polpot

Durum: 325 - 7 - 1 - 0 - 23.04.2019 01:13

Puan: 4894 -

10 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

her cani başını yastığa koyar.
  • /
  • 17

[14-18 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

14 ocak ile 18 ocak arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi doğu akdeniz'deki 7 ülkenin doğu akdeniz gaz forumunun kahire'de kurulacağını açıklaması.

rus dışişleri sözcüsü zaharova, ukrayna’nın türk yapımı iha satın almasına ilişkin yaptığı açıklamada, “kiev rejimine silah verilmesi ukrayna’daki iç krizi kötüleştiren bir faktöre dönüşmemeli” ifadelerini kullandı.

iran genelkurmay başkanı tümgeneral bakıri, "iran düşmanlarının, askeri bir adımın çok maliyetli olduğu sonucuna vararak ülkede iç karışıklık çıkarma ve paralı askerleri harekete geçirme planını devreye koyduğunu" ileri sürdü.

abd başkanı trump, türkiye'nin suriye'de kürtleri (ypg) vurması durumunda, türkiye'yi ekonomik yıkıma uğratacaklarını ve bölgede 32 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturacaklarını söyledi.

rusya duma savunma komitesi başkanı şamanov, suriye'nin güneyindeki tanf üssünün kontrolünün yakın zamanda türkiye'ye devredilebileceğini veya özel askeri bir şirketin yönetiminde kalabileceğini bildirdi.

pakistan, çin yapımı ly-80 uzun menzilli hava savunma sistemini test etti.

htş lideri cevlani, pkk'nın arap bölgelerini de işgal ettiğini belirterek fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonu desteklediklerini açıkladı.

türkiye hariç 7 ülke (israil, yunanistan, mısır, italya, ürdün, filistin ve gkry enerji bakanları), mısır'ın başkenti kahire'de altyapı maliyetlerini düşürmek ve rekabetçi fiyatlar sunmak için doğu akdeniz enerji forumu kurulmasını kararlaştırdı.

birleşik arap emirlikleri dışişleri bakanı muhammed gargaş, ypg'ye destek çıkarak, 'örgütün rolünü suriye'nin toprak bütünlüğü kapsamında korumak arapların çıkarına' dedi.

ypg komutanlarından mustafa bila, bae'nin ypg desteği üzerine 'yeni osmanlı imparatorluğu planlarına karşı araplar ile kürtler türklere karşı iş birliği yapmalı' dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, “suriye’de türkiye sınırı boyunca güvenli bölge bizim tarafımızdan oluşturulacak.” dedi.

abd başkanı trump, beyaz saray'daki bir kabulünde hükümetin kısmen kapanması nedeniyle yeterli mutfak personeli bulunmadığını gerekçe göstererek konuklarına dışarıdan söylediği hamburger, patates kızartması ve pizza sundu.

ingiliz parlamentosunda yapılan oylamada ingiltere başbakanı theresa may'in ab ile vardığı birlikten çıkış (brexit) anlaşması 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyu ile reddedildi.

menbiç'te amerikan askerlerinden oluşan delegasyonunun kenti ziyaret ettiği sırada bomba patladı. yaşanan patlamada 5'i amerikalı 20 kişi öldü.

kenya devlet başkanı kenyatta, nairobi'de dün otele yapılan saldırıda 14 masum insanın hayatını kaybettiğini ve saldırganların tamamının etkisiz hale getirildiğini söyledi.

sdg/ypg'li teröristler, "türkiye ile suriye sınırında istikrarı sağlayacak anlaşma ve çözümlere ulaşmayı umuyoruz" açıklamasında bulundu.

abd başkan yardımcısı pence "birliklerimizi eve getiriyoruz, ışid yenildi. ancak ışid'in çirkin yüzünü yeniden göstermeyeceğinden emin olmak için bölgede kalacağız, mücadelenin içinde kalacağız." dedi.

abd dışişleri bakanlığı, türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncelledi. türkiye’nin statüsü, “seyahat etmeyi yeniden değerlendirin” anlamına gelen 3. seviyede, ırak ve suriye sınırına yakın bölgeler ise “seyahat etmeyin” anlamına gelen 4. seviyede tutuldu.

israil enerji bakanı yuval steinitz, israil'in birkaç ay içinde mısır'a gaz göndermeye başlayabileceğini söyledi. [reuters]

iran dışişleri bakanı zarif ıkby ve merkezi bağdat hükümetini, genelkurmay başkanı bakıri ise azerbaycan'ı ziyaret etti.

abd'nin afganistan özel temsilcisi zalmay halilzad, "taliban eğer barış konusunda görüşmek isterse görüşeceğiz, savaşmak isterse savaşacağız." dedi.

venezeula'da ulusal meclis başkanı juan guaido'yu kısa süreliğine hükümetten habersiz olarak gözaltında tutan 12 istihbarat ajanı tutuklandı.

avrupa birliği, rusya tarafından kerç boğazı'nda gözaltına alınan ukrayna askerlerinin ivedilikle ve şartsız serbest bırakılması çağrısında bulundu.

italya'nın eski başbakanı berlusconi, 26 mayıs'ta yapılacak avrupa parlamentosu seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

venezuella devlet başkanı maduro'nun ekonomiden sorumlu yardımcısı tareck maddah, ülkesinin altınlarının işleneceği çorum'a gelerek rafineriyi inceledi.

fransa cumhurbaşkanı macron, ülkesinin bu yıl suriye ve ırak'ta askeri varlığını sürdüreceğini söyledi.

pentagon'un yayımladığı füze savunma inceleme belgesi'nde, israil'e 2028 yılına kadar her yıl 500 milyon dolarlık bütçe desteği verileceği belirtildi.

daha önce rakka'daki yıkımı görüntüleyen washington post beyrut büro şefi sly, "ypg'nin pkk'nın uzantısı olduğu açık. abd ışid ile mücadelede esasen pkk olan ypg ile çalıştı ve bunun türk-amerikan ilişkilerine negatif etkileri oldu." dedi.

kolombiya'nın başkenti bogota'daki bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında ölenlerin sayısının 21'e yükseldiği duyuruldu.

rusya lideri putin, kosova'nın kendi ordusunu kurarak provokatif adımlar attığını, bu ülkenin sırbistan ile olan tansiyonu artırmasının bölgenin istikrarına zarar verdiğini söyledi. putin, kosova'nın kuracağı ordunun yasal olmayacağını da öne sürdü.

ukrayna dışişleri bakanı pavel klimkin, kiev’in rusya ile olan yaklaşık 50 anlaşmayı iptal etmeyi planladığını söyledi.

japon denizi üzerinde eğitim uçuşu yaparken çarpışan rus su-34'leri düştü. uçakları kullanan pilotlar fırlatma sistemini kullanarak paraşütle denize indi.

rusya'nın ypg'nin kurduğu bab askeri meclisi flamalı araçlarla ortak devriye yaptığı belirtildi.

ab komisyonu, abd ile sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapmak için üye ülkelerden yetki talep etti.

ırak ve afganistan'daki eylemleriyle sık sık gündeme gelen blackwater'ın kurucusu erik prince, suriye'den çekilecek abd askerlerinin yerini alabileceğini belirtti.

[7-13 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

7 ocak ile 13 ocak arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi abd ve müttefiki latin ülkelerinin venezuela'ya yönelik baskıları.

suud destekli yemen cumhurbaşkanı hadi, türkiye ile yemen arasında derin ilişkiler olduğunu söyledi.

abd’nin israil büyükelçisi, trump tarafından ilan edilmesi beklenen ve “yüzyılın anlaşması” projesi olarak bilinen “orta doğu barış planı"nın ertelendiğini açıkladı.

"türk ajanları beni öldürebilir" diyerek ingiltere'deki maça gitmeyeceğini söyleyen new york knicks oyuncusu fetö'cü enes kanter'in, londra'daki maçta forma giyemeyecek olmasının nedeninin güvenlik kaygısı değil, vize sorunu olduğu açıklandı.

gazze'de hamas'ın elinde tuttuğu içişleri bakanlığı, filistin yönetimi tarafından çekilme kararı alınan refah sınır kapılarında yönetimi yeniden ele aldı.

gabon hükümeti, darbe girişiminde bulunan askerlerin tutuklandığını, ülkede kontrolün tekrar sağlandığını duyurdu.

venezuela yüksek mahkemesi'nin yargıçlarından christian zerpa, maduro'nun bir dönem daha göreve seçilmesini protesto ederek abd'ye kaçtı.

bangladeş'te 30 aralık'ta yapılan ve meclisteki 300 sandalyenin 288'ini kazanan büyük ittifak'ın lideri şeyh hasina, başbakan olarak yemin ederek göreve başladı.

israil başbakanı netanyahu, katar'ın gazze şeridi'nde çalışanların maaşlarının ödenmesi için gönderdiği fonların transferinin durdurulması için talimat verdi.

cumhurbaşkanı erdoğan, 'darbe yapılacağı iddia edilen' venezuela cumhurbaşkanı maduro ile telefonda görüştü.

cumhurbaşkanı erdoğan, new york times gazetesinde kaleme aldığı makalede, 'türkiye'nin suriye'de barışı sağlamak için planı var' ifadesini kullandı.

fas'ın kuzeyindeki meknes kentinde, "sarı yelek" giyen yüzlerce tüccar, vergilerde artış yapılmasını protesto etti.

ıkby'de, kürdistan yurtseverler birliği (kyb) ve kürdistan demokrat partisi (kdp) ile yeni hükümetin kurulmasını görüşmek üzere planlanan toplantı iptal edildi.

savunma sanayi başkanı ismail demir, s-400 sistemlerinin f-35'lerin uçuşunu engelleyeceği tezlerine karşı önümüzdeki haftalarda abd'den bir ekip gelmesini beklediklerini açıkladı.

tbmm başkanı yıldırım, suriyelilerin türkiye'de kalıcı olmadığını belirterek, "burada kaldıkları süre içinde suç teşkil edecek faaliyetlerin içine girmeleri halinde tutarız kulaklarından geldikleri yere göndeririz" dedi.

rus askeri polisi temsilcisi yusuf mamatov, suriye'de görev yapan bir rus askeri polis birliğinin menbiç'te devriyelere başladığını söyledi.

macaristan'da hükümet, macarların kökenini araştıracak bir enstitü kurdu. macaristan araştırma enstitüsü'nün yapacağı çalışmalar sonucunda, türklerle akrabalık bağının olup olmadığı yönündeki tarihsel kimlik bilmecesine açıklık getirilmesi amaçlanıyor.

mısır dışişleri bakanı samih şukri, esad liderliğindeki suriye'nin arap birliği'ne dönüş hazırlıklarına başlaması gerektiğini söyledi. şukri, dönüşün arap birliği konseyi'nin kararı ve mart ayındaki zirve sonuçları ile netleşeceğini söyledi.

türkiye'nin iran'dan ham petrol alımını (günlük varil sayısını azaltsa da) yeniden başlattığı bildirildi. [reuters]

eski iran cumhurbaşkanı ahmedinejad, tahran'da 20 ocak'ta halkın da katılacağı bir gösteriyle "yetkililerin politikalarını ve ülkenin yönetilme biçimini protesto etmek" için ülke yönetiminden izin istedi.

çin dışişleri bakanlığı, abd heyetiyle başkent pekin’de yürütülen ticari müzakerelerin tamamlandığını ve müzakerelerin olumlu sonlandığını açıkladı.

israil'de eski enerji bakanı segev, "iran adına casusluk yaptığı" gerekçesiyle 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ırak başbakanı abdülmehdi, kerkük'te (kürt siyasi parti binaları dahil) binalara asılan ıkyb bayraklarının derhal indirilmesini istedi ve kerkük'ün ıkby coğrafyasına ait olmadığını söyledi.

venezuella, 2018 yılını yüzde 1.7 milyon enflasyon oranıyla kapattı.

htş'nin son 10 günde ele geçirdiği birçok noktanın ardından idlib'deki 13 türk askeri gözlem noktasının hepsi htş kontrolündeki bölgelerde kaldı.

venezuella lideri maduro, ülkesinde 'işleyen bir darbe planı olduğunu' belirterek, başkanlığını tanımayacaklarını bildiren lima grubu üyesi ülkelere bu pozisyonlarını 48 saat içinde değiştirmeleri için nota verildiğini açıkladı.

iran dışişleri bakanlığı sözcüsü kasımi, abd donanmasının eski mensubu michael white’ın ülkenin doğusundaki horasanı rezevi eyaletinde tutuklandığını doğruladı.

kazakistan dışişleri bakanlığı, pakin hükümetinin "yeniden eğitim" adı altında kamplarda alıkonulan müslüman nüfus içindeki etnik kazakların çin vatandaşlığından ayrılarak kazakistan'a göç etmesine izin verdiğini açıkladı.

suudi arabistan veliaht prensi selman'ın pakistan'a gelecek ay yapacağı ziyarette iki ülke arasında 10 milyar dolarlık yatırım anlaşmaları imzalanacağı bildirildi.

israil iç istihbarat servisi şin-bet başkanı argaman, "çin'in israil'de özellikle stratejik altyapı ve iç piyasadaki büyük şirketlere yönelik yatırımlarıyla oluşturduğu nüfuz tehlike oluşturuyor" dedi.

rusya merkez bankası’nın, 2018’in ikinci çeyreğinde 100 milyar dolarlık rezervini yuan ve avroya çevirdiği bildirildi. merkez bankası, doların rezervlerindeki payını yüzde 46,3'ten yüzde 21,9'a düşürdü.

rusya savunma bakanlığının bugün yaptığı açıklamada "idlib, suriye'nin en önemli terör üslerinden biri haline gelmiştir. rusya, varlığına tehdit oluşturmaya başlayan bu konuda gerekli adımları atacaktır." ifadeleri kullanıldı.

abd'nin 'yalnızlaştırma politikasına' rağmen venezuela’da maduro'nun başkanlığının ikinci dönemi için yapılan törene 94 ülkeden lider ve temsilciler katıldı. türkiye’yi törende cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay temsil etti.

abd dışişleri bakanı pompeo, ortadoğu'da mısır, ürdün ve körfez işbirliği konseyi (kik) ülkelerini bir araya getiren "orta doğu stratejik ittifakı"nı kurmaya çalıştıklarını söyledi.

almanya başbakanı merkel, yunanistan ziyaretinde 'türkiye'ye iade edilen mülteci sayısının artması gerektiğini' belirtti.

orta afrika cumhuriyeti (oac) ordusuna tek desteği rusya'nın verdiğini söyleyen oac savunma bakanı marie-noelle koyara, rusya'nın afrika'daki ilk askeri üssünü oac'de açabileceğini söyledi.

abd öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü albay sean ryan, suriye'den çekilme sürecinin başladığını duyurdu.

milli savunma bakanı hulusi akar, terörle nerede olursa olsun mücadele edeceklerini belirterek "önümüzde münbiç, fırat'ın doğusu var" dedi.

abd dışişleri bakanı pompeo, “suriye konusunda rusya'nın bizimle iş birliği yapmasını ve suriye'deki çatışmalara siyasi bir çözüm bulmaya yönelmesini istiyoruz. bu konuda moskova'nın yardımına başvuruyoruz” dedi.

makedonya meclisi, yunanistan'ın baskıları nedeniyle ülkenin adının kuzey makedonya cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onayladı.

enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez, chp niğde milletvekili ömer fethi gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, türkiye’nin işlenebilir altın rezervinin 840 ton olduğunu belirtti.

ukrayna devlet başkanı poroşenko, türkiye ile bayraktar tb2 tipi insansız hava aracı satın almaya yönelik anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

abd dışişleri bakanı pompeo, çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin, suriye'deki durumla ilgili olarak olumlu bir sonuca ulaşma konusunda iyimser olduğunu belirtti.

milli savunma bakanı hulusi akar, genelkurmay başkanı yaşar güler, kara kuvvetleri komutanı ümit dündar ve mit başkanı hakan fidan sınır hattında bir araya geldi.

amerikan yönetimi, venezuela devlet başkanı nicolas maduro'yu hedef alan eleştirilerinin dozunu artırarak ülkede yeni bir hükümet kurulmasının zamanının geldiğini bildirdi.

fırat kalkanı operasyonu ile temizlenen cerablus'tan sorumlu gaziantep vali yardımcısı ahmet turgay imamgiller cerablus'ta kaldığı odada ölü bulundu. kalp krizi geçirdiği tahmin edilen vali yardımcısının kesin ölüm nedeni yapılacak otopsi sonrasında belirlenecek.

suriye'de terörden temizlenen bölgelerde hayatın normalleşmesini sağlamak ve geri dönüşleri teşvik etmek için çobanbey beldesinde 112 acil komuta merkezi telsiz sistemi hizmete açıldı.

israil başbakanı benyamin netanyahu'nun arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla birlikte abd’nin polonya'da düzenleyeceği (pompeo'nun duyurduğu) iran karşıtı zirveye katılacağı bildirildi.

'şovmen' kanada başbakanı trudeau, ailesinden kaçan ve bangkok'ta alıkonulan suudi genç kadının sığınma talebini kabul etti.

20 ton altını işletmek için türkiye'ye gönderdiği iddia edilen venezuela'da maduro’nun yardımcısının, altınların işlenileceği tesisleri görmek için çorum'a geleceği öğrenildi.

iran, polonya’nın tahran maslahatgüzarını, abd'nin öncülük ettiği ve israil ile birlikte arap ülkelerinin katılacağı polonya'daki iran karşıtı zirve nedeniyle dışişleri bakanlığına çağırdı.

'amerika yanlısı' yeni brezilya hükümeti, venezuela lideri maduro’nun meşruiyetini kaybettiğini belirterek, bundan böyle brezilya'nın venezuela muhalefet lideri (meclis başkanı) juan guaido'yu bu ülkenin lideri olarak kabul edeceğini açıkladı.

yunanistan'da 4. yılını tamamlayan radikal sol syrıza hükümetinin küçük ortağı anel partisi genel başkanı ve savunma bakanı panos kammenos, hükümetten ayrılma kararı aldı.

israil başbakanı netanyahu, israil ordusunun suriye'nin başkenti şam'da iran ve hizbullah'a ait noktalara hava saldırısı düzenlediğini ilk kez resmi olarak açıkladı.

tunus nahda hareketi lideri raşid el-gannuşi, yıl sonunda yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere hareketin katılacağını ancak kendisinin aday olmayacağını açıkladı.

önceki arşiv:
[1-6 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

[1-6 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

1 ocak ile 6 ocak arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi htş ile nurettin zenki arasında idlib'de yaşanan çatışmalar.

somali, birleşmiş milletler somali özel temsilcisi nicholas haysom'ı ülke iç işlerine müdahalede bulunduğu gerekçesiyle istenmeyen adam ilan etti.

sudan merkez bankası, ekonomik kriz ve nakit sıkıntısının yaşandığı ülkede; 100, 200 ve 500'lük banknotlar piyasaya sürüleceğini açıkladı.

çin devlet başkanı xi jinping, hiç kimsenin tayvan’ın “çin’in bir parçası” olduğu gerçeğini değiştiremeyeceğini söyleyerek, pekin’in “yeniden birleşme” için bir seçenek olarak askeri güç kullanımından vazgeçmeyeceğini dile getirdi.

ırak ortak operasyonlar komutanlığı sözcüsü tümgeneral yahya resul, suriye'den çekilecek amerikan askerlerinin ırak kürt bölgesel yönetimi toprakları üzerinden abd'ye döneceğini açıkladı.

suriye rejimi lideri esad'in amcasının karısına, ülkeye yapacağı yatırımlar karşılığında ingiltere'de yaşama hakkı verildi.

rusya savunma bakanlığı, 400 ypg'li teröristin münbiç’ten çekildiğini iddia etti.

türkiye ile paralel politikalar izleyen ulusal kurtuluş cephesi, idlib'de muhaliflere saldıran htş'ye karşı ‘genel seferberlik’ ilan edildiğini açıkladı.

abd başkanı trump, "suriye'den çekilsek bile kürtleri (ypg) korumak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

venezuella devlet başkanı maduro, ülkesinde barışın tesisi için bu yıl muhalefetin bütün unsurlarıyla verimli bir diyalog kurmaya çalışacağını söyledi.

abd başkanı trump, afganistan konusunda "generallerimize istedikleri tüm parayı verdim ancak afganistan'da iyi iş çıkaramadılar." dedi.

sudan’da iktidar partisi, değişim için ulusal cephe partisi’nin devlet başkanı beşir’e ileteceğini belirttiği, "görevi bırakmasını da içeren belgenin" darbeyi çağrıştırdığını ve kabul edilemez olduğunu açıkladı.

bm güvenlik konseyi'nin beş yeni geçici üyesi olan almanya, belçika, güney afrika, endonezya ve dominik cumhuriyeti 15 üyeli konseyde yerini aldı.

abd, çekilmesinin ardından konuşlandırmayı planladığı mısır ve bae subayları menbiç'te incelemelerde bulundu.

ırak dışişleri bakanı muhammed ali hekim, ırak’ın abd’nin iran’a yönelik yaptırımlarına bağlı kalmayacağını açıkladı.

türkiye maarif vakfı, pakistan'daki fetö okullarının yönetimini resmen devraldı.

suudi başsavcılığı, cemal kaşıkçı cinayetine karışan 11 zanlı ile ilgili ilk duruşmanın görüldüğünü ve başsavcı zanlılardan 5'i için ölüm cezası istediğini duyurdu.

fırat'ın doğusu konusunda rusya ile mutabakata varıldığı belirtilirken, rusların esad güçlerinin menbiç'e girmemesi konusunda uyardığı iddia edildi.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın davetlisi olarak türkiye'ye resmi ziyarette bulunan pakistan başbakanı ımran khan, mevlana müzesi'ni ziyaret etti.

somali’de insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısının 4,2 milyon kişi ve bunlardan üçte ikisinin çocuk olduğu bildirildi.

ortadoğu'da milyonlarca insanı katleden abd'nin dışişleri bakanı mike pompeo, newsmax haber sitesine verdiği demeçte, "abd, türklerin suriye'de kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

sudan devlet başkanı ömer el-beşir, ülkenin durumunun düzelmesi ve gösterilerin son bulması için israil'le ilişkileri normalleştirme yönünde nasihatler aldıklarını söyledi. fakat el-beşir nasihati kimden aldığını açıklamadı.

abd dışişleri bakanı pompeo, "arap ülkeleri ile israil arasındaki ilişkileri geliştirdik. onları bir koalisyon geliştirmek için bir araya getirdik. bu ülkelerin orta doğu'da şu anda birden fazla cephede birlikte çalıştıkları koşulları belirledik." dedi.

ingiltere dışişleri bakanı jeremy hunt, esad'ın rusya'nın desteği ile bir süre daha iktidarda kalacağını belirterek, “ancak ülkede kalıcı barışa ulaşılması için esad'ın gitmesi gerekiyor” dedi.

milli eğitim bakanlığı ile aselsan arasında yapılan görüşmeler sonucu nitelikli insan kaynağı oluşturulması adına 'savunma sanayi lisesi' açılacağı duyuruldu.

abd başkanı donald trump, olağanüstü hal ilan ederek kongre’nin iznine gerek duymadan meksika sınırında “çok hızlı bir şekilde” duvar örebileceğini belirtti.

reuters'ın haberine pyd esad'la anlaşmaya varmaya yönelik yol haritasını moskova'ya sundu. pyd'li yetkili badran jia kurd, "nihai kararımız, şam'la anlaşmaya varmaktır; ne pahasına olursa olsun, abd itiraz etse bile bu yönde çalışacağız" dedi.

amerika kıtasındaki 14 ülkeden oluşan lima grubu'nun meksika dışındaki üyeleri, venezuella devlet başkanı maduro'nun yeni hükümetini tanımayacaklarını açıkladı.

'ypg sempatizanı' brett mcgurk'ün istifası sonrasında boşalan ışid ile mücadele özel temsilciliğine, halen abd suriye özel temsilciliği görevini yürüten james jeffrey atandı.

cumhurbaşkanı erdoğan, bugün vahdettin köşkü'nde ukrayna devlet başkanı poroşenko ile bir araya gelerek kahvaltı yaptı.

moskova patrikhanesi, fener rum patriği bartholomeos’un ukrayna ortodoks kilisesi’ne "otosefal" statü kazandıran “tomos” isimli kararnameyi ukrayna’ya vermesine tepki gösterdi.

çin devlet başkanı xi jinping, üst düzey komutanlarıyla yaptığı toplantıda, ülkenin ordusunun acil durum duyarlılığını güçlendirmesi ve savaşa hazırlanmak için gereken her şeyi yapması gerektiğini söyledi.

mısır cumhurbaşkanı sisi, sina yarımadası'nda teröristlere karşı israil ile yardımlaştıklarını, israil ordusuna hava müdahalesi için hava sahasını açtıklarını söyledi.

venezuela parlemantosu maduro'nun 2. dönem başkanlığını reddettiğini duyurdu.

içişleri bakanlığı, geçen yıl 294 bin 480 suriyelinin ülkesine döndüğünü belirtti.

sudan devlet başkanı ömer el-beşir, görevi bırakmasını isteyenlere, yönetime gelmek için 2020'de yapılacak seçimlere hazırlanmaları çağrısında bulundu.

özbekistan, turizmi canlandırmak adına 1 şubat itibarıyla 45 ülkenin vatandaşına 30 günlük vize muafiyeti, 76 ülkenin vatandaşına da sadeleştirilmiş vize imkanı tanıdı.

idlib'de birçok noktayı zenki ve diğer gruplardan alarak kontrol sağlayan htş, fırat kalkanı harekâtı'na katılan bazı grupların idlib'e dönüşlerini 'yasakladı'.

trump'ın ulusal güvenlik danışmanı bolton, ypg'yi kastederek, amerika’nın suriye’den çekilmesinin türkiye’nin "kürt savaşçıların" güvenliğini garanti etmesi koşuluna bağlı olduğunu söyledi.

iran'da facebook, twitter ve telegram'ın ardından ınstagram'ın da 2 ocak'ta yasaklanması ülkede büyük tepki yarattı. iran meclisi sosyal işler komisyonu üyesi ahmed bigdeli, sosyal medyanın sınırlandırılmasının yanlış bir uygulama olduğunu belirtti.

önceki arşiv:
[23 aralık-1 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

[23 aralık-1 ocak] askeri ve diplomatik gelişmeler

23 aralık ile 1 ocak arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi sudan'daki olaylar ve bae'nin suriye'deki büyükelçiliğini tekrar açması.

hayat pahalılığının 2 haftadır protesto edildiği sudan’da, ocak ayından itibaren maaşlara 2 bin 500 cüneyhe (yaklaşık 50 $) varan zamlar yapılacak.

bazı itirazlara rağmen romanya, altı ay boyunca yürüteceği avrupa birliği konseyi dönem başkanlığı'nı avusturya'dan devraldı.

kurban bayramı'nı yakınlarının yanında geçirmek için ülkelerine giden suriyelilerden, 32 bininin türkiye'ye dönüş yaptığı, 3 bininin ise ülkelerinde kaldığı bildirildi.

ırak hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, suriye'nin deir ez zor kentinde ışid liderlerinin toplandığı bir binayı hedef aldı. saldırı sonrası ölü ve yaralı sayısına dair bilgi verilmedi.

londra hükümeti, ingiltere'nin ab'den çıktıktan sonra karayipler'de ve güneydoğu asya'da yeni askeri üsler açmayı planladığını açıkladı.

uluslararası gazeteciler birliği 2018'de 94 gazeteci ve medya mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

rusya savunma bakanı şoygu, rus ordusunun dünyanın en modern ve savaş kabiliyeti en yüksek ordusu olduğunu belirtti.

ypg, türkiye sınırının karşısındaki rasulayn'da türk iha ve askeri uçaklarından gizlenmek için sokakları brandalar ile kapattı.

abd başkanı trump'ın ulusal güvenlik danışmanı john bolton, ankara'da görüşmeler yapmak üzere 8 ocak'ta türkiye'ye gelecek.

israil'de sıkça türkiye karşıtı açıklamalarını duyduğumuz eğitim bakanı naftali bennett ve adalet bakanı ayelet şaked, önceki gün, üyesi oldukları aşırı sağcı yahudi evimiz'den ayrılıp hayemin hehadash (yeni sağ) adlı yeni bir siyasi oluşum kurduklarını açıkladı.

'zeytin dalı harekatı'nı yöneten' 2. ordu komutanı ismail metin temel, genelkurmay denetleme ve değerlendirme başkanlığına atandı.

pakistan başbakanı imran han, perşembe günü ilk kez türkiye’yi ziyaret ederek cumhurbaşkanı erdoğan ile görüşecek.

suudi arabistan’ın cidde kentinde kızıldeniz'e kıyısı olan ürdün, mısır, sudan, cibuti ve yemen'in katıldığı kızıl dalga 1 ortak deniz tatbikatı başladı.

rusya lideri putin, cumhurbaşkanı erdoğan'a yeni yıl mesajı göndererek, "türkiye ve rusya'nın, avrasya'nın güvenliğini birlikte güçlendirmeye devam edeceğine eminim" ifadelerini kullandı.

new york times, suudi arabistan'ın sudan'ın kanlı darfur ihtilafından sağ kurtulan çocuklara yemen'de savaşmak için 10 bin dolar verdiğini iddia etti.

almanya ve fransa'nın kerç boğazı'nda tutuklanan 24 ukraynalı denizcinin serbest bırakılması ve karadeniz'deki ukrayna gemilerine yönelik denetimlere son verilmesi talebi rusya tarafından reddedildi.

mardin'in nusaybin ilçesinin karşısındaki kamışlı kentinde abd'ye ait olduğu belirtilen askeri konvoy hareketliği görüntülendi.

amerikan ordusu, suriye'nin ırak sınırına yakın malikiyye ilçesinde ypg'ye gönderilen askeri malzemelerin dağıtımının yapıldığı depolarının ilkini boşalttı.

kremlin sözcüsü peskov, esad rejimine bağlı güçlerin menbiç kentinin kontrolünü ele geçirdiği bilgisinin doğru olduğunu söyledi.

savunma sanayii başkanı ismail demir, "f-35'te bir gecikme olmayacak" dedi. demir, "tf-x 2023 yılında hazır olacak. tsk envanterine girmesi 2030'lu yılların sonunu bulacak" diye konuştu.

avustralya, ışid'in üst düzey yöneticisi olduğu için gaziantep'te tutuklu bulunan neil chistopher prakash'ın vatandaşlıktan çıkarıldığını duyurdu.

10 gündür 'ekmek protestoları'nın yaşandığı sudan’da, muhalif kongre partisi lideri ömer ed-dakir gözaltına alındı.

kazakistan cumhurbaşkanı nazarbayev, rusya ve ukrayna’ya birbirleri ile doğrudan irtibata geçme ve bir kez daha müzakere masasına oturma çağrısında bulundu.

sırbistan'ın müdahale ederiz tehditlerine rağmen kosova cumhurbaşkanı haşim thaçi, kosova güvenlik gücü'nün orduya dönüştürülmesini öngören paket yasa ile ilgili kararnameyi imzaladı.

pkk'ya bağlı demokratik suriye meclisi yetkilisi ilham ehmed, rejim güçlerinin menbiç cephesinin ön hatlarına ulaştığını, ama henüz kente girmediğini söyledi. [ap]

cumhurbaşkanı erdoğan: suriye'nin bölünmesine karşıyız. hedefimiz, oradaki terör örgütlerinin çıkmasıdır. örgütlerin çıkması halinde bize de yapacak iş kalmaz.

ypg, münbiç'in türkiye tarafından kontrol edilmemesi için çekileceğini ve esad rejimini 'ilçeyi teslim alması' için davet etti.

pakistan yüksek mahkemesi, fetö'nün ülkede terör örgütü ilan edilmesi için içişleri bakanlığı'na talimat verdi.

milli savunma bakanlığı, dışişleri bakanlığı ve mit'teki üst düzey yetkililerden oluşan türk heyeti 'abd'nin çekilmesini görüşmek üzere' moskova'ya gitti.

birleşik arap emirlikleri'nin ardından bahreyn de 7 yıl sonra suriye'nin başkenti şam'da yeniden büyükelçilik açtı.

kongo demokratik cumhuriyeti, kendilerine yaptırım kararı alan avrupa birliği'nin ülkedeki büyükelçisi bart ouvry'den, "ülkeyi 48 saat içinde terk etmesini" istedi.

suudi arabistan'da kabinede revizyona gidildi. en dikkat çeken değişiklik ise adil cubeyr yerine ibrahim el asaf'ın dışişleri bakanı olarak atanması oldu.

abd başkanı trump, suriye'den çekilme kararına eleştirilerin yükseldiği israil için, her yıl israil'e güvenlik yardımı olarak 4.5 milyar dolar verdiklerini, dolayısıyla israil'in çok iyi olması gerektiğini söyledi.

almanya genelkurmay başkanı eberhard zorn, alman ordusunun askeri personeli açığını gidermek için, ab ülkelerinden vasıflı asker almayı planladıklarını söyledi.

eski iran cumhurbaşkanı rafsancani'nin kızı faize haşimi, iran'daki sorunlara çözüm üretilmediğini ve rejimin içeriden çöktüğünü söyledi.

birleşik arap emirlikleri, suriye'nin başkenti şam'daki büyükelçiliğini bugün yeniden açacağını duyurdu.

pkk kontrolündeki münbiç askeri meclisi sözcüsü derviş, “anlaşma olursa şam’la çalışmaya hazırız” dedi.

milli savunma bakanı akar, abd'nin ypg'ye verdiği silahların kalacağına dair bir şey olmadığını belirterek, bu konuda planlamalar olduğunu ve abd ile bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

ırak'ta amerikan askerleriyle arasına bariyer koyan trump, "komutanlar benden suriye'de kalmak için ek süre talep etti, kabul etmedim. ışid'i yendik, erdoğan'la konuştum, o da ışid'i yenmek istiyor ve yapacak" dedi.

abd başkanı trump sürpriz bir karar ile ırak'a gelerek ülkede bulunan abd askerlerini ziyaret etti.

ukrayna devlet başkanı poroşenko, kerç boğazı'ndaki gerginliğin ardından ülkenin 10 bölgesinde ilan edilen sıkıyönetimin sona erdiğini duyurdu.

iran ulusal güvenlik yüksek konseyi genel sekreteri ali şemhani, tahran yönetiminin taliban ile gerçekleştirdiği görüşmelerin afganistan devletinin bilgisi dahilinde olduğunu ve bu görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, idlib kapsamında yapılan soçi mutabakatının hayata geçirilmesinde ilerleme olduğunu söyledi.

sudan hızlı destek kuvvetleri komutanı korgeneral muhammed hamdan hamideti'nin ülkedeki krize ve ekonomik sorunlara köklü çözüm üretilmesi için çağrıda bulunması vatandaşlar tarafından 'sudan'da darbe olabilir' korkusu yarattı.

ırak, hz. isa'nın doğum günü kabul edilen 25 aralık noel günü'nü resmi bayram ilan etti.

rusya enerji bakanı aleksandr novak, rusya'nın 2018 yılında 773 milyar metreküp doğalgaz üreterek rekor kırdığını açıkladı.

rejim güçlerinin girdiği belirtilen münbiç'in batısında yer alan arimah'a, geçen yıl fırat kalkanı harekatı kapsamında tsk'nın harekat düzenlemesinin önüne geçmek için rejim güçleri ve rus ordusu konuşlanmıştı.

israil adalet bakanı ayelet şaked, "abd'nin suriye'den çekilmesi, israil'e yardımcı olmazken 'yahudi karşıtı' erdoğan'ı güçlendiriyor" dedi.

“çekilme sürecini abd ile koordine edeceğiz.” diyen dışişleri bakanı çavuşoğlu, "fırat’ın doğusuna bir an önce geçmekte kararlıyız." dedi.

ulaştırma ve altyapı bakanı cahit turhan, google’ın ingilizce haritasında türkiye’nin yarısının dahil edildiği ‘sözde kürdistan haritası’nın kaldırılması için başvuru yapıldığını açıkladı.

bm ırak özel temsilcisi ve eski hollanda savunma bakanı jeanine hennis-plasschaert, trump'ı uyararak ışid'in henüz yenilgiye uğratılamadığını söyledi.

ırak başbakanı adil abdülmehdi, abd'nin suriye'deki askerlerini çekme kararı almasının ardından bağdat hükümetinin suriye’ye asker gönderebileceğini söyledi.

sudan devlet başkanı beşir, ülkede ekonomik sorunlar nedeniyle başlayan ve bir haftadır devam eden gösterilere ilişkin, ekonomik reformlar yapılacağı vaadinde bulundu.

abd başkanı trump, "suudi arabistan, suriye'nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı abd'nin yerine ödemeyi kabul etti. teşekkürler suudi a." dedi.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, 'idlib'deki 12 türk askeri gözlem noktasına (rejim tarafından) herhangi bir saldırı durumunda dünyayı başlarına dar ederiz.' ifadelerini kullandı.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, -abd'nin suriye'den çekilmesinin ardından- "fırat'ın doğusunda rusya ile koordinasyon çalışması başlatılacak." dedi.

rusya dışişleri bakan yardımcısı sergey ryabkov, abd'nin suriye'deki birliklerini çekeceğine inanmadığını söyledi.

pakistan'da eski başbakan navaz şerif, "el azize çelik fabrikaları ile ilgili yolsuzluk davasında" 7 yıl hapse mahkum edildi.

israil'de başbakan netanyahu başbakanlığındaki 'gazze konusunda anlaşmazlığa düşen' koalisyon, 9 nisan'da erken seçime gidileceğini ilan etti.

şii haşdi şabi milisleri tarafından sincar'da alıkonulan 30 peşmegenin serbest bırakıldığı bildirildi.

ışid saldırıları nedeniyle durdurulan felluce-bağdat tren seferleri 4 yıl sonra yeniden başladı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, astana kapsamında türk silahlı kuvvetleri’nin idlib bölgesindeki varlığı konusunda şam hükümeti ile mutabakat sağlandığını vurguladı.

abd başkanı trump, cumhurbaşkanı erdoğan'ın kendisine suriye'de kalan ışid'i temizleyeceğini söylediğini belirtti.

abd savunma bakanı james mattis'in, abd askerlerinin suriye'den çekilmesine ilişkin kararnameyi imzaladığı bildirildi.

müslüman kardeşler teşkilatı rehberlik konseyi başkanı muhammed bedii hakkındaki müebbet hapis cezası bozularak 10 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

önceki arşiv:
[17-23 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

pyd ile esad rejimi görüşüyor iddiası

iddia resmi açıklama ile karşılık bulmadığı için halen iddia. fakat bence görüşmeler gerçekleşiyordur. abd çekilmeden günler önce pyd rejim ile tekrar görüşmelerin başlamasını istediklerini söylemiş daha sonra da rejim ile görüşmek istiyoruz, biz federalizmi iptal ettik sınırlarımızın korunmasını talep ediyoruz şeklinde bir açıklama yapmıştı.

tel rıfat'ta olduğu gibi çekilme konusunda çok da zorlanacaklarını ve direneceklerini düşünmüyorum. muhtemelen olacak olan şu; türkiye sınır hattı boyunca güvenli bir koridor oluşturacak(kamışlı merkez ve haseke dışarıda kalabilir), rakka ve deyri zor bölgeleri ile petrol kuyularının olduğu çöl bölgeleri rejimin olacak.

[17-23 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

17 aralık ile 23 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi abd'nin sürpriz bir karar ile suriye'den çekilmesi.

taliban ile amerikalı yetkililer, birleşik arap emirlikleri'nde görüştü. görüşmelere pakistan ve suudi temsilciler de katıldı.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, abd ile ypg/pkk arasındaki ilişkiye atfen, "devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur." dedi.

kanada başbakanı trudeau, suudi arabistan ile aralarındaki 13 milyar dolarlık silah anlaşmasını iptal edebilmek için çıkış yolu aradıklarını iddia etti.

facebook, öldürülen iki israil askerin intikamının filistinlilerden alınması çağrısı yapan ve müslümanların "israil topraklarından" gitmesini isteyen, israil başbakanı benyamin netanyahu'nun oğlunun hesabını 24 saat süreyle kapattı.

abd başkanı trump'ın kabinesinin ilk ulusal güvenlik danışmanı michael flynn'in eski iş ortağı iran asıllı bijan rafiekian'a, türkiye adına yasa dışı lobicilik faaliyetleri yürütme suçlaması yöneltildi.

abd dışişleri bakanlığı’nın ukrayna özel temsilcisi kurt volker, en kısa zamanda kiev’e ek silah sevkiyatının duyurulacağını belirtti.

isviçre'nin cenevre kentinde toplanan birleşmiş milletler, türkiye, iran ve rusya heyetleri, suriye'de yeni bir anayasa yazılması konusunda uzlaştı.

papa francis, "ülkelerinin problemleri için mültecileri suçlayan ve güvensizliğe sebep olan milliyetçi liderleri" kınadı.

arap birliği, türkiye tarafından ırak'ın kuzeyindeki pkk'ya gerçekleştirilen askeri operasyonları kınadığını açıkladı.

belçika başbakanı charles michel, istifa kararı aldığını, dilekçesini 'hemen' kral'a sunacağını duyurdu. belçika kralı philippe, istifasını sunan belçika başbakanı charles michel'in dilekçesini 'bekletme' kararı aldı.

pakistan, 55 ülke için vizesiz seyahat veya kapıda vize uygulamasına geçilmesi amacıyla çalışma başlatıldığını duyurdu.

wall street journal, abd tarafından desteklenen ve gizli olarak yürütüldüğü belirtilen suudi arabistan ve israil yakınlaşmasının kaşıkçı cinayeti sonrası sekteye uğradığını yazdı.

suudi arabistan maliye bakanı el-cedan, yolsuzlukla mücadele soruşturmaları kapsamında prenslere yapılan operasyonlar sonucu yaklaşık 100 milyar dolar kazanım sağlandığını açıkladı.

abd dışişleri bakanlığı, 's-400'lerin ardından yıllar sonra' 3.5 milyar dolar değerindeki patriot hava ve füze savunma sistemlerinin türkiye'ye satışına onay verdi.

fransa'da 'sarı yelekliler'in protestoları nedeniyle' yılın son çeyreği için büyüme tahmini yüzde 0,4'ten yüzde 0,2'ye çekildi.

yunanistan'da 2019 bütçesi meclis'te kabul edildi. böylece, ülkede 8 yıl aradan sonra kurtarma paketi programı haricinde hazırlanan ilk bütçe meclis'ten geçmiş oldu.

pkk'ya katılımın tarihinin en düşük seviyesinde olduğunu söyleyen içişleri bakanı süleyman soylu, "dhkp-c ve mkp kırsaldan tamamen silindi" dedi. soylu, "geçen yıl toplam 697 terör eylemini oluşmadan engellemiştik, bu yıl 347" açıklamasında bulundu.

suriye bağımsız kürt rabıtası başkanı abdulaziz temmo, "ypg hiçbir şekilde bizi suriye'de temsil edemezler. suriye'de küçük çocukların eline silah verip savaştıran ypg bizim temsilcimiz olamaz." dedi.

ticaret bakanı ruhsar pekcan, "abd yüzde 15 ek vergi koymuştu, yüzde 25 artı yüzde 25'ten önce. dünya ticaret örgütü’ndeki çalışmalarımız sonucunda ilk davamızı dün kazandık. hayırlı uğurlu olsun" dedi.

abd'nin suriye'den tamamen çekilmeyi planladığı iddiaları üzerine trump, "suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan deaş'ı yendik" dedi.

beyaz saray sözcüsü sanders, trump'ın suriye'deki askeri birlikleri çekme kararıyla ilgili, 'abd askerlerinin çekilmesini başlattık.' ifadesini kullandı.

ingiltere savunma bakan yardımcısı, ''trump'ın 'ışid yenildi' açıklamasına şiddetle karşı çıkıyoruz'' açıklamasını yaptı.
pkk'ya bağlı suriye demokratik güçleri, abd'nin çekilme kararına ilişkin açıklama yaptı: abd’nin sürpriz çekilme kararı bizi sırtımızdan bıçaklamaktır.

israil başbakanı netanyahu, abd’nin suriye’den çekilme konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve israil’in kendini savunmaya devam edeceğini söyledi.

rusya federasyon konseyi savunma ve güvenlik komitesi başkan yardımcısı frants klintseviç: abd’nin suriye’den tümüyle çekileceğine inanmıyoruz. abd, özel kuvvetlerini ve hava güçlerini suriye’de bırakacaktır.

bae destekli hafter liderliğindeki libya ulusal ordu komutanlığı, türkiye’yi terörist saldırılarda kullanılmak üzere yasa dışı silah ve patlayıcı sevkiyatı yapmakla suçladı.

rusya'nın ankara büyükelçisi aleksey yerhov, iki ülke şu an olduğu gibi iş birliğini arttırıp birlikte hareket ettiğinde 'yenilmez' olduğunu söyledi.

abd yönetimi, çoğu rus askeri istihbarat servisi (gru) çalışanı 14 kişiye ve 3 kuruma yaptırım uygulayacağını açıkladı.

yunan genelkurmay başkanı apostolakis, "türkler kayalıklarımıza çıkarsa yerle bir ederiz. hükümetimiz de aynı görüştedir" dedi ve türkiye'ye karşı doğu akdeniz'de 'güç dengesi oluşturmak için' gkry, israil ve mısır ile ittifak kurduklarını söyledi.

iranlı mevkidaşı hasan ruhani ile ortak basın toplantısı düzenleyen cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, "abd yaptırımlarına karşı iran'ın yanındayız" dedi.

israil başbakanı benyamin netanyahu, abd'nin suriye'den çekilme kararını açıklamasının ardından 'suriye'deki iran varlığına karşı son derece saldırganca davranacaklarını' açıkladı.

milli elektroşok silahı wattozz'un satışı için malezyalı dian synergy firması ile 5 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

milli savunma bakanı hulusi akar, pakistan’ın başkenti islamabad’da pakistan başbakanı ımran khan tarafından kabul edildi.

yunanistan medyası, türkiye'nin ilk uzun menzilli füzesi olan bora'nın test atışlarını son dakika olarak paylaştı. roketsan tarafından geliştirilen bora füzesi, test atışlarında 280 km uzaklıktaki hedefi noktasal hassasiyet ile vurdu.

amerikan ordusu, abd başkanı trump'ın emriyle ışid'e karşı ypg'ye verdiği hava desteğini ve bombardımanı sonlandırdı.

fransız le monde gazetesi, abd'nin suriye'den çekilme kararının cumhurbaşkanı erdoğan için 'diplomatik bir zafer' olduğunu yazdı.

suriye’den çekilme kararının ardından abd başkanı trump, savunma bakanı mattis'in şubat ayı sonunda emekli olacağını duyurdu ve mattis’in istifa belgesi medyaya yansıdı.

abd başkanı trump'ın senato'dan geçen geçici bütçe tasarısını meksika duvarı için finansman içermediği için imzalamayacağı bildirildi.

kremlin sözcüsü peskov, israil ve türkiye’nin kırım’ın rusya’ya 'meşru' bir şekilde bağlandığını kabul etmesini umduklarını söyledi.

trump’ın suriye’den çekilme kararının ardından pkk yönetimindeki demokratik suriye meclisi'nin üst düzey yetkilileri, çekilme kararını görüşmek üzere paris’te elysée sarayı’nda fransa lideri macron tarafından kabul edilecek.

ypg'ye vermiş olduğu destekle bilinen abd merkez kuvvetler (centcom) komutanı joseph votel, trump'ın suriye'den çekilme kararıyla ilgili "mideme yumruk yemiş gibi hissediyorum" dedi.

abd başkanı trump, demokratlar’ın bütçeye onay vermemesi halinde hükümetin kapanacağını söyledi.

cumhurbaşkanı erdoğan, "suriye topraklarını özgürleştirme işini üstlendik. diyerek, "önümüzdeki aylarda suriye sahasında gem pkk/ypg hem de deaş kalıntılarını temizlemeye yönelik harekat tarzı izleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

rusya'ya karşı en sert muhalefeti gösteren ingiltere savunma bakanı gavin williamson, ukrayna'nın rusya karşısında tek başına olmadığını göstermek için kraliyet donanmasına ait bir gemiyi karadeniz'e gönderdiklerini söyledi.

milli savunma bakanı akar, pakistan lideri khan ile görüşmesinin ardından kabil'e giderek afganistan cumhurbaşkanı eşref gani ile bir araya geldi.

milli savunma bakanı akar, 'ege’de, akdeniz’de ve kıbrıs’ta herkesin tahriklerden, provokasyondan uzak durması, aksi halde bunun bedelinin ağır olacağını bilmesi lazım' açıklamasını yaptı.

türkiye destekli suriye ulusal ordu sözcüsü yusuf hammud, pkk’nın siyasi temsilcilerinin, harekat kararından sonra paris, moskova, washington, abu dabi ve tel aviv başta olmak üzere destek turuna çıktığını söyledi.

israil başbakanı netanyahu'nun, abd askerlerini suriye'den çekme kararı vermeden önce abd başkanı trump'ı bu fikirden vazgeçirmek için çaba sarf ettiği belirtildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "nasıl fırat kalkanı ile 4 binden fazla deaş'lı teröristi etkisiz hale getirdiysek, nasıl afrin operasyonu'nu kimse engelleyemediyse fırat'ın doğusunda da bu teröristleri yok etmemize ve temizlememize kimse engel olamaz" dedi.

iran ve abd'li diplomatların avrupa ve umman'ın ara buluculuğunda ingiltere'nin başkenti londra'daki bir otelde gizlice görüştüğü öne sürüldü. [el ceride]

abd başkanı donald trump, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "türkiye gibi ülkeler ışid'in çaresine bakmalı" ifadesini kullandı. öte yandan ypg'den plaket alan abd'nin ışid'le mücadele koalisyonu özel temsilcisi brett mcgurk istifa etti.

israil başbakanı netanyahu, "kuzey kıbrıs'ın işgalcisi, ordusu türkiye'nin içindeki ve dışındaki kürt köylerinde kadınları ve çocukları katleden erdoğan israil'e vaaz vermesin" dedi.

yemen'e insani yardım için giden ve birleşik arap emirlikleri'ne (bae) yakın hükümet güçleri tarafından alıkonulan türk heyetin serbest bırakıldığı bildirildi.

afrika ülkesi burundi'nin yeni siyasi başkentinin gitega olacağı, bujumbura'nın ekonomik başkent olarak kalacağı bildirildi.

endonezya'nın sunda boğazı'nda meydana gelen tsunamide 168 kişinin öldüğü ve 745 kişinin yaralandığı bildirildi.

önceki arşiv: [10-17 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

fırat'ın doğusu için harekat stratejileri

cb erdoğan'ın 12 aralık'ta harekat bir iki güne başlayacak demesinin üzerinden 5 gün geçti. uzmanlar çeşitli stratejiler geliştirdi. kobani'den başlayacak, tel abyad ilk nokta gibi.

bana kalırsa harekat başladıktan kısa bir süre sonra (1 ay) bölgedeki arap aşiretler ve sdg içerisinde ypg ile ters düşen örgütler ayrılacak. bunlar rejim ve türkiye saflarına geçecek. zaten harita açısından baktığımızda ypg arap nüfusun kürt nüfustan fazla olduğu bir coğrafyayı işgal ediyor. bu nedenle kobani gibi bölgeler dışında, ki afrin için de zor diyorlardı olanlar ortada, diğer bölgelerin kontrolü çok uzun sürmeyecektir. zaten arazi okul bahçesi gibi.

en şaşırtacak hamle ise doğu doğu deyip menbiç'i ypg'den koparmak olurdu.

bölgenin haritası önünüzde, tahminleri alayım.

[10-17 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

10 aralık ile 17 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi cumhurbaşkanı erdoğan'ın fırat'ın doğusu açıklaması.

dünya genelinde göçmen nüfusu, 2000-2017 döneminde yüzde 49 artarak 258 milyona çıktı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, ermenistan’da abd’ye ait 3 biyolojik laboratuvar bulunduğu yönündeki bir soruyu, moskova ile erivan’ın ermenistan’da yabancı güçlerin bulunmamasını garanti edecek bir belge hazırladığını söyleyerek yanıtladı.

israil başbakanı netanyahu, gizli servis ajanlarının iran’ın nükleer programını kontrol için belli aralıklarla iran’a gittiğini açıkladı.

israil bakanlar kurulu yasama komisyonu, batı şeria'da silahlı eylemde bulunan filistinlilerin ailelerinin evlerinden zorla çıkarılmasını sağlayan kanun tasarısına onay verdi.
katar, bm'ye bağlı insani yardım alanında hizmet veren kuruluşlara 500 milyon dolar değerinde destek vermek üzere örgütle ortaklık anlaşmaları imzaladı.

yemen'in hudeyde şehri için geçerli, husiler ile hadi hükümeti arasındaki ateşkes anlaşmasının 18 aralık salı günü saat 00.00'da yürürlüğe gireceği açıklandı.

sudan devlet başkanı ömer beşir, suriye'ye gelerek esad ile bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından ülkesine geri döndü. beşir, iç savaş başladığından bu yana esad'ı ziyaret eden ilk arap lider oldu.

gürcistan'da 28 kasım'da yapılan seçim sonucunda ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olma unvanını kazanan 'rusya karşıtı' salome zurabişvili, yemin ederek görevine başladı.

iddialara göre abd, eğittikleri 8 bin barzani destekli 'roj peşmergesini', türkiye sınırına yerleştirerek ypg ile türk ordusu arasına set çekecek. haberde bu kararı türkiye'nin sıcak karşıladığı belirtiliyor. [basnews]

ışid karşıtı koalisyonun amerikalı sözcüsü, pkk sempatizanı bir kişinin "terörist türk ordusu" diye attığı tweeti rt yaptıktan sonra geri çekti.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "esad demokratik seçimleri kazanırsa çalışmayı düşünebiliriz" dedi.

15 temmuz darbe girişimi sonrası 4425'i bu yılın ilk 11 ayı olmak üzere 28 ayda toplam 6404 türk vatandaşı iltica için yunanistan'a başvuruda bulundu.

afrin’de pazar içine düzenlenen bombalı araç saldırısında çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor. terör saldırısını pkk'nın düzenlediği düşünülüyor.

tunus başbakanı yusuf eş-şahid, suudi arabistan'ın ülkesine 830 milyon dolar değerinde yatırım ve mali yardım taahhüt ettiğini açıkladı.

afganistan’ın doğusunda yer alan kunar ilinde dört köyü hedef alan abd hava bombardımanında, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 65 sivil hayatını kaybetti.

bahreyn dışişleri bakanı al halife, avustralya’nın kudüs'ün batısını israil'in başkenti olarak tanıma kararını desteklerken, arap birliği’nin tepkisini eleştirerek, tepkiyi sorumsuz bir açıklama olarak niteledi.
cumhurbaşkanı erdoğan'ın açıklamasının ardından rusya'dan ilk fırat'ın doğusu yorumu savunma bakanı sergey şoygu'dan geldi: fırat’ın doğusundaki abd kontrolündeki durum ve ınf hakkında abd’yi uyarıyoruz. mevcut durum kabul edilemez.

pkk'ya bağlı sdg meclisi başkanı riyad dirar, türkiye sınırının tamamını esad rejimine teslim etmeye hazır olduklarını söyledi.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi federica mogherini, türkiye tarafından suriye'nin kuzeydoğusuna yapılacak olası askeri operasyonun "endişe kaynağı” olduğunu belirtti.
ukrayna devlet başkanı poroşenko, (rusya'nın tüm tehditlerine rağmen) ‘bağımsız ukrayna ortodoks kilisesi’nin kurulduğunu ilan etti.

katar dışişleri bakanı şeyh al sani, körfez işbirliği konseyi'nin hiçbir şey yapmaya gücü olmayan bir kurum olduğunu söyledi.

suud medyasına konuşan ypg'nin genel komutanı terörist sipan hemo, ülkenin sınırlarını ve topraklarını türkiye'ye karşı korumaya çağırarak esad rejimi ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

terörden arananlar listesi'nde mavi kategoride bulunan ve başına 1 milyon 500 bin lira ödül konulan ışid'li kadın terörist, habur sınır kapısı'nda teslim oldu.

ırak'ta ezidi demokrat partisi genel sekreteri haydar şeşo, pkk'nın musul'un sincar ilçesinde türkiye karşıtı gösteri düzenlemek istediğini ancak adam toplayamadığını söyledi.

hint ordusu, keşmir bölgesinde bir köye düzenlediği operasyonda 3 direnişçisi ve 6 sivili öldürdü.

abd, türkiye'nin fırat’ın doğusuna düzenleyeceği harekata katılması beklenen öso gruplarına ve siyasi muhalefete tehdit mesajı gönderdi: "abd güçleri hedef alınmadan ypg'ye müdahale edilemez. bu abd ile sıcak savaşa girmek anlamına geliyor. harekata dahil olmayın." [aa]

fransa'da haftalardır gündemi meşgul eden sarı yelekliler, cumhurbaşkanı macron'un attığı adımlara rağmen 'her zamankinden daha kararlı şekilde eylemlere devam edeceğiz' mesajıyla paris'te yeniden toplanmaya başladı.

abd hazine bakanlığı, güney sudan'daki çatışmaları desteklediği ve silah sattığı gerekçesiyle aralarında israil ordusu'ndan emekli bir generalin de bulunduğu 3 kişiye yaptırım uygulanacağını bildirdi.

beyaz saray sözcüsü sarah sanders, trump ile erdoğan'ın telefon görüşmesine ilişkin, "iki ülke de suriye'de koordinasyona devam etme konusunda mutabık kaldı" açıklamasını yaptı.

ırak, türk savaş uçaklarının hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle türkiye'ye 'nota' vererek bağdat büyükelçisi fatih yıldız'ı dışişleri bakanlığına çağırdı.

sırbistan ordusu: - kosova güvenlik gücü'nün kosova ordusu haline dönüşmesinin 1244 sayılı bmgk kararının ihlalidir. - kosova'ya askeri müdahale tek seçenek olarak masada yer alıyor. nato da rusya da kosova'nın bu kararına tepki gösterdi.

içişleri bakanı süleyman soylu, dağlarda toplam 700 teröristin kaldığını söyledi.

iran dışişleri bakanı zarif, abd'li senatör graham'ın "biz olmasak suudi arabistan bir haftada farsça konuşmaya başlar" şeklindeki açıklamasına ilişkin, "bir müslüman olarak bu sözlerden utanç duydum" dedi.

çin, abd'den ithal otomobil ve otomobil parçalarından alınan ek gümrük vergilerini 1 ocak'tan itibaren 3 ay askıya alacak.

nato genel sekreteri stoltenberg, kosova güvenlik gücünün orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarılarının kosova meclisinde ittifakın endişelerine rağmen kabul edilmesinin üzüntü verici ve "zamansız" olduğunu belirtti.

ypg, özel kuvvet birimi hat birimlerini tel abyad'a gönderdiğini duyurdu. hat, zeytin dalı harekatı öncesi türkiye'ye karşı gövde gösterisi yapmış, daha sonra türk askerinin harekata başlamasıyla kendi karargâhlarını ve şehri kısa sürede terk ederek fırat'ın doğusuna kaçmıştı.

abd'nin onayladığı 3 tasarı: kaşıkçı cinayetinin sorumlusu olarak veliaht prens selman gösterildi. abd'nin yemen bağlamında suudi arabistan'a olan askeri desteğinin kesilmesi öngörüldü. myanmar ordusunun arakanlı müslümanlara karşı saldırıları "soykırım" olarak kabul edildi.

türk savaş uçakları, ırak'ın kuzeyinde yer alan sincar ve karacak dağı bölgelerindeki pkk noktalarını bombaladı.

türkiye destekli suriye milli ordu sözcüsü yusuf hammud, fırat'ın doğusuna yapılacak harekatın eş zamanlı birkaç noktadan birden başlayacağını ve bölücü terör örgütü ypg kontrolündeki tüm bölgeleri kurtarmayı hedeflediğini söyledi.

kuveyt dışişleri bakan yardımcısı halid el carallah, suudi arabistan ile yaşanan sınır anlaşmazlığı ile ilgisi yok diyerek, ülke topraklarına ingiliz askeri deniz üssü kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

kızıldeniz ve aden körfezi'ne kıyısı bulunan 7 ülke (suudi arabistan, mısır, ürdün, cibuti, somali, sudan ve yemen), "bölgesel birlik" kurmaya karar verdi. hedefin, uluslararası ticareti ve kızıldeniz'deki uluslararası deniz trafiğini korumak olduğu açıklandı.

pentagon'dan yapılan açıklamada fırat'ın doğusuna yapılacak tek taraflı herhangi bir askeri harekatın 'kabul edilemez' bulunduğu belirtildi.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın imzasıyla özel bütçeli türkiye uzay ajansı'nın kurulduğu resmen duyuruldu.

abd'nin bm daimi temsilcisi haley, "kaşıkçı cinayetininin sorumlusu suudi yönetimi ve yönetimin başı muhammed bin selman'dır. cezasız kalmamalılar." dedi.

türkiye'nin bağdat büyükelçisi yıldız, pkk'ya bağlı tevgera azadi'nin kyb'nin etkin olduğu bölgelerde 11 ofisinin kapatılmasının olumlu olduğunu ancak bunların terörle iltisaklı yapı olduklarının da ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

israil başbakanı netanyahu'nun ülkesinin lübnan sınırında tespit edilen tüneller nedeniyle abd'den lübnan'a yaptırım uygulamasını istediği bildirildi. tel aviv yönetimi, şu ana kadar israil ordusunun sınırda 3 tüneli ortaya çıkardığını açıklamıştı.

rusya'nın başkenti moskova'da rus ve israil askeri heyetleri suriye konusuyla ilgili görüşme yaptı.

cumhurbaşkanı erdoğan, 12 aralık'ta "fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz." açıklamasında bulundu.

fransa, eski sömürgesi olan ve rusya'nın egemenliğini artırmaya çalıştığı orta afrika cumhuriyeti'ne 1400 ak-47 piyade tüfeği ve 3 amfibi askeri araç gönderdi.

ırak'ın eski başbakanı haydar el-ibadi, ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturmasını iran'ın engellediğini söyledi.

abd yönetimi, pakistan'ı dini özgürlükler konusunda "özellikle kaygı duyulan ülkeler" listesine ekledi. listeye bu yıl burma, çin, eritre, iran, kuzey kore, sudan, suudi arabistan, tacikistan ve türkmenistan da girdi.

somali'nin başkenti mogadişu, kuraklık ve şiddet olayları nedeniyle aldığı göç sonucunda, afrika'nın yüz ölçümüne oranla en kalabalık şehri haline geldi.

tıme dergisi, yılın kişisi olarak suudiler tarafından katledilen cemal kaşıkçı'yı seçti.

rize emniyet müdürlüğü'ne bir polis memurunun saldırısı sonrası rize il emniyet müdürü altuğ verdi şehit oldu, 2 polis yaralandı. silahlı saldırıyı gerçekleştiren polis memuru gözaltına alındı.

“afrin insan hakları örgütü”, zeytin dalı harekatı sonrası afrin'den kaçan 'militanların' birçoğunun deyri zor ve rakka'ya gönderildiğini, 700'ünün de rejim saflarına katıldığını iddia etti.

stockholm uluslararası barış araştırmaları enstitüsü türkiye'nin 2017'de küresel silah endüstrisinde atağa geçen ülkeler arasında yer aldığını, aselsan ve tai'nin ilk 100 şirket arasına girdiğini ve türk silah şirketlerinin 2017'de satışlarını yüzde 24 arttırdığını açıkladı.

abd, japonya'daki tanker uçağı ile savaş uçağının geçen hafta eğitim uçuşu sırasında çarpışması sonucu kaybolan 5 mürettebatın öldüğünü duyurdu.

katar merkez bankası başkanı al sani, ablukanın başladığı haziran 2017'den sonra ülkenin ekonomisinin daha güçlü hale geldiğini belirterek, o dönemde bütçe açığının 13 milyar dolar olduğunu, bu yılın ilk yarısında ise bütçenin 2.6 milyar dolar fazla verdiğini açıkladı.

fransa'da 17 kasım ile 11 aralık tarihleri arasında sarı yeleklilerin düzenledikleri gösteriler sırasında çıkan olaylarda 4 bin 99 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

fransa devlet bakanlarından olivier dussopt, cumhurbaşkanı macron'un sarı yeleklilere yönelik aldığı kararların devlete maliyetinin 8 - 10 milyar euro olduğunu ifade ederek, bunu nasıl finanse edecekleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

bm insani işlerden sorumlu genel sekreter yardımcısı mark lowcock, "yemen'de nüfusun yüzde 70'ni oluşturan 20 milyon insan aç" dedi.

abd’nin enerji kaynaklarından sorumlu yetkililerinden fannon, israil’in avrupa’ya doğalgaz sevkiyatına başlayabileceğini belirtti. fannon, "halihazırda israil doğalgazını mısır ve ürdün'e taşıyan boru hattı çalışmaya başladı. bu gaz avrupa'ya da taşınabilir" dedi.

ermenistan'daki erken seçiminin galibi olan 'benim adımım' ittifakı lideri paşinyan, türkiye ile hiçbir ön koşul sunmadan doğrudan ilişkiler kurmaya hazır olduklarını söyledi. daha önce de aynı ifadeyi kullanan paşinyan, 'soykırım' iddialarından vazgeçmediklerini eklemişti.

önceki arşiv: [6-10 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

[6-10 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

6 aralık ile 10 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi fransa'daki protesto gösterileri ve venezuela'daki seçim/opec süreci.

ab'nin yeni bütçesi 148 milyar euro olacak. yeni bütçede türkiye'ye sığınmacılar için 1.45 milyar euro ayrılacak.

fransa'da daha önce 6 aylığına askıya alındığı ifade edilen, ancak sarı yeleklilerin tamamen kaldırılmasını istediği 2019 akaryakıt zamları, göstericilerin isteği yönünde tamamen kaldırıldı.

irlanda parlamentosunun üst kanadı, hükümetin karşı çıkmasına rağmen israil’in işgal ettiği filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı onayladı.

iran devlet televizyonu, ülkenin güneydoğusundaki çabahar kentindeki bombalı saldırıda en az 3 kişinin öldüğünü, çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu.

abd'li bir grup senatör, suudi veliaht prens muhammed bin selman'ın cemal kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulmasını öngören tasarıyı senato'ya sundu.

afganistan'da 20-21 ekim'de düzenlenen genel seçimde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başkent kabil'in sonuçları iptal edildi.

rusya başbakanı medvedev, "yaptırımlar artık günümüzün doğal bir hadisesi haline geldi. ticaret savaşları küresel ekonomiye yaklaşık yarım trilyon dolara mal oldu." dedi.

pakistan'da ikinci istifa: pakistan teknoloji bakanı azam svati, 'oğlu bir ay önce bir aileyi tehdit ettiği için' istifa etti. parlamento ilişkileri bakanı babür avan ise kendisi hakkında 5 yıl önce yolsuzluğa karıştığı iddiasıyla soruştuma başlatılması sonrası görevi bıraktı.

ukrayna devlet başkanı poroşenko, rusya sınırındaki ukraynalı birliklerin sayısını artırdıklarını söyledi.

terör örgütü ışid'in, ırak'ın kuzeyinde ücra ve dağlık tampon bölgede yeniden toparlandığı bildirildi. [wsj]

ukrayna parlamentosu, 4 yıl önce topraklarını işgal eden rusya ile bugün "dostluk, iş birliği ve ortaklık anlaşması"nı sonlandırdı.

mit başkanı hakan fidan'ın, cemal kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak abd kongresine sunum yaptığı bildirildi.

göstericilerin cumartesi günü düzenlemeyi planladığı 'büyük eylemler' öncesinde askeri araçların paris'e girdiği gözlemlendi.

venezuella lideri maduro ile putin arasında yapılan görüşmede, rusya’nın venezuella’da deniz ve hava üssü açması konusunda anlaştığı duyuruldu.

yunanistan savunma bakanı kammenos, yunan donanmasına yeni savaş gemileri alınabilmesi için yardım hesabı açarak, halktan para toplayacaklarını açıkladı.

pakistan başbakanı ımran han, ülkesinin abd ile çin arasında “kiralık silah” muamelesi görmesinden rahatsızlık duyduğunu açıkladı.

opec günlük petrol üretimini 800 bin varil kısma kararı aldı. petrol fiyatlarının artmasını istemeyen abd ise, petrol üretiminin düşürülmemesini istiyor.

ankara büyükelçiliği'ni bırakmadan önce "türkiye 9 aydır abd'nin sayesinde ışid saldırısı yaşamadı" diyen abd kabil büyükelçisi john bass, "pakistan afganistan'daki barış sürecini desteklemezse bunun onlar için sonuçları olur" diyerek pakistan'ı tehdit etti.

venezuella petrol bakanı manuel quevedo, bae enerji bakanı suhail el-mazrui’nin yerine opec konferansı başkanı seçildi.

hindistan ile iran arasında kasım başlarında imzalanan mutabakatta, iki ülke arasındaki petrol ticaretinde dolar yerine hint rupisi kullanılacağı belirtildi.

pakistan ve ukrayna, ideas 2018 (uluslararası savunma fuarı ve semineri) fuarında, hassas silahlar da dahil olmak üzere savunma sistemlerinin geliştirilmesi üzerine iki taraflı olarak işbirliği yapma kararı aldı.

fransa'da 89 bin polisin görev alacağı, onlarca zırhlı aracın da meydanlarda konuşlanacağı sarı yeleklilerin büyük gösterisi başkent paris'i hayalet şehre çevirdi. öte yandan bazı avrupa ülkelerinden paris'e destek yürüyüşleri düzenleneceği belirtildi.

filipinler savunma bakanı delfin lorenzana, hava kuvvetlerinin taarruz helikopteri olarak t129 atak’ı seçtiğini açıkladı.

fransa'nın başkenti paris'te "sarı yelekliler"in düzenleyeceği gösterilerden önce 278 kişi gözaltına alındı.

bulgaristan cumhurbaşkanı radev, putin'i destekler nitelikte bir açıklama yaparak ab'nin ukrayna'nın ihtiraslarının rehini olmaması gerektiğini söyledi.

başbakan nikol paşinyan'ın ekim ayında görevinden istifa etmesi nedeniyle ermenistan'da yarın erken parlamento seçimine gidiliyor.

abd başkanı trump, ırak ve afganistan işgallerinde aktif yer alan, daha önce mısır, haiti, panama ve bosna hersek'te görev yapan kara kuvvetleri komutanı orgeneral mark milley'i genelkurmay başkanı adayı olarak gösterdi.

husileri temsil eden heyet, isveç'teki yemen görüşmelerinin 3. gününde savaşın durması için suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri'nin de temsil edilmesini istedi.

katar emiri al sani suudi arabistan'da düzenlenen körfez zirvesi'ne katılmadı.

new york times, kaşıkçı cinayetinden sonra trump'ın damadı kushner'ın veliaht prens bin selman'a krizi atlatması ve utanç verici eylemlerden kaçınması için tavsiye verdiğini yazdı.

ırak'ta ışid'e karşı zaferin birinci yıl dönümü dolayısıyla 10 aralık günü resmi tatil ilan edildi. eski ırak başbakanı ibadi, geçen yıl 9 aralık'ta ülke topraklarının ışid'den tamamen kurtarıldığını, örgüte karşı zafer elde edildiğini açıklamıştı.

ingiltere, fransa ve almanya'nın, ırak'a "abd'nin iran'a yönelik yaptırımlarının etkisinden koruma sözü" verdiği öğrenildi.

türkmenistan büyükelçisi amanlıyev, "ülkemiz, tarafsızlığı bm'nin tüm üyelerinin oybirliğiyle tanınan biricik bir ülke. dünya barışı ve işbiriği için çabalamaya devam edeceğiz" dedi.

abd'li papaz brunson, takas iddialarını washington'ın hiçbir zaman kabul etmeyeceğini belirterek, "bana kalsa gülen'i türkiye'ye göndersinler" dedi.

sarı yelekliler'in 8 aralık'taki eylemlerinin resmi bilançosu şöyle; gösterilere 136 bin kişi katıldı, olaylarda 1723 kişi karakollara götürüldü ve 1220 kişi gözaltına alındı.

çin dışişleri bakanı le yucheng, "huawei ceo'su ming vancou'nun tutuklanması sebebiyle kanada'ya nota verdik. vancou'nun tutuklanması çirkin bir eylemdir. kanada, ceo'yu derhal serbest bırakmalıdır. aksi taktirde yaşanan olayın sonuçlarının ağır olacaktır." dedi.

abd genelkurmay başkanı dunford, suriye'de 8 bin sdg/ypg üyesini eğittiklerini belirterek, 40 bin kişiye daha eğitim verileceğini açıkladı.

kktc’de 280 bin dönüm alanda, lhd dahil tüm fonksiyonların bulunacağı büyük bir deniz üssü kurulması için gerekli teknik raporların ankara’ya gönderildiği, aynı zamanda hava üssü için de çalışmaların sürdüğü belirtildi. [aydınlık]

katar dışişleri bakanlığı, körfez işbirliği konseyi sonuç bildirgesinde ablukaya yönelik hiçbir ifadenin yer almamasını "kimi aldatıyorsunuz!" ifadesiyle eleştirdi.

fransa dışişleri bakanı le drian, trump’ın paris mesajları hakkında şu ifadeleri kullandı: “bildiğim kadarıyla göstericiler ingilizce konuşmuyor. biz abd tartışmalarına karışmıyoruz. abd de bizim meselelerimize karışmasın, kendi hayatımızı yaşayalım”

israil diaspora bakanı naftali bennet, fransa’da yaşayan yaklaşık 200 bin yahudinin en yakın zamanda israil’e taşınmaya hazır olduğunu açıkladı.

venezuela muhalefet partilerinin yasaklı olduğu için giremediği seçimleri yüzde 90 oranıyla maduro'nun partisi kazandı.

israil başbakanı netanyahu, umman sultanı el said'in umman hava sahasını kullanmak için israil'e izin vereceğini söyledi.

önceki arşiv: [1-5 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

[1-5 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

1 aralık ile 5 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi arjantin'de düzenlenen g20 zirvesi.

suriye'de rejim, idlib çevresine şii milisler dahil toplam 10 bine yakın takviye güç sevk etti.

suriye devlet başkanı esad'ın kuzey kore dışişleri bakanı ri yong ho'yu kabulünde, iki ülke abd'yi ortak düşman olarak belirledi.

rusya genelkurmay başkanı gerasimov, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması'nın feshedilmesi halinde abd'nin orta ve kısa menzilli füzelerine ev sahipliği yapan ülkeleri hedef alacağını belirtti.

abd yapımı elektroşok silahı taser’e rakip olarak geliştirilen %100 yerli “wattozz milli enerji silahı” üretimi tamamlandı.

abd başkanı trump, çin ile gerçek bir ticaret anlaşmasına ulaşılamaması durumunda gümrük vergilerinin süreceğini belirterek "benim tarife adamı olduğumu hatırlayın" dedi.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü heather nauert, abd'nin 1991'de kapattığı somali daimi diplomatik temsilciliğini tekrar açtığını duyurdu.

ekonomik krizle boğuşan arjantin'de kolluk kuvvetlerine, "diğer araçlar ve yöntemler yetersiz kaldığında" silah kullanma yetkisi verildi.

faşist uygulamalarıyla bilinen avusturya hükümeti, diğer avrupa birliği vatandaşlarının çocuklarına yapılacak aile yardımlarını kesme kararı aldı. çekya, macaristan, polonya ve slovakya’nın girişimleri üzerine ab, avusturya’nın bu kararına soruşturma başlatacağını açıkladı.

cıa başkanı haspel'in brifing vermesinin ardından toplantıdan çıkan abd'li senatörler (lindsey graham- bob corker), kaşıkçı cinayeti için veliaht prens selman'ı suçladı.

5 haziran 2017'de katar ile diplomatik ilişkileri kesen suudi arabistan selman bin abdulaziz, katar emiri temim sani'yi 39. körfez işbirliği konseyi zirvesi'ne davet etti.

d-8 genel sekreteri büyükelçi dato shaari, türkiye'nin de içinde yer aldığı 8 müslüman ülke arasında para birimlerinde değer kaybı olmadan alışveriş yapılabilecek ortak kart üzerinde çalıştıklarını söyledi.

abd’nin suriye özel temsilcisi jeffrey, türkiye, rusya ve iran arasında suriye için yapılan astana görüşmelerinin başarısız olduğu söylemini tekrarlayarak "artık astana'nın fişini çekme vakti" dedi.

çin'de başbakan li kıçiang ile bir araya gelen tbmm başkanı yıldırım, "çin'i biz de kendimiz için stratejik dost bir ülke olarak görüyoruz." dedi.

iran cumhurbaşkanı hassan ruhani, 'amerika şunu bilmeli ki, iran petrol ihraç edemezse körfez'deki hiçbir ülke petrol ihraç edemez' dedi.

fransız hükümeti, günlerdir süren protestoların nedeni olan akaryakıt zammını askıya aldı.

israil ordusu, hizbullah'ın lübnan'dan israil'e geçmek için kullandığı tünelleri imha etmek için operasyon başlattığını duyurdu.

bbc venezuela muhabiri olmo: venezuela her geçen gün daha fakirleşiyor ama toprağının altında hala tonlarca altın yer alıyor. bu altını çıkarmak ve abd yaptırımlarını aşarak türkiye'ye satmak maduro'nun rüyası.

fransa cumhurbaşkanı macron, 'sarı yelekliler'in cumartesi düzenlendiği gösterilerde görev yapan polislere özel prim ödeyeceklerini açıkladı.

türkiye'den venezuela'ya cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti gerçekleştiren erdoğan, "venezuella'yı ülkemizin ortağı olarak görüyorum" açıklamasında bulundu.

tamamı türk mühendislerden oluşan aselsan'ın dünyanın en önemli 100 şirketi arasında olduğunu söyleyen aselsan başkanı görgün, "önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız." dedi.

cezayir lideri buteflika, gazeteci kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından ilk yurt dışı turu kapsamında ülkesine gelen suudi veliaht prens selman ile 'grip olduğu için' görüşmeyeceğini açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, sarı yelekliler için "bu şiddetin failleri değişim değil, kaos istiyor. savundukları davaya ihanet ediyorlar. kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar." dedi.

2005 yılında nijerya devlet başkanı olan buhari, 'öldüğü ve yerine kendisine benzeyen başka birinin geçtiği' söylentilerini, "sizi temin ederim; bu gerçek benim. yakında 76. doğum günü kutlayacağım ve daha güçlü olacağım." ifadesiyle yalanladı.

kuzey ırak: kdp, kürdistan özerk bölgesi başkanlığı için neçrivan barzani’yi başbakanlık için de mesrur barzani’yi aday göstereceklerini açıkladı.

katar, ocak 2019'da petrol ihraç eden ülkeler örgütü'nden (opec) ayrılacağını açıkladı.

ispanya'nın güneyindeki endülüs özerk bölgesinde yapılan yerel parlamento seçimlerinde sağ görüşlü partiler 36 yıl sonra ilk kez çoğunluğu elde etti. sol parti liderleri "ispanya'da aşırı sağ asla geri dönmemeli" diyerek seferberlik çağrısı yaptı.

ukrayna’da bugün itibariyle başlayan askeri seferberlik sonrası yedekler askere çağrıldı. ordu, yeni takviyelerle savaş pozisyonu alma kararı aldı.

suudi arabistan veliaht prensi selman'ın arjantin'de putin ile yaptığı görüşmede, rusya'ya 2 milyar dolar yatırım yapma sözü verdiği duyuruldu.

bu yıl en güçlü pasaporta sahip ülke birleşik arap emirlikleri oldu. ikinci sırada singapur ve almanya, üçüncü sırada ise danimarka yer alıyor. türkiye listede 39. sırada kendisine yer buldu. [passport ındex]

tika bağdat program koordinatörü cüneyt esmer, 26 kasım'da kerkük'te yanan tarihi kayseri çarşısı'nın onarılması için bir rapor hazırladıklarını söyledi.

abd başkanı trump ile çin devlet başkanıcinping'in arjantin'deki görüşmesinden 'iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi' konusunda uzlaşma çıktı.

abd senatosu'ndaki silahlı kuvvetler komitesi’nin yeni başkanı james ınhofe, türkiye’nin rusya ile batı arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi.

danimarka, sığınma talebi reddedilen ve ülkelerine geri gönderilemeyen göçmenleri (125 kişi) ıssız lindholm adası’na gönderme kararı aldı.

fransa hükümet sözcüsü griveaux, ''sarı yelekliler'' protestoları sonucu ohal dahil tüm önlemlerin masada olduğunu söyledi.

abd'nin ortadoğu'daki deniz gücünden sorumlu olan koramiral stearney bahreyn'deki evinde ölü bulundu.

g-20 2019 dönem başkanınlığı japonya'ya, 2020 dönem başkanlığı ise suudi arabistan'a verildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, putin görüşmesinin ardından abd başkanı trump ile g-20'deki ikinci görüşmesini gerçekleştirdi.

türkiye'nin bağdat büyükelçisi fatih yıldız, türkiye vizesinde kolaylığın sağlanması için kerkük'te bir başvuru merkezi açılacağını söyledi.

önceki arşiv:

[26-1 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

[26-1 aralık] askeri ve diplomatik gelişmeler

26 kasım ile 1 aralık arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi ab liderlerinin onayladığı brexıt anlaşması.

cumhurbaşkanı erdoğan, g20 liderler zirvesi temasları kapsamında hollanda başbakanı rutte'nin ardından çin devlet başkanı şi cinping ile görüştü.

sultan murat tugayı komutanı ahmed osman, fırat nehri'nin doğusunda ışid'in bulunmadığı tel abyad, rakka, haseke gibi bölgelere operasyon düzenlemek için hazır olduklarını söyledi.

venezuela'nın başkenti karakas'taki iki fetö okulu, türkiye maarif vakfına devredildi.

ukrayna ile yaşanan gerilim sonrası kırım'a dördüncü s-400 füze savunma sistemlerini yerleştiren rusya, işgalini daha da güçlendirerek bölgeye pantsir-s hava savunma kompleksleri konuşlandırdı.

pentagon tarafından hazırlanan türkiye raporunda, rus s-400 füzesi alındığı takdirde türkiye'nin f-35 savaş uçağı projesindeki ortaklığının bitirilmesi gerektiği ifade edildi.

suudi arabistan ve abd, 15 milyar dolarlık thaad hava savunma sistemi anlaşması imzaladı.

suriye hava savunmasının, ülkenin güneyindeki el-kisvi köyü üzerindeki hava sahasında bir israil uçağı ve 4 füzeyi imha ettiği belirtildi.

gürcistan'da yeni seçilen ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı zurabişvili, rusya'ya karşı avrupalı, amerikalı ve nato ortaklarından yardım istedi.

ukrayna deniz kuvvetleri komutanı voronçenko, "kerç boğazı'nda ve azak denizi'nde kendimizi göstermeliydik ve botlarımızın neler yapabileceğini ortaya koymalıydık" dedi.

israil, türkiye tarafından sınır dışı edilen büyükelçi eitan nehia'nın yerine geçecek bir büyükelçi tayin etmeyeceğini açıkladı.

putin'in suriye özel temsilcisi aleksandr lavrentyev, türkiye'nin, askeri güçlerinin idlib'de geçici olarak bulunduğu ve buradaki durum istikrar kazanınca güçlerini geri çekeceği konusunda rusya'ya güvence verdiğini söyledi.

suriye’nin bm daimi temsilcisi caferi, "türkiye suriye’deki krizin çözümüne yardım etmek istiyorsa ülkedeki güçlerini çekmeli" ifadelerini kullandı.

3 yıl önce malazgirt ilçe jandarma komutanı binbaşı arslan kulaksız'ı şehit eden ve eşini yaralayan pkk'lı 'çektar soro' kod adlı muhammed kaya öldürüldü.

dede korkut, unesco’nun “dünya somut olmayan kültür mirası listesi”ne oy birliği ile kabul edildi.

rusya dışişleri bakanlığı, hamas siyasi büro başkanı ismail heniyye'yi moskova'ya davet etti.

başkan duterte'nin gerektiğinde şüphelileri bile vurun dediği filipinler'de, güvenlik güçlerinin uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürüttüğü operasyonlarda öldürülen şüpheli sayısı 5 bine dayandı.

biz değil dolar bizden uzaklaşıyor diyen rusya lideri putin, türkiye'ye s-400 hava savunma sistemi bataryaları satışı için yapılan anlaşmanın dolar üzerinden yapılmadığını söyledi.

macaristan, abd’nin iki şüpheli rus silah tüccarını iade talebini reddederek, bu kişileri rusya’ya gönderdi.

abd başkanı trump'ın arjantin'deki g20 zirvesi'nde cumhurbaşkanı erdoğan'la görüşeceği, suudi prens muhammed bin selman ile görüşme planının olmadığı bildirildi.

abd, türkiye sınırına kurmayı planladığı gözlem noktaları için "türkiye’ye kaçmaya yeltenebilecek ışid militanlarının geçiş rotalarını engellemek" bahanesini kullandı.

fransa dışişleri bakanı jean-yves le drian, "suriye konusunda istanbul'da türklerle varılan anlaşma idlib'de daha kötü sonuçları engelledi." dedi.

ırak'ın kerkük kentinde bulunan kayseri çarşısı'nda çıkan yangında 67 kuyumcu dükkanında bulunan 1 milyar dolarlık altın eridi.

suudi arabistan, ingiltere ile birlikte "yeşik bayrak" adı verilen askeri hava tatbikatına başladı.

bmgk'ya kasım ayında başkanlık eden çin temsilcisi, kerç boğazı'nda yaşananların görüşülmesi teklifi ile ilgili açıklama yaptı: "teklifin görüşmeye alınmasına karşı 7 üye oy kullandı, 4 üye ‘evet' oyu kullandı, 4 üye daha çekimser kaldı. teklif kabul edilmedi."

israil, gkry, yunanistan ve italya'nın, doğu akdeniz'de kıbrıs üzerinden yunanistan'a oradan da italya'ya doğal gaz boru hattı inşa edilmesi için anlaşma imzaladığı belirtildi.

akdeniz’deki sondaj aramalarını fatih sondaj gemisi ile sürdüren türkiye, şimdi de mersin’in yaklaşık 40 kilometre açıklarında sığ deniz sondaj faaliyetlerine başlıyor.

rusya'ya bağlı çeçenistan'ın cumhurbaşkanı kadirov, ismailağa cemaati lideri mahmut ustaosmanoğlu’nu ziyaret etti.

son arşiv:
[21-26 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

[21-26 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

21 kasım ile 26 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi ab liderlerinin onayladığı brexıt anlaşması.

öso, afrin ve el bab'ın ardından şimdi de cerablus'ta çetelere karşı operasyon başlattı.

teröristler, suriye'nin tel abyad ilçesinde abd'nin arananlar listesine eklediği üç pkk'lı elebaşı için destek gösterisi düzenledi.

kommersant gazetesine göre türk akımı'nın avrupa ayağının geçeceği ülkeler bulgaristan, sırbistan, macaristan ve slovakya.  abd'ye topraklarımızda üs kurun diyen, türk akımı'nın ülkemizden geçmesi için çabalıyoruz açıklamalarında bulunan yunanistan saf dışı bırakılmış.

danimarka, kaşıkçı cinayeti ve yemen'deki pozisyonu nedeniyle suudi arabistan'a gönderilen silah ve askeri teçhizatın durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

ingiliz istihbarat servisi mı5, 2017'de manchester'da gerçekleştirilen bombalı saldırı için hatalı olduklarını kabul etti. istihbarat ve güvenlik komisyonu raporunda "saldırganın ne kadar tehlike olduğunu tespit etmek için çok yavaş hareket edildi" ifadeleri yer aldı.

türkiye ve ab, iran yaptırımlarının kaldırılması sonucunda iran'ın yararlanmakta olduğu ekonomik faydaların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

abd, avrupa ülkelerinin 'avrupa ordusu' oluşturma planını "nato'nun onayı dahilinde, nato'dan ayrı olmamak kaydıyla" yapması gerektiğini açıkladı.

finlandiya, yemen'deki insani krizden sorumlu oldukları gerekçesiyle suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri'ne silah satışını durdurdu.

hindistan ve pakistan, hindistan'dan sih hacıların (sihizm dinine mensup kişi) pakistan'daki kutsal gurdwara darbar sahib kartarpur tapınağını ziyaret etmelerine izin verecek yeni bir sınır noktası ve yolu inşa etme konusunda anlaştı.

orta afrika'da git gide güç kazanan ışid, düzenlediği saldırılarda 100'e yakın nijerya askerini öldürdü.

kuzey kore ve güney kore askerleri iki ülkeyi birleştirecek yolun yapımı için biraraya geldi. güney kore askerleri çelik yelek ve miğfer kullanırken, kuzey kore askerlerinde hiçbir şey olmaması dikkat çekti.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, beyaz saray yönetiminin suriye'de iktidarı değiştirme amacı olmadığını ve siyasi sürece bağlılığını koruduğunu söyledi.

dünyada benzer özelliklerde 5-6 gemi olduğu söylenen, türkiye'nin petrol ve doğal gaz arayacak ikinci sondaj gemisinin aralık ayında çalışmalara başlayacağı bildirdi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, moskova yönetiminin suriye'de (esad dahil) hiçbir siyasi figürü desteklemediğini vurguladı.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın, türkiye’nin abd’den patriot hava savunma sistemleri alabileceğini söyledi. kalın, ayrıca ankara’nın rus s-400 hava savunma sistemlerinden de vazgeçmediğini belirtti.

yemen'de binlerce insanı katleden ve açlığa mahkûm bırakan suudi veliaht prensi selman ile birleşik arap emirlikleri prensi zayed, dubai'de bir yat partisinde doyasıya eğlendi.


suudi veliaht prens selman ile bar prensi zayed.
afganistan'da, kabil alimler şurası başkanı abdul basir hakkani, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. hakkani, 20 kasım'da gerçekleştirilen ve 50'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği mevlit kandili saldırısının arkasında kabil istihbaratı olduğunu ifade etmişti.

türkiye'nin sudan’ın kızıldeniz eyaletinde altın aramak için anlaşma yaptığı bildirildi.

fransa'da, akaryakıt zamlarını ve reformları protesto etmek için toplanan "sarı yelekliler" hareketi üyeleri, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. büyüyerek yayılan gösterilerde 2 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

iran'da meclisin çıkardığı "emekli kişilerin devlet kurumlarında çalışmasının yasaklanması" yasasının ardından birçok üst düzey yetkili zorunlu olarak görevinden istifa etti. cumhurbaşkanı yardımcısı, 14 vali ve türkiye'nin ankara büyükelçisi de istifa edenler arasında.

rusya savunma bakanlığı sözcüsü konaşenkov, rusya'nın militanların suriye'nin halep kentine klorin gazı yüklü havan mermisi ile düzenlediği saldırı konusunu türkiye ile görüşme niyetinde olduğunu bildirdi.

oecd, nüfusuna oranla dünyada en fazla mahkuma sahip olan ülkeleri açıkladı. listenin en başında (sırayla) abd, türkiye ve israil yer alıyor. son sırada ise izlanda bulunuyor.

ab liderleri, brexıt anlaşmasını onayladı: ingiltere, ab'ye 39 milyar dolar tazminat ödeyecek. ayrılış resmi olarak 29 mart 2019'da başlayacak ve 21 aylık bir geçiş süreci olacak. anlaşmanın uygulanması için son sözü ingiltere parlamentosu söyleyecek.

'talabani'nin partisi' kyb, süleymaniye'deki tüm ofislerini kapatması için pkk'ya 24 saat süre verdi. [rudaw]

israil başbakanı netanyahu, batı afrika açılımlarının ardından körfez’de olduğu gibi islam ülkeleri ile normalleşme ilişkilerini geliştireceklerini duyurdu.

bugün kerç boğazı'nda yaşanan gerilimin ardından rus özel kuvvetleri'nin 3 ukrayna savaş gemisini ele geçirdiği iddia edildi.

istanbul'un sancaktepe ilçesinde düşen helikopterde 4 askerimiz şehit oldu, 1 askerimiz yaralandı.

önceki arşiv:
[16-21 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

[16-21 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

16 kasım ile 21 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi kaşıkçı cinayetinin emrini veliaht prens selman'ın verdiği raporu ve suriye'deki tsk operasyonları.

1.) macaristan'ın ankara büyükelçisi gabor kiss, "macaristan olarak türk konseyi ülkelerine daha yakın olmak istiyoruz." dedi.

2.) geçen seneden bu yana nijer-cezayir sınırında yapılan petrol arama çalışmaları neticesinde bölgede ülkenin en büyük petrol yataklarından biri keşfedildi.

3.) cıa, cemal kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini suudi arabistan veliaht prensi selman'ın verdiği sonucuna ulaştı.

4.) yazar ve yorumcu pepe escobar, cumhurbaşkanı erdoğan'ın 'anayasa darbesiyle' görevden alınan eski brezilya devlet başkanı rousseff'e ‘dikkat et, senin peşindeler' diyerek uyardığını söyledi.

5.) orta afrika cumhuriyeti'nde hristiyan anti-balaka militanları ile çoğunluğu müslümanlardan oluşan barış için birlik gurubu arasında yaşanan çatışmalarda 37 kişi öldü. 20 bin kişi şehri terk ederek ormana kaçtı.

6.) abd dışişleri bakanı pompeo ile görüşen dışişleri bakanı çavuşoğlu'nun s-400 anlaşmasına ilişkin, "mevcut anlaşma tamamlandı, bunu iptal edemem" dediği bildirildi.

7.) azerbaycan lideri aliyev, bu yıl bakü’de düzenlenen askeri geçitlere türk askerinin katılmasının tüm dünyada büyük ilgi uyandırdığını ve bir daha birliğimizi sergilediğini söyledi.

8.) venezuella devlet başkanı maduro, kendisine yöneltilen ‘diktatör’ eleştirilerine, 'diktatör değilim, mütevazıyım' şeklinde yanıt verdi.

9.) abd'li yetkililer her ne kadar dsg ile ilişkimiz geçişi dese de, dsg sözcüsü kino, ışid'den sonrası dönemler için de koalisyonla bir takım anlaşmalarının olduğunu söyledi.

10.) abd, önceki senelerde çekimser kaldığı israil'in golan tepeleri'ni işgalini kınayan bmgk kararına bu yıl ilk kez karşı çıktı.

11.) cinayet ile ilişiği olan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getiren almanya, şimdi de suudi arabistan'a silah ihracatını tamamen durdurdu.

12.) kuzey kore'nin, güney kore sınırındaki askerden arındırılmış bölgedeki 10 nöbet noktasını anlaşma kapsamında imha ettiği bildirildi.

13.) afrin'de bozgunluk, yağma ve hırsızlık yapan öso gruplarına yönelik helikopter destekli tsk ve öso operasyonu devam erdi. ihtilaf çıkaran grubun suud ve bae destekli olduğu ileri sürülüyor.

14.) yemen'de husiler, ülkede barışın sağlanması için suudi arabistan ve bae'nin füze saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

15.) afganistan yüksek barış şurası, taliban ile abd'nin yabancı güçlerin afganistan'dan çekilmesi konusunda uzlaşma sağladığını açıkladı.

16.) ırak türkmen cephesi başkanı salihi, ırak'ta kurulan yeni hükümet kabinesinde türkmenlere yer verilmediği takdirde sokak gösterilerine başlayacaklarını açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli." dedi.

beyaz saray'da abd yönetiminin suudi arabistan'la ilişkilerini belirleyen politikaların yapımından sorumlu olan kirsten fontenrose istifa etti.

abd başkanı donald trump, “fethullah gülen’in iadesi gündemimizde yok” dedi.

almanya'nın cemal kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptırım kararının ardından fransa dışişleri bakanı drian, "biz de bildiklerimizle hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız." dedi.

savunma bakanı hulusi akar, "abd’den söz verdiği gibi terör örgütü ypg ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz. deaş büyük oranda etkisiz hale getirilmesine rağmen abd’nin terör örgütü ypg’ye kamyon ve uçaklarla silah ve mühimmat vermesi kabul edilemez." dedi.

yunanistan ortodoks kilisesi, din adamlarının memurluktan çıkarılmasına yönelik başbakan çipras ve başpiskopos ieronomios arasında varılan mutabakatı reddetti.

nato genel sekreteri stoltenberg, "avrupa'nın savunma girişimlerinin nato'ya alternatif olmaması gerektiğini açık şekilde ifade ettim. nato, avrupa güvenliğinin temel taşı." dedi.

milli savunma bakanı akar ve mit müsteşarı fidan, rusya'ya giderek rusya savunma bakanı sergey şoygu ve diğer yetkililerle görüştü.

rusya kommersant gazetesi, türk akımı'nın deniz etabının açılışı için türkiye'de bulunan putin'in, kremlin'de bile bu kadar alkış almadığını vurguladı.

suudi dışişleri bakanı cubeyr, cıa'in "kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını veliaht prens muhammed bin selman'ın verdiğine yönelik" değerlendirmesinin yanlış olduğunu söyledi. cubeyr, "erdoğan, kaşıkçı talimatının veliaht prens'ten geldiğini kastetmedi" açıklamasında da bulundu.

abd savunma bakanlığı sözcüsü eric pahon, kongre ile türkiye’ye rus s-400 füze savunma sistemine alternatif olarak ne sunabileceklerini görüştüklerini söyledi.

ürdün parlamentosunda farklı partilerden oluşan heyet, esad'ı ziyaret etti ve açıklama yaptı: suriye, batı müdahalelerine karşı birincil savunma hattı olarak işlev görüyor

türkiye, rusya ve iran'ın 28-29 kasım tarihlerinde suriye konusunu görüşmek için kazakistan'da bir araya geleceği açıklandı. bm yetkilileri ve ürdün'ün, gözlemci olarak davet edildiği bildirildi.

almanya, suudi arabistanlı gazeteci cemal kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 18 kişiye ülkeye giriş yasağı getirdi.

önceki arşiv:

[10-16 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

[10-16 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

10 kasım ile 16 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi israil ile filistin arasında yaşanan çatışmalar ve israil'de ateşkes sonrası yaşanan siyasi kriz.

yunanistan başbakanı çipras, türk akımı doğal gaz boru hattının türk-yunan sınırı üzerinden devam edip avrupa'ya uzanması için brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

ırak'ın kerkük kentindeki kuyulardan çıkarılan ham petrol, yaklaşık 1 yıl aradan sonra yeniden türkiye üzerinden ihraç edilmeye başlandı.

gkry enerji bakanı lakkotripis, amerikan enerji şirketi exxonmobil'in doğu akdeniz'de hidrokarbon arama çalışması yapmak için sondaja başladığını söyledi.

rus tarım ürünleri denetim ajansı rosselhoznadzor, rusya'da kullanımı yasak olan zararlı maddeler bulunması nedeniyle sütaş'tan süt ürünü alımını yasakladı.

hollanda savunma bakanı bijleveld, "avrupa ordusu" kurulmasına karşı oldyklarını belirterek, "bizim ülke olarak tek bir ordumuz var. gerektiği zaman nato ve avrupa birliği ile birlikte çalışır fakat bunlara bağlı değildir" dedi.

rusya dışişleri bakanlığı, idlib'de silahsızlandırılmış tampon bölgelerde ılımlı muhaliflerle radikallerin ayrıştırılmasının henüz başarıya ulaşmadığını duyurdu.

bangladeş, arakanlı mültecilerin yurtlarına geri dönüşü için myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçti.

abd öncülüğündeki koalisyon güçleri, suriye'nin deyrizor iline düzenlediği saldırıda aynı aileden çoğu kadın ve çocuk 17 sivili katletti.

avrupa adalet divanı, pkk'nın ab'nin terör örgütü listesinde kalmasına hükmetti.

filipinler devlet başkanı duterte'nin, güneydoğu asya ülkeleri birliği zirvesi'nde bazı toplantılara "şekerleme yapmak" için katılmadığı bildirildi.

gabon anayasa mahkemesi, suudi arabistan'da öldüğü iddia edilen ve şu anda tedavi gören cumhurbaşkanı bongo'nun görevlerini geçici olarak yardımcısına verdi.

iran bilim araştırma ve teknoloji bakanı mansur golami, tahran'daki terbiyet-i müderris üniversitesi'nin bir şubesinin suriye'de açılacağını söyledi.

milli eğitim bakanlığı, suriye’nin kuzeyinde fırat kalkanı ve zeytin dalı harekatlarının yapıldığı bölgelerde eğitim gören 360 bin öğrenciye 3 milyon 600 bin ders kitabı dağıtacak.

ab konseyi başkanı tusk, "brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 kasım'da ab liderler zirvesi yapılacak" dedi.

japonya siber güvenlik strateji bürosu'nun başkan yardımcısı yoshitaka sakurada, hiç bilgisayar kullanmadığını açıkladı.

libya ulusal ordusu komutanı hafter'in sözcüsü ahmet mismari, türkiye ve katar'ın italya'da düzenlenen uluslararası libya konferansı'na katılmasına tepki gösterdi.

avrupa parlamentosu türkiye raportörü piri, türkiye ile ab arasında pratikte donmuş olan katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunulacağını iddia etti.

doğu perinçek, "yakın zamanda türkiye ile suriye arasında 6 görüşme oldu. en önemlisi de tahran’daki bu görüşmeler tayyip erdoğan yönetiminin talebi üzerine oldu.” dedi.

çin devlet istatistik kurumu sözcüsü lu aihua, abd ile yaşanan ticaret savaşının çin ekonomisini neredeyse hiç etkilemediğini söyledi.

israil savunma bakanı liberman gazze'de ateşkesi 'teröre teslimiyet' olarak görerek istifasını açıkladı.

kremlin sözcüsü peskov, abd'nin son dönemde öngörülemez hale geldiğini ve bunun herkesi ciddi şekilde endişelendirdiğini belirtti.

abd'li üst düzey yetkili, "ypg ile ilişkimiz geçici, taktiksel" dedi.

çin ve türkiye adalet bakanlıkları arasında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

eski genelkurmay başkanı ilker başbuğ, yunanistan'ın '12 mil kararına' ilişkin, "75 yaşındayım, elim silah tutuyor. gerekirse silahımı alır giderim" dedi.

italya başbakanı conte, türkiye'nin italya'da düzenlenen uluslararası libya konferansı'ndan çekilmesinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.

filistinli gruplar 13 kasım itibariyle gazze'de ateşkesin sağlandığını duyurdu.

tsk'nın kızıldeniz'deki stratejik sevakin adası'na deniz üssü kurmak için çalışmalara başladığı iddia edildi.

bulgaristan'ın bm'nin küresel göç sözleşmesini imzalamayacağı bildirildi. böylece sözleşmeyi imzalamayan ülkelerin sayısı (abd, polonya, macaristan, avusturya, slovenya ve hırvatistan) 7'ye yükselecek.

çocuklarına adolf hitler’in adını veren ingiliz çift, aşırı sağcı terör örgütü ulusal eylem'e üye olmaktan suçlu bulundu.

abluka altındaki gazze'nin 'can damarı' tünellerini kapatan sisi yönetimindeki mısır, çatışmanın daha fazla büyümemesi için israil’e ateşkes çağrısında bulundu.

yunanistan cumhurbaşkanı pavlopulos, 'karasuları sınırlarımızı genişletme halkına sahibiz, komşu ülkeler bunu inkar edemez' şeklinde konuştu.

nato genel sekreteri stoltenberg, avrupa'nın güvenliğini türkiye gibi ülkeler olmadan sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.

gazze'de yaşananların özeti; 50 israil askerini taşıyan otobüs hamas tarafından vuruldu, israil savaş uçakları, 100'e yakın hava saldırısı gerçekleştirdi, hamas, israil bölgesine 400'den fazla roket attı, aksa tv, israil askerlerinin vurulma görüntülerini yayınlayınca bombalandı.

nato genel sekreteri stoltenberg, avrupa'nın güvenliğini türkiye gibi ülkeler olmadan sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.

rusya, amerikan askerlerinin afganistan'dan çekilmesi koşuluyla taliban’ın kabil hükümetiyle görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

fırat kalkanı bölgesinde yer alan cerablus'ta polis karakoluna düzenlenen bomba yüklü araç saldırısında 3 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

israil'in 12 kasım'daki saldırısında biri hamas yöneticisi 6 filistinli şehit olurken, bir israil yarbayının öldüğü duyuruldu.

iran, ikinci kez borsada satışa sunduğu petrolün varilini 64 dolar 97 sente düşürdü. ilk kez 28 ekim'de borsadan petrol satan tahran yönetimi, 700 bin varil petrolü 3 kişiye satmıştı.

ıkby başbakanı barzani, billy graham evanjelist derneği bünyesindeki heyeti erbil'deki başbakanlık konutunda kabul etti.

ypg, 2 hafta önce türkiye'nin fırat'ın doğusunda bombardımana başlaması üzerine askıya aldığı ışid’e karşı operasyonlara yeniden başladığını açıkladı. [11 kasım]

israil ordusunun gazze şeridi'nde düzenlediği saldırıda 6 filistinli şehit olurken, paris'te bulunan netanyahu'nun tek aviv'e dönme kararı aldığı bildirildi. [11 kasım]

rusya lideri putin, macron'un kurulmasını önerdiği ortak avrupa ordusu konusunda "ortak avrupa ordusu çok kutuplu dünya düzeninin pekiştirilmesine katkı sunacaktır" dedi.

somali'nin başkenti mogadişu'da hükümet yetkililerinin sık sık gittiği bir otelin iki bombalı araçla hedef alındığını saldırıda ölü sayısı 53'e yükseldi.

endonezya'da 29 ekim'de düşen 189 kişinin bulunduğu yolcu uçağına ilişkin arama çalışmaları daha fazla cesede ulaşılamaması nedeniyle durduruldu.

ırak'ın kuzeyindeki avaşin bölgesine yönelik hava harekatında üs bölgesine saldırı hazırlığındaki 14 terörist etkisiz hale getirildi.

alman ordusundaki bazı askerlerin, sığınmacı kılığına girip siyasetçilere suikast düzenlemek için hazırlık yaptığı açığa çıkarıldı.

almanya dışişleri bakanı mass'ın doğu türkistan'daki durum ile ilgili çinli yetkililerle görüşeceği açıklandı.

daha önce kuveyt’i işgal etiği için ırak'ı tazminat ödemeye (1,24 milyar dolar) mahkum eden bm, bağdat yönetiminin her yıl petrol satışlarının yüzde 1.5'ini kuveyt'e ödemesini kararlaştırdı.

cumhurbaşkanı erdoğan, hakkari'deki patlamada 7 askerimizin şehit olduğunu 25 askerimizin de yaralandığını açıkladı.

senegal'de türk firmalarınca yapımı 8 ayda tamamlanan uluslararası blaise diagne havalimanı ilk 11 ayında 2 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi.

norveç dışişleri bakanı soreide, yemen savaşını gerekçe göstererek, suudi arabistan'a silah ve askeri malzeme ihracatını durdurduklarını açıkladı.

eski suudi arabistan istihbarat başkanı prens turki el faysal, ülkesinin gazeteci cemal kaşıkçı'nın öldürülmesi ile ilgili uluslararası bağımsız bir soruşturmayı asla kabul etmeyeceğini söyledi.

birleşmiş milletler, dünya genelindeki venezuelalı mülteci ve göçmen sayısının 3 milyona ulaştığını duyurdu.

önceki arşiv: [5-9 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

[5-9 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

5 kasım ile 9 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi hala abd'nin iran'a uyguladığı ikinci yaptırım paketi.

mısır cumhurbaşkanı sisi, herhangi bir tehdit durumunda mısır ordusunun körfez'deki arap ülkelerini savunacağını açıkladı.

fransa cumhurbaşkanı macron, rusya tehlikesine dikkati çekerek, "gerçek bir avrupa ordusuna sahip olmadıkça avrupalıları koruyamayacağız." dedi.

abd'nin yaptırımlarından muaf tutulmayan avrupa birliği, iran ambargosuna uymayacağını duyurdu.

rusya, türkiye, almanya ve fransa arasında yapılan istanbul'daki dörtlü zirve sonrası görüşen rus heyeti ve esad, anayasa konusunda anlaştı.

venezuella devlet başkanı maduro, türkiye'nin 'onur konuğu' olduğu venezüella uluslararası kitap fuarı'nın açılışında, "türkiye'nin tarihini, halkını, kültürünü, güzelliğini ve çeşitliliğini seviyorum" dedi.

ırak'ta yeni başbakan abdulmehdi'nin 14 bakanından 5'inin internet üzerinden adaylık başvurusu yapan kişiler olduğu açıklandı.

abd, elektriğinin büyük bir kısmını iran'dan sağlayan ırak'ı, -sadece elektrik alımı için- 'yaptırımlardan muaf ülkeler listesi'ne dahil etti.

moğolistan'ın başkenti ulanbator'da bir türk firması tarafından inşa edilen ülkenin ilk kapalı su arıtma tesisi tamamlandı.

birleşmiş milletler, yemenli taraflar arasında bu ay yapılması planlanan barış görüşmelerinin ertelendiğini duyurdu.

savunma sanayii başkanlığı ile bmc arasında altay tankının seri üretim sözleşmesi imzalandı.

birleşmiş milletler, dünya genelindeki venezuelalı mülteci ve göçmen sayısının 3 milyona ulaştığını duyurdu.

kuzey kore'nin, abd dışişleri bakanı pompeo ile üst düzey bir kuzey koreli yetkili arasında bu hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal ettiği bildirildi.

abd adalet bakanı jeff session, trump’ın isteği üzerine görevinden istifa etti.

yunanistan başbakanı çipras, rahiplerin devlet memuru olmaktan çıkarılacağını açıkladı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, ypg'yi pkk'nın aksine terör örgütü olarak tanımlamadıklarını ancak türkiye'nin ikisi arasındaki bağa ilişkin güvenlik endişelerini anladıklarını söyledi.

abd'nin kabil büyükelçisi john bass, iran'a yönelik yaptırımlardan geçici olarak muaf tutulan ülkeler arasına afganistan'ın da alındığını duyurdu.

amerikan büyükelçiliği, murat karayılan, cemil bayık ve duran kalkan'ın başına sırayla 5, 4 ve 3 milyon dolar ödül koyduğunu duyurdu.

rusya başbakan yardımcısı yuri borisov, hindistan'ın rusya'dan aldığı s-400 füze savunma sistemlerinin parasının ruble olarak ödeneceğini açıkladı.

millî savunma bakanı akar, beraberinde genelkurmay başkanı orgeneral yaşar güler ile birlikte libya'nın ardından sudan'a ve ardından somali'ye gitti.

geçtiğimiz arşiv:

[1-5 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

[1-5 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

1 kasım ile 5 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi abd'nin iran'a uyguladığı ikinci yaptırım paketi.

rusya, türkiye, almanya ve fransa arasında yapılan istanbul'daki dörtlü zirve sonrası görüşen rus heyeti ve esad, anayasa konusunda anlaştı.

geçtiğimiz yıl darbe olan zimbabve'de, afrika kıtasının en büyük petrol ve doğal gaz rezervi keşfedildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, türkiye'nin çin, rusya, iran ve ukrayna gibi ülkelerle ticarette milli para kullanımına geçmeye hazırlandığını söyledi.

hamas yöneticilerinden halil el-hayye, mısır, katar ve bm'nin israil'in gazze şeridi'ne uyguladığı ablukayı kırma çabalarının başarıya ulaşmak üzere olduğunu belirtti.

taliban'ın kurucusu molla ömer'in hocalığını yapmış olan ve 'taliban'ın babası' lakabıyla tanınan mevlana samiul hak, pakistan'daki evinde uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

pakistan'da islam'a ve hazreti muhammed'e hakaret eden ancak serbest bırakılan asya bibi nedeniyle 3 gündür devam eden protestolarda hükümet ile göstericiler anlaşmaya vardı.

rusya uzay ajansı başkanı rogozin, uzay çalışmalarında abd'nin önüne geçme hedefini belirterek, ay'da kalıcı üs kurma planlarının devam ettiğini söyledi.

israil başbakanı netanyahu, gazeteci kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda, "yaşananlar korkunç ama suudi arabistan'ın da istikrarı devam etmeli" dedi.

ab, almanya, ingiltere ve fransa yaptığı ortak açıklamada, abd'nin iran'a tekrar yaptırım uygulama kararına ilişkin, "derin üzüntü duyuyoruz." ifadelerine yer verdi.

abd, iran ambargosundan muaf tutulacak 8 ülkenin pazartesi günü açıklanacağını belirtirken, enerji bakanı dönmez bu ülkeler arasında türkiye'nin de olduğunu söyledi.

abd hazine bakanlığı, adalet bakanı abdulhamit gül ve içişleri bakanı süleyman soylu'nun yaptırım listesinden çıkarıldığını açıkladı.

tel abyad'da pkk'lı teröristlerle birlikte türk topraklarını gözetleyen kişiler türk keskin nişancıları tarafından vuruldu.

abd başkanı trump, abd'ye doğru ilerleyen göçmenlerin askerlere taş atması halinde abd güvenlik güçlerinin ateşle karşılık verebileceğini söyledi.

ürdün ve mısır ile büyük ihracat anlaşmaları imzalayan israil, önümüzdeki dönemde akdeniz'deki 19 yeni bölgeyi petrol ve gaz şirketlerine ihale edeceğini duyurdu.

dünya müslüman alimler birliği başkanı karadavi, "tarihte önemli rol oynayan türkiye'nin yeniden islam dünyasının yönetim merkezi olması için dua ediyoruz." dedi.

ukrayna devlet başkanı poroşenko'nun katılımıyla ukrayna'nın antalya başkonsolosluğu açıldı.

pasifik okyanusu'nda yer alan yeni kaledonya adasında bugün düzenlenen bağımsızlık referandumunda halk, yüzde 60’la 'fransa’ya bağlı kalmaya devam' dedi.

fransa eski cumhurbaşkanı nikolas sarkozy, "rusya’yla ilişkileri düzeltmek gerekiyor. şimdi avrupa, rusya ve türkiye’yi biraraya getirecek uluslarüstü bir organizasyon düşünülmeli." dedi.

venezuela devlet şirketi pdvsa, petrol stoğunun düşmesi sebebiyle ikinci bir emre kadar ülkede bulunan 2700 benzin istasyonun satışlarını durdurma kararı aldı.

abd'nin iran'a uyguladığı yaptırım paketinin ikincisi yürürlüğe girdi.

- bmgk daimi üyeleri+almanya ile iran'ın 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma ile yaptırımlar kalktı.

- mayıs 2018'de abd anlaşmadan çekildi.

- 7 ağustos'da iran'a ilk yaptırım paketi yürürlüğe girdi.

cumhurbaşkanı erdoğan:

- ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz.

- kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı vurguluyoruz.

- türkiye olarak kırım tatarlarının haklarını korumaya devam edeceğiz.

- ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yanayız.

son arşiv:

[26 ekim-1 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

[26 ekim-1 kasım] askeri ve diplomatik gelişmeler

26 ekim ile 1 kasım arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi kobani ve tel abyad'dan gelen tacizlere cevap veren tsk.

ermenistan başbakanı paşinyan, önkoşul olmaksızın türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesine hazır olduğunu söyledi.

alman ordusundaki askeri araçların sadece yüzde 37’sinin kullanılabilir olduğu açıklandı.

ypg, suriye'nin deyri zor kırsalında ışid'e karşı süren operasyonları 'türkiye'nin saldırıları' nedeniyle durdurma kararı aldı.

cumhurbaşkanı erdoğan, milli uzun menzilli hava savunma sistemi için çalışmaların başlatıldığını ve sistemin adının 'siper' olduğunu duyurdu.

milli savunma bakanlığı, şanlıurfa'da hudut karakoluna yapılan taciz ateşine karşılık verildiğini ve 10 pkk'lı teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

afganistan'ın başkenti kabil'de düzenlenen intihar saldırısında 7 kişi, farah eyaletinde düşen ve üst düzey yetkilileri taşıyan bir askeri helikopterde ise 20 kişi öldü.

rusya bilimler akademisi uzmanılarından rayevskiy, türkiye'nin fırat'ın doğusunda abd'ye meydan okuduğunu söyledi

kremlin sözcüsü peskov, ankara'nın bölgedeki zorlu durum nedeniyle idlib anlaşmasını tam olarak yerine getirememesini anlayışla karşıladığını belirtti.

12 bin 200 metre derinlikte ve yüksek basınçta deniz sondajı yapabilen türkiye'nin ilk sondaj gemisi fatih, bugün ilk sondajını akdeniz'de yapacak.

rusya ile 'çatışma' halinde olan ukrayna ile rusya'nın en önemli müttefiklerinden kazakistan arasında suçluların iadesi anlaşması imzalandı.

eski gürcistan cumhurbaşkanı saakaşvili'nin desteklediği vaşadze oyların yüzde 37,74 oy alarak ikinci en fazla oyu alan aday oldu. seçim 2. tura kaldı.

honduras'tan başlayan göçmen kafilesini durdurmak isteyen abd, nisan ayındaki 2 bin 100 görevlinin ardından şimdi de meksika sınırına 5 bin 200 asker sevk etme kararı aldı.

3. havalimanının açılışına katılan devlet başkanları ve ülke yetkilileri:

arnavutluk, bosna hersek, bulgaristan, gürcistan, iran, katar, kırgızistan, kktc, kosova, makedonya, moldova, gagavuz özerk bölgesi, pakistan, slovenya, sırbistan, azerbaycan ve sudan.

japon prenses ayako, halktan birisiyle evlendiği için prenseslik unvanını kaybetti.

türkiye'nin çin büyükelçisi abdulkadir emin önen, çinli global times'ta kaleme aldığı yazıda; atatürk'ün emperyalist batılı işgalcileri ülkeden kovduğunu, türkiye ile çin'in ortak bir gelecek inşa ettiğini belirtti.

almanya başbakanı merkel, hristiyan demokrat parti genel başkanlığı için yeniden aday olmayacağını açıkladı.

brezilya'da seçimi eski bir yüzbaşı olan jair bolsonaro kazandı.

ırak türkmen cephesi başkanı salihi, ırak'ta cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bir bakanlığın türkmenlere verilmesini istedi.

iran petrol bakanlığı, ülkenin petrol satışını hedef alan abd'nin 5 kasım'da uygulamaya geçecek ikinci yaptırım paketine 1 hafta kala ilk defa petrolü tahran enerji borsası üzerinden satışa sundu.

tsk'ya bağlı obüsler, sınırın karşısındaki ayn el arab'da (kobani) bulunan ypg mevzilerini bombaladı. uzun bir sürenin ardından ilk kez fırat'ın doğusu vurulmuş oldu.

biri türk pazarı diğeri de avrupa pazarı olmak üzere türk akımı doğalgaz boru hattının her iki hattının da 2019 yılının sonunda kullanıma açılacağı duyuruldu.

pentagon'un almanya'daki ramstein hava üssü'ne bu ay içinde çeşitli silah ve mühimmat dolusu sevk ettiği yaklaşık 100 konteyner, 21. yüzyılda avrupa'ya yapılan en büyük sevkiyat olarak tarihe geçti.

katar savunma bakanı el-atiyye, türkiye'nin körfez krizinde katar'ın yanında yer alması, 'suudi arabistan'ın ablukası'nın kırılmasındaki en temel faktörlerden biri olduğunu söyledi.

suudi arabistan dışişleri bakanı cubeyr, erdoğan'ın 'şüpheliler türkiye'de yargılansın' çağrısını olumsuz karşılayarak şüphelilerinin suudi arabistan'da yargılanacağını açıkladı.

washington post editörü karen attiah, cemal kaşıkçı'nın öldürülmesinin uluslararası basında gündemde kalmasına ilişkin, "türkiye inanılmaz güzel bir iş çıkardı" dedi.


abd dışişleri bakanlığı sözcü yardımcısı palladino, "türkiye nato üyesi ve deaş karşıtı koalisyonun önemli bir ortağıdır. müttefikimizin sınır güvenliğine bağlıyız." dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar:

- 15 temmuz 2016'dan bu yana 15 bin 153 personel fetö nedeniyle ihraç edildi.

- 578 bin 887 kişi bedelli işlemlerini tamamladı.

- s-400 füze savunma sistemi planlandığı gibi 2019'da teslim edilecek.

son arşiv: [20 ekim-26 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

[20 ekim-26 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler

20 ekim ile 26 ekim arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi pek memlekette gündem olmasa da doğu akdeniz'deki gelişmeler.

japonya başbakanı abe, "ilişkileri yeni bir döneme taşımak istiyorum. japonya ve çin komşu ve ortaklar. birbirimiz için bir tehdit olmayacağız" dedi. çin ile japonya 7 yılın ardından ilk kez başbakanlık düzeyinde görüşme gerçekleştirdi.

türkiye petrolleri, doğu akdeniz’de sondaj faaliyetlerine hız vermek için 262.5 milyon dolara "deepsea metro ı" adlı bir sondaj gemisi daha aldı.

venezuela'da ekonomiden sorumlu devlet başkan yardımcısı aissami, ülkenin kripto parası petro'nun satışına 29 ekim'de başlanacağını açıkladı.

dışişleri bakanlığı sözcüsü hami aksoy, türkiye'nin ırak'ın güvenlik ve istikrarı ile yeniden imarı konularında yeni hükümetle birlikte çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

güney kore savunma bakanlığı, kuzey kore ve bm gücünün, "askerden arındırılmış bölge"de yer alan 'ortak güvenlik alanı’nda silahsızlandırma sürecini tamamladığı açıklandı.

avrupa parlamentosu, kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin uluslararası soruşturma yapılması durumunda suudi yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulunan karar tasarısını onayladı.

avrupa insan hakları mahkemesi (aihm), hazreti muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti.

suudi arabistan başsavcılığı, veliaht prensin adamları olduğu iddia edilen sanıkların gazeteci cemal kaşıkçı cinayetini planlayarak işlediklerini açıkladı.

ptt'nin, suriye'de 5. şubenin ardından şimdi de afrin ve cinderesi'nde şube açacağı belirtildi.

cumhurbaşkanı erdoğan, kaşıkçı cinayetine ilişkin "elimizde başka bilgi, belge yok değil, gün ola harman ola. ama çok aceleci olmanın da anlamı yok." dedi.

daha önce türkiye'ye hakaret eden suudi arabistan resmi haber ajansı spa, veliaht prens'in "türkiye ile suudi arabistan'ın arasını kimse bozamaz" açıklamasını twitter'a sabitledi. suudi dışişleri bakanlığı ise kral faysal'ın atatürk'le çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, suudi arabistan'dan gelen talep doğrultusunda veliaht prens selman ile görüştü. selman yaptığı açıklamada, "türkiye ile koordinasyon halindeyiz. türkiye ile aramızı bozamayacaksınız" dedi.

akdeniz'de yunan savaş gemisinin takip ettiği petrol arama gemisi barbaros hayrettin paşa, 2 firkateyn ve 2 karakol botu tarafından korunarak çalışmalarını sürdürüyor.

ingiliz guardian gazetesi, gazeteci kaşıkçı cinayeti ile ilgili, "muhtemelen veliaht prens muhammed'in kaderini belirleyecek kişi erdoğan olacak" şeklinde bir yazı yayımladı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, abd'nin iran'a yönelik yaptırımlarının bmgk kararı olmadığını belirterek, "biz bu konuda istisna tutulmak için gerekli taleplerimizi söyledik" dedi.

milli savunma bakanı akar, "uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş konusunda hem kontenjanlar hem geçiş oranları yükseltildi." dedi.

hollanda’da istatistik bürosunun yayınladığı rapora göre kendisini 'ateist' olarak tanımlayanların sayısı yüzde 50’yi geçti.

ab dış ilişkiler yüksek temsilcisi mogherini, rus yetkililerin 'karadeniz'in en büyük gücüyüz' benzeri açıklamalarına karşı, karadeniz’in avrupa'ya ait bir deniz olduğunu söyledi.

suudi arabistan ve pakistan arasında imzalanan mutabakat zaptına göre suudi yönetimi, pakistan'a 6 milyar dolar borç verecek.

sky news, cemal kaşıkçı'nın cesedinin parçalandığını ve vücut parçalarının suudi arabistan konsolosunun evinin bahçesinde bulunduğunu iddia etti.

abd başkanı trump, rusya ve çin'i kastederek, "millet aklını başını toplayana dek nükleer cephaneliğimizi güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

müslüman ülke liderleri arasında "vahşice katledilen gazeteci kaşıkçı ile ilgili en keskin tepki" malezya başbakanı mahathir muhammed'den geldi. muhammed, "bu çok büyük bir gaddarlık, kabul edilemez bir şey." dedi.

milli savunma bakanı hulusi akar, "ege ve akdeniz'de türkiye ve kktc'nin yer almadığı bir projenin yaşama şansı olmadığını herkes bilmeli ve bölgeyi tehlikeye atacak provokasyondan herkes vazgeçmeli, kaçınmalıdır" dedi.

resmi olarak trump'ın ulusal güvenlik danışmanı olan ancak 'gizli tarafları' olduğu iddia edilen john bolton, iran'a karşı uygulanacak olan yaptırımlardan hem abd'nin hem de rusya'nın kârlı çıkacağını söyledi.

suudi konsolosluğu'na ait olduğu belirlenen ve katledilen kaşıkçı'nın ortadan kaybolduğu gün konsolosluğu terk ettiği bilinen o araç polis tarafından özel bir otoparkta bulundu.

cumhurbaşkanlığı basın merkezi, dün cumhurbaşkanı erdoğan ile trump arasında telefon görüşmesi gerçekleştiğini açıkladı.

ceyşül adl adlı örgüt, pakistan sınırında geçen hafta kaçırdığı 14 iran devrim muhafızı'nın görüntülerini paylaştı. örgüt, askerlerin 'kafalarını keseceğini' duyurmuştu.

ıkby'de 30 eylül'de yapılan milletvekili seçiminin sonuçlarına göre, barzani liderliğindeki kdp birinci parti oldu.

milletvekili sayıları:

kdp: 45

kyb: 21

goran hareketi: 12

yeni nesil hareketi: 8

komel: 7

islaha doğru ittifakı: 5

abd başkanı trump, rusya ile abd arasında 1987'de imzalanan orta menzilli nükleer silah anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı.

geçtiğimiz arşiv:

[14 ekim-20 ekim] askeri ve diplomatik 39 gelişme

çin'in doğu türkistan'daki 'eğitim kampları'

geçtiğimiz aylarda çin'in doğu türkistan'daki müslüman türkleri zorla kamplara götürüp/hapsedip eğitim verdiği haberlere yansımıştı. peki yönetimi bu kamplarla ilgili kesinliği teyit edilmeyen veriler paylaştı. afp de içeriği belli olmayan kampların konumlarıyla ilgili bir çalışma yapmış.

[14 ekim-20 ekim] askeri ve diplomatik 39 gelişme

14 ekim ile 20 ekim arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi suud konsolosluğunda öldürülen gazeteci kaşıkçı.

menbiç'te türk askerleriyle birlikte devriye atacak olan amerikan askerleri gaziantep'te eğitimden geçti.

filistin devlet başkanı abbas, suudi arabistan kralı ve veliaht prensi’ne “tam güven” duyduklarını söyleyerek "filistin, her zaman suudi arabistan ile beraber duracak" ifadelerini kullandı.

ürdün hükümet sözcüsü ghunaimat, kapalı olan ve suriye'ye açılan kapı olan nassib sınırının pazartesi günü açılacağını duyurdu.

suudi arabistan kralı selman, 'öldürülen' gazeteci kaşıkçı olayına ilişkin, "hiçbir güç kardeş ülke türkiye ile aramızı bozamaz." dedi.

pkk ile bağlantısı olduğu tespit edilen 259 muhtar görevden uzaklaştırıldı.

sputnik'in haberine göre rusya ile türkiye'nin idlib'e ilişkin soçi mutabakatı hakkında açıklama yapan htş, silah bırakmama ve savaşı sürdürme kararı aldıklarını açıkladı.

suriye dışişleri bakanı muallim, muhalifler soçi mutabakatını reddederse idlib'de savaşmaya hazır olduklarını, sonraki hedeflerinin fırat'ın doğusu olduğunu söyledi.

abd dişişleri bakanı pompeo, suudi arabistan'ı ziyaret ettikten sonra türkiye'ye geldi.

cnn kaynakları tarafından cemal kaşıkçı'nın aslında sadece sorgulanmak istendiği ancak sorguda işler ters gidince hayatını kaybettiği ve suudi yetkililerin bu yönde bir rapor hazırladığı iddia edildi.

suudi riyali, (öldürülen gazeteci kaşıkçı olayından sonra) bugün son 2 yılın en düşük seviyesini gördü.

abd savunma bakanlığı, geçtiğimiz günlerde tüm dünya çapında uçuşlarını durdurduğu f-35 savaş uçaklarının yasağını kaldırdı.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey'in, suriye'deki son durumu görüşmek üzere türkiye, katar ve suudi arabistan'a ziyarette bulunacağı bildirildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, kıbrıs hakkında "sırf müzakereye başlamak için tekrar masaya oturmak bizim için anlamlı değil. sonuç alıcı olması lazım" ifadelerini kullandı.

sadr hareketi'nin üst düzey yetkililerinden ali el-saadi, bağdat'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak gündeme gelen suudi arabistan istanbul başkonsolosu muhammed uteybi, türkiye'den ayrıldı.

makedonya savunma bakanı şekerinska, nato ile katılım müzakerelerine perşembe günü resmen başlanacağını açıkladı.

bm, yemen'in dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek 8 milyon kişinin kıtlığın eşiğine geldiğini bildirdi.

nobel ödüllü bilim adamı prof. aziz sancar, özbekistan ziyaretinde en büyük hayalinin türk birliğini görmek olduğunu söyledi.

venezuela'da ekonomiden sorumlu devlet başkan yardımcısı aissami, ülkesindeki tüm bankacılık işlemlerinde artık abd dolarının yerine avro ve yuan gibi para birimlerinin kullanılacağını duyurdu.

abd'nin suriye temsilcisi james jeffrey, cumhurbaşkanı erdoğan görüşmesinin ardından suriyeli muhalif liderler ile bir görüşme gerçekleştirdi.

rusya'nın bm daimi temsilcisi nebenzya, beyaz miğferler'in 'mümkün olduğunca erken' bir süreçte suriye'den çıkarılmasını istediklerini belirtti.

abd başkanı trump, "kaşıkçı meselesi yüzünden suudi arabistan'dan uzaklaşmak istemiyoruz" açıklaması yaptı.

istanbul'da ani gelişecek olaylara karşı yaklaşık 16 bin polis ve bekçiye, eğitim şube müdürlüğü tarafından komando eğitimi verildi.

mısır ve yunanistan silahlı kuvvetleri, 2019 askeri işbirliği programı antlaşması imzaladı.

ıkby'nin başkenti erbil'de uluslararası türk maarif okulu'nun açılışı yapıldı.

cumhurbaşkanı erdoğan, moldova'daki gagavuz özerk yeri'ne bağlı komrat şehrini ziyaret ederek gagavuz türkleri ile görüştü.

abd başkanı trump, "kaşıkçı kesinlikle ölmüşe benziyor, bunun sonuçları ağır olacak" dedi.

rus lider putin, ortadoğu’daki tüm sorunların temelinde filistin-israil sorununun olduğunu söyledi.

yunan fırkateyni hs nikiforos focas, akdeniz'de petrol arama çalışması yapan barbaros hayreddin paşa gemisi izlemekle görevlendirildi. türkiye, yunanistan'ın bu hamlesini açık savaş sebebi olarak gördü.

cnn, mit ajanlarının havalimanı çalışanı kılığıyla kaşıkçı'yı öldürdüğü öne sürülen timi taşıyan jeti aradığını yazdı.

suriye konulu dörtlü zirve'nin, erdoğan'ın ev sahipliğinde putin, macron ve merkel'in katılımıyla 27 ekim'de istanbul'da yapılacağı açıklandı.

azerbaycan devlet petrol şirketi socar'ın inşa ettiği 6.3 milyar dolarlık "star rafineri", cumhurbaşkanı erdoğan ile azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev tarafından açıldı.

abd başkanı trump, "kaşıkçı olayıyla ilgili pazartesi gününe kadar çok şey öğrenebiliriz. suudi arabistan'a yaptırım uygulamayı gözden geçirebiliriz" dedi.

suudi arabistan günler sonra ilk resmi açıklamayı yaparak, gazeteci cemal kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünün ve olayla ilgili 18 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

gazeteci kaşıkçı'nın resmen öldüğünü duyuran suudi arabistan, suudi istihbarat kurulunun yeniden yapılandırılması için kurulan komiteye veliaht prens selman’ı başkan olarak seçti.

abd öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçakları, suriye’nin deyri zor bölgesinde yer alan iki köye düzenlediği hava saldırılarında 62 sivili katletti.

nijerya'nın kuzeybatısındaki kaduna eyaletinde iki grup arasında yaşanan çatışmada 55 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

son arşiv:
[10 ekim-14 ekim] askeri ve diplomatik gelişmeler
  • /
  • 17

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

ortodoks mezhebinin yayıldığı, ekümenlik(evrensellik) iddiasında bulunan fener rum patrikhanesi ile en fazla ortodoks cemaate sahip moskova kilisesi arasındaki rekabetin/çatışmanın önemli bir parçasıdır ukrayna kilisesi'nin durumu.

ruslar komünizmden sonra ortodoksluğu da yayılmacı politikaları için kullanabilirler. bu doğrultuda en kalabalık cemaatlerden olmalarını sağlayan ve ukrayna'ya rusçuluk aşılayan, ukrayna milliyetçiliğini körelten; ukrayna'daki 40 milyonluk ortodoks cemaatini kaybetmek istemezler diye düşünüyorum.

rum patrikhanesi ise geçtiğimiz günlerde 2 rus diplomatın sınır dışı edildiği rus-yunan çatışmasının yanı sıra ekümenlik iddiası çerçevesinde bu bağımsızlığı destekliyor olabilir.

her ne olursa olsun ankara kesinlikle bu olayların dışında değildir ve ruslar bu konuda (daha önce olduğu gibi) ankara'nın arabuluculuğuna başvurabilirler. idlib pazarlıkları da masada varken bu durum elimizi güçlendirebilir.

günümüzde her ne kadar ortodokslar otorite olarak kendi milli kiliselerini görüyor olsalar da istanbul-moskova çatışması kabul gören 2 evrensel kilise olmalarından dolayı devam edeceğe benziyor. ayrıca bu kilise hakimiyetleri rusya'nın slav ırkı ülkeleri ve diğer ortodoks ülkelerde yayılması için eşsiz bir fırsat sunuyor.

bu fırsatın önündeki en büyük engel ise fener rum patrikhanesi olarak karşımıza çıkıyor. rum patrikhanesi'nin yunanistan, abd ve türkiye gibi ülkelerin etkisi altında olduğu iddia ediliyor.


ortodoksluğun yaygın olduğu ülkeler


ortodoks nüfusun olduğu ülkelerde hangi kilise daha etkin? gri renk o ülkenin kendi kilisesini gösteriyor.

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde?

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde? (2016 sayıştay raporu)

tcmb sermayesi a, b, c, d olarak 4 hisseye bölünmüştür.

a hisse sınıfı hazine'ye aittir ve bu oran %51'in altında olamaz.

b hisse sınıfı milli bankalara aittir (bankanın
yurtdışı ortağı olması milli banka olmasını etkilemez).

c hisse sınıfı yabancıların sahip olduğu hisse sınıfıdır ve hazine'dedir.

d hisse sınıfı hisse senetleri ise türk ticaret kuruluşları ile ve türk vatandaşı olan gerçek ve tüzel kişilerin elindedir.

yabancıların sahip olabilecekleri en çok hisse de yine yasa maddesine göre 15.000 hisseyi yani toplam içinde yüzde 6'yı geçemiyor.

mahfi eğilmez'in aşağıdaki linkteki yazısından çıkardığım özettir. detaylı okumak ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için:
http://www.mahfiegilmez.com/2017/12/bir-sehir-efsanesi-merkez-bankasnn.html?m=1

türk tarihinin zafer ayı ağustos

ağustos ayı şanlı tarihimizde kazandığımız zaferlerle farklı bir yer ediniyor. ağustos ayında kazandığımız zaferler:
1. malazgirt meydan muharebesi, 26 ağustos 1071
2. mercidabık zaferi, 24 ağustos 1516
3. belgrad’ın fethi, 29 ağustos 1521
4. mohaç zaferi, 29 ağustos 1526
5. sakarya meydan savaşı, 23 ağustos 1921
6. büyük taarruz, 26-30 ağustos 1922
tüm zaferlerimiz kutlu olsun. büyük türk liderlerinin her birinden allah razı olsun. tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

tanap ve bağlantı hatlarının haritası

turuncu: trans anadolu hattı (tanap)
mavi: trans adriyatik hattı (tap)
yeşil: bakü-tiflis-ceyhan hattı (btc)
sarı ve kahverengi: güney kafkasya doğalgaz hatları


daha büyük görsel:https://www07.abb.com/images/librariesprovider94/reference/tanap-pipelines.jpg?sfvrsn=1

fırat ve dicle nehirleri üzerindeki baraj ve su dağıtım noktalarısuriye'deki bu kaynakların ypg/pkk'nın kontorlünde olması esad ve ypg/pkk anlaşması açısından önemli.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

evanjelizm

hıristiyan siyonist olarak tabir edebileceğimiz bir hıristiyan meshebidir, hz. isanın dirilişinin bir şarta bağlı olduğuna inanırlar bu şart siyonizmin emeli olan arz-ı mev'ud topraklarının yahudi siyonist devleti himayesine geçmesi ve kudüs'te süleyman mabedinin inşa edilmesidir.
kendilerine hizmet ettirmek amacıyla bu meshebi oluşturan kişilerin kimler oldukları aşikardır..

bugünde özellikle amerika'da evanjelistlerin etkisi ve gücü çok fazla olmakla birlikte ellerinde bulundurdukları inanılmaz para gücü sayesinde üstün seçim kampanyaları, algı operasyonları, manipüle gibi faaliyetlerle amerikan yönetimini evanjelistleştirmişlerdir. amerikan yönetiminin son dönemlerdeki kudüs tutumu ve kararları bu inancı destekler niteliktedir.

edit: eski amerikan başkanı john f. kennedy suikastının nedeninin kennedy'nin evanjelizm ve siyonizm karşıtı olması ve fed'i yahudilerin elinden kurtarmak istemesi olduğu söylenir.

taliban

afganistan ve pakistan talibanı olarak ikiye bölünen gruptur. şu anki lideri molla hibatullah akhunzada'dır.

günümüzde afgan talibanı, afganistan içerisinde dünyadaki diğer terör örgütlerine nazaran oldukça iyi bir hakimiyet alanına sahiptir. gündemdeki konulardan biri de barış görüşmeleridir, ona da değinelim.

sahası asya olan biri olarak diyorum ki, barış görüşmelerine "resmi" olarak dokunmayacak gruptur. resmi vurgusu şundan ötürüdür, barış görüşmeleri hep yapılır ama taliban adına giden adamlar resmi olarak temsil etmeden gider. siz de "acaba anlaşacaklar mı?" diye beklemeye başlarsınız. sonra taliban onlar resmi yetkililerimiz değil deyip başından atar.

ayrıca, afgan talibanı'nın hakimiyet ve aldığı destek bakımından analiz edersek, zaten örgütün en ufak bir tavizi dahi kabul etmeyeceği açıktır. ek olarak da, abd taliban'ın kesin olarak vurguladığı maddeyi asla gerçekleştirmeyecektir. bu da abd ve koalisyon askerlerinin tamamen ülkeden çekilmesidir. kısacası, istedikleri kadar görüşsünler hiçbir şey olmayacaktır. birde, afgan hükümeti "politik bir parti olmalarını öneriyoruz" demişti. hakimiyet alanı yüksek ve halk desteği alan bir örgütten bunu istemek hayalciliktir. örgütü zayıflatmadan masaya oturtmak bana göre en büyük hatadır, biz bunu taliban'da gördük. militanlar bir örgütten ziyade sanki yönetim kendi ellerindeymiş gibi masaya oturuyorlar. zaten sahayı takip ederken, açıklamalarda şunu hep görüyorum ve haber yazarken de vurgularım, kendileri için direk "afganistan islam emirliği" derler. işte durum bu kadar vahim.

bu tarz haberler oyalamadan başka bir şey değildir. afganistan'da sorun masada değil sahada çözülür. fakat afgan ordusu, polisi ve istihbaratı 17 yıldır eğitilmeleri üzerine olağanüstü yeteneğe (!) sahip oldukları için sahada bir zafere de uzak ihtimal olarak bakılmalıdır.

2018 başından beri rapor yazıyorum ve her ay fix bir barış görüşmesi gündemi oluyor, ben dahi yazmayı bıraktım, bunlarda artık hobi haline geldi. haberlerde görürseniz umursamayın.

usame bin ladin

azzam'la başladığı yolda, anlaşmazlıklarla devam edip kendi başına arap savaşçıları afganistan'da eğiterek yükselen isimdir. azzam'ın ölümü sonrası mısırlıların (bkz:eymen el-zevahiri) etkisi altına girmiştir. kaynaklara göre, azzam'ın ölmeden önce mısırlılarla olan yakınlığından rahatsız olduğu dile getirilmiştir.

şunu da belirtmek gerekir ki, ladin ve zevahiri arasında da zıtlıklar vardı. en bilineni, terörizm araştırmacıların en iyi bildiği yakın düşman-uzak düşman kavramları üzerinde zıtlık yaşamalarıdır. ladin uzak düşman kavramı (bkz:11 eylül saldırıları) ile kısa dönemli saldırılar planlarken, zevahiri yakın düşman kavramı (bkz:bulunduğu ülkedeki rejimine karşıt eylemlerde bulunmak) ile uzun dönemli saldırılar planlamıştır. sadece el-kaide içerisinde değil, diğer gruplar içerisinde de bu iki kavram vardır. genelde, terör araştırmaları içerisindeki analizlerde terör örgütü liderlerini ayırt ederken önemli bir faktördür.

kendisi cihada finans bağlamında oldukça katkıda bulunmuştur ancak askeri anlamda eski terör örgütü üyelerinin de ifadelerine bakacak olursak oldukça zayıftır.

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

Toplam entry sayısı: 325

rusya, abd ve çin'in silah sattığı ülkelerin haritası

sıprı raporlarına göre hazırlanan haritada abd, rusya ve çin'in hangi ülkelere silah sattığı gösterilmiş.

olayı size şöyle özetleyeyim:
- abd, avrupa ülkelerine daha fazla silah satıyor.
- rusya orta asya ülkelerinde hakimiyetini gösteriyor. - türkiye en fazla silahı abd'den ithal ediyor.

benim dikkati çektiği için ayrıca yazayım. hindistan abd ve rusya’dan, pakistan ise abd, rusya ve çin’den silah alıyor. muhtemelen bu halklarının geçmişi ortak olan iki ülke arasında keşmir gibi bir sorun çözümsüz bırakılmasa silah alımları yüzde 80 düşer.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

tayyar arı - geçmişten günümüze orta doğu: siyaset, savaş ve diplomasi

hepimizin yaşadığımız coğrafyayı daha iyi bilmek, osmanlı'dan sonra bu coğrafyada kurulan devletlerin geçmişlerini öğrenmek öncelikli görevleri arasında olmalı. bir de ortadoğu'ya meraklıysanız tam da size göre diyebilirim. şahsen ben çok keyif alarak okudum ve birçok şey öğrendim.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

iktisatçı mahfi eğilmez'in twitter'da yapısal reformlar olmazsa ne olur deyip paylaştığı grafik. benim gibi ekonomiden pek anlamayan kişiler için az da olsa bilgilendirici.

kuşak ve yol projesi

çin'in devlet başkanı jinping'in 2013 yılında başlattığı, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan yol. toplamda 70 ülkenin projeye dahil edildiği biliniyor.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

türkiye'nin dış politikada alternatifleri olduğunu gösteren, trump'ın ekonomik tehdidinin etkisinin en aza inmesine neden olan olay.

daha bunun şangay 6'lısı, brıcs ve kafkasya ayakları da var.

ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

van'ın ulupamir köyünde yaşayan kırgız türkü türkiye vatandaşları ilk kez türk silahlı kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladı. bilenler vardır, ulupamir bölgede kırgız türklerinin yaşadığı en büyük köy.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

filipinler'de müslüman bölgesine özerklik

geçmişte obama'ya sürekli küfürler eden filipinler devlet başkanı duterte'nin ülkenin güneyinde müslümanların çoğunlukta yaşadığı mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerklik tanıyan yasayı bugün imzalaması bekleniyor. yeni yasayla bangsamoro'da bölgesel parlamento kurulacak ve bölgede şer'i mahkemeler oluşturulacak.

bangsamoro temel yasası tasarısı müslüman direnişçiler tarafından 17 temmuz'da hükümete sunulmuştu.

duterte çok ilginç bir adam. herkes onu moro islami kurtuluş cephesi'yle son görüşme yapabilecek lider olarak düşünüyordu, o görüştü ve şimdi müslümanlara çeşitli haklar veriyor. aynı zamanda rusya ile sıkı ilişkileri olan, kendi ifadelerine göre abd karşıtı bir lider. gerçekten çok ilginç. söylemeden de geçmeyelim.

not: moro islami cephesi'yle hükümet arasındaki görüşmelerde dolaylı olarak türk yardım derneği ihh'lı yetkililerde yer almıştı.

mülteci & sığınmacı sorunu

rusya'nın suriyeli mültecilerin ülkesine dönmesi için çeşitli çalışmaları var. hatta bu konuda en fazla mülteci bulunan türkiye, lübnan ve ürdün'deki yetkililerle görüşülüyor.

tamamen savaş sona erse ne kadar suriyeli geri döner o da ayrı bir tartışma konusu.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

gayri resmi orta asya haritası

redditte karşıma çıkan türkistan, mançurya şeklinde bölgelere ayrılmış gayri resmi orta asya haritası.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ekonomik olarak uygulanan yaptırımlar ülkenin sıkıntılı durumunu daha da derinleştirsede diplomatik yollarla halk diliyle 'kısada kısas' yoluyla cevap vermek yeterli. önür türlü sonuçsuz kalacağı için incirlik kapatılsın tribine girmeye gerek yok.
Henüz takip ettiği biri yok.