polpot

Durum: 339 - 7 - 2 - 0 - 18.06.2019 17:27

Puan: 5076 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

her cani başını yastığa koyar.
  • /
  • 17

[14 - 18 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

facebook ve ınstagram'dan gelişmeleri okumak için sözlüğe gelen arkadaşlar için küçük bir not ile başlayayım. temmuz 2018'den bu yana tüm askeri ve diplomatik gelişmeler arşivi sözlükte mevcut. 13 haziran akşamından bu saate kadar yaşanan gelişmeler aşağıda yer alıyor. bu arşivin konusu önümüzdeki çoğu arşivin gündem maddesi olacağı gibi doğu akdeniz'de yaşananlar.

birleşmiş milletler (bm), dün mahkeme salonunda hayatını kaybeden eski cumhurbaşkanı muhammed mursi'nin ölümünün araştırılmasını istedi.

ırak'ta sadr hareketi lideri mukteda es-sadr, başbakan adil abdülmehdi'nin kabinesini 10 günde tamamlamasını istedi, aksi halde hükümetten desteğini çekeceğini bildirdi.

abd başkanı trump, eylül 2001'de abd'de düzenlenen terör saldırılarının ardından kimin olduğunu bildiği mesajını vererek, new york'taki dünya ticaret merkezi binasını "ırak'ın yıkmadığını" söyledi.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, yavuz sondaj gemisini perşembe günü uğurlayacaklarını belirterek, geminin temmuz başında kktc’den alınan ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlayacağını söyledi.

eski mısır devlet başkanı mursi'nin cenazesi, yoğun güvenlik önlemleri altında ailesi ve avukatlarının eşliğinde sabah saatlerinde sessizce defnedildi.

suudi arabistan, mısır'ın seçilmiş ilk devlet başkanı mursi'nin ölümünün hemen ardından "müslüman kardeşler terörün kaynağıdır" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

arap birliği genel sekreteri ahmed ebu gayt, türkiye ve iran'ı ortadoğu'da genişleme politikası izlemekle suçladı ve türkiye'nin neo-osmanlıcılık kisvesi altında 'siyasal islam'ı teşvik ettiğini söyledi.

ab dışişleri ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi federica mogherini, "amacımız iran nükleer anlaşmasının tam olarak uygulanmaya devam edilmesini sağlamak." dedi.

kktc'nin yeni başbakanı ersin tatar, ab çatısı altında iki devletin görüşülebileceğinin ilk kez hükümet programına yazıldığını belirterek, 'türkiye cumhuriyeti’nin en yetkili ağızları da bundan söz ediyor. federasyon görüşmelerinin hiçbir anlamı yok.' dedi.

ukrayna’nın yeni devlet başkanı zelenskiy, ülkenin markasını oluşturan unsurların sadece tarım, madenler ve metalürji ile sınırlı olmayıp, bu unsurlardan bir tanesinin de ‘başta kadınlar olmak üzere çok güzel insanlar’ olduğunu ifade etti.

mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk cumhurbaşkanı muhammed mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

hong kong özel idari bölge başyöneticisi carrie lam, sokak protestolarına yol açan zanlıların çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenleme süreciyle ilgili hong kong halkından özür diledi.

yunanistan başbakanı çipras, dışişleri ve savunma bakanı ile birlikte genelkurmay başkanı'nın da katılsa savunma toplantısı'nda, türkiye'nin güney kıbrıs'ın alanında doğal gaz aradığı teyit edilirse ab'den türkiye'ye yaptırım uygulamasını isteyeceklerini söyledi.

dünyanın en pahalı savunma sanayi projesi olan 5. nesil savaş uçağı f-35'in motorlar, aydınlatma, yakıt ve navigasyon sistemlerini kontrol eden devre kartlarının çin'in exception pcb şirketi tarafından üretildiğinin ortaya çıktı.

israil başbakanı netanyahu, işgal altındaki golan tepeleri'nde "ramat trump" isimli yahudi yerleşim biriminin temelini attı.

abd'nin orta doğu özel temsilcisi greenblatt, "yüzyılın anlaşması" olarak nitelenen orta doğu barış planı açıklanmasının, israil seçimleri nedeniyle kasım ayına ertelenebileceğini belirtti.

abd merkez kuvvetler komutanlığı (centcom), mq-9 reaper tipi insansız hava araçlarının (iha) 6 haziran'da yemen üzerinde husiler tarafından düşürüldüğünü, diğer bir mq-9'a ise 13 haziran'da umman körfezi'nde atış yapıldığını açıkladı.(db)

abd dışişleri bakanı mike pompeo, iran'ın umman körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu konusunda şüphe bulunmadığını ancak abd'nin iran'la savaş istemediğini belirtti.

milli savunma bakanlığı, idlib'de gözlem noktalarını taciz eden rejim güçlerinin ilk kez vurulduğunu duyurdu.

cumhurbaşkanı erdoğan: petrol aramaya devam edeceğiz. biz bize ayrılmış yerlerde petrol aramaya devam ediyoruz, edeceğiz. 4 tane kendimize ait sondaj gemimiz var. birileri kaşını gözünü oynatırsa biz de uçaklarımız, gemilerimizle o fırkateynlerin yanında yerimizi alıyoruz.

sırbistan’ın pancevo şehrinde sırbistan, rusya ve belarus askerlerinin katılımıyla "slav kardeşliği 2019" tatbikatının başladığı belirtildi.

cumhurbaşkanı erdoğan “doğu akdeniz'de söz söyleme hakkı olanlar konuşabilir. fransa'nın doğu akdeniz'de söz söyleme hakkı nereden çıktı? macron kendine göre gelin güvey oluyor. ” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, s-400'ler ile ilgili (abd'ye karşı), “her zaman söylüyorum. burası kasaba devleti değil, burası türkiye cumhuriyeti. burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz” dedi.

kıbrıs adasında kktc ile gkry arasında ilk kez resmi olarak karşılıklı suçlu iade takası yapıldı.

pentagon sözcülerinden eric pahon, rusya’nın s-400 satışı ile türkiye-abd ilişkilerini çatlatmaya çalıştığını öne sürerek “buna izin vermeyeceğiz” dedi.

abd başkanı trump, ingiltere ziyareti sırasında kraliçe ıı. elizabeth’in kendisiyle çok eğlendiğini ve yardımcılarının kraliçeyi 25 yıldır ilk defa bu kadar eğlendiğini gördüklerini söyledi.

rusya ve ab'nin ortak bir şekilde karşısında durduğu demokrat parti lideri oligark vladimir plakhotnyuk'un da ülkeyi terkettiği doğrulandı. plakhotnyuk o kadar zengin ki "ülkenin sahibi" olarak görülüyor ve tüm devlet kademelerinde istediği gibi söz sahibi olabiliyor.

rusya devlet başkanı putin, suriye'de terörle mücadele de dahil olmak üzere bölgenin istikrara kavuşturulması konusunda yapılanların rusya, iran ve türkiye'nin ortak başarısı olduğunu bildirdi.

israil güvenlik kabinesi üyesi ve çevre bakanı zeev elkin, "abd ve nato, gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan türkiye’ye gözleri kapalı bir şekilde güvenmemelidir." dedi.

ingiltere başbakanı theresa may’in görevi bırakmasının ardından başbakanlığın en güçlü adaylarından dışişleri eski bakanı boris johnson, 31 ekim 2019 tarihine kadar ülkesinin ab’den ayrılığını (brexit) gerçekleştireceğini söyledi.

ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, "umman körfezi’nde 2 tankere yönelik saldırıyı iran devrim muhafızları’nın gerçekleştirdiği neredeyse kesin." dedi.

hiper enflasyondan ötürü artık nakit taşımanın neredeyse imkansız hale geldiği venezuela’da 10 bin, 20 bin ve 50 binlik yeni "egemen bolivar" banknotları piyasaya sürülmeye başlandı.

bm genel sekreteri antonio guterres, umman körfezi'nde seyir halindeki ham petrol yüklü iki büyük tankere yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, "eğer ortada dünyanın bedelini ödemeyeceği bir şey varsa o da körfez bölgesindeki büyük bir çatışmadır." dedi.

önceki arşiv: [10 - 13 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

[10 - 13 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin konusu cumhurbaşkanının s-400 açıklaması gibi görünüyor.

libya'da 'türkiye destekli' ulusal mutabakat hükümeti (umh), emekli general halife hafter haricinde "doğu bölgesi" temsilcileriyle doğrudan diyaloğa geçmeye hazır olduğunu açıkladı.

avrupa birliği (ab), hong kong'da zanlıların çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemeden endişe duyduğunu bildirdi.

ingiltere içişleri bakanı sacid cavid, wikileaks kurucusu julian assange'nin abd'nin iadesine onay verdiğini duyurdu.

idlib'de 13 haziran sabahı üç türk askerinin yaralandığı hava saldırısı konusunda rusya savunma bakanlığı, 'söz konusu hava saldırısının el nusra’yı hedeflediğini, türkiye’nin isteği ve türkiye’nin verdiği koordinatlarla düzenlendiğini' açıkladı.

uluslararası adalet divanı, orta amerika ülkelerinden guatemala ve belize’nin sınır anlaşmazlıkları nedeniyle kendilerine başvuru yaptığını açıkladı. guatemala ile belize’nin resmi bir sınırı yok, iki ülke birbirinden 'bitişik bölge' adıyla ayrılmakta.

abd savunma bakanı vekili partick shanahan, yarın milli savunma bakanı hulusi akar’la türkiye ile abd arasındaki s-400 krizi konusunda bir görüşme yapacağını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, "türkiye s400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. biz bu işi bitirdik." dedi.

yunanistan, türkiye’den yunan adalarına gerçekleştirilen turlar çerçevesinde turistik amaçlı sınırlı sayıda yolcu taşıyan gemi ve yatlara 5 bin euro tutarında para cezası kesti. gerekçe: “yunan adalarının reklamı yapılarak, yolcu taşımak. ticari faaliyette bulunmak.”

toki başkanı ömer bulut, hakkari'den ığdır'a kadar olan 200 kilometrelik sınır hattında yapımı devam eden güvenlik duvarının yüzde 75'inin tamamlandığını açıkladı.

abd'li üst düzey yetkili, tıpkı türkiye gibi hindistan'ı da tehdit ederek, hintli gazetecilere, "nato müttefikimiz türkiye ile yaşadığımız çok ciddi tartışmaya bakın. aynı endişeler hindistan'ın s-400'leri satın alması halinde de geçerli olacaktır." dedi.

kktc cumhurbaşkanı akıncı, "doğu akdeniz'deki zenginlikler hepimize ait ve bu kabul ediliyor. ama iş tatbikata gelince, 'bu bizim egemenlik alanımızdır' diyen bir rum tarafıyla karşılaşıyoruz." dedi.

abd başkanı donald trump, ay sonundaki g20 zirvesinde çin lideri şi cinping ile bir araya gelmemeleri halinde çin'e daha fazla gümrük vergisi getireceğini söyledi.

izlandalı mevkidaşı ile konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, milli futbolcularımızın havaalanında bekletilmesiyle ilgili, "önceden iki kez haber verilmesine rağmen yapılan muamele kabul edilemez" dedi.

abd temsilciler meclisi tarafından oylanan tasarıda türkiye'ye s-400 alma kararının iptali için çağrı yapıldı. oy birliğiyle alınan kararda, türkiye'nin s-400 ve f-35'leri birlikte alamayacağı ve birini tercih etmesi gerektiği belirtildi.

rusya ve suriye kurumlararası koordinasyon merkezleri, şu an itibarıyla dünyadaki yaklaşık 1.8 milyon suriyeli sığınmacının evlerine döndüklerini açıkladı.

pentagon sözcüsü mike andrews, türk pilotların abd'deki f-35 avcı uçağı eğitiminin sonlandırıldığını söyledi. andrews, reuters'a verdiği demeçte, "bakanlık, türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" dedi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo'nun, 'israil karşıtı' ingiltere işçi partisi lideri jeremy corbyn'e karşı harekete geçmek için seçimleri beklemeyeceği konusunda yahudi liderlere söz verdiği ileri sürüldü. [wp]

yunanistan başbakanı aleksis çipras resmen istifa etti. cumhurbaşkanı prokopis, erken seçim yapılana kadar çipras’ın geçici başbakanlık yapmasına karar verdi. çipras, avrupa parlamentosu seçimlerinde partisi syriza seçimleri kaybedince erken seçim kararı almıştı.

anayasa mahkemesi'nin daha önce alınan erken seçim kararını uygulamaması nedeniyle görevden aldığı moldova cumhurbaşkanı igor dodon, “son günlerde yapılan tüm pislik, şantaj ve baskılara rağmen istifa etmeyeceğim." dedi.

mali'nin dogon köyüne yapılan saldırıda 100'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. ajanslara bilgi veren güvenlik kaynakları "dogon köyü neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı" şeklinde yorum yaptı.

ırak kürt bölgesel yönetimi'nde mesut barzani'nin ardından başkanlığa seçilen neçirvan barzani yemin ederek göreve başladı.

a milli takım'ın izlanda havalimanı'nda saatlerce bekletilmesi ile ilgili konuşan dışişleri bakanı çavuşoğlu, "milli takımımızın izlanda havalimanı'nda maruz kaldığı muamele kabul edilemez. gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın" dedi.

venezuela devlet başkanı nicolas maduro, kanada'daki tüm konsolosluklarını kapatma kararı aldı. kanada başbakanı justin trudeau, venezuela'nın başkenti karakas'taki büyükelçiliğini geçici olarak kapattığını açıklamıştı.

bae dışişleri bakanı al nahyan, alman mevkidaşı heiko maas ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "gelecekte iran'la imzalanması muhtemel herhangi bir anlaşmada bölge ülkeleri de taraf olmalıdır." dedi.

içişleri bakanı süleyman soylu, "suriyeli kardeşlerimize biz ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. bana 6 ay süre verin, bunu tüm istanbul'a söylüyorum. 6 ay sonra buradaki düzenin yüzde 100'e yakın bir oranda herkes tarafından sağlandığını herkes görecektir" dedi.

moldova'da koalisyon hükümetinin parlamentoda yemin ederek göreve başlamasının ardından anayasa mahkemesi hükümetin "yasal" olmadığını açıkladı. mahkeme, daha önce mevcut cumhurbaşkanı igor dodon'u görevden almıştı. ülkede 6 eylül'de erken seçim gerçekleşecek.

önceki arşiv: [2 - 9 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği diziler

mentalist, breaking bad ve dexter.

[2 - 9 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

libya'da ulusal mutabakat hükümeti'ne bağlı güçler ile ülkenin doğusundaki askeri güçlerin lideri general hafter'e bağlı birlikler arasında trablus'taki çatışmalar bir haftalık aranın ardından tekrar başladı.

abd'nin “asya’da artık sessiz kalmayacağız” uyarılarına yanıt veren çin savunma bakanı wei fenghe, “abd ile yapılacak savaş dünya için bir felaket olur” dedi.

osmanlı kökenli nayib bukele, yemin ederek resmen 2019-2024 dönemi için el salvador devlet başkanı oldu.

ırak başbakanı abdulmehdi, "ıkby tek varil petrol (geliri) teslim etmese de bütçede öngörüldüğü gibi (ıkby) memur maaşlarını kesmeyeceğiz." açıklamasında bulundu.

protesto gösterileri sonrası devlet başkanı buteflika'nın istifa ettiği cezayir'de, 4 temmuz’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iptal edildiği açıklandı.

iran dini lideri hamaney'in danışmanı tümgeneral yahya rahim safevi, abd liderinin ülke ekonomisinin hayrını düşünüyorsa tahran'a savaş açmaması gerektiğini, körfez'de atılacak ilk kurşunun petrol fiyatlarını 100 doların üstüne fırlatacağını söyledi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, iranlı yetkililerle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

abd’nin iran'a karşı ortadoğu’ya sevk ettiği uss abraham lincoln uçak gemisi taarruz grubu ile nükleer kapasiteli b-52 bombardıman uçağı, basra körfezi’nde tatbikat gerçekleştirdi.

hindistan hava kuvvetlerine ait an-32 tipi askeri nakliye uçağı, 13 mürettebatıyla hint hava sahası içinde kayboldu.

cumhurbaşkanı erdoğan, kktc başbakanı ersin tatar'ı kabul etti.

abd başkanı donald trump, ingiltere'nin avrupa birliği'nden ayrılmasının ardından "çok büyük ve adil bir ticaret anlaşması yapacaklarını" söyledi.

gösterilerde 13 kişinin katledildiği sudan'da yönetimi elinde bulunduran askeri konsey, sivil yönetime geçilmesi için dokuz ay içinde genel seçime gidileceğini duyurdu.

kuzey kore devlet medyası, idam edildiği öne sürülen kuzey kore lideri kim jong-un'un abd işlerinden sorumlu özel temsilcisi kim hyok-chol'u bir konserde gösteren fotoğraf yayımladı.

bulgaristan rönesansı'nın alternatifleri partisi başkanı rumen petrov, sofya'nın 1.6 milyar dolara f-16 savaş uçakları alacak olması ile ilgili, "bize dünyanın en pahalı elektrik süpürgesini satmaya çalışan abd, elini cebimize daldırmak istiyor" dedi.

huawei, rusya’daki bir ileri güvenlik teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen yüz tanıma sisteminin fikri mülkiyet haklarını satın aldı.

ingiltere başbakanı theresa may, ülkesinin bürokratlarının daha önceki açıklamalarının aksine "türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşı olduklarını" söyledi. bu açıklamadan saatler önce trump, ingiltere ziyareti dönüşü, twitter'dan may'e teşekkür etmişti.

cumhurbaşkanı erdoğan, suudi arabistan kralı selman bin abdülaziz ile telefonla görüştü. iki lider birbirlerinin bayramını tebrik etti. öte yandan kral selman, cumhurbaşkanı erdoğan'a türkiye'nin iit dönem başkanlığı süresince gösterdiği çabalar dolayısıyla teşekkür etti.

rusya devlet başkanı putin, "(çin ile) ikili ticarette ruble ve yuan kullanımının daha da yaygınlaştırılması amacıyla hükümetler arası bir anlaşma imzaladık." dedi.

abd’nin nato daimi temsilcisi kay bailey hutchison, 'türkiye’nin hem s-400 hem f-35 alamayacağını, rus savunma sistemi ile f-35 savaş uçaklarının aynı ordu kontrolünde olmasının kabul edilemez' olduğunu söyledi.

yunan savunma bakanı apostolakis, “türkiye’nin s-400leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. bunun için biz de sistemlerimizi planlayıp programlak zorunda kalacağız. s-400’lere paralel olarak f-35 alımı bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek” dedi. “abd’nin sorunu bu sistemlerin nato sistemleri ile çalışmaması, sizin için değişen nedir?” sorusuna ise apostolakis şöyle cevap verdi: “bu sistemlere savunma sistemi diyorlar ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur.”

cezayir geçici cumhurbaşkanı abdulkadir bin salih, "yeni ipek yolu" olarak da adlandırılan çin'in "kuşak ve yol" girişimine katılma kararnamesini imzaladı.

abd merkezli sosyal medya devi facebook, yeni huawei telefonlara facebook, whatsapp ve ınstagram uygulamalarının yüklenmeyeceğini açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, doğu akdeniz'deki süreç hakkında, "bölgenin çıkacak olan tüm neması, bu petrol noktasında olabilir başka olabilir, hepsinden güney kıbrıs'ın nasıl hakları varsa aynı şekilde uluslararası hukuka göre kuzey kıbrıs'taki türk soydaşlarımızın da hakları var. bu hakları kimse kusura bakmasın bizle ilgili alakası olmayanlara yedirtmeyiz" dedi.

microsoft, çin hükümetinin uygur türklerini kontrol etmek için ms celeb yüz tanıma yazılımını kullanması üzerine veri tabanını internetten kaldırdı.

venezuela devlet başkanı maduro, 22 şubat'tan bu yana kapalı olan tachira eyaletindeki kolombiya sınırının bugünden itibaren açılacağını duyurdu.

türk ve azerbaycan silahlı kuvvetleri, nahçıvan özerk cumhuriyeti'nde ortak askeri tatbikat başlattı. "sarsılmaz kardeşlik 2019" ismi verilen tatbikatta 5 bin asker, yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, yaklaşık 180 füze ve top, 21 uçak ve helikopter ile diğer silahlar yer alacak.

abd dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı matthew palmer, doğu akdeniz'in ülkesi için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek; türkiye'nin kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerini eleştirdi, bu faaliyetlerin durdurulmasını istediklerini söyledi.

daha önce bae'yi sert bir şekilde eleştiren ve sudan'da askeri geçiş konseyi ve muhalefet arasında ara buluculuk yapmak için başkent hartum'a gelen etiyopya başbakanı abiy ahmed, sudanlı siyasi aktörleri dışa bağımlı olmadan tam bağımsız ve özgürce kararlar almaya çağırdı.

gkry'nin doğu akdeniz’de 12’nci parselden doğalgaz çıkarılması için amerikan noble enerji şirketiyle anlaşıp 18 yılda 9,4 milyar dolar gelir sağlama planına dışişleri bakanlığından jet hamle geldi. dışişleri bakanlığı, yavuz ve fatih sondaj gemilerinin kktc’nin türkiye petrollerine 2011 yılında verdiği ruhsat sahalarında sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

önceki arşiv: [29 mayıs - 1 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

[29 mayıs - 1 haziran] askeri ve diplomatik gelişmeler

dünya gündeminde özellikle de türkiye'de yer edinmese de bence son 4 günde yaşanan en önemli gelişme afrika birliği'nin serbest ticaret anlaşması. şayet planlandığı gibi 7 temmuz'da uygulamaya geçerse kıta ticareti için çok büyük bir seviye atlanılmış olacak. işte gelişmeler:

yeni zelanda'daki terör saldırısının ardından avustralyalı senatörü yumurtalı protestosu ile gündem olan connolly, kendisi için toplanan yaklaşık 100 bin doları, christchurch'deki terör saldırılarının kurbanlarının ailelerine ve mağdurlarına bağışladı.

prof. dr. ilber ortaylı, türkiye'nin doğu akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını ciddi bir şekilde araması gerektiğini belirterek, "doğu akdeniz'de bu kaynaklara hükmetmek zorundayız bir ucundan, türkiye buradan çıkamaz." dedi.

abd'nin carl vinson uçak gemisinde görev yapan bir abd denizcisi, abd donanmasının nükleer savaş sistemleri hakkında rusya'ya bilgi sızdırdığını kabul etti.

abd, birleşmiş milletler cenevre ofisi'nde devam eden silahsızlanma konferansı'nın dönem başkanlığının venezuela'ya geçmesini boykot etme kararı aldı. 65 ülkenin üye olduğu konferansın başkanlığı, alfabetik sıraya göre dün venezuela'ya geçti.

polonya savunma bakanı blaszczak, ülkesinin abd'den 32 adet f-35 savaş uçağı satın almak istediğini açıkladı.

yunanistan hükümet sözcüsü dimitris canakopoulos, ülkede erken genel seçimlerin 7 temmuz'da yapılmasının planlandığını söyledi.

kosova özel kuvvetleri'nin, 13 sırpı diplomatı gözaltına almasının ardından sırp ordusu sınıra asker takviye etti. bu gelişmelerin ardından sırbistan lideri vucic, ülkesinin kosova üzerindeki kontrolü kaybettiğini kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

myanmar'da mahkeme, ‘budist bin ladin’ olarak anılan, time dergisinin "budist terörün yüzü" olarak nitelediği, islam karşıtı radikal budist rahip ashin wirathu hakkında halkı isyana teşvik suçlamasıyla tutuklama kararı çıkardı.

avrupa konseyi parlamenterler meclisi başkanı pasquier, türkiye'nin güneydoğu bölgesinde barışa katkıda bulunacağı için barış sürecinin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

istanbul polisi ve mit’in yaptığı çalışmayla 'avrupa’nın en büyük göçmen kaçakçılığı çetesi' olduğu belirtilen kuzey ıraklı akbar omar tawfeeq yönetimindeki çete çökertildi.

katar dışişleri bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre katar başbakanı, suudi arabistan’da yapılacak kik zirvesine bölgesel güvenlik konularını görüşmek üzere katılacak. bu, 'suud boykotu'nun başlamasının ardından katar’ın suudi arabistan’la ilk üst düzey teması olacak.

israil güvenlik güçleri, resmi rakamlara göre 2018'de 57'si çocuk 312 filistinliyi şehit etti, yaklaşık 8 bin 300 kişiyi yaraladı.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü morgan ortagus, "türkiye, s-400 alırsa çok gerçek ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak." ifadelerini kullandı.

lockeed martin ceo'su marillyn hewson, 'şirketin türkiye'ye yönelik olası f-35 yasağından etkilenmeyeceğini, hali hazırda başka ülkelerin de türkiye'nin (projedeki payı olan) uçaklarına talip olduğunu' söyledi.

afrika kıtasal serbest ticaret bölgesi (acfta) anlaşması yürürlüğe girdi. bu anlaşma en fazla ülkenin katılım gösterdiği serbest ticaret bölgesi anlaşması olarak öne çıkarken, birliğe üye 55 ülke 2.5 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip olması dikkat çekiyor.

almanya içişleri bakanı horst seehofer, avrupa birliği ve türkiye arasında 18 mart 2016'da imzalanan göçmen mutabakatının göç konusunda rahatlamaya katkı sağladığını söyledi.

ermenistan-azerbaycan cephe hattında azerbaycan ordusundan bir askerimiz, ermeni keskin nişancıların açtığı ateş sonucu şehit oldu.

maduro hükümeti ile muhalifler arasındaki oslo görüşmelerinin ikinci turunun anlaşmasız tamamlanmasına rağmen taraflar müzakereye devam etme niyetlerini vurguladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "malezya ve pakistan, türkiye için kilit önemde birer ortaktır" dedi.

ırak'ın kerkük şehrinde 7 ayrı patlamada 6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, "türkiye’nin abd’nin talebi üzerine s400 tedariğini ertelemeyi değerlendirdiğine ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması yaptı.

suudi arabistan'ın mekke kentinde düzenlenen ve 21 arap ülkesi liderinin katıldığı olağanüstü zirvede iran'ın bölgedeki müdahaleleri kınandı. ırak’ın, bildirgenin şu anki haline itiraz ettiği açıklandı.

kremlin sözcüsü dmitriy peskov, soçi mutabakatı'na istinaden idlib'de ateşekes ortamının kurulmasının türkiye'nin sorumluluk alanında olduğunu söyledi.

abd savunma bakanlığı, trump'ın olumlu karşıladığı iddia edilen "türkiye'nin s-400'ler konusunda ortak çalışma grubu" önerisine karşı olduklarını bildirdi.

suriye'ye ait golan tepeleri'ni 1967'de işgal, 1981'de ilhak etmiş israil'in egemenliğinde gösteren yeni abd dışişleri haritası piyasaya çıktı. netanyahu'ya, trump'ın damadı kushner'in hediye olarak getirdiği haritaya, trump imza atıp golan'ı işaret ederek 'hoş' yazmış.

kuzey kıbrıs’ta yeni hükümetin kurulmasının ardından konuşan başbakan ersin tatar, “türkiye, barışın teminatıdır. türk ordusu adadan çekilirse gerçek anlamda çatışma doğabilir” dedi.

abd savunma bakanı patrick shanahan, güney çin denizi ve tayvan gibi konular da dahil olmak üzere çin'e karşı bölgede "artık sessiz kalmayacaklarını" ifade etti.

abd başkanı trump, pazartesi günü başlayacağı ingiltere ziyareti öncesi, eski dışişleri bakanı boris johnson'ın muhafazakar parti'ye mükemmel bir lider olacağını düşündüğünü belirtti.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, günlük petrol üretiminde 45 bin 800 varil ile son 17 yılın rekorunun kırıldığını açıkladı.

önceki arşiv: [24 - 28 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[24 - 28 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

24 mayıs akşamından bu saate kadar yaşanan ve önemli gördüğüm dikkat çekici askeri ve diplomatik gelişmeler. bir önceki arşiv en aşağıda yer alıyor.

abd, iran’a karşı bölgeye sevk edilecek unsurların, keşif amaçlı insanlı ve insansız hava araçları, 4 patriot bataryasından oluşan bir patriot taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve bir savaş uçağı filosundan oluştuğunu açıkladı.

ukrayna devlet başkanı zelenski tarafından göreve getirilen yeni ukrayna genelkurmay başkanı ruslan homçak, ukrayna'nın kırım'ı 2014'ten çok daha önce kaybettiğini söyledi

kuzey kıbrıs dışişleri bakanı özersay, "federal çözüm gerçekçi değil, masada iki devletli işbirliği modelleri olacak" dedi.

msb hulusi akar, "türkiye'nin nato ile ilişkileriyle alakalı kimsenin olumsuz bir şey söylemeye hakkı yok. bu konuda biz karargah çalışmalarından, tatbikatlara veya fiili görevlere olsun, afganistan'dan adriyatik'e kadar görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz" dedi.

'abd başkanı trump'ın iran'a karşı koymak için ortadoğu'ya uçak gemileri sevk etmesine ve 1500 ilave asker gönderilmesini onaylamasına' tepki gösteren iranlı general kurbani, basra körfezi'ne gönderilen abd savaş gemilerini gizli silahla imha edebileceklerini söyledi.

geçtiğimiz hafta 'doğu akdeniz'de sondaj çalışmalarını durdurmazsa yaptırım uygulayacaklarını' söyleyen yunanistan başbakanı çipras, yunanistan ve türkiye’nin ege’de yaşanabilecek bir ‘kaza’dan kaçınılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

abd başkanı trump'ın, suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi bazı ülkelere silah satışlarında kongre onayını "bypass" eden acil durum yetkisini kullanmaya karar verdiği bildirildi. böylece iki ülkeye 8 milyar dolar değerinde anlaşma için kongre onayı beklenmeyecek.

kazakistan eski cumhurbaşkanı nazarbayev, cumhurbaşkanı erdoğan'ın önerisi ve türk konseyine üye ülkelerin kabulüyle, "türk konseyi ömür boyu onursal başkanı" ilan edildi.

abd, yunanistan'ın dedeağaç kentine donanmaya ait bir gemi ile yaklaşık 700 araç, konteyner ve ekipman sevkiyatında bulundu. limandaki gemiden indirilen araçlar birliklere gönderilirken, araçların çokuluslu saber guardian-2019 tatbikatında kullanılacağı iddia ediliyor.

iran dışişleri bakanı zarif, körfez ülkelerine 'saldırmazlık paktı' teklifi götürdüklerini açıkladı. zarif, "iran üzerinde ekonomik veya askeri tüm savaş çabalarına karşı duracağız ve onlarla güçlü bir şekilde yüzleşeceğiz" şeklinde konuştu.

rusya savunma bakanı şoygu, "s400 konusunda türkiye'ye ilk teslimat haziran ayında yapılacak" dedi. daha önceki açıklamalara göre teslimatın bir ay önceye çekildiği görülüyor.

ırak'ın kuzeyindeki duhok’a bağlı amedi ilçesine türk hava kuvvetleri'ne bağlı helikopterlerden, pkk'lı teröristlerin teslim olmasına yönelik yazılı bildiri atıldı.

pakistan başbakanı imran han, partisinin temsilciler meclisi seçimlerini kazanması sebebiyle hindistan başbakanı narendra modi’yi telefonla arayarak tebrik etti.

ilk s-400'lerin haziran'da türkiye'ye teslim edileceğini belirten rusya savunma bakanı şoygu, "türkiye ile s-500'leride ortak üreteceğiz. tek bir s-500 bataryası bile tüm türkiye hava sahasını dış saldırılardan korumaya yeter." dedi. (rusen)

suudi arabistan kralı selman bin abdulaziz, katar emiri şeyh al sani'yi mekke'de düzenlenmesi planlanan olağanüstü kik zirvesi'ne davet etti.

abd temsilciler meclisi dışişleri komisyonu başkanı elliot engel, rusya’nın bölgedeki enerji rezervleri üzerindeki nüfuzunu azaltmak için abd’nin güney kıbrıs ve müttefiki israil ile işbirliği yapmak istediğini söyledi.

suriye’de esad rejiminin 3 hafta önce güneyine kara harekatı başlattığı idlib’de konuşlu muhalif grubun lideri fawaz hilal, ankara’nın bölgeyi daha büyük bir saldırıdan koruması gerektiğini söyledi.

ramazan bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen suriyelilerin, öncüpınar sınır kapısı'ndan geçişleri sürerken ülkesine gidenlerin sayısı 11 bini buldu.

eski başbakanlardan ahmet davutoğlu, "son zamanlarda dış politikadaki başarıları kendilerine mal edip suriye’deki başarısızlıklarını bize mal etmeye çalışanlar her şeyden önce büyük bir zafiyet içerisindedirler" dedi.

fransa'da, avrupa parlamentosu seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan aşırı sağcı ulusal birlik partisinin lideri le pen, cumhurbaşkanı macron'un ulusal meclisi feshetmesi ve yeniden seçim düzenlemesi gerektiğini söyledi.

dün akşam özel eğitimli komandolar ile başlayan geniş kapsamlı kara harekatı, topçu bataryaları, savaş uçakları, iha ve siha'lar tarafından destekleniyor. uzun bir süre sonra ilk kez tugay seviyesinde sınırın ırak tarafına düzenlenen operasyona pençe operasyonu adı verildi.

kktc'nin yeni başbakanı ersin tatar, türkiye'nin kıbrıs üzerinden kuşatılmaya çalışıldığını savunarak, "kıbrıs, türkiye için vazgeçilmez bir kaledir" dedi.

fransa dışişleri bakanı le drian, gazetecilerin fransa iç istihbarat birimi'ne ifadeye çağrılmasına ilişkin, "devlet işleyişinin bir parçasıdır." dedi. bazı gazeteciler, fransa'nın s. arabistan ve bae'ye sattığı silahların yemen’deki savaşta kullanıldığına dair haber yapmıştı.

ukrayna’nın yeni devlet başkanı vladimir zelenskiy, iki kez gürcistan devlet başkanı ve odessa valisi görevinde bulunan mihail saakaşvili’ye, selefi poroşenko’nun elinden aldığı ukrayna vatandaşlığını iade etti.

ırak cumhurbaşkanı salih ile cumhurbaşkanı erdoğan'ın bir araya gelerek ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler üzerine görüşme yapacağı bildirildi.

önceki arşiv: [20 - 24 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[20 - 24 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd başkanı donald trump, "çok tehlikeli" diye nitelendirdiği huawei meselesinin, abd-çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini söyledi.

ingiltere başbakanı theresa may yaptığı son dakika açıklamayla 7 haziran'da istifa edeceğini açıkladı.

gaziantep valisi davut gül, bayram için ülkesine dönen suriyelilerle ilgili olarak "gidenler yıl sonuna kadar orada kalabilirler. şu ana kadar 35 bin kişi gitme işlemini yapmak için randevu aldı" dedi.

kuveyt dışişleri bakan yardımcısı halid el-carullah, bölgede artan gerginliğin sonra erdirilmesi için abd ile iran arasında müzakerelerin başladığını belirtti.

hindistan'da başbakan narendra modi'nin hindistan halk partisi (bjp), ülkede 7 aşamada yapılan parlamento seçimlerinin galibi oldu.

rusya dışişleri sözcüsü zaharova, ülkesinin, türkiye ile yapılan idlib anlaşmasına tamamıyla bağlı olduğunu söyledi. zaharova, idlib'de 'teröristleri' vurmalarının anlaşmanın ihlali olmadığını söyledi ancak sivil katliamları ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

iran lideri hamaney, "nükleer anlaşma ilk yürürlüğe girdiğinde de çok fazla inancım yoktu. sayın cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı'na bu konuyu defalarca kez dile getirdim ve birçok konuda uyarılarda bulundum." dedi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, japonya imparatoru naruhito tarafından ülkenin en yüksek devlet nişanı olan "yükselen güneş nişanı yüce kordonu'na" layık görüldü.

ingiltere’nin avrupa bakanı sir alan duncan’ın ardından bu kez de dışişleri bakanlığı müsteşarı harriet baldwin, doğu akdeniz’de rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölge’nin tartışmalı olduğunu söyledi.

mısır dışişleri bakanı samih şükri, libya’da siyasi çözüm için girişimlerin sürdüğünü ve libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri emekli general halife hafter’i desteklediklerini söyledi.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde, ulusal birlik partisi (ubp) ve halkın partisinin koalisyon hükümeti kurulması için anlaşmaya varmasının ardından, ubp genel başkanı ersin tatar başbakanlık görevini devraldı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, "türkiye, suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre genişliğinde güvenli bir bölge kurulmasını talep etti. hala olumlu yanıt vermedik, 30 kilometre yapabileceğimizi sanmıyorum" dedi.

forza italya partisinin lideri ve ap seçimleri adayı silvio berlusconi, "belki de ab, türkiye'yi yeniden kazanmalı." dedi.

endonezya'da joko widodo'nun yeniden devlet başkanı seçilmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde bir protestocu yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

birleşmiş milletler libya özel temsilcisi gassan salame, başkent trablus'taki çatışmaların "uzun ve kanlı bir savaşın sadece başlangıcı" olduğunu söyledi.

amerikan cnbc kanalının internet sayfasında türkiye'nin 2 hafta içinde s-400'den vazgeçmemesi halinde ağır yaptırımlar geleceği belirtildi.

güney kıbrıs rum yönetimi, fransa’dan 'tek yanlı parselledikleri doğu akdeniz’de kendilerinden parsel kiralayan fransız total şirketine' koruma sağlamasını istedi.

abd, f-22 savaş jetlerinin alaska açıklarında rusya'ya ait 4 bombardıman (tu-95) ve iki savaş jetini (su-35) engellediğini açıkladı.

devlet dairelerine resminin asılmasını istemeyen ukrayna'nın yeni cumhurbaşkanı zelenskiy, "odanızın her köşesine cumhurbaşkanı resmi asmaktansa, çocuklarınızın resimlerini asın, her alacağınız karar öncesi, onların gözlerine bakın" dedi.

çoğunluğu muhaliflerin elindeki ulusal meclis'in yenilenmesi için erken seçim çağrısı yapan maduro, "son 5 yıldır meşruiyeti bulunmayan yegane yasama organını meşrulaştıracağız. ulusal meclis için erken seçime gidelim ve kimin halk desteğine sahip olduğunu görelim" diye konuştu.

endonezya’nın mevcut devlet başkanı joko widodo, devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 55,50’ini alarak yeniden başkan seçildi.

rusya savunma bakanlığı, uluslararası gözlem anlaşması uyarınca türkiye’nin rusya hava sahası üzerinde 4 gün boyunca gözlem uçuşları yapacağını açıkladı.

fox news’e konuşan abd başkanı trump, "nereleri işgal etmek istediğinin" sorulması üzerine "işgal istiyorum, eğer mecbur kalırsam, ekonomik olarak" dedi. trump çin için ise, "çin ben görevde olduğum sürece süper güç olamaz" ifadelerini kullandı.

suriye’de muhaliflerin denetimi altında bulunan idlib'e ve hama şehrinin kuzeyine yönelik operasyon yürüten şam yönetimi, bu bölgelerde 'tek taraflı ateşkes' ilan etti.

abd başkanı trump, iran'ı bir kez daha twitter'dan tehdit ederek, "eğer iran savaşmak istiyorsa, bu iran'ın resmen sonu olur.bir daha abd'yi asla tehdit etme!"ifadesini kullandı.

fransa'da başörtülü annelerin ilkokul çağındaki çocuklarının okul gezilerine eşlik etmesini yasaklayan yasa tasarısı, fransa senatosundan oy çoğunluğuyla onay aldı.

ırak'ın başkenti bağdat'taki yeşil bölge içerisinde yer alan abd büyükelçiliğine katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendiği bildirildi.

önceki arşiv: [15 - 19 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[15 - 19 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

14 mayıs akşamından bu yana yaşanan ve önemli gördüğüm askeri ve diplomatik gelişmeleri derledim.

çin dışişleri bakanlığı sözcüsü geng shuang bugünkü basın brifinginde 'çin'in bir ticaret savaşı istemediğini, ancak bundan da korkmadığını' belirterek "biri bu savaşı başlattıysa, sonuna kadar savaşırız" ifadelerini kullandı.

israil başbakanı netanyahu, arap-islam ülkeleriyle iran’a karşı 'aynı safta' yer aldıklarını vurgulayarak, 'iran'ın saldırganlığını püskürtme konusunda birlik içindeyiz' dedi.

rusya devlet başkanı vladimir putin'in dış politika yardımcısı yuri ushakov, s-400 füze savunma sistemlerinin türkiye'ye tesliminin ertelenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, teslimatı erteleneceği iddia edilen s-400'ler ile ilgili, “bu bitmiş bir anlaşmadır. bunu konuşmanın zamanı da değil.” dedi.

abd başkanı trump, "orta doğu'ya 120 bin asker göndereceğim haberleri yalan, gerekirse çok daha fazlasını yollayabilirim" dedi.

vermont senatörü ve 2020 başkan aday adayı demokrat bernie sanders, "nihayetsiz savaşlar arzu eden ulusal güvenlik danışmanı bolton'u durdurmalıyız" dedi.

ırak'ın moskova büyükelçisi aydar mansur hadi, ırak hükümetinin rusya’dan s-400 hava savunma sistemleri alınması yönünde karar aldığını açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan ve rusya cumhurbaşkanı putin’in, suriye’nin kuzeybatısı için ortak çalışma grubu kurulması konusunda anlaştıkları açıklandı.

unıcef, suudi arabistan'ın başını çektiği koalisyon güçlerinin yemen'e başlattığı saldırlarda bu zamana kadar 7300 yemenli çocuğun öldürüldüğünü açıkladı.

venezuela'nın bm cenevre ofisi nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi valero, hükümet ve muhalefetin norveç'in ara buluculuğunda oslo'da iki görüşme gerçekleştirdiğini doğruladı.

güney kıbrıs ile fransa askeri işbirliğini artırma kararı aldı. rum savunma bakanı savvas angelides, adanın batısında yer alan baf kentindeki havaalanının askeri kısmı ile larnaka yakınlarındaki bir deniz üssünü fransız askerlerinin kullanımına açacaklarını duyurdu.

abd başkanı trump, abd'nin türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı.

abd'nin, 'türkiye'yi vergi avantajı sağladığı gelişmekte olan ülkeler listesinden çıkarması' kararı bugün yürürlüğe giriyor. mart ayında açıklanan karara gerekçe olarak türkiye'nin "ekonomik olarak yeterince gelişmiş olması" gösterilmişti.

ab öncülüğünde uluslararası temas grubu, caracas'taki üst düzey müzakerelerin bir parçası olarak devlet başkanı maduro ve muhalefet lideri juan guaido ile görüştü. temas grubu üyeleri: fransa, almanya, italya, ispanya, portekiz, isveç, ekvador, kosta rika, bolivya ve uruguay.

devlete ait önemli bilgileri sızdırdığı iddia edilen venezuela istihbarat servisi (sebın) eski başkanı general jesus alberto hernandez, caracas’ta bir otelde ölü halde bulundu.

ıkby hükümet sözcüsü sefin dizayi, musul’un sincar ilçesinde konuşlanan terör örgütü pkk’nın bölgede kaos çıkardığını belirterek, örgütün bir an önce sincar’ı terk etmesi gerektiğini yineledi.

ypg'nin, sdg saflarında tel rıfat'ta savaşmayı kabul etmeyen 500 arap'ın silahına el koyarak örgütten uzaklaştırdığı bildirildi.

suudi arabistan dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "iran’la bölgede savaş istemiyoruz ancak herhangi bir saldırıda tüm gücümüzle karşılık vermeye hazırız" denildi.

iran devrim muhafızları genel komutanı general hüseyin selami, bölgede abd'ye büyük bir yenilgi tattıracaklarını ifade ederek, “savaş peşinde değiliz ama savaştan da korkmuyoruz” dedi.

fas ordusu’nda kullanılmak üzere geçen yıl açılan taarruz helikopteri ihalesi’ni boeing’in ah-64 modeli kazandı. ihalede ah-64 ile birlikte tusaş t129 atak yarışmıştı.

başbakan sebastian kurz’un koalisyon hükümetini sürdürmeme kararını açıklamasının ardından avusturya erken seçim sürecine girdi. cumhurbaşkanı van der bellen erken seçimin eylül ayında yapılacağını açıkladı.

iran hükümeti, ihracattan elde edilen 30 milyar doları ülke dışında tutan iş adamlarını yargı erkine havale edeceğini açıkladı.

sudan'da askeri geçiş konseyi, 72 saatlik aranın ardından yarın muhalefetle görüşmelere devam edileceğini açıkladı.

önceki arşiv: [10 - 14 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

türkiye'nin libya'ya hafter'e karşı kirpi 2 göndermesi

kirpilerle birlikte birçok orta seviye askeri mühimmat da gönderilmiş.

nursultan

adını nursultan nazarbayev'den alan, kazakistan başkentinin yeni adı.

[10 - 14 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli gündem başlıkları abd'nin iran yaptırımlarını sertleştirmek için çalışmaları hızlandırması ve doğu akdeniz'de türkiye'ye karşı atılan adımlar...

cumhurbaşkanı erdoğan, "vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66'sını tamamlamış durumdayız. kalan 6 kriterle ilgili atabileceğimiz adımları en kısa zamanda atarak avrupa birliği'nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu da göreceğiz" dedi.

abd başkanı donald trump’ın ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle görevinden alınması amacıyla toplanan 10 milyon imza kongre’ye sunuldu.

abd'nin petrol yaptırımları nedeniyle petrol ihracatında ciddi oranda düşüş yaşayan iran'ın suriye'ye petrol ihracatına yeniden başladığı iddia edildi.

suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge'yle ilgili konuşan abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, “bölge, fırat'ın doğusundaki türkiye-suriye sınırı boyunca olacak. alanın derinliği konusunda henüz bir fikir birliğine varmadık” dedi.

abd dışişleri bakanlığı, katar'a 3 milyar dolar değerinde 24 ah-64e apache tipi taarruz helikopterinin satışına onay verdi.

venezuela’da başarısız darbe girişiminde rol aldığı için yargının hedefinde olan milletvekillerinden richard jose blanco delgado, caracas’taki arjantin büyükelçisinin evine kaçtı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "birçok konudaki abd'nin tek taraflılığına, çok taraflılık krizine ve çin'in çeşitli alanlardaki yükselişine karşı savunan ve egemen avrupa istiyoruz." dedi.

iran dışişleri bakan yardımcısı abbas arakçi, trump'ın ekonomik baskıyı devam ettirmesi halinde afgan mültecilerden iran'ı terk etmelerini isteyebileceklerini söyledi. bazı iranlı yetkililer ise bu mültecilerin avrupa'ya yönelebileceğini işaret eden açıklamalarda bulundu.

endonezya'nın cava adası'ndaki jetlerin, ramazan ayı boyunca insanları sahura kaldırmak için imsak vaktinden önce alçak uçuş gerçekleştireceği açıklandı.

son zamanlarda tatbikatlarını arttıran türk deniz kuvvetleri komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından denizkurdu-2019, 13-25 mayıs'ta, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle anadolu'yu çevreleyen 3 denizde eş zamanlı gerçekleştirilecek.

abd’nin ırak işgalinde kullandığı uçak gemisi abraham lincoln, basra körfezi’nin boğazına ulaştı.

venezuela’da askeri kalkışma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan muhalif lider juan guaido, maduro yönetimi karşısında güç kaybetmemek için destekçilerini tüm ülkede sokağa çağırdı.

yüksekova'da asker eşi nurcan karakaya ile bebeği bedirhan'ın şehit edildiği saldırının faillerinden pkk'lı terörist metin daşdemir yakalandı.

reuters, türk kamu bankalarının tl'deki değer kaybını durdurabilmek için bu hafta içinde yaklaşık 4,5 milyar dolar sattığını iddia etti.

türkakım projesinin son aşaması olan ve kıyıköy’de yapımı devam eden alım terminalinde inşaat çalışmalarının yüzde 70’ten fazlası tamamlandı. hat yıl sonunda devreye girecek.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "birçok ülke var. hep başkalarını eleştirirler, başka ülkelerin açığını ararlar ama kendi açıklarını söylediğin zaman hiç hoşlanmazlar. alışık değiller ama alıştıracağız, alışacaklar." dedi.,

ırak ve kuveyt, iki ülke arasındaki mevcut tek kara sınır kapısı "safvan"ın altyapısının yeniden inşa edilmesine karar verdi.

kuzey makedonya'da yeni cumhurbaşkanı stevo pendarovski yemin ederek görevine başladı.

beşar esad, "türkiye ile işbirliğine açığız suriye çıkarlarına uygunsa ve egemenliğine halel gelmeyecekse erdoğan ile de görüşülebilir" dedi. [aydınlık]

iran devrim muhafızları’nın üst düzey komutanlarından amirali hajizadeh, körfez’deki amerikan askeri varlığının daha önce önemli bir tehdit olduğunu ama şimdi hedef olduğunu söyledi.

cumhuriyet tarihinin en büyük planlı tatbikatı denizkurdu-2019, anadolu'yu çevreleyen üç denizde 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı. tatbikatın doğu akdeniz'i kapsayan bölümü, gelişmiş askeri araçların yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi federica mogherini, "iran nükleer anlaşmasını ve tam olarak uygulanmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz." dedi.

pakistan maliye bakanı abdul hafız şaik, ımf ile 6 milyar dolarlık kurtarma paketi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

abd savunma bakanlığı, avrupa birliği'nin tek başına yürüttüğü savunma projelerini sürdürmesi halinde misilleme yapılacağı tehdidinde bulundu.

güney kore, kuzey kore'nin geçen hafta yaptığı kısa mesafeli güdümlü füze denemelerine karşı patriot füze savunma sistemi odaklı savunma kapasitesi geliştirdiğini açıkladı.

abd’nin, geçtiğimiz hafta türkiye’nin rusya’dan alınacak s-400 hava savunma sistemlerini 2020’ye kadar ertelemesini istediği iddia edildi. [bloomberg]

bm, idlib'de en az 150 kişinin ölümüne, 180 bin kişinin yerinden edilmesine neden olan, hastane ve okul gibi sivil altyapıları da hedef alan hava saldırlarının sonlandırılması çağrısında bulundu.

eski rum dışişleri bakanı nikos rolandis, doğu akdeniz'de türkiye'nin sondaj çalışmalarını durduracak bir ülke olmadığını belirterek, "cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan oyunu akıllıca oynuyor. türkiye'yi kim durdurabilir ki? bizim için hangi filo türkiye ile savaşacak?" dedi.

yunanistan başbakanı alexis çipras, doğu akdeniz'de doğal gaz aramaya devam etmesi halinde türkiye'ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını söyledi.

iran cumhurbaşkanı ruhani, "iran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir. iran halkı ve ülkedeki tüm mezhepler, devrimde geniş bir şekilde yer almış ve devrimin ortağı olmuştur." dedi.

hindistan başbakanı narendra modi, pakistan’a düzenlenen hava saldırısı emrini ‘yağmur ve bulutlar nedeniyle uçakların radarlardan kaçabileceklerine’ dayanarak verdiğini söyledi.

bu operasyon sonrası hint savaş uçakları pakistan tarafından düşürülmüştü.

abd'nin yaptırım ile tehdit ettiği hindistan, rusya'dan s-400 hava savunma sistemlerini almaktan vazgeçerek amerikan yapımı patriot almak için washington ile görüştüklerini duyurdu.

suudi arabistan kralı selman bin abdülaziz, sudan askeri geçiş konseyi başkanı abdulfettah el-burhan'ı mekke'de düzenlenecek 14. dönem islam zirvesi’ne davet etti.

önceki arşiv: [4 - 9 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[4 - 9 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

geçtiğimiz haftanın dikkat çeken en önemli gelişmesi israil'in filistin saldırısı. diğer önemli gelişmeler ise şöyle:

ab, ingiltere, almanya ve fransa, iran'a sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaparak, her türlü "ültimatomu" reddettiklerini bildirdi.

abd başkanı trump, 'tropiklerin trump'ı' bolsonaro'nun ülkesi brezilya'yı 'nato üyesi olmayan ana müttefik' olarak belirlediğini açıkladı.

rusya lideri putin, başkent moskova'daki zafer bayramı geçidine eski kazakistan devlet başkanı nazarbayev ile geldi.

yunanistan cumhurbaşkanı pavlopulos, türkiye’nin "kıbrıs’ın" münhasır ekonomik bölgesi’ndeki sondaj girişimlerinin uluslararası hukukun doğrudan ve ciddi bir ihlali olduğunu söyledi.

ingiltere'nin ankara büyükelçisi dominick chilcott, "türkiye aşikar bir şekilde gelecekte en önemli ortaklarımızdan biri olacak. brexit, türkiye'nin stratejik değerini ve türkiye'ye verdiğimiz değeri değiştirmeyecek." dedi.

abd dışişleri bakanlığı’nın iran özel temsilcisi brian hook “her açıdan iran rejimi bugün göreve geldiğimiz iki yıl öncesine kıyasla daha zayıf. rejim davranışını değiştirmedikçe tahran üzerindeki baskı artacak” dedi.

almanya dışişleri bakanı maas, iran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için bu ülkeyle yapılan nükleer anlaşmayı sürdürmek istediklerini söyledi.

abd başkanı trump, iran'a yeni yaptırımlar içeren kararnameyi yayımladı. kararname demir-çelik ve alüminyum sektörünü kapsıyor. amaç nükleer silah programının gelirini engellemek.

ukrayna seçimlerini kazanan ve ardından bodrum'da tatil yapan devlet başkanı vladimir zelenskiy'in, eski devlet başkanı poroşenko'nun nato ve ab'ye katılım politikasını devam ettireceği açıklandı.

iran dışişleri bakanı zarif, "iran ile ab, abd'nin tek taraflı yaptırımlarına rağmen iran petrolünün satışını ve bundan kazanç sağlamayı mümkün kılan bir anlaşmanın eşiğinde." dedi.

rusya'dan satın alınan s-400 hava savunma sistemlerini kullanacak yaklaşık 100 türk askerinin eğitimi bu ay sonunda rusya'daki bir askeri üstte başlayacak.

katar emiri şeyh temim al sani, işgal altındaki batı şeria ile abluka altındaki gazze'de yaşayan filistin halkına yardım için 480 milyon dolar tahsis edilmesi talimatı verdi.

abd, 'iran’a karşı caydırıcılık amacıyla' akdeniz'e uçak gemisi taarruz grubu gönderdi.

abd başkanı trump "amerika birleşik devletleri, ticaret'te yılda 600 ila 800 milyar dolar kaybediyor. çin ile 500 milyar dolar kaybediyoruz. üzgünüm, artık bunu yapmayacağız!" dedi.

fransa cumhurbaşkanı macron, "rusya'nın avrupa konseyi'nde kalmasını istiyorum. avrupa konseyi ve rusya'nın birbirlerine ihtiyacı var" dedi.

eski almanya dışişleri bakanı sigmar gabriel, abd'nin doğu avrupa'yı rusya'ya karşı savunma söylemine inanmamak gerektiğini belirterek, "avrupa, rusya'ya karşı kendi güvenliğini kendisi sağlamalı" dedi.

gazze'de filistinli direniş grupları ile israil arasında ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi.

abd dışişleri, “abd, türkiye’nin ‘kıbrıs cumhuriyeti’ tarafından hak talep edilen münhasır ekonomik bölgesindeki deniz sondajı faaliyetlerine başlamaya hazırlandığını duyurmasından dolayı son derece endişelidir.” açıklamasında bulundu.

nato genel sekreteri stoltenberg türkiye'nin rusya'dan s-400 alımıyla ilgili olarak, 'askeri teçhizat tedariki konusu, ülkelerin ulusal kararı niteliğindedir' dedi.

şırnak'ta öğrencileri piknik alanına bırakan minibüsün dönüşü sırasında teröristler tarafından tuzaklanmış patlayıcı infilak etti. olayda sürücü servet bilen ile 13 yaşındaki kardeşi diyar bilen yaşamını yitirdi.

mısır da tıpkı yunanistan gibi türkiye'yi doğu akdeniz'de sondaj yapma niyeti nedeniyle 'uyardı' ve tek taraflı adımların bölge istikrarına zarar vereceğini öne sürdü.

israil ordusu, gazze'deki anadolu ajansının ofisine önce uyarı atışı yaptı. çalışanların binayı terk etmesinin ardından savaş uçakları binayı vurdu.

abd savunma bakanı vekili patrick shanahan, ankara’nın rusya’dan satın aldığı s-400 savunma sistemi konusunda türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını ve tutumlarının değişmediğini ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi.

lübnan ile mısır arasında enerji, iletişim ve tecrübe paylaşımı başta olmak üzere birçok alanda mutabakat zaptı imzalandı.

içişleri bakanlığı, güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2019'un ilk 4 ayında 127 terör örgütü mensubunun teslim olduğunu açıkladı.

[30 nisan - 4 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[30 nisan - 4 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın ana gündem maddesi venezuela'daki başarısız darbe girişimi.

cumhurbaşkanı erdoğan ve abd başkanı trump görüşmesinin ardından abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey ile abd bakan yardımcısı vekili ve suriye özel elçisi rayburn türkiye'ye geldi.

venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

abd destekli juan guaido'nun başlattığı darbe girişiminde guaido taraftarı askerlerin kollarında mavi bandajlar bulunuyor.

venezuela kurucu meclis başkanı, venezuela halkını başkan maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido "ülkenin 24 eyaleti de sokağa çıktı, bu geri dönüşü olmayan bir yol. gelecek bizimdir, halk ve silahlı kuvvetler hükümet gaspını durdurmak için bir aradadır." dedi.

'venezuela'da ordu maduro'ya karşı girişime başladı' iddiaları ile ilgili savunma bakanı lopez, "biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. herkes komutanların emrindedir" dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, juan guaido'nun "askeri darbe girişiminin" başarısızlıkla sonuçlanacağını ve muhalif liderin kendisine karşı orduyu yanına alamadığını söyledi.

venezuela dışişleri bakanı jorge arreaza, darbeyi kınayarak 'devlet başkanı maduro'ya destek verdiği için' cumhurbaşkanı erdoğan'a şükranlarını sundu.

avusturya'nın türkiye karşıtı açıklamalarıyla bilinen başbakan kurz, pkk yandaşlarının 1 mayıs etkinliğinde örgüte ait yasaklı sembollerin bulunduğu pankartlar açmasına tepki göstererek, "terörist aşırı sol ideolojilerin avusturya'da yeri yok" dedi.

rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, nicolas maduro'nun ülkeden kaçacağına dair açıklamaların beşar esad hakkında çıkan yalan haberlere benzediğini söyledi.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido, taraftarlarına sürekli sokakta kalmaları çağrısı yaptı.

ingiltere savunma bakanı gavin williamson, huawei şirketine ilişkin yapılan gizli görüşmelerin basına sızdırılması nedeniyle görevinden alındı.

katar dışişleri bakanı al sani, iran ile abd'yi, aralarındaki sorunlara sürdürülebilir çözümler bulmak için diyalog başlatmaya çağırdı.

tayland kralı maha vajiralongkorn, orgeneral ayudhya ile evlendiğini ve suthida'yı ülkenin kraliçesi olarak ilan ettiğini duyurdu. kralın özel koruma birliğinin komutanı olan suthida'ya, kral tarafından orgeneral unvanı verilmişti.

abd destekli muhaliflerin başarısız askeri kalkışmasına sahne olan venezuela'da devlet başkanı maduro, askerlerle yürüyerek gövde gösterisi yaptı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu türkiye ve amerika’nın suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölgenin ayrıntıları konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını söyledi.

abd senatosu, başkan trump'ın yemen'deki savaşta suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine desteğin kesilmesi kararına yönelik vetosunu onayladı.

dünya sağlık örgütü, libya'nın başkenti trablus ve çevresinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 376'ya, yaralı sayısının ise 1822'ye yükseldiğini duyurdu.

ypg'li hesaplara göre amerikan askeri michael thomason, 5 gün önce kobani’de (ayn’ül arab) türk ordusu tarafından öldürüldü.

venezuela'da ev hapsinden kaçan muhalif lider leopoldo lopez, 30 nisan'daki başarısız askeri ve sivil kalkışmaya ilişkin, "bu rastgele yapılmış bir şey değil, biz bu iş için hazırlandık." dedi.

italya başbakan yardımcısı luigi di maio, "eğer fransa afrika ülkelerini sömürmeseydi, dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alamazdı. bugün en fazla 15’inci ekonomi olurdu." dedi.

içişleri bakanlığı, güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2019'un ilk 4 ayında 127 terör örgütü mensubunun teslim olduğunu açıkladı.

lübnan ile mısır arasında enerji, iletişim ve tecrübe paylaşımı başta olmak üzere birçok alanda mutabakat zaptı imzalandı.

abd savunma bakanı vekili patrick shanahan, ankara’nın rusya’dan satın aldığı s-400 savunma sistemi konusunda türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını ve tutumlarının değişmediğini ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi.

tsk ve öso operasyonu kapsamında tel rıfat'ın kuzeyindeki malikiye köyü'nün kontrolü ypg'den öso'ya geçti.

[23-29 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[23-29 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın ana gündem maddesi abd'nin iran yaptırımlarından muaf tuttuğu 8 ülkeye verdiği süre ve son günlerde yaşanan açıklamalar...

kuzey kore lideri kim jong-un ile rusya lideri putin, 25 nisan'da rusya’nın vladivostok kentinde görüşme gerçekleştirdi.

lübnan meclis başkanı nebih berri, israil'le aralarında uzun zamandır sorun olan deniz sınırını belirlemeye hazır olduklarını ifade etti.

eski abd başkanı barack obama döneminde başkan yardımcılığı yapan demokrat joe biden, 2020 seçimleri için yarışa girmeye karar verdi.

abd başkanı trump'ın damadı ve kıdemli danışmanı jared kushner, amerika'nın uzun süredir beklenen ortadoğu barış planını ramazan'dan sonra açıklayacağını bildirdi.

iran petrol bakanı zengene, "petrol sanayisi, abd'nin ekonomi savaşında hedeflerin en başında yer almaktadır. ancak iran'ın petrol ihracatını sıfıra indirme hayali asla gerçekleşmeyecek bir rüyadır." dedi.

israil başbakanı netanyahu, golan tepeleri’ndeki bir kasabaya abd başkanı donald trump’ın adını vereceğine söz verdi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, sri lanka'da meydana gelen terör saldırıları nedeniyle ülkenin ankara'daki büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu.

filipinler devlet başkanı rodrigo duterte, birkaç yıl önce yasa dışı olarak manila limanına bırakılan 2.450 ton çöpünü geri almaması halinde kanada'ya savaş açacakları tehdidinde bulundu.

iran dışişleri bakanı cevad zarif, trump yönetimine iran'da tutuklu bulunan amerikan vatandaşlarının abd'de tutuklu iran vatandaşları ile değiştirilmesi teklifinde bulundu. zarif, "tutuklu değişimi teklifini masaya koyuyorum. ben hazırım ve yetkim de var." diye konuştu.

abd öncülüğündeki koalisyon kuvvetleri, kerkük'te ışid'e karşı düzenlenen operasyonda ‘yanlışlıkla’ ırak polis güçlerini vurdu. saldırıda bir polis hayatını kaybetti, 2 polis yaralandı.

rusya genelkurmay başkanlığı, kasım 2018'de idlib'in yüzde 52'sini kontrolü altında tutan nusra'nın (htş) bugün yaklaşık yüzde 99'unu kontrol ettiğini iddia etti.

rusya lideri putin, ukrayna'nın ayrılıkçı donetsk halk cumhuriyeti ve luhansk halk cumhuriyeti'nde ikâmet eden kişilere rusya vatandaşlığı verilmesine ilişkin kararı onayladı.

izmir’de sat özel ihtisas kursu'nda tahrip eğitimi esnasında meydana gelen kazada 1 askerimiz şehit oldu, 1 askerimiz yaralandı.

rusya devlet başkanı putin, kuzey kore’nin egemenliğini korumak için güvenlik garantisine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

kazakistan’ın başkenti nursultan’da astana süreci kapsamındaki suriye konulu görüşmelerin 12. turu başladı. görüşmede rusya, türkiye ve iran’dan heyetler yer alırken, türk heyete dışişleri bakan yardımcısı sedat önal başkanlık ediyor.

uluslararası af örgütü, 2017'de abd önderliğindeki koalisyon güçlerinin suriye'nin rakka şehrinde gerçekleştirdiği hava operasyonlarında, bin 600 sivilin öldüğünü açıkladı.

ırak'ın başkenti bağdat'ta, "ırak'ın yeniden imarı için türkiye-ırak inşaat forumu" düzenlendi.

fransa cumhurbaşkanı macron, "siyasal islam, fransız cumhuriyeti'ni bölmeye yönelik bir tehdit" dedi.

rusya devlet başkanı putin’e, kuşak ve yol forumu’na katılmak için gittiği çin’in en prestijli eğitim kurumlarından tsinghua üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. şi cinping, rus lideri ‘en yakın dostu’ olarak nitelendirdi.

libya'da general hafter'in üç hafta önce başlattığı askeri hamlede başkent trablus'un merkezini hedef alan mızrak ucu, ulusal mutabakat hükümeti'ne bağlı birliklerin mukavemetiyle ayn zara bölgesinde kırıldı.

abd savunma bakanlığı'na vekalet eden patrick shanahan, hakkında yürütülen bir etik kurul soruşturması sırasında, müfettişlere, f-35 savaş uçağı programının "çuvalladığını" söyledi.

abd dışişleri bakanlığı, 'putin destekli' çeçen hükümeti başbakanı khuchiev'i insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak abd'yi ziyaret etmesini yasakladı.

sri lanka'da, sağlık bakanlığı geçen pazar günü meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısını 100'den fazla azaltarak, "253 dolayında" olduğunu açıkladı. bakanlık daha önce 359 olarak açıklanan ölü sayısının, bir hesaplama hatası nedeniyle yüksek olduğunu belirtti.

mısır’da devlet başkanı sisi, üçüncü defa devlet başkanı olma yolunu açan anayasa değişikliğinin yüzde 88.8 oranında kabul edilmesinin ardından ilk icraat olarak ülkede genelinde 3 ay olağanüstü hal etme kararı aldı.

özbekistan, türkiye ve pakistan'ın katılımıyla forış poligonunda yapılan "ortaklık kalkanı-2019" tatbikatı terör örgütlerine karşı mücadele temalı aktif etabıyla sona erdi.

suriye'nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, "türkiye, israil’in işgal ettiği topraklarımızdan daha fazla toprağımızı işgal etmiş durumda" diye konuştu.

kıbrıs rum yönetimi lideri nikos anastasiadis, rusya’nın türkiye’yle olan iyi ilişkilerini kıbrıs sorununun çözümü amacıyla kullanması umudunu dile getirdi.

sri lanka'da paskalya gününde düzenlenen saldırıların elebaşının shangri-la otelindeki patlamada öldüğü doğrulandı.

italya başbakan yardımcısı ve içişleri bakanı matteo salvini, "birleşik avrupa içinde, uzun zamandır avrupa birliği kapısında bekleyen türkiye’yi değil, kültürü ve tarihi avrupa’ya daha yakın rusya’yı görmeyi tercih ederim." dedi.

çin’in yeni ipek yolu projesi “bir kuşak, bir yol” için, 64 milyar dolar hacminde sözleşme imzalandığı açıklandı. çin devlet başkanı şi, tüm işbirliklerinde piyasa ekonomisinin prensiplerine uyulacağını vurguladı.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, türkiye'nin rus s-400 hava savunma sistemlerini satın alma kararını, obama'nın türkiye'deki patriot sistemlerini geri çekmesi sonucu aldığını söyledi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, cumhurbaşkanı erdoğan'ın 2019'un sonlarına doğru ırak'ı ziyaret edeceğini açıkladı.

basra valisi el-idani, dışişleri bakanı çavuşoğlu'nun basra ziyaretinin dünyaya olumlu bir mesaj verdiğini belirterek ülkesiyle türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

malezya başbakanı mahathir muhammed, "bir kuşak bir yol' projesi, bize göre çin'in diğer ülkeleri kontrol ettiği bir hakimiyet planı değildir" dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, asgari ücreti iki katına çıkardı. asgari ücret 18 bin bolivar'dan (3.46 dolar), 40 bin bolivar'a (7.6 dolar) çıktı.

endonezya'da yapılan dünyanın en geniş katılımlı tek günlük seçim yarışında, aşırı yorgunluktan ölen sandık görevlilerinin sayısının 272'ye yükseldi. genel seçim komisyonu sözcüsü susanto, bin 878 kişinin de aşırı yorgunluktan hastalandığını açıkladı.

esad rejimi ile çin arasında yapılan görüşmelerde 49 yıllığına rusya'ya verilen tartus limanı yakınında çin de bir liman inşa edecek. çin'in yeni liman inşa etmesiyle limanlar bölgesinin kontrolü suriye-rusya ve çin ortak konsorsiyumunda olacak.

ispanya’da dün yapılan erken genel seçimden birinci parti çıkan ancak meclis çoğunluğunu elde edemeyen sosyalist işçi partisi (psoe) lideri ve başbakan pedro sanchez, koalisyon için açık kapı bıraktı.

önceki arşiv:

[17-22 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[17-22 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli gündem maddesi iran dmo komutanın değiştirilmesi ve bu gelişme ile paralel olarak pakistan ve iran'ın sınırda ortak güç oluşturacağını duyurması.

şimdi kısaca başlıklara bakalım:

rusya devlet başkanı putin'in ortadoğu ve afrika özel temsilcisi ve dışişleri bakan yardımcısı mihail bogdanov, moskova'nın sudan askeri geçiş konseyi'ni tanıdığını söyledi.

rusya liberal demokrat partisi lideri vladimir jirinovski, "türkiye'nin mersin bölgesinde bir rus askeri üssü kurmaya hazır olduğumuzu bildirmek isterim. akdeniz güvenliği için işbirliği yapabiliriz." dedi.

türkiye'nin washington büyükelçisi kılıç, türkiye-abd ilişkileri için, "türkiye'nin abd'ye ihtiyacı var diyorlar, doğru ancak sizi temin ederim ki aynı şekilde abd'nin de türkiye'ye ihtiyacı var." dedi.

mısır cumhurbaşkanı sisi, sudan askeri geçiş konseyi başkanı abdulfettah el-burhan ile telefon görüşmesinde, ülkesinin sudan'ın istikrarına tam destek verdiğini ve sudan halkının seçim isteğini desteklediğini ifade etti.

ankara'ya gelen iran dışişleri bakanı zarif, "suriye'de esad ile uzun bir görüşme yaptım. bu konuşmanın raporunu sayın erdoğan'a sunacağım." dedi.

israil'de yeni koalisyon hükümetini kurma görevi cumhurbaşkanı reuven rivlin tarafından meclise giren sağ partilerin tamamının desteğini alan israil başbakanı binyamin netanyahu'ya verildi.

sudan'da 30 yıl ülkeyi yöneten eski devlet başkanı ömer el beşir darbeyle görevden uzaklaştırıldıktan yaklaşık bir hafta sonra bugün başkent hartum'daki kobar cezaevi'ne sevk edildi.

endonezya'da devlet başkanı joko widodo, resmi olmayan sonuçlara göre yeniden devlet başkanı seçildi.

abd başkanı trump, abd'nin yemen'deki savaşta suudi arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti.

inşaat firmasından rüşvet almakla suçlanan eski peru devlet başkanı alan garcia'nın polis tarafından tutuklanmadan önce kendisini tabancayla vurduğu bildirildi.

suudi arabistan, arap dünyasında bir ilk olarak kasım 2020'de gerçekleşecek g20 liderler zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını açıkladı.

hindistan başbakanı modi, pakistan’ın ‘nükleer şantaj’ yaptığını iddia ederek, ülkesinin ‘tüm nükleer bombaların anasına’ sahip olduğunu belirtti.

abd savunma bakanı shanahan, milli savunma bakanı akar ile görüşmesine ilişkin, "bakan akar, yani onlar (türkler) stratejik bir ortaktır ve her zaman halletmemiz gereken zorluklar olacaktır. onun için hazır buradayken oturup konuştuk. onunla görüşmek hoşuma gidiyor" dedi.

venezuella devlet başkanı maduro, abd'nin venezuella merkez bankası'nı hedef alan son yaptırımlarına ilişkin açıklamasında, "yaptırımların bize daha da fazla güç verdiğini söyleyeyim" dedi.

istanbul'da birleşik arap emirlikleri (bae) adına casusluk faaliyeti yürüten iki kişi yakalandı.

yunanistan savunma bakanı apostolakis, türkiye'nin s-400 alımına ilişkin, "bölgede (ege), hava sahası kontrolü anlamında durumu tamamıyla degiştirecek.” dedi.

ırak sınırında teröristlerle girilen çatışmada 4 asker şehit oldu.

sudan'da savcılar, ülkenin devrik lideri ömer el beşir'in evinde, 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve el beşir'in kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını açıkladı.

özbekistan, türkiye ve pakistan yarın ilk defa ortak askeri tatbikat düzenleyecek.

sri lanka'da paskalya ayinlerine eş zamanlı yapılan terör saldırılarında 207 kişi yaşamını yitirdi, 400'den fazla kişi yaralandı.

iran dini lideri ali hamaney, devrim muhafızları ordusu (dmo) genel komutanı muhammed ali caferi'yi görevden alarak yerine dmo genel komutan yardımcısı hüseyin selami'yi atadı.

terör örgütü ypg'nin sözcüsü nuri mahmud, “suriye rejiminin yeni bir savaşı yürütecek gücü olduğuna inanmıyoruz ancak bize saldırı olursa gereken yanıtı veririz, dünyanın terörü olan daeş’i yendiğimizi unutmasınlar” dedi.

pyd terör örgütü yöneticisi hediye yusuf "pyd olarak biz suriye rejimi ile görüşme ve diyaloglarımızı yapma konusunda ısrarlıyız. türkiye’nin elindeki toprakları almak için esed ile işbirliği yapmak istiyoruz. bu halkımızın isteğidir." dedi.

sudan'da cunta, sivil protestolara karşı geri adım atarak yönetimin bir hafta içinde sivilleştirileceği sözünü verdi.

iran devrim muhafızları ordusu deniz kuvvetleri komutanı ali rıza tengsiri, iran'ın hürmüz boğazı'nı kullanımıyla ilgili bir kısıtlama olması durumunda boğazı geçişlere kapatacaklarını söyledi.

abd, 2 mayıs'tan itibaren türkiye dahil 8 ülkenin iran yaptırımları muafiyetini kaldıracak.

kremlin sözcüsü peskov, ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin galibi zelenskiy'in yapacağı somut işlere göre ilişkilerin değerlendirileceğini açıkladı.

pakistan başbakanı ımran han ile bir araya gelen iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, 'terörizmle mücadele için pakistan ile sınırda ortak askeri güç kuracaklarını' söyledi.

paskalya yortusu'nda kilise ve otellere yapılan terör saldırısı sonrasında sri lanka hükümetinden açıklama geldi. hükümet, 4 nisan'da dost bir ülkeden istihbarat aldıkları, fakat harekete geçmedikleri için resmen özür diledi.

önceki arşiv: [12-16 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

doğu akdeniz'de yaşananlar

bahsedilen dört olay:

1.) güney kıbrıs-yunanistan-mısır askeri tatbikata başladı.

2.) fransa tek uçak gemisi charles de gaulle'ü kıbrıs'a konuşlandırdı.

3.) israil ve yunanistan ortak hava eğitimine başladı.

4.) güney kıbrıs-yunanistan-lübnan akdeniz'deki ekonomik bölgelerin sınırları konusunda anlaştı.

[12-16 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu hafta çok arşiv toplayamadım. arşivin ana konusu yine libya. ülkede hafter güçleri ile trablus hükümeti arasında sular durulmayacak gibi görünüyor.

filistin dışişleri bakanı el-maliki, mahmud abbas’ın, görüşmenin moskova’da yapılması halinde, israil başbakanı netanyahu ile önkoşulsuz olarak görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

rusya, ermenistan ve azerbaycan dışişleri bakanları moskova’da bir araya gelerek, ihtilaflı iki ülkenin topraklarında bulunan mahkumların akrabaları tarafından ziyaret edilebilmesi için önlem alma konusunda anlaşmaya vardı.

abd dışişleri bakanlığı suriye operasyonları kıdemli danışmanı emekli albay outzen, "güvenli bölgenin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlarsak ypg'yi sınırdan çıkaracağız ve ağır silahlar da çıkarılmış olacak." dedi.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, türkiye'nin önemli güvenlik endişeleri olduğunu ve abd'nin bu endişeleri anladığını belirterek, "türkiye ile ypg'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz." dedi.

belarus cumhurbaşkanı aleksandr lukashenko, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın daveti üzerine, yarın türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.

milli savunma bakanı akar, "türkiye abd’nin hasımı değil, o nedenle caatsa kapsamında değerlendirilemez. patriot teklifi dikkatli şekilde incelenmekte, konunun yapıcı diyalogla çözülebileceğini düşünüyoruz. bu süreçte itidal ve sabır bekliyoruz abd tarafından." dedi.

libya'daki son çatışmalarda resmi rakamlara göre 147 kişi öldü, 614 kişi yaralandı.

abd'de polislerin, suçluların yerini bulmak için google konum geçmişini kullandığı belirtildi. abd'de her şirket, mahkeme celbi eşliğinde güvenlik güçlerinin istediği herhangi bir bilgiyi yetkililerle paylaşmak zorunda.

prof. dr. ilber ortaylı, azerbaycanlılar için "azeri" kelimesinin kullanılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, "azeri kelimesi türkiye'de cehaletten söyleniyor. bu sonradan ortaya atılan kelimedir. buranın halkı türk'tür" dedi.

dışişleri bakanlığı, sudan'daki askeri geçiş konseyi’nin hükümeti sivillere iade edileceği yönündeki taahhütlerine vurgu yaparak sudan halkının yanında olduklarını duyurdu.

suudi arabistan'ın resmi haber ajansı spa, "suudi arabistan krallığı, askeri geçiş konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve sudan halkının yanında yer aldığını duyurmaktadır." dedi.

abd’nin türkiye’ye benzeri görülmemiş baskı yaptığını belirten kremlin sözcüsü peskov, rusya’nın cumhurbaşkanı erdoğan’ın bu baskıya karşı sıkı duruşunu memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

libya ulusal ordusu lideri, trablus'a saldıran general hafter, mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı sisi ile kahire'de görüştü.

sudan'da darbe sonrası iktidara gelen geçici yönetim, ömer el beşir rejiminin kökünü kazıma sözü verdi. geçici askeri konseyi liderliğini üstlenen abdülfettah burhan, beşir döneminde demir parmaklıkların arkasına koyulan tüm siyasi tutukluların serbest bırakılacağını duyurdu.

rusya, karadeniz filosu gemilerinin nato'nun deniz kalkanı tatbikatını yaptığı bölgede askeri eğitim gerçekleştirdiğini duyurdu.

ab komisyonu başsözcüsü schinas, "türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. bunu bir fırsat olarak görebiliriz." dedi.

trump'ın ulusal güvenlik danışmanı bolton, "abd, venezuela'da; rusya, çin ve iran ile karşı karşıya gelmeye hazır" dedi.

israil'de salı günü yapılan erken genel seçimlerde başbakan netanyahu'nun likud partisi, seçimlerde 36 sandalye kazanarak birinci çıktı.

sudan'daki askeri geçiş konseyi'nden yapılan açıklamada, "ömer el-beşir'i biz yargılayacağız. onu, uluslararası ceza mahkemesi'ne teslim etmeyeceğiz." denildi.

abd'nin afrika komutanlığı'nın (afrıcom) komutanı general waldhauser, somali'nin yüzde 25'inin el kaide'nin doğu afrika kolu eş şebab tarafından kontrol edildiğini belirtti.

sudan savunma bakanı avad bin avf, askeri geçiş konseyi başkanı sıfatıyla yemin ederek göreve başladı.

ingiltere'nin bm daimi temsilci yardımcısı jonathan allen, sudan'da ordunun yönetime el koyması üzerine abd, fransa, ingiltere, polonya, almanya ve belçika'nın bmgk'yı toplantıya çağırdığını duyurdu.

türkiye ile burkina faso arasında savunma sanayii işbirliği antlaşması imzalandı.

milli savunma bakanı hulusi akar, "s-400'ler muhtemelen ankara ve istanbul’un savunması için konuşlandırılacak. f-35'ler ise malatya'daki askeri hava üssünde bulunacak" dedi.

hazine ve maliye bakanı berat albayrak, abd başkanı trump ile bir araya geldi. görüşmede abd hazine bakanı steven müchin ve trump’ın danışmanı ve damadı jared kushner de yer aldı.

önceki arşiv: [6-11 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[6-11 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli konusu libya'da trablus'a saldıran general hafter öncülüğündeki libya ulusal ordusu ve ülkede yaşananlar.

yaklaşık 7 yıldır londra'daki ekvador büyükelçiliği'nde yaşayan wikileaks kurucusu julien assange, gözaltına alındı. ingiltere polisi, assange'ın iltica hakkını elinden alan güney amerika ülkesinin diplomatik temsilciliğinin, kendilerini davet ettiğini dünyaya duyurdu.

italyan temsilciler meclisi’nde hükümetten “ermeni soykırımının” tanınmasını talep eden önerge kabul edildi. önergenin hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

farklı kaynaklardan gelen (teyitsiz) bilgilere göre protestoların hedefindeki sudan devlet başkanı beşir istifa etti.

hindistan'da bugün başlayan ve 19 mayıs'a kadar sürecek dünyanın en uzun seçim sürecinde yaklaşık 900 milyon seçmen oy kullanacak.

libya’da general hafter’e bağlı güçlerle ulusal mutabakat hükümeti’ne bağlı birlikler arasındaki çatışmalar nedeniyle bm arabuluculuğunda 14-16 nisan'da düzenlenecek barış konferansı iptal edildi.

suudi arabistan'ın, rusya'nın en güçlü silahlarından olan ve 'cehennem silahı' olarak da anılan tos-1a 'solntsepek' çok namlulu ağır roketatar sistemlerinin ilk partisini teslim aldığı belirtildi.

cezayir geçici cumhurbaşkanı salih, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 4 temmuz'da gerçekleştirileceğini açıkladı.

abd dışişleri bakanı mike pompeo; venezuela devlet başkanı maduro ve kuzey kore lideri jong-un’u "tiran" olarak tanımladı. abd'nin işbirliğini gerekçe göstererek mısır’ın darbeci cumhurbaşkanı sisi’yi "tiran" olarak tanımlamayacağını söyledi.

israil’de yapılan erken genel seçimlerindeki sandık çıkış anketlerine göre başbakan netanyahu’nun partisi likud ile en yakın rakibi olan mavi-beyaz ittifakı seçimi başa baş tamamladı.

suudi arabistan, başkent riyad'ta "stratejik orta doğu paktı" hazırlık çalışmalarına başlangıç olarak abd ve arap ülkeleri arasında düzenlenen toplantıya ev sahipliği yaptığını açıkladı.

kazakistan’da nazarbayev’den görevi devralan tokayev, halka seslenerek 9 haziran 2019’da erken başkanlık seçimlerini yapılmasına karar verdiğini duyurdu.

japon hava kuvvetlerine ait f-35a model savaş uçağı kuzey pasifik okyanusu üzerinde kayboldu. japonya öz savunma hava kuvvetlerinden yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki misawa hava üssünde görev yapan f-35a savaş uçağının eğitim uçuşu sırasında kaybolduğu belirtildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, libya'daki gelişmeler ile ilgili olarak "askeri müdahale yerine bm'nin düzenlediği konferans yoluyla libya'nın birliği ve beraberliği sağlanmalıdır" dedi.

cezayir geçici cumhurbaşkanı salih, kurulacak bağımsız bir milli komisyonla seçimlerin "90 gün içinde şeffaf ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için çalışacağını" söyledi.

birleşmiş milletler yemen özel temsilcisi martin griffiths, sana'da husilerin lideri abdulmelik el-husi ile bir araya geldi.

cumhurbaşkanı erdoğan'ı ağırlayan putin, "gündemimizde askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra s-400 sistemlerinin türkiye'ye sevkiyatının tamamlanması var" dedi.

abd başkanı trump, doğrudan dini lider ayetullah hamaney'den emir alan devrim muhafızları ordusu'nu terör örgütleri listesine alma kararını onayladı.

yemen'de, husiler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi.

senegal'de ikinci dönem göreve başlayan cumhurbaşkanı macky sall'in kurduğu, 32 bakan ve 3 devlet sekreterinin yer aldığı yeni hükümet açıklandı.

israil'de yarın yapılacak genel seçimler nedeniyle batı şeria ve gazze'ye tüm giriş çıkışların kapatılacağı bildirildi.

rusya doğrudan yatırım fonu başkanı kirill dmitriyev, 900 milyon euro hacimli bir rusya-türkiye ortak yatırım fonunun kurulduğunu söyledi.

nijerya'nın borno eyaletine bağlı muna garage bölgesinde düzenlenen çifte saldırıda, 11 kişi yaşamını yitirdi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, ülkesinin halife hafter’in libya’nın trablus kentine yönelik askeri harekatına karşı olduğunu belirterek 'harekatın derhal durması' çağrısında bulundu.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, libya ulusal mutabakat hükümeti dışişleri bakanı muhammed tahir siyala ile telefonda görüştü.

abd afrika kuvvetleri komutanlığı, libya'nın başkenti trablus çevresinde general halife hafter'e bağlı güçler ile ulusal mutabakat hükümeti birlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı.

pakistan dışişleri bakanlığı, hindistan'ın 16-20 nisan arası pakistan'a karşı büyük bir saldırı planladığını açıkladı.

israil başbakanı netanyahu, yeniden başbakanlık koltuğuna oturması halinde işgal altındaki batı şeria'da yer alan yasa dışı yahudi yerleşim birimlerini "israil'e ilhak" etmeyi planladığını söyledi.

libya ulusal mutabakat hükümeti başkanlık konseyi başkanı es-serrac, "elimizi barış için uzattık. ancak hafter siyasi anlaşmayı bozarak bizi sırtımızdan vurdu. bunun sert bir cevabı olacak." dedi.

ak parti sözcüsü ömer çelik, "kilis'e füzeler düşerken bazı ülkeler patriotları söküp götürmüştü, s-400'den dönüş yok" dedi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, abd’nin israil’in golan tepeleri’ni ilhakını tanımasının bölgedeki istikrarı bozabileceğini belirterek, 'golan tepeleri suriye toprağıdır' ifadelerini kullandı.

libya ulusal mutabakat hükümeti’ne bağlı güçlerin, daha önce mareşal halife haftar’a bağlı güçler tarafından ele geçirilen trablus havalimanının kontrolünü tekrar sağladığı belirtildi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, rus askerlerinin venezuela'daki varlığına yanıt vermeye hazır olduklarını belirtti.

abd yönetiminin yunanistan, ispanya, singapur, romanya ve polonya’ya f-35 savaş uçağı satmak istediği bildirildi. finlandiya, isviçre ve birleşik arap emirlikleri de f-35 siparişi vermeye istekli olan diğer ülkeler arasında yer alıyor.

[2-5 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın en önemli askeri ve diplomatik gelişmelerini topladım. en önemli konu ise bence abd'nin s-400 konusunda baskısını iyiden iyiye hissettirmesi.

ticaret müzakerelerinde sona yaklaşılırken abd ve çin'in üzerinde kağıt üzerinde anlaşmaya vardığı belirtildi.

israil başbakanı netanyahu, seçime 5 gün kala, bu yıl ikinci kez rusya lideri putin ile görüşmek üzere dün moskova’ya gitti.

bae lideri şeyh zayed al nahyan, ülkesinin en yüksek ‍ sivil onuruna sahip yüksek nişan olan "zayed nişanı"nı hindistan başbakanı narendra modi'yi verdi.

mill savunma bakanı hulusi akar, kuzey makedonyanın ardından resmi temaslarda bulunmak üzere kosova'ya geçti. bakan akar, başkent priştinede kosova savunma bakanı rrustem berisha tarafından asker törenle karşılandı.

libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri general halife hafter, trablus’u ele geçirmek için saldırı başlattığını açıkladı.

abd temsilciler meclisi, abd'nin yemen'deki savaşta suudi arabistan'a verdiği askeri desteği kesmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

pentagon, türkiye'ye teslimi planlanan f-35'lerden birinin daha arizona'daki üsse gönderildiğini, diğer uçağın ise yarın gönderileceğini açıkladı. pentagon sözcüsü: "luke hava üssü’ndeki türk pilotların f-35 eğitimi devam edecek. abd’nin hava üssü’ndeki iki f-35 uçağını türkiye’den geri alma planı yok"

afganistan'da taliban'ın kabil hükümet güçlerine düzenlediği saldırıda en az 20 askerin öldürüldüğü ifade edildi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, bakanlığın yeni sözcüsünün eski televizyon sunucusu morgan ortagus (37) olduğunu duyurdu.

adalardaki sorunlara rağmen çin ile iyi ilişkiler kurmak isteyen filipinler devlet başkanı duterte'den dikkat çeken açıklama: "savaşa gidersem donanmam birkaç dakika içinde ezilecek. çin'le savaşırsam, füzeleri yedi dakikada manila'ya ulaşacak"
<div class="js-tweet-text-container">
<p class="tweettextsize tweettextsize--normal js-tweet-text tweet-text" lang="tr" data-aria-label-part="0">dışişleri bakanı çavuşoğlu, "s-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. abd son bir patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor." dedi.</p>

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "s-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. abd son bir patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor." dedi.

ırak cumhurbaşkanı berham salih, “haşd şabi, ırak devletinin güvenlik sistemi içerisindeki askeri bir organizasyondur. yasalar çerçevesinde ırak silahlı kuvvetler genel komutanının emri altında bulunmaktadır” dedi.

abd başkan yardımcısı mike pence: "türkiye bir seçim yapmalıdır. dünya tarihindeki en güçlü askeri ittifakın kritik bir ortağı olarak mı kalmak istiyor yoksa ittifakımızın altını oyan düşüncesiz kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske mi atmak istiyor, tercih yapmalıdır"

birleşmiş milletler genel sekreteri antonio guterres, golan tepeleri’nin suriye toprağı olduğunu vurguladı.

kazakistan'ın yeni cumhurbaşkanı kasım cömert tokayev ilk yurtdışı ziyaretini rusya'ya yaptı. tokayev görüşme sırasında putin'e eski cumhurbaşkanı nursultan nazarbayev'in selamlarını iletti.

brunei sultanlığı'nda bugünden itibaren şeriat kanunları yürürlüğe giriyor. ülkede eşcinsel ilişki ve zinadan 'suçlu bulunanlar' taşlanarak idam (recm) edilecek. yürürlüğe giren yeni yasa kapsamında hırsızlık yapanların da elleri kesilecek.

türk silahlı kuvvetleri'ne iki adet daha atak helikopteri teslim edildi.

katar dışişleri bakanı al sani, körfez krizinin çözümünün tek yolunun "müzakere masası" olduğunu söyledi.

ingiltere ve suudi arabistan kara kuvvetlerinin katıldığı "ortak çöl askerleri 3" tatbikatı bugün suudi arabistan'ın kuzeybatı askeri bölgesi'nde başladı.

filistin hükümeti ve hamas, brezilya'nın kudüs'te diplomatik ofis açmasını ve brezilya devlet başkanı jair bolsonaro'nun israil başbakanı netanyahu ile ağlama duvarı'na yaptığı ziyaretini kınadı.

yüksek mahkeme, guaido'nun "yurt dışına çıkış yasağına rağmen kolombiya'ya geçmesinden" dolayı başlatılan yasal süreç için kurucu meclisten dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

ırak cumhurbaşkanı berhem salih, ülkesindeki abd askerlerinin, terör örgütü ışid'in musul’u almasının ardından ırak hükümetinin isteği üzerine geldiğini söyledi.

ordunun baskı yaptığı protestoların hedefindeki cezayir cumhurbaşkanı abdulaziz buteflika, görev süresinin dolacağı 28 nisan'dan önce istifa edeceğini açıkladı.

abd, türkiye'ye teslim edeceği f-35 savaş uçaklarıyla alakalı bazı materyallerin sevkiyatını durdurma kararı aldı.

bulgar vmro vekili angel cambazki, türkiye'nin bulgar toplumunu bölmeye çalıştığını iddia ederek, gelişmelerin ileride özerklik taleplerine yol açacağını vurguladı.

önceki arşiv:
[28-1 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[28-1 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

nisan ayına girdiğimiz bugünde geçtiğimiz 4 günde yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeleri paylaşayım dedim ama bu arşivin önemli bir başlığını bulamadım :)

dışişleri bakanlığı, japonya’da 1 nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden türkiye’nin çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı.

birleşmiş milletler güvenlik konseyi’nin geçici üyeliğine seçilen almanya, bir ay için konsey’in dönem başkanlığı görevini fransa ile birlikte üstlenecek.

kendi sınıfının en etkili taarruz helikopterinden olan atak, brezilya roadshow'da yaptığı uçuşlarla büyük beğeni topladı.

venezuelalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısında venezuela’daki herhangi olumsuz bir durumun tüm latin amerika’yı hatta karayipleri etkileyebileceğini dile getiren dışişleri bakanı çavuşoğlu, "venezuela'yı desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

pyd ile esad rejiminin görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. şam yönetimi: "pyd ile rusya aracılığı ile yaptığımız görüşmelerde anlaşamadık. çünkü özerklik teklifini kabul etmiyoruz. ayrıca türkiye ile başımızın derde girmeyeceği bir teklifle gelmediler. 4. görüşme olmayacak."

katolik kilisesi lideri papa francesco ile fas kralı 6. muhammed, kudüs'ün "insanlık ve özellikle de tek tanrılı üç dinin inananları için bir ortak miras" olarak korunması çağrısı yapan bir belgeye imza attı.

cezayir genelkurmay başkanı salih, ülkedeki krizin çözümü için cumhurbaşkanlığı makamının boşaltılmasını öngören anayasa maddelerinin uygulamaya konulması çağrısını tekrar etti.

slovakya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 58'ini alan zuzana caputova, cumhurbaşkanı seçildi.

türk mühendisler tarafından donanmadaki tüm gemilere ortak harekat kabiliyeti sağlayacak advent sistemi geliştirildi. bu sistemle karadeniz ile marmara’da bulunan savaş gemileri eşzamanlı harekata katılabilecek.

israil, gazze'ye ticari ürün girişinin sağlandığı tek nokta olan kerm ebu salim ile yolcu geçişi için kullanılan beyt hanun (erez) sınır kapılarını açtı.

abd’nin venezuella özel temsilcisi elliott abrams, venezuella’ya gelen rus uzmanlar yüzünden rusya’ya yaptırım uygulayabileceklerini belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, "seçimden sonra ilk iş suriye meselesini mümkün olursa masada değil, sahada mutlaka çözeceğiz." diyerek yeni bir harekâtın sinyalini verdi.

ingiltere başbakanı theresa may'in ab ile vardığı çıkış anlaşması, avam kamarası'nda üçüncü kez reddedildi.

yeni zelanda’da camilere düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybeden 51 kişinin anısına 25 bin kişinin katıldığı ulusal anma töreni düzenlendi.

almanya, 5 ay önce aldığı suudi arabistan'a yönelik silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattı.

cezayir'de protestoların hedefindeki cumhurbaşkanı buteflika'nın en önemli müttefiki taj partisi, ordunun 102. maddenin uygulanması çağrısına destek verdi. 102. madde: cumhurbaşkanı, hastalık gibi bir nedenle görevlerini yerine getiremezse anayasa mahkemesi "zorunlu" toplanır.

deniz kuvvetleri komutanlığına ait 20 kişilik dalgıç ekibi, musul'da dicle nehri üzerinde yaşanan feribot kazasında kaybolanlara yönelik arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla bölgeye gitti.

almanya başbakanı merkel, dünya bankası'nın sermaye artırımına ihtiyacı olduğunu, ımf'de ise üyelerin oy haklarını belirleyen kotaların yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

birleşmiş milletler, kenya'da somalililerin kaldığı dünyanın en büyük mülteci kamplarından dadaab mülteci kampı’nın kapatılacağını doğruladı.

nato savaş gemilerinin (hollanda, kanada, ispanya, türkiye, ingiltere, bulgaristan) sea shield-2019 tatbikatına katılmak için çanakkale ve istanbul boğazlarından geçerek karadeniz’e girdiği belirtildi.

nato genel sekreteri jens stoltenberg'in görev süresi 30 eylül 2022'ye kadar uzatıldı.

japonya'da 1 nisan'da başlayacak yeni mali yıl için hazırlanan 101,46 trilyon yenlik (yaklaşık 920 milyar dolar) rekor bütçe, parlamentoda yasalaştı.

mısır ve fransa deniz kuvvetleri, fransa karasularaında "kleopatra-gabian 2019" ortak deniz tatbikatına başladı.

önceki arşiv:
[23-27 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler
  • /
  • 17

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

ortodoks mezhebinin yayıldığı, ekümenlik(evrensellik) iddiasında bulunan fener rum patrikhanesi ile en fazla ortodoks cemaate sahip moskova kilisesi arasındaki rekabetin/çatışmanın önemli bir parçasıdır ukrayna kilisesi'nin durumu.

ruslar komünizmden sonra ortodoksluğu da yayılmacı politikaları için kullanabilirler. bu doğrultuda en kalabalık cemaatlerden olmalarını sağlayan ve ukrayna'ya rusçuluk aşılayan, ukrayna milliyetçiliğini körelten; ukrayna'daki 40 milyonluk ortodoks cemaatini kaybetmek istemezler diye düşünüyorum.

rum patrikhanesi ise geçtiğimiz günlerde 2 rus diplomatın sınır dışı edildiği rus-yunan çatışmasının yanı sıra ekümenlik iddiası çerçevesinde bu bağımsızlığı destekliyor olabilir.

her ne olursa olsun ankara kesinlikle bu olayların dışında değildir ve ruslar bu konuda (daha önce olduğu gibi) ankara'nın arabuluculuğuna başvurabilirler. idlib pazarlıkları da masada varken bu durum elimizi güçlendirebilir.

günümüzde her ne kadar ortodokslar otorite olarak kendi milli kiliselerini görüyor olsalar da istanbul-moskova çatışması kabul gören 2 evrensel kilise olmalarından dolayı devam edeceğe benziyor. ayrıca bu kilise hakimiyetleri rusya'nın slav ırkı ülkeleri ve diğer ortodoks ülkelerde yayılması için eşsiz bir fırsat sunuyor.

bu fırsatın önündeki en büyük engel ise fener rum patrikhanesi olarak karşımıza çıkıyor. rum patrikhanesi'nin yunanistan, abd ve türkiye gibi ülkelerin etkisi altında olduğu iddia ediliyor.


ortodoksluğun yaygın olduğu ülkeler


ortodoks nüfusun olduğu ülkelerde hangi kilise daha etkin? gri renk o ülkenin kendi kilisesini gösteriyor.

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde?

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde? (2016 sayıştay raporu)

tcmb sermayesi a, b, c, d olarak 4 hisseye bölünmüştür.

a hisse sınıfı hazine'ye aittir ve bu oran %51'in altında olamaz.

b hisse sınıfı milli bankalara aittir (bankanın
yurtdışı ortağı olması milli banka olmasını etkilemez).

c hisse sınıfı yabancıların sahip olduğu hisse sınıfıdır ve hazine'dedir.

d hisse sınıfı hisse senetleri ise türk ticaret kuruluşları ile ve türk vatandaşı olan gerçek ve tüzel kişilerin elindedir.

yabancıların sahip olabilecekleri en çok hisse de yine yasa maddesine göre 15.000 hisseyi yani toplam içinde yüzde 6'yı geçemiyor.

mahfi eğilmez'in aşağıdaki linkteki yazısından çıkardığım özettir. detaylı okumak ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için:
http://www.mahfiegilmez.com/2017/12/bir-sehir-efsanesi-merkez-bankasnn.html?m=1

türk tarihinin zafer ayı ağustos

ağustos ayı şanlı tarihimizde kazandığımız zaferlerle farklı bir yer ediniyor. ağustos ayında kazandığımız zaferler:
1. malazgirt meydan muharebesi, 26 ağustos 1071
2. mercidabık zaferi, 24 ağustos 1516
3. belgrad’ın fethi, 29 ağustos 1521
4. mohaç zaferi, 29 ağustos 1526
5. sakarya meydan savaşı, 23 ağustos 1921
6. büyük taarruz, 26-30 ağustos 1922
tüm zaferlerimiz kutlu olsun. büyük türk liderlerinin her birinden allah razı olsun. tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

tanap ve bağlantı hatlarının haritası

turuncu: trans anadolu hattı (tanap)
mavi: trans adriyatik hattı (tap)
yeşil: bakü-tiflis-ceyhan hattı (btc)
sarı ve kahverengi: güney kafkasya doğalgaz hatları


daha büyük görsel:https://www07.abb.com/images/librariesprovider94/reference/tanap-pipelines.jpg?sfvrsn=1

fırat ve dicle nehirleri üzerindeki baraj ve su dağıtım noktalarısuriye'deki bu kaynakların ypg/pkk'nın kontorlünde olması esad ve ypg/pkk anlaşması açısından önemli.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

evanjelizm

hıristiyan siyonist olarak tabir edebileceğimiz bir hıristiyan meshebidir, hz. isanın dirilişinin bir şarta bağlı olduğuna inanırlar bu şart siyonizmin emeli olan arz-ı mev'ud topraklarının yahudi siyonist devleti himayesine geçmesi ve kudüs'te süleyman mabedinin inşa edilmesidir.
kendilerine hizmet ettirmek amacıyla bu meshebi oluşturan kişilerin kimler oldukları aşikardır..

bugünde özellikle amerika'da evanjelistlerin etkisi ve gücü çok fazla olmakla birlikte ellerinde bulundurdukları inanılmaz para gücü sayesinde üstün seçim kampanyaları, algı operasyonları, manipüle gibi faaliyetlerle amerikan yönetimini evanjelistleştirmişlerdir. amerikan yönetiminin son dönemlerdeki kudüs tutumu ve kararları bu inancı destekler niteliktedir.

edit: eski amerikan başkanı john f. kennedy suikastının nedeninin kennedy'nin evanjelizm ve siyonizm karşıtı olması ve fed'i yahudilerin elinden kurtarmak istemesi olduğu söylenir.

taliban

afganistan ve pakistan talibanı olarak ikiye bölünen gruptur. şu anki lideri molla hibatullah akhunzada'dır.

günümüzde afgan talibanı, afganistan içerisinde dünyadaki diğer terör örgütlerine nazaran oldukça iyi bir hakimiyet alanına sahiptir. gündemdeki konulardan biri de barış görüşmeleridir, ona da değinelim.

sahası asya olan biri olarak diyorum ki, barış görüşmelerine "resmi" olarak dokunmayacak gruptur. resmi vurgusu şundan ötürüdür, barış görüşmeleri hep yapılır ama taliban adına giden adamlar resmi olarak temsil etmeden gider. siz de "acaba anlaşacaklar mı?" diye beklemeye başlarsınız. sonra taliban onlar resmi yetkililerimiz değil deyip başından atar.

ayrıca, afgan talibanı'nın hakimiyet ve aldığı destek bakımından analiz edersek, zaten örgütün en ufak bir tavizi dahi kabul etmeyeceği açıktır. ek olarak da, abd taliban'ın kesin olarak vurguladığı maddeyi asla gerçekleştirmeyecektir. bu da abd ve koalisyon askerlerinin tamamen ülkeden çekilmesidir. kısacası, istedikleri kadar görüşsünler hiçbir şey olmayacaktır. birde, afgan hükümeti "politik bir parti olmalarını öneriyoruz" demişti. hakimiyet alanı yüksek ve halk desteği alan bir örgütten bunu istemek hayalciliktir. örgütü zayıflatmadan masaya oturtmak bana göre en büyük hatadır, biz bunu taliban'da gördük. militanlar bir örgütten ziyade sanki yönetim kendi ellerindeymiş gibi masaya oturuyorlar. zaten sahayı takip ederken, açıklamalarda şunu hep görüyorum ve haber yazarken de vurgularım, kendileri için direk "afganistan islam emirliği" derler. işte durum bu kadar vahim.

bu tarz haberler oyalamadan başka bir şey değildir. afganistan'da sorun masada değil sahada çözülür. fakat afgan ordusu, polisi ve istihbaratı 17 yıldır eğitilmeleri üzerine olağanüstü yeteneğe (!) sahip oldukları için sahada bir zafere de uzak ihtimal olarak bakılmalıdır.

2018 başından beri rapor yazıyorum ve her ay fix bir barış görüşmesi gündemi oluyor, ben dahi yazmayı bıraktım, bunlarda artık hobi haline geldi. haberlerde görürseniz umursamayın.

usame bin ladin

azzam'la başladığı yolda, anlaşmazlıklarla devam edip kendi başına arap savaşçıları afganistan'da eğiterek yükselen isimdir. azzam'ın ölümü sonrası mısırlıların (bkz:eymen el-zevahiri) etkisi altına girmiştir. kaynaklara göre, azzam'ın ölmeden önce mısırlılarla olan yakınlığından rahatsız olduğu dile getirilmiştir.

şunu da belirtmek gerekir ki, ladin ve zevahiri arasında da zıtlıklar vardı. en bilineni, terörizm araştırmacıların en iyi bildiği yakın düşman-uzak düşman kavramları üzerinde zıtlık yaşamalarıdır. ladin uzak düşman kavramı (bkz:11 eylül saldırıları) ile kısa dönemli saldırılar planlarken, zevahiri yakın düşman kavramı (bkz:bulunduğu ülkedeki rejimine karşıt eylemlerde bulunmak) ile uzun dönemli saldırılar planlamıştır. sadece el-kaide içerisinde değil, diğer gruplar içerisinde de bu iki kavram vardır. genelde, terör araştırmaları içerisindeki analizlerde terör örgütü liderlerini ayırt ederken önemli bir faktördür.

kendisi cihada finans bağlamında oldukça katkıda bulunmuştur ancak askeri anlamda eski terör örgütü üyelerinin de ifadelerine bakacak olursak oldukça zayıftır.

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

Toplam entry sayısı: 339

rusya, abd ve çin'in silah sattığı ülkelerin haritası

sıprı raporlarına göre hazırlanan haritada abd, rusya ve çin'in hangi ülkelere silah sattığı gösterilmiş.

olayı size şöyle özetleyeyim:
- abd, avrupa ülkelerine daha fazla silah satıyor.
- rusya orta asya ülkelerinde hakimiyetini gösteriyor. - türkiye en fazla silahı abd'den ithal ediyor.

benim dikkati çektiği için ayrıca yazayım. hindistan abd ve rusya’dan, pakistan ise abd, rusya ve çin’den silah alıyor. muhtemelen bu halklarının geçmişi ortak olan iki ülke arasında keşmir gibi bir sorun çözümsüz bırakılmasa silah alımları yüzde 80 düşer.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

tayyar arı - geçmişten günümüze orta doğu: siyaset, savaş ve diplomasi

hepimizin yaşadığımız coğrafyayı daha iyi bilmek, osmanlı'dan sonra bu coğrafyada kurulan devletlerin geçmişlerini öğrenmek öncelikli görevleri arasında olmalı. bir de ortadoğu'ya meraklıysanız tam da size göre diyebilirim. şahsen ben çok keyif alarak okudum ve birçok şey öğrendim.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

iktisatçı mahfi eğilmez'in twitter'da yapısal reformlar olmazsa ne olur deyip paylaştığı grafik. benim gibi ekonomiden pek anlamayan kişiler için az da olsa bilgilendirici.

kuşak ve yol projesi

çin'in devlet başkanı jinping'in 2013 yılında başlattığı, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan yol. toplamda 70 ülkenin projeye dahil edildiği biliniyor.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

türkiye'nin dış politikada alternatifleri olduğunu gösteren, trump'ın ekonomik tehdidinin etkisinin en aza inmesine neden olan olay.

daha bunun şangay 6'lısı, brıcs ve kafkasya ayakları da var.

ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

van'ın ulupamir köyünde yaşayan kırgız türkü türkiye vatandaşları ilk kez türk silahlı kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladı. bilenler vardır, ulupamir bölgede kırgız türklerinin yaşadığı en büyük köy.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

filipinler'de müslüman bölgesine özerklik

geçmişte obama'ya sürekli küfürler eden filipinler devlet başkanı duterte'nin ülkenin güneyinde müslümanların çoğunlukta yaşadığı mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerklik tanıyan yasayı bugün imzalaması bekleniyor. yeni yasayla bangsamoro'da bölgesel parlamento kurulacak ve bölgede şer'i mahkemeler oluşturulacak.

bangsamoro temel yasası tasarısı müslüman direnişçiler tarafından 17 temmuz'da hükümete sunulmuştu.

duterte çok ilginç bir adam. herkes onu moro islami kurtuluş cephesi'yle son görüşme yapabilecek lider olarak düşünüyordu, o görüştü ve şimdi müslümanlara çeşitli haklar veriyor. aynı zamanda rusya ile sıkı ilişkileri olan, kendi ifadelerine göre abd karşıtı bir lider. gerçekten çok ilginç. söylemeden de geçmeyelim.

not: moro islami cephesi'yle hükümet arasındaki görüşmelerde dolaylı olarak türk yardım derneği ihh'lı yetkililerde yer almıştı.

mülteci & sığınmacı sorunu

rusya'nın suriyeli mültecilerin ülkesine dönmesi için çeşitli çalışmaları var. hatta bu konuda en fazla mülteci bulunan türkiye, lübnan ve ürdün'deki yetkililerle görüşülüyor.

tamamen savaş sona erse ne kadar suriyeli geri döner o da ayrı bir tartışma konusu.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

gayri resmi orta asya haritası

redditte karşıma çıkan türkistan, mançurya şeklinde bölgelere ayrılmış gayri resmi orta asya haritası.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ekonomik olarak uygulanan yaptırımlar ülkenin sıkıntılı durumunu daha da derinleştirsede diplomatik yollarla halk diliyle 'kısada kısas' yoluyla cevap vermek yeterli. önür türlü sonuçsuz kalacağı için incirlik kapatılsın tribine girmeye gerek yok.
Henüz takip ettiği biri yok.