polpot

Durum: 364 - 0 - 0 - 0 - 08.11.2019 19:47

Puan: 5496 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

her cani başını yastığa koyar.
  • /
  • 19

[3 - 8 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

yemende başkent sana ve çevresini kontrol eden husiler, ülkede 2015'ten beri devam eden çatışmalarda suud ve bae için savaşan 4 bin 253 sudanlı askerin öldüğünü açıkladı.

hizbullah lideri nasrallah, "lübnan hükümeti işlemez ve memurların maaşlarını ödeyemez duruma gelse bile hizbullah üyelerinin maaşlarını ödeyebilecek güçtedir." dedi.

israil'in talebi üzerine rusya, israil'in düşmanlarına (iran) bazı silahların satışını durdurdu. karşılığında ise israil, ukrayna ile yapılan silah anlaşmalarını fesh etti. [toı]

çin 3 boyutlu görüntü alabilecek yer gözlem uydusu gaofen-7'yi uzaya gönderdi. bir metre altı hassasiyette yüksek çözünürlük sağlayacak olan uydu, 3 boyutlu veri sunarak; yer gözlem, haritalama, şehir ve kırsal alanların inşası gibi araştırma alanlarında kullanılacak.

rusya savunma bakanlığı, suriye'den ırak'a geçerken amerikan konvoyunun saldırıya uğradığını, herhangi bir kayıp veya yaralanma olmadığı ve saldırıyı gerçekleştiren kişilerin 'tsk destekli' suriye milli ordusu personelleri olduğunu iddia etti.

içişleri bakanı süleyman soylu, türkiye'nin elindeki ışid üyelerinin (avrupa ülkeleri dahil) 'vatandaşlıktan çıkarılsalar da' ülkelerine geri gönderileceklerini söyledi.

yunanistan ve güney kıbrıs'ın güneyinden geçerek suriye havasına giren amerikan b-52 bombardıman uçağı, rusya'nın lazkiye'deki hmeymim hava üssünün yakınlarında uçtu.

pakistan'da muhalefetin hükümete istifa etmesi için verdiği sürenin dolmasına 24 saat kaldı. 29 ekim'de karaçi'den başlayan ve 3 gün önce başkent islamabad'a ulaşan gösterilerde seçimlerdeki usülsüzlük iddiaları, yükselen fiyatlar ve kredi anlaşmaları protesto ediliyor.

pakistan başbakanı khan, türk karadeniz elektrik üretim a.ş. (karkey) ile pakistan arasındaki 1,2 milyar dolarlık tazminat davasının cumhurbaşkanı erdoğan'ın desteğiyle çözüldüğünü bildirdi.

abd hazine bakanlığı, 'tahran'daki amerikan konsolosluğunun işgalinin 40. yılında' dini lider hamaney'in oğlu mucteba hamaney, yargı erki başkanı ibrahim reisi ve genelkurmay başkanı bakiri dahil 9 üst düzey iranlı yetkiliye yaptırım uyguladı.

rusya, abd'nin teröre destek veren ülkeler listesinde yer alan sudan'a uygulanan tek taraflı yaptırımların kalkması çağrısında bulundu. sudan'da devrik lider beşir'in ardından yeni hükümet, abd ile yaptırımların kaldırılması konusunda görüştüklerini açıklamıştı.

italyan enı ve fransız total konsorsiyumu, doğu akdeniz'de 7. parseldeki tartışmalı sondaj faaliyetlerinden türkiye'nin itirazları üzerine çekildi.

abd, 190'dan fazla ülkenin imzaladığı paris iklim anlaşması'ndan ayrılmak için resmi başvuruyu yaptı. 2017 yılında anlaşmadan abd'yi çekeceğini söyleyen trump, anlaşmanın amerikan ekonomisinde 3 trilyon dolar ve 6,5 milyon istihdam kaybına yol açacağını iddia etmişti.

afganistan, abd-taliban arasında başlayacağı öngörülen barış görüşmelerine katılmak istiyor. trump, abd ile taliban arasında devam eden barış müzakerelerini, 5 eylül'de taliban'ın amerikan askerlerine saldırması sonrası
sonlandırmış, taliban ile görüşmelere rusya başlamıştı.

cumhurbaşkanı erdoğan, 'abd ve rusya ile imzalanan anlaşmalara rağmen ypg tel tıfat ve menbiç’ten çekilmedi. bizi 'çıkarttık' laflarıyla aldatamazlar, münbiç'te, tel rıfat'ta, resulayn'ın doğusunda hala var.' dedi.
rusya dışişleri bakan yardımcısı mihail bogdanov, türkiye ile suriye'nin devlet temsilcilerinin soçi'de bir araya gelmeleri ihtimalinin değerlendirilmekte olduğunu söyledi.

avrupa parlamentosunun yeni türkiye raportörü amor, "türkiye, ab ve üye ülkeler için çok önemli bir ülke. taraflar arasında ciddi anlamda bir güven zedelenmesi oldu. tekrar güveni inşa etmemiz gerekiyor." dedi.

dışişleri bakan yardımcısı yavuz selim kıran, bm raporuna göre barış pınarı harekatı sonrasında sadece birkaç günde suriye'de yerlerinden edilmiş 100 bine yakın insanın güvenle tekrar evlerine döndüğünü söyledi.

nato genel sekreteri jens stoltenberg, kuzey makedonya'nın 1-2 ay içerisinde, ukrayna’nın da en yakın zamanda nato'ya katılacağını söyledi.

macaristan dışişleri bakanı szijjarto, alman muhabirin sorusuna, "türkiye hakkında konuşurken onun bir nato üyesi olduğunu unutmayalım. sizin farklı çabalar içinde olduğunuzu anlıyorum ama türkiye, nato'nun ikinci büyük askeri gücü ve müttefikimiz" şeklinde cevap verdi.

ıkby başkanı neçirvan barzani, türkiye'nin suriyeli kürtlerle değil, pkk ile sorunu olduğunu söyledi.
mısır, yunanistan ve gkry savunma bakanları, atina'da doğu akdeniz ve çevresindeki bölgesel konuların konuşulduğu üçlü zirve sonrası 'birlik' mesajı verdi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, çin'i uygurlara yapılan 'baskılara' son vermeye çağırdı.

yemen ile bae destekli ayrılıkçı güney geçiş konseyi (ggk) arasında riyad anlaşması imzalandı. ggk'ye bağlı askeri birlikler kontrol ettikleri aden, ebyen ve şebve şehirlerini terk edecek. tüm askeri birlikler 60 gün içinde savunma bakanlığı bünyesinde birleşecek.

ırak başbakanı abdulmehdi, şu ana kadar 254 kişinin öldüğü gösterileri sürdüren eylemcilerin tüm taleplerinin meşru olduğunu ancak hükümetin istifası halinde sorunların daha da derinleşebileceğini söyleyerek, 'istifa etmeyeceğini' açıkladı.

t.c. merkez bankası, dünya altın konseyi verilerine göre bu yılın 3. çeyreğinde 71.4 tonla dünyanın en çok altın alan merkez bankası oldu. toplam altın rezervi 385.5 tona yükselen türkiye, dünyada en çok altın rezervi olan 12. ülke konumunda.

şili'de yüzbinlerce kişinin katıldığı ülke tarihinin en büyük gösterileri üçüncü haftasına girerken devlet başkanı sebastian pinera istifa etmeyeceğini açıkladı.

erivan ziyaretinde 'ermeni soykırımını' ve 'pontus rum soykırımını' andıklarını söyleyen yunanistan cumhurbaşkanı pavlopulos, türkiye'nin er ya da geç geçmişiyle barışıp özür dilemesi gerektiğini söyledi.

kazakistan ile türkiye arasında bu yılın ocak-ağustos dönemindeki ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artarak (782 milyon dolar) 2 milyar 11 milyon dolar oldu.

ırak'ta devam eden gösterilerin ekonomiye etkisinin 6 milyar doları aştığı bildirildi.

avrupa komisyonu, 'türkiye’den avrupa'ya olan sığınmacı göçünü engellemek' için 50 milyon euro'luk kaynak hazırladığını duyurdu.

sdg elebaşı mazlum kobani, "esad'ın teklifi (sdg suriye ordusuna katılması) kabul edilemez. bizim 100.000 askerimiz var. suriye ordusu sdg'ye katılsın." dedi.

abd başkanı trump, cumhurbaşkanı erdoğan ile “çok iyi bir görüşme” yaptıklarını, bağdadi'nin eşi, yakınları ve kaçan teröristlerin yakalandığını öğrendiğini ve 13 kasım'da erdoğan'la görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

almanya dışişleri bakanı heiko maas, türkiye’yi nato’dan dışlayıp rusya veya çin’in kucağına itmenin stratejik açıdan yanlış olduğunu belirtti.

israil dışişleri bakan yardımcısı hotovely, suriye’deki kürtlere farklı kanallardan insani yardım ulaştırdıklarını ve her türlü destek sağlayacaklarını belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, 11 kasım'ın 'milli ağaçlandırma günü ????' olarak kutlanacağını duyurdu.

pakistan ve hindistan'ın son bir yılda anlaştığı tek konu kartarpur koridoru, 9 kasım'da törenle açılacak. 4,5 km'lik koridor dünyanın en büyük sih tapınağı olacak olan kutsal gurdvara darbar sahib tapınağına gidiyor. hintli sih hacılar pakistan'daki tapınağa vizesiz girecek.

çin ticaret bakanlığı, abd ile aralarındaki mevcut tarifeleri 'ticaret anlaşmasında ilerleme kaydedildikçe' karşılıklı olarak kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron, nato'nun beyin ölümü yaşadığını söyledi ve nato ülkeleri arasında koordinasyon bulunmadığını söyledi.

kuzey kore dışişleri, kuzey kore'nin balistik olmayan füze denemesini 'balistik füze denemesi' olarak niteleyen japonya başbakanı abe şinzo'nun "ahmak" olduğunu ve pyongyang'a ayak basmaması gerektiğini ifade etti.

cumhurbaşkanı erdoğan, suriyeli sığınmacılar ile ilgili, "misafirlerimize ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz.
tabii bu da bir yere kadar. kapıları açtığımızda nereye gidecekler malumdur.ama macaristan'a uğramadan giderler, bunu zaten onlar da biliyor." dedi.

pentagon sözcüsü hoffman, suriye’nin kuzeydoğusundaki kürt silahlı oluşumların (ypg) tampon bölgeden çekildiğini doğrulayamayacaklarını belirtti.

bolivya'da sağcı muhalifler, başkan morales'in partisine bağlı bir kadın belediye başkanını kaçırdı. muhalifler, yalın ayak gezdirilen belediye başkanının zorla saçlarını kesip üzerine kırmızı boya döktükten sonra istifa mektubu imzalattırdı.

iran genelkurmay başkanı bakıri, bir süredir kitlesel gösterilere sahne olan ırak ile lübnan'da, abd ve israil'in kendilerine bağlı yönetimleri iktidara getirmek için komplo kurduğunu söyledi.

pkk yandaşları, rusya ile üçüncü devriyeyi (kamışlı-malikiye) gerçekleştiren türk zırhlılarına yine taşla saldırdı.
almanya, fransa, ingiltere ve türkiye arasında suriye için yapılacak dörtlü zirve 3-4 aralık'ta londra'daki nato toplantısında gerçekleşecek.

uluslararası af örgütü, ırak'ta hükümet karşıtı gösteriler sırasında eylemcilerin ölümüne yol açan gaz bombalarının bir kısmının iran yapımı olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

cumhurbaşkanı erdoğan, macaristan dönüşü uçakta gazetecilerin "barış pınarı harekâtı devam edecek mi?" sorusuna "kesinlikle" diyerek cevap verdi.

diyarbakır, bingöl ve muş illerinde tamamı profesyonel askerlerden oluşan 179 tim ile kıran-5 operasyonu başladı.

içişleri bakanı soylu, 'pazartesi gününden itibaren ne yaparlarsa yapsınlar ışid'lileri ülkelerine iade edeceğiz. vatandaşlıktan çıkarmış olsalar da geri göndereceğiz.' dedi.

macaristan başbakanı orban, ''türkiye olmadan macaristan ve avrupa'ya yönelen milyonluk göç dalgası durdurulamaz.'' dedi.

[27 ekim - 2 kasım ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

nato’da gazetecilerin sorularını cevaplayan bakan akar "saat konusunda da ruslarla anlaştık, 150 saat dedik. 29 ekim saat 18.00'de bitiyor. o zamana kadar olayları yakınen takip ediyoruz. ondan sonraki durumu tekrar değerlendirip gereğini yapacağız." dedi.

georgetown siyaset ve kamu hizmeti enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre abd'de katılımcıların yüzde 67’si siyasi, etnik ve sınıf ayrılıklarının daha da derinleştiğini vurgulayıp “abd iç savaşın eşiğinde” dedi.

en az 30 bin suriyelinin, türk ordusunun kontrolündeki barış pınarı harekâtı bölgesine döndüğü açıklandı.

rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, abd'nin suriye'deki petrol yataklarını koruma bahanesiyle silah kontrolüyle elinde tutmasının meşru olmadığını belirterek, "bu basit bir söylemle uluslararası devlet haydutluğudur" dedi.

alman mevkidaşı maas ile görüşmesinin ardından konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, 'almanya öncelikle kendi içinde anlaşsın. farklı görüşler olduğunu görüyoruz. bu saatten sonra çok gerçekçi bulmuyoruz. samimi çaba sarf ettik. abd'nin samimi olmadığını sahada gördük." dedi.

türk ordusu, harekat bölgesinde saldırılar düzenleyen resulayn çevresindeki rejim ve ypg hedeflerini havadan ve karadan vurdu. yerel kaynaklar 30'dan fazla rejim milisinin ve ypg'li teröristin öldüğünü, birçok zırhlı araç ve tankın da imha edildiğini belirtiyor.

ırak'ta gösterilerde ölü sayısı 63'e yükselirken, bağdat hükümeti, suudi arabistan'ın al-arabiya ve alhadath isimli iki televizyonunun ırak'ta çalışma izinlerini durdurma kararı aldı.

ırak’ta şii dini lider sadr’a bağlı, meclisin en büyük grubu sairun koalisyonu, muhalefete geçtiğini ve göstericilerin talepleri yerine getirilene kadar tüm grup milletvekillerinin mecliste oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

şili devlet başkanı pinera, 'ülke tarihinin en büyük protesto gösterilerini bastırmak için' halkın taleplerini karşılayacak yeni bir kabine kurmak için bütün bakanların istifasını istediğini açıkladı.

pakistan ordu sözcüsü asıf gafur, son 8 ayda keşmir'i ikiye bölen kontrol hattı'nda 60 hint askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

trump, “türkiye o bölgede binlerce insanını kaybetti. güvenli bölge lazımdı ve yardımcı olduğuma sevindim. ama biz orada olmayacağız.” dedi.

latin amerika ülkeleri arasında en yüksek cinayet oranına sahip el salvador'da 'osmanlı torunu' devlet başkanı nayib bukele, 25 ekim cuma gününün ülke genelinde cinayetsiz geçmesini 'tanrı'ya şükür' ifadesiyle duyurdu.

arjantin'de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini ana muhalefetteki merkez solun adayı alberto fernandez kazandı. oyların yüzde 48'ini alan fernandez, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazanırken, başbakan macri'nin partisi ise yüzde 40,7 oy oranında kaldı.

türk ordusu tarafından tutuklanıp ıraklı güvenlik güçlerine teslim edilen bağdadi’nin baş danışmanlarından ismail el-etawi, ışid lideri el-bağdadi’nin konumunun saptanmasında en büyük rol oynayan isimlerden birisi oldu. [reuters]

cumhurbaşkanı berhem salih, abd'nin müttefiklerinin başkan trump döneminde abd'nin güvenirliği konusunda büyük şüphe duyduğunu söyledi.

pakistan başbakanı han, 29 ekim cumhuriyet bayramı mesajı: bu tarihi gün, türk milletinin sömürge güçlerine karşı cesaretini ve ardından gelişme ve refah yolunda ilerleyişini sembolize ediyor. türklerin yiğit duruşu dünya çapında milyonlarca insana ilham verdi. çok yaşa türkiye!

ermenistan dışişleri bakanı zohrab mnatsakanyan, mevkidaşı çavuşoğlu'nun pkk bünyesinde ermenilerin bulunduğu ve dağlık karabağ konusunda azerbaycan'ı destekleyecekleri yönündeki açıklamalarını ermenistan için tehdit olarak niteledi.

soçi mutabakatı kapsamında ypg'ye verilen 150 saatlik sürenin bitimine 24 saat kalmasına rağmen, teröristlerin hâlâ türkiye sınırından 30 km geriye çekilmediği bildiriliyor.

abd genelkurmay başkanı milley, bağdadi'nin öldürüldüğü operasyon ile ilgili, "ypg-sdf yetkililerinin (mazlum kobani) “ortak operasyon” derken neden bahsettiğini bilmiyorum" dedi.

putin'in suriye özel temsilcisi lavrentyev, suriye’nin kuzeyindeki sdg'nin türkiye sınırındaki bölgeyi vaktinde terk edeceğini umduğunu dile getirdi.

taliban'ın afganistan'ın cüzcan vilayetinde düzenlediği saldırıda 20 güvenlik görevlisi ve bir sivil hayatını kaybetti.

protesto gösterilerinin devam ettiği lübnan'da sünni blok içerisindeki başbakan saad hariri, "çıkmaza saplandım, istifamı sunacağım" dedi.

hizbullah, iktidar boşluğu olmaması için başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanının istifa etmemesi gerektiğini açıklamıştı.

ırak'ta hükümetin ortağı şii dini lider sadr, başbakan adil abdülmehdi'ye karşı, hükümeti düşürmek için ülkenin etkili siyasetçilerinden hadi al-amiri'yle işbirliği yapacağını söyledi.

milli savunma bakanı akar, "kısa zamanda rusya ile ortak devriyeler başlayacak. abd ve rusya ile görüşmeler açık ve net ilerliyor, sorun yok, ilerliyoruz” dedi.

ukrayna ordusu ve rusya destekli ayrılıkçılar, ülkenin doğusundaki lugansk bölgesinin zolote şehrinde bulunan silahlı güçlerini geri çekmeye başladı. çekilme, rusya ve ukrayna liderlerinin kasım ayındaki görüşmesi öncesi ateşkes için önemli bir adım olarak görülüyor.

rusya, güvenli bölgede rejime bağlı güçlerin türkiye sınırında 84 kontrol noktası kurduğunu, 68 ypg birliği dahil 34 bin sdg'linin sınırdan 3.000’den fazla silahla çekildiğini açıkladı.

abd temsilciler meclisi, 405'e 11 oyla 'soykırım' tasarısını kabul etti. kararın yasalaşması için senato'dan geçmesi ve ardından başkan trump'ın imzalamadı gerekiyor.

dışişleri bakanı çavuşoğlu'nun abd'nin 'soykırım' tasarısı kararına yönelik açıklaması: barış pınarı harekatı’yla büyük oyunu bozduk. projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar.

abd temsilciler meclisi, "türkiye’nin barış pınarı harekâtı'nı gerçekleştirmesi nedeniyle ağır yaptırımlar uygulanmasını öneren" tasarıyı 403'e 16 oyla onayladı.

abd'de başkanlık seçimi aday adaylarından senatör bernie sanders, gazze halkıyla ilişkilerini düzeltene kadar israil'e yapılan yıllık yardımların durdurulması gerektiğini, yıllık israil'e ödenen 3.8 milyar doların bir bölümünün gazzelilere verilmesi gerektiğini söyledi.

demokrat parti'nin kadın vekillerinden ılhan omar, abd'nin ermeni tasarısına çekimser oy vererek "soykırımın tanınması, siyasi bir mücadelede sopa olarak kullanılmamalıdır" dedi.

ırak’ta sadr hareketi lideri mukteda es-sadr, ülkenin güneyindeki necef ilinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere katılırken, meclisin başbakan adil abdulmehdi'ye olan güvenoyunu çekmesi çağrısında bulundu.

pentagon ile üretici firma lockheed martin arasında varılan anlaşmayla f-35’lerin fiyatı yüzde 12.7 oranında düşürüldü. savaş uçağının en yaygın kullanılan f-35a modelinin fiyatı 2020 yılında 82.4 milyon dolar, 2021'de ise 79.17 milyon dolar olarak belirlendi.

cumhurbaşkanlığı kararnamesi’ne göre japonya'nın osaka kentinde açılması planlanan başkonsolosluk kararı iptal edilerek, bunun yerine nagoya kentinde başkonsolosluk açılmasına karar verildi.

iskandinav konseyi çevre ödülü'nü reddeden iklim aktivisti greta thunberg, "iklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok, ödüle ihtiyacı yok. ihtiyacımız olan siyasetçilerin ve iktidardakilerin bilime kulak vermeleri" dedi.

isviçre’nin cenevre kentindeki cumhuriyet bayramı resepsiyonuna katılan rusya dışişleri bakanı lavrov, kurtuluş savaşı sırasında ülkesinin sunduğu desteği hatırlamaya devam ettiği için türk halkına minnettar olduklarını belirtti.

sputnik’e konuşan milli savunma bakanı hulusi akar, rusya ile işbirliğinin gayet güzel devam ettiğini belirterek, "bazı sorunlarımız olmakla beraber, bunlar çözülemeyecek şeyler değil, önümüzdeki günlerde bunları da çözeceğiz" dedi.

milli savunma bakanı akar, "rusya ile olan heyetlerarası askeri görüşmelerimiz biraz önce tamamlandı. büyük ölçüde mutabakat sağlandı" dedi.

rusya'nın ankara büyükelçisi yerhov, cenevre’de daha önce belirlenen anayasa komisyonu üyeleri dışında pyd’nin temsilcilerinin veya ona destek verenlerin masada yer almasının mümkün olmadığını söyleyerek "türkiye istemiyor, dolayısıyla olması söz konusu değil" ifadesini kullandı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, rusya, türkiye ve iran’ın bu ülkedeki askeri varlıklarının şam yönetimi tarafından kabul edildiğini söyledi. [ındependent]

soçi mutabakatı kapsamında rusya ile askerî faaliyetleri planlamak üzere ankara'da yapılan görüşmelerin tamamlandığı bildirildi.

gazze şeridi sınırında düzenlenen "büyük dönüşü yürüyüşü" gösterileri sırasında filistinli bir çocuğu öldüren israil askeri yalnızca 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

hindistan'da modi hükümetinin, 5 ağustos'ta özel statüsünü kaldırdığı cammu keşmir, cammu keşmir ve ladakh birlik toprağı olarak resmen ikiye bölündü.

şam yönetimi, sdg içerisinde bulunanlardan orduya katılmak isteyenleri kabul edeceklerini açıklarken, sdg içerisinde polis birimi gibi hareket eden 'asayiş'i ise iç güvenlik birimlerine katılmaya çağırdı.

sdg, rejimin 'orduya katılın' çağrısını reddederek "safların birleştirilmesi, sdg’nin özel statüsü ve yapısını tanıyan ve koruyan siyasi bir anlaşmayla başlamalı" yanıtını verdi.

ukrayna devlet başkanı zelenskiy'in doğrudan oluşturduğu yeni kanun ile geçerli bir sebep göstermeden meclis toplantılarına katılmayan milletvekillerine para cezası uygulanacak.

cumhurbaşkanı erdoğan, anayasa mahkemesi'nin eski genelkurmay başkanı ilker başbuğ'un yüce divan'da yargılama talebini reddetti. yasaya göre yüce divan'ın genelkurmay başkanını yargılamak için cumhurbaşkanlığından soruşturma izni alması gerekiyor.

centcom komutanı mckenzie, türkiye'nin ypg'ye yönelik düzenlediği barış pınarı harekatının ışid elebaşı bağdadi'ye yönelik operasyonu geciktirdiği iddialarını kesin bir dille reddetti.

tel tamr’da yakalanan 18 rejime bağlı asker, türk istihbaratı tarafından şam yönetimine iade edildi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, suriye ve türk orduları arasında resulayn'da yaşanan çatışma iddialarıyla ilgili "doğrulama bulunmadığını" söyledi.

kuveyt, ilk kez gayrimukim (yerleşik olmayan) filistin büyükelçisi olarak atadı. büyükelçinin ürdün'den görevini yürüteceği belirtildi.

rusya savunma bakanlığı'nın yayınladığı suriye son durum haritasında türkiye'nin kontrol ettiği alanın genişlediği gözlemlendi.

beşar esad, cumhurbaşkanı erdogan ile buluşma ihtimaline ilişkin, “ulusal bir çıkar söz konusu olduğunda kişisel duygularımızı bir kenara bırakmalıyız. eğer bir toplantı sonuç verecekse, ulusal çıkarlar için yapılan her şeyin yapılması gerektiğini söyleyebilirim.” dedi.

israil dışişleri bakanı yisrael katz, türkiye ve iran’ın ortadoğu bölgesinin güvenliği ve istikrarını tehdit ettiğini belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, "gerekirse tel abyad ile rasulayn arasında bir mülteci şehrini biz kuracağız." dedi.

nato, rusya’nın beşinci nesil su-57 savaş uçağına ‘suçlu’ anlamına gelen felon kod adını verdi.

hong kong ekonomisi, büyük kitle protestoları ve abd-çin arasındaki ticaret savaşlarının etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 3.2 küçülerek, iki çeyrek üst üste daralmanın yaşanmasının ardından teknik resesyona girdi.

lübnan cumhurbaşkanı mişel avn, ülkesini mezhepçi bir devletten çağdaş sivil bir devlete dönüştürmek için var gücüyle çalışacağını söyledi.

abd, ingiltere, suudi arabistan, mısır, almanya ve ürdün dışişleri bakanlarının ortak bir yazılı açıklamayla suriye anayasa komitesine destek verdiği bildirildi.

abd iha'larının türkiye ile gkry meb alanlarının kesiştiği, türkiye'nin sondaj faaliyetlerini sürdürdüğü bölgede uçtuğu gözlemlendi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok edip büyük bir oyunu bozduklarını belirterek, "burada ypg/pkk devleti kurmak istiyorlardı. bunun başını da fransa ile israil çekiyordu." dedi.

ilk ortak devriye sonrası konuşan rus asker polis memuru albay aleksandr besklubov, “türk tarafı kendini layığınca temsil etti, güçlü ordunun gerçek iyi bir ordusu gibi. teçhizatları da iyi manevra kabiliyetini sergiledi, zira yol çok zordu.” dedi.

bm genel sekreteri guterres'in cumhurbaşkanı erdoğan görüşmesi sonrası bm mülteciler yüksek komiserliği, türkiye'nin kurmayı planladığı 'güvenli bölge' teklifini incelemek için bir ekip kurma kararı aldı.

barış pınarı harekâtı'nın resmi açıklamalara göre son durumu; 10 askerimiz şehit olurken 144 askerimiz yaralandı. 900'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. 4 bin 219 kilometrekare alan içindeki 558 yerleşim birimi (31 ekim itibariyle) ypg'den ele geçirildi. tsk ile omuz omuza teröristlerle mücadele eden suriye milli ordusu, 9 ekim'den bu yana yürütülen operasyonlarda 137 şehit verirken, 508 personeli yaralandı.

mali'nin kuzeydoğusunda, nijer sınırındaki askeri noktaya teröristlerce düzenlenen saldırıda 53 asker ve 1 sivil yaşamını yitirdi. saldırıyı henüz hiçbir örgüt üstlenmedi. ülkede 4 bin fransız askeri ve 15 bin bm barış gücü personeli bulunuyor.

abd hazine bakanlığı, hükümet borcunun 23 trilyon doları aşarak yeni bir rekor kırdığını belirtti. bu miktarın 17 trilyonu vatandaşlar ve finansal kurumların, kalan 6 trilyon ise federal hükümetin farklı kurumlarının kendi aralarındaki borçlarından oluşuyor.

cezayir'de 12 aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık başvurusunda bulunan 22 kişiden 5'inin adaylığı kabul edildi. ülkede eski cumhurbaşkanı buteflika'nın 5. dönem cumhurbaşkanlığı için aday olmasıyla başlayan ayaklanmanın ardından köklü değişimler yaşandı.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın, geçtiğimi günlerde ermeni iddialarını "soykırım" olarak kabul eden abd temsilciler meclisi heyeti ile görüştü.

yemende başkent sana ve çevresini kontrol eden husiler, ülkede 2015'ten beri devam eden çatışmalarda suud ve bae için savaşan 4 bin 253 sudanlı askerin öldüğünü açıkladı.

[19 - 26 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

türk ordusu, harekat bölgesinde saldırılar düzenleyen resulayn çevresindeki rejim ve ypg hedeflerini havadan ve karadan vurdu. yerel kaynaklar 30'dan fazla rejim milisinin ve ypg'li teröristin öldüğünü, birçok zırhlı araç ve tankın da imha edildiğini belirtiyor.

rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, abd'nin suriye'deki petrol yataklarını koruma bahanesiyle silah kontrolüyle elinde tutmasının meşru olmadığını belirterek, "bu basit bir söylemle uluslararası devlet haydutluğudur" dedi.

alman mevkidaşı maas ile görüşmesinin ardından konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, 'almanya öncelikle kendi içinde anlaşsın. farklı görüşler olduğunu görüyoruz. bu saatten sonra çok gerçekçi bulmuyoruz. samimi çaba sarf ettik. abd'nin samimi olmadığını sahada gördük." dedi.

en az 30 bin suriyelinin, türk ordusunun kontrolündeki barış pınarı harekâtı bölgesine döndüğü açıklandı.

nato’da gazetecilerin sorularını cevaplayan bakan akar "saat konusunda da ruslarla anlaştık, 150 saat dedik. 29 ekim saat 18.00'de bitiyor. o zamana kadar olayları yakınen takip ediyoruz. ondan sonraki durumu tekrar değerlendirip gereğini yapacağız." dedi.

şili tarihinin en büyük protesto gösterisinde eylemlerin 7. gününe girildi. göstericilerin sayısı 1 milyona yaklaşırken şu ana kadar 19 kişi öldü, 500 kişi de yaralandı.

ırak'ta yeniden başlayan hükümet karşıtı gösterilerde ölü sayısı 30'a yükselirken, 2 bin 312 kişi yaralandı.

soçi'deki rusya-afrika zirvesi'nde 12 milyar dolarlık 500 anlaşma yapıldı.

lübnan'daki hizbullah genel sekreteri hasan nasrallah, hükümetin istifasını desteklemeyeceklerini ve mevcut şartlarda erken seçime gidilmesini de kabul etmeyeceklerini belirtti.

türkiye ve rusya'nın, ortak parça üretimi dahil 36 adet su-35 savaş uçağı satışı konusunda anlaşmaya yakın olduğu belirtildi.

rusya savunma bakanlığı, yaklaşık 300 rus askeri polisinin türkiye-suriye sınırına ulaştığını bildirdi.

azerbaycan'da düzenlenen bağlantısızlar hareketi zirvesi'nde konuşan venezuela devlet başkanı maduro, dünyada bir çok ülkenin küresel emperyalist güçlerin ekonomik saldırısı altında olduğunu belirterek, "küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz." dedi.

kremlin sözcüsü peskov, ypg'nin, suriye-türkiye sınırının suriye tarafından çekilmemeleri halinde, "türk güçleri ile teke tek kalacakları ve ne rus ne de rejim kuvvetlerinin onları ayıracağı" uyarısında bulundu.

ypg, milli ordu tarafından resulayn'da yakalanan örgütün kadın biriminden sorumlu çiçek kobani'nin serbest bırakılması karşılığında ellerinde tutuklu bulunan 50 sivilin salınacağını duyurdu.

adalet bakanı abdulhamit gül, sdg lideri mazlum kobani hakkında abd dahil 196 ülkede geçerli kırmızı bülten çıkarıldığını açıkladı.

cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, “9 gün devam eden operasyon, abd ve rusya ile varılan mutabakat sonucunda başarıyla sonuçlandırılmıştır.” dedi.

ispanya savunma bakanı margarita robles, türkiye’de konuşlu bulunan patriot hava savunma füze sisteminin türkiye’nin isteği halinde 6 aylık süreyle daha türkiye’de kalabileceğini belirtti.

yemen'de birleşik arap emirlikleri'nin desteklediği ayrılıkçı güney geçiş konseyi ile hükümet arasında anlaşmaya varıldığı açıklandı. bae'nin desteklediği ayrılıkçı güney geçiş konseyi, geçici başkent aden'i ve çevre vilayetleri ele geçirmişti.

pentagon, suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını korumak üzere bölgeye askeri takviye yapacaklarını açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "kamuya açık alanlarda başörtüsü beni ilgilendirmez ancak kamu kurumlarında, okulda ve çocuklara eğitim verildiğinde başörtüsü meselesi beni ilgilendirir. laiklik bunu gerektirir." dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "tsk'nın 7 şehidi var, 95 askerimiz yaralı. suriye milli ordusu'nun 96 şehidi, 374 yaralısı var. 20 sivil şehidimiz, 187 sivil yaralımız var" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "uluslararası bir mücadelenin içindeyiz. yedi düvel adeta saldırıyor. biz de yedi düvele karşı dimdik ayakta duruyoruz." dedi.

avrupa parlamentosu'nda türkiye'nin harekatını protesto etmek için türk heyetin getirdiği çikolata kutusunu yere fırlatan ve "eli kanlı olanlardan ve terörü destekleyenlerden hediye kabul etmiyoruz" ifadesini kullanan italyan vekil ciocca'ya 5 gün uzaklaştırma cezası verildi.

iran, ülkedeki son 12 aylık enflasyon oranının yüzde 42 olduğunu bildirdi.

abd savunma bakanı esper, "türkiye'yle ilişkilerin nasıl geliştirileceğine ilişkin hem nato hem de ikili ilişkiler kapsamında çaba sarf edilmesi gerekiyor. bu yönde çalışmalar yürütmeye devam etmeliyiz." dedi.

türkiye ile surinam arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına yönelik anlaşma onaylandı. türkiye'den doğrudan uçuşun olmadığı surinam'da aktarmalı uçuşlar 8 bin tl'den başlıyor.

rusya tarafından, savunma iş birliği anlaşması kapsamında iki tupolev tu-160 "blackjack" tipi bombardıman uçağı güney afrika cumhuriyeti'ne gönderildi.

meksika'nın culiacan kentinde geçen hafta yaşanan olaylarda ölenlerin sayısı 13 oldu. çete lideri guzman'ın oğlu ovidio'nun gözaltına alınmasıyla çete üyeleri askerlere saldırmış, baskılar sonrası serbest bırakılmıştı. guzman'ın çetesi, ülkedeki 9 büyük kartelden sadece biri.

mit ve tsk'nın ırak'ın kuzeyindeki gara bölgesine yaptığı operasyonda, 'yja-star' sözde askeri konsey üyesi servet aydın ile sözde ırak gare alanı yürütme konsey üyesi söylemez yaşar öldürüldü. böylece son 10 günde üst düzey 4 pkk'lı terörist etkisiz hale getirilmiş oldu.

iskoçya özerk yönetimi başbakanı sturgeon, (anlaşmasız bir brexit'i önlemesi şartıyla noel öncesi erken genel seçimi destekleyebileceklerini belirterek) iskoçya için uzun vadede çözümün bağımsızlık olduğunu söyledi.

bolivya devlet başkanı evo morales, ülkesinde darbe girişimi olduğunu iddia ettikten sonra demokrasiyi savunmak için ohal etti. pazar günü yapılan seçimden bu yana "seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle" protesto gösterileri düzenleniyor. morales yüzde 46 ile birinci çıkmıştı.

trump'ın görüşmek için sabırsızlandığı, rus bakan şoygu'nun telekonf. ile görüşüp basınla paylaştığı, abd'ye gelmesi için vize işlemleri hızlandırılan, türkiye'nin kırmızı listede aradığı sdg lideri terörist mazlum kobani, twitter hesabı açarak pr çalışmalarına yenisini ekledi.

suudi arabistan dışişleri bakanı ibrahim el-assaf görevden alınarak yerine faysal bin ferhan getirildi. riyad yönetimi, kaşıkçı cinayetinin ardından ikinci kez dışişleri bakanını değiştirmiş oldu.

yunanistan'ın, türkiye'nin ege ve akdeniz'de hava üstünlüğünü ele geçirdiği iddiası nedeniyle israil'den 3 adet heron kiralayacağı belirtildi. atina yönetimi, 2020’de 3 heron için 39 milyon dolar kiralama bedeli ödeyecek.

rusya savunma bakanı şoygu, trump'ın 'general' dediği sdg lideri mazlum kobani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

rusya savunma bakanlığının yayınladığı haritaya göre esad rejimi, barış pınarı harekatı bölgesinin batısında 5 doğusunda 10 olmak üzere (türkiye sınırından 10 km derinlikte) 15 kontrol noktası kuracak.

içişleri bakanı soylu, "bir zamanlar yıllık 5 binli rakamlarla ifade edilen örgüte katılım sayısı 2018'de 136 kişi, bu yıl da şu ana kadar 101 kişidir" dedi. soylu, şehirlerin pkk'dan tamamen temizlendiğini, kırsalda ise terörist sayısının 600'ün altına indiğini açıkladı.

abd başkanı trump, "türkiye-suriye sınırında büyük başarı. güvenli bölge yaratıldı. ateşkes sürdü ve muharebe görevleri sona erdi" açıklamasında bulundu.

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü musevi, türkiye ile rusya arasında suriye konusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. iran, tıpkı rusya gibi şam yönetimi ile türkiye'nin diyalog sürecini başlatması hususunda yardımcı olabileceklerini açıkladı.

bağdat'a sürpriz bir ziyarette bulunan abd savunma bakanı esper, suriye'den çekilip ırak'a gelen 150 amerikan askerinin 4 hafta sonra buradan ayrılacağını açıkladı.

barış pınarı harekatı'nda türk ordusuyla omuz omuza mücadele veren suriye mili ordusu'nun operasyonlarda 93 askeri şehit oldu, 357 askeri ise yaralandı.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü hua chunying, türkiye ile rusya’nın suriye ile ilgili vardıkları anlaşmanın uzun zamandır devam eden kanlı suriye krizine çözüm getirmesini umduklarını dile getirdi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "türkiye 5 gün içinde dünyanın en büyük iki gücüyle mutabakat sağlamıştır, bu mutabakat gerçekten bizim ulusal güvenliğimiz açısından çok önemlidir." dedi.

rusya’nın, türkiye’ye s-400 hava savunma sisteminin füzeler de dahil olmak üzere tüm unsurlarının sevkiyatını gerçekleştirdiği bildirildi.

abd temsilciler meclisi'nde türkiye'ye yaptırım getirilmesine karşı çıkan senato çoğunluk lideri mitch mcconnell, "bir nato üyesi olan türkiye'ye yaptırım uygulamak, ankara ile rusya'nın yakınlaşması olarak geri tepebilir" dedi.

putin ile telefon görüşmesi gerçekleştiren esad'ın, 'tüm sığınmacıların evlerine dönmesi gerektiğini söylediği' belirtildi.

esad rejimin resmi haber ajansı sana, şam'ın türkiye ve rusya arasında imzalanan anlaşmayı kabul ettiğini duyurdu.

abd savunma bakanı esper, "raporları gördük ve bunları takip etmeye de çalışıyoruz. bu raporlar berbat, eğer doğrularsa bunlar savaş suçu ki bence doğrular. bu durumda abd, ankara’yı savaş suçlarından sorumlu tutabilir.” dedi.

dünya sağlık örgütü, pkk sempatizanları ve batı medyasının "türkiye harekatta beyaz fosfor bombası kullandı" iddialarını reddetti.

bangladeş yönetimi, 100 bin arakanlı müslümanı myanmar sınırındaki kamplardan bengal körfezi'ndeki bir adaya taşıyacağını açıkladı.

macaristan dışişleri ve dış ticaret bakanlığı devlet sekreteri tamas vargha, ''(harekat) kürt halkına karşı değil. ankara, ırak'ta kürt yönetimi ile çok iyi ilişkilere sahip. operasyon, 1984'ten beri türkler ve kürtlere karşı terör eylemi düzenleyen örgütü hedef alıyor" dedi.

macron ile olan seçim yarışını az bir farkla kaybeden fransız aşırı sağcı ulusal birlik partisi lideri marine le pen, türkiye'nin nato'dan çıkarılmasını önerdi.

suriye'deki "kaos ve terörü sonlandırmanın ana unsurunun" idlib için verilen mücadele olduğunu söyleyen esad, "suriye'nin tüm bölgeleri (suriye'nin kuzeyi) aynı derecede önemli ancak askeri duruma bağlı olarak bazı bölgelere öncelik veriliyor" diye ekledi.

15 ekim'de türk savaş uçaklarının süleymaniye'ye yaptığı hava harekatında suriye'nin kuzeyindeki ypg yapılanmasının algı çalışmalarını yürüten demhat agit ile cemil amed adlı iki üst düzey pkk'lı etkisiz hale getirildi.

abd'nin afganistan'daki kararlı destek misyonu komutanı miller, "kamuoyunca çok bilinmeyebilir ancak optimizasyon sürecinin bir parçası olarak buradaki askeri gücümüzü 2 bin civarında azalttık." dedi.

resmi olmayan kesin sonuçlara göre kanada'da başbakan trudeau'nun partisi 156 milletvekili ile birinci olurken, muhafazakar parti 122, qyebec bloğu 32 milletvekili çıkardı. seçimlere katılım oranı yüzde 57 civarında oldu.

190 ülke ve uluslararası kuruluştan 2 bine yakın kişinin katıldığı törende, japonya’nın 126. imparatoru 59 yaşındaki naruhito 'kasımpatı' tahtına çıktı: anayasaya göre hareket edeceğime söz veriyorum

suudi arabistan dışişlerinden sorumlu devlet bakanı adil el-cubeyr, "aramco saldırısında kullanılan füzelerin iran yapımı olduğuna dair kanıtlar güçlü, biz ikna olduk." dedi.

cnbc’nin servis ettiği pompeo'nun "gerektiğinde abd türkiye'ye müdahaleye hazır" ifadesinin 'kasıtlı' olarak yanlış aktarıldığı, pompeo'nun ifadesinde türkiye'nin adının geçmediği belirtildi.

netanyahu, israil cumhurbaşkanından aldığı hükümeti kurma yetkisini, hükümeti kurmakta başarısız olduğu için geri verdi. diğer aday benny gantz, netanyahu'nun kuramadığı koalisyon hükümetini kurabilirse yeni israil başbakanı olacak.

abd başkanı trump, “abd kürtlere onları 400 yıl boyunca koruyacağına dair hiçbir söz vermedi. iki tarafa da bakmanız gerekiyor. sınırıda pek çok türk öldürdüldü.” dedi.

ypg'nin hat 'özel kuvvetler komutanı' yaşar bokso, resulayn'ın güneyinde yaşanan çatışma sırasında öldü.

lübnan başbakanı hariri, 2020 taslak bütçesine göre bakan maaşlarının yüzde 50 azaltılacağını, yeni bütçede de yeni vergilerin olmayacağını söyledi. protestocular, erken seçimleri desteklediğini de belirten hariri'nin açıklamaları yerine üst düzey istifa taleplerinde bulunuyor.

14 ekim'de katalan bağımsızlık yanlısı siyasetçilere hapis cezası verilmesinin ardından başlayan ve bir haftadır devam eden gösterilerde 288'i polis yaklaşık 600 kişi yaralandı, gözaltına alınan 194 kişiden 28'i tutuklandı.

lübnan'da vergi politikaları nedeniyle tüm siyasi partilere karşı devam eden protestolarda gösterici sayısı 5 milyona ulaştı. göstericiler, "lübnan bayrağı altında" özellikle şii meclis başkanı berri, sünni başbakan hariri ve hristiyan cumhurbaşkanı avn'ı protesto ediyor.

hong kong'da baş yönetici carrie, aylardır devam eden hükümet karşıtı protestolarda dün polisin bir camiye toma ile tazyikli su sıkması nedeniyle camiye giderek kentte yaşayan müslümanlardan özür diledi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, rusya'nın, iki tarafın gerekli görmesi halinde suriye ile türkiye arasındaki adana mutabakatı'nı değiştirme fikrini desteklediğini belirtti.

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü abbas musevi, türkiye'nin suriye'nin kuzeyinde gözlem noktası kurmasına karşı olduklarını açıkladı.

içişleri bakanı soylu, "yılbaşından bugüne kadar 75 bin 172 kişiye (kaçak göçmene) sınır dışı işlemleri gerçekleştirdik. yıl sonunda tahminimiz 90-95 bin civarında" açıklamasında bulundu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "360 binden fazla suriyeli türkiye'den, terörden arındırdığımız iki bölgeye dönüş yaptı" açıklamasında bulundu.

hindistan'ın cammu keşmir'de uyguladığı ablukayı protesto için pakistan'da 5 kilometrelik dünyanın en uzun bayrağı açıldı.

barış pınarı harekatı'na destek vermek için süryani kadim, süryani katolik, keldani rum, ermeni ve musevi ruhani liderleri tarafından düzenlenen ayinde türk askerine dua edildi.

ingiltere parlamentosu, başbakan boris johnson'ın avrupa birliği ile vardığı yeni brexit anlaşması oylamasının ertelenmesine karar verdi.

japonya, orta doğu'daki ticari gemilerini korumak için abd liderliğindeki 'iran karşıtı' koalisyona katılmama kararı aldı.

suriye'de abd ile türkiye arasında yapılan anlaşmaya terör örgütü kck/pkk'dan açıklama: ateşkes için türk devleti geri çekilmelidir, trump ile erdoğan'ın tezgâhına uymayacağız. geri çekilmeyeceğiz

sovyetler birliği’nin son lideri mihail gorbaçov, dünyanın tehlikeli bir döneme doğru sürüklendiğini söyleyerek, washington ve moskova yönetimlerine nükleer silah kontrolü için acilen müzakere masasına oturma çağrısında bulundu.

[14 - 18 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, resmi olmayan sonuçlara göre bağımsız aday anayasa profesörü kays said ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

'rejim, barış pınarı harekâtı bölgesine girerse çatışma riski doğar' ifadesini kullanan cb danışmanı aktay, "münbiç'te abd’nin kontrolü var. suriye rejimi münbiç'e tekrar pyd ile değil ancak abd ile anlaşarak veya çatışarak girebilir. bunu göze alabilir mi? göreceğiz." dedi.

venezüella'nın ankara büyükelçisi reyes, barış pınarı harekatı'na destek mesajı vererek, "dünyanın imparatoru olduğunu zanneden ülke tarafından gelen tehditleri kabul etmememiz lazım" dedi.

fransa, devlet güvenlik toplantısının ardından, ilerleyen saatlerde fırat'ın doğusundaki askerlerinin güvenliğini sağlamak için alacağı önlemleri açıklayacak.

"türkiye ve kürtler ışid'li mahkumların kaçmalarına izin vermemeli' ifadesini kullanan abd başkanı trump, "avrupa, çok sayıda talepten sonra ışid'lileri geri almış olmalıydı. şimdi bunu yapmalılar. abd'ye asla gelemeyecek ya da girmelerine izin verilmeyecek!" dedi.

petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından 'ülkesini korumakta güçlük çeken' suudi arabistan, abd'nin avcı filoları ve hava savunma personeli de dahil 3 bin asker göndereceğini açıkladı.

ohal'in ilan edildiği ekvador'da, hükümet ve çoğunluğunu yerlilerin oluşturduğu protestocular arasında (akaryakıt sübvansiyonlarını kaldıran kararnamenin geri çekilmesiyle) anlaşma sağlandı.

polonya'da % 61,1 rekor katılımla gerçekleşen genel seçimleri, sandık çıkış anketine göre yüzde 43,6 ile iktidardaki hukuk ve adalet partisi kazandı.

abd'li senatör lindsey graham, türkiye'ye uygulayacakları yaptırımlarla ilgili, "kongre'de iran'a uygulananlardan beri en felç edici yaptırımlar olacak" ifadesini kullandı.

rus haber ajansı rıa'ya konuşan rus yetkililer, "ankara'nın suriye topraklarını güç kullanarak alma planı yok" ifadesini kullandı.

spanya'da yüksek mahkeme, katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 katalan siyasetçiden dokuzuna 9 ila 13 yıl hapis cezası verdi.

ingiltere savunma bakanı wallace, “türkiye’nin pkk tarafından bir tehdide maruz kaldığı açık ve buna karşılık vermeye de hakkı var fakat unu mutlaka insan haklarına saygı çerçevesinde ölçülü bir şekilde yapmalı.” dedi.

türkiye'ye büyük yaptırımlar geleceğini söyleyen abd başkanı trump, "kürtler (ypg/pkk) bazılarını (ışid mensuplarını) bizi müdahil etmek için serbest bırakıyor olabilir" ifadesini kullandı.

suriye milli ordusu, 14 ekim'de menbiç harekatı'nın başladığını açıkladı.

genelkurmay başkanı orgeneral yaşar güler, rusya federasyonu genelkurmay başkanı orgeneral valery gerasimov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi mogherini, "türkiye-ab ilişkilerini siyah-beyaz olarak tanımlamak mümkün değil. taraflar arasında çok boyutlu, çok yönlü ve karmaşık bir ortaklık var." dedi.

ingiltere'nin ab öncülüğünde avrupa ülkelerinin türkiye'ye yönelik silah ambargosuna katılmayı reddettiği bildirildi. [ındependent]

polonya dışişleri bakanı jacek czaputowicz, türkiye'ye yönelik silah ambargosu tartışılırken ankara'nın nato üyeliğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

iran doğu azerbaycan eyaleti milletvekili nejad, ypg ile ilgili, "biz düne kadar 'abd'nin desteklediği teröristlerdir ve askerlerimizi şehit ediyorlar' diyorduk. şimdi ne oldu da bu teröristler için üzülüyoruz?" dedi.

abd, türkiye savunma, içişleri ve enerji bakanlarına yaptırım uyguladıklarını duyurdu. abd başkan yrd. pence ve o'brien'ın türkiye'ye geleceği belirtildi. pence, "türkiye operasyonu durdurana kadar veya gerekli müzakerelere başlayana kadar yaptırımlarımız sürecek." dedi.

milli savunma bakanı akar, fransa bakanı florence parly ile telefonda görüştü. bakan akar ve parly görüşmede, suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.

malezya savunma bakanı muhammed sabu, zırhlı muharebe aracı üretiminde malezya'nın türkiye ile çalışacağını açıkladı.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi mogherini'nin halefi josep borrell, avrupa’nın elinde türkiye’nin suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü harekâtı durduracak ‘sihirli’ bir çözüm olmadığını belirtti.

venezuella’da, asgari ücretlilerin maaşına yüzde 375 zam yapılarak aylık asgari ücret 40 bin bolivardan (2.05 dolar) 150 bin bolivara (7.66 dolara) yükseltildi.

çin, türkiye'nin barış pınarı harekatı ile ilgili yaptığı açıklamada 'operasyonu durdurma ve doğru yola geri dönme' çağrısında bulundu.

cumhurbaşkanı erdoğan, wsj'de kaleme aldığı makalede, “belki de ismini vermek istemediğim bir avrupa ülkesi, bir vatandaşının 2014 yılında istanbul’a giden bir uçağa, bavulunda mühimmatla nasıl binebildiğini izah edecektir." dedi.

türk konseyi, barış pınarı harekatı'na desteğini açıkladı.

11 ay önce türk ordusuyla menbiç'te devriyeye başlayan ve çekileceğini bildirmesine rağmen askerlerini bölgeden çekmeyen abd ve koalisyon güçleri, menbiç'ten çekildiğini duyurdu.

ispanya da almanya gibi türkiye’ye barış pınarı harekatı’nda kullanılabilecek silahların satışını askıya alacaklarını belirtti.

kremlin sözcüsü peskov, “rusya, abd'nin suriye'den asker çekmesini umuyor ve suriye’de türk askeri operasyonunu onaylamıyor. türkiye, suriye'de sadece 5-10 km'lik bir alana girebilir." dedi.

katar dışişleri bakanı şeyh al sani, barış pınarı harekatı'na destek vererek, "bölücü terör örgütlerinin deaş'a karşı savaşması için silahlandırılması ve askeri eğitim verilmesi, türkiye'nin güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturdu." dedi.

putin'in suriye özel temsilcisi aleksandr lavrentyev, “erdoğan, operasyon tamamlandıktan sonra askerlerini çekeceğine söz verdi" dedi. lavrentyev, “adana anlaşması'na göre tsk, suriye’ye (5 km) girebilir ama orada daimi olarak kalamaz.” ifadelerini kullandı.

rusya/rejim ile ypg anlaşması sonrası cumhurbaşkanı erdoğan, rus mevkidaşı putin ile telefon görüşmesi yaptı.

cumhurbaşkanı erdoğan: bana "kktc cumhurbaşkanının harekat ile ilgili açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye soran fransa cumhurbaşkanına "ne zamandan beri kktc’yi tanıyorsunuz ki?" dedim.

lübnan yönetimi, ülkenin çeşitli bölgelerinde pazartesi günü başlayan orman yangınlarının söndürülmesi için türkiye ve komşu ülkelerden yardım talep etti.

rusya silahlı kuvvetleri yetkilisi safar safarov, rus askeri polisinin menbiç'te ilk kez devriye faaliyeti gerçekleştirdiğini açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, "teröristler belirlediğimiz güvenli bölgeden çıksın, operasyon kendiliğinden sonlanır" dedi.

danimarka, yurt dışında savaşlara katılan teröristlerin vatandaşlıktan çıkarılacağını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın, abd başkan yardımcısı pence ve ekibiyle görüşmeyeceğini açıklaması dünya basınında büyük yankı uyandırırken, haberin "cumhurbaşkanı erdoğan, abd heyetini reddetti" şeklinde verilmesi dikkat çekti.

abd başkanı trump, "türkiye'ye yaptırım uygulamak bölgede savaşmaktan daha iyi" dedi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "sadece kürtler değil ki herkes evine dönecek. dönerse demografi tekrar yoluna girecek, dolayısıyla ypg'nin işine gelmeyecek. biz insani konularda herkesten hassasız" dedi.

'erdoğan'ın harekat kararı beni şaşırtmadı' diyen abd başkanı trump, "pkk, ışid'den daha kötü" ifadesini kullandı.

rusya’nın bm daimi temsilcisi nebenzya, türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladıklarını, ama suriye’deki operasyonun belirtilen hedeflere orantılı olması gerektiğini belirtti.

abd temsilciler meclisi, "harekatla ilişkilendirdiği türk yetkililere ve savunma sanayii ile ilişkilendirilen bankalara" yönelik yaptırım tasarısını kabul etti. tasarı yasalaşırsa, amerikan silahlarının, "suriye'de operasyon yürüten tsk'ya" satışı engellenecek.

ırak türkmen cephesi başkanı erşat salihi, ırak hükümetinin ülkeyi başta pkk olmak üzere tüm terör örgütlerinden temizlemesi gerektiğini belirtti.

bmgk'ye üye olan avrupa birliği ülkelerinin daimi temsilcileri, türkiye’yi suriye’nin kuzeydoğusunda başlatmış olduğu barış pınarı harekatı’na son vermeye çağırdı.

abd temsilciler meclisi'nin, trump'ın suriye'nin kuzeyinden asker çekme kararına karşı çıkan tasarıyı onayladığı bildirildi.

harekatın başladığı gün trump'ın cumhurbaşkanı erdoğan'a gönderdiği mektup: “sayın başkan, hadi iyi bir anlaşma yapalım! siz binlerce insanı katletmekten ve ben de türkiye’nin ekonomisini yıkmaktan sorumlu olmak istemiyorum, olurum. brunson olayı küçük bir örnek”

"suriye ordusu her karış toorağımıza girecek" diyen esad'ın danışmanı buseyna şaban, suriyeli kürtler (ypg) ile şam yönetimi arasında bir anlaşma olmadığını 'bazı örgütlerin suriye çıkarlarına aykırı hareket edip amerikalılarla anlaştığını' söyledi.

"ab’nin türkiye'ye karşı cömert davrandığını ancak türklerin bunun kıymetini bilmediğini" savunan yunanistan başbakanı miçotakis, avrupa’nın yeni bir mülteci akınına karşı hazır olması gerektiğini söyledi.

venezuela'da 16 eylül'de muhalifler ile hükümet arasında oluşturulan masada ilk anlaşma sağlandı. taraflar ulusal seçim konseyi'nin (cne) yenilenmesi için masa oluşturdu.

türkiye, avrupa birliği müktesebatına uyum, üyelik müzakerelerinin yürütülmesi ve eşgüdümü amacıyla avrupa birliği eşgüdüm kurulu'nu (abek) kurdu.

venezuela hava kuvvetleri’ne ait rus yapımı su-30 tipi savaş uçağı ülkenin orta kesiminde düştü, 2 pilot öldü. uçağın düşüş nedeniyle ilgili rus ve venezuelalı yetkililerin ortak çalışma yürüteceği belirtildi.

hollanda başbakanı mark rutte, "nato'nun türkiyesiz daha iyi olacağı iddiasını akıllıca bulmuyorum. bu doğu tarafımızı açık bırakır. türkiye, nato'nun en güçlü üyelerinden biri. nato'nun jeopolitik ve stratejik açıdan türkiyesiz yapabileceğini zannetmiyorum." dedi.

abd'nin tamamen çekildiğini açıkladığı suriye'nin rakka ve tabka bölgelerinde, ypg'nin zorla silah altına aldığı çoğunluğu arap 600'e yakın kişi firar etti. [aa]

pkk'lılarla birlikte yunan anarşist gruplar, atatürk'ün selanik'teki evine saldırı teşebbüsünde bulundu.

rusya dışişleri sözcüsü zaharova, ‘suriye-türkiye sınırında kontrolün şam yönetimine geçmesi gerektiğini’ söyledi.

volkswagen'in harekat nedeniyle yatırım kararından vazgeçtiği iddiaları ile ilgili konuşan ticaret bakan yardımcısı turagay, "volkswagen, şu anda türkiye yatırımını durdurmuş durumda değil. bunu net bir şekilde ortaya koyalım. vw yatırımı devam edecek." dedi.

ypg ile yapılan anlaşma kapsamında esad rejimi, 7 yılın ardından ilk kez türkiye sınırındaki aynel arap'a (kobani) suriye bayrağı astı.

macaristan başbakanı orban, "biz avrupa birliği'ne türkiye'nin ülkelerini terk ederek kendisine sığınan suriyelilerin dönebileceği kentleri inşa edebilmesi için para vermesini tavsiye ediyoruz. aksi takdirde bu insanlar avrupa'ya gelecek." dedi.

rusya kremlin sözcüsü peskov, "türkiye’den, suriye’deki operasyonun askıya alınması yönünde abd’yle varılan anlaşma hakkında bilgi almayı umuyoruz. henüz iletişim kurmadık." dedi.

[5 - 13 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy verme işlemi tamamlandı. birinci turu yüzde 18,4 oy oranıyla ilk sırada tamamlayan ve sonrasında da diğer adayların desteğini alan anayasa profesörü kays said'in seçimden zaferle ayrılacağı düşünülüyor.

pakistan dışişleri bakanlığı, iran ile suudi arabistan arasında diyalog başlatmak için başbakan ımran han'ın iran'a gittiğini ve pakistan'ın iki ülke arasında arabulucu olacağını açıkladı.

ak parti genel başkanvekili numan kurtulmuş, "bunun bir ay çalışmasını yaptık, bugünkü rakamlarla söylersek pkk terörünün türkiye'ye maliyeti 2 trilyon dolardır. yani bu türkiye'nin 25 yılının yok edilmesi demektir." dedi.

2019 nobel barış ödülü, eritre ile olan sınır anlaşmazlığını çözdüğü için etiyopya başbakanı ahmed ali'ye verildi. 1998'de başlayan ve 2 yıl süren savaşta on binlerce insan ölmüştü. 18 yıldır devam eden çatışmaların ardından iki ülke lideri 20 yıl sonra ilk kez buluşmuştu.

azerbaycan cumhurbaşkanlığı sivil toplum kuruluşlarına destek konseyi üyesi emin hasanlı, binden fazla azerbaycanlı gencin harekata destek amacıyla türk ordusuna katılmak için gönüllü olarak başvurduğunu açıkladı.

ırak başbakanı abdulmehdi, 110 kişinin öldüğü gösterilerde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan etti.

yunanistan’da iktidar partisi yeni demokrasi’nin atina milletvekili angelos syrigos, "türkiye’nin suriye işgalinde fransa ypg yanında savaşa dahil olursa, yunanistan da (türkiye’ye) savaş açar” dedi.

türkiye ile abd arasında ilişkilerden gerilim sürerken, merkez bankası ağustos ayında 41.8 ton ile bugüne kadarki en yüksek aylık altın alımına imza attı.

ekvador devlet başkanı moreno, protestoların önüne geçememesi nedeniyle başkenti quito'dan guayaquil'a taşıdı. moreno, 'darbe girişiminin arkasında maduro var' dedi. gösteriler, hükümetin ımf'den kredi almak için kısıtlama politikasına geçileceğini söyledikten sonra başladı.

rusya ile türkiye arasında ödeme ve anlaşmalarda yerel para birimleri olan ruble ve türk lirasının kullanılması yönünde anlaşma imzalandı.

mit ve tsk'nın kandil'deki operasyonunda, pkk'nın kadın yapılanması sorumlusu kırmızı kategoride aranan ayfer kordu'nun öldürüldüğü bildirildi.

libya'da uluslararası meşruiyete sahip ulusal mutabakat hükümeti, halife hafter'in saldırılarına destek veren ülkelerin hesaba çekilmesi talebiyle birleşmiş milletler güvenlik konseyi'ne resmi protesto çekti.

suudi arabistan yönetimi, ülkeyi ziyaret edecek kadın ve erkek turistlerin, evli olduklarını kanıtlayan bir belge göstermeksizin otellerde aynı odayı paylaşmasına izin verdi.

'türkiye'nin kurduğu' milli ordu ve ulusal kurtuluş cephesi birleşti. şu anda fırat'ın dığusunda savaşan milli suriye ordusunun toplam asker sayısı yaklaşık 80 bin civarında.

çin’de uygur türklerinin yoğun olarak yaşadığı sincan uygur özerk bölgesi’nde 115,3 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfedildi.

[30 eylül - 4 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

suudi arabistan veliaht prensi selman, dünya ülkelerinin iran'a karşı daha caydırıcı önlemler almazsa petrol fiyatlarının hayal bile edilemez seviyelere yükselebileceği uyarısında bulundu. fakat selman, askeri çözüm yerine diplomatik çözümü tercih edeceğini söyledi.

macaristan başbakanı viktor orban, ülkesinin düzensiz göçle mücadele kapsamında italya'nın bazı sınır bölgelerinin korumasını üstlenebileceğini söyledi.

iran devrim muhafızları operasyonlardan sorumlu komutan yardımcısı nilforoushan, israil’in iran’a yönelik askeri operasyonlarına karşı uyardı ve ekledi: "israil stratejik bir hata yaparsa, tel aviv'in parçalarını akdeniz'in derinliklerinden toplamak zorunda kalır"

ingiltere genelkurmay başkanı sir nick carter, ingiltere'nin rusya ve diğer ülkelerden gelen siber saldırılar nedeniyle "her gün savaş halinde olduklarını" söyledi.

uluslararası kızılhaç komitesi, yemen'de husiler tarafından alıkonulan 290 tutuklunun serbest bırakıldığını açıkladı.

kktc başbakanı tatar, bm genel sekreteri ile görüşecek kktc cumhurbaşkanı akıncı'ya çağrıda bulunarak, "beklentimiz, bm genel sekreteri ile yapılacak görüşmede, türkiye'nin garantörlüğünün devamının kıbrıs türk halkı için kırmızı çizgimiz olduğunu kendisine bildirmesidir." dedi.

ırak ile suriye arasında beş yıldır kapalı olan sınır kapısı el-kaim yeniden hizmete açıldı. şam ile bağdat arasındaki ilişkilerde normalleşmenin bir işareti olarak görülen karar aynı zamanda iki ülkenin müttefiki iran için de bir zafer olarak kabul ediliyor.

peru devlet başkanı martin vizcarra, çoğunluğu muhaliflerin elindeki yasama organı kongre'yi feshetti. kongre ise vizcarra'yı geçici olarak görevden aldı ve yerine devlet başkan yardımcısı mercedes araoz'u atadı.

istanbul'da geçen yıl öldürülen suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın oğlu salah kaşıkçı, babasının cinayet davasında suudi arabistan yargısına güvendiğini belirtti.

iran genelkurmay başkanı muhammed bakıri, devrim muhafızları ordusu'nun yemen'deki husilere askeri danışmanlık desteği verdiğini söyledi.

milli savunma bakanı akar, "güvenli bölge süreci istediğimiz gibi gitmiyor. ypg’lilerin bölgeden çıkması, tahkimatların kaldırılması, ağır silahların teslim edilmesi gibi süreçler istediğimiz noktada değil. abd’lilerle görüşmeler devam ediyor. harekâta hazırız bu işin şakası yok." dedi.

kuzey kore ile abd'nin, çalışma düzeyindeki nükleer görüşmelere 5 ekim'de yeniden başlanması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

fransa cumhurbaşkanı macron, türkiye’nin mültecileri kullanıp kendisine suriye’de alan açmaya çalışmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti. dışişleri bakanı çavuşoğlu, macron'un eleştirilerine ilişkin, "macron'un türkiye'ye dil uzatması haddini aşmaktır." dedi.

dünyada en fazla müslümanın yaşadığı ülke olan endonezya’da; on binlerce kişi cumhurbaşkanı joko widodo’yu yolsuzlukla mücadeleyi zayıflattığı ve bireysel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle protesto ederken, gösterilerin hızla büyüyeceği iddia ediliyor.

2011 yılında rusya'dan aldığı silahların ödemesini epey geciktiren ve 3 kere yapılandıran venezuela, borcun bir kısmını ruble olarak ödeyebildi. rusya maliye bakan yardımcısı storchak, “böyle bir hakka sahibiz ve tüm borçlulara böyle bir fırsat sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

bmgk ekim ayı dönem başkanı ve güney afrika'nın birleşmiş milletler daimi temsilcisi jerry matjila, israil-filistin sorununa ilişkin, ''hatırlayın, 1947'de iki devlet kurulması kararı alındı. biri kuruldu ama diğeri hala doğmadı.'' dedi.

abd başkanı trump, hakkında başlatılan azil soruşturmasına ilişkin, "şu anda olanların bir azil değil, bir darbe olduğu sonucuna varıyorum." değerlendirmesini yaptı.

filistin sosyal kalkınma bakanı mecdelani, "cumhurbaşkanı erdoğan’ın tavrı filistin’in tavrıdır. bu sorumlu bir duruştur, ne erdoğan’a ne de türkiye’ye yabancı bir duruştur." dedi.

iran petrol bakanı zengene, "petrol üretemez ve satamazsak ülkede karışıklık meydana gelir. petrol satılmazsa temel gıda ürünlerini ve teçhizatları alamayız, normal yaşamımızı da sürdüremeyiz." dedi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, abd'nin 'güvenli bölge' ile ilgili türkiye'nin meşru taleplerini göz önünde bulundurmaya hazır olmadığını ve cumhurbaşkanı erdoğan'ın tutumunun anlaşılır olduğunu ifade etti.

amazon'un ceo'su ve the washington post gazetesinin sahibi jeff bezos, bugün özel uçağıyla istanbul'a gelerek cemal kaşıkçı'yı anma törenine katıldı.

ak parti sözcüsü ömer çelik, "göçmen anlaşması bu haliyle işlemiyor. türkiye hiçbir bölgenin mülteci kampı değildir. ab'nin mülteciler konusundaki rüşvet siyasetine kapalıyız." dedi.

peru'da devlet başkanı vizcarra'nın çoğunluğu muhaliflerin elindeki kongre'yi feshetmesinin üzerine kongre vizcarra'yı görevden alarak yerine başkan yardımcısı mercedes araoz'u atamıştı. araoz, yemin etmesinden kısa süre sonra istifa etti. ordu, vizcarra'ya desteğini açıkladı.

sınır tanımayan gazeteciler türkiye temsilcisi önderoğlu, "riyad'da tutuklu 30 gazetecinin tahliyeleri için uğraşırken suudi arabistan’a g20 zirvesinin verilmiş olması, suudi arabistan’a yönelik uluslararası ihtimam ve ilgi rahatsız edici." dedi.

rus lider putin, 'greta'nın konuşması beni heyecanlandırmadı, birilerinin çocukları kendi çıkarları için kullanması kınanmalı' ifadelerini kullandı.

endonezya'nın maluku eyaletinin başkenti ambon’da, 26 eylül’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 36'ya çıktığı bildirildi.

ışid karşıtı koalisyonun "barışçıl halk gösterilerinin tüm demokrasilerin temel unsuru olduğuna inanıyoruz. şiddete yer yok." açıklamasını yaptığı ırak'taki gösterilerin 2 günlük bilançosu: 12 kişi yaşamını yitirdi.

abd'nin connecticut eyaletinde düşen 2. dünya savaşı'ndan kalma b-17 bombardıman uçağında ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü.

ırak'ın başkenti bağdat kentindeki 'yeşil bölge'de bulunan türkiye büyükelçiliği yakınlarına füze saldırısı düzenlenmesi sonucu patlamalar meydana geldi. suud medyası olayı, türk konsolosluğuna saldırı olarak duyurdu.

abd savunma bakanlığı'nın (pentagon) ortadoğu'dan sorumlu müsteşar yardımcısı michael mulroy, suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturma yönündeki taahhütlerin kendilerine düşen kısmını yerine getirdiklerini iddia etti.

amerikan yetkililer, türkiye'nin fırat'ın doğusuna büyük bir harekat düzenlemesi halinde trump'ın amerikan askerlerini suriye'den çekebileceğini belirtti. yetkililer, türk ordusunun büyük bir operasyon için hazırlandığını gördüklerini ve bunun endişe yarattığını ifade etti.

abd, 1991'de iç savaşın başlaması sonrası kapattığı somali'deki büyükelçiliğini yeniden açtığını duyurdu. son 10 yılda ülkedeki büyükelçilik binalarını hizmete açan ülkeler; türkiye, ingiltere, katar, suudi arabistan, birleşik arap emirlikleri ve rusya.

suudi arabistan'da kadınların tek başına araç kullanma ve yurt dışına çıkma serbestliğinin ardından orduya katılmalarına da izin çıktı.

yunanistan'da 2018'de 86 bin 440 kişi doğarken, 120 bin 297 kişi öldü. evlilik ve doğum oranlarındaki düşüş ile birlikte ülke nüfusunun gerilemeye başladığı bildirildi.

hint insan hakları savunucuları cammu keşmir'in kuzeyinde en az 2 bin 900 insanın gömüldüğü toplu mezarlar bulunduğunu bildirdi.

gaziantep üniversitesi rektörlüğüne bağlı olarak suriye'nin el bab bölgesinde iktisadi ve idari bilimler fakültesi, azez'de islami ilimler fakültesi ve afrin'de de eğitim fakültesi kurulacağı duyuruldu.

japonya başbakanı abe şinzo, kuzey kore lideri kim jong-un ile yüz yüze görüşmeye hazır olduğunu, bunun için fırsatları değerlendireceğini ifade etti. daha önce farklı koşulları olduğunu söyleyen abe, kim ile koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

[15 - 29 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd temsilciler meclisi başkanı nancy pelosi, başkan donald trump'ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıkladı.

adana'nın merkez yüreğir ilçesinde çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracına bombalı saldırı düzenlendi. saldırının ne tip bir bomba ile yapıldığı henüz kesinlik kazanmazken, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, 'bangladeş hükümeti yer tahsis ederse suriyeliler için yaptığımız gibi myanmarlılar (arakanlılar) için de bangladeş'te mülteci kampı inşa etmeye hazırız' dedi.

fransa cumhurbaşkanı macron, "abd, iran, nükleer anlaşmayı imzalayan ülkeler ve bölge güçleri arasında görüşmeler yapılmasının zamanı geldi." dedi.

pakistan başbakanı han, "erdoğan'a bm konuşmasında keşmir sorununa yer verdiği için çok teşekkür ediyorum.erdoğan gelecek ay pakistan'ı ziyaret edecek." dedi.

'latin trump' brezilya devlet başkanı bolsonaro, "amazonlar'ın insanlığın mirası olduğunu söylemek, bizim ormanlarımızın 'dünyanın akciğeri' olduğunu söylemek saçmadır. bu yalanlara ve hilelere inanmak bizim egemenliğimizin sorgulanmasıdır." dedi.

mısır'ın başkenti kahire'de yapılan ve akdeniz'e kıyısı olan 7 ülke mısır, güney kıbrıs rum yönetimi, ürdün, yunanistan, italya, israil ve filistin'in yer aldığı “doğu akdeniz gaz forumu”na türkiye de kktc de davet edilmedi.

ingiliz tur operatörü thomas cook'un almanya iştiraki olan thomas cook gmbh da iflasını istedi.

bm genel kurulu'nda bir araya gelen astana garantörleri türkiye, iran ve rusya; suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığın teyit edildiğini bildirdi.

ab komisyonu başkanı juncker, "viktor orban'ın, tıpkı zamanında macarlar gibi zülme uğrayan müslümanlara avrupa'da yer olmadığına yönelik açıklamalarını kabul edemiyorum" dedi.

abd ulusal nükleer güvenlik idaresi'nin (nnsa) geçen ay abd hava kuvvetleri ve nato'nun desteğiyle b61 nükleer bombasının 12. modifikasyonu olan b61-12'yi denediği belirtildi.

israil cumhurbaşkanı rivlin, 17 eylül'de yapılan erken genel seçimin ardından yaşanan siyasi çıkmazı aşmak için hükümeti kurma görevini likud partisi lideri netanyahu'ya verdi.

pakistan başbakanı imran han, türkiye, pakistan ve malezya'nın islamofobinin ortaya çıkardığı zorluklarla mücadele etmek için ingilizce dilinde ortak bir televizyon kanalı kurma kararı aldığını duyurdu.

cumhurbaşkanı erdoğan ve yunanistan başbakanı miçotakis’in, iki ülke arasındaki yüksek düzeyli işbirliği konseyi’ni yeniden hayata geçirme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "abd'nin önümüzdeki dönemde almayı planladığı önlemlerden türkiye'yi muaf tutmasını bekliyoruz. zira biz her şeyden önce stratejik ortağız" dedi.

abd'den vize alabildiği için teşekkür eden rusya dışişleri bakanı lavrov, abd’nin kapsamlı nükleer deneme yasağı antlaşması konferansı’na katılması gereken rus heyete vize vermemesinin çirkin bir olay olduğunu, uluslararası etkinliklerin abd dışında olması gerektiğini söyledi.

somali’nin başkenti mogadişu’da 'fetö ile yurt dışında mücadele etmek amacıyla kurulan' türkiye maarif vakfına ait bir araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu üç türk vatandaşı öğretmen yaralandı.

ırak dışişleri bakanı muhammed ali el-hakim, ülkesinin iran'ın teklif ettiği körfez ülkeleriyle koalisyona katılmaya hazır olmadığını söyledi.

yemen dışişleri bakanı muhammed el-hadrami, "husiler, barış konusunda hiçbir zaman ciddi olmadı ve olmayacak. bae'ye, rotasını yeniden 'iran'ın yayılmacı projesiyle' mücadeleye doğrultması için çağrıda bulunuyoruz." dedi.

mısır’ın farklı şehirlerinde mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı sisi’nin yönetimine karşı sokaklara çıktıkları iddiasıyla yaklaşık bin 900 kişi gözaltına alındı.

edirne'nin keşan ilçesinde silahlı iha bayraktar tb2 kullanımı ve bakımı ile ilgili eğitim gören ukrayna hava kuvvetleri askerleri eğitimlerini tamamladı.

azerbaycan ve ermenistan dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı minsk grubu'nun rus, fransız ve abd'li eş başkanları, işgal altındaki dağlık karabağ'ı yakın zamanda ziyaret edeceklerini açıkladı.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, güvenli bölge ile ilgili, "türklerle siyasi yönleri de olan askeri bir anlaşmamız var. mültecilerin dönüşü dahil daha fazla konuyu konuşmaya hazırız. bu askeri anlaşmayı mümkün olduğunca dürüstçe ve hızlı bir şekilde uyguluyoruz" dedi.

abd savunma bakanlığı sözcüsü hoffman, petrol tesislerine yapılan ve iran'ın suçlandığı saldırılar sonrası, suudi arabistan'a ek patriot hava savunma düze sistemi bataryası ile 4 adet sentinel radarı ve yaklaşık 200 asker konuşlandıracaklarını açıkladı.

rus ve gürcü yetkililer, 2008'deki rus işgali sonrası ilk kez new york'ta görüştü. gürcistan dışişleri bakanı zalkaliani, "son 11 yılda benzer görüşme ve temas olmamıştı." dedi.

çin istanbul başkonsolosu wei, 15 temmuz ile hong kong'da yaşananların birbirine benzediğini vurgulayarak, "15 temmuz'da yapılmak istenen ile hong kong'da yapılmaya çalışılan aynı sömürgeci zihniyetin ürünüdür. biz hong kong'a dış güçlerin müdahalesini şiddetle kınıyoruz" dedi.

iran cumhurbaşkanı ruhani, abd'nin ab ülkeleri liderleri üzerinden müzakereler için kendilerine mesaj gönderdiğini ancak iran olarak yaptırım şartları altında bir müzakereyi kabul etmediklerini belirtti.

yunanistan başbakanı miçotakis, "cumhurbaşkanı erdoğan ile göç ve ikili sorunlara kadar tüm temel konularda açık bir görüşmemiz oldu. halklarımızın yararına ve bölgedeki istikrara daha iyi iklim yaratmak için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldık." dedi.

moskova yönetimi, ankara ile su-35 savaş uçaklarının muhtemel sevkiyatı için görüşmeler yapıldığını duyurdu.

malezya başbakanı mahathir muhammed, "müslüman ve islam düşmanlığı, israil'in kuruluşundan ötürü var. müslümanlar hiçbir şey yapmasa dahi terörizmle suçlanıyor. dünya genelinde birçok savaş var ve bu savaşların çoğu israil'in kuruluşuyla bağlantılı" dedi.

rusya savunma bakanlığı sözcüsü igor konaşenkov, son 2 yılda, rusya’nın suriye’deki hmeymim hava üssü’ne saldırılarda kullanılan 118 insansız hava aracının yok edildiğini söyledi.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, suriye’deki kürt sorunun ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliği kapsamında çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

avusturya'da 6 milyon 400 bin seçmen parlamentonun 183 yeni üyesini belirlemek üzere yarın oy kullanacak. ülke genelinde 8 ulusal partiden 27 türk kökenli bin 476 milletvekili adayı parlamentoya girmek için yarışacak.

husiler, suudi arabistan'a yönelik şu ana kadarki en büyük kara operasyonunun gerçekleştirildiğini duyurdu.

güney kıbrıs, tek başına ilan ettiği münhasır ekonomik bölgedeki, türkiye'nin kıta sahanlığıyla çakışan 7'nci parsel için italyan-fransız şirketler grubuna ruhsat onayı verdi. rum yönetimi, bu parselde yaklaşık 6 sondaj yapılmasının hedeflendiğini açıkladı.

suriye'nin ırak sınırındaki deyrizor ilindeki iran devrim muhafızları'nın askeri noktasına, kimliği belirsiz savaş uçağınca saldırı gerçekleştirildi.

malezya başbakanı mahathir muhammed, müslüman ülkelerin çin'de baskı ve ayrımcılığa maruz kalan uygurlara karşı sessiz kalmasının, çin'in çok güçlü bir devlet olmasından kaynaklandığını söyledi. muhammed, "çin çok güçlü bir devlet. onları yüz üstü bırakacak bir şey yapamayız. saddam hüseyin meselesinde büyük güçler ülkeye girdi. fakat kamboçya'da iki milyon insan katledildi, hiçbir şey yapmadılar" açıklamasında bulundu.

afganistan'da 100 bin görevlinin yer aldığı cumhurbaşkanı seçiminde oy verme işleminin sona ermesiyle sayıma geçildi. resmi olmayan sonuçların 3 hafta sonra açıklanacağı belirtildi.

suudi arabistan kralı selman bin abdulaziz'in yakın korumalarından tümgeneral abdulaziz bin beddah el-fağım, arkadaşı memduh al ali tarafından vurularak öldürüldü.

rejime bağlı suriye dışişleri bakanı muallim, ülkesindeki türk ve amerikan askerlerinin çekilmesi için çağrıda bulundu. muallim, aksi takdirde "uluslararası hukukun izin verdiği tüm karşı önlemleri almaya hakları olduğunu" söyledi.

milgem projesi kapsamında üretilen 4'üncü ve son ada sınıfı korvet gemisi olan tcg kınalıada (f-514), cumhurbaşkanı erdoğan'ın da katılacağı törenle deniz kuvvetleri'ne teslim edilecek.

[18 - 24 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

hindistan dışişleri bakanı jaishankar, "pakistan işgalindeki keşmir (azad keşmir) hindistan'ın parçasıdır. bir gün oraya da egemen olacağız, fiziksel hakimiyet kuracağız." dedi.

konya valiliği, alaeddin tepesi bölgesinde, "yakında inşallah" notunu paylaşan ışid sempatizanı suriyeli şahsın (notu paylaştıktan sonra 1 gün içinde) yakalandığını açıkladı.

cb başdanışmanı prof. dr. aybet, türkiye'nin beklentilerini karşılayacak bir patriot teklifine açık olduklarını kaydederek, "fakat abd bunu, 'biz türkiye'ye patriot verelim onlar da s-400'lerden vazgeçsin' şeklinde görmesin. bizim için bu, sıfır toplamlı bir oyun değil" dedi.

nisan ayındaki erken seçimin ardından koalisyon hükümetinin kurulamadığı ispanya'da, 10 kasım'da bir kez daha erken seçim düzenlenecek. bu son 4 yılda ülkede gidilen 4. seçim.

suudi arabistan enerji bakanı prens abdülaziz bin salman, hafta sonu ülkedeki en büyük petrol tesislerinden ikisine yapılan saldırıların ardından petrol arzının normale döndüğünü, "eylül ayı sonunda günde 11 milyon varil petrol üretimi kapasitesine ulaşacaklarını" açıkladı.

tunus cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda en çok oy alan bağımsız aday kays said, tunus'un tüm dünyaya açık kalacağını vadetti. uzmanlar bu sonuçlar için 'tunuslular geleneksel siyasete ceza verdi' yorumunda bulundu.

milli savunma bakanlığı, antalya’dan demir alarak doğu akdeniz'deki planlı sahasına intikal eden oruç reis araştırma gemisine tcg oruçreis fırkateyninin refaket ettiğini bildirdi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, suudi aramco tesislerine yapılan saldırının, savaş sebebi olduğunu söyledi. suudi savunma bakanlığı sözcüsü albay turki el maliki ise petrol tesislerine yapılan saldırının ‘tartışmasız bir şekilde’ iran tarafından desteklendiğini söyledi.

israil'deki erken genel seçimlerde partisi geriye düşen başbakan netanyahu, abd'deki bm genel kuruluna katılmayacak. tüm oyların sayılmasının ne zaman sona ereceği henüz bilinmezken, son verilere göre mavi-beyaz 32, likud (netanyahu) ise 31 milletvekilini meclise gönderdi.

brezilya eski devlet başkanı michel temer, 2016 yılında yardımcılığını yaptığı eski devlet başkanı rousseff'in görevden alınması olayının "darbe" olduğunu ilk defa kabul etti. temer, 2016 yılında bütçe açığını gizlemek suçlamasıyla görevden alınan rousseff'in yerine geçmişti.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın "sınırları açarız" sözlerinin ardından, avusturya eski başbakanı kurz, türkiye ile avrupa arasındaki müzakere sürecinin bitirilmesini, bulgaristan ve yunanistan'ın hazırlıklı olup sınır hatlarındaki askerlerini ve denetimlerini artırmasını istedi.

pakistan başbakanı imran han, cammu keşmir'in statüsü eski haline getirilene ve sokağa çıkma yasağı kaldırılana kadar hindistan ile görüşmeyeceklerini açıkladı.

ışid ile mücadele görev gücü direktörü amerikalı maier, suriye'de güvenli bölge hakkında, "bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey ypg'nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır." dedi.

abd dışişleri bakanlığı, suudi arabistan'da sivil hedeflere yönelik terör ile füze ve drone saldırıları tehdidi dolayısıyla vatandaşlarını "yemen sınırına 80 km mesafeye kadar) suudi arabistan'a seyahat konusunda uyardı.

abd başkanı trump, iran'a olası bir müdahale konusunda, "orta doğu'da neler olacağını göreceğiz. tek bir telefonla bir ülkeye girebiliriz. yarın olur, iki hafta sonra olur" dedi.

afganistan'ın zabul vilayetinin merkezi kalat şehrindeki istihbarat binası önünde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 15 kişi öldü, 66 kişi yaralandı.

abd enerji bakanı rick perry'in 4 eylül'de suudi arabistan'a nükleer teknoloji transferi konusunda abd'nin kaygılarını içeren mektubunda, riyad'ın seyreltilmiş uranyum zenginleştirme faaliyetine girmemesi koşuluyla abd'den nükleer teknoloji alabileceği belirtildi.

venezuella'da hükümet ile bazı muhalifler arasında önceki gün varılan anlaşmaya bir muhalif parti daha (değişim için umut) dahil oldu. parti lideri bertucci, "oturup konuşmaktan başka çaremiz yok. krize bir çare bulmak zorundayız" ifadesini kullandı.

üst düzey bir türk yetkili, abd başkanı trump'ın türkiye'nin neden rus yapımı s-400 füze savunma sistemi aldığını daha fazla anladığını ve konuyla ilgili olarak ankara'ya yaptırım getirmesinin beklenmediğini belirtti.

abd genelkurmay başkanı joseph dunford, son yıllarda nato’nun rusya’ya karşı askeri üstünlüğünü kaybettiğini söyledi.

macaristan'ın başkenti budapeşte'de, türk dili konuşan ülkeler işbirliği konseyinin tanıtım ofisi hizmete açıldı. kazakistan dış. bak. yrd. tleuberdi, "macarlar kendilerini atilla'nın torunları olarak görüyorlar. türk-hun tarihleriyle de büyük gurur duyuyorlar." dedi.

iran petrol bakanı bijen namdar zengene, ülke ekonomisinin ırak savaşı dönemindeki şartlardan on kat daha zor durumda olduğunu belirtti.

kktc başbakanı ersin tatar, “bugün kktc olmasa doğu akdeniz’de türk uçakları ve donanması o kadar kolay hareket edemez, türkiye anadolu’ya hapsolurdu” dedi.

abd dışişleri bakanlığı yetkililerinden filipetti, maduro'nun türkiye ziyareti sonrası bir türk şirketinin venezuela'dan 900 milyon dolarlık altın alması ile ilgili, "venezuella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

abd, bm genel kurulu toplantısı için başvuru yapan iran cumhurbaşkanı ruhani ve dışişleri bakanı zarif'e vize verdi.

kanada başbakanı trudeau, gençliğinde yüzü siyaha boyalı olarak çektirdiği "ırkçı" fotoğraftan dolayı özür dileyerek, çok pişman olduğunu söyledi.

tsk ve mit'in koordineli çalışması sonucu 16 eylül'de ırak'ın kuzeyi gara bölgesine icra edilen hava harekâtında 3 pkk'lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirilmişti. yapılan çalışma neticesinde hava harekâtında en az 15 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.

finlandiya'da toplu konut idaresi başkanlığına, işe yeni başlayacak bir müslüman'ın iş saatlerinde namaz kılma talebini reddettiği ve işe almadığı gerekçesiyle bin 800 avro cezası verildi.

pasifik'teki ada ülkesi kiribati da tayvan'ı diplomatik olarak tanımayı bıraktığını ve resmi ilişkilerini kestiğini açıkladı. 2016’dan bu yana tayvan ile ilişkilerini kesen 7 ülke; el salvador, panama, burkina faso, sao tome, dominik cumhuriyeti, solomon adaları ve kiribati.

ispanya'da yaşayan mısırlı muhammed ali, darbeci sisi'yi yolsuzlukla suçladıktan sonra halkı sokağa çağırdı. 15 yıldır mısır ordusunda çalışan ali, sisi'nin milyonlarca harcayarak saraylar yaptırdığını açıkladı. sisi'nin abd'ye yapacağı ziyaretini iptal edeceği belirtildi.

abd başkanı trump, aramco tesislerine yapılan saldırı sonrası suudi arabistan’a ek asker ve hava savunma sistemlerinin sevkedilmesini onayladı. abd savunma bakanı mark esper, suudi arabistan ve bae'ye ilave hava savunma desteği ve yüzlerce asker gönderileceğini açıkladı.

yemen'de husilerin liderlerinden mehdi el-maşat, suudi arabistan’a insansız hava araçlarıyla saldırılara son verdiklerini açıklayarak, riyad’dan da benzer bir adım beklediklerini söyledi.

bae ve suud ekonomilerinin bae’deki gökdelenlerden örnekle “cam gibi binalar” olduğunu söyleyen lübnan'daki hüzbullah lideri nasrallah, "iyice düşünün. seçeneğinizi iran’a karşı savaştan yana kullanmanıza değmez, çünkü onlar sizi yok eder." dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, guaido öncülüğündeki muhaliflerin görüşmelerde verdikleri, yaptırımların kaldırılması için abd ile konuşma sözünü tutmadıklarını söyledi.

iran, değişik zamanlarda ele geçirdiği abd, israil ve ingiltere'ye ait 10 insansız hava aracı ile geçen aylarda düşürdüğü global hawk'ın parçalarını müzede sergiledi.

arnavutluk, teknelerle türkiye'den yunanistan'a geçmeye çalışan 111 sığınmacının ege denizi'nde "kurtarıldığını" açıkladı. arnavutluk savunma bakanlığı, sığınmacıların türk makamlarına teslim edildiğini duyurdu.

deniz kuvvetleri komutanlığı unsurlarının ege ve doğu akdeniz’de icra edilen kararlılık-2019 tatbikatı'nda, sat timleri, denizaltı, suüstü ve hava unsurlarının ani reaksiyon ve amfibi harekatlarıyla başarılı şekilde devam ettiği bildirildi.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın kabul ettiği abd'li cumhuriyetçi senatör lindsey graham, "türkiye ile daha stratejik bir ilişki kurma noktasında umutluyum; ayrıca türkiye'nin f-35 programına geri dönmesi ve belki serbest ticaret anlaşması yapılması oldukça önemli." dedi.

hong kong'da suçluların çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı geri çekildi ancak eylemciler, taleplerinin karşılanmadığını belirterek protestolara devam ediyor. eylemciler, sha tin ve nam cheong avm’lerine girerek protestolarını sürdürdü.

rusya savunma bakanı şoygu, devlet çapında dev altyapı projelerinin hayata geçirildiğini söylediği sovyetler birliği dönemine nostalji duyduğunu belirterek, en büyük hayalinin, kentler inşa etmek için sibirya’ya dönmek olduğunu ifade etti.

suudi arabistan'ın dışişlerinden sorumlu devlet bakanı adil cubeyr, suudi petrol devi aramco'yu vuran saldırıların iran topraklarından yapıldığı kanıtlanırsa riyad’ın bu adımı ‘savaş eylemi’ olarak değerlendireceğini belirtti.

rusya savunma bakanı şoygu, suriye’deki operasyon sırasında testleri başarısızlıkla sonuçlanan geleceğe dönük geliştirilen 12 çeşit silahın üretimine son verildiğini, 300 silah örneğinin ise modernize edildiğini söyledi.

avrupa yayın birliği, israil'in başkenti tel aviv'de düzenlenen eurovision şarkı yarışması'nda izlandalı hatari grubunun filistin bayraklı atkı açmasını 'siyasi' görerek, o anı yayınlayan izlanda devlet televizyonuna para cezası verdi.

ingiltere başbakanı boris johnson da trump gibi, suudi arabistan'daki petrol tesislerine yapılan saldırılarda iran'ı işaret ederek, "ingiltere aramco saldırılarında sorumluluğu çok yüksek bir ihtimal derecesiyle iran’a yüklüyor." dedi.

azerbaycan-ermenistan cephe hattında azerbaycan ordusundan bir asker, ermenistan askerlerince açılan ateş sonucu şehit düştü.

1972'den beri keşmir üzerine toplantı yapılmadığını ve hindistan'ın hitler'i örnek aldığını belirten pakistan cumhurbaşkanı arif alvi, cammu keşmir krizine ilişkin, hindistan savaş açarsa pakistan'ın bu savaşa gireceğini ifade etti.

çin'de yayınlanan sina gazetesi, 'gök taşını bile havada vurabilen' rusya'nın en yeni hava savunma sistemi s-500 prometey'in, 2020'de modern hava savunma sistemlerini geride bırakarak 'alanında dünyanın en iyisi' olacağına yazdı.

çekya başbakanı andrej babis, mültecilere ilişkin her şeyden önce cumhurbaşkanı erdoğan ile konuşmak gerektiğini, erdoğan'ın mültecilere nasıl yardım edilebileceği konusunda somut plana sahip olduğunu söyledi.

rusya'nın şam büyükelçisi aleksandr yefimov, rusya ve türkiye arasında eylül 2018'de imzalanan, idlib'i kapsayan soçi mutabakatı'nın 'terörle mücadele' için yeterli olduğunu, yeni anlaşmalara gerek olmadığını söyledi.

bm genel sekreteri guterres, iç savaşın başladığı tarihten bu yana ilk kez suriye anayasa komitesinin oluşturulduğunu ve ilerleyen haftalarda komitenin cenevre'de toplanacağını açıkladı.

suriye insan hakları ağı, abd öncülüğündeki ışid karşıtı uluslararası koalisyon güçlerinin, suriye'de son 5 yılda 924'ü çocuk ve 656'sı kadın 3 bin 37 sivili öldürdüğünü duyurdu.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, "kıbrıs'ta çözümün adı iki kesimli, iki kurucu devletli, siyasi eşitlik ve güvenlik içinde yaşanabilecek federal bir yapıdır." diyerek "iki tanınmış devlet kulağa hoş gelse de görünür gelecekte olabilecek bir gelişme değildir." ifadelerini kullandı.

rusya müftüler konseyi başkanı ravil gaynutdin, rusya'nın başkenti moskova'da yaşayan müslümanların sayısının 3 milyonu aştığını açıkladı.

filistinli politik aktivist azzam tamimi 'muhammed bin selman suud hanedanlığının son kralı olabilir' dedi.

azerbaycan'ın başkenti bakü'de, türkiye, azerbaycan ve gürcistan özel kuvvetlerinin katılımıyla ortak askeri tatbikat başladı. pakistanlı askerlerin de gözlemci olarak katıldığı "kafkas kartalı-2019" adı verilen tatbikat, 1 ekim'de sona erecek.

pakistan başbakanı ımran khan, "orta şekerli ya da radikal islam diye bir şey yoktur. tek islam vardır o da hz. muhammed'in (sav) adalet ve barış üzerine bize tebliğ ettiği dindir. işte biz bu islam'ın muntesipleriyiz." dedi.

türkiye ile abd arasındaki 'güvenli bölge' anlaşması gereği türk ve amerikan askerleri tarafından ortak yürütülen ikinci kara devriyesi tel abyad güneyinde başladı. ilk kara devriyesi 8 eylül'de gerçekleşmişti.

israil medyası, parlamentodaki 55 vekilin, yeni hükümeti kurması için likud partisi lideri ve başbakan netanyahu'nun safında yer aldığını bildirdi. eski israil genelkurmay başkanı benny gantz'ın liderliğindeki mavi-beyaz ittifakı'na 54 vekilden destek geldiği bilgisi verildi.

pakistan dışişleri bakanı kureyşi, ermenistan'a yukarı karabağ'dan askerlerini çekme ve bm güvenlik konseyi kararlarına uyma çağrısı yaptı.

abd başkanı trump'tan, sisi'ye: “herkese karşı gösteriler oluyor, dünyadaki en iyi arkadaşınız obama'ya karşı bile birçok gösteri oldu. bu konuda endişeli değilim. mısır'ın muhteşem bir lideri var ve saygı görüyor."

isveçli aktivist 16 yaşındaki greta thunberg, "sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız" diyerek abd, fransa, almanya, brezilya, arjantin ve türkiye'yi bm'ye şikayet etti.

göç idaresi genel müdür yardımcısı yıldız, "ülkemizde farklı statülerde yaşamaya devam eden yabancıların 3.6 milyondan fazlasını geçici koruma altındaki suriyeliler oluşturuyor. ayrıca çok sayıda ırak, afganistan, pakistan ve orta asya uyruklu yabancı ülkemizde bulunuyor" dedi.

tunus'ta parlamentonun en büyük partisi nahda hareketi, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda 'geleneksel siyaseti yıkan' bağımsız aday anayasa profesörü kays said'i destekleme kararı aldı.

[13 - 17 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

ukrayna cumhurbaşkanı zelenskiy, ülkeyi ikiye bölen iç savaşa son vermek amacıyla barış anlaşması için belirlediği yol haritasının hazır olduğunu açıkladı. kasım ayında normandiya çıkarması'nın yıl dönümü anma etkinliğinde haritanın liderler ile paylaşılacağı belirtildi.

abd'nin petrolü küba'ya taşıyan nakliye firmalarına karşı tedbirler dahil, yaptırımlarda artış olduğuna söyleyen küba devlet başkanı diaz-canel, ülkedeki dizel yakıt sıkıntısından abd yaptırımlarını sorumlu tuttu.

abd başkanı trump, görevden aldığı beyaz saray ulusal güvenlik danışmanı john bolton hakkında, "o beni engelliyordu." açıklamasında bulundu.

abd senatosu, çin'in uygur türklerine yönelik uygulamalarına ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

rusya başbakan yardımcısı ve maliye bakanı anton siluanov, 2020’de abd doları üzerinden dış borçlanma gerçekleştirmeyeceklerini belirterek, “muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız.” dedi.

abd ile imzalanan new start anlaşmasının sona ereceğini hatırlatan dışişleri bakan yardımcısı ryabkov, "mevcut durumda, nükleer savaş yaşanma riski var. ne yazık ki, bu bir gerçek" dedi.

içişleri bakanı soylu, kulp saldırısı ile ilgili, "el yapımı patlayıcının yoldan araç geçerken patlatılması suretiyle 7 evladımız, insanımız, kardeşimiz hakkın rahmetine kavuşmuştur. allah rahmet eylesin" dedi.

ab komisyonu başkanı juncker, "ingilizler zaten başından beri 'yarı zamanlı' avrupalıydı. bizim 'tam zamanlı' avrupalılara ihtiyacımız var." dedi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, özbekistan’ın türk dili konuşan ülkeler işbirliği konseyine (türk keneşi) katılma kararı aldığını, türkmenistan’ın da gözlemci üye olmak istediğini bildirdi.

sudan dışişleri bakanlığı müsteşarı büyükelçi muhammed, "sudan'da yeni kabinenin kurulmasının ardınan ilk ziyareti türkiye'ye gerçekleştirdik. bu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesindeki ortak iradenin yansımasıdır." dedi.

1970'lerin sonundan itibaren bölgedeki mücahitleri destekleyen abd'nin eli kolu haline getirilmelerinden ülkesi adına pişman olduğunu açıklayan pakistan başbakanı, "tarafsız kalmalıydı, çünkü bu gruplarla birlikte olmak daha sonra bizim aleyhimize döndü" dedi.

hafter öncülüğündeki libya ulusal ordusu, 'düzenli olarak yaptıkları gibi' mısrata kentinde türkiye'ye ait 3 drone'u düşündüklerini iddia edip şehirdeki bütün uçuş üslerinin yok edildiğini açıkladı.

rusya'nın su-35/su-57 savaş uçakları satmayı teklif ettiğini söyleyen cumhurbaşkanı erdoğan, "nasıl patriot'larda önümüz tıkanınca biz s-400 olayına girdiysek, f-35'lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız" dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, bu ayın sonunda abd’nin new york kentinde yapılacak bm 74. genel kurul toplantılarına katılmayacağını açıkladı.

rusya savunma bakanı şoygu, “suriye’de çalışmaya başladığımızda teröristler tarafından kontrol edilmeyen tüm toprakların oranı sadece yüzde 18’idi.” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "s-400 en geç nisan ayına kadar bunlar yerlerine monte edilmiş olacak ve bunlar monte edildiği anda da bizler savunma sistemleri olarak çok daha huzurlu bir hale gelmiş olacağız." dedi.

abd başkanı trump'ın geçen ay fransa'da düzenlenen g-7 zirvesi sırasında, mısır cumhurbaşkanı sisi'den "benim en favori diktatörüm" diye bahsettiği iddia edildi.

abd enerji bakanı rick perry, pazartesi günü suudi mevkidaşı prens abdülaziz bin selman ile bir araya gelerek suudi arabistan'ın nükleer reaktör inşa etme planını görüşeceklerini açıkladı.

kktc cumhuriyet meclisi başkan vekili zorlu töre, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin ve halkının geleceğe güvenle bakmasının en büyük nedeninin türkiye'nin garantisi olduğunu söyledi.

abd başkanı trump, el kaide terör örgütünün lideri usame bin ladin'in oğlu hamza bin ladin'in öldürüldüğünü dünyaya duyurdu.

suudi arabistan enerji bakanı prens abdulaziz bin selman, husilerin saudi aramco saldırısı nedeniyle petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

suriye'de esad, ankara'da yapılacak kritik türkiye-rusya-iran üçlü zirvesi öncesinde genel af ilan etti.

abd'nin suudi arabistan’daki petrol rafinerilerine düzenlenen saldırılardan iran’ı sorumlu tutmasını tahran reddederken, iran devrim muhafızları savaşa hazır olduklarını açıkladı.

msb'nin artık rusya savunma bakanlığı da s-400 hava savunma sisteminin ikinci batarya malzemelerinin mürted hava meydanı/ankara’ya intikalinin sağlandığını bildirdi.

somali’nin tek taraflı bağımsızlık ilan eden özerk bölgesi somaliland'in başkanı musa bihi, birleşik arap emirlikleri’nin askeri havalimanı olarak kullanması beklenen berbera havalimanı’nın sivil kalacağını söyledi.

cezayir geçici cumhurbaşkanı abdulkadir bin salih, cumhurbaşkanı seçimlerinin 12 aralık'ta yapılacağını duyurdu.

venezuela'da muhalif lider guaido liderliğindeki muhalefetin, barbados'ta venezuela hükümetiyle yürütülen görüşmelere katılmayacağı bildirildi.

dünya ahıska türkleri birliği genel sekreteri fuat uçar, 40 bini aşkın ahıska türkü'nün türk vatandaşlığına geçiş işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

israil başbakanı netanyahu, ülkesinde yarın yapılacak genel seçimleri kazanması halinde el halil'in bir kısmı ve bu bölgedeki kiryat arba yahudi yerleşimlerinin ilhak edileceğini söyledi.

iran'ın yarı resmi ajansı ısna, iran devrim muhafızları'nın, birleşik arap emirlikleri'ne yakıt taşıyan tankere el koyduğunu bildirdi. tankerdeki 11 mürettebat da gözaltına alındı.

yemen'de suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, aramco'ya ait tesislere yönelik saldırıların yemen toprakları dışından iran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

solomon adaları, tayvan ile resmi ilişkilerini keserek çin'i diplomatik olarak tanıma kararı aldı. solomon adaları'nın ilişkileri kesmesi sonucu tayvan'ı tanıyan ülke sayısı 16'ya düştü.

abd başkanı trump'ın, uzlaşmanın son aşamasına gelindiği sırada müzakereleri durdurduğu afgan taliban heyeti, moskova'nın ardından bu kez tahran'a giderek iranlı yetkililerle görüştü.

kaşıkçı cinayetinde soruşturmaya herhangi bir temsilcinin katılmasına izin vermeyen suudi arabistan, petrol şirketi aramco'ya ait tesislere yönelik saldırılara ilişkin soruşturmaya katılması için uluslararası uzmanları çağıracağını açıkladı.

israil'de erken genel seçimler için halk bugün sandık başında. seçimlerin, ülkede en uzun süre bu görevi yürütmüş olan siyasetçi ünvanını taşıyan başbakan netanyahu ile eski genelkurmay başkanı benny gantz arasında başa baş geçeceği düşünülüyor.

venezuela'da maduro hükümeti ile muhaliflerin elindeki ulusal meclisteki bazı partiler arasında anlaşma imzalandı ve bir diyalog masası oluşturuldu. kendini geçici devlet başkanı ilan eden abd destekli guaido, anlaşmayı tepkiyle karşıladı.

afganistan cumhurbaşkanı eşref gani'nin parvan vilayetinde katıldığı seçim mitinginde düzenlenen bombalı saldırıda 24 kişi hayatını kaybetti, 31 kişi yaralandı.

malezya'da hükümet, "ümit fonu" adı altında kurulan yardım fonunun ardından ülkenin borçlarının ödenmesine katkı sağlamak için devletin ihtiyaç duymadığı bazı varlıkların satılacağını açıkladı. şu anda ülkenin yaklaşık 240 milyar dolar borcu bulunuyor.

bahreyn veliaht prensi al halife ile abd başkan yardımcısı mike pence, bahreyn'e patriot satışı konusundaki anlaşmayı imzaladı.

güney kore savunma tedarik programı ajansı, orduyu modernize etme programı kapsamında drone gibi küçük insansız hava araçlarını tespit ederek etkisiz hale getirecek lazer silah sistemi geliştirmeyi planladığını açıkladı.

[7 - 12 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

çin'in, iran'a 25 yıllık stratejik anlaşma kapsamında 400 milyar dolar değerinde, abd doları kullanılmadan, yatırım yapacağı ve 5000 çinli askeri ülkeye konuşlandıracağı belirtildi.

lübnan cumhurbaşkanı mişel avn, israil'in ülkesinin egemenliğine yönelik muhtemel saldırılarına karşılık verileceğini söyledi.

2014 yılında göreve başladığında ülkenin 'feminist dış politikasına' öncülük eden isveç dışişleri bakanı margot wallstrom, kocası, çocukları ve torunlarıyla daha fazla zaman geçirmek için görevinden istifa edeceğini açıkladı.

danimarka, ışid'e karşı abd önderliğindeki koalisyona destek amacıyla suriye'nin kuzeyine; 14 kişilik askeri doktor ekibi, abd donanmasına destek amaçlı bir fırkateyn, bir savaş taburu, bir savaş gemisi ve 4 savaş uçağı göndereceğini açıkladı.

suudi arabistan, katar'la diplomatik ve konsolosluk ilişkilerini sonlandırma kararı aldı. iki ülke diplomatlarının görüşmesinin olumlu geçtiği basına yansımıştı.

afganistan'da taliban militanları, özel ve devlet medyası için çalışan altı afgan gazeteciyi kaçırdı. taliban sözcüsü zebihullah mücahid yaptığı açıklamada, taliban militanlarının gazetecileri 'yanlışlıkla' kaçırdığını ve kısa zaman içerisinde serbest bırakacaklarını söyledi.

güvenli bölge ile ilgili abd ile ilk müşterek kara devriyesi yarın gerçekleştirilecek. terör örgütü üyeleri kara devriyesinden bir gün önce sınıra yakın bölgelerdeki bez parçalarını yerinden sökerek iş makineleri yardımıyla tünel girişlerini ve mevzileri kapadı.

abd başkanı trump, son kabil saldırısında ölen abd askerleri nedeniyle taliban ile devam eden görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı. süreç boyunca taliban'ın da amerikan ordusunun da saldırıları devam ediyordu.

rusya devlet başkanı putin ile ukrayna devlet başkanı zelenskiy, iki ülke arasında esir ve tutuklularının değişiminin ardından telefon görüşmesinde, "ateşkese uyulması ve tarafların birlik ve silahlarını temas hattından çekmesi" hakkında görüştü.

hdp heyetiyle bir araya gelen eski ıkby başkanı mesud barzani, “türkiye’deki kürt meselesine barışçıl bir çözüm bulmak umuduyla ve bu yolda çabalayarak, oradaki kürtlerin mevcut durumunun da aralarında olduğu pek çok konuyu ele aldık” dedi.

yunanistan başbakanı miçotakis, bm genel kurulu'nda cumhurbaşkanı erdoğan'la görüşmeyi planladığını belirterek, "bu (başbakan olarak) ilk görüşme olacak. türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir." dedi.

merkezi fransa'nın başkenti paris'te olan batı avrupa'daki rus ortodoks kiliselerinin başpiskoposluğu, istanbul rum ortodoks patrikhanesi ile yaşanan gerginlik sonrası yapılan oylamada moskova patrikliği ile birleşme kararı aldı.

burkina faso'nun merkez bölgesinde teröristlerin düzenlendiği 3 ayrı saldırıda 29 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

taliban, amerikan askerinin ölümünün ardından abd başkanı trump'ın barış sürecini sonlandırdığını duyurduğu açıklamasına "amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek. bu daha fazla amerikalının hayatına mâl olacak" diye karşılık verdi.

10 ay önce oğlu kaçırılan ayşegül biçer, hdp’li yetkililerle yaptığı görüşmeyi anlattı:

“hdp’den oğlum mustafa’yı geri getirmesini istedim. bana ‘önce devlet bizim hapisteki yaşlı ve hasta tutuklularımızı serbest bıraksın’ dediler. çocuğumu pazarlık konusu yapmak istiyorlar."

rusya başbakan yardımcısı borisov, hindistan'a s-400 teslimatı ile ilgili, "teslimatın ön ödemesi yapıldı. takvim doğrultusunda ilk teslimata 18-19 ay içerisinde başlayacağız.” dedi.

kuzey makedonya​​​​​​​​​​​​​​'da geniş hükümet koalisyonunun parçası olan alternativa partisi genel başkanı afrim gashi, "balkanlar'da türkiye olmadan uzun vadeli bir barış mümkün değil." dedi.

suudi arabistan'da dün enerji bakanlığına getirilen prens abdülaziz bin salman el suud, kraliyetin planladığı nükleer güç programının iki atom reaktörüyle başlayacağını, bu program için uranyum üretmeyi ve zenginleştirmeyi istediklerini duyurdu.

avrupa birliği türkiye delegasyonu, yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle sosyal medya üzerinden yayımladığı arapça mesajı yayından kaldırdığını duyurdu.

komşu ülke gürcistan'da, parlamentoda yapılan oylamada, yeni başbakan giorgi gahariya ve hükümeti güvenoyu aldı.

ingiltere başbakanı boris johnson'ın sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre ülkede pazartesi mesai bitiminden ekim ayının ortasına kadar parlamentonun askıya alınacak.

darbe sonrası sisi hükümetini tanımayacağını söyleyip mısır ile büyük ticari anlaşmalar yapan almanya, cemal kaşıkçı cinayetinin ardından suudi arabistan ile durdurulan güvenlik işbirliği programına yeniden başlama kararı aldı.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, kktc başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı kudret özersay ile kapalı maraş'ı ziyaret etti.

batı afrika ülkelerinden sierra leone, türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması başlattı. kapıda vize uygulamasından schengen ülkeleri, abd, ingiltere, iran, bae, suudi arabistan, katar, kuveyt, japonya, güney kore, norveç ve israil de faydalanabilecek.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, güvenli bölge ile ilgili, "abd'nin yine aynı şekilde bir oyalama sürecine girmek istediğini görüyoruz. ikinci bir münbiç olmaması için tutumumuz net, türkiye'nin planı hazır. işbirliğinden sonuç çıkmazsa bu bölgelere gireriz" dedi.

pakistan dışişleri bakanı kureyşi, "son 6 hafta boyunca hindistan, işgal altındaki cammu keşmir'i bu gezegendeki en büyük hapishaneye dönüştürdü." dedi.

yunanistan ve gkry’nin, türkiye’nin doğu akdeniz’deki “yasa dışı” faaliyetine ve gazimağusa’daki kapalı alanın (maraş) açılması planına karşı ortak mücadele kararı aldığı belirtildi.

italya'da başbakan giuseppe conte liderliğinde kurulan yeni hükümet parlamentonun üst kanadında yapılan oylamada 133'e karşı 169 oyla güvenoyu almayı başardı. böylece ülkede uzun süredir devam eden hükümet krizi aşılmış oldu.

cumhurbaşkanı sözcüsü kalın, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "güvenli bölge terör örgütüne yeni bir güvenli bölge haline dönüşürse, 30-40 km. ötesinde oluşturulursa türkiye cumhuriyeti hareket kabiliyetine sahiptir." dedi.

seçim vaadlerinde toprak işgal etmekten bahsedilen israil'de başbakan netanyahu, gelecek haftaki erken seçim için "kazanırsam batı şeria'daki ürdün vadisi'ni ilhak edeceğim" vaadinde bulundu.

bm uluslararası yemen heyeti başkanı kamel jendoubi, "suudi arabistan, bae ve mısır ilk raporumuzun yayınlanmasının ardından yemen'e erişimimizi ve mısır'daki bazı yemenlilerle buluşmamızı engelledi." dedi.

yunan deniz kuvvetleri komutanlığı leros adası'ndaki donanma üssünde bulunan bazı askeri malzemelerin kaybolduğunu açıkladı. kayıp malzemeler arasında el bombası gibi patlayıcıların ve zırh delici mermi gibi önemli malzemelerin yer aldığı bildirildi.

bm'de türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'den fazla ülke, cammu keşmir'deki insan hakları ihlallerini durdurması için hindistan'a çağrıda bulundu.

ırak'ta 'iran karşıtı şii muhalefetin başındaki isim' sadr hareketi lideri mukteda es-sadr, iran dini lideri ali hameney ve kudüs gücü komutanı kasım süleyman ile görüldü.

isveç dışişleri bakanı ann linde, israil başbakanı binyamin netanyahu'nun "batı şeria'daki ürdün vadisi ile ölü deniz'in kuzeyinin ilhak edileceği" yönündeki seçim vaadini kınadı.

yeni yaptırımların gelmesinin ardından abd dışişleri bakanı pompeo, trump'ın "hiçbir ön şart olmadan" iran cumhurbaşkanı hasan ruhani ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

milli savunma bakanlığı bürokratlarının, amerikan ve türk ordusunun devriyesinde ypg'li teröristlere sadece "meşru müdafaa" durumunda müdahale edilmesi konusunda ısrarcı olduğu, tsk'nın ise teröristlerin 'görüldüğü an' vurulması gerektiğini söylediği iddia edildi. [veryansıntv]

hong kong'da hükümet karşıtı grupların önemli isimlerinden wong, almanya dışişleri bakanı maas'a, protestoları destekleme çağrısında bulunurken şu ifadeyi kullandı: "hong kong, yeni soğuk savaş'ın yeni berlin'idir."

suudi arabistan dışişleri bakanı assaf, “türkiye’nin akdeniz’deki yasa dışı faaliyetleri karşısında baş müttefiklerimizden güney kıbrıs’ın yanındayız. askeri iş birliğimizi artıracağız.” dedi.

abd, polonya’ya 6,5 milyar dolarlık 32 adet f-35 satışını onayladı.

italya'da krizin ardından tekrar başbakan olan conte, düzensiz göçle ülkesine gelen sığınmacıların diğer ab üyesi ülkelere dağıtımı konusunda, yardımı reddeden ülkelere mali cezalar uygulanmasını önerdi.

abd başkanı trump, 250 milyar dolarlık çin ürününe ek gümrük vergisi getirme kararını 1-15 ekim tarihleri arasına ertelediğini açıkladı.

fransa, facebook’un kripto parası libra’yı hükümetlerin ‘parasal egemenliklerini tehdit ettiği’ gerekçesiyle engelleyeceğini duyurdu.

ingiltere kraliyet hava kuvvetleri'nden tuğgeneral julian ball'a göre rusya’nın en tehlikeli üç silahı; s-400 hava savunma sistemi, bastion-p kıyı savunma sistemi ve iskender operasyonel-taktik füze sistemi.

avrupa imar ve kalkınma bankası (ebrd) başkanı suma chakrabarti, yıl sonuna kadar türkiye'de 1 milyar euro yatırım amaçladıklarını söyledi.

'gönüllü geri dönüş programı' kapsamında son bir ayda türkiye'de yaşayan 3 bin suriyelinin ülkelerine geri döndüğü belirtildi. 2015'ten bu yana program kapsamında geri dönen suriyelilerin sayısı 350 bin civarında.

avrupa birliği, 2014'ten bu yana ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle rusya'ya uyguladığı 'hafifletilmiş ambargoyu' 6 ay daha uzatma kararı aldı.

amerikalı vekiller, abd dışişleri bakanı mike pompeo'ya, cammu keşmir'de uyguladığı kısıtlamalara son vermesi için hindistan'ı ikna etmesi çağrısı yaptı. abd, rusya veya çin'in aksine keşmir krizinde 'diyalog çağrısı' yaparak herhangi bir tarafın yanında olmamıştı.

[2 - 6 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

tsk ve mit'in koordineli çalışması sonucu, ırak'ın kuzeyindeki hakurk bölgesinde tespit edilen pkk'lı 5 terörist etkisiz hale getirildi.

mısır dışişleri bakanlığı, lübnan'ın güney sınırındaki hizbullah ve israil arasında yaşanan gerilimin azaltılması için tüm taraflarla görüşüldüğünü duyurdu.

iran nükleer anlaşmasındaki durumu abd'nin yıkıcı adımlarının doğrudan sonucu olarak niteleyen rusya dışişleri bakanı lavrov, moskova ve iran'ın abd yaptırımlarına karşı ek önlemler alacaklarını söyledi.

almanya'da saksonya eyalet meclisi seçimlerinde merkel’in partisi cdu, oy kaybetmesine rağmen birinci çıktı. brandenburg eyalet meclisi seçiminde hükümetin ortağı spd birinci olurken, aşırı sağcı popülist afd, iki eyalette oylarını ciddi oranda artırarak ikinci parti oldu.

avrupa birliği'nden kesin olarak ayrılacaklarını söyleyen ingiltere başbakanı boris johnson'dan kendi partisinden anlaşmasız brexit'e karşı çıkanlara ihraç uyarısı geldi.

yunan medyası, cumhurbaşkanı erdoğan'ın "mavi vatan" haritası önündeki fotoğrafını kullanarak, 'ege denizi'nde yunan adaları'nın kıta sahanlığının türkiye tarafından hiçe sayıldığını' öne sürdü.

rusya: "türkiye'nin, sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusundaki meşru çıkarlarını kabul ediyoruz."

iran: "türkiye'nin sınırlarını koruma konusundaki endişelerini anlıyoruz ancak suriye yönetimiyle iş birliği geliştirmek bu kaygılar için en iyi yoldur."

kktc 2. cumhurbaşkanı talat, “türkiye’nin hukuk sisteminden yararlanmak bizim için uygun değildir. bizim hukuk sistemi çok daha adildir. türkiye’de yaşanan hukuk faciaları kktc’nin tek sağlam kalmış alanına da sirayet etmemelidir. bu konuda türkiye’nin karnesi iyi değil.” dedi.

ispanya'nın doğusundaki katalonya özerk yönetiminin hükümet başkanı quim torra'nın, ispanya devletinin kurumlarına itaatsizlik suçlamasıyla 25-26 eylül'de yargılanacağı açıklandı.

abd'nin afganistan özel temsilcisi zalmay halilzad, taliban ile 'prensipte' varılan anlaşma uyarınca, abd'nin 20 hafta içinde afganistan'dan 5.400 askerini çekeceğini duyurdu.

ıkby başkanı barzani'ye yakınlığı ile bilinen kürdistan 24 kanalının suriye'nin kuzeyindeki ofisleri, pyd tarafından gerekçe gösterilmeden kapatıldı.

mit ve tsk ortak operasyonuyla hakurk bölgesinde etkisiz hale getirilen pkk'lı beş teröristten birinin, kırmızı listedeki nedim karakulak olduğu belirlendi.

dini lider hamaney tarafından seçime girmesine izin verilmeyen eski iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad, iran ile 5+1 ülkeleri arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın tek taraflı bir dizi taahhütten oluştuğunu belirterek, "ben olsaydım kesinlikle imzalamazdım" dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar, uçuş eğitim yılı'nın açılışında yaptığı konuşmada ''güvenli bölge ile ilgili sözler yerine getirilmezse b-c planlarımız var'' dedi.

tunus'ta 13 eylül'e kadar sürecek olan ve 26 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi kampanya süreci başladı. 2011'de ülkedeki devrimin ardından halkoyuyla seçilen ilk tunus cumhurbaşkanı olan sibsi, 25 temmuz'da hayatını kaybetmişti.

ukrayna parlamentosu, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören yasayı kabul etti. yasa 1 ocak'ta yürürlüğe girecek.

rusya, japonya ile arasında tartışmalı bir bölge olan kuril adaları’na konuşlandırdığı gemisavar füze sistemlerini test etti.

uluslararası ceza mahkemesi’ne bağlı temyiz mahkemesi, mavi marmara davasıyla ilgili ucm savcılığının soruşturma başlatmama kararını tekrar gözden geçirmesine hükmetti. ucm savcılığı, 6 kasım 2014’te ‘yoğunluk var’ gerekçesiyle israil’i yargılamayacağını belirtmişti.

ingiltere'de iktidardaki muhafazakar partili bir vekilin liberal demokrat partiye geçmesiyle, boris johnson başbakanlığındaki hükümet, parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti. muhalefet partileri, johnson'ın anlaşmasız brexit yoluna gitmesini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

ispanya'da başbakan ve sosyalist lider pedro sanchez, 23 eylül tarihine kadar hükümeti kuramazsa 24 eylül'de meclis feshedilerek, 10 kasım'da erken genel seçime gidilecek.

venezuela lideri maduro, orduya 'kolombiya hükümetinden gelebilecek olası bir saldırıya karşı hazırlıklı olmaları' talimatını verdi.

idlib’in düzenlenen operasyon nedeniyle “yavaş yavaş yok olduğunu” söyleyen cumhurbaşkanı erdoğan, suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin de “sadece adı kaldı” yorumunda bulundu.

milli savunma bakanlığı, s-400 eğitiminin hava kuvvetleri personelinin katılımıyla rusya'da başladığını açıkladı.

hong kong baş yöneticisi carrie lam, nisan ayından bu yana bölge çapında protestolara neden olan 'suçluların çin'e iadesi yasasının' geri çekileceğini açıkladı.

iran dışişleri bakan yardımcısı arakçi, "nükleer anlaşmayı tam olarak uygulamamız 4 aylık süre içinde 15 milyar dolar alınmasına bağlıdır. avrupa, ya iran'dan petrol almalı ya da petrol gelirleri kadar bir kredi sağlamalıdır." dedi.

federal devlet yapısına sahip belçika'da 26 mayıs'ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 100 gün geçmesine rağmen hükümet kurulamadı.

meksika sınırına yapılması planlanan duvar inşasına pentagon bütçesinden 3,6 milyar dolar aktarılacağı, basına yansıyan bu haberin kesinleşmesi halinde 127 askeri inşaat projesinin etkileneceği bildirildi.

bm yemen heyetinin kadın üyesi parke, "(bae) kadınlar da dahil tutuklulara işkence yapıyorlar. bae destekli güçlerin tecavüz vakalarını belgeledik." dedi.

yunan kathimerini gazetesine göre gkry cumhurbaşkanı anastasiadis'in doğu akdeniz'de kktc'ye doğalgaz satışından pay vermeyi teklif ettiği belirtildi. haberde kktc cumhurbaşkanı akıncı'nın teklife sıcak baktığına ancak nihai kararın ankara'da verileceğine yer verildi.

rusya devlet başkanı putin ve hindistan başbakanı modi, iki ülke arasındaki askeri ve ticari bağları güçlendirme, ortak askeri teçhizat üretme kararı aldı.

ukraynalı askerlerin bayraktar tb2 tipi insansız hava aracı kompleksinin kullanımıyla ilgili türkiye'de eğitim aldığı bildirildi. bu bilgiden saatler önce türk askerlerinin s-400'ler ile ilgili eğitim için rusya'da bulunduğu duyurulmuştu.

iran cumhurbaşkanı ruhani, nükleer anlaşma ve geliştirmenin sınırlanmasıyla ilgili taahhütlerini "bir kenara bıraktıklarını" ve bu alanda ülkenin ihtiyacı olan adımları atacaklarını açıkladı.

ingiltere'de avam kamarası başbakan johnson'ın teklifine karşı anlaşmasız brexit'i önleyecek tasarıyı onayladı. aynı gün ingiliz parlamentosu da hükümetin erken seçim teklifini kabul etmedi.

italya başbakanı conte, parlamentoda 5 yıldız hareketi, demokratik parti ve özgürler ve eşitler partisi ile hükümet kurma konusunda anlaştı.

conte'nin kurduğu ikinci hükümette mülteci karşıtı koalisyondan çekilen lig partisi lideri matteo salvini, içişleri bakanlığından alındı.

cumhurbaşkanı erdoğan, nükleer güce sahip ülkelerin, türkiye'nin nükleer silahlara sahip olmasını yasaklamalarının kabul edilemeyeceğini söyledi. erdoğan, "birlerinin elinde nükleer başlıklı füze var... ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! bunu kabul etmiyorum" dedi.

rusya devlet başkanı putin, g7 benzeri bir oluşum kurulabileceğini duyurdu. putin, "türkiye, hindistan ve çin, g7'deki geniş bir ülke grubunun üyeleri olabilir" dedi.

boris jonhson’ın başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz devlet bakanlığına getirdiği kardeşi jo johnson, “aile sadakati ile milli menfaat arasında hırpalandım” diyerek görevini bıraktı.

avrupa komisyonu sözcüsü natasha bertaud, cumhurbaşkanı erdoğan'ın 'kapıları açarız' sözüyle ilgili, "türk ortaklarımızla hareket edebileceğimize olan güvenimiz devam ediyor" dedi.

abd dışişleri bakanlığı, türkiye'ye yönelik uyguladığı seyahat uyarısını 3'ten 2'ye indirerek "kaçırılma riskini" kaldırdı.

ırak’ta sadr hareketi ve sairun koalisyonu lideri mukteda sadr, adil abdulmehdi hükümetinden desteğini çekeceğini açıkladı. sadr yaptığı açıklamada, "eğer hükümet hukuk ve güvenlik alanında ciddi önlemler almazsa, hükümetten desteğimi çekeceğim" ifadelerini kullandı.

ingiltere başbakanı johnson, abd başkan yardımcısı pence ve israil başbakanı netanyahu ile bir araya geldi. johnson ile pence'in görüşmesinde ikili ilişkiler, irlanda, brexit, hong kong ve iran konuları ele alındığı belirtildi.

chp'nin suriye konulu zirvesine baas partisi’nin kuruluşunda görev alan, esad'ın en yakınındaki isimlerin başında yer alan khalaf el maftah'ın da geleceği bildirildi.

[28 ağustos - 1 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi, başkan trump'a, “abd yasaları gereği, s-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle türkiye’ye yaptırım uygulamalısınız. türkiye’nin menfaatlerine en iyi kremlin ile değil abd ile ortaklık hizmet eder” çağrısında bulundu.

tsk, son bir haftadaki ikinci operasyon olan “kıran-2 operasyonu”nu başlattığını duyurdu.

rusya'nın federal askeri-teknik işbirliği servisi fsvts'nin direktörü dmitriy şugayev, türkiye'yle rus savaş uçakları su-35 ve su-57'nin teslimatına ilişkin görüşme yürütmekte olduklarını söyledi.

rusya, koordinat hatası nedeniyle türk gözlem noktasının yakınının vurulduğunu öne sürüp özür diledi.

belarus dışişleri bakanı makey, "türkiye, öncelikli ortağımızdır. türkiye ile dostluğumuza büyük önem veriyoruz ve tüm alanlarda daha verimli iş birliğinin sağlanmasını amaçlıyoruz" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan'a güven mektubu sunan abd'nin ankara büyükelçisi satterfiel, "amerika birleşik devletleri’ni türkiye’de temsil etmekten onur duyuyorum. hükümetim, nato müttefikimiz ve ortağımız türkiye ile aramızdaki önemli ilişkiyi güçlendirmekte kararlıdır" dedi.

eşini öldürdüğünü itiraf ettikten sonra idama mahkum edilen iran'ın eski cumhurbaşkanı yardımcısı muhammed ali necefi, maktulün ailesinin affetmesinin ardından serbest bırakıldı.

sismik araştırmalar yapmak üzere akdeniz'e doğru yola çıkan mta oruç reis gemisi çanakkale boğazı'na ulaştı. oruç reis akdeniz'e ulaştıktan sonra bölgede çalışma yapan türk gemisi sayısı 4'e çıkacak.

beyaz sarah ulusal güvenlik danışmanı john bolton, çin'in yeni ürettiği 5. nesil savaş uçağının tasarımının f-35'ten 'çalıntı' olduğunu öne sürdü.

abd genelkurmay başkanı dunford suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin açıklamasında "türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını gidermek ve ışid’e yönelik mücadeleyi sürdürmek arasında denge kurmaya çalışıyoruz" dedi.

abd savunma bakanı esper, “türkiye, f-35'ler için s-400’lerden vazgeçmeli'' dedi. dışişleri bakanı çavuşoğlu, "savaş uçağına ihtiyacımız var. f-35'leri alamazsak yeni alternatifler ararız" dedi. türkiye'nin rusya ile su-35 ve su-57'lerin teslimatı hakkında görüştüğü duyuruldu.

cumhurbaşkanı erdoğan, ypg'nin sınırdan çekildi iddialarına, 'numara çekiyorlar çıktıkları yok' değerlendirmesini yaptı. trump’ın gönderdiği ekip, obama döneminde ifade edilen 20 milden daha dar bir teklifle geldi, şu anda daha da dar bir alanda 'güvenli bölge' gerçekleşecek.

rusya federal askeri-teknik işbirliği hizmetlerine göre hindistan, s-400 füze savunma sistemleri için rusya’ya ön ödeme yaptı. abd, yeni delhi yönetiminin s-400'leri satın alması halinde hindistan'a yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

macaristan başbakanı viktor orban, sığınmacı gemilerinin italya'ya yaklaşmasını engellediği için italya başbakan yardımcısı ve içişleri bakanı salvini'ye teşekkür etti.

filipinler lideri duterte, ülkedeki 'uyuşturucuyla savaşın' bm soruşturmasına konu olmasına yol açan izlanda'yı, "6 aya kadar kürtaja izin verip fetüsü katleden buz yiyici beyazlar, utanmadan benimle uğraşıyor" diyerek eleştirdi.

yemen ulaştırma bakanı salih el-cebvani, birleşik arap emirlikleri'ne ait uçakların, aden ile ebyen'de hükümet güçlerini hedef alan 15 hava saldırısında çoğu asker 100'den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

ırak'ta son 14 yıl içeresinde terör suçlamasıyla 900 kişinin idam edildiği açıklandı.

milli savunma bakanlığı, istanbul’dan mersin’e intikale devam eden oruçreis araştırma gemisine fırkateynler ile hücumbotlarının refakat ettiğini duyurdu.

milli savunma bakanı akar, "idlib'de gözlem noktalarımıza zarar geldiği takdirde meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı herkese söyledik, söylemeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

libya'da ulusal mutabakat hükümeti'nin kontrolündeki giryan kentine g7 toplantısıyla eş zamanlı saldırı düzenleyerek "libya'daki en güçlü aktör olduğu" mesajını vermek isteyen hafter umduğunu bulamadı. saldırılarda ilerleme kaydedemeyen hafter güçleri, mevzi de kaybetti.

norveç'te açıklama yapan dışişleri bakanı çavuşoğlu, "rusya'dan uçak alacağımızı hiçbir zaman söylemedik, halen f-35 programının parçasıyız" dedi.

rusya savunma bakanlığı idlib’de durumu istikrara kavuşturmak için, yarın itibarıyla ateşkese gidilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. rusya ve rejim, daha önce de bazı bölgelerde (hama kuzeyi) ilerleme kaydettikten sonra 'belli bir süre' ateşkes ilan etmişti.

abd dışişleri bakanı pompeo, "sincan'da uygurlara yönelik toplu tutuklama ve ortadan kaybolma vakalarına dair güvenilir raporlar gelmeye devam ederken, çin'e bu baskıcı taktiklere son verme çağrımı yineliyorum." dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "özellikle f-35'ler konusunda amerika şu andaki tutumunu devam ettirirse biz tabii başımızın çaresine bakacağız. su-35 mi, f35 mi veya su-57 mi vesaire gibi" diye konuştu.

lübnan meclis başkanı nebih berri, israil'in orta doğu'daki "caydırıcı güç olma" vasfını lübnan üzerinden geri kazanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. israil ordusu, hizbullah ile yeni bir çatışma ihtimaline karşı lübnan sınırına askeri takviye göndermeye devam ediyor.

pakistan ordusu, hindistan ile pakistan sınırında bulunan "kontrol hattı (loc)" yakınlarında yaşayan bölge sakinlerinin güvenliği için yer altı sığınakları inşa edeceğini duyurdu.

zırhlı muharebe aracı tercihini ejder yalçın'dan yana kullanan macaristan, bu yönde karar alan dünyadaki 6'ncı, avrupa birliği'ndeki ilk ülke oldu.

ırak'ın diyala vilayetinde ışid mensuplarının, iki ineğin üzerine yükledikleri bombaları uzaktan kumandayla infilak ettirerek saldırı düzenlediği ve olayda bir kişinin yaralandığı bildirildi.

taliban dünkü kunduz saldırısının ardından afganistan'ın kuzeyindeki baglan şehrinin merkezine de dört koldan saldırarak bazı bölgeleri ele geçirdi.

almanya cumhurbaşkanı steinmeier, ıı. dünya savaşı’nın başlamasının yıldönümünde, polonya'da, "alman diktatörlüğünün polonyalı kurbanları önünde eğiliyorum" dedi. polonya, katledilen 5.8 milyon polonyalı için 850 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunacağını açıklamıştı.

azerbaycan dışişleri bakanlığı, türkiye’ye yönelik vize uygulamasının bugün itibarıyla kaldırıldığını, artık türk vatandaşlarının vizesiz olarak 30 gün boyunca azerbaycan'da kalabileceğini duyurdu.

rusya, abd'nin dün idlib'de 'suriye el kaidesi'ni savaş uçaklarıyla vurması konusunda washington yönetiminin kendilerine de türkiye'ye de bilgi vermediğini açıkladı.

gkry savunma bakanı savvas angelidis, doğu akdeniz’deki deniz güvenliği için ab’den gemi göndermesini istediklerini söyledi. angelidis, abd ile birlik ve beraberliğin 'türk tahrikleri' ile baş edebilmek için en etkili silah olduğunu ifade etti.

rusya başbakan yardımcısı yuriy borisov, su-35 avcı uçağı ile 5. nesil su-57 savaş uçağı konusunda nihai kararın ankara tarafından alınacağını söyledi.

israil ordusunun lübnan'a topçu atışları gerçekleştirmesinin ardından hizbullah, israil'in kuzeyindeki avivim kasabasını katyuşa füzeleri ile vurmaya başladı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, türkiye’nin kuzeydoğu suriye’de kendi kontrolü altında bir güvenli bölge oluşturma planlarının türkiye’nin güvenlik çıkarları açısından “son derece meşru” bir şey olarak görüldüğünü ve bunun putin tarafından onaylandığını söyledi.

önceki arşiv: [23 - 27 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

[23 - 27 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

rum fileleftheros gazetesi, ege ve doğu akdeniz’de görev yapan türkiye'ye ait insansız hava araçları ile ilgili, 'ege’den kıbrıs’a ve türkiye’ye kadar her şeyi tarıyorlar. her hareketi kaydediyorlar ve hedefleri vurmaya hazırlar' şeklinde habere yer verdi.

cnn, abd dışişleri bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde trump yönetiminin, türkiye'ye yapılan patriot hava savunma sistemi satış teklifini resmi olarak geri çektiğini yazdı.

pentagon, güney kore'nin askeri istihbaratın genel güvenliği anlaşması'nı yenilememesinden kaygı duyduklarını bildirdi. güney kore, japonya ile gizli askeri istihbarat bilgilerini birbirleriyle ve abd ile paylaşmalarına olanak sağlayan anlaşmayı tek taraflı feshetti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, etrafı rejim güçleri tarafından çevrelenen morek'teki askeri gözlem noktası ile ilgili, "bizim idlib'deki gözlem noktalarımızdaki askerimiz mahsur durumda değil. kimse de mahsur bırakamaz." dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan ile rusya devlet başkanı putin, ana gündem maddesi suriye ve libya'daki gelişmeler olan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

centcom, türkiye ile yapılan anlaşma gereği terör örgütü sdg'nin (ypg) hendekleri kapattığını öne süren, görenleri tebessüm ettiren bir tweet ve bu fotoğrafları paylaştı.

ırak'ın kuzeyindeki sinat-haftanin bölgesinde "pençe-3 operasyonu" başlatıldı. operasyon, hava kuvvetleri uçakları, siha'lar ve fırtına obüsleri ile destekleniyor.

referandumun ardından filipinler'in güneyinde yaşayan moro müslümanları tarafından kurulan mindanao bangsamoro özerk bölgesi (barmm) resmi bayrağı, bölge meclisinde onaylanarak kabul edildi.

abd, çin'in amerikan ürünlerine getirdiği ek gümrük vergilerine misilleme olarak, bu ülkeye yönelik gümrük vergilerini yüzde 5 artırdığını duyurdu. öte yandan trump, 300 milyar dolarlık çin ihraç ürününün yüzde 10’luk gümrük vergisinin, yüzde 15’e çıkacağını belirtti.

beşar esad'ın danışmanı buseyna şaban, 'militanlara silah tedarik etmek için kullanıldığını' öne sürdüğü idlib'deki türk gözlem noktalarının suriye ordusu tarafından imha edilebileceğini söyledi.

yunanistan başbakanı kiriakos miçotakis ile paris'teki görüşme sonrası doğu akdeniz konusu ile ilgili görüşlerini açıklayan fransa cumhurbaşkanı macron, türkiye’ye yönelik, “fransa ve avrupa birliği, bu konuda (hidrokarbon arama faaliyetleri) hiçbir zayıflık göstermeyecek.” dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar, "birleşik müşterek harekat merkezi tam kapasiteyle faaliyete başladı. birinci safhayla ilgili sahada uygulamalara geçildi" dedi. bugün tel abyad'da amerikan ve türk helikopterlerinin ilk devriyesi gerçekleşti.

abd’li birleşik ortak görev gücü komutanlarından general nicholas pont, 'uluslararası koalisyon, sınır güvenliği konusunda türkiye ile anlaştı, türkiye’nin sdg üzerinde hiçbir tehdidi olmayacak' ifadelerini kullandı.

ab konseyi başkanı tusk, rusya'nın g-7'ye tekrar davet edilmesi ile ilgili, "rusya'nın 2014'te üyelikten çıkarılmasına neden olan sebepler hala geçerliliğini koruyor. hatta rusya'nın azak denizi'ndeki kışkırtmaları gibi yeni nedenler de eklendi" dedi.

trakya bölgesi'nde bir süredir doğalgaz araması yapan türkiye petrolleri anonim ortaklığı (tpao) tarafından tekirdağ'ın kapaklı ilçesinde ikinci bir doğalgaz rezervi bulundu.

hindistan hükümeti, cammu keşmir bölgesinde inceleme yapmak isteyen aralarında komünist parti temsilcilerinin de olduğu dokuz muhalif parti temsilcilerine giriş izni vermedi.

tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve rusya tarafından tanınan abhazya'da dışişleri bakanı daur kove, ülkesindeki devlet başkanlığı seçimleri için türkiye’de beklendiği gibi bir oy merkezi açılmamış olmasının nedenleri hususunda bilgi almayı beklediklerini söyledi.

iki gün önce başlayan pençe 3 harekatı kapsamında haftanin bölgesine gerçekleştirilen hava operasyonunda 9 pkk'lı etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

abd başkanı trump, ingiltere "ayak bileklerindeki çıpadan kurtulduğunda" bu ülke ile çok büyük bir ticaret anlaşması yapacaklarını söyledi.

fransa cumhurbaşkanı macron, ev sahipliği yaptığı ve trump'ın da katıldığı g7 zirvesinin düzenlendiği biarritz kentine, 'sürpriz bir şekilde' iran dışişleri bakanı cevad zarif'i davet etti.

güvenli bölgenin detaylarını bloomberg'e anlatan türk yetkililere göre;

-128 km uzunluk, 15 km derinlik.

-tsk , tel abyad-rasulayn arasında 4 üs kuracak.

-1 abd askerine karşı, 2 türk askeri olabilecek.

-öso olmayacak.

-tsk iha kaldıracak ama savaş uçağı kalkmayacak.

fransa cumhurbaşkanı macron, "(g7'de) iran ile ilgili görüşmede iki husus öne çıktı. birincisi, hiçbir g7 ülkesi iran'ın nükleer silaha sahip olmasını istemiyor. ikincisi, g7 ülkeleri bölgenin istikrarına ve barışına bağlı, buna zarar veren hiçbir eylem istemiyor." dedi.

beyaz saray ulusal güvenlik danışmanı john bolton, cebelitarık'tan serbest bırakılmasının ardından mersin limanına doğru seyreden iran petrol tankeri adrian darya 1'in engellenmesi gerektiğini söyledi.

abd başkanı trump, çin’in 75 milyar dolarlık abd ihraç ürününe getirdiği ek gümrük tarifelerini artırmasına karşılık, 1 ekim’den itibaren 250 milyar dolarlık çin ürününe getirilecek yüzde 25’lik gümrük vergisini yüzde 30’a yükselttiğini açıkladı.

g7 zirvesinde abd başkanı donald trump ile ikili görüşmelerde bulunan japonya başbakanı şinzo abe, eylülde iki ülke arasında ticaret anlaşması imzalanacağını bildirdi.

abd dışişleri bakanlığının filistin'i yaklaşık 3 ay önce internet sayfasındaki 'bölgeler ve ülkeler' listesinden çıkardığı ortaya çıktı. bakanlık daha önce filistin'e sitesinde "filistin yönetimi" ya da "filistin toprakları" ifadeleriyle yer veriyordu.

ırak'ın kuzeyinde 23 ağustos'ta başlayan pençe-3 harekâtı kapsamında 2'si bugün olmak üzere toplam 17 terörist etkisiz hale getirildi.

iran, 'abd'nin gemiye el koyma çalışmalarına karşı' adrian darya 1 adlı geminin taşıdığı petrolle birlikte satıldığını açıkladı.

"herkes bilsin ki doğu akdeniz tüm türkiye’nin ortak meselesidir" ifadesini kullanan enerji bakanı fatih dönmez, "türkiye doğu akdeniz'deki haklı davasından asla geri dönmeyecek. 2023'teki doğalgaz ihtiyacımızın yüzde 20'sini depolardan karşılar hale geleceğiz" dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar, 'ege, doğu akdeniz ve kıbrıs’ta hem türkiye'nin hem de kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunu korumakta kararlıyız. bunun şakası yok. gün bugün, an bu an' dedi.

abd başkanı trump'ın g-7 zirvesi sonrası açıklamaları:

-çin ile sanırım bir anlaşmaya varacağız.
-bence iran anlaşma yapmak istiyor.
-ab ile ticaret anlaşması yapmaya çok yakınız.
-seçimi kazanacağımı düşünüyorum.
-rusya'yı dışarda değil, çatının altında tutmalıyız.

israil dışişleri bakanı katz, türkiye'nin işgal altındaki doğu kudüs'te yürüttüğü faaliyetlerinin durdurulması için önlem paketi hazırlanması emrini verdiğini açıkladı.

endonezya devlet başkanı joko widodo, cava adası'ndaki başkent cakarta'nın 30 yıl sonra sular altında kalacağı öngörüldüğü için borneo adası’ndaki doğu kalimantan eyaletine taşınacağını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan ile rusya devlet başkanı putin'in görüşmesi öncesi rusya dışişleri bakanı lavrov'un, "suriye ordusunun rusya'nın desteği ile idlib'in güneyindeki han şeyhun'u ele geçirmesi hiçbir anlaşmayı ihlal etmiyor." açıklaması dikkat çekti.

brezilya devlet başkanı bolsonaro, g7 ülkelerinin amazonlar'da yaklaşık üç haftadır süren yangınların söndürülmesi için yapacağı 20 milyon avroluk yardımı reddetti.

sadr hareketi lideri es-sadr, haşdi şabi'ye yönelik hava saldırıları hususunda ıraklı grupların suriye'den çekilmesini isterken, saldırıya ilişkin soruşturmanın da uluslararası gözlemde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

pakistan başbakanı han, "pakistan, keşmir konusunda her türlü yolu deneyecek ve pakistan halkı, keşmir halkını son nefesine kadar destekleyecek." dedi.

abd savunma bakanlığı müsteşarı lord, türkiye'nin f-35 programından çıkarılmasının geri dönüşü olup olmadığına ilişkin, "türkiye bir müttefiktir. bizim için stratejik bir ortaktır. dolayısıyla her zaman konuşmaya devam ediyoruz." dedi.

tayland kraliyet sarayı, kral maha vajiralongkorn'un "resmi metresi" sineenat wongvajirapakdi'nin fotoğraflarını yayımlayınca kraliyetin web sitesi çöktü.

bahreyn dışişleri bakanı halid bin ahmed el halife, israil'in hizbullah ve haşdi şabi güçlerine yönelik hava saldırılarını 'nefsi müdafaa' olarak nitelendirdi. bahreyn, abd'nin hürmüz boğazı'nda iran'a karşı kurmayı planladığı "deniz gücüne" katılmayı kabul etmişti.

kktc dışişleri bakanı kudret özersay, “kapalı maraş’la ilgili bir ezberi bozmuş durumdayız. bu hareketle kıbrıs rum tarafının dengesini bozduk. sadece federal ve kapsamlı çözümü konuşarak oluşan statükonun tekerine çomak soktuk” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, rus lider putin ile görüşmesinden önce 'f-35'in alternatifi olarak gösterilen' su-57 savaş uçağını inceledi.

pakistan enformasyon ve yayıncılık bakanlığı, "keşmir'deki gerçekleri" ortaya çıkarmak ve duyurmak için keşmir medya birimi kurulacağını duyurdu.

milli savunma bakanlığı, rusya'dan alınan s-400 hava savunma sisteminin ikinci batarya malzemelerinin türkiye'ye sevkiyatının başladığını, ilk uçağın mürted hava meydanı'na indiğini bildirdi.

fransız haber ajansı afp, suriye'de terör örgütü ypg/pkk'nın türkiye sınırından çekilmeye başladığını duyurdu.

[17 - 22 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

belçika'da ceza yasasında yapılan yeni değişiklikle 16 olan cinsel ilişkiye rıza yaş sınırı 14'e indirildi.

gürcistan savunma bakanı levan izoria, "gürcistan ve abd yakın gelecekte üç yıllık askeri işbirliği anlaşması imzalayacaktır. abd ile birlikte gerçekleştirdiğimiz başarılı politikayı gelecek yıllarda abd'nin askeri ataşesi ve ekibi ile esaslı bir şekilde devam ettireceğiz." dedi.

suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 'geçtiğimiz günlerdeki açıklamasını tekrar ederek', bae destekli güney geçiş konseyi'ne bağlı hızam el-emni birliklerinin geçici başkent aden'de ele geçirdikleri yerlerden çekilmeye başladığını açıkladı.

sudan’ın geçici askeri yönetimiyle sivil eylemcilerin liderleri yetki paylaşımı konusunda tarihi bir anlaşmaya vardı. anlaşma, üç yıl sonra sivil yönetime geçilmesini sağlayacak seçimlere kadar, askeri idareyle sivillerin kuracağı ortak bir yönetim konseyi amaçlıyor.

türkiye, birleşmiş milletler'e cemmu keşmir sorununun çözümü için daha aktif rol oynaması çağrısında bulundu.

57 milyar dolar ile ımf tarihinin en büyük anlaşmasında büyük rol oynayan arjantin hazine bakanı nicolas dujovne, devlet başkanı macri'ye yazdığı bir mektupla görevinden istifa etti.

yunanistan eğitim bakanlığı'nın kararıyla öğrenci yetersizliği gerekçesiyle kapatılan türk azınlık ilkokulu sayısı 65'e ulaştı.

güney kıbrıs’ta yayınlanan fileleftheros gazetesi, “yavuz’a yeni destek” başlığıyla yayımladığı haberinde, türkiye’nin iki sondaj platformunun desteklenmesi için teknik olarak gereken en az altı özel gemi sayısını tamamlamaya çalıştığını yazdı.

katar’daki tsk kara unsur komutanlığı’nın bulunduğu tarık bin ziyad kışlası’na çok yakın bir bölgeye, ikinci bir askeri üs inşa edildi.

ingiltere'ye bağlı cebelitarık özerk yönetimi, abd'nin iran tankeri grace 1'e 'suriye ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle' el koyma talebini reddetti.

pakistan başbakanı han, "dünya, faşist ve ırkçı hindu milliyetçisi modi hükümetinin kontrolündeki hindistan'ın nükleer cephaneliğinin güvenliğini dikkate almalı." dedi. hindistan, nükleer silah kullanan ilk taraf olmama politikasını değiştirebileceğini açıklamıştı.

rusya'nın hava desteğiyle idlib mutabakatını ihlal ederek kentin güneyinde ilerleyen rejim güçleri, han şeyhun ilçesinin sınırlarına yaklaştı.

afganistan cumhurbaşkanı eşref gani, başkent kabil'de gerçekleşen ve 63 kişinin öldüğü ışid saldırısının ardından yaptığı açıklamada örgütün ülkedeki hücrelerinin yok edileceğini söyledi.

idlib'in güneyinde han şeyhun'u kuşatma altına almaya çalışan rejim güçleri, bölgenin en güneyinde yer alan türk gözlem noktasına tsk'nın yaptığı takviye konvoyunun yakınını vurdu.

milli savunma bakanlığı, idlib'deki rejimin saldırısına ilişkin, "mevcut anlaşmalara ve rusya ile aramızdaki işbirliği ve diyaloga aykırı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullanarak 3 sivilin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığını açıkladı.

almanya içişleri bakanı seehofer, tatillerde memleketlerine giden suriyelilerin ‘sığınmacı’ statülerinin elinden alınıp sınır dışı edileceklerini duyurdu.

hakkari, şırnak ve van illerinde 129 timin katıldığı 'ülke sınırları içerisinde kalan 600 teröriste yönelik' "kıran operasyonu" başlatıldı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "idlib'de sivil halk bombaların altında yaşıyor ve özellikle çocuklar ölüyor. soçi'de mutabakata varıldığı üzere idlib'de ateşkesin sağlanması gerekiyor. rejimin düzenlediği saldırılar, çocukların ölmesine neden oluyor." dedi.

abd dışişleri bakanlığı, kuzey kore'ye gitmek isteyen amerikan vatandaşlarına uygulanan seyahat yasağının bir yıl daha uzatıldığı açıkladı.

facebook ve twitter yönetimi, çin'i hong kong'ta süren protestolar konusunda dezenformasyon yapmakla suçlayarak, yüzlerce hesabı askıya aldı.

afganistan islam cumhuriyeti'nin 100. bağımsızlık yıl dönümü kapsamında fatih sultan mehmet köprüsü ve yavuz sultan selim köprüsü, afganistan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, husilerin kontrolündeki başkent sana çevresinde askeri operasyona başladığı duyuruldu.

bahreyn, abd'nin 'basra körfezi ve hürmüz boğazı'nda seyrüsefer güvenliğini temin etmek' iddiasıyla başlattığı iran karşıtı deniz misyonuna katılacağını duyurdu.

rusya'nın, kendi korumasında türk silahlı kuvvetleri'nin morek'teki üssü boşaltmasını teklif ettiği iddia edildi. dışişleri bakanı çavuşoğlu, türk ordusunun idlib’teki gözlem noktalarından çekilmeyeceğini söyledi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, 'htş'nin' idlib'deki saldırılarının sert bir biçimde bastırılacağını söyledi ve türk tarafının bu konuda bilgilendirildiğini de sözlerine ekledi.

italya'da yaşanan hükümet krizinde, 'teknokrat' başbakan giuseppe conte istifa ettiğini duyurdu. conte, gerekçe olarak 'rusya yanlısı politikalar izleyen' lig partisinin hükümete verdiği desteği geri çekmesini gösterdi.

abd dışişleri bakanı pompeo, ışid militanlarının bazı bölgelerde yeniden güç kazandığını kaydetti ancak grubun saldırı düzenleme kapasitesinin büyük ölçüde azaldığına vurgu yaptı.

polonya, 1939’da nazi almanya'sının saldırması neticesinde hayatlarını kaybeden 3 milyonu yahudi toplam 5 milyon 800 bin polonyalı için 850 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunacağını açıkladı.

resmiyette israil ile diplomatik ilişkileri bulunmayan birleşik arap emirlikleri'nin, tel aviv yönetimi ile modern istihbarat araçları konusunda büyük bir iş birliği yaptığı iddia edildi.

pakistan silahlı kuvvetler sözcüsü asif ghafoor, ateşkes ihlali gerekçesiyle keşmir’de kontrol hattında çıkan çatışmada 6 hintli askerin öldürüldüğünü açıkladı. geçtiğimiz günlerde kontrol hattında 5 hindistan 3 de pakistan askerinin öldüğü bildirilmişti.

abd başkanı trump, rusya'nın yediler grubu’na (g7) geri dönmesine ve grubun çalışmalarının g8 formatında devam etmesine itiraz etmeyeceğini belirtti. rusya’nın g8 üyeliği, kırım ve ukrayna işgali nedeniyle askıya alınmıştı.

suudi arabistan yönetimi, ülke tarihinde ilk defa, kadınların erkek vasilerinin izni olmadan yurt dışına seyahat etmesine olanak tanıyan düzenlemenin başladığını duyurdu.

içişleri bakanı süleyman soylu "14 gün önce suriye'nin bir tarafında bizim kırsalda bitirdiğimiz mlkp ile amerikalılar görüştü. ne görüştüklerini de biliyoruz." açıklamasında bulundu.

bm, hafter liderliğindeki libya ulusal ordusu ile kabile muhalifleri arasında murzuk kenti ve yakınında çıkan çatışmalarda son bir ayda 90 kişinin öldüğünü açıkladı.

kktc başbakanı ersin tatar, "bu coğrafyada türkiye'nin ne kadar büyük ve iddialı olduğunu biliyoruz. kktc'de bunun rahatlığı içerisinde yolumuza devam ediyoruz. sonuna kadar türkiye'ye güveneceğiz" dedi.

hindistan, hali hazırda 500 bin güvenlik gücünün bulunduğu cammu keşmir'e 125 bin takviye paramilis daha görevlendirdi.

milli savunma bakanı akar, abd'li mevkidaşı esper ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde; güvenli bölge planının birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılması ile planlamanın aşamalarını ele almak amacıyla heyetlerin tekrar bir araya gelmeleri hususlarında mutabık kaldı.

çin, abd yönetiminin tayvan'a 8 milyar dolar değerinde 66 f-16 savaş uçağı satışı kararından vazgeçmediği takdirde satışla bağlantılı abd'li şirketlere yaptırım uygulayacağını bildirdi.

tsk'da yeni atamalar gerçekleştirildi. buna göre 127 komutanın görev yeri değişti, ordu komutanlıklarına orgeneral yerine korgeneral atandı.

güney amerika ülkesi paraguay, hizbullah, ışid, el-kaide ve hamas'ı terör örgütleri listesine aldı.

güney kore, japonya ve çin dışişleri bakanları, çin'in başkenti pekin'de bir araya geldi. üç bakan da bölgedeki refah için 'üçlü işbirliği' mesajı verdi.

pentagon, "bakan esper ve bakan akar, suriye'nin kuzeydoğusuyla ilgili güvenlik mekanizmasının uygulamaya konmasını memnuniyetle karşılamıştır. abd ve türkiye, planı, aşamalı olarak ve her zaman koordineli şekilde uygulayacaktır." denildi.

mısır'ın kuzey filosuna ait savaş gemileri ile çin tarafından destroyerlerin katıldığı "xıan-153" adlı askeri tatbikatın akdeniz'de başladığı duyuruldu.

yunanistan başbakanı miçotakis, mültecilerle ilgili, 'iltica hakkına sahip olanların ülkede kalacağını ancak sahip olmayanların türkiye'ye geri dönmesi gerektiğini' söyledi.

iran, 'baver (inanç) 373' isimli 200 kilometre menzile sahip, 6 hedefe kilitlenebilen yeni yerli üretim uzun menzilli hava savunma sistemini sergiledi.

esad rejimi, türk silahlı kuvvetlerine ait 8 nolu gözlem noktasına taciz atışı gerçekleştirdi.

nijerya'da yaklaşık 93 milyon nijeryalının elektrik ihtiyacını karşılayamadığı, bu sayının da ülke nüfusunun neredeyse yarısına denk geldiği bildirildi.

[10 - 16 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

kırgızistan'da 8 ağustos'ta evine düzenlenen operasyonla gözaltına alınan eski cumhurbaşkanı almazbek atambayev'e ait medya forum plaza ile plazada yer alan aprel televizyon kanalına el konuldu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, münbiç'in geleceği ile ilgili açıklama yapmadan(!), "suriye'de amerika ile güvenli bölge oluşturmak için çalışıyoruz. ama bu çalışma süreci münbiç gibi olmayacak. bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz." dedi.

rusya, keşmir'in statüsüyle ilgili yeni delhi yönetiminin aldığı kararın 'anayasal' olduğunu savunarak bir kez daha bölgede hindistan ile aynı politikayı izledi.

abd, 'barış koridoru' için olsa gerek, ırak'ın kuzeyinden suriye'deki ypg'nin işgal ettiği bölgelere 70 tırla askeri araç ve lojistik malzemesi sevk etti.

yemen'deki bae destekli güney geçiş konseyi, aden'de meşru hükümete bağlı cumhurbaşkanlığı muhafızlığını yapan 4. tuğayı ele geçirdiğini açıkladı.

suudi arabistan, geçici başkent aden'deki bae destekli gruplarla hadi güçlerinin arasındaki çatışmalar nedeniyle taraflara acil toplantı çağrısında bulundu.

hindistan ile ticareti ve bazı tren seferlerini iptal eden pakistan, ülkedeki sinemalarda hint filmlerinin gösteriminin de yasaklandığını duyurdu.

suudi arabistan, yemen'de bae destekli güney geçiş konseyi'ne bağlı güçlerin kontrolü ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeye başladıklarını duyurdu. konseye bağlı birlikler aden'deki maaşik cumhurbaşkanlığı sarayı ile stratejik devlet kurumlarının kontrolünü ele geçirmişti.

abd ile müşterek harekat merkezinin önümüzdeki günlerde kurulacağını söyleyen milli savunma bakanı hulusi akar, "herhangi bir aksilik çıktığı zaman bizim kendi planımızı devreye koyacağımızı belirttik. b ya da c planı, kendi faaliyetlerimiz de olacak" dedi.

abd ile türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan 'müşterek harekat merkezi"nde görev alacak ilk amerikalı askerlerin şanlıurfa'ya geldiği bildirildi.

ırak meclisi güvenlik ve savunma komisyonu üyelerinden kerim ilevi, abd ile iran arasında olası bir savaş çıktığı takdirde ırak’ın da savaşa dahil olacağını söyledi.

abd, daha önce iran'dan en fazla petrol ithal eden 3. ülke olan ve daha sonra abd yaptırımlarına destek veren güney kore'den, hürmüz boğazı'na asker göndermesi için talepte bulundu. dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün 3'te 1'i hürmüz boğazı'ndan geçiyor.

abd ulusal güvenlik danışmanı bolton, ingiltere’nin ab'den ayrılmasının ardından abd ile ticaret anlaşması yapmak isteyen ülkeler arasında öncelikli olacağını belirtti. ingiltere, hürmüz boğazı'nda abd'nin kurmayı planladığı deniz gücüne katılacağını açıklamıştı.

rusya meteoroloji ajansı, geçtiğimiz günlerde arcengelsk kentinde nükleer denizaltı üssünde 5 kişinin öldüğü patlama sonrası, radyasyon seviyesinin normalin 16 kat üzerine çıktığını açıkladı. yaşanan olay, son aylarda çokça konuşulan chernobyl adlı diziyi akıllara getirdi.

abd hava kuvvetleri avrupa ve afrika komutanı general jeffrey l. harrigian, türkiye’ye f-35 tesliminin iptali ve s-400 alımıyla ilgili yaptırımlar nedeniyle incirlik’teki faaliyetleri için hiçbir tehdit görmediklerini belirtti.

habertürk'den muharrem sarıkaya'nın haberine göre abd ile anlaşılan mutabakat çerçevesinde sınırın 5 km'ye kadar olan bölümü türkiye'nin kontrolünde, 9+4 km'lik yerleşim yerlerinin olduğu alan ise abd hakimiyetinde olacak ve ypg bu alanda olmayacak.

iran ulusal gaz şirketi sözcüsü behruz namdari, hazar denizi’nde (türkmenistan-azerbaycan-türkiye) doğalgaz boru hattı yapımının bölgenin ekolojisine büyük zarar verebileceğini öne sürerek projeye karşı olduklarını açıkladı.

hapiste şaibeli bir şekilde intihar eden milyarder epstein'in villasında, abd eski başkanı bill clinton'ın kadın elbisesi ile çekilmiş resmi bulundu.

yunanistan, abd'nin iran'a karşı oluşturmaya çalıştığı hürmüz boğazı'ndaki ittifaka katılmayı (zor durumda olduğu gerekçesiyle) reddetti.

teklifi reddedenler: japonya, almanya ve ispanya.

fransa tereddüt ettiğini belirtmiş, güney kore ise zaman istediğini duyurmuştu.

sdg 'genel komutanı' mazlum abdi, olası bir tsk operasyonuna karşı dicle ve fırat nehri arasında kalan tüm sınır hattının “güvenli bölge”ye dahil edilmesi gerektiğini söyledi. teröristbaşı güvenli bölgeyi ırak'a da taşıyarak tsk'nın operasyonlarından korunacağını ima etti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu:
▪️ön mutabakat bir başlangıç. detaylandırılması gereken çok konu var.
▪️gözlem noktaları olacak. amaç güvenli bölge kurulması.
▪️söylediğimiz abd'nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağı. maalesef münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler.

milli savunma bakanlığı, abd ile koordineli tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin, türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

çin, hindistan'ın cammu keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesinin ardından bm güvenlik konseyi'nden bu konuyu görüşmek üzere toplantı istedi.

abd başkanı trump, f-35'ler ile ilgili, "içinde bulunduğu çok zor bir durum. biz de abd olarak zor bir durumda kaldık. şunu ifade edeyim; abd, rusya'dan füze sistemi satın aldığı için nato müttefiki türkiye'ye f-35 savaş uçaklarını satmayacak. üzerinde çalışıyoruz." dedi.

myanmar ve bangladeş hükümetleri, katliamdan kaçarak bangladeş'e sığınan rohingyalı mültecilerin bir kısmının ülkelerine geri gönderilmesi konusunda anlaştı.

milli savunma bakanı akar, "birleşik müşterek harekat merkezi tam kapasite ile önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak." dedi. akar, ağır silahların 'bazılarının' toplanacağını, bu alandan silahların çıkarılacağını ve alan içerisindeki tünellerin kapatılacağını söyledi.

esad rejimi ve rusya'nın idlib'in güneyine saldırılarında kurban bayramı boyunca yerinden edilen 124 bin civarındaki sivil, suriye-türkiye sınırındaki kamplara göçtü.

sudan'da askeri yönetim ile sivil muhalif koalisyon arasında geçici sivil yönetim düzenlemelerini içeren anayasal bildiri’nin imza törenine katılacak dışişleri bakanı çavuşoğlu, askeri geçiş konseyi'nin başkanı burhan tarafından kabul edildi.

iran deniz kuvvetleri ikinci komutanı amiral ali fedevi, iran’ın abd’ye ait iha’yı vurarak ve ingiliz gemisine el koyarak 'tarihi bir ders' verdiğini söyledi.

hindistan savunma bakanı singh, ülkesinin 2003 yılında yayınladığı ve herhangi bir ülkeye karşı nükleer güç kullanan ilk taraf olmayacağını taahhüt ettiği politikasında değişime gidebileceğini açıkladı.

rusya, abd’nin polonya’ya güçlerini sevk etmesi durumunda rusya’nın yanıt verme hakkını elinde bulundurduğunu bildirdi.

abd adalet bakanlığı, cebelitarık özerk yönetimi tarafından suriye'ye petrol taşıdığı gerekçesiyle alıkonulan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan iran'a ait 'grace 1' petrol tankeri hakkında yakalama kararı çıkarttı.

kktc başbakanı ersin tatar, "türkiye bölgede güçlü ve lider bir ülkedir. doğu akdeniz’deki olaylarda güçlü duruşu ile kktc’nin değerine değer katmaktadır. biz, çalışıp üretirsek, doğru işler yaparsak, kktc’yi daha güzel yaşanabilir bir yer haline getirebiliriz" dedi.

abd öncülüğündeki koalisyon güçleri, artık koalisyona ait uçakların ırak hava sahasında başbakan abdulmehdi'nin izni olmadan askeri görevle uçuş yapmayacağını açıkladı.

bir önceki arşiv: [5 - 9 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

[5 - 9 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

"kapalı maraş'ı bm kontrolüne verecek değiliz" diyen kktc dışişleri bakanı özersay, 'rum tarafını, maraş sürecine dahil edecek bir şeyi kabul etmemiz söz konusu değil' ifadesini kullandı.

abd savunma bakanlığı, türkiye’nin fırat'ın doğusuna (suriye'nin kuzey doğusuna) tek taraflı askeri bir adım atmasının iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini belirtti.

çin hükümeti geçen hafta abd başkanı donald trump’ın ‘ek vergi’ kararının ardından kamu alıcılarına abd tarım ürünleri alımını ertelemelerini söyledi.

kamboçya yargısı, kızıl khmer örgütünün lideri pol pot'un yardımcısı nuon chea'nın (93) bugün öldüğünü bildirdi.

düzenlediği basın toplantısında pekin'in güney çin denizi'ndeki "istikrarsızlaştırıcı ve agresif" faaliyetlerine abd'nin katlanamayacağını belirten abd savunma bakanı mark esper, "çin bölgeyi kendi lehine şekillendirmeye çalışırken abd boş durmayacak" dedi.

hindistan yönetimi, işgal altında tuttuğu keşmir’de, turistler ve hindu hacı adaylarına bölgeyi terk etme, halka ise gıda ve yakıt stoklamaları çağrısı yaptı.

milli savunma bakanlığı, "suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik abd askerî yetkilileri ile görüşmeler bugün saat 10.00’da msb/ankara'da başlamıştır." açıklamasında bulundu.

millî savunma bakanı hulusi akar, katar başbakan yardımcısı ve savunma işlerinden sorumlu devlet bakanı halid bin muhammed el-atiyye ile bir araya geldi.

bosna-hersek’te boşnak, sırp ve hırvat liderler 10 ay önce yapılan genel seçimlerin ardından hükümetin kurulması için uzlaştı. nato ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda uzlaşı sağlanırken, üyelik başlığı muğlak bırakalıdı.

birleşik krallık, hürmüz boğazı'nda seyrüsefer güvenliği için abd'nin önerdiği deniz koalisyonuna katılacağını açıkladı. almanya daha önce koalisyona katılmayacağını bildirmişti.

çin ticaret bakanlığı, abd’nin çin mallarına yönelik ilan ettiği son gümrük tarifesinin ardından, çinli şirketlerin abd’den tarım ürünleri alımının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

uluslararası af örgütü, hindistan'ın, keşmir'in ayrıcalıklı statüsünü kaldırmasına tepki gösterdi. hindistan'ın cammu keşmir'in özel statüsünü bölge sakinlerine danışmadan tek taraflı olarak iptal etmesinin gerginlikleri alevlendireceği düşünülüyor.

dışişleri bakanlığı, hindistan anayasası’nın jammu-keşmir eyaletine özerklik statüsü tanıyan 370’nci maddesinin ilga edilmesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

yunanistan genelkurmay başkanlığı, türk savaş uçaklarının son 24 saatte 53 kez yunan hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdü.

italya'da tartışmalı güvenlik paketi yasalaştı.

▪️ göçmenleri kurtaran gemi kaptanlarına 150 bin eurodan 1 milyon euroya kadar ceza verilebilecek.

▪️ yasalara aykırı davranan gemiye el koyulabilecek.

▪️ güvenlik güçlerine direnen gemi kaptanları tutuklanacak.

pakistan başbakanı han, cumhurbaşkanı erdoğan'ı aradı.

▪️ iki liderin görüşmesinin ana gündem maddesi hindistan'ın keşmir kararı oldu.

▪️ erdoğan'ın iki ülke arasında arabulucu rolü üstleneceği iddia ediliyor.

▪️ erdoğan iki ülkeye de diyalog sürecini güçlendirme çağrısı yaptı.

fatih sondaj gemisinin deniz seviyesinden 5 bin metre derine indiği, yavuz sondaj gemisinin ise karpaz’da sondaj çalışmasına başladığı bildirildi.

milli istihbarat teşkilatı başkanlığı tarafından devlet büyüklerine yönelik olası tehditlere karşı özel eğitime ve donanıma sahip uzman personelle "vıp yakın koruma eğitimi" faaliyeti yürütüldüğü belirtildi.

‘suçluları’ öldüren güvenlik güçlerine ve sivillere yargı muafiyeti getiren yasa tasarısı nedeniyle çok eleştirilen brezilya devlet başkanı jair bolsonaro: bu sayede suçlular sokaklarda hamam böcekleri gibi ölecek, olması gereken bu.

pakistan başbakanı ımran han, hindistan'ın, keşmir'in özel statüsünü değiştirme kararı ile ilgili, "dünya, kendi ülkesinin hukuku ve uluslararası hukuku ihlal eden bu ülkeye müdahale etmezse kötü sonuçlar ortaya çıkacak." dedi.

abd başkanı trump, venezuela'nın abd'deki tüm varlıklarını donduran başkanlık kararnamesine imza attı.

taliban, 28 eylül'de yapılacak afganistan seçimlerinin boykot edilmesini isteyerek, sandığa gidecekleri saldırı ile tehdit etti. "kayıpları önlemek için seçim mitinglerinden uzak durun." ifadesiyle taliban, muhtemel bombalama eylemlerinin sinyalini verdi.

abd savunma bakanı mark esper, "türkiye'nin suriye'nin kuzeyine operasyon düzenlemesi kabul edilemez" dedi.

rusya istanbul başkonsolosluğu’nun, ülkelerine hizmet ve hususi pasaport hamili türk vatandaşlarına bugünden itibaren vizesiz seyahatin başladığının açıkladı.

yeni zelanda hükümeti, yeni zelanda’nın ırak’ta “görevini yerine getirdiğini” belirterek nato’nun ırak askeri kurumlarının inşasında yeni bir misyonun parçası olarak kalınması talebini reddetti.

teröristlerle çıkan çatışma sonucu 4 pkk’lı teröristin de etkisiz hale getirilmesiyle pençe harekatı'nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 80 oldu.

milli savunma bakanı hukusi akar, abd heyeti ile görüşmelerle ilgili, "şu anda devam ediyor. önümüzdeki saatlerde tamamlanmasını bekliyoruz. toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahade ettik. toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti" dedi.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, yavuz sondaj gemisinin karpaz-1 kuyusunda sondaja başladığını belirterek, "bugün itibariyle 1710 metre civarında sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. hedef noktaya ulaştığımızda burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız" dedi.

abd başkanı trump, "güney kore, kendisini kuzey'den savunmak için abd'ye 990 milyon dolar ödedi, daha da artırmak üzere görüşüyoruz." dedi.

abd'li yetkililerle 5-7 ağustos'ta yapılan görüşmeler sonuçlandı:

▪️ abd ile güvenli bölgenin yönetimi için türkiye’de "müşterek harekat merkezi" kurulacak.

▪️ yerinden edilmiş suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için çalışılacak.

▪️ güvenli bölge 'barış koridoru" olacak.

atina'da yunanistan, gkry, israil ve abd arasında enerji zirvesi düzenlendi.

israil enerji bakanı yuval steinitz, "israil gazı yaklaşık bir ay içinde mısır’a ihraç edilecek. bu doğal gazın bir kısmı da mısır’daki enerji tesislerinden avrupa’ya gönderilecek" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere türkiye'ye gelen ukrayna cumhurbaşkanı zelenskiy'i cumhurbaşkanlığı külliyesi'nde düzenlenen resmi törenle karşıladı.

ukrayna lideri zelenskiy'i ile basın toplantısı düzenleyen cumhurbaşkanı erdoğan: "soydaşlarımızın tarihi anavatanları kırım'daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması önceliğimiz olmayı sürdürecektir. türkiye, kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır."

abd başkanı trump'ın suriye'den asker çekme planını açıklamasının ardından istifa eden eski abd savunma bakanı james mattis, abd'li silah devi general dynamics'in yönetim kuruluna girdi.

abd dışişleri bakanı pompeo, brexit sürecinin tamamlanmasının hemen ardından 'iran ve rusya konusunda ortak politika yürüttüğü' ingiltere ile yeni bir serbest ticaret anlaşması imzalamak istediklerini ifade etti.

milli savunma bakanı hulusi akar, kıbrıslı türklerin direnişinde önemli yer tutan erenköy şehitleri’ni anma töreni için genelkurmay başkanı orgeneral yaşar güler ve kuvvet komutanları ile kktc’ye çıkarma yaptı.

hava kuvvetlerinin 1964'te kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda uçağı isabet alan ve paraşütle atlamasının ardından rum çetelerce esir alınarak öldürülen pilot yüzbaşı cengiz topel, cumhuriyet döneminin ilk hava harp şehidi oldu. topel'in şehadetinin üzerinden 55 yıl geçti.

yemen'in geçici başkenti aden'de cumhurbaşkanlığı koruma güçleri ile birleşik arap emirlikleri destekli hizam el-emni güçleri arasında çatışmaların (güç mücadelesi) yeniden başladığı bildirildi.

hindistan başbakanı modi, cammu keşmir'e özel statü tanıyan 370. maddenin iptal edilmesini ve eyaletin cammu keşmir ile ladakh birlik toprağı olarak ikiye bölünmesini "tarihi" olarak nitelendirdi.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü ortagus, abd ile türkiye arasında "müşterek harekat merkezi" kurulması konusunda mutabakata varılmasından memnun olduklarını belirtti.

italya'da salvini'nin kararıyla koalisyon hükümeti çöktü.
- teknokrat başbakan conte
- başbakan yardımcısı m5s lideri di maio
- başbakan yardımcısı lig partisi lideri 'rusya yanlısı' salvini.
- anketler lig partisinin oylarını son bir yılda 2'ye katladığını söylüyor.

bm hükümetlerarası iklim değişikliği paneli’nin dün yayınladığı raporda küresel ısınmanın önüne geçilmesi için et ve süt tüketilmesinin azaltılması, toprak ve su kaynaklarına sahip çıkılması çağrısı yapıldı.

savunma bakanı hulusi akar ve tsk komuta kademesinin kktc ziyaretinin 'mesaj' niteliğindeki ziyaretleri:

- şehit yüzbaşı cengiz topel anıtı’nın açılışı
- erenköy direnişi’nin yıl dönümü anma töreni
- dr. fazıl küçük ve kktc cumhurbaşkanı denktaş’ın kabirlerini ziyareti
- kktc cumhurbaşkanı akıncı görüşmesi
- kktc başbakanı tatar görüşmesi
- kktc meclis başkanı uluçay ziyareti
- dışişleri bakanı özersay görüşmesi
- güvenlik kuvvetleri komutan yardımcılığı ziyareti

[30 temmuz - 4 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

[30 temmuz - 4 ağustos] askeri ve diplomatik gelişmeler

rusya genelkurmay başkanlığı ana harekat dairesi başkanı rudskoy, abd’nin fırat’ın doğusunda petrol sahalarını yağmaladığını, petrol kaçakçılığı karşılında kürt ve araplara silah yardımı yaptığını söyledi.

iran deniz kuvvetleri komutanı tümamiral hüseyin hanzade, iran ile rusya'nın basra körfezi ve hürmüz boğazı'nda ortak tatbikat düzenleyeceğini söyledi.

rusya’da, ülkenin beşinci nesil savaş uçağı su-57’nin seri üretimine başlandığı bildirildi. uçaklardan ilkinin rus ordusunun kullanımına bu yıl içerisinde girmesi bekleniyor.

eskişehir'deki tusaş motor sanayii a.ş.'de malzeme test ve araştırma laboratuvarı'nın açılış törenine katılan savunma sanayii başkanı ismail demir, "türkiye'nin motor yolculuğu başlamış bulunuyor. bu yolculukta da inşallah başaracağız" dedi.

yunanistan başbakanı kiriakos miçotakis, "amacım türk-yunan ilişkilerinde cesur bir yeni başlangıç için yollar bulmak. ama bu adımların kademe kademe gerçekleştirilmesi gerek. zaman ve güven inşası lazım" dedi.

milli savunma bakanı akar, abd savunma bakanı esper ile telefonda görüştü: "beklentimiz, ypg'ye verdiğiniz desteğin tamamıyla sonlandırılması. güneyimizde bir terör koridoru kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. kurulması planlanan güvenli bölge 30-40 km derinlikte olmalıdır."

dışişleri bakanı çavuşoğlu, “nato ile herhangi bir sorunumuz yok. genel sekreterin, hatta genel sekreter yardımcısının, s-400’e dair açıklamalarına bakarsanız, bunun nato için bir problem olmadığını görürsünüz." dedi. uygur türkleri meselesine ilişkin dışişleri bakanı çavuşoğlu, "bizim beklentimiz esasen tek çin çatısı altında uygurlu kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamasıdır." dedi ve ekledi: yaklaşık 10 kişilik bir türk heyeti çin'e giderek oradaki durumu yerinde görecekler.

mgk bildirisinde, fırat'ın doğusuyla ilgili, "bütün gücümüzle bir 'barış koridoru'nun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir" denildi.

güney kıbrıs'ı ziyaret eden yunanistan başbakanı miçotakis, bir grup kıbrıslı türkle bir araya geldi. toplantıya "birleşik kıbrıs - iki toplumlu barış inisiyatifi" adına katılan kıbrıslı bazı türkler, miçotakis'ten çözüm için iki tarafa da baskı yapmasını istedi.

birleşik arap emirlikleri devlet başkan yardımcısı şeyh muhammed bin raşit al maktum'un karısı prenses haya, sığındığı ingiltere'de kocasına karşı korunma davası açtı.

nijerya'da faaliyet gösteren (şii) nijerya islami hareketi'nin (ımn) tüm faaliyetleri yasaklandı. ımn üyeleri, son 5 günde güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda birçok polisi öldürmüştü.

ırak ulusal güvenlik müsteşarı ve haşdi şabi heyeti başkanı falih feyyad, haşdi şabi'ye bağlı büroların tüm vilayetlerde kapandığını ancak teşkilatların birleştirilmesi için 2 aylık bir ek süreye ihtiyaç olduğunu belirtti.

nijerya'da tüm faaliyetleri yasaklanan nijerya islami hareketi (ımn), liderleri ibrahim zakzaki'nin serbest kalması için düzenlenen sokak gösterilerini bir süreliğine askıya aldığını duyurdu. ev hapsindeki zakzaki'nin serbest bırakılması ve tedavi görmesi için yaklaşık iki hafta önce başlayan gösteriler nijerya'daki gösteriler, yerini çok sayıda kişinin ölümüne neden olan çatışmalara bırakmıştı.

amerikan büyükelçiliği, twitter hesabından, 4 chinook helikopterinin daha izmir limanı'nda kara kuvvetleri komutanlığı'na teslim edildiğini açıkladı. açıklamada "türkiye artık en yeni ve en gelişmiş nakliye helikopterlerinden 11'ine sahip" ifadesine yer verildi.

abd'nin tel aviv büyükelçisi friedman, trump yönetiminin filistin devleti değil, filistin özerk yönetimi fikrini desteklediğini söyledi.

abd'de f-35 uçakları ile ilgili eğitim gören 6'sı pilot 43 personelin türkiye'ye geri döneceği açıklandı. eğitimlerin 2020 sonuna kadar sürmesi ve 13'ü pilot 333 personelin eğitimi alması planlıyordu.

resmi kayıtlara göre son 18 yılda afganistan'da 2 bin 433 amerikan askeri öldü.

kktc başbakanı tatar, doğu akdeniz ile ilgili, "doğu akdeniz'de büyük bir zenginlik olduğu belli. rum kesiminin söylemlerine hayret ediyorum. rum kesiminin söylemleri hukuk dışı" dedi.

abd başkanı trump, brezilya'yı resmen "nato üyesi olmayan ana müttefik" olarak tanıdığını ilan eden memorandumu yayımladı.

abd hazine bakanlığı, iran dışişleri bakanı cevad zarif'in yaptırım listesine eklendiğini açıkladı.

rusya dışişleri bakanlığı, körfez'de son aylarda artan gerilim hakkında abd'nin, iran'a karşı savaş başlatmak için bahane aradığını öne sürdü.

bm genel sekreteri antonio guterres, idlib'de esad rejimi ve rusya'nın hastane saldırılarına ilişkin soruşturma başlatılacağını bildirdi.

yüksek askeri şura (yaş) toplantısından sonra açıklamalarda bulunan cb sözcüsü kalın, 241 olan general ve amiral sayısının 30 ağustos 2019 itibariyle 233 olacağını söyledi.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, "türkiye ile güvenli bölge görüşmeleri devam ediyor ancak türkiye abd’nin son tekliflerini reddetti. türkiye sınırında sadece kendi güçlerinden oluşan bir plan istiyor" dedi.

ingiltere dışişleri bakanı raab, iran'ın ingiliz bandıralı petrol tankerini alıkoymasına ilişkin, "yasal olarak alıkonulan bir gemiyi, yasa dışı alıkonulan bir gemiyle takas etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

almanya dışişleri bakanı heiko maas, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) sona ermesiyle birlikte avrupa'nın bir parçasının güvenliğinin kaybolduğunu bildirdi.

abd başkanı trump, 1 eylül'den geçerli olmak üzere 300 milyar dolarlık çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıkladı.

fransa dışişleri bakanlığı, zarif’e yönelik yaptırım kararından endişe duyduklarını belirterek kararı desteklemediklerini açıkladı.

rus dışişleri, 'soğuk savaş'ın sonunun başlangıcı' orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın (ınf) resmen sona erdiği açıklamasında bulundu.

kazakistan, 13. astana görüşmeleri için kazakistan'ın başkenti nursultan'da bir araya gelen tarafların suriye anayasa komitesi’nde yer alacak heyetler üzerinde mutabakat sağladığını açıkladı.

nato genel sekreteri stoltenberg, türkiye'nin satın aldığı s-400 hava savunma sisteminin nato'ya entegre edilmeyeceğini açıkladı.

kıbrıs'ın batısında sondaj faaliyetlerini sürdüren fatih gemisine tcg kemalreis ve tcg gökçeada fırkateynlerinin eşlik ettiği, sat komandolarının tüm firkateynlerde hazır beklediği belirtildi.

astana sürecinin garantör ülkeleri rusya, türkiye ve iran, suriye'nin kuzeydoğusundaki kürt bölgelerinde özerk yönetim kurulmasına yönelik inisiyatiflere karşı olduklarını açıkladı.

deniz kuvvetlerimize ait 10 kişilik sualtı arama kurtarma timi, hazar denizi’ne düşen azerbaycan’a ait mig-29 savaş uçağının enkazını ve pilotunu arama çalışmalarına başladı.

içişleri bakanı süleyman soylu bugüne kadar çocuklar da dahil olmak üzere 92 bin 280 suriyeliye vatandaşlık verildiğini açıkladı.

çin'in yeni birleşmiş milletler daimi temsilcisi zhang jun, abd ile ülkesi arasındaki "ticaret savaşı"na ilişkin olarak, "abd konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız" dedi.

tayland kralı maha vajiralongkorn, eski yakın koruması olan 34 yaşındaki sineenat wongvajirapakdi'yi 'resmi metresi' olarak ilan etti.

sudan'da taraflar, siyasi krizi sonlandıracak anayasa bildirisinin tüm maddelerinde uzlaşıldığını, nihai anlaşmanın pazar günü imzalanacağını açıkladı.

ıkby meclisi, ışid'in musul'un sincar ilçesinde bulunan ezidilere yönelik 3 ağustos 2014'te gerçekleştirdiği saldırıyı "3 ağustos ezidi soykırım günü" ilan etti.

cumhurbaşkanı erdoğan "afrin'e, cerablus'a, el-bab'a girdik. şimdi de fırat'ın doğusuna gireceğiz. biz bunu rusya ile de abd ile de paylaştık. taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. biz bir yere kadar sabrederiz. o sabrın bir sonu var." dedi.

idlib kentindeki silahlı grup hts'nin lideri ebu muhammed colani, "şartlı ateşkes" ilan edilen idlib'de gelecekte oluşturulacak tampon bölgeden çekilmeyi reddettiklerini söyledi.

ıkby başkanı neçirvan barzani, musul'un sincar ilçesinde yuvalanan terör örgütü pkk'yı işaret ederek "silahlı grupların o bölgedeki varlığı (sincar) şengal halkının dönmesini ve oraya hizmet götürmenin önünde engel olmamalı." dedi.

[25 - 29 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

milli savunma bakanı hulusi akar'ın, yarın kuzey kıbrıs'a ziyarette bulunarak kktc cumhurbaşkanı akıncı ve başbakan tatar ile görüşeceği belirtildi. akar'a genelkurmay başkanı güler ile birlikte kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanları eşlik edecek.

mit ve tsk tarafından kuzey ırak'ta iki ayrı noktada düzenlenen operasyonda, erbil'de diplomatın şehit edilmesi olayını planlayan teröristler vuruldu.

rusya devlet başkanı putin, hususi ve hizmet pasaportuna sahip türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatını verdi.


dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, azerbaycan'ın türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 eylül'den itibaren kaldıracağını açıkladı.

azerbaycan ordusuna ait rus yapımı mig-29 savaş uçağının hazar denizi'ne düştü. azerbaycan savunma bakanlığı'ndan yapılan açıklamada pilotun kayıp olduğu aktarıldı.

venezuela'daki 'yetkisiz muhalif' ulusal meclis, ülkenin 2012'de ayrıldığı amerikalılar arası savunma paktına tıar'a dönüş kararını onayladı.

abd savunma bakanı mark esper, "iran'dan kaynaklanan tehdit" sebebiyle hürmüz boğazı'ndaki amerikan bayraklı gemilere abd donanmasının eşlik edeceğini duyurdu.

bae eğitim bakanlığı, gelecek yıldan itibaren ortaokul öğrencilerinin ders müfredatına çince dersinin eklendiğini duyurdu.

iskoçya bölgesel yönetimi başbakanı nicola sturgeon, ingiltere'nin yeni başbakanı boris johnson'a "brexit" konusundaki tutumunu sürdürmesi halinde iskoçya'nın bağımsızlık hazırlıklarını sürdüreceği uyarısı yaptı.

afganistan'ın nangarhar vilayetinde yol kenarına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 10 kişi yaşamını yitirdi, 5'i yaralandı.

rusya ve esad rejimi, idlib'de yerleşim yerlerine sabah saatlerinde düzenlediği şiddetli hava saldırılarında 12 sivili katletti.

abd senatosu, abd kara kuvvetleri komutanı olan orgeneral mark milley'nin yeni genelkurmay başkanı olmasına onay verdi.

abd dışişleri bakanlığı sözcülüğünden yapılan açıklamada "türkiye bugüne kadar suriye’de ışid’le mücadelede çok çaba sarfetti. nato müttefikine yaptırım uygulamak ciddi bir adım. bakan ve başkan bu konuda bir karara vardığında açıklarız" denildi.

kktc başbakanı ersin tatar, kapalı maraş'ta ekiplerin envanter çalışmalarına devam ettiğini anımsatarak "her ne kadar tarih veremesem de niyetimiz maraş'ın türk idaresinde yerleşime açılmasıdır." dedi.

fransa'nın türkiye'nin güney sınırına samp-t füze savunma sistemleri yerleştireceği açıklandı. milli savunma bakanlığı yetkilileri, batarya konusunda "güneydoğu anadolu bölgesinde keşif çalışmaları sürüyor. güney sınırımızda olacak” dedi.

"ilk aşamada f-35 programından türkiye'nin çıkarılmasını sağladık" diyen abd dışişleri bakanı pompeo, s-400'ler ile ilgili, "daha fazla yaptırım gelebilir. açıkçası s-400'lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu." dedi.

pakistan’ın islamabad, karaçi, lahor, peşaver ve ketta kentlerinde hükümet karşıtı protesto gösterisi düzenlendi. başbakan imran han’in ekonomi politikalarını yetersiz bulan protestocular han karşıtı sloganlar atıp yürüdü.

tunus cumhurbaşkanı baci kaid es-sibsi'nin ölümünün ardından anayasa gereği geçici cumhurbaşkanı olan tunus meclis başkanı muhammed nasır yemin ederek resmen görevine başladı.

yunanistan dışişleri bakanı dendias, "bildiğiniz gibi komşunuzu seçemiyorsunuz.bir lüksemburg veya belçika olsaydık her şey bambaşka olabilirdi.tüm bu masraflardan kurtulabilirdik. dışişleri bakanlığı çok rahat bir yer olabilirdi. savunma bakanlığı ise belki de hiç olmazdı" dedi.

şam yönetimi, türkiye ile abd arasında güvenli bölge oluşturulması konusunda varılacak herhangi bir uzlaşmayı reddettiğini açıkladı.

bm insani yardım ofisi, suriye'nin kuzeybatısında şam yönetiminin isyancı gruplara karşı üç ay önce başlattığı askeri operasyonlar yüzünden 400 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

malezya başbakanı mahathir muhammed, türkiye'ye yaptığı ziyaretin önemine dikkati çekerek, "türkiye ziyaretimizdeki temel vurgu, ekonomi başta olmak üzere savunma tedariki ve teknoloji alışverişi dahil çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek." dedi.

bm insani yardım ofisi, suriye'nin kuzeybatısında şam yönetiminin isyancı gruplara karşı üç ay önce başlattığı askeri operasyonlar yüzünden 400 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

mig-29 uçağının hazar denizi’nde düşmesinin ardından azerbaycan savunma bakanlığı, tüm eğitim uçuşlarını askıya aldı.

batı afrika ülkelerinden nijerya'da kimliği belirsiz silahlı kişilerin kaçırdığı 4 türk vatandaşı operasyonla kurtarıldı.

abd başkanı trump, türkiye'nin rusya'dan s-400 almasıyla ilgili olarak, "rusya'dan füze sistemi aldığı için türkiye'yi suçlamıyorum" dedi.

ırak'ın erbil kentinde türk başkonsolosluğu görevlisinin şehit edildiği saldırının baş faili mazlum dağ, saldırı öncesinde kandil'de 26 gün silah eğitimi aldığını itiraf etti.

nobel kimya ödüllü prof.dr. aziz sancar’ın eşi prof. gwen sancar, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin miami fahri temsilcisi oldu.

abd yüksek mahkemesi, pentagon bütçesinden abd başkanı trump'ın seçim vaadi olan meksika sınırına duvar örülmesi için 2,5 milyar dolar fon aktarılmasını onayladı.

cezayir geçici cumhurbaşkanı abdulkadir bin salih'in, 'gerginliğin azaltılması' için ulusal diyalog heyeti tarafından kendisine sunulan 'hükümetin feshedilmesi' dışındaki tüm taleplere onay verdiği açıklandı.

türkiye'nin doğu akdeniz'de faaliyetlerini artırdığı dönemde abd, israil, yunanistan ve kıbrıs rum yönetimi, abd'de bir araya geldi. abd öncülüğünde yapılan toplantıda doğu akdeniz'deki ekonomik iş birliği ele alındı.

venezuela devlet başkanı maduro; venezuela ekonomisinin yeniden yapılandırılmasında emeği geçen rusya, çin,hindistan ve türkiye'ye minnettar olduğunu ifade etti. maduro, ekonominin sadece petrol gelirlerine dayalı olmaması için yeniden yapılandırmaya gittiklerini belirtti.

nijerya'da bir mahkeme, hükümetin şii müslümanların oluşturduğu şii nijerya islami hareketi (ımn) üyelerini terör örgütü ilan edebileceği hükmünü verdi. ımn, son beş gündür güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda birçok polisi öldürdü.

birleşik arap emirlikleri’nin, sudan ve diğer afrika ülkelerinden askerleri, hafter milisleri saflarında savaşmaları için libya’ya sevk ettiğine dair yeni belgeler ortaya çıktı.

kuzey kore, 17 mürettebatıyla birlikte alıkoyduğu rus balıkçı gemisini serbest bıraktı.

rusya'da putin yönetiminin politikaları ile birlikte muhalif adayların seçime katılamayışını protesto eden 1000'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ingiltere'nin, iran ile gerilim yaşadığı hürmüz körfezi'nde görevlendirdiği yeni savaş gemisi hms duncan bölgeye ulaştı. iran'ın ingiltere gemisini alıkoymasından 9 gün sonra bölgeye gelen ingiliz savaş gemisinin, ingiliz gemilerinin 'güvenliğini' sağlayacağı bildirildi.

israil maliye bakanlığı, filistin hükümeti adına toplanan vergilerden 500 milyon şekelinin (800 milyon tl), israil elektrik şirketine aktarılmasına karar verdi.

nijerya'nın kuzey doğusunda çad ve nijer sınırında yer alan borno eyaletindeki bir cenaze törenine yapılan silahlı saldırıda en az 30 kişi hayatını kaybetti.

ırak'ın süleymaniye kentinde, ışid, iki petrol kuyusuna saldırdı. ışid'in hezimete uğratıldığının duyurulduğu aralık 2017'den beri ilk kez böyle bir saldırı düzenlemesi dikkati çekti.

afganistan'da cumhurbaşkanı yardımcısı adayı emrullah salih'in seçim ofisine düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı. taliban, bir yandan abd ile barış görüşmeleri yaparken ülke içerisinde saldırılarını arttırarak sürdürüyor.

myanmar hükümetiyle bangladeş'e sığınan arakanlı müslümanlar arasında yapılan görüşmelerde, vatandaşlık haklarının sağlanması konusunda anlaşma sağlanamadı.

önceki arşiv: [20 - 24 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[20 - 24 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd'de tutuklu bulunan halk bankası eski genel müdür yardımcısı mehmet hakan atilla tahliye edildi.

iran devrim muhafızları, ingiltere'ye ait petrol tankerine hürmüz boğazı'nda el koydu. iran'dan yapılan açıklamada, 'hürmüz boğazı'nda ingiliz bandıralı bir tankere el koyduk' denildi.

kosova başbakanı ramush haradinaj, kosova özel savcılığı tarafından "şüpheli" sıfatıyla çağrıldığı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

türk diplomatın şehit olduğu erbil'deki saldırıyı düzenleyen 4 kişinin yakalandığı bildirildi.

moldova'ya bağlı gagavuzya özerk bölgesi başkanı irina vlah, bölgeye yardımcı olmaya hazır tüm dış partnerlerle ilişkileri sürdürme niyetinde olduklarını belirterek rusya ve türkiye’den bu konuda yardım beklediklerini kaydetti.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, abd dışişleri bakanı mike pompeo ile f-35, s-400 ve suriye konularını görüştü.

kıbrıs harekâtı'nın 45. yılı nedeniyle kktc cumhurbaşkanı mustafa akıncı'ya kutlama mesajı gönderen cumhurbaşkanı erdoğan: "ada'nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, karşılarında türkiye ve kktc'nin kararlılığını bulacaktır"

abd temsilciler meclisi rahiplerinden patrick conroy, başkan donald trump’ı ırkçılıkla suçlayan tasarının tartışıldığı oturumdan sonra, ‘tüm karanlık ruhları kovan’ duayı okudu.

arjantin dışişleri bakanı faurie, hizbullah'ın terör örgütleri listesine alındığını bildirdi. konuyla ilgili konuşan abd dışişleri bakanı pompeo, "arjantin'i tebrik ediyoruz. umarım bölgedeki diğer ülkeler de arjantin'i örnek alır." dedi.

suudi arabistan kralı abdulaziz, "bölgenin güvenliği ve istikrarının savunulması, barışın garanti altına alınmasında ortak çalışma düzeyinin yükseltilmesi" için ülkesine amerikan askerlerinin girişini onayladı.

birçok ülkeye ait havayolu şirketi, bir hafta boyunca güvenlik endişeleri nedeniyle mısır'ın başkenti kahire'ye yapılan seferleri durdurma kararı aldı.

yunanistan başbakanı kiriakos miçotakis, türkiye ile ilişkilere yönelik, "cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için tayyip erdoğan’a çağrıda bulunuyorum." dedi. miçotakis, "bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir." ifadelerini kullandı.

yunanistan’ın yeni dışişleri bakanı nikos dendias, washington’da amerikan medyası üzerinden türkiye’ye doğu akdeniz’deki doğalgaz krizinde uzlaşı teklifinde bulundu ve krizin aşılması halinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde büyük ilerleme olacağını öne sürdü.

içişleri bakanı soylu, "türkiye oyalanacak bir ülke değildir. tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. bu konuda avrupa'nın bizi yalnız bıraktığı aşikardır. türkiye bu işi kararlılıkla yürütmezse avrupa'daki hiçbir hükümet 6 ay dayanamaz. isterlerse deneyelim" dedi.

ukrayna milletvekili seçimlerinde kırım türklerinin lideri mustafa kırımoğlu ile birlikte (iki türk daha) ahtem çigöz ve rüstem umerov ukrayna milletvekili oldu.

iran petrol bakanı bijen namdar zengene, "iran petrolünün yerini hiçbir ülke dolduramaz. suudi arabistan, ırak ve bae gibi ülkelerin kendi pazarları var" dedi.

japonya'da parlamentonun (diet) üst kanadı senato'nun 245 üyesinden 124'nün belirlendiği seçimlerin galibi başbakan abe şinzo'nun liderliğindeki iktidar koalisyonu oldu.

centcom komutanı general mckenzie ve eski suriye büyükelçisi william roebuck, suriye’ye giderek ypg elebaşı mazlum kobane ve örgüt yetkilileriyle görüştü. bugün ve yarın abd'li heyet suriye çalışma grubu toplantısı kapsamında türkiye'de olacak.

istanbul valiliği, istanbul’da kaydı olmayan suriyelilerin kentten ayrılması için 20 ağustos 2019'a kadar süre verdi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, abd'li heyet ile suriye görüşmesi öncesi, "abd ile güvenli bölge konusunda anlaşamazsak fırat'ın doğusuna operasyon kısa süre içinde başlayacak." dedi.

isveç (saab firması ile), teknik özellikleriyle f-35 jetlerini geride bırakma iddiasında olan lazer silahlı ingiliz yapımı 6. nesi tempest savaş uçaklarının üretim projesine katılan ilk ülke oldu.

türkiye'nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı projesi hürjet için kritik "ön tasarım gözden geçirme" aşaması başarıyla tamamlandı. hürjet'in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

pakistan başbakanı khan’ı ağrılayan trump, “o savaşı bir haftada kazanırdım. 10 günde afganistan yeryüzünden silinirdi. ama o yolu seçmedim. 10 milyon insan öldürmek istemem” dedi.

bugün ypg'li elebaşları ile suriye'de görüşme gerçekleştiren centcom komutanı mckenzie, “türkiye’nin, suriye'nin kuzeyine müdahale etmemesini tercih ederiz. eğer ederlerse sonuçları olur” ifadesini kullandı.

katoliklerin ruhani lideri franciscus, esad'a gönderdiği 'idlib'deki siviller için derin endişe duyduğunu' belirten mektubunda, esad'dan, "bu insani yıkımı durdurması için mümkün olan her şeyi yapmasını" talep etti.

ırak’ın erbil kentinde çarşamba günü bir restoranda türk diplomatı şehit eden teröristlerin, idam ile yargılanacağı bildirildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu ab ile geri kabul anlaşması’nın (suriyelilerin türkiye'ye geri gönderilmesi) askıya alındığını duyurdu. çavuşoğlu doğu akdeniz gerilimiyle ilgili olarak ise "almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz" dedi.

güney kore hava sahasını ihlal eden bir rus uçağına ateş açıldığı, hemen ardından rus uçağına eşlik etmek için iki çin askeri uçağının güney kore hava sahasına girerek hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. [yonhap]

rusya federal askeri teknik işbirliği servisi başkanı dmitriy şugayev, türkiye'ye s-400 sevkiyatlarının ilk etabının bu hafta (23 nisan) tamamlanacağını söyledi.

eski dışişleri bakanı boris johnson, birleşik krallık'ın yeni başbakanı oldu.

pakistan lideri khan, "abd'den yardım istediniz mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi: ben abd'den yardım değil, anlayış istiyorum. yardım paketleri ülkeme yapılan en büyük kötülüktür. pakistan artık yardım edilecek bir ülke değil, eşit şartlarda bağımsız bir ülke olarak görülecektir.

rusya, israil'in işgal altındaki doğu kudüs'te filistinlilere ait evlerin yıkımından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, abd'nin güvenli bölge önerisi için, " oyalama olmaması gerekiyor. çünkü bizim sabrımız tükendi." dedi.

ab, abd'nin avrupa ülkelerinden ithal edilen arabalara ilave gümrük vergisi uygulaması halinde 35 milyar avroluk ticari misilleme yapılacağını bildirdi.

güney kore, rusya'nın dün yaşanan hava sahasını ihlali nedeniyle 'derin üzüntüsünü' dile getirdiğini söyledi ve moskova'nın, seul ile yürüttüğü temaslarda olayın kasıtlı bir askeri manevra olmadığını ilettiği ifade edildi.

önceki arşiv: [15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

[15 - 19 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü abbas mousavi, iran’ın, avrupa birliği'ne 2015 yılında imzalanan ‘iran nükleer anlaşması’na dair yükümlülüklerini yerine getirerek anlaşmayı kurtarma çağrısı yaptığını duyurdu.

suriye'nin moskova büyükelçisi haddad, s-400'ler ile ilgili, “türkiye şu anda rusya ile birlikte astana sürecinin garantör ülkesi olduğundan ve adımlarını rusya ile koordine ettiğinden, bu konu ilgi alanımızda bulunmuyor” dedi.

pentagon sözcüsü sean robertson yaptığı açıklamada, ”suriye’nin kuzeyine (türkiye tarafından) yapılacak tek taraflı bir saldırıdan endişe duyuyoruz. özellikle abd askerlerinin olduğu yere yapılacak böyle bir hamle kabul edilemez.” dedi.

avrupa birliği, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını açıkladı. karar kapsamında fon kesintisi ve üst düzey toplantıların şimdilik yapılmaması bulunuyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi mogherini, "iran'ın nükleer anlaşmayı yeniden tam olarak uygulaması için çalışacağız" dedi.

rus dışişleri bakan yardımcısı gruşko ab'nin, doğu akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemediklerini söyledi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, ab'nin yaptırım kararı ile ilgili, "ab'nin bize ihtiyacı var. aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar." dedi. çavuşoğlu, "türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. doğu akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz. rum kesimi de ab'yi arkasına almasın. rum kesimini muhatabı kktc'dir. bir an önce akıllarını başlarına alsınlar.'' ifadelerini kullandı.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, fatih, yavuz ve barbaros gemilerinin ardından mta oruç reis sismik araştırma gemisinin marmara'daki faaliyetlerinin ardından doğu akdeniz'e gönderileceğini duyurdu.

ab'nin yaptırım kararının ardından açıklama yapan çin, "doğu akdeniz'de olanları büyük bir dikkatle izliyoruz. çin hem kıbrıs, hem de türkiye ile dostane ilişkiler sürdürmekte." ifadelerini kullanırken, türkiye'ye yaptırım kararı almasını desteklemiyoruz.

kuzey kore, abd'nin güney kore ile ortak askeri tatbikat düzenlemeye devam etmesi halinde, washington ile yeniden başlatılması yönünde mutabakata varılan çalışma düzeyindeki nükleer görüşmelerin etkileneceği uyarısında bulundu.

abd dışişleri bakanı pompeo, iran’ın ortak tehdit olduğunu savunarak “suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi arap ülkeleri, yahudi devleti israil gibi, onlarda bizim gördüğümüz ortak tehdidi görüyor” dedi.

kktc başbakanı ersin tatar, son dönemde doğu akdeniz'de gerginliğin tırmanmasıyla ilgili, “sıcak çatışmadan en fazla güney kıbrıs korksun. herhangi bir gerilim veya allah korusun, çatışma durumunda esas kaybedecek olan güney kıbrıs'tır” dedi.

yeni devlet başkanı zelenskiy'in putin ile görüşmesine rağmen ukrayna, rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlarını (31 aralık 2020) sürdürme kararı aldı.

brezilya'da yüksek mahkeme, devlet başkanı bolsonaro'nun oğlu senatör bolsonaro'nun hesabında şüpheli mevduat hareketlerine rastlandığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmayı, soruşturmanın başlangıcında delillerin yargıç onayı olmadan toplandığını belirterek askıya aldı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, türkiye'nin s-400 edinmesine yönelik, "nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda henüz bir değerlendirmemiz yok ve önceden de belirtemiyoruz" dedi.

rusya başbakan yardımcısı yuriy borisov, "türkiye'ye rus yapımı savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşma için görüşmeler yapılması olası ihtimaldir." dedi.

erbil başkonsolosluğu'nda görevli bir türk diplomat, sık sık türk diplomatların yemek yemek için gittiği bir restoranda susturucu silahla düzenlenen saldırıda şehit oldu.

güney kıbrıs rum yönetimi dışişleri bakanı nikos hristodoulidis, "türkiye ile iş birliği tüm tarafların faydasına olur." dedi.

sudan'da askeri geçiş konseyi ile muhalefeti temsil eden özgürlük ve değişim bildirgesi güçleri ittifakı arasında 39 aylık geçiş sürecini başlatacak ön anlaşma niteliğindeki siyasi belge imzalandı.

filipinler devlet başkanı duterte, izlanda’nın kendisini bm’ye şikâyet etmesi hakkında ‘beyaz adamlar tarafından yargılanmak istemediğini, bunun aptallık olacağını’ söyledi.

abd, resmi açıklama yaparak türkiye'yi f-35 programından çıkardıklarını açıkladı. öte yandan beyaz saray, f-35'lerin eğitimi için gönderilen türk pilotların türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

abd temsilciler meclisi, başkan donald trump'ın iki kez veto ettiği abd'nin suudi arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek 3 tasarıyı tekrar onayladı.

dışişleri bakanlığı, abd'nin f-35' kararına ilişkin, "abd’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

nato genel sekreteri stoltenberg, "türkiye'nin nato'ya katkısı ve nato'nun türkiye ile iş birliği, f-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. s-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir nato müttefiki olarak türkiye s-400'lerden çok daha fazlasıdır." dedi.

rusya'ya ait sivil ve askeri silah teknolojileri şirketi olan rostec'in başkanı chemezov, rusya'nın türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek, türkiye'ye su-35 avcı uçağı satışı için yeşil ışık yaktı.

abd, suriye’nin güneyinde desteklediği, ancak bir süre önce yardımı kestiği suriyeli muhaliflerin özgür suriye ordusu’na yeniden eğitim vermeye başladı. eğitimin ışid hücreleri ve iran destekli silahlı gruplara karşı olduğu belirtiliyor.

ak parti, chp, mhp ve iyi parti, doğu akdeniz'de hidrokarbon arama çalışmalarıyla ilgili ortak bildiri yayımladı. bildiride, ''devletimizin doğu akdeniz'deki arama çalışmalarını doğru ve yerinde buluyoruz'' denildi.

milli savunma bakanı akar, beraberinde genelkurmay başkanı güler ve kuvvet komutanları ile suriye sınırındaki birliklerde denetlemelerde bulunmak üzere hatay’da.

savunma sanayii başkanı ismail demir abd'nin f-35 kararıyla ilgili, "askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok." dedi.

avrupa birliği komisyonu, türkiye'deki mültecilere destek olmak üzere 1.410 milyar euro tutarında özel tedbiri kabul etti.

gkry lideri anastasiadis'in, 'görüşme çağrısı' yapan kktc lideri mustafa akıncı’yla görüşmeye hazır olduğu açıklandı.

abd başkanı trump, türkiye'nin s-400 alımı ve f-35 programından çıkarılması sonrasında yaptığı açıklamada, "s-400 konusunda türkiye’ye şu anda yaptırım arayışında değilim.” dedi.

türk savaş uçaklarının kerkük'ün kuzeybatısında yer alan terör örgütü pkk'nın kamplarını bombaladığı bildirildi.

litvanya’ya iki adet f-35 beşinci nesil savaş uçağı teslim edildiği bildirildi.

doğu akdeniz’deki arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, çin ve rusya gibi ülkelerle işbirliği olasılığı hakkında, “türkiye petrolleri bazı şirketlerle görüşme yapıyor” dedi.

bahreyn dışişleri bakanı halid bin ahmed el halife, washington'daki 'dinlerin özgürlüğü' adlı konferansta israil dışişleri bakanı yisrael katz ile bir araya geldi.

fas'ta mahkeme, biri norveç diğeri danimarka vatandaşı iki kadın turistin çadırda öldürülmesiyle ilgili davada 3 sanığı idam cezasına çarptırdı.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, rum yönetimi lideri nikos anastasiadis ile görüşmesi öncesi, "hepimiz sayın rum liderden açıklık istiyoruz. sayın rum lider ne istiyor? amacı ne? kıbrıs'ta nasıl bir gelecek öngörüyor? farklı ortamlarda farklı söylemler dönemi artık bitmelidir" dedi.

önceki arşiv: [10 - 14 temmuz] askeri ve diplomatik gelişmeler
  • /
  • 19

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

ortodoks mezhebinin yayıldığı, ekümenlik(evrensellik) iddiasında bulunan fener rum patrikhanesi ile en fazla ortodoks cemaate sahip moskova kilisesi arasındaki rekabetin/çatışmanın önemli bir parçasıdır ukrayna kilisesi'nin durumu.

ruslar komünizmden sonra ortodoksluğu da yayılmacı politikaları için kullanabilirler. bu doğrultuda en kalabalık cemaatlerden olmalarını sağlayan ve ukrayna'ya rusçuluk aşılayan, ukrayna milliyetçiliğini körelten; ukrayna'daki 40 milyonluk ortodoks cemaatini kaybetmek istemezler diye düşünüyorum.

rum patrikhanesi ise geçtiğimiz günlerde 2 rus diplomatın sınır dışı edildiği rus-yunan çatışmasının yanı sıra ekümenlik iddiası çerçevesinde bu bağımsızlığı destekliyor olabilir.

her ne olursa olsun ankara kesinlikle bu olayların dışında değildir ve ruslar bu konuda (daha önce olduğu gibi) ankara'nın arabuluculuğuna başvurabilirler. idlib pazarlıkları da masada varken bu durum elimizi güçlendirebilir.

günümüzde her ne kadar ortodokslar otorite olarak kendi milli kiliselerini görüyor olsalar da istanbul-moskova çatışması kabul gören 2 evrensel kilise olmalarından dolayı devam edeceğe benziyor. ayrıca bu kilise hakimiyetleri rusya'nın slav ırkı ülkeleri ve diğer ortodoks ülkelerde yayılması için eşsiz bir fırsat sunuyor.

bu fırsatın önündeki en büyük engel ise fener rum patrikhanesi olarak karşımıza çıkıyor. rum patrikhanesi'nin yunanistan, abd ve türkiye gibi ülkelerin etkisi altında olduğu iddia ediliyor.


ortodoksluğun yaygın olduğu ülkeler


ortodoks nüfusun olduğu ülkelerde hangi kilise daha etkin? gri renk o ülkenin kendi kilisesini gösteriyor.

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde?

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde? (2016 sayıştay raporu)

tcmb sermayesi a, b, c, d olarak 4 hisseye bölünmüştür.

a hisse sınıfı hazine'ye aittir ve bu oran %51'in altında olamaz.

b hisse sınıfı milli bankalara aittir (bankanın
yurtdışı ortağı olması milli banka olmasını etkilemez).

c hisse sınıfı yabancıların sahip olduğu hisse sınıfıdır ve hazine'dedir.

d hisse sınıfı hisse senetleri ise türk ticaret kuruluşları ile ve türk vatandaşı olan gerçek ve tüzel kişilerin elindedir.

yabancıların sahip olabilecekleri en çok hisse de yine yasa maddesine göre 15.000 hisseyi yani toplam içinde yüzde 6'yı geçemiyor.

mahfi eğilmez'in aşağıdaki linkteki yazısından çıkardığım özettir. detaylı okumak ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için:
http://www.mahfiegilmez.com/2017/12/bir-sehir-efsanesi-merkez-bankasnn.html?m=1

türk tarihinin zafer ayı ağustos

ağustos ayı şanlı tarihimizde kazandığımız zaferlerle farklı bir yer ediniyor. ağustos ayında kazandığımız zaferler:
1. malazgirt meydan muharebesi, 26 ağustos 1071
2. mercidabık zaferi, 24 ağustos 1516
3. belgrad’ın fethi, 29 ağustos 1521
4. mohaç zaferi, 29 ağustos 1526
5. sakarya meydan savaşı, 23 ağustos 1921
6. büyük taarruz, 26-30 ağustos 1922
tüm zaferlerimiz kutlu olsun. büyük türk liderlerinin her birinden allah razı olsun. tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

tanap ve bağlantı hatlarının haritası

turuncu: trans anadolu hattı (tanap)
mavi: trans adriyatik hattı (tap)
yeşil: bakü-tiflis-ceyhan hattı (btc)
sarı ve kahverengi: güney kafkasya doğalgaz hatları


daha büyük görsel:https://www07.abb.com/images/librariesprovider94/reference/tanap-pipelines.jpg?sfvrsn=1

fırat ve dicle nehirleri üzerindeki baraj ve su dağıtım noktalarısuriye'deki bu kaynakların ypg/pkk'nın kontorlünde olması esad ve ypg/pkk anlaşması açısından önemli.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

evanjelizm

hıristiyan siyonist olarak tabir edebileceğimiz bir hıristiyan meshebidir, hz. isanın dirilişinin bir şarta bağlı olduğuna inanırlar bu şart siyonizmin emeli olan arz-ı mev'ud topraklarının yahudi siyonist devleti himayesine geçmesi ve kudüs'te süleyman mabedinin inşa edilmesidir.
kendilerine hizmet ettirmek amacıyla bu meshebi oluşturan kişilerin kimler oldukları aşikardır..

bugünde özellikle amerika'da evanjelistlerin etkisi ve gücü çok fazla olmakla birlikte ellerinde bulundurdukları inanılmaz para gücü sayesinde üstün seçim kampanyaları, algı operasyonları, manipüle gibi faaliyetlerle amerikan yönetimini evanjelistleştirmişlerdir. amerikan yönetiminin son dönemlerdeki kudüs tutumu ve kararları bu inancı destekler niteliktedir.

edit: eski amerikan başkanı john f. kennedy suikastının nedeninin kennedy'nin evanjelizm ve siyonizm karşıtı olması ve fed'i yahudilerin elinden kurtarmak istemesi olduğu söylenir.

taliban

afganistan ve pakistan talibanı olarak ikiye bölünen gruptur. şu anki lideri molla hibatullah akhunzada'dır.

günümüzde afgan talibanı, afganistan içerisinde dünyadaki diğer terör örgütlerine nazaran oldukça iyi bir hakimiyet alanına sahiptir. gündemdeki konulardan biri de barış görüşmeleridir, ona da değinelim.

sahası asya olan biri olarak diyorum ki, barış görüşmelerine "resmi" olarak dokunmayacak gruptur. resmi vurgusu şundan ötürüdür, barış görüşmeleri hep yapılır ama taliban adına giden adamlar resmi olarak temsil etmeden gider. siz de "acaba anlaşacaklar mı?" diye beklemeye başlarsınız. sonra taliban onlar resmi yetkililerimiz değil deyip başından atar.

ayrıca, afgan talibanı'nın hakimiyet ve aldığı destek bakımından analiz edersek, zaten örgütün en ufak bir tavizi dahi kabul etmeyeceği açıktır. ek olarak da, abd taliban'ın kesin olarak vurguladığı maddeyi asla gerçekleştirmeyecektir. bu da abd ve koalisyon askerlerinin tamamen ülkeden çekilmesidir. kısacası, istedikleri kadar görüşsünler hiçbir şey olmayacaktır. birde, afgan hükümeti "politik bir parti olmalarını öneriyoruz" demişti. hakimiyet alanı yüksek ve halk desteği alan bir örgütten bunu istemek hayalciliktir. örgütü zayıflatmadan masaya oturtmak bana göre en büyük hatadır, biz bunu taliban'da gördük. militanlar bir örgütten ziyade sanki yönetim kendi ellerindeymiş gibi masaya oturuyorlar. zaten sahayı takip ederken, açıklamalarda şunu hep görüyorum ve haber yazarken de vurgularım, kendileri için direk "afganistan islam emirliği" derler. işte durum bu kadar vahim.

bu tarz haberler oyalamadan başka bir şey değildir. afganistan'da sorun masada değil sahada çözülür. fakat afgan ordusu, polisi ve istihbaratı 17 yıldır eğitilmeleri üzerine olağanüstü yeteneğe (!) sahip oldukları için sahada bir zafere de uzak ihtimal olarak bakılmalıdır.

2018 başından beri rapor yazıyorum ve her ay fix bir barış görüşmesi gündemi oluyor, ben dahi yazmayı bıraktım, bunlarda artık hobi haline geldi. haberlerde görürseniz umursamayın.

usame bin ladin

azzam'la başladığı yolda, anlaşmazlıklarla devam edip kendi başına arap savaşçıları afganistan'da eğiterek yükselen isimdir. azzam'ın ölümü sonrası mısırlıların (bkz:eymen el-zevahiri) etkisi altına girmiştir. kaynaklara göre, azzam'ın ölmeden önce mısırlılarla olan yakınlığından rahatsız olduğu dile getirilmiştir.

şunu da belirtmek gerekir ki, ladin ve zevahiri arasında da zıtlıklar vardı. en bilineni, terörizm araştırmacıların en iyi bildiği yakın düşman-uzak düşman kavramları üzerinde zıtlık yaşamalarıdır. ladin uzak düşman kavramı (bkz:11 eylül saldırıları) ile kısa dönemli saldırılar planlarken, zevahiri yakın düşman kavramı (bkz:bulunduğu ülkedeki rejimine karşıt eylemlerde bulunmak) ile uzun dönemli saldırılar planlamıştır. sadece el-kaide içerisinde değil, diğer gruplar içerisinde de bu iki kavram vardır. genelde, terör araştırmaları içerisindeki analizlerde terör örgütü liderlerini ayırt ederken önemli bir faktördür.

kendisi cihada finans bağlamında oldukça katkıda bulunmuştur ancak askeri anlamda eski terör örgütü üyelerinin de ifadelerine bakacak olursak oldukça zayıftır.

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

Toplam entry sayısı: 364

rusya, abd ve çin'in silah sattığı ülkelerin haritası

sıprı raporlarına göre hazırlanan haritada abd, rusya ve çin'in hangi ülkelere silah sattığı gösterilmiş.

olayı size şöyle özetleyeyim:
- abd, avrupa ülkelerine daha fazla silah satıyor.
- rusya orta asya ülkelerinde hakimiyetini gösteriyor. - türkiye en fazla silahı abd'den ithal ediyor.

benim dikkati çektiği için ayrıca yazayım. hindistan abd ve rusya’dan, pakistan ise abd, rusya ve çin’den silah alıyor. muhtemelen bu halklarının geçmişi ortak olan iki ülke arasında keşmir gibi bir sorun çözümsüz bırakılmasa silah alımları yüzde 80 düşer.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

tayyar arı - geçmişten günümüze orta doğu: siyaset, savaş ve diplomasi

hepimizin yaşadığımız coğrafyayı daha iyi bilmek, osmanlı'dan sonra bu coğrafyada kurulan devletlerin geçmişlerini öğrenmek öncelikli görevleri arasında olmalı. bir de ortadoğu'ya meraklıysanız tam da size göre diyebilirim. şahsen ben çok keyif alarak okudum ve birçok şey öğrendim.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

iktisatçı mahfi eğilmez'in twitter'da yapısal reformlar olmazsa ne olur deyip paylaştığı grafik. benim gibi ekonomiden pek anlamayan kişiler için az da olsa bilgilendirici.

kuşak ve yol projesi

çin'in devlet başkanı jinping'in 2013 yılında başlattığı, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan yol. toplamda 70 ülkenin projeye dahil edildiği biliniyor.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

van'ın ulupamir köyünde yaşayan kırgız türkü türkiye vatandaşları ilk kez türk silahlı kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladı. bilenler vardır, ulupamir bölgede kırgız türklerinin yaşadığı en büyük köy.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

türkiye'nin dış politikada alternatifleri olduğunu gösteren, trump'ın ekonomik tehdidinin etkisinin en aza inmesine neden olan olay.

daha bunun şangay 6'lısı, brıcs ve kafkasya ayakları da var.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

filipinler'de müslüman bölgesine özerklik

geçmişte obama'ya sürekli küfürler eden filipinler devlet başkanı duterte'nin ülkenin güneyinde müslümanların çoğunlukta yaşadığı mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerklik tanıyan yasayı bugün imzalaması bekleniyor. yeni yasayla bangsamoro'da bölgesel parlamento kurulacak ve bölgede şer'i mahkemeler oluşturulacak.

bangsamoro temel yasası tasarısı müslüman direnişçiler tarafından 17 temmuz'da hükümete sunulmuştu.

duterte çok ilginç bir adam. herkes onu moro islami kurtuluş cephesi'yle son görüşme yapabilecek lider olarak düşünüyordu, o görüştü ve şimdi müslümanlara çeşitli haklar veriyor. aynı zamanda rusya ile sıkı ilişkileri olan, kendi ifadelerine göre abd karşıtı bir lider. gerçekten çok ilginç. söylemeden de geçmeyelim.

not: moro islami cephesi'yle hükümet arasındaki görüşmelerde dolaylı olarak türk yardım derneği ihh'lı yetkililerde yer almıştı.

mülteci & sığınmacı sorunu

rusya'nın suriyeli mültecilerin ülkesine dönmesi için çeşitli çalışmaları var. hatta bu konuda en fazla mülteci bulunan türkiye, lübnan ve ürdün'deki yetkililerle görüşülüyor.

tamamen savaş sona erse ne kadar suriyeli geri döner o da ayrı bir tartışma konusu.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

gayri resmi orta asya haritası

redditte karşıma çıkan türkistan, mançurya şeklinde bölgelere ayrılmış gayri resmi orta asya haritası.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ekonomik olarak uygulanan yaptırımlar ülkenin sıkıntılı durumunu daha da derinleştirsede diplomatik yollarla halk diliyle 'kısada kısas' yoluyla cevap vermek yeterli. önür türlü sonuçsuz kalacağı için incirlik kapatılsın tribine girmeye gerek yok.
Henüz takip ettiği biri yok.
denizli escort bursa escort izmir escort dudullu escort mersin escort