakar parti genel başkan adayı boris johnson, müslüman kadınları hedef alan açıklamalarından üzüntü duyduğunu söyledi. boris johnson çarşaflı kadınları posta kutusuna benzetmişti.

bm yargısız ve keyfi infazlar özel raportörü agnes callamard'ın cemal kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporda, "kaşıkçı, uluslararası hukuka göre suudi arabistan’ın sorumlu olduğu, kasten ve tasarlayarak gerçekleşen bir yargısız infazın kurbanı oldu." ifadeleri yer aldı.

kktc başbakanı tatar, "türk silahlı kuvvetleri ile kktc askeri güçleri birlikte çalışmalar yapmaktadır. yapılan tatbikatlar bunun önemli mesajlarıdır. kimse çıkıp da bir şey diyemez, garantör ülkemiz türkiye'nin attığı adımlara." dedi.

kuzey kıbrıs başbakanı ersin tatar başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, 'kapalı maraş'ın açılması kararı aldı. kapalı maraş, geçmişte dünyanın en pahalı turizm bölgeleri arasında yer alıyordu. 1974'te türk ordusu bölgeyi çetelerden temizlemesine rağmen bm arada set olmuştu.

[14 - 18 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

facebook ve ınstagram'dan gelişmeleri okumak için sözlüğe gelen arkadaşlar için küçük bir not ile başlayayım. temmuz 2018'den bu yana tüm askeri ve diplomatik gelişmeler arşivi sözlükte mevcut. 13 haziran akşamından bu saate kadar yaşanan gelişmeler aşağıda yer alıyor. bu arşivin konusu önümüzdeki çoğu arşivin gündem maddesi olacağı gibi doğu akdeniz'de yaşananlar.

birleşmiş milletler (bm), dün mahkeme salonunda hayatını kaybeden eski cumhurbaşkanı muhammed mursi'nin ölümünün araştırılmasını istedi.

ırak'ta sadr hareketi lideri mukteda es-sadr, başbakan adil abdülmehdi'nin kabinesini 10 günde tamamlamasını istedi, aksi halde hükümetten desteğini çekeceğini bildirdi.

abd başkanı trump, eylül 2001'de abd'de düzenlenen terör saldırılarının ardından kimin olduğunu bildiği mesajını vererek, new york'taki dünya ticaret merkezi binasını "ırak'ın yıkmadığını" söyledi.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, yavuz sondaj gemisini perşembe günü uğurlayacaklarını belirterek, geminin temmuz başında kktc’den alınan ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlayacağını söyledi.

eski mısır devlet başkanı mursi'nin cenazesi, yoğun güvenlik önlemleri altında ailesi ve avukatlarının eşliğinde sabah saatlerinde sessizce defnedildi.

suudi arabistan, mısır'ın seçilmiş ilk devlet başkanı mursi'nin ölümünün hemen ardından "müslüman kardeşler terörün kaynağıdır" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

arap birliği genel sekreteri ahmed ebu gayt, türkiye ve iran'ı ortadoğu'da genişleme politikası izlemekle suçladı ve türkiye'nin neo-osmanlıcılık kisvesi altında 'siyasal islam'ı teşvik ettiğini söyledi.

ab dışişleri ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi federica mogherini, "amacımız iran nükleer anlaşmasının tam olarak uygulanmaya devam edilmesini sağlamak." dedi.

kktc'nin yeni başbakanı ersin tatar, ab çatısı altında iki devletin görüşülebileceğinin ilk kez hükümet programına yazıldığını belirterek, 'türkiye cumhuriyeti’nin en yetkili ağızları da bundan söz ediyor. federasyon görüşmelerinin hiçbir anlamı yok.' dedi.

ukrayna’nın yeni devlet başkanı zelenskiy, ülkenin markasını oluşturan unsurların sadece tarım, madenler ve metalürji ile sınırlı olmayıp, bu unsurlardan bir tanesinin de ‘başta kadınlar olmak üzere çok güzel insanlar’ olduğunu ifade etti.

mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk cumhurbaşkanı muhammed mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

hong kong özel idari bölge başyöneticisi carrie lam, sokak protestolarına yol açan zanlıların çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenleme süreciyle ilgili hong kong halkından özür diledi.

yunanistan başbakanı çipras, dışişleri ve savunma bakanı ile birlikte genelkurmay başkanı'nın da katılsa savunma toplantısı'nda, türkiye'nin güney kıbrıs'ın alanında doğal gaz aradığı teyit edilirse ab'den türkiye'ye yaptırım uygulamasını isteyeceklerini söyledi.

dünyanın en pahalı savunma sanayi projesi olan 5. nesil savaş uçağı f-35'in motorlar, aydınlatma, yakıt ve navigasyon sistemlerini kontrol eden devre kartlarının çin'in exception pcb şirketi tarafından üretildiğinin ortaya çıktı.

israil başbakanı netanyahu, işgal altındaki golan tepeleri'nde "ramat trump" isimli yahudi yerleşim biriminin temelini attı.

abd'nin orta doğu özel temsilcisi greenblatt, "yüzyılın anlaşması" olarak nitelenen orta doğu barış planı açıklanmasının, israil seçimleri nedeniyle kasım ayına ertelenebileceğini belirtti.

abd merkez kuvvetler komutanlığı (centcom), mq-9 reaper tipi insansız hava araçlarının (iha) 6 haziran'da yemen üzerinde husiler tarafından düşürüldüğünü, diğer bir mq-9'a ise 13 haziran'da umman körfezi'nde atış yapıldığını açıkladı.(db)

abd dışişleri bakanı mike pompeo, iran'ın umman körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu konusunda şüphe bulunmadığını ancak abd'nin iran'la savaş istemediğini belirtti.

milli savunma bakanlığı, idlib'de gözlem noktalarını taciz eden rejim güçlerinin ilk kez vurulduğunu duyurdu.

cumhurbaşkanı erdoğan: petrol aramaya devam edeceğiz. biz bize ayrılmış yerlerde petrol aramaya devam ediyoruz, edeceğiz. 4 tane kendimize ait sondaj gemimiz var. birileri kaşını gözünü oynatırsa biz de uçaklarımız, gemilerimizle o fırkateynlerin yanında yerimizi alıyoruz.

sırbistan’ın pancevo şehrinde sırbistan, rusya ve belarus askerlerinin katılımıyla "slav kardeşliği 2019" tatbikatının başladığı belirtildi.

cumhurbaşkanı erdoğan “doğu akdeniz'de söz söyleme hakkı olanlar konuşabilir. fransa'nın doğu akdeniz'de söz söyleme hakkı nereden çıktı? macron kendine göre gelin güvey oluyor. ” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, s-400'ler ile ilgili (abd'ye karşı), “her zaman söylüyorum. burası kasaba devleti değil, burası türkiye cumhuriyeti. burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz” dedi.

kıbrıs adasında kktc ile gkry arasında ilk kez resmi olarak karşılıklı suçlu iade takası yapıldı.

pentagon sözcülerinden eric pahon, rusya’nın s-400 satışı ile türkiye-abd ilişkilerini çatlatmaya çalıştığını öne sürerek “buna izin vermeyeceğiz” dedi.

abd başkanı trump, ingiltere ziyareti sırasında kraliçe ıı. elizabeth’in kendisiyle çok eğlendiğini ve yardımcılarının kraliçeyi 25 yıldır ilk defa bu kadar eğlendiğini gördüklerini söyledi.

rusya ve ab'nin ortak bir şekilde karşısında durduğu demokrat parti lideri oligark vladimir plakhotnyuk'un da ülkeyi terkettiği doğrulandı. plakhotnyuk o kadar zengin ki "ülkenin sahibi" olarak görülüyor ve tüm devlet kademelerinde istediği gibi söz sahibi olabiliyor.

rusya devlet başkanı putin, suriye'de terörle mücadele de dahil olmak üzere bölgenin istikrara kavuşturulması konusunda yapılanların rusya, iran ve türkiye'nin ortak başarısı olduğunu bildirdi.

israil güvenlik kabinesi üyesi ve çevre bakanı zeev elkin, "abd ve nato, gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan türkiye’ye gözleri kapalı bir şekilde güvenmemelidir." dedi.

ingiltere başbakanı theresa may’in görevi bırakmasının ardından başbakanlığın en güçlü adaylarından dışişleri eski bakanı boris johnson, 31 ekim 2019 tarihine kadar ülkesinin ab’den ayrılığını (brexit) gerçekleştireceğini söyledi.

ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, "umman körfezi’nde 2 tankere yönelik saldırıyı iran devrim muhafızları’nın gerçekleştirdiği neredeyse kesin." dedi.

hiper enflasyondan ötürü artık nakit taşımanın neredeyse imkansız hale geldiği venezuela’da 10 bin, 20 bin ve 50 binlik yeni "egemen bolivar" banknotları piyasaya sürülmeye başlandı.

bm genel sekreteri antonio guterres, umman körfezi'nde seyir halindeki ham petrol yüklü iki büyük tankere yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, "eğer ortada dünyanın bedelini ödemeyeceği bir şey varsa o da körfez bölgesindeki büyük bir çatışmadır." dedi.

önceki arşiv: [10 - 13 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

[10 - 13 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin konusu cumhurbaşkanının s-400 açıklaması gibi görünüyor.

libya'da 'türkiye destekli' ulusal mutabakat hükümeti (umh), emekli general halife hafter haricinde "doğu bölgesi" temsilcileriyle doğrudan diyaloğa geçmeye hazır olduğunu açıkladı.

avrupa birliği (ab), hong kong'da zanlıların çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemeden endişe duyduğunu bildirdi.

ingiltere içişleri bakanı sacid cavid, wikileaks kurucusu julian assange'nin abd'nin iadesine onay verdiğini duyurdu.

idlib'de 13 haziran sabahı üç türk askerinin yaralandığı hava saldırısı konusunda rusya savunma bakanlığı, 'söz konusu hava saldırısının el nusra’yı hedeflediğini, türkiye’nin isteği ve türkiye’nin verdiği koordinatlarla düzenlendiğini' açıkladı.

uluslararası adalet divanı, orta amerika ülkelerinden guatemala ve belize’nin sınır anlaşmazlıkları nedeniyle kendilerine başvuru yaptığını açıkladı. guatemala ile belize’nin resmi bir sınırı yok, iki ülke birbirinden 'bitişik bölge' adıyla ayrılmakta.

abd savunma bakanı vekili partick shanahan, yarın milli savunma bakanı hulusi akar’la türkiye ile abd arasındaki s-400 krizi konusunda bir görüşme yapacağını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, "türkiye s400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. biz bu işi bitirdik." dedi.

yunanistan, türkiye’den yunan adalarına gerçekleştirilen turlar çerçevesinde turistik amaçlı sınırlı sayıda yolcu taşıyan gemi ve yatlara 5 bin euro tutarında para cezası kesti. gerekçe: “yunan adalarının reklamı yapılarak, yolcu taşımak. ticari faaliyette bulunmak.”

toki başkanı ömer bulut, hakkari'den ığdır'a kadar olan 200 kilometrelik sınır hattında yapımı devam eden güvenlik duvarının yüzde 75'inin tamamlandığını açıkladı.

abd'li üst düzey yetkili, tıpkı türkiye gibi hindistan'ı da tehdit ederek, hintli gazetecilere, "nato müttefikimiz türkiye ile yaşadığımız çok ciddi tartışmaya bakın. aynı endişeler hindistan'ın s-400'leri satın alması halinde de geçerli olacaktır." dedi.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, "doğu akdeniz'deki zenginlikler hepimize ait ve bu kabul ediliyor. ama iş tatbikata gelince, 'bu bizim egemenlik alanımızdır' diyen bir rum tarafıyla karşılaşıyoruz." dedi.

abd başkanı donald trump, ay sonundaki g20 zirvesinde çin lideri şi cinping ile bir araya gelmemeleri halinde çin'e daha fazla gümrük vergisi getireceğini söyledi.

izlandalı mevkidaşı ile konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, milli futbolcularımızın havaalanında bekletilmesiyle ilgili, "önceden iki kez haber verilmesine rağmen yapılan muamele kabul edilemez" dedi.

abd temsilciler meclisi tarafından oylanan tasarıda türkiye'ye s-400 alma kararının iptali için çağrı yapıldı. oy birliğiyle alınan kararda, türkiye'nin s-400 ve f-35'leri birlikte alamayacağı ve birini tercih etmesi gerektiği belirtildi.

rusya ve suriye kurumlararası koordinasyon merkezleri, şu an itibarıyla dünyadaki yaklaşık 1.8 milyon suriyeli sığınmacının evlerine döndüklerini açıkladı.

pentagon sözcüsü mike andrews, türk pilotların abd'deki f-35 avcı uçağı eğitiminin sonlandırıldığını söyledi. andrews, reuters'a verdiği demeçte, "bakanlık, türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" dedi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo'nun, 'israil karşıtı' ingiltere işçi partisi lideri jeremy corbyn'e karşı harekete geçmek için seçimleri beklemeyeceği konusunda yahudi liderlere söz verdiği ileri sürüldü. [wp]

yunanistan başbakanı aleksis çipras resmen istifa etti. cumhurbaşkanı prokopis, erken seçim yapılana kadar çipras’ın geçici başbakanlık yapmasına karar verdi. çipras, avrupa parlamentosu seçimlerinde partisi syriza seçimleri kaybedince erken seçim kararı almıştı.

anayasa mahkemesi'nin daha önce alınan erken seçim kararını uygulamaması nedeniyle görevden aldığı moldova cumhurbaşkanı igor dodon, “son günlerde yapılan tüm pislik, şantaj ve baskılara rağmen istifa etmeyeceğim." dedi.

mali'nin dogon köyüne yapılan saldırıda 100'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. ajanslara bilgi veren güvenlik kaynakları "dogon köyü neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı" şeklinde yorum yaptı.

ırak kürt bölgesel yönetimi'nde mesut barzani'nin ardından başkanlığa seçilen neçirvan barzani yemin ederek göreve başladı.

a milli takım'ın izlanda havalimanı'nda saatlerce bekletilmesi ile ilgili konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, "milli takımımızın izlanda havalimanı'nda maruz kaldığı muamele kabul edilemez. gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın" dedi.

venezuela devlet başkanı nicolas maduro, kanada'daki tüm konsolosluklarını kapatma kararı aldı. kanada başbakanı justin trudeau, venezuela'nın başkenti karakas'taki büyükelçiliğini geçici olarak kapattığını açıklamıştı.

bae dışişleri bakanı al nahyan, alman mevkidaşı heiko maas ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "gelecekte iran'la imzalanması muhtemel herhangi bir anlaşmada bölge ülkeleri de taraf olmalıdır." dedi.

içişleri bakanı süleyman soylu, "suriyeli kardeşlerimize biz ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. bana 6 ay süre verin, bunu tüm istanbul'a söylüyorum. 6 ay sonra buradaki düzenin yüzde 100'e yakın bir oranda herkes tarafından sağlandığını herkes görecektir" dedi.

moldova'da koalisyon hükümetinin parlamentoda yemin ederek göreve başlamasının ardından anayasa mahkemesi hükümetin "yasal" olmadığını açıkladı. mahkeme, daha önce mevcut cumhurbaşkanı igor dodon'u görevden almıştı. ülkede 6 eylül'de erken seçim gerçekleşecek.

önceki arşiv: [2 - 9 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği diziler

mentalist, breaking bad ve dexter.

[2 - 9 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

libya'da ulusal mutabakat hükümeti'ne bağlı güçler ile ülkenin doğusundaki askeri güçlerin lideri general hafter'e bağlı birlikler arasında trablus'taki çatışmalar bir haftalık aranın ardından tekrar başladı.

abd'nin “asya’da artık sessiz kalmayacağız” uyarılarına yanıt veren çin savunma bakanı wei fenghe, “abd ile yapılacak savaş dünya için bir felaket olur” dedi.

osmanlı kökenli nayib bukele, yemin ederek resmen 2019-2024 dönemi için el salvador devlet başkanı oldu.

ırak başbakanı abdulmehdi, "ıkby tek varil petrol (geliri) teslim etmese de bütçede öngörüldüğü gibi (ıkby) memur maaşlarını kesmeyeceğiz." açıklamasında bulundu.

protesto gösterileri sonrası devlet başkanı buteflika'nın istifa ettiği cezayir'de, 4 temmuz’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iptal edildiği açıklandı.

iran dini lideri hamaney'in danışmanı tümgeneral yahya rahim safevi, abd liderinin ülke ekonomisinin hayrını düşünüyorsa tahran'a savaş açmaması gerektiğini, körfez'de atılacak ilk kurşunun petrol fiyatlarını 100 doların üstüne fırlatacağını söyledi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, iranlı yetkililerle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

abd’nin iran'a karşı ortadoğu’ya sevk ettiği uss abraham lincoln uçak gemisi taarruz grubu ile nükleer kapasiteli b-52 bombardıman uçağı, basra körfezi’nde tatbikat gerçekleştirdi.

hindistan hava kuvvetlerine ait an-32 tipi askeri nakliye uçağı, 13 mürettebatıyla hint hava sahası içinde kayboldu.

cumhurbaşkanı erdoğan, kktc başbakanı ersin tatar'ı kabul etti.

abd başkanı donald trump, ingiltere'nin avrupa birliği'nden ayrılmasının ardından "çok büyük ve adil bir ticaret anlaşması yapacaklarını" söyledi.

gösterilerde 13 kişinin katledildiği sudan'da yönetimi elinde bulunduran askeri konsey, sivil yönetime geçilmesi için dokuz ay içinde genel seçime gidileceğini duyurdu.

kuzey kore devlet medyası, idam edildiği öne sürülen kuzey kore lideri kim jong-un'un abd işlerinden sorumlu özel temsilcisi kim hyok-chol'u bir konserde gösteren fotoğraf yayımladı.

bulgaristan rönesansı'nın alternatifleri partisi başkanı rumen petrov, sofya'nın 1.6 milyar dolara f-16 savaş uçakları alacak olması ile ilgili, "bize dünyanın en pahalı elektrik süpürgesini satmaya çalışan abd, elini cebimize daldırmak istiyor" dedi.

huawei, rusya’daki bir ileri güvenlik teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen yüz tanıma sisteminin fikri mülkiyet haklarını satın aldı.

ingiltere başbakanı theresa may, ülkesinin bürokratlarının daha önceki açıklamalarının aksine "türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşı olduklarını" söyledi. bu açıklamadan saatler önce trump, ingiltere ziyareti dönüşü, twitter'dan may'e teşekkür etmişti.

cumhurbaşkanı erdoğan, suudi arabistan kralı selman bin abdülaziz ile telefonla görüştü. iki lider birbirlerinin bayramını tebrik etti. öte yandan kral selman, cumhurbaşkanı erdoğan'a türkiye'nin iit dönem başkanlığı süresince gösterdiği çabalar dolayısıyla teşekkür etti.

rusya devlet başkanı putin, "(çin ile) ikili ticarette ruble ve yuan kullanımının daha da yaygınlaştırılması amacıyla hükümetler arası bir anlaşma imzaladık." dedi.

abd’nin nato daimi temsilcisi kay bailey hutchison, 'türkiye’nin hem s-400 hem f-35 alamayacağını, rus savunma sistemi ile f-35 savaş uçaklarının aynı ordu kontrolünde olmasının kabul edilemez' olduğunu söyledi.

yunan savunma bakanı apostolakis, “türkiye’nin s-400leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. bunun için biz de sistemlerimizi planlayıp programlak zorunda kalacağız. s-400’lere paralel olarak f-35 alımı bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek” dedi. “abd’nin sorunu bu sistemlerin nato sistemleri ile çalışmaması, sizin için değişen nedir?” sorusuna ise apostolakis şöyle cevap verdi: “bu sistemlere savunma sistemi diyorlar ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur.”

cezayir geçici cumhurbaşkanı abdulkadir bin salih, "yeni ipek yolu" olarak da adlandırılan çin'in "kuşak ve yol" girişimine katılma kararnamesini imzaladı.

abd merkezli sosyal medya devi facebook, yeni huawei telefonlara facebook, whatsapp ve ınstagram uygulamalarının yüklenmeyeceğini açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, doğu akdeniz'deki süreç hakkında, "bölgenin çıkacak olan tüm neması, bu petrol noktasında olabilir başka olabilir, hepsinden güney kıbrıs'ın nasıl hakları varsa aynı şekilde uluslararası hukuka göre kuzey kıbrıs'taki türk soydaşlarımızın da hakları var. bu hakları kimse kusura bakmasın bizle ilgili alakası olmayanlara yedirtmeyiz" dedi.

microsoft, çin hükümetinin uygur türklerini kontrol etmek için ms celeb yüz tanıma yazılımını kullanması üzerine veri tabanını internetten kaldırdı.

venezuela devlet başkanı maduro, 22 şubat'tan bu yana kapalı olan tachira eyaletindeki kolombiya sınırının bugünden itibaren açılacağını duyurdu.

türk ve azerbaycan silahlı kuvvetleri, nahçıvan özerk cumhuriyeti'nde ortak askeri tatbikat başlattı. "sarsılmaz kardeşlik 2019" ismi verilen tatbikatta 5 bin asker, yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, yaklaşık 180 füze ve top, 21 uçak ve helikopter ile diğer silahlar yer alacak.

abd dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı matthew palmer, doğu akdeniz'in ülkesi için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek; türkiye'nin kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerini eleştirdi, bu faaliyetlerin durdurulmasını istediklerini söyledi.

daha önce bae'yi sert bir şekilde eleştiren ve sudan'da askeri geçiş konseyi ve muhalefet arasında ara buluculuk yapmak için başkent hartum'a gelen etiyopya başbakanı abiy ahmed, sudanlı siyasi aktörleri dışa bağımlı olmadan tam bağımsız ve özgürce kararlar almaya çağırdı.

gkry'nin doğu akdeniz’de 12’nci parselden doğalgaz çıkarılması için amerikan noble enerji şirketiyle anlaşıp 18 yılda 9,4 milyar dolar gelir sağlama planına dışişleri bakanlığından jet hamle geldi. dışişleri bakanlığı, yavuz ve fatih sondaj gemilerinin kktc’nin türkiye petrollerine 2011 yılında verdiği ruhsat sahalarında sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

önceki arşiv: [29 mayıs - 1 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

[29 mayıs - 1 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

dünya gündeminde özellikle de türkiye'de yer edinmese de bence son 4 günde yaşanan en önemli gelişme afrika birliği'nin serbest ticaret anlaşması. şayet planlandığı gibi 7 temmuz'da uygulamaya geçerse kıta ticareti için çok büyük bir seviye atlanılmış olacak. işte gelişmeler:

yeni zelanda'daki terör saldırısının ardından avustralyalı senatörü yumurtalı protestosu ile gündem olan connolly, kendisi için toplanan yaklaşık 100 bin doları, christchurch'deki terör saldırılarının kurbanlarının ailelerine ve mağdurlarına bağışladı.

prof. dr. ilber ortaylı, türkiye'nin doğu akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını ciddi bir şekilde araması gerektiğini belirterek, "doğu akdeniz'de bu kaynaklara hükmetmek zorundayız bir ucundan, türkiye buradan çıkamaz." dedi.

abd'nin carl vinson uçak gemisinde görev yapan bir abd denizcisi, abd donanmasının nükleer savaş sistemleri hakkında rusya'ya bilgi sızdırdığını kabul etti.

abd, birleşmiş milletler cenevre ofisi'nde devam eden silahsızlanma konferansı'nın dönem başkanlığının venezuela'ya geçmesini boykot etme kararı aldı. 65 ülkenin üye olduğu konferansın başkanlığı, alfabetik sıraya göre dün venezuela'ya geçti.

polonya savunma bakanı blaszczak, ülkesinin abd'den 32 adet f-35 savaş uçağı satın almak istediğini açıkladı.

yunanistan hükümet sözcüsü dimitris canakopoulos, ülkede erken genel seçimlerin 7 temmuz'da yapılmasının planlandığını söyledi.

kosova özel kuvvetleri'nin, 13 sırpı diplomatı gözaltına almasının ardından sırp ordusu sınıra asker takviye etti. bu gelişmelerin ardından sırbistan lideri vucic, ülkesinin kosova üzerindeki kontrolü kaybettiğini kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

myanmar'da mahkeme, ‘budist bin ladin’ olarak anılan, time dergisinin "budist terörün yüzü" olarak nitelediği, islam karşıtı radikal budist rahip ashin wirathu hakkında halkı isyana teşvik suçlamasıyla tutuklama kararı çıkardı.

avrupa konseyi parlamenterler meclisi başkanı pasquier, türkiye'nin güneydoğu bölgesinde barışa katkıda bulunacağı için barış sürecinin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

istanbul polisi ve mit’in yaptığı çalışmayla 'avrupa’nın en büyük göçmen kaçakçılığı çetesi' olduğu belirtilen kuzey ıraklı akbar omar tawfeeq yönetimindeki çete çökertildi.

katar dışişleri bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre katar başbakanı, suudi arabistan’da yapılacak kik zirvesine bölgesel güvenlik konularını görüşmek üzere katılacak. bu, 'suud boykotu'nun başlamasının ardından katar’ın suudi arabistan’la ilk üst düzey teması olacak.

israil güvenlik güçleri, resmi rakamlara göre 2018'de 57'si çocuk 312 filistinliyi şehit etti, yaklaşık 8 bin 300 kişiyi yaraladı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, "türkiye, s-400 alırsa çok gerçek ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak." ifadelerini kullandı.

lockeed martin ceo'su marillyn hewson, 'şirketin türkiye'ye yönelik olası f-35 yasağından etkilenmeyeceğini, hali hazırda başka ülkelerin de türkiye'nin (projedeki payı olan) uçaklarına talip olduğunu' söyledi.

afrika kıtasal serbest ticaret bölgesi (acfta) anlaşması yürürlüğe girdi. bu anlaşma en fazla ülkenin katılım gösterdiği serbest ticaret bölgesi anlaşması olarak öne çıkarken, birliğe üye 55 ülke 2.5 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip olması dikkat çekiyor.

almanya içişleri bakanı horst seehofer, avrupa birliği ve türkiye arasında 18 mart 2016'da imzalanan göçmen mutabakatının göç konusunda rahatlamaya katkı sağladığını söyledi.

ermenistan-azerbaycan cephe hattında azerbaycan ordusundan bir askerimiz, ermeni keskin nişancıların açtığı ateş sonucu şehit oldu.

maduro hükümeti ile muhalifler arasındaki oslo görüşmelerinin ikinci turunun anlaşmasız tamamlanmasına rağmen taraflar müzakereye devam etme niyetlerini vurguladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "malezya ve pakistan, türkiye için kilit önemde birer ortaktır" dedi.

ırak'ın kerkük şehrinde 7 ayrı patlamada 6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "türkiye’nin abd’nin talebi üzerine s400 tedariğini ertelemeyi değerlendirdiğine ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması yaptı.

suudi arabistan'ın mekke kentinde düzenlenen ve 21 arap ülkesi liderinin katıldığı olağanüstü zirvede iran'ın bölgedeki müdahaleleri kınandı. ırak’ın, bildirgenin şu anki haline itiraz ettiği açıklandı.

kremlin sözcüsü dmitriy peskov, soçi mutabakatı'na istinaden idlib'de ateşekes ortamının kurulmasının türkiye'nin sorumluluk alanında olduğunu söyledi.

abd savunma bakanlığı, trump'ın olumlu karşıladığı iddia edilen "türkiye'nin s-400'ler konusunda ortak çalışma grubu" önerisine karşı olduklarını bildirdi.

suriye'ye ait golan tepeleri'ni 1967'de işgal, 1981'de ilhak etmiş israil'in egemenliğinde gösteren yeni abd dışişleri haritası piyasaya çıktı. netanyahu'ya, trump'ın damadı kushner'in hediye olarak getirdiği haritaya, trump imza atıp golan'ı işaret ederek 'hoş' yazmış.

kuzey kıbrıs’ta yeni hükümetin kurulmasının ardından konuşan başbakan ersin tatar, “türkiye, barışın teminatıdır. türk ordusu adadan çekilirse gerçek anlamda çatışma doğabilir” dedi.

abd savunma bakanı patrick shanahan, güney çin denizi ve tayvan gibi konular da dahil olmak üzere çin'e karşı bölgede "artık sessiz kalmayacaklarını" ifade etti.

abd başkanı trump, pazartesi günü başlayacağı ingiltere ziyareti öncesi, eski dışişleri bakanı boris johnson'ın muhafazakar parti'ye mükemmel bir lider olacağını düşündüğünü belirtti.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, günlük petrol üretiminde 45 bin 800 varil ile son 17 yılın rekorunun kırıldığını açıkladı.

önceki arşiv: [24 - 28 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[24 - 28 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

24 mayıs akşamından bu saate kadar yaşanan ve önemli gördüğüm dikkat çekici askeri ve diplomatik gelişmeler. bir önceki arşiv en aşağıda yer alıyor.

abd, iran’a karşı bölgeye sevk edilecek unsurların, keşif amaçlı insanlı ve insansız hava araçları, 4 patriot bataryasından oluşan bir patriot taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve bir savaş uçağı filosundan oluştuğunu açıkladı.

ukrayna devlet başkanı zelenski tarafından göreve getirilen yeni ukrayna genelkurmay başkanı ruslan homçak, ukrayna'nın kırım'ı 2014'ten çok daha önce kaybettiğini söyledi

kuzey kıbrıs dışişleri bakanı özersay, "federal çözüm gerçekçi değil, masada iki devletli işbirliği modelleri olacak" dedi.

msb hulusi akar, "türkiye'nin nato ile ilişkileriyle alakalı kimsenin olumsuz bir şey söylemeye hakkı yok. bu konuda biz karargah çalışmalarından, tatbikatlara veya fiili görevlere olsun, afganistan'dan adriyatik'e kadar görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz" dedi.

'abd başkanı trump'ın iran'a karşı koymak için ortadoğu'ya uçak gemileri sevk etmesine ve 1500 ilave asker gönderilmesini onaylamasına' tepki gösteren iranlı general kurbani, basra körfezi'ne gönderilen abd savaş gemilerini gizli silahla imha edebileceklerini söyledi.

geçtiğimiz hafta 'doğu akdeniz'de sondaj çalışmalarını durdurmazsa yaptırım uygulayacaklarını' söyleyen yunanistan başbakanı çipras, yunanistan ve türkiye’nin ege’de yaşanabilecek bir ‘kaza’dan kaçınılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

abd başkanı trump'ın, suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi bazı ülkelere silah satışlarında kongre onayını "bypass" eden acil durum yetkisini kullanmaya karar verdiği bildirildi. böylece iki ülkeye 8 milyar dolar değerinde anlaşma için kongre onayı beklenmeyecek.

kazakistan eski cumhurbaşkanı nazarbayev, cumhurbaşkanı erdoğan'ın önerisi ve türk konseyine üye ülkelerin kabulüyle, "türk konseyi ömür boyu onursal başkanı" ilan edildi.

abd, yunanistan'ın dedeağaç kentine donanmaya ait bir gemi ile yaklaşık 700 araç, konteyner ve ekipman sevkiyatında bulundu. limandaki gemiden indirilen araçlar birliklere gönderilirken, araçların çokuluslu saber guardian-2019 tatbikatında kullanılacağı iddia ediliyor.

iran dışişleri bakanı zarif, körfez ülkelerine 'saldırmazlık paktı' teklifi götürdüklerini açıkladı. zarif, "iran üzerinde ekonomik veya askeri tüm savaş çabalarına karşı duracağız ve onlarla güçlü bir şekilde yüzleşeceğiz" şeklinde konuştu.

rusya savunma bakanı şoygu, "s400 konusunda türkiye'ye ilk teslimat haziran ayında yapılacak" dedi. daha önceki açıklamalara göre teslimatın bir ay önceye çekildiği görülüyor.

ırak'ın kuzeyindeki duhok’a bağlı amedi ilçesine türk hava kuvvetleri'ne bağlı helikopterlerden, pkk'lı teröristlerin teslim olmasına yönelik yazılı bildiri atıldı.

pakistan başbakanı imran han, partisinin temsilciler meclisi seçimlerini kazanması sebebiyle hindistan başbakanı narendra modi’yi telefonla arayarak tebrik etti.

ilk s-400'lerin haziran'da türkiye'ye teslim edileceğini belirten rusya savunma bakanı şoygu, "türkiye ile s-500'leride ortak üreteceğiz. tek bir s-500 bataryası bile tüm türkiye hava sahasını dış saldırılardan korumaya yeter." dedi. (rusen)

suudi arabistan kralı selman bin abdulaziz, katar emiri şeyh al sani'yi mekke'de düzenlenmesi planlanan olağanüstü kik zirvesi'ne davet etti.

abd temsilciler meclisi dışişleri komisyonu başkanı elliot engel, rusya’nın bölgedeki enerji rezervleri üzerindeki nüfuzunu azaltmak için abd’nin güney kıbrıs ve müttefiki israil ile işbirliği yapmak istediğini söyledi.

suriye’de esad rejiminin 3 hafta önce güneyine kara harekatı başlattığı idlib’de konuşlu muhalif grubun lideri fawaz hilal, ankara’nın bölgeyi daha büyük bir saldırıdan koruması gerektiğini söyledi.

ramazan bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen suriyelilerin, öncüpınar sınır kapısı'ndan geçişleri sürerken ülkesine gidenlerin sayısı 11 bini buldu.

eski başbakanlardan ahmet davutoğlu, "son zamanlarda dış politikadaki başarıları kendilerine mal edip suriye’deki başarısızlıklarını bize mal etmeye çalışanlar her şeyden önce büyük bir zafiyet içerisindedirler" dedi.

fransa'da, avrupa parlamentosu seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan aşırı sağcı ulusal birlik partisinin lideri le pen, cumhurbaşkanı macron'un ulusal meclisi feshetmesi ve yeniden seçim düzenlemesi gerektiğini söyledi.

dün akşam özel eğitimli komandolar ile başlayan geniş kapsamlı kara harekatı, topçu bataryaları, savaş uçakları, iha ve siha'lar tarafından destekleniyor. uzun bir süre sonra ilk kez tugay seviyesinde sınırın ırak tarafına düzenlenen operasyona pençe operasyonu adı verildi.

kktc'nin yeni başbakanı ersin tatar, türkiye'nin kıbrıs üzerinden kuşatılmaya çalışıldığını savunarak, "kıbrıs, türkiye için vazgeçilmez bir kaledir" dedi.

fransa dışişleri bakanı le drian, gazetecilerin fransa iç istihbarat birimi'ne ifadeye çağrılmasına ilişkin, "devlet işleyişinin bir parçasıdır." dedi. bazı gazeteciler, fransa'nın s. arabistan ve bae'ye sattığı silahların yemen’deki savaşta kullanıldığına dair haber yapmıştı.

ukrayna’nın yeni devlet başkanı vladimir zelenskiy, iki kez gürcistan devlet başkanı ve odessa valisi görevinde bulunan mihail saakaşvili’ye, selefi poroşenko’nun elinden aldığı ukrayna vatandaşlığını iade etti.

ırak cumhurbaşkanı salih ile cumhurbaşkanı erdoğan'ın bir araya gelerek ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler üzerine görüşme yapacağı bildirildi.

önceki arşiv: [20 - 24 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[20 - 24 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd başkanı donald trump, "çok tehlikeli" diye nitelendirdiği huawei meselesinin, abd-çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini söyledi.

ingiltere başbakanı theresa may yaptığı son dakika açıklamayla 7 haziran'da istifa edeceğini açıkladı.

gaziantep valisi davut gül, bayram için ülkesine dönen suriyelilerle ilgili olarak "gidenler yıl sonuna kadar orada kalabilirler. şu ana kadar 35 bin kişi gitme işlemini yapmak için randevu aldı" dedi.

kuveyt dışişleri bakan yardımcısı halid el-carullah, bölgede artan gerginliğin sonra erdirilmesi için abd ile iran arasında müzakerelerin başladığını belirtti.

hindistan'da başbakan narendra modi'nin hindistan halk partisi (bjp), ülkede 7 aşamada yapılan parlamento seçimlerinin galibi oldu.

rusya dışişleri sözcüsü zaharova, ülkesinin, türkiye ile yapılan idlib anlaşmasına tamamıyla bağlı olduğunu söyledi. zaharova, idlib'de 'teröristleri' vurmalarının anlaşmanın ihlali olmadığını söyledi ancak sivil katliamları ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

iran lideri hamaney, "nükleer anlaşma ilk yürürlüğe girdiğinde de çok fazla inancım yoktu. sayın cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı'na bu konuyu defalarca kez dile getirdim ve birçok konuda uyarılarda bulundum." dedi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, japonya imparatoru naruhito tarafından ülkenin en yüksek devlet nişanı olan "yükselen güneş nişanı yüce kordonu'na" layık görüldü.

ingiltere’nin avrupa bakanı sir alan duncan’ın ardından bu kez de dışişleri bakanlığı müsteşarı harriet baldwin, doğu akdeniz’de rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölge’nin tartışmalı olduğunu söyledi.

mısır dışişleri bakanı samih şükri, libya’da siyasi çözüm için girişimlerin sürdüğünü ve libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri emekli general halife hafter’i desteklediklerini söyledi.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde, ulusal birlik partisi (ubp) ve halkın partisinin koalisyon hükümeti kurulması için anlaşmaya varmasının ardından, ubp genel başkanı ersin tatar başbakanlık görevini devraldı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, "türkiye, suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre genişliğinde güvenli bir bölge kurulmasını talep etti. hala olumlu yanıt vermedik, 30 kilometre yapabileceğimizi sanmıyorum" dedi.

forza italya partisinin lideri ve ap seçimleri adayı silvio berlusconi, "belki de ab, türkiye'yi yeniden kazanmalı." dedi.

endonezya'da joko widodo'nun yeniden devlet başkanı seçilmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde bir protestocu yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

birleşmiş milletler libya özel temsilcisi gassan salame, başkent trablus'taki çatışmaların "uzun ve kanlı bir savaşın sadece başlangıcı" olduğunu söyledi.

amerikan cnbc kanalının internet sayfasında türkiye'nin 2 hafta içinde s-400'den vazgeçmemesi halinde ağır yaptırımlar geleceği belirtildi.

güney kıbrıs rum yönetimi, fransa’dan 'tek yanlı parselledikleri doğu akdeniz’de kendilerinden parsel kiralayan fransız total şirketine' koruma sağlamasını istedi.

abd, f-22 savaş jetlerinin alaska açıklarında rusya'ya ait 4 bombardıman (tu-95) ve iki savaş jetini (su-35) engellediğini açıkladı.

devlet dairelerine resminin asılmasını istemeyen ukrayna'nın yeni cumhurbaşkanı zelenskiy, "odanızın her köşesine cumhurbaşkanı resmi asmaktansa, çocuklarınızın resimlerini asın, her alacağınız karar öncesi, onların gözlerine bakın" dedi.

çoğunluğu muhaliflerin elindeki ulusal meclis'in yenilenmesi için erken seçim çağrısı yapan maduro, "son 5 yıldır meşruiyeti bulunmayan yegane yasama organını meşrulaştıracağız. ulusal meclis için erken seçime gidelim ve kimin halk desteğine sahip olduğunu görelim" diye konuştu.

endonezya’nın mevcut devlet başkanı joko widodo, devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 55,50’ini alarak yeniden başkan seçildi.

rusya savunma bakanlığı, uluslararası gözlem anlaşması uyarınca türkiye’nin rusya hava sahası üzerinde 4 gün boyunca gözlem uçuşları yapacağını açıkladı.

fox news’e konuşan abd başkanı trump, "nereleri işgal etmek istediğinin" sorulması üzerine "işgal istiyorum, eğer mecbur kalırsam, ekonomik olarak" dedi. trump çin için ise, "çin ben görevde olduğum sürece süper güç olamaz" ifadelerini kullandı.

suriye’de muhaliflerin denetimi altında bulunan idlib'e ve hama şehrinin kuzeyine yönelik operasyon yürüten şam yönetimi, bu bölgelerde 'tek taraflı ateşkes' ilan etti.

abd başkanı trump, iran'ı bir kez daha twitter'dan tehdit ederek, "eğer iran savaşmak istiyorsa, bu iran'ın resmen sonu olur.bir daha abd'yi asla tehdit etme!"ifadesini kullandı.

fransa'da başörtülü annelerin ilkokul çağındaki çocuklarının okul gezilerine eşlik etmesini yasaklayan yasa tasarısı, fransa senatosundan oy çoğunluğuyla onay aldı.

ırak'ın başkenti bağdat'taki yeşil bölge içerisinde yer alan abd büyükelçiliğine katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendiği bildirildi.

önceki arşiv: [15 - 19 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[15 - 19 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

14 mayıs akşamından bu yana yaşanan ve önemli gördüğüm askeri ve diplomatik gelişmeleri derledim.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü geng shuang bugünkü basın brifinginde 'çin'in bir ticaret savaşı istemediğini, ancak bundan da korkmadığını' belirterek "biri bu savaşı başlattıysa, sonuna kadar savaşırız" ifadelerini kullandı.

israil başbakanı netanyahu, arap-islam ülkeleriyle iran’a karşı 'aynı safta' yer aldıklarını vurgulayarak, 'iran'ın saldırganlığını püskürtme konusunda birlik içindeyiz' dedi.

rusya devlet başkanı vladimir putin'in dış politika yardımcısı yuri ushakov, s-400 füze savunma sistemlerinin türkiye'ye tesliminin ertelenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, teslimatı erteleneceği iddia edilen s-400'ler ile ilgili, “bu bitmiş bir anlaşmadır. bunu konuşmanın zamanı da değil.” dedi.

abd başkanı trump, "orta doğu'ya 120 bin asker göndereceğim haberleri yalan, gerekirse çok daha fazlasını yollayabilirim" dedi.

vermont senatörü ve 2020 başkan aday adayı demokrat bernie sanders, "nihayetsiz savaşlar arzu eden ulusal güvenlik danışmanı bolton'u durdurmalıyız" dedi.

ırak'ın moskova büyükelçisi aydar mansur hadi, ırak hükümetinin rusya’dan s-400 hava savunma sistemleri alınması yönünde karar aldığını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan ve rusya cumhurbaşkanı putin’in, suriye’nin kuzeybatısı için ortak çalışma grubu kurulması konusunda anlaştıkları açıklandı.

unıcef, suudi arabistan'ın başını çektiği koalisyon güçlerinin yemen'e başlattığı saldırlarda bu zamana kadar 7300 yemenli çocuğun öldürüldüğünü açıkladı.

venezuela'nın bm cenevre ofisi nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi valero, hükümet ve muhalefetin norveç'in ara buluculuğunda oslo'da iki görüşme gerçekleştirdiğini doğruladı.

güney kıbrıs ile fransa askeri işbirliğini artırma kararı aldı. rum savunma bakanı savvas angelides, adanın batısında yer alan baf kentindeki havaalanının askeri kısmı ile larnaka yakınlarındaki bir deniz üssünü fransız askerlerinin kullanımına açacaklarını duyurdu.

abd başkanı trump, abd'nin türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı.

abd'nin, 'türkiye'yi vergi avantajı sağladığı gelişmekte olan ülkeler listesinden çıkarması' kararı bugün yürürlüğe giriyor. mart ayında açıklanan karara gerekçe olarak türkiye'nin "ekonomik olarak yeterince gelişmiş olması" gösterilmişti.

ab öncülüğünde uluslararası temas grubu, caracas'taki üst düzey müzakerelerin bir parçası olarak devlet başkanı maduro ve muhalefet lideri juan guaido ile görüştü. temas grubu üyeleri: fransa, almanya, italya, ispanya, portekiz, isveç, ekvador, kosta rika, bolivya ve uruguay.

devlete ait önemli bilgileri sızdırdığı iddia edilen venezuela istihbarat servisi (sebın) eski başkanı general jesus alberto hernandez, caracas’ta bir otelde ölü halde bulundu.

ıkby hükümet sözcüsü sefin dizayi, musul’un sincar ilçesinde konuşlanan terör örgütü pkk’nın bölgede kaos çıkardığını belirterek, örgütün bir an önce sincar’ı terk etmesi gerektiğini yineledi.

ypg'nin, sdg saflarında tel rıfat'ta savaşmayı kabul etmeyen 500 arap'ın silahına el koyarak örgütten uzaklaştırdığı bildirildi.

suudi arabistan dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "iran’la bölgede savaş istemiyoruz ancak herhangi bir saldırıda tüm gücümüzle karşılık vermeye hazırız" denildi.

iran devrim muhafızları genel komutanı general hüseyin selami, bölgede abd'ye büyük bir yenilgi tattıracaklarını ifade ederek, “savaş peşinde değiliz ama savaştan da korkmuyoruz” dedi.

fas ordusu’nda kullanılmak üzere geçen yıl açılan taarruz helikopteri ihalesi’ni boeing’in ah-64 modeli kazandı. ihalede ah-64 ile birlikte tusaş t129 atak yarışmıştı.

başbakan sebastian kurz’un koalisyon hükümetini sürdürmeme kararını açıklamasının ardından avusturya erken seçim sürecine girdi. cumhurbaşkanı van der bellen erken seçimin eylül ayında yapılacağını açıkladı.

iran hükümeti, ihracattan elde edilen 30 milyar doları ülke dışında tutan iş adamlarını yargı erkine havale edeceğini açıkladı.

sudan'da askeri geçiş konseyi, 72 saatlik aranın ardından yarın muhalefetle görüşmelere devam edileceğini açıkladı.

önceki arşiv: [10 - 14 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

türkiye'nin libya'ya hafter'e karşı kirpi 2 göndermesi

kirpilerle birlikte birçok orta seviye askeri mühimmat da gönderilmiş.
  • /
  • 18

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

ortodoks mezhebinin yayıldığı, ekümenlik(evrensellik) iddiasında bulunan fener rum patrikhanesi ile en fazla ortodoks cemaate sahip moskova kilisesi arasındaki rekabetin/çatışmanın önemli bir parçasıdır ukrayna kilisesi'nin durumu.

ruslar komünizmden sonra ortodoksluğu da yayılmacı politikaları için kullanabilirler. bu doğrultuda en kalabalık cemaatlerden olmalarını sağlayan ve ukrayna'ya rusçuluk aşılayan, ukrayna milliyetçiliğini körelten; ukrayna'daki 40 milyonluk ortodoks cemaatini kaybetmek istemezler diye düşünüyorum.

rum patrikhanesi ise geçtiğimiz günlerde 2 rus diplomatın sınır dışı edildiği rus-yunan çatışmasının yanı sıra ekümenlik iddiası çerçevesinde bu bağımsızlığı destekliyor olabilir.

her ne olursa olsun ankara kesinlikle bu olayların dışında değildir ve ruslar bu konuda (daha önce olduğu gibi) ankara'nın arabuluculuğuna başvurabilirler. idlib pazarlıkları da masada varken bu durum elimizi güçlendirebilir.

günümüzde her ne kadar ortodokslar otorite olarak kendi milli kiliselerini görüyor olsalar da istanbul-moskova çatışması kabul gören 2 evrensel kilise olmalarından dolayı devam edeceğe benziyor. ayrıca bu kilise hakimiyetleri rusya'nın slav ırkı ülkeleri ve diğer ortodoks ülkelerde yayılması için eşsiz bir fırsat sunuyor.

bu fırsatın önündeki en büyük engel ise fener rum patrikhanesi olarak karşımıza çıkıyor. rum patrikhanesi'nin yunanistan, abd ve türkiye gibi ülkelerin etkisi altında olduğu iddia ediliyor.


ortodoksluğun yaygın olduğu ülkeler


ortodoks nüfusun olduğu ülkelerde hangi kilise daha etkin? gri renk o ülkenin kendi kilisesini gösteriyor.

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde?

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde? (2016 sayıştay raporu)

tcmb sermayesi a, b, c, d olarak 4 hisseye bölünmüştür.

a hisse sınıfı hazine'ye aittir ve bu oran %51'in altında olamaz.

b hisse sınıfı milli bankalara aittir (bankanın
yurtdışı ortağı olması milli banka olmasını etkilemez).

c hisse sınıfı yabancıların sahip olduğu hisse sınıfıdır ve hazine'dedir.

d hisse sınıfı hisse senetleri ise türk ticaret kuruluşları ile ve türk vatandaşı olan gerçek ve tüzel kişilerin elindedir.

yabancıların sahip olabilecekleri en çok hisse de yine yasa maddesine göre 15.000 hisseyi yani toplam içinde yüzde 6'yı geçemiyor.

mahfi eğilmez'in aşağıdaki linkteki yazısından çıkardığım özettir. detaylı okumak ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için:
http://www.mahfiegilmez.com/2017/12/bir-sehir-efsanesi-merkez-bankasnn.html?m=1

türk tarihinin zafer ayı ağustos

ağustos ayı şanlı tarihimizde kazandığımız zaferlerle farklı bir yer ediniyor. ağustos ayında kazandığımız zaferler:
1. malazgirt meydan muharebesi, 26 ağustos 1071
2. mercidabık zaferi, 24 ağustos 1516
3. belgrad’ın fethi, 29 ağustos 1521
4. mohaç zaferi, 29 ağustos 1526
5. sakarya meydan savaşı, 23 ağustos 1921
6. büyük taarruz, 26-30 ağustos 1922
tüm zaferlerimiz kutlu olsun. büyük türk liderlerinin her birinden allah razı olsun. tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

tanap ve bağlantı hatlarının haritası

turuncu: trans anadolu hattı (tanap)
mavi: trans adriyatik hattı (tap)
yeşil: bakü-tiflis-ceyhan hattı (btc)
sarı ve kahverengi: güney kafkasya doğalgaz hatları


daha büyük görsel:https://www07.abb.com/images/librariesprovider94/reference/tanap-pipelines.jpg?sfvrsn=1

fırat ve dicle nehirleri üzerindeki baraj ve su dağıtım noktalarısuriye'deki bu kaynakların ypg/pkk'nın kontorlünde olması esad ve ypg/pkk anlaşması açısından önemli.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

evanjelizm

hıristiyan siyonist olarak tabir edebileceğimiz bir hıristiyan meshebidir, hz. isanın dirilişinin bir şarta bağlı olduğuna inanırlar bu şart siyonizmin emeli olan arz-ı mev'ud topraklarının yahudi siyonist devleti himayesine geçmesi ve kudüs'te süleyman mabedinin inşa edilmesidir.
kendilerine hizmet ettirmek amacıyla bu meshebi oluşturan kişilerin kimler oldukları aşikardır..

bugünde özellikle amerika'da evanjelistlerin etkisi ve gücü çok fazla olmakla birlikte ellerinde bulundurdukları inanılmaz para gücü sayesinde üstün seçim kampanyaları, algı operasyonları, manipüle gibi faaliyetlerle amerikan yönetimini evanjelistleştirmişlerdir. amerikan yönetiminin son dönemlerdeki kudüs tutumu ve kararları bu inancı destekler niteliktedir.

edit: eski amerikan başkanı john f. kennedy suikastının nedeninin kennedy'nin evanjelizm ve siyonizm karşıtı olması ve fed'i yahudilerin elinden kurtarmak istemesi olduğu söylenir.

taliban

afganistan ve pakistan talibanı olarak ikiye bölünen gruptur. şu anki lideri molla hibatullah akhunzada'dır.

günümüzde afgan talibanı, afganistan içerisinde dünyadaki diğer terör örgütlerine nazaran oldukça iyi bir hakimiyet alanına sahiptir. gündemdeki konulardan biri de barış görüşmeleridir, ona da değinelim.

sahası asya olan biri olarak diyorum ki, barış görüşmelerine "resmi" olarak dokunmayacak gruptur. resmi vurgusu şundan ötürüdür, barış görüşmeleri hep yapılır ama taliban adına giden adamlar resmi olarak temsil etmeden gider. siz de "acaba anlaşacaklar mı?" diye beklemeye başlarsınız. sonra taliban onlar resmi yetkililerimiz değil deyip başından atar.

ayrıca, afgan talibanı'nın hakimiyet ve aldığı destek bakımından analiz edersek, zaten örgütün en ufak bir tavizi dahi kabul etmeyeceği açıktır. ek olarak da, abd taliban'ın kesin olarak vurguladığı maddeyi asla gerçekleştirmeyecektir. bu da abd ve koalisyon askerlerinin tamamen ülkeden çekilmesidir. kısacası, istedikleri kadar görüşsünler hiçbir şey olmayacaktır. birde, afgan hükümeti "politik bir parti olmalarını öneriyoruz" demişti. hakimiyet alanı yüksek ve halk desteği alan bir örgütten bunu istemek hayalciliktir. örgütü zayıflatmadan masaya oturtmak bana göre en büyük hatadır, biz bunu taliban'da gördük. militanlar bir örgütten ziyade sanki yönetim kendi ellerindeymiş gibi masaya oturuyorlar. zaten sahayı takip ederken, açıklamalarda şunu hep görüyorum ve haber yazarken de vurgularım, kendileri için direk "afganistan islam emirliği" derler. işte durum bu kadar vahim.

bu tarz haberler oyalamadan başka bir şey değildir. afganistan'da sorun masada değil sahada çözülür. fakat afgan ordusu, polisi ve istihbaratı 17 yıldır eğitilmeleri üzerine olağanüstü yeteneğe (!) sahip oldukları için sahada bir zafere de uzak ihtimal olarak bakılmalıdır.

2018 başından beri rapor yazıyorum ve her ay fix bir barış görüşmesi gündemi oluyor, ben dahi yazmayı bıraktım, bunlarda artık hobi haline geldi. haberlerde görürseniz umursamayın.

usame bin ladin

azzam'la başladığı yolda, anlaşmazlıklarla devam edip kendi başına arap savaşçıları afganistan'da eğiterek yükselen isimdir. azzam'ın ölümü sonrası mısırlıların (bkz:eymen el-zevahiri) etkisi altına girmiştir. kaynaklara göre, azzam'ın ölmeden önce mısırlılarla olan yakınlığından rahatsız olduğu dile getirilmiştir.

şunu da belirtmek gerekir ki, ladin ve zevahiri arasında da zıtlıklar vardı. en bilineni, terörizm araştırmacıların en iyi bildiği yakın düşman-uzak düşman kavramları üzerinde zıtlık yaşamalarıdır. ladin uzak düşman kavramı (bkz:11 eylül saldırıları) ile kısa dönemli saldırılar planlarken, zevahiri yakın düşman kavramı (bkz:bulunduğu ülkedeki rejimine karşıt eylemlerde bulunmak) ile uzun dönemli saldırılar planlamıştır. sadece el-kaide içerisinde değil, diğer gruplar içerisinde de bu iki kavram vardır. genelde, terör araştırmaları içerisindeki analizlerde terör örgütü liderlerini ayırt ederken önemli bir faktördür.

kendisi cihada finans bağlamında oldukça katkıda bulunmuştur ancak askeri anlamda eski terör örgütü üyelerinin de ifadelerine bakacak olursak oldukça zayıftır.

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

Toplam entry sayısı: 350

rusya, abd ve çin'in silah sattığı ülkelerin haritası

sıprı raporlarına göre hazırlanan haritada abd, rusya ve çin'in hangi ülkelere silah sattığı gösterilmiş.

olayı size şöyle özetleyeyim:
- abd, avrupa ülkelerine daha fazla silah satıyor.
- rusya orta asya ülkelerinde hakimiyetini gösteriyor. - türkiye en fazla silahı abd'den ithal ediyor.

benim dikkati çektiği için ayrıca yazayım. hindistan abd ve rusya’dan, pakistan ise abd, rusya ve çin’den silah alıyor. muhtemelen bu halklarının geçmişi ortak olan iki ülke arasında keşmir gibi bir sorun çözümsüz bırakılmasa silah alımları yüzde 80 düşer.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

tayyar arı - geçmişten günümüze orta doğu: siyaset, savaş ve diplomasi

hepimizin yaşadığımız coğrafyayı daha iyi bilmek, osmanlı'dan sonra bu coğrafyada kurulan devletlerin geçmişlerini öğrenmek öncelikli görevleri arasında olmalı. bir de ortadoğu'ya meraklıysanız tam da size göre diyebilirim. şahsen ben çok keyif alarak okudum ve birçok şey öğrendim.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

iktisatçı mahfi eğilmez'in twitter'da yapısal reformlar olmazsa ne olur deyip paylaştığı grafik. benim gibi ekonomiden pek anlamayan kişiler için az da olsa bilgilendirici.

kuşak ve yol projesi

çin'in devlet başkanı jinping'in 2013 yılında başlattığı, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan yol. toplamda 70 ülkenin projeye dahil edildiği biliniyor.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

türkiye'nin dış politikada alternatifleri olduğunu gösteren, trump'ın ekonomik tehdidinin etkisinin en aza inmesine neden olan olay.

daha bunun şangay 6'lısı, brıcs ve kafkasya ayakları da var.

ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

van'ın ulupamir köyünde yaşayan kırgız türkü türkiye vatandaşları ilk kez türk silahlı kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladı. bilenler vardır, ulupamir bölgede kırgız türklerinin yaşadığı en büyük köy.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

filipinler'de müslüman bölgesine özerklik

geçmişte obama'ya sürekli küfürler eden filipinler devlet başkanı duterte'nin ülkenin güneyinde müslümanların çoğunlukta yaşadığı mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerklik tanıyan yasayı bugün imzalaması bekleniyor. yeni yasayla bangsamoro'da bölgesel parlamento kurulacak ve bölgede şer'i mahkemeler oluşturulacak.

bangsamoro temel yasası tasarısı müslüman direnişçiler tarafından 17 temmuz'da hükümete sunulmuştu.

duterte çok ilginç bir adam. herkes onu moro islami kurtuluş cephesi'yle son görüşme yapabilecek lider olarak düşünüyordu, o görüştü ve şimdi müslümanlara çeşitli haklar veriyor. aynı zamanda rusya ile sıkı ilişkileri olan, kendi ifadelerine göre abd karşıtı bir lider. gerçekten çok ilginç. söylemeden de geçmeyelim.

not: moro islami cephesi'yle hükümet arasındaki görüşmelerde dolaylı olarak türk yardım derneği ihh'lı yetkililerde yer almıştı.

mülteci & sığınmacı sorunu

rusya'nın suriyeli mültecilerin ülkesine dönmesi için çeşitli çalışmaları var. hatta bu konuda en fazla mülteci bulunan türkiye, lübnan ve ürdün'deki yetkililerle görüşülüyor.

tamamen savaş sona erse ne kadar suriyeli geri döner o da ayrı bir tartışma konusu.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

gayri resmi orta asya haritası

redditte karşıma çıkan türkistan, mançurya şeklinde bölgelere ayrılmış gayri resmi orta asya haritası.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ekonomik olarak uygulanan yaptırımlar ülkenin sıkıntılı durumunu daha da derinleştirsede diplomatik yollarla halk diliyle 'kısada kısas' yoluyla cevap vermek yeterli. önür türlü sonuçsuz kalacağı için incirlik kapatılsın tribine girmeye gerek yok.
Henüz takip ettiği biri yok.