polpot

Durum: 350 - 5 - 1 - 1 - 17.08.2019 20:07

Puan: 5202 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Moderatör.

her cani başını yastığa koyar.
  • /
  • 18

nursultan

adını nursultan nazarbayev'den alan, kazakistan başkentinin yeni adı.

[10 - 14 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli gündem başlıkları abd'nin iran yaptırımlarını sertleştirmek için çalışmaları hızlandırması ve doğu akdeniz'de türkiye'ye karşı atılan adımlar...

cumhurbaşkanı erdoğan, "vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66'sını tamamlamış durumdayız. kalan 6 kriterle ilgili atabileceğimiz adımları en kısa zamanda atarak avrupa birliği'nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu da göreceğiz" dedi.

abd başkanı donald trump’ın ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle görevinden alınması amacıyla toplanan 10 milyon imza kongre’ye sunuldu.

abd'nin petrol yaptırımları nedeniyle petrol ihracatında ciddi oranda düşüş yaşayan iran'ın suriye'ye petrol ihracatına yeniden başladığı iddia edildi.

suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge'yle ilgili konuşan abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, “bölge, fırat'ın doğusundaki türkiye-suriye sınırı boyunca olacak. alanın derinliği konusunda henüz bir fikir birliğine varmadık” dedi.

abd dışişleri bakanlığı, katar'a 3 milyar dolar değerinde 24 ah-64e apache tipi taarruz helikopterinin satışına onay verdi.

venezuela’da başarısız darbe girişiminde rol aldığı için yargının hedefinde olan milletvekillerinden richard jose blanco delgado, caracas’taki arjantin büyükelçisinin evine kaçtı.

fransa cumhurbaşkanı macron, "birçok konudaki abd'nin tek taraflılığına, çok taraflılık krizine ve çin'in çeşitli alanlardaki yükselişine karşı savunan ve egemen avrupa istiyoruz." dedi.

iran dışişleri bakan yardımcısı abbas arakçi, trump'ın ekonomik baskıyı devam ettirmesi halinde afgan mültecilerden iran'ı terk etmelerini isteyebileceklerini söyledi. bazı iranlı yetkililer ise bu mültecilerin avrupa'ya yönelebileceğini işaret eden açıklamalarda bulundu.

endonezya'nın cava adası'ndaki jetlerin, ramazan ayı boyunca insanları sahura kaldırmak için imsak vaktinden önce alçak uçuş gerçekleştireceği açıklandı.

son zamanlarda tatbikatlarını arttıran türk deniz kuvvetleri komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatlarından denizkurdu-2019, 13-25 mayıs'ta, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle anadolu'yu çevreleyen 3 denizde eş zamanlı gerçekleştirilecek.

abd’nin ırak işgalinde kullandığı uçak gemisi abraham lincoln, basra körfezi’nin boğazına ulaştı.

venezuela’da askeri kalkışma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan muhalif lider juan guaido, maduro yönetimi karşısında güç kaybetmemek için destekçilerini tüm ülkede sokağa çağırdı.

yüksekova'da asker eşi nurcan karakaya ile bebeği bedirhan'ın şehit edildiği saldırının faillerinden pkk'lı terörist metin daşdemir yakalandı.

reuters, türk kamu bankalarının tl'deki değer kaybını durdurabilmek için bu hafta içinde yaklaşık 4,5 milyar dolar sattığını iddia etti.

türkakım projesinin son aşaması olan ve kıyıköy’de yapımı devam eden alım terminalinde inşaat çalışmalarının yüzde 70’ten fazlası tamamlandı. hat yıl sonunda devreye girecek.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "birçok ülke var. hep başkalarını eleştirirler, başka ülkelerin açığını ararlar ama kendi açıklarını söylediğin zaman hiç hoşlanmazlar. alışık değiller ama alıştıracağız, alışacaklar." dedi.,

ırak ve kuveyt, iki ülke arasındaki mevcut tek kara sınır kapısı "safvan"ın altyapısının yeniden inşa edilmesine karar verdi.

kuzey makedonya'da yeni cumhurbaşkanı stevo pendarovski yemin ederek görevine başladı.

beşar esad, "türkiye ile işbirliğine açığız suriye çıkarlarına uygunsa ve egemenliğine halel gelmeyecekse erdoğan ile de görüşülebilir" dedi. [aydınlık]

iran devrim muhafızları’nın üst düzey komutanlarından amirali hajizadeh, körfez’deki amerikan askeri varlığının daha önce önemli bir tehdit olduğunu ama şimdi hedef olduğunu söyledi.

cumhuriyet tarihinin en büyük planlı tatbikatı denizkurdu-2019, anadolu'yu çevreleyen üç denizde 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı. tatbikatın doğu akdeniz'i kapsayan bölümü, gelişmiş askeri araçların yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor.

ab dış ilişkiler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi federica mogherini, "iran nükleer anlaşmasını ve tam olarak uygulanmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz." dedi.

pakistan maliye bakanı abdul hafız şaik, ımf ile 6 milyar dolarlık kurtarma paketi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

abd savunma bakanlığı, avrupa birliği'nin tek başına yürüttüğü savunma projelerini sürdürmesi halinde misilleme yapılacağı tehdidinde bulundu.

güney kore, kuzey kore'nin geçen hafta yaptığı kısa mesafeli güdümlü füze denemelerine karşı patriot füze savunma sistemi odaklı savunma kapasitesi geliştirdiğini açıkladı.

abd’nin, geçtiğimiz hafta türkiye’nin rusya’dan alınacak s-400 hava savunma sistemlerini 2020’ye kadar ertelemesini istediği iddia edildi. [bloomberg]

bm, idlib'de en az 150 kişinin ölümüne, 180 bin kişinin yerinden edilmesine neden olan, hastane ve okul gibi sivil altyapıları da hedef alan hava saldırlarının sonlandırılması çağrısında bulundu.

eski rum dışişleri bakanı nikos rolandis, doğu akdeniz'de türkiye'nin sondaj çalışmalarını durduracak bir ülke olmadığını belirterek, "cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan oyunu akıllıca oynuyor. türkiye'yi kim durdurabilir ki? bizim için hangi filo türkiye ile savaşacak?" dedi.

yunanistan başbakanı alexis çipras, doğu akdeniz'de doğal gaz aramaya devam etmesi halinde türkiye'ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını söyledi.

iran cumhurbaşkanı ruhani, "iran devrimi, tek bir mezhebe ait değildir. iran halkı ve ülkedeki tüm mezhepler, devrimde geniş bir şekilde yer almış ve devrimin ortağı olmuştur." dedi.

hindistan başbakanı narendra modi, pakistan’a düzenlenen hava saldırısı emrini ‘yağmur ve bulutlar nedeniyle uçakların radarlardan kaçabileceklerine’ dayanarak verdiğini söyledi.

bu operasyon sonrası hint savaş uçakları pakistan tarafından düşürülmüştü.

abd'nin yaptırım ile tehdit ettiği hindistan, rusya'dan s-400 hava savunma sistemlerini almaktan vazgeçerek amerikan yapımı patriot almak için washington ile görüştüklerini duyurdu.

suudi arabistan kralı selman bin abdülaziz, sudan askeri geçiş konseyi başkanı abdulfettah el-burhan'ı mekke'de düzenlenecek 14. dönem islam zirvesi’ne davet etti.

önceki arşiv: [4 - 9 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[4 - 9 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

geçtiğimiz haftanın dikkat çeken en önemli gelişmesi israil'in filistin saldırısı. diğer önemli gelişmeler ise şöyle:

ab, ingiltere, almanya ve fransa, iran'a sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaparak, her türlü "ültimatomu" reddettiklerini bildirdi.

abd başkanı trump, 'tropiklerin trump'ı' bolsonaro'nun ülkesi brezilya'yı 'nato üyesi olmayan ana müttefik' olarak belirlediğini açıkladı.

rusya lideri putin, başkent moskova'daki zafer bayramı geçidine eski kazakistan devlet başkanı nazarbayev ile geldi.

yunanistan cumhurbaşkanı pavlopulos, türkiye’nin "kıbrıs’ın" münhasır ekonomik bölgesi’ndeki sondaj girişimlerinin uluslararası hukukun doğrudan ve ciddi bir ihlali olduğunu söyledi.

ingiltere'nin ankara büyükelçisi dominick chilcott, "türkiye aşikar bir şekilde gelecekte en önemli ortaklarımızdan biri olacak. brexit, türkiye'nin stratejik değerini ve türkiye'ye verdiğimiz değeri değiştirmeyecek." dedi.

abd dışişleri bakanlığı’nın iran özel temsilcisi brian hook “her açıdan iran rejimi bugün göreve geldiğimiz iki yıl öncesine kıyasla daha zayıf. rejim davranışını değiştirmedikçe tahran üzerindeki baskı artacak” dedi.

almanya dışişleri bakanı maas, iran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için bu ülkeyle yapılan nükleer anlaşmayı sürdürmek istediklerini söyledi.

abd başkanı trump, iran'a yeni yaptırımlar içeren kararnameyi yayımladı. kararname demir-çelik ve alüminyum sektörünü kapsıyor. amaç nükleer silah programının gelirini engellemek.

ukrayna seçimlerini kazanan ve ardından bodrum'da tatil yapan devlet başkanı vladimir zelenskiy'in, eski devlet başkanı poroşenko'nun nato ve ab'ye katılım politikasını devam ettireceği açıklandı.

iran dışişleri bakanı zarif, "iran ile ab, abd'nin tek taraflı yaptırımlarına rağmen iran petrolünün satışını ve bundan kazanç sağlamayı mümkün kılan bir anlaşmanın eşiğinde." dedi.

rusya'dan satın alınan s-400 hava savunma sistemlerini kullanacak yaklaşık 100 türk askerinin eğitimi bu ay sonunda rusya'daki bir askeri üstte başlayacak.

katar emiri şeyh temim al sani, işgal altındaki batı şeria ile abluka altındaki gazze'de yaşayan filistin halkına yardım için 480 milyon dolar tahsis edilmesi talimatı verdi.

abd, 'iran’a karşı caydırıcılık amacıyla' akdeniz'e uçak gemisi taarruz grubu gönderdi.

abd başkanı trump "amerika birleşik devletleri, ticaret'te yılda 600 ila 800 milyar dolar kaybediyor. çin ile 500 milyar dolar kaybediyoruz. üzgünüm, artık bunu yapmayacağız!" dedi.

fransa cumhurbaşkanı macron, "rusya'nın avrupa konseyi'nde kalmasını istiyorum. avrupa konseyi ve rusya'nın birbirlerine ihtiyacı var" dedi.

eski almanya dışişleri bakanı sigmar gabriel, abd'nin doğu avrupa'yı rusya'ya karşı savunma söylemine inanmamak gerektiğini belirterek, "avrupa, rusya'ya karşı kendi güvenliğini kendisi sağlamalı" dedi.

gazze'de filistinli direniş grupları ile israil arasında ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi.

abd dışişleri, “abd, türkiye’nin ‘kıbrıs cumhuriyeti’ tarafından hak talep edilen münhasır ekonomik bölgesindeki deniz sondajı faaliyetlerine başlamaya hazırlandığını duyurmasından dolayı son derece endişelidir.” açıklamasında bulundu.

nato genel sekreteri stoltenberg türkiye'nin rusya'dan s-400 alımıyla ilgili olarak, 'askeri teçhizat tedariki konusu, ülkelerin ulusal kararı niteliğindedir' dedi.

şırnak'ta öğrencileri piknik alanına bırakan minibüsün dönüşü sırasında teröristler tarafından tuzaklanmış patlayıcı infilak etti. olayda sürücü servet bilen ile 13 yaşındaki kardeşi diyar bilen yaşamını yitirdi.

mısır da tıpkı yunanistan gibi türkiye'yi doğu akdeniz'de sondaj yapma niyeti nedeniyle 'uyardı' ve tek taraflı adımların bölge istikrarına zarar vereceğini öne sürdü.

israil ordusu, gazze'deki anadolu ajansının ofisine önce uyarı atışı yaptı. çalışanların binayı terk etmesinin ardından savaş uçakları binayı vurdu.

abd savunma bakanı vekili patrick shanahan, ankara’nın rusya’dan satın aldığı s-400 savunma sistemi konusunda türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını ve tutumlarının değişmediğini ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi.

lübnan ile mısır arasında enerji, iletişim ve tecrübe paylaşımı başta olmak üzere birçok alanda mutabakat zaptı imzalandı.

içişleri bakanlığı, güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2019'un ilk 4 ayında 127 terör örgütü mensubunun teslim olduğunu açıkladı.

[30 nisan - 4 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

[30 nisan - 4 mayıs] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın ana gündem maddesi venezuela'daki başarısız darbe girişimi.

cumhurbaşkanı erdoğan ve abd başkanı trump görüşmesinin ardından abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey ile abd bakan yardımcısı vekili ve suriye özel elçisi rayburn türkiye'ye geldi.

venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

abd destekli juan guaido'nun başlattığı darbe girişiminde guaido taraftarı askerlerin kollarında mavi bandajlar bulunuyor.

venezuela kurucu meclis başkanı, venezuela halkını başkan maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido "ülkenin 24 eyaleti de sokağa çıktı, bu geri dönüşü olmayan bir yol. gelecek bizimdir, halk ve silahlı kuvvetler hükümet gaspını durdurmak için bir aradadır." dedi.

'venezuela'da ordu maduro'ya karşı girişime başladı' iddiaları ile ilgili savunma bakanı lopez, "biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. herkes komutanların emrindedir" dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, juan guaido'nun "askeri darbe girişiminin" başarısızlıkla sonuçlanacağını ve muhalif liderin kendisine karşı orduyu yanına alamadığını söyledi.

venezuela dışişleri bakanı jorge arreaza, darbeyi kınayarak 'devlet başkanı maduro'ya destek verdiği için' cumhurbaşkanı erdoğan'a şükranlarını sundu.

avusturya'nın türkiye karşıtı açıklamalarıyla bilinen başbakan kurz, pkk yandaşlarının 1 mayıs etkinliğinde örgüte ait yasaklı sembollerin bulunduğu pankartlar açmasına tepki göstererek, "terörist aşırı sol ideolojilerin avusturya'da yeri yok" dedi.

rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, nicolas maduro'nun ülkeden kaçacağına dair açıklamaların beşar esad hakkında çıkan yalan haberlere benzediğini söyledi.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido, taraftarlarına sürekli sokakta kalmaları çağrısı yaptı.

ingiltere savunma bakanı gavin williamson, huawei şirketine ilişkin yapılan gizli görüşmelerin basına sızdırılması nedeniyle görevinden alındı.

katar dışişleri bakanı al sani, iran ile abd'yi, aralarındaki sorunlara sürdürülebilir çözümler bulmak için diyalog başlatmaya çağırdı.

tayland kralı maha vajiralongkorn, orgeneral ayudhya ile evlendiğini ve suthida'yı ülkenin kraliçesi olarak ilan ettiğini duyurdu. kralın özel koruma birliğinin komutanı olan suthida'ya, kral tarafından orgeneral unvanı verilmişti.

abd destekli muhaliflerin başarısız askeri kalkışmasına sahne olan venezuela'da devlet başkanı maduro, askerlerle yürüyerek gövde gösterisi yaptı.

dışişleri bakanı çavuşoğlu türkiye ve amerika’nın suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölgenin ayrıntıları konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını söyledi.

abd senatosu, başkan trump'ın yemen'deki savaşta suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine desteğin kesilmesi kararına yönelik vetosunu onayladı.

dünya sağlık örgütü, libya'nın başkenti trablus ve çevresinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 376'ya, yaralı sayısının ise 1822'ye yükseldiğini duyurdu.

ypg'li hesaplara göre amerikan askeri michael thomason, 5 gün önce kobani’de (ayn’ül arab) türk ordusu tarafından öldürüldü.

venezuela'da ev hapsinden kaçan muhalif lider leopoldo lopez, 30 nisan'daki başarısız askeri ve sivil kalkışmaya ilişkin, "bu rastgele yapılmış bir şey değil, biz bu iş için hazırlandık." dedi.

italya başbakan yardımcısı luigi di maio, "eğer fransa afrika ülkelerini sömürmeseydi, dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alamazdı. bugün en fazla 15’inci ekonomi olurdu." dedi.

içişleri bakanlığı, güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2019'un ilk 4 ayında 127 terör örgütü mensubunun teslim olduğunu açıkladı.

lübnan ile mısır arasında enerji, iletişim ve tecrübe paylaşımı başta olmak üzere birçok alanda mutabakat zaptı imzalandı.

abd savunma bakanı vekili patrick shanahan, ankara’nın rusya’dan satın aldığı s-400 savunma sistemi konusunda türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını ve tutumlarının değişmediğini ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi.

tsk ve öso operasyonu kapsamında tel rıfat'ın kuzeyindeki malikiye köyü'nün kontrolü ypg'den öso'ya geçti.

[23-29 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[23-29 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın ana gündem maddesi abd'nin iran yaptırımlarından muaf tuttuğu 8 ülkeye verdiği süre ve son günlerde yaşanan açıklamalar...

kuzey kore lideri kim jong-un ile rusya lideri putin, 25 nisan'da rusya’nın vladivostok kentinde görüşme gerçekleştirdi.

lübnan meclis başkanı nebih berri, israil'le aralarında uzun zamandır sorun olan deniz sınırını belirlemeye hazır olduklarını ifade etti.

eski abd başkanı barack obama döneminde başkan yardımcılığı yapan demokrat joe biden, 2020 seçimleri için yarışa girmeye karar verdi.

abd başkanı trump'ın damadı ve kıdemli danışmanı jared kushner, amerika'nın uzun süredir beklenen ortadoğu barış planını ramazan'dan sonra açıklayacağını bildirdi.

iran petrol bakanı zengene, "petrol sanayisi, abd'nin ekonomi savaşında hedeflerin en başında yer almaktadır. ancak iran'ın petrol ihracatını sıfıra indirme hayali asla gerçekleşmeyecek bir rüyadır." dedi.

israil başbakanı netanyahu, golan tepeleri’ndeki bir kasabaya abd başkanı donald trump’ın adını vereceğine söz verdi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, sri lanka'da meydana gelen terör saldırıları nedeniyle ülkenin ankara'daki büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu.

filipinler devlet başkanı rodrigo duterte, birkaç yıl önce yasa dışı olarak manila limanına bırakılan 2.450 ton çöpünü geri almaması halinde kanada'ya savaş açacakları tehdidinde bulundu.

iran dışişleri bakanı cevad zarif, trump yönetimine iran'da tutuklu bulunan amerikan vatandaşlarının abd'de tutuklu iran vatandaşları ile değiştirilmesi teklifinde bulundu. zarif, "tutuklu değişimi teklifini masaya koyuyorum. ben hazırım ve yetkim de var." diye konuştu.

abd öncülüğündeki koalisyon kuvvetleri, kerkük'te ışid'e karşı düzenlenen operasyonda ‘yanlışlıkla’ ırak polis güçlerini vurdu. saldırıda bir polis hayatını kaybetti, 2 polis yaralandı.

rusya genelkurmay başkanlığı, kasım 2018'de idlib'in yüzde 52'sini kontrolü altında tutan nusra'nın (htş) bugün yaklaşık yüzde 99'unu kontrol ettiğini iddia etti.

rusya lideri putin, ukrayna'nın ayrılıkçı donetsk halk cumhuriyeti ve luhansk halk cumhuriyeti'nde ikâmet eden kişilere rusya vatandaşlığı verilmesine ilişkin kararı onayladı.

izmir’de sat özel ihtisas kursu'nda tahrip eğitimi esnasında meydana gelen kazada 1 askerimiz şehit oldu, 1 askerimiz yaralandı.

rusya devlet başkanı putin, kuzey kore’nin egemenliğini korumak için güvenlik garantisine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

kazakistan’ın başkenti nursultan’da astana süreci kapsamındaki suriye konulu görüşmelerin 12. turu başladı. görüşmede rusya, türkiye ve iran’dan heyetler yer alırken, türk heyete dışişleri bakan yardımcısı sedat önal başkanlık ediyor.

uluslararası af örgütü, 2017'de abd önderliğindeki koalisyon güçlerinin suriye'nin rakka şehrinde gerçekleştirdiği hava operasyonlarında, bin 600 sivilin öldüğünü açıkladı.

ırak'ın başkenti bağdat'ta, "ırak'ın yeniden imarı için türkiye-ırak inşaat forumu" düzenlendi.

fransa cumhurbaşkanı macron, "siyasal islam, fransız cumhuriyeti'ni bölmeye yönelik bir tehdit" dedi.

rusya devlet başkanı putin’e, kuşak ve yol forumu’na katılmak için gittiği çin’in en prestijli eğitim kurumlarından tsinghua üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. şi cinping, rus lideri ‘en yakın dostu’ olarak nitelendirdi.

libya'da general hafter'in üç hafta önce başlattığı askeri hamlede başkent trablus'un merkezini hedef alan mızrak ucu, ulusal mutabakat hükümeti'ne bağlı birliklerin mukavemetiyle ayn zara bölgesinde kırıldı.

abd savunma bakanlığı'na vekalet eden patrick shanahan, hakkında yürütülen bir etik kurul soruşturması sırasında, müfettişlere, f-35 savaş uçağı programının "çuvalladığını" söyledi.

abd dışişleri bakanlığı, 'putin destekli' çeçen hükümeti başbakanı khuchiev'i insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak abd'yi ziyaret etmesini yasakladı.

sri lanka'da, sağlık bakanlığı geçen pazar günü meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısını 100'den fazla azaltarak, "253 dolayında" olduğunu açıkladı. bakanlık daha önce 359 olarak açıklanan ölü sayısının, bir hesaplama hatası nedeniyle yüksek olduğunu belirtti.

mısır’da devlet başkanı sisi, üçüncü defa devlet başkanı olma yolunu açan anayasa değişikliğinin yüzde 88.8 oranında kabul edilmesinin ardından ilk icraat olarak ülkede genelinde 3 ay olağanüstü hal etme kararı aldı.

özbekistan, türkiye ve pakistan'ın katılımıyla forış poligonunda yapılan "ortaklık kalkanı-2019" tatbikatı terör örgütlerine karşı mücadele temalı aktif etabıyla sona erdi.

suriye'nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, "türkiye, israil’in işgal ettiği topraklarımızdan daha fazla toprağımızı işgal etmiş durumda" diye konuştu.

kıbrıs rum yönetimi lideri nikos anastasiadis, rusya’nın türkiye’yle olan iyi ilişkilerini kıbrıs sorununun çözümü amacıyla kullanması umudunu dile getirdi.

sri lanka'da paskalya gününde düzenlenen saldırıların elebaşının shangri-la otelindeki patlamada öldüğü doğrulandı.

italya başbakan yardımcısı ve içişleri bakanı matteo salvini, "birleşik avrupa içinde, uzun zamandır avrupa birliği kapısında bekleyen türkiye’yi değil, kültürü ve tarihi avrupa’ya daha yakın rusya’yı görmeyi tercih ederim." dedi.

çin’in yeni ipek yolu projesi “bir kuşak, bir yol” için, 64 milyar dolar hacminde sözleşme imzalandığı açıklandı. çin devlet başkanı şi, tüm işbirliklerinde piyasa ekonomisinin prensiplerine uyulacağını vurguladı.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, türkiye'nin rus s-400 hava savunma sistemlerini satın alma kararını, obama'nın türkiye'deki patriot sistemlerini geri çekmesi sonucu aldığını söyledi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, cumhurbaşkanı erdoğan'ın 2019'un sonlarına doğru ırak'ı ziyaret edeceğini açıkladı.

basra valisi el-idani, dışişleri bakanı çavuşoğlu'nun basra ziyaretinin dünyaya olumlu bir mesaj verdiğini belirterek ülkesiyle türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

malezya başbakanı mahathir muhammed, "bir kuşak bir yol' projesi, bize göre çin'in diğer ülkeleri kontrol ettiği bir hakimiyet planı değildir" dedi.

venezuela devlet başkanı maduro, asgari ücreti iki katına çıkardı. asgari ücret 18 bin bolivar'dan (3.46 dolar), 40 bin bolivar'a (7.6 dolar) çıktı.

endonezya'da yapılan dünyanın en geniş katılımlı tek günlük seçim yarışında, aşırı yorgunluktan ölen sandık görevlilerinin sayısının 272'ye yükseldi. genel seçim komisyonu sözcüsü susanto, bin 878 kişinin de aşırı yorgunluktan hastalandığını açıkladı.

esad rejimi ile çin arasında yapılan görüşmelerde 49 yıllığına rusya'ya verilen tartus limanı yakınında çin de bir liman inşa edecek. çin'in yeni liman inşa etmesiyle limanlar bölgesinin kontrolü suriye-rusya ve çin ortak konsorsiyumunda olacak.

ispanya’da dün yapılan erken genel seçimden birinci parti çıkan ancak meclis çoğunluğunu elde edemeyen sosyalist işçi partisi (psoe) lideri ve başbakan pedro sanchez, koalisyon için açık kapı bıraktı.

önceki arşiv:

[17-22 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[17-22 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli gündem maddesi iran dmo komutanın değiştirilmesi ve bu gelişme ile paralel olarak pakistan ve iran'ın sınırda ortak güç oluşturacağını duyurması.

şimdi kısaca başlıklara bakalım:

rusya devlet başkanı putin'in ortadoğu ve afrika özel temsilcisi ve dışişleri bakan yardımcısı mihail bogdanov, moskova'nın sudan askeri geçiş konseyi'ni tanıdığını söyledi.

rusya liberal demokrat partisi lideri vladimir jirinovski, "türkiye'nin mersin bölgesinde bir rus askeri üssü kurmaya hazır olduğumuzu bildirmek isterim. akdeniz güvenliği için işbirliği yapabiliriz." dedi.

türkiye'nin washington büyükelçisi kılıç, türkiye-abd ilişkileri için, "türkiye'nin abd'ye ihtiyacı var diyorlar, doğru ancak sizi temin ederim ki aynı şekilde abd'nin de türkiye'ye ihtiyacı var." dedi.

mısır cumhurbaşkanı sisi, sudan askeri geçiş konseyi başkanı abdulfettah el-burhan ile telefon görüşmesinde, ülkesinin sudan'ın istikrarına tam destek verdiğini ve sudan halkının seçim isteğini desteklediğini ifade etti.

ankara'ya gelen iran dışişleri bakanı zarif, "suriye'de esad ile uzun bir görüşme yaptım. bu konuşmanın raporunu sayın erdoğan'a sunacağım." dedi.

israil'de yeni koalisyon hükümetini kurma görevi cumhurbaşkanı reuven rivlin tarafından meclise giren sağ partilerin tamamının desteğini alan israil başbakanı binyamin netanyahu'ya verildi.

sudan'da 30 yıl ülkeyi yöneten eski devlet başkanı ömer el beşir darbeyle görevden uzaklaştırıldıktan yaklaşık bir hafta sonra bugün başkent hartum'daki kobar cezaevi'ne sevk edildi.

endonezya'da devlet başkanı joko widodo, resmi olmayan sonuçlara göre yeniden devlet başkanı seçildi.

abd başkanı trump, abd'nin yemen'deki savaşta suudi arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti.

inşaat firmasından rüşvet almakla suçlanan eski peru devlet başkanı alan garcia'nın polis tarafından tutuklanmadan önce kendisini tabancayla vurduğu bildirildi.

suudi arabistan, arap dünyasında bir ilk olarak kasım 2020'de gerçekleşecek g20 liderler zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını açıkladı.

hindistan başbakanı modi, pakistan’ın ‘nükleer şantaj’ yaptığını iddia ederek, ülkesinin ‘tüm nükleer bombaların anasına’ sahip olduğunu belirtti.

abd savunma bakanı shanahan, milli savunma bakanı akar ile görüşmesine ilişkin, "bakan akar, yani onlar (türkler) stratejik bir ortaktır ve her zaman halletmemiz gereken zorluklar olacaktır. onun için hazır buradayken oturup konuştuk. onunla görüşmek hoşuma gidiyor" dedi.

venezuella devlet başkanı maduro, abd'nin venezuella merkez bankası'nı hedef alan son yaptırımlarına ilişkin açıklamasında, "yaptırımların bize daha da fazla güç verdiğini söyleyeyim" dedi.

istanbul'da birleşik arap emirlikleri (bae) adına casusluk faaliyeti yürüten iki kişi yakalandı.

yunanistan savunma bakanı apostolakis, türkiye'nin s-400 alımına ilişkin, "bölgede (ege), hava sahası kontrolü anlamında durumu tamamıyla degiştirecek.” dedi.

ırak sınırında teröristlerle girilen çatışmada 4 asker şehit oldu.

sudan'da savcılar, ülkenin devrik lideri ömer el beşir'in evinde, 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve el beşir'in kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını açıkladı.

özbekistan, türkiye ve pakistan yarın ilk defa ortak askeri tatbikat düzenleyecek.

sri lanka'da paskalya ayinlerine eş zamanlı yapılan terör saldırılarında 207 kişi yaşamını yitirdi, 400'den fazla kişi yaralandı.

iran dini lideri ali hamaney, devrim muhafızları ordusu (dmo) genel komutanı muhammed ali caferi'yi görevden alarak yerine dmo genel komutan yardımcısı hüseyin selami'yi atadı.

terör örgütü ypg'nin sözcüsü nuri mahmud, “suriye rejiminin yeni bir savaşı yürütecek gücü olduğuna inanmıyoruz ancak bize saldırı olursa gereken yanıtı veririz, dünyanın terörü olan daeş’i yendiğimizi unutmasınlar” dedi.

pyd terör örgütü yöneticisi hediye yusuf "pyd olarak biz suriye rejimi ile görüşme ve diyaloglarımızı yapma konusunda ısrarlıyız. türkiye’nin elindeki toprakları almak için esed ile işbirliği yapmak istiyoruz. bu halkımızın isteğidir." dedi.

sudan'da cunta, sivil protestolara karşı geri adım atarak yönetimin bir hafta içinde sivilleştirileceği sözünü verdi.

iran devrim muhafızları ordusu deniz kuvvetleri komutanı ali rıza tengsiri, iran'ın hürmüz boğazı'nı kullanımıyla ilgili bir kısıtlama olması durumunda boğazı geçişlere kapatacaklarını söyledi.

abd, 2 mayıs'tan itibaren türkiye dahil 8 ülkenin iran yaptırımları muafiyetini kaldıracak.

kremlin sözcüsü peskov, ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin galibi zelenskiy'in yapacağı somut işlere göre ilişkilerin değerlendirileceğini açıkladı.

pakistan başbakanı ımran han ile bir araya gelen iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, 'terörizmle mücadele için pakistan ile sınırda ortak askeri güç kuracaklarını' söyledi.

paskalya yortusu'nda kilise ve otellere yapılan terör saldırısı sonrasında sri lanka hükümetinden açıklama geldi. hükümet, 4 nisan'da dost bir ülkeden istihbarat aldıkları, fakat harekete geçmedikleri için resmen özür diledi.

önceki arşiv: [12-16 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

doğu akdeniz'de yaşananlar

bahsedilen dört olay:

1.) güney kıbrıs-yunanistan-mısır askeri tatbikata başladı.

2.) fransa tek uçak gemisi charles de gaulle'ü kıbrıs'a konuşlandırdı.

3.) israil ve yunanistan ortak hava eğitimine başladı.

4.) güney kıbrıs-yunanistan-lübnan akdeniz'deki ekonomik bölgelerin sınırları konusunda anlaştı.

[12-16 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu hafta çok arşiv toplayamadım. arşivin ana konusu yine libya. ülkede hafter güçleri ile trablus hükümeti arasında sular durulmayacak gibi görünüyor.

filistin dışişleri bakanı el-maliki, mahmud abbas’ın, görüşmenin moskova’da yapılması halinde, israil başbakanı netanyahu ile önkoşulsuz olarak görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

rusya, ermenistan ve azerbaycan dışişleri bakanları moskova’da bir araya gelerek, ihtilaflı iki ülkenin topraklarında bulunan mahkumların akrabaları tarafından ziyaret edilebilmesi için önlem alma konusunda anlaşmaya vardı.

abd dışişleri bakanlığı suriye operasyonları kıdemli danışmanı emekli albay outzen, "güvenli bölgenin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlarsak ypg'yi sınırdan çıkaracağız ve ağır silahlar da çıkarılmış olacak." dedi.

abd'nin suriye özel temsilcisi jeffrey, türkiye'nin önemli güvenlik endişeleri olduğunu ve abd'nin bu endişeleri anladığını belirterek, "türkiye ile ypg'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz." dedi.

belarus cumhurbaşkanı aleksandr lukashenko, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın daveti üzerine, yarın türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.

milli savunma bakanı akar, "türkiye abd’nin hasımı değil, o nedenle caatsa kapsamında değerlendirilemez. patriot teklifi dikkatli şekilde incelenmekte, konunun yapıcı diyalogla çözülebileceğini düşünüyoruz. bu süreçte itidal ve sabır bekliyoruz abd tarafından." dedi.

libya'daki son çatışmalarda resmi rakamlara göre 147 kişi öldü, 614 kişi yaralandı.

abd'de polislerin, suçluların yerini bulmak için google konum geçmişini kullandığı belirtildi. abd'de her şirket, mahkeme celbi eşliğinde güvenlik güçlerinin istediği herhangi bir bilgiyi yetkililerle paylaşmak zorunda.

prof. dr. ilber ortaylı, azerbaycanlılar için "azeri" kelimesinin kullanılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, "azeri kelimesi türkiye'de cehaletten söyleniyor. bu sonradan ortaya atılan kelimedir. buranın halkı türk'tür" dedi.

dışişleri bakanlığı, sudan'daki askeri geçiş konseyi’nin hükümeti sivillere iade edileceği yönündeki taahhütlerine vurgu yaparak sudan halkının yanında olduklarını duyurdu.

suudi arabistan'ın resmi haber ajansı spa, "suudi arabistan krallığı, askeri geçiş konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve sudan halkının yanında yer aldığını duyurmaktadır." dedi.

abd’nin türkiye’ye benzeri görülmemiş baskı yaptığını belirten kremlin sözcüsü peskov, rusya’nın cumhurbaşkanı erdoğan’ın bu baskıya karşı sıkı duruşunu memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

libya ulusal ordusu lideri, trablus'a saldıran general hafter, mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı sisi ile kahire'de görüştü.

sudan'da darbe sonrası iktidara gelen geçici yönetim, ömer el beşir rejiminin kökünü kazıma sözü verdi. geçici askeri konseyi liderliğini üstlenen abdülfettah burhan, beşir döneminde demir parmaklıkların arkasına koyulan tüm siyasi tutukluların serbest bırakılacağını duyurdu.

rusya, karadeniz filosu gemilerinin nato'nun deniz kalkanı tatbikatını yaptığı bölgede askeri eğitim gerçekleştirdiğini duyurdu.

ab komisyonu başsözcüsü schinas, "türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. bunu bir fırsat olarak görebiliriz." dedi.

trump'ın ulusal güvenlik danışmanı bolton, "abd, venezuela'da; rusya, çin ve iran ile karşı karşıya gelmeye hazır" dedi.

israil'de salı günü yapılan erken genel seçimlerde başbakan netanyahu'nun likud partisi, seçimlerde 36 sandalye kazanarak birinci çıktı.

sudan'daki askeri geçiş konseyi'nden yapılan açıklamada, "ömer el-beşir'i biz yargılayacağız. onu, uluslararası ceza mahkemesi'ne teslim etmeyeceğiz." denildi.

abd'nin afrika komutanlığı'nın (afrıcom) komutanı general waldhauser, somali'nin yüzde 25'inin el kaide'nin doğu afrika kolu eş şebab tarafından kontrol edildiğini belirtti.

sudan savunma bakanı avad bin avf, askeri geçiş konseyi başkanı sıfatıyla yemin ederek göreve başladı.

ingiltere'nin bm daimi temsilci yardımcısı jonathan allen, sudan'da ordunun yönetime el koyması üzerine abd, fransa, ingiltere, polonya, almanya ve belçika'nın bmgk'yı toplantıya çağırdığını duyurdu.

türkiye ile burkina faso arasında savunma sanayii işbirliği antlaşması imzalandı.

milli savunma bakanı hulusi akar, "s-400'ler muhtemelen ankara ve istanbul’un savunması için konuşlandırılacak. f-35'ler ise malatya'daki askeri hava üssünde bulunacak" dedi.

hazine ve maliye bakanı berat albayrak, abd başkanı trump ile bir araya geldi. görüşmede abd hazine bakanı steven müchin ve trump’ın danışmanı ve damadı jared kushner de yer aldı.

önceki arşiv: [6-11 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[6-11 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu arşivin en önemli konusu libya'da trablus'a saldıran general hafter öncülüğündeki libya ulusal ordusu ve ülkede yaşananlar.

yaklaşık 7 yıldır londra'daki ekvador büyükelçiliği'nde yaşayan wikileaks kurucusu julien assange, gözaltına alındı. ingiltere polisi, assange'ın iltica hakkını elinden alan güney amerika ülkesinin diplomatik temsilciliğinin, kendilerini davet ettiğini dünyaya duyurdu.

italyan temsilciler meclisi’nde hükümetten “ermeni soykırımının” tanınmasını talep eden önerge kabul edildi. önergenin hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

farklı kaynaklardan gelen (teyitsiz) bilgilere göre protestoların hedefindeki sudan devlet başkanı beşir istifa etti.

hindistan'da bugün başlayan ve 19 mayıs'a kadar sürecek dünyanın en uzun seçim sürecinde yaklaşık 900 milyon seçmen oy kullanacak.

libya’da general hafter’e bağlı güçlerle ulusal mutabakat hükümeti’ne bağlı birlikler arasındaki çatışmalar nedeniyle bm arabuluculuğunda 14-16 nisan'da düzenlenecek barış konferansı iptal edildi.

suudi arabistan'ın, rusya'nın en güçlü silahlarından olan ve 'cehennem silahı' olarak da anılan tos-1a 'solntsepek' çok namlulu ağır roketatar sistemlerinin ilk partisini teslim aldığı belirtildi.

cezayir geçici cumhurbaşkanı salih, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 4 temmuz'da gerçekleştirileceğini açıkladı.

abd dışişleri bakanı mike pompeo; venezuela devlet başkanı maduro ve kuzey kore lideri jong-un’u "tiran" olarak tanımladı. abd'nin işbirliğini gerekçe göstererek mısır’ın darbeci cumhurbaşkanı sisi’yi "tiran" olarak tanımlamayacağını söyledi.

israil’de yapılan erken genel seçimlerindeki sandık çıkış anketlerine göre başbakan netanyahu’nun partisi likud ile en yakın rakibi olan mavi-beyaz ittifakı seçimi başa baş tamamladı.

suudi arabistan, başkent riyad'ta "stratejik orta doğu paktı" hazırlık çalışmalarına başlangıç olarak abd ve arap ülkeleri arasında düzenlenen toplantıya ev sahipliği yaptığını açıkladı.

kazakistan’da nazarbayev’den görevi devralan tokayev, halka seslenerek 9 haziran 2019’da erken başkanlık seçimlerini yapılmasına karar verdiğini duyurdu.

japon hava kuvvetlerine ait f-35a model savaş uçağı kuzey pasifik okyanusu üzerinde kayboldu. japonya öz savunma hava kuvvetlerinden yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki misawa hava üssünde görev yapan f-35a savaş uçağının eğitim uçuşu sırasında kaybolduğu belirtildi.

dışişleri bakanı çavuşoğlu, libya'daki gelişmeler ile ilgili olarak "askeri müdahale yerine bm'nin düzenlediği konferans yoluyla libya'nın birliği ve beraberliği sağlanmalıdır" dedi.

cezayir geçici cumhurbaşkanı salih, kurulacak bağımsız bir milli komisyonla seçimlerin "90 gün içinde şeffaf ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için çalışacağını" söyledi.

birleşmiş milletler yemen özel temsilcisi martin griffiths, sana'da husilerin lideri abdulmelik el-husi ile bir araya geldi.

cumhurbaşkanı erdoğan'ı ağırlayan putin, "gündemimizde askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra s-400 sistemlerinin türkiye'ye sevkiyatının tamamlanması var" dedi.

abd başkanı trump, doğrudan dini lider ayetullah hamaney'den emir alan devrim muhafızları ordusu'nu terör örgütleri listesine alma kararını onayladı.

yemen'de, husiler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi.

senegal'de ikinci dönem göreve başlayan cumhurbaşkanı macky sall'in kurduğu, 32 bakan ve 3 devlet sekreterinin yer aldığı yeni hükümet açıklandı.

israil'de yarın yapılacak genel seçimler nedeniyle batı şeria ve gazze'ye tüm giriş çıkışların kapatılacağı bildirildi.

rusya doğrudan yatırım fonu başkanı kirill dmitriyev, 900 milyon euro hacimli bir rusya-türkiye ortak yatırım fonunun kurulduğunu söyledi.

nijerya'nın borno eyaletine bağlı muna garage bölgesinde düzenlenen çifte saldırıda, 11 kişi yaşamını yitirdi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, ülkesinin halife hafter’in libya’nın trablus kentine yönelik askeri harekatına karşı olduğunu belirterek 'harekatın derhal durması' çağrısında bulundu.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, libya ulusal mutabakat hükümeti dışişleri bakanı muhammed tahir siyala ile telefonda görüştü.

abd afrika kuvvetleri komutanlığı, libya'nın başkenti trablus çevresinde general halife hafter'e bağlı güçler ile ulusal mutabakat hükümeti birlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı.

pakistan dışişleri bakanlığı, hindistan'ın 16-20 nisan arası pakistan'a karşı büyük bir saldırı planladığını açıkladı.

israil başbakanı netanyahu, yeniden başbakanlık koltuğuna oturması halinde işgal altındaki batı şeria'da yer alan yasa dışı yahudi yerleşim birimlerini "israil'e ilhak" etmeyi planladığını söyledi.

libya ulusal mutabakat hükümeti başkanlık konseyi başkanı es-serrac, "elimizi barış için uzattık. ancak hafter siyasi anlaşmayı bozarak bizi sırtımızdan vurdu. bunun sert bir cevabı olacak." dedi.

ak parti sözcüsü ömer çelik, "kilis'e füzeler düşerken bazı ülkeler patriotları söküp götürmüştü, s-400'den dönüş yok" dedi.

rusya dışişleri bakanı lavrov, abd’nin israil’in golan tepeleri’ni ilhakını tanımasının bölgedeki istikrarı bozabileceğini belirterek, 'golan tepeleri suriye toprağıdır' ifadelerini kullandı.

libya ulusal mutabakat hükümeti’ne bağlı güçlerin, daha önce mareşal halife haftar’a bağlı güçler tarafından ele geçirilen trablus havalimanının kontrolünü tekrar sağladığı belirtildi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, rus askerlerinin venezuela'daki varlığına yanıt vermeye hazır olduklarını belirtti.

abd yönetiminin yunanistan, ispanya, singapur, romanya ve polonya’ya f-35 savaş uçağı satmak istediği bildirildi. finlandiya, isviçre ve birleşik arap emirlikleri de f-35 siparişi vermeye istekli olan diğer ülkeler arasında yer alıyor.

[2-5 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftanın en önemli askeri ve diplomatik gelişmelerini topladım. en önemli konu ise bence abd'nin s-400 konusunda baskısını iyiden iyiye hissettirmesi.

ticaret müzakerelerinde sona yaklaşılırken abd ve çin'in üzerinde kağıt üzerinde anlaşmaya vardığı belirtildi.

israil başbakanı netanyahu, seçime 5 gün kala, bu yıl ikinci kez rusya lideri putin ile görüşmek üzere dün moskova’ya gitti.

bae lideri şeyh zayed al nahyan, ülkesinin en yüksek ‍ sivil onuruna sahip yüksek nişan olan "zayed nişanı"nı hindistan başbakanı narendra modi'yi verdi.

mill savunma bakanı hulusi akar, kuzey makedonyanın ardından resmi temaslarda bulunmak üzere kosova'ya geçti. bakan akar, başkent priştinede kosova savunma bakanı rrustem berisha tarafından asker törenle karşılandı.

libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri general halife hafter, trablus’u ele geçirmek için saldırı başlattığını açıkladı.

abd temsilciler meclisi, abd'nin yemen'deki savaşta suudi arabistan'a verdiği askeri desteği kesmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

pentagon, türkiye'ye teslimi planlanan f-35'lerden birinin daha arizona'daki üsse gönderildiğini, diğer uçağın ise yarın gönderileceğini açıkladı. pentagon sözcüsü: "luke hava üssü’ndeki türk pilotların f-35 eğitimi devam edecek. abd’nin hava üssü’ndeki iki f-35 uçağını türkiye’den geri alma planı yok"

afganistan'da taliban'ın kabil hükümet güçlerine düzenlediği saldırıda en az 20 askerin öldürüldüğü ifade edildi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, bakanlığın yeni sözcüsünün eski televizyon sunucusu morgan ortagus (37) olduğunu duyurdu.

adalardaki sorunlara rağmen çin ile iyi ilişkiler kurmak isteyen filipinler devlet başkanı duterte'den dikkat çeken açıklama: "savaşa gidersem donanmam birkaç dakika içinde ezilecek. çin'le savaşırsam, füzeleri yedi dakikada manila'ya ulaşacak"
<div class="js-tweet-text-container">
<p class="tweettextsize tweettextsize--normal js-tweet-text tweet-text" lang="tr" data-aria-label-part="0">dışişleri bakanı çavuşoğlu, "s-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. abd son bir patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor." dedi.</p>

dışişleri bakanı çavuşoğlu, "s-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. abd son bir patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor." dedi.

ırak cumhurbaşkanı berham salih, “haşd şabi, ırak devletinin güvenlik sistemi içerisindeki askeri bir organizasyondur. yasalar çerçevesinde ırak silahlı kuvvetler genel komutanının emri altında bulunmaktadır” dedi.

abd başkan yardımcısı mike pence: "türkiye bir seçim yapmalıdır. dünya tarihindeki en güçlü askeri ittifakın kritik bir ortağı olarak mı kalmak istiyor yoksa ittifakımızın altını oyan düşüncesiz kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske mi atmak istiyor, tercih yapmalıdır"

birleşmiş milletler genel sekreteri antonio guterres, golan tepeleri’nin suriye toprağı olduğunu vurguladı.

kazakistan'ın yeni cumhurbaşkanı kasım cömert tokayev ilk yurtdışı ziyaretini rusya'ya yaptı. tokayev görüşme sırasında putin'e eski cumhurbaşkanı nursultan nazarbayev'in selamlarını iletti.

brunei sultanlığı'nda bugünden itibaren şeriat kanunları yürürlüğe giriyor. ülkede eşcinsel ilişki ve zinadan 'suçlu bulunanlar' taşlanarak idam (recm) edilecek. yürürlüğe giren yeni yasa kapsamında hırsızlık yapanların da elleri kesilecek.

türk silahlı kuvvetleri'ne iki adet daha atak helikopteri teslim edildi.

katar dışişleri bakanı al sani, körfez krizinin çözümünün tek yolunun "müzakere masası" olduğunu söyledi.

ingiltere ve suudi arabistan kara kuvvetlerinin katıldığı "ortak çöl askerleri 3" tatbikatı bugün suudi arabistan'ın kuzeybatı askeri bölgesi'nde başladı.

filistin hükümeti ve hamas, brezilya'nın kudüs'te diplomatik ofis açmasını ve brezilya devlet başkanı jair bolsonaro'nun israil başbakanı netanyahu ile ağlama duvarı'na yaptığı ziyaretini kınadı.

yüksek mahkeme, guaido'nun "yurt dışına çıkış yasağına rağmen kolombiya'ya geçmesinden" dolayı başlatılan yasal süreç için kurucu meclisten dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

ırak cumhurbaşkanı berhem salih, ülkesindeki abd askerlerinin, terör örgütü ışid'in musul’u almasının ardından ırak hükümetinin isteği üzerine geldiğini söyledi.

ordunun baskı yaptığı protestoların hedefindeki cezayir cumhurbaşkanı abdulaziz buteflika, görev süresinin dolacağı 28 nisan'dan önce istifa edeceğini açıkladı.

abd, türkiye'ye teslim edeceği f-35 savaş uçaklarıyla alakalı bazı materyallerin sevkiyatını durdurma kararı aldı.

bulgar vmro vekili angel cambazki, türkiye'nin bulgar toplumunu bölmeye çalıştığını iddia ederek, gelişmelerin ileride özerklik taleplerine yol açacağını vurguladı.

önceki arşiv:
[28-1 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

[28-1 nisan] askeri ve diplomatik gelişmeler

nisan ayına girdiğimiz bugünde geçtiğimiz 4 günde yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeleri paylaşayım dedim ama bu arşivin önemli bir başlığını bulamadım :)

dışişleri bakanlığı, japonya’da 1 nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden türkiye’nin çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı.

birleşmiş milletler güvenlik konseyi’nin geçici üyeliğine seçilen almanya, bir ay için konsey’in dönem başkanlığı görevini fransa ile birlikte üstlenecek.

kendi sınıfının en etkili taarruz helikopterinden olan atak, brezilya roadshow'da yaptığı uçuşlarla büyük beğeni topladı.

venezuelalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısında venezuela’daki herhangi olumsuz bir durumun tüm latin amerika’yı hatta karayipleri etkileyebileceğini dile getiren dışişleri bakanı çavuşoğlu, "venezuela'yı desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

pyd ile esad rejiminin görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. şam yönetimi: "pyd ile rusya aracılığı ile yaptığımız görüşmelerde anlaşamadık. çünkü özerklik teklifini kabul etmiyoruz. ayrıca türkiye ile başımızın derde girmeyeceği bir teklifle gelmediler. 4. görüşme olmayacak."

katolik kilisesi lideri papa francesco ile fas kralı 6. muhammed, kudüs'ün "insanlık ve özellikle de tek tanrılı üç dinin inananları için bir ortak miras" olarak korunması çağrısı yapan bir belgeye imza attı.

cezayir genelkurmay başkanı salih, ülkedeki krizin çözümü için cumhurbaşkanlığı makamının boşaltılmasını öngören anayasa maddelerinin uygulamaya konulması çağrısını tekrar etti.

slovakya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 58'ini alan zuzana caputova, cumhurbaşkanı seçildi.

türk mühendisler tarafından donanmadaki tüm gemilere ortak harekat kabiliyeti sağlayacak advent sistemi geliştirildi. bu sistemle karadeniz ile marmara’da bulunan savaş gemileri eşzamanlı harekata katılabilecek.

israil, gazze'ye ticari ürün girişinin sağlandığı tek nokta olan kerm ebu salim ile yolcu geçişi için kullanılan beyt hanun (erez) sınır kapılarını açtı.

abd’nin venezuella özel temsilcisi elliott abrams, venezuella’ya gelen rus uzmanlar yüzünden rusya’ya yaptırım uygulayabileceklerini belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, "seçimden sonra ilk iş suriye meselesini mümkün olursa masada değil, sahada mutlaka çözeceğiz." diyerek yeni bir harekâtın sinyalini verdi.

ingiltere başbakanı theresa may'in ab ile vardığı çıkış anlaşması, avam kamarası'nda üçüncü kez reddedildi.

yeni zelanda’da camilere düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybeden 51 kişinin anısına 25 bin kişinin katıldığı ulusal anma töreni düzenlendi.

almanya, 5 ay önce aldığı suudi arabistan'a yönelik silah ihracatını durdurma kararını 6 ay daha uzattı.

cezayir'de protestoların hedefindeki cumhurbaşkanı buteflika'nın en önemli müttefiki taj partisi, ordunun 102. maddenin uygulanması çağrısına destek verdi. 102. madde: cumhurbaşkanı, hastalık gibi bir nedenle görevlerini yerine getiremezse anayasa mahkemesi "zorunlu" toplanır.

deniz kuvvetleri komutanlığına ait 20 kişilik dalgıç ekibi, musul'da dicle nehri üzerinde yaşanan feribot kazasında kaybolanlara yönelik arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla bölgeye gitti.

almanya başbakanı merkel, dünya bankası'nın sermaye artırımına ihtiyacı olduğunu, ımf'de ise üyelerin oy haklarını belirleyen kotaların yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

birleşmiş milletler, kenya'da somalililerin kaldığı dünyanın en büyük mülteci kamplarından dadaab mülteci kampı’nın kapatılacağını doğruladı.

nato savaş gemilerinin (hollanda, kanada, ispanya, türkiye, ingiltere, bulgaristan) sea shield-2019 tatbikatına katılmak için çanakkale ve istanbul boğazlarından geçerek karadeniz’e girdiği belirtildi.

nato genel sekreteri jens stoltenberg'in görev süresi 30 eylül 2022'ye kadar uzatıldı.

japonya'da 1 nisan'da başlayacak yeni mali yıl için hazırlanan 101,46 trilyon yenlik (yaklaşık 920 milyar dolar) rekor bütçe, parlamentoda yasalaştı.

mısır ve fransa deniz kuvvetleri, fransa karasularaında "kleopatra-gabian 2019" ortak deniz tatbikatına başladı.

önceki arşiv:
[23-27 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

[23-27 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

abd yine hukuksuz, israil yanlısı, dünyayı hiçe sayan bir karar alarak haftanın en dikkat çeken başlığını oluşturdu. bu haftanın en önemli haberi washington'un israil'in işgal ettiği suriye toprağı golan'ı tanıması...

suriye kabileler ve aşiretler meclisi gaziantep ofisi düzenlenen törenle açıldı.

madrid'de 22 şubat'ta kuzey kore elçiliğine saldırıyı üstlenen 'cheollima sivil savunma' isimli gizli örgüt, ele geçirdiği istihbaratı new york'a gidip amerikan istihbarat servislerine sattığını kabul etti.

brezilya'nın 'abd yanlısı' savunma bakanı fernando azevedo e silva, venezüella'ya yönelik askeri güç kullanmayı düşünmediklerini söyledi.

ırak başbakanı abdulmehdi, musul'a bağlı şengal (sincar çevresi) kentinde durumun 'kırılgan' olduğunu, güvenliğin ordu tarafından sağlanması gerektiğini belirtti.

rusya lideri putin ile lübnan cumhurbaşkanı avn, suriye'ye ilişkin ortak bildiri yayımlayarak suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savundu.

abd savunma bakanlığı'na vekalet eden patrick shanahan açık açık, türkiye'nin f-35 programında kalmasını dilediğini ancak bunun yolunun s-400 yerine patriot füze sistemlerini almaktan geçtiğini açıkladı.

cezayir genelkurmay başkanı ahmed gaid salah, cumhurbaşkanı butterflika karşıtlarını destekleyerek cumhurbaşkanlığı koltuğunun boşaltılmasını istedi.

mali'de geçen cuma düzenlenen saldırıdaki ölü sayısı 154'e yükseldi. cumhurbaşkanı keita: "burada gördüklerim, kurşuna dizilmiş masum çocuklar, yanan yaşlı insanlar, içinde insan bulunduğunu bildiğimiz kül olmuş evler, biraz daha ötede 40 kişinin içinde olduğu toplu mezar."

geçtiğimiz aylarda htş'nin saldırılarıyla karşı karşıya kalan nureddin zengi, kendini fesh ettiğini ve ulusal ordu'ya katıldığını ilan etti.

abd'nin suriye özel temsilcisi james jeffrey, suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgede türkiye ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını söyledi.

abd dışişleri bakanı pompeo'nun, telefon görüşmesinde rusya dışişleri bakanı lavrov'a, "rusya'nın venezuella'ya asker göndermesine seyirci kalamayız" dediği öğrenildi.

rusya savunma bakanlığı, suriye'de şubat ayındaki saldırı sonrası kaybolan 3 rus askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

abd başkanı trump, israil'in suriye sınırındaki golan tepeleri'ndeki hakimiyetini tanıdığını duyurdu.

bağımsızlık günü kutlamaları nedeniyle didim'in karşısındaki eşek adası'na giden yunanistan başbakanı aleksis çipras, "türk hava kuvvetleri uçakları tarafından taciz edildiğini" söyledi.

çin devlet başkanı şi cinping'in avrupa turu ile paralel olarak çin ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek isteyen ülkelere uyarıda bulunan almanya dışişleri bakanı maas: "bir sabah uyandıklarında kendilerini çin'e bağımlı olarak bulabilirler"

kendi devlet başkanı ilan eden venezuella ulusal meclis başkanı guaido, halka iktidarı ele geçirme operasyonuna hazır olma çağrısı yaptı.

iran milli gaz şirketi genel müdürü hasan montazer torbeti, türkiye’nin kendilerinden daha fazla doğalgaz satın almak istediğini söyledi.

rusya'nın daha önce yunanistan'a sattığı s-300 füze savunma sistemlerinin yenilenmesine dair rusya ile yunanistan'ın anlaşmaya vardığı bildirildi.

romanya, israil büyükelçiliğini tel aviv'den kudüs'e taşıyacağını açıkladı. romanya, kudüs'e büyükelçiliğini taşıyan ilk avrupa ülkesi olacak.

sdg genel komutanı terörist mazlum kobani, ışid’e karşı zafer kazandıklarını açıkladığı konuşmasında esad rejimine özerk yönetim çağrısında bulundu.

dünya müslüman alimler birliği, arap ve körfez ülkelerinin israil ile ilişkileri normalleştirme çalışmalarını kınadı.

ırak meclisi, musul vilayetindeki gayriresmi silahlı gruplara ait askeri karargahların kapatılmasına, oy çokluğuyla karar verdi.

venezuela devlet başkanı maduro, birkaç gün önce istifasını istediği bütün bakanlarına teşekkür etti ve yeni kabinesini kısa süre sonra açıklayacağını duyurdu.

abd dışişleri bakanı pompeo, ülkesinin lübnan ordusuna desteklerinin süreceğini açıkladı.

tika kişinev koordinatörü selda özdenoğlu'na, tika'nın moldova'da gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan ötürü moldova cumhuriyeti onur nişanı verildi.

yeni kazakistan devlet başkanı tokayev'in imzasıyla başkent astana'nın resmi adı nursultan olarak değiştirildi.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın 8 nisan'da üst düzey işbirliği konseyi toplantısı için rusya'ya gideceği bildirildi.

pakistan milli günü nedeniyle hindistan büyükelçiliğine 500 metre uzaklıktaki atakule'ye türk ve pakistan bayrakları yansıtıldı.

abd dışişleri bakanı pompeo, tanrının donald trump'ı yahudileri kurtarmak için göndermiş olabileceğine inandığını dile getirdi.

fransa'da sarı yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati tehlike durumunda "ateş açmasına" izin verileceği bildirildi.

beyaz saray sözcüsü sarah sanders, suriye'de artık ışid'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı.

önceki arşiv: [18-22 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

[18-22 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

son 5 günde yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeler. klasiğe dönen arşivin öne çıkan başlıkları akdeniz'deki doğal gaz araması yapan ülkelerin ittifak girişimleri ve yeni zelanda'daki hükümetin dünyaya verdiği insanlık dersi.

avrupa birliği, abd başkanı trump'ın "golan tepeleri'nde israil'in hakimiyetini tanımanın zamanı geldi." şeklindeki ifadeleri için israil'in bölge üzerindeki egemenliğini tanımadıklarını duyurdu.

pakistan başbakanı han, "islam dünyasında öne çıkan iki lider var biri erdoğan diğeri (malezya başbakanı) mahathir." dedi.

rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü zaharova, "(abd'nin) golan tepeleri'nin statüsünü değiştirmeye çalışmak birleşmiş milletler kararlarının doğrudan ihlalidir." dedi.

yeni zelanda'da cuma ezanı devlet televizyonunda canlı yayınlanırken, ülkede kadınların çoğu başörtüsü taktı.

çin’in doğusundaki ciangsu eyaletindeki bir kimya tesisinde meydana gelen patlamada ölü sayısının 44'e, yaralı sayısının 640'a çıktığı bildirildi.

abd genelkurmay başkanı orgeneral dunford, türkiye’nin rusya’dan s-400 hava savunma sistemi almasının iki ülke ilişkileri açısından oldukça zor bir konu olduğunu ancak bu konunun üstesinden gelebileceklerini umduğunu söyledi.

abd dışişleri bakanı pompeo, gkry cumhurbaşkanı anastasiades, israil başbakanı netanyahu ve yunanistan başbakanı çipras, “doğu akdeniz’de ortaya çıkabilecek menfi etkilere karşı mücadele edecekleri” konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

abd başkanı donald trump, "abd için israil'in golan tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." ifadelerini kullandı.

yeni zelanda başbakanı jacinda ardern, 50 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından yarı otomatik askeri tarz ve saldırı tüfeklerinin yasaklandığını açıkladı.

iran silahlı kuvvetleri sözcüsü abdülfazıl şekerci, türkiye ile sınır yakınlarında pkk'ya yönelik ortak bir operasyon yapılmadığını söyleyerek türkiye ile operasyona dahil olduğu açıklamalarını ikinci kez yalanladı.

türkiye'yi ziyaret eden yunanistan dışişleri bakanı katrugalos, "doğu akdeniz'de türkiye'nin de hakları var ve biz bunların farkındayız" dedi.

nato tatbikatı sırasında (ariadne-2019) türk askerlerinin, israil radarının yerleştirileceği girit adasının kuzeyinde su altında türk bayrağı açması yunanistan'da gündem oldu. fotoğraf gelen tepkilerin üzerine nato'nun sayfasından kaldırıldı.

türkiye ve iran'ın sınır hattında 18 mart'ta başlayan ortak operasyonun bir süre daha devam etmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

venezuela lideri maduro, ülkesinin ilaç almak için kullanacağı 5 milyar dolarının yaptırımlarla rehin tutulduğunu söyledi.

avustralya başbakanı morrison, şehirlerin aşırı kalabalıklaşmasını engellemek için göçmen kotasını yaklaşık yüzde 15 azaltma kararı aldıklarını açıkladı.

kazakistan parlamentosu, kazakistan başkenti astana'nın nursultan olarak isimlendirilmesini onayladı. teklif, cumhurbaşkanlığı görevine gelen tokayev'den geldi.

yeni zelanda devlet televizyonları cuma ezanını canlı olarak yayınlayacak ve ülke genelinde iki dakika saygı duruşu yapılacak. başbakan jacinda ardern, saygı duruşu sırasında kadınlardan başörtüsü takmasını istedi.

ingiltere başbakanı theresa may, ab'den brexit'in 30 haziran'a ertelenmesini istedi.

avrupa birliği, google'a reklam hizmeti adsense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1.49 milyar avro para cezası verdi.

pakistan, hazineye kaynak sağlamak için bazı bakanlık ile bakanlıklara bağlı kurum binalarını satma kararı aldı.

lübnan başbakanı hariri, esad rejimine ülkelerine dönmek isteyen suriyeli mültecilerden gönüllülerin isim listelerini verdiklerini ancak bunlardan küçük bir bölümünün kabul edildiğini belirtti.

iran, ırak ve rusya genelkurmay başkanları suriye'ye gelerek esad ile bir araya geldi.

1991 yılından bu yana görevde olan kazakistan devlet başkanı nursultan nazarbayev istifa etti.

yeni zelanda parlamentosu christchurch'de oturum, terör saldırısında katledilen müslümanların anısına okunan kuran tilaveti ile başladı.

rusya lideri putin, ülkedeki gerçeği yansıtmayan “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

brezilya'nın 'latin trump'ı israil destekçisi devlet başkanı jair bolsonaro, ilk yurtdışı gezisini abd'ye düzenledi. bolsonaro, abd turunda cıa'e ziyarette bulundu.

birleşik arap emirlikleri ile fransa 3 hafta sürecek 'hamimat 10' adlı ortak askeri tatbikatını başlattı.

pentagon'un, 2020 savunma bütçesinde ırak ve suriye'de eğit-donat için ayırdığı fonun detayları ortaya çıktı. bütçe detaylarında, ırak güvenlik güçleri için 745 milyon dolar, suriye'de sdg çatısındaki gruplara 300 milyon dolar destek fonu ayrıldığı yer alıyor.

mısır hava kuvvetleri'nin, rusya'dan 20’nin üzerinde su-35 avcı uçağı alacağı bildirildi. [kommersat]

rusya lideri putin, cumhurbaşkanı erdoğan'ı kırım'ın simferopol (akmescit) kentindeki cuma camii'nin açılış törenine davet etti.

israil yüksek mahkemesi, 13 milletvekili bulunan ulusal demokratik meclisi-birleşik arap listesi'nin oluşturduğu blokun seçimlere girme yasağını iptal etti. başbakan netanyahu, konuyla ilgili "terörü destekleyenlerin israil meclisinde yeri yoktur." ifadelerini kullanmıştı.

içişleri bakanı süleyman soylu, bugün pkk’ya karşı iran’la ortak operasyona başlandığını açıkladı.

suriye, ırak ve iran genelkurmay başkanlarının suriye'nin başkenti şam'da bir araya geleceği bildirildi.

24 ülke ile birlikte türkiye'nin de katıldığı nato-gürcistan ortak askeri eğitim programı, gürcistan'ın başkenti tiflis'te başladı.

yeni zelanda başbakanı jacinda ardern, christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen ve 50 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının ardından silahlanmayla ilgili yasal düzenlemeleri değiştirme konusunda ilke kararı aldıklarını söyledi.

abd genelkurmay başkanlığı, suriye'de 1000 kadar askerin bırakılacağı yönündeki haberin gerçeği yansıtmadığını ve türkiye'nin güvenlik kaygılarının giderilmesine yönelik planlamaların devam ettiğimi açıkladı.

milli savunma bakanı hulusi akar, münbiç ve fırat'ın doğusundaki terör hedeflerine ilişkin, "hiç merak etmeyin bunlarla ilgili bütün planlar yapıldı." dedi.

venezuela devlet başkanı nicolas maduro, kabinesindeki tüm isimlerin görevlerini bırakmaya hazır olmasını istedi.

iran içişleri bakan yardımcısı hüseyin zülfikari, türkiye-iran sınırının kontrolü için (pkk'ya yönelik) ortak operasyon düzenleneceğini belirtti.

abd eski başkan yardımcısı joe biden, 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinde demokrat parti'den aday olacağını duyurdu.

önceki arşiv: [12-17 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

[12-17 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

bu haftaki arşivin en dikkat çeken başlığı afganistan'daki taliban saldırıları ve abd ile taliban arasındaki görüşmeler.

dünya bankası başkanı birinci yardımcısı mahmud muhyiddin, arap ülkelerinin zararının, 2010-2018 yıllarında yaşanan savaşlar sonucu yaşanan yıkım ve kaçırılan kalkınma fırsatları nedeniyle 900 milyar dolar olduğunu söyledi.

abd dışişleri bakanı pompeo, "küba ve maduro ortaklığı, cehennemde yapılmış bir eşleşmedir" dedi ve küba için "gerçek bir emperyalist güç" ifadesini kullandı.

abd dışişleri bakanlığı, venezuela’da görev yapan tüm diplomatik görevlilerini bu hafta geri çekeceğini açıkladı. daha önce bazı diplomatları çağırmamıştı.

rusya ile tel rıfat'ta ortak devriye planına ilişkin, müşterek devriye faaliyeti için görüşmelerin devam ettiği bildirildi. ilk olarak menbiç'te başlayan 'devriye uygulaması' idlib ile devam ediyor.

terör örgütü sdg, ışid'in son kalesi bağuz köyüne düzenlenen operasyonun tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu.

katar'ın başkenti doha'da görüşen abd'li yetkililerle taliban temsilcilerinin abd askerlerinin afganistan'dan çekilmesi ve terörle mücadele konusunda yazılı mutabakat sağladığı belirtildi.

iran cumhurbaşkanı hasan ruhani’nin ırak’a yaptığı ziyareti değerlendiren abd'nin iran özel temsilcisi brian hook, iran’ın ırak’ı kendine bağlı bir şehir yapmaya çalıştığını söyledi.

venezuella’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido, "devlet başkanlığı gasbının sona ermesi çok yakın. kısa bir süre sonra bir çalışma ofisine ihtiyacımız olacak" dedi.

nijerya ordusunun ülkenin kuzeybatısında silahlı gruplara düzenlediği operasyonlarda 55 çete üyesi öldürülürken, rehin tutulan 760 kişi de kurtarıldı.

16 gündür devam eden görüşmelerin ardından abd, yabancı güçlerin afganistan'dan çekilmesi ve ülke topraklarında başka grupların tehdit oluşturmaması konularında taliban ile uzlaşma sağlandığını duyurdu.

fransa, eylemcilere karşı sert cezalar öngören yasa tasarısı kabul edildi. tasarı yürürlüğe girmeden önce fransa anayasa mahkemesi tarafından incelenecek.

norveç dışişleri bakanı ıne eriksen soreide, israil'in filistin topraklarında inşa ettiği yahudi yerleşim birimlerini "gayrimeşru" olarak nitelendirdi.

rusya, savaş uçaklarıyla idlib'de 4 ayrı silah deposunu vurduğunu iddia etti. yerel kaynaklar hastanenin vurulduğunu belirtiyor.

avrupa parlamentosu, türkiye'nin ab müzakerelerinin askıya alınmasının istendiği yıllık ap raporunu oybirliği ile kabul etti. raporun bağlayıcılığı bulunmuyor.

kuzey kore resmi haber ajansı kcna, pazar günkü seçimde yeni milletvekillerinin tamamının oyların yüzde 100'ünü alarak seçildiğini bildirdi.

rusya, idlib'de bombaladığını belirttiği silah depolarını türkiye'nin onayını aldıktan sonra 'koordinasyon' içinde vurduğunu iddia etti.

geçirdiği beyin kanaması sonrası ameliyat edilen cumhurbaşkanlığı güvenlik ve dış politikalar kurulu ve yök üyesi prof. dr. beril dedeoğlu hayatını kaybetti.

çin, hindistan ile pakistan arasında gerginliğin tırmanmasına neden olan cammu keşmir bölgesindeki saldırıları düzenlediği iddia edilen ceyş-i muhammed örgütünün lideri mesud azhar'ın bm güvenlik konseyi'nin yaptırım listesine alınmasına karşı çıktı.

abd'nin yayınladığı bir raporda golan tepeleri için "israil işgali altındaki" değil "israil kontrolü altındaki" bölge tanımlaması kullanıldı. washington "ifade değişikliğidir, politika değişikliği değildir" dedi.

milli savunma bakan akar, "birtakım açıklamalar olmasına rağmen f-35 şu anda normal işliyor görünüyor. pilotlarımız, bakım personelimiz abd'de eğitim almayı sürdürüyor. kasım'da uçakların malatya’ya gelmesini bekliyoruz." dedi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo venezuela'da kalan son diplomatların da ülkeden ayrıldıklarını duyurdu.

f-35 eğitimi için abd’ye giden hava pilot binbaşı halit oktaş ve hava pilot binbaşı mustafa onur kara, öğretmenlik yetkisine sahip oldular.

brexit anlaşmasını reddeden, ingiltere'nin ab'den anlaşma olmadan ayrılmasına karşı çıkan ingiliz parlamentosu, brexıt'i erteleyen önergeyi kabul etti. 29 mart'taki brexit'in ertelenmesi için ab üyesi diğer 27 ülkenin tümünün onayı gerekiyor.

abd savunma bakan vekili patrick shanahan, rusya ve çin ile yürütülen rekabette abd'nin avantajını yitirdiğini söyledi.

yeni zelanda’nın christchurch ilçesindeki iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. cuma namazı sırasında yapılan saldırıda 50 kişi hayatını kaybetti.

yeni zelanda'daki teröristin şarjörlerden birinin üzerinde kiril alfabesiyle miloş obiliç (kosova savaşı’nda sultan murat’ı şehit eden sırp) yazması dikkat çekti.

abd başkanı donald trump, "cami saldırılarından sonra yeni zelanda halkına taziyelerimi ve iyi dileklerimi gönderiyorum. 49 kişi anlamsız bir şekilde öldürüldü, çok daha fazlası yaralandı. abd her konuda yeni zelanda halkının yanındadır. tanrı herkesi korusun" dedi.

rusya federal güvenlik merkezi (fsb) ışid terör örgütünün afganistan'ın kuzeyini ‘hilafetinin' yeni merkezi ilan ettiği açıklamasını yaptı.

abd genelkurmay başkanı joseph dunford, washington'un önleyici nükleer saldırı düzenleme politikasından vazgeçmemesi gerektiğini söyledi.

ap türkiye raportörü kati piri, "bu türkiye ve bu ab ile türkiye'nin üyeliği mümkün değil" dedi. piri "(ankara) benden sonraki raportörlerle daha çok sorun yaşayacak" diye konuştu.

abd'nin, afganistan'da veya başka bir yerde amerikan askerleri hakkındaki suistimal iddialarını soruşturmaya veya bu konuda kovuşturma başlatmaya teşebbüs eden uluslararası ceza mahkemesi (ucm) personeline vize vermeyeceği veya bu personelin vizelerini iptal edeceği bildirildi.

cnn'in iddiasina göre abd'li yetkililer, geçen yılın ağustos ayında venezüella devlet başkanı nicolas maduro'ya düzenlenen suikast girişiminin organizatörleriyle olaydan sonra bir araya geldi.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın talimatıyla, cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay ve dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu yeni zelanda'ya ziyaret gerçekleştirecek.

savunma sanayii başkanı prof. dr. ismail demir, "f-35’lerimizin 2 tanesi teslim edildi, bu sene 2 tane daha teslim edilecek. yıl sonunda gelecek. bu konudaki resmi görüşmelerimiz, ödemelerimiz, toplantılarımız devam ediyor" dedi.

yeni zelanda katliamının ardından vatikan taziye mesajı yayınladı. yayınlanan mesajda papa'nın saldırıyı "terör saldırısı" olarak nitelendirmemesi dikkat çekti.

milli savunma bakanlığı, ırak'ın kuzeyinde dün çıkan çatışmada iki askerimizin şehit olduğunu, 8 askerimizin de yaralandığını açıkladı. çatışmalarda 6 terörist etkisiz hale getirildi.

abd'de, çin adına casusluk yaptığı suçlamasını kabul eden savunma istihbaratçısı ron rockwell hansen savcılarla vardığı anlaşma sonucu 15 yıl hapis cezası aldı.

bbc, yeni zelanda'da 49 müslümanın hayatını kaybettiği katliam için "terör saldırısı" ifadesini kullanmazken, daily mirror gazetesi de küçüklük fotoğrafını yayımladığı terörist için "melek çocuk" dedi.

azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev, nevruz bayramı öncesinde aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 399 mahkumu affetti.

taliban militanlarının, afganistan'ın kuzeyindeki faryab vilayetinin kaysar ilçesinde bulunan polis karakoluna saldırması sonucu 22 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

abd eski başkan yardımcısı joe biden, 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinde demokrat parti'den aday olacağını duyurdu.

önceki arşiv: [6-11 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

[6-11 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

6 mart'tan 11 mart'a kadar yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeleri topladım. bu haftanın gündem maddesi yine venezuela ve ülkede yaşanan elektrik kesintisi.

rusya savunma bakanlığı, rus uçaklarının idlib'deki terörist gruplara karşı bombardıman düzenlediği yönündeki iddiaları yalanladı.

abd'nin venezuella özel temsilcisi elliott abrams, washington'ın hindistan'a maduro hükümetinden petrol satın almayı durdurması için baskı yaptığını söyledi.

sıprı raporuna göre 2014-2018 yılları arasındaki silah ihracatı şampiyonları sırasıyla abd, rusya, fransa, almanya ve çin olurken, türkiye yüzde 170 artışla 14'üncü sırada yer aldı. türkiye'nin en fazla silah ihracatı yaptığı ülkeler sırayla bae, türkmenistan ve suudi arabistan.

taliban militanlarının, afganistan'ın bala murgab ilçesindeki askeri karakola düzenlediği saldırıda 20 asker hayatını kaybetti.

venezuela devlet başkan yardımcısı jorge rodriguez, 3'üncü gününe giren ve halen tam olarak düzeltilemeyen elektrik kesintisinden ötürü bugün ülkede okulların tatil edileceğini, devlet daireleri ve özel iş yerlerinde de çalışma yapılmayacağını duyurdu.

çin sivil havacılık kurumu, ülkedeki havayolu şirketlerine, etiyopya'da dün 157 kişinin öldüğü uçak kazasında düşen boeing 737 max 8 modelinin seferlerde kullanılmaması talimatı verdi.

abd vatandaşları, ab'nin yeni aldığı karar ile 2021'den itibaren avrupa birliği ülkelerini ziyaret etmek için vize almak zorunda kalacak.

almanya dışişleri bakanı maas, avrupa birliği’nin gerektiğinde venezuela’ya ek yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

venezuelalı muhalif lider juan guaido ülkedeki tüm hükümet karşıtlarına başkente yürüyüş düzenleme çağrısında bulundu. maduro ise elektrik kesintilerinin giderilememesinden “yeni bir siber saldırıyı” sorumlu tuttu.

iran dışişleri bakanı zarif, saddam rejiminin yıkılmasından sonra abd'nin ırak'ta iran'a rakip bir yönetim kurmak istediğini söyledi. trump, seçimi kazandıktan sonra "obama yönetimi ırak'ı iran'a teslim etti" demişti.

güney afrika devlet başkanı cyril ramaphosa, filistinlilere yönelik saldırıları nedeniyle israil ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşüreceklerini açıkladı.

abd'de yapılan güncel bir ankete katılanların yüzde 85'i, ülkede en fazla ayrımcılığa uğrayan dini grubun müslümanlar olduğunu belirtti. müslümanları yüzde 79 ile yahudiler takip etti.

2018'de venezuella'dan yaklaşık 250 bin kişinin yabancı ülkelere sığınma talebinde bulunduğu açıklandı.

tsk, (menbiç'in ardından) soçi zirvesi'nde varılan mutabakat çerçevesinde, "idlib gerginliği azaltma bölgesi"nde devriye faaliyetine başladı.

hindistan hava kuvvetleri'ne ait mig-21 bison tipi bir savaş uçağının pakistan sınırı yakınlarında düştüğü belirtildi.

almanya başbakanı angela merkel'in washington yönetiminden gelen 'rusya karşıtı provokasyon için kerç boğazı'na gemi gönderme talebini' reddettiği belirtildi.

venezuela'nın ankara büyükelçisi jose bracho reyes, "türkiye ile aramızda muhteşem bir ilişki var. şu anki krizde türkiye'nin ara buluculuk gibi rollerde bulunması elbette bizi çok mutlu eder" dedi.

merkez bankası toplam rezervleri, geçen hafta 100 milyar 65 milyon dolarla son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

abd hava kuvvetleri araştırma laboratuvarı, xq-58a valkyrie adlı insansız savaş uçağının ilk uçuşunu yaptığını açıkladı.

güney kıbrıs rum yönetimi, kktc’deki rum nüfusunu artırmak ve yeniden dönüşünü sağlamak için teşvik düzenlemesi hazırladı.

abd merkez kuvvetler (centcom) komutanı orgeneral votel, abd askerinin suriye'den belirli bir tarihte çekilmesi konusunda herhangi bir baskı olmadığını söyledi.

lübnan, israil'i eastmed gaz boru hattı yapımında deniz sınırlarını ihlal etmemesi konusunda uyardı.

abd hava kuvvetlerinin ilk kadın savaş pilotu unvanına sahip abd senatörü martha mcsally, ordudaki görevi sırasında üst düzey bir subay tarafından tecavüze uğradığını belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan, türkiye'nin s-400 almasıyla ilgili abd'den gelen tehditvari açıklamalara yanıt verdi: erdoğan, 'bu işten geri dönüş yok' dedi ve ortak üretimle s-500'ün de gündemde olduğunu söyledi.

güney kıbrıs rum yönetimi, türkiye’nin kıbrıs adası etrafında münhasır ekonomik bölge sınırları içerisindeki hidrokarbon keşif faaliyetlerini bm'ye şikayet etti.

avrupa birliği, brexit çıkmazı için şimdilik bir çözüm yolu kalmadığını açıkladı.

içişleri bakanı süleyman soylu, pkk'ya yönelik iran'la birlikte operasyon yapılacağını açıkladı.

çin hükümeti, son 30 yılın en düşük ekonomik büyüme hedefini belirledi. başbakan li keqiang, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin "çetin bir mücadele" ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

abd dışişleri bakanlığı da türkiye'nin rusya'dan s-400 hava savunma sistemleri alması durumunda çeşitli yaptırımlar uygulanabileceğini açıkladı.

önceki arşiv:
[22 şubat-5 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

sözlük yazarlarımız ne okuyor

bizim bölümlerimiz için hep tavsiye ederim; tayyar arı - ortadoğu. şu an yuval noah harari'den "21.yüzyıl için 21 ders"i okuyorum.

[22 şubat-5 mart] askeri ve diplomatik gelişmeler

22 şubat'tan 5 mart'a kadar yaşanan askeri ve diplomatik gelişmeleri topladım. bu sefer arşiv çok uzun oldu. eksik varsa tamamlayabilirsiniz.

hindistan başbakanı modi "pakistan, ülkemizi terör saldırılarıyla istikrarsızlaştırmaya çalışıyor. bizim ilerleyişimizi durdurmak istiyorlar. onların planlarının karşısında kaya gibi sağlam duracağız" dedi.

pakistan başbakanı imran han, hindistan'la gerilimin azaltılmasında rol oynaması için cumhurbaşkanı erdoğan'ı arayacağını açıkladı.

fetö'nün 'orta asya'daki üssü olarak bilinen' kırgızistan'da yüksek mahkeme, fetö bağlantısı nedeniyle kayyuma devredilen kaynak holding'in ülkedeki varlıklarının tmsf'e devredilmesine hükmetti.

iran'ın başkenti tahran'da avrupa-ermenistan-iran-katar arasında telekomünikasyon ağı kurulmasına yönelik memorandum imzalandı. proje çerçevesinde türkiye ve azerbaycan bypass edilerek ermenistan'dan geçecek bir internet ağı kurulacak.

beyaz saray'dan yapılan açıklamada, abd başkanı trump ve kuzey kore lideri jong-un arasında vietnam'da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

pakistan ordu sözcüsü gafur, "hindistan düşürdüğüm dediği pakistan f-16'sını ve öldürdüğü 350 teröristi ispatlasın." dedi.

venezuella dışişleri bakanı jorge arreaza, rusya ile askeri birlikteliğin en üst seviyede olduğunu ve bundan memnun olduklarını söyledi. arreaza, venezuela başkan yardımcısı rodriguez'in, rusya dışişleri bakanı sergey lavrov ile bir araya geleceğini açıkladı.

pakistan ordu sözcüsü tümgeneral asıf gafur, hindistan'la diyalog yolunu aradıklarını belirterek, "savaş, siyasetin bittiği yerde başlar. pakistan'ın amacı savaşacak pozisyona düşmemektir." dedi.

filipinler devlet başkanı duterte, myanmar'dan kaçan arakanlı müslümanlara filipinler'de yaşama önerisinde bulundu.

türk deniz kuvvetleri'nin üç denizde 103 gemi ile düzenlediği cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı "mavi vatan-2019" bugün başladı ve 8 mart'a kadar devam edecek.

mısır’ın başkenti kahire’deki tren istasyonunda bugün meydana gelen kazada, en az 25 kişinin hayatını kaybetmesi ve 50 kişinin de yaralanmasının ardından mısır ulaştırma bakanı hişam arafat istifa etti.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, abd başkanı donald trump'ın damadı ve başdanışmanı jared kushner'i kabul etti.

pakistan başbakanı ımran khan yayınında hindistan'a seslendi: "sizde ve bizde olan silahları gözönünde bulundurursan (nükleer başlıklar) yanlış bir adımda bu işin nereye gideceği açık. biz çözüm için diyaloga hazırız"

iran kudüs gücü komutanı kasım süleymani, "sayın zarif, iran dış politikasının sorumlusudur. dışişleri bakanlığı'ndaki görev süresi boyunca daima başta devrim rehberi olmak üzere devletin en üst düzeyinde desteğe ve onaya sahip olmuştur." dedi.

pakistan başbakanı ımran khan, hindistan'ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye davet ederek, sağduyunun hakim olması gerektiğini söyledi.

nijerya'da hafta sonu düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde apc adayı mevcut devlet başkanı muhammed buhari yeniden başkan seçildi. 15 milyon oy alan buhari'nin en büyük rakibi ana muhalefetteki pdp adayı atiku abubakar ise 11 milyon oya ulaştı.

hindistan'a ait bir savaş uçağı keşmir'de düştü. aynı dakikalarda pakistan'a ait 3 savaş uçağı sınırda engellendi.

- hindistan basını: 2 pilot ve 1 sivil öldü.

- pakistan: hava sahamıza giren hindistan uçaklarından 2'sinin vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı.

hindistan'a ait bir savaş uçağı keşmir'de düştü. aynı dakikalarda pakistan'a ait 3 savaş uçağı sınırda engellendi. hindistan basını: 2 pilot ve 1 sivil öldü. pakistan, hava sahasına giren hindistan uçaklarından 2'sinin vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı.

cumhurbaşkanı erdoğan, türkiye’nin rusya’dan satın aldığı s-400 füze savunma sistemleri konusunda “artık geri dönülmesi söz konusu değil” dedi.

fransa'nın, hindistan'ın sınırda terörizme karşı güvenliğini sağlama konusunda meşruiyetini kabul ettiği ve pakistan’ı ülkesindeki terörist grupların eylemlerine son vermeye çağırdığı bildirildi.

iran cumhurbaşkanı ruhani, dışişleri bakanı zarif'in istifasını kabul etmediğini açıkladı.

pakistan, hint savaş uçaklarının keşmir sınırından pakistan hava sahasını ihlal ettiğini, sınırdan 5-6 kilometre içeri giren uçaklardan birinin pakistan savaş uçaklarının müdahalesinin ardından hint tarafına kaçarken aceleyle bomba bıraktığını açıkladı.

pakistan dışişleri bakanı şah mahmud kureyşi, hindistan’ın terör kamplarını hedef aldığına dair ifadeleri reddederek, pakistan’ın hindistan’ın eylemine karşılık vereceğini söyledi.

abd'nin porto riko ve kolombiya'ya asker yığdığını belirten rusya güvenlik konseyi sekreteri nikolay patruşev, washington yönetiminin venezüella'ya askeri müdahale hazırlığı yaptığını ifade etti.

iran cumhurbaşkanı ruhani, silahlı kuvvetlerin ekonomiden ellerini çekmeleri ve ekonomiyi halka bırakmaları gerektiğini söyleyerek, "devrim liderinin emri de bu yöndedir” ifadesini kullandı.

antartika'daki türk bilim üssü resmen kuruldu.

sudan dışişleri bakan vekili bedreddin abdullah, türkiye ile sudan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini istediklerini belirterek, "türkiye'yi örnek alıyoruz" dedi.

hindistan, 40'tan fazla askerin öldüğü saldırının ardından pakistan topraklarına hava saldırısı düzenledi. saldırıda militan kamplarının vurulduğu öne sürüldü. konuyla ilgili henüz pakistan tarafından açıklama yapılmadı.

orta akdeniz’de dün başlayan dynamıcmanta-2019 tatbikatına tcg gür denizaltısı, 1 deniz karakol uçağı ve nato daimi deniz görev grubu-2’de görevli tcg gelibolu fırkateyni katıldı.

venezuela'daki krizin masaya yatırıldığı lima grubu toplantısında, askeri müdahaleden kaçınılması çağrısı yapıldı.

ırak cumhurbaşkanı salih ile ruhani görüşmesinde iki ülkenin bayrağı bulunurken, esad ile ruhani görüşmesinde sadece iran bayrağı yer aldı.

rusya; afganistan, pakistan ve çin ile sınırı olan, orta asya'daki en büyük askeri üssünün bulunduğu tacikistan'a 9 milyon dolarlık askeri teçhizat hibe etti.

arap birliği ve körfez işbirliği teşkilatı'nın 2016'da (trump'dan önce) ilanın ardından ingiltere de hizbullah'ı terör örgütü ilan etti.

rusya'nın ankara büyükelçisi aleksey yerhov, türkiye ile rusya arasındaki ikili ilişkilerin zirveye ulaşmak üzere olduğunu söyledi.

abd destekli terör örgütü ypg'nin bir diğer terör örgütü ışid'in suriye'de kalan kalesi bağoz'u ele geçirmesinin ardından, ışid elebaşı ebubekir bağdadi'nin ırak'a kaçtığı iddia edildi. ışid'den kalan 50 ton altın da ypg'nin eline geçti.

cezayir devlet başkanı abdulaziz buteflika’nın görevinde beşinci dönem için de adaylığını açıklamasının ardından başlayan protestolar ülkenin her tarafına yayılmaya başladı.

mısır’ın turistik beldesi şarm el-şeyh’te başlayan “istikrarda yatırım” başlıklı avrupa birliği-arap birliği zirvesine, arap ülke liderlerinin yarısı katılmadı.

birleşmiş milletler afganistan misyonu, 2018 yılında 3 bin 804 sivilin hayatını kaybettiğini açıklayarak, savaşın başladığı 2001'den beri en yüksek sivil kaybın görüldüğünü kaydetti. bu verilere rağmen abd ile taliban arasındaki görüşmelerin başarılı geçtiği belirtiliyor.

yemen'in kuzeyindeki sada kentinde husilerin bir semt pazarına düzenlediği saldırıda 12 asker öldü, aralarında sivillerin de bulunduğu 50 kişi yaralandı.

israil havacılık ve uzay sanayii ile hindistan savunma bakanlığı arasında 500 milyon dolara 50 heron insansız hava aracının satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

gabon cumhurbaşkanı ali bongo'nun, ekim ayında geçirdiği felç sonrası tedavi sürecinin devam ettiği fas'tan ayrılarak ülkesine döndüğü bildirildi. bongo yurt dışındayken ülkede başarısız bir darbe girişimi yaşanmıştı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, suriye-türkiye sınırına tampon bölge üzerinde görüşmelerin iki tarafın da pozisyonları göz önünde bulundurularak devam ettiğini söyledi. lavrov sınıra rus askeri polis birliklerinin konuşlandırılabileceğini belirtti.

kolombiya devlet başkanı duque, venezuela'ya gönderilmek istenen insani yardımlara ilişkin "bu süreçte yaşanacak her türlü şiddetin sorumlusu gaspçı nicolas maduro olacaktır." dedi.

çin'i ziyaret eden suudi arabistan veliaht prensi selman, pekin yönetiminin doğu türkistan'da inşa ettiği ve milyonlarca uygur türkünü asimilasyona tabi tuttuğu toplama kamplarını desteklediklerini söyledi.

kazakistan cumhurbaşkanı nazarbayev, bugüne kadar tasarımında hem kazakça hem de rusçanın kullanıldığı banknotlar ve madeni paraların sadece ana dilde basılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

abd başkanı trump, "diğer ortaklarımızla birlikte suriye'de küçük bir grup askerimizi bırakabiliriz. geri adım atmadım. bunlar suriye'deki insanlarımızın sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor." dedi.

venezuela hükümeti, brezilya sınırının kapatılmasının ardından kolombiya'nın "ciddi ve yasa dışı tehditlerini" gerekçe göstererek bu ülkeyle olan sınırı da geçici olarak kapatma kararı aldı.

sudan cumhurbaşkanı ömer el-beşir, hükümetin feshedildiğini ve ülkede 1 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

rusya dışişleri bakanı lavrov, "kıbrıs’daki garantörlük sistemi artık eskidi. kıbrıs’ta yabancı garantileri bugünün gerçeğine cevap vermiyor. mevcut garantörlük bm güvenlik konseyi garantileri ile değiştirilmeli." dedi.

dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen norveç devlet varlık fonu, geçen yıl türkiye'de toplam 707 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

keşmir'i ayıran kontrol hattı'nın pakistan tarafındaki azad keşmir bölgesinde 200'e yakın aile çatışma hattındaki evlerinden tahliye edilerek, hükümetin kurduğu üç sığınakta toplandı.

pyongyang yönetiminin iskandinavya ülkesi isveç'e 302 milyon dolar (2.8 milyar isveç kronu) borcu olduğu ortaya çıktı. 302 milyon dolar borçla kuzey kore, isveç'e en çok borçlanan ülke oldu.

içişleri bakan yardımcısı çataklı, şubat ayında gerçekleştirilen operasyonlarda 93 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

abd başkanı trump, "güney kore ile askeri tatbikatları istemememin nedeni abd için geri bize ödenmeyen milyonlarca doları tasarruf etmektir." dedi.

venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ulusal meclis başkanı juan guaido, 23 şubat'ta ayrıldığı venezuela’ya döneceğini, pazartesi ve salı günü tüm ülkede gösteriler düzenleyeceklerini açıkladı.

geçici kapatma kararı alınan çin'in izmir başkonsolosluğunun tüm diplomatik ve konsüler işlerinin çin'in ankara büyükelçiliğine devredileceği bildirildi.

avusturya'da son yıllarda müslümanlara karşı sert uygulamaları hayata geçiren aşırı sağcı hükümet, "siyasal islam'la mücadele" gerekçesiyle yeni bir merkezin kurulacağını açıkladı.

abd'de 2020'deki başkanlık seçimlerine katılacağını açıklayan vermont eyaleti senatörü bernie sanders, donald trump'ın abd tarihindeki ''en tehlikeli başkan'' olduğunu söyledi.

abd başkanı trump, abd'nin ortadoğu politikasına ilişkin, "biz ortadoğu'ya son 20 yılda 7 trilyon dolar harcadık ama oraya ışıklarını kapatmadan uçağımızı indiremiyoruz." dedi.

eski ukrayna savunma bakanı igor tenyuh, 2014 yılında ukrayna ordusu askerlerine kırımlıları öldürme emri verdiğini ve askerlerin bu emre itaat etmediğini söyledi.

kuzey kore lideri kim jong’un suikasta uğrayan kardeşinin oğlunu koruduğunu söyleyen cheollima sivil savunma teşkilatı (ccd), kendisini kuzey kore’nin meşru geçici hükumeti ilan ederek ülkeyi büyük kötülükten kurtarma yemini etti.

eski yunanistan dışişleri bakanı nikos kocias, "türkiye'nin oradaki ticari gelişmelere katılımını sağlamalıyız. adil bir şekilde olmalı. eğer her şeyi kendimize almaya çalışırsak büyük hayal kırıklığına uğrayabiliriz. bu yüzden türkiye'yi dahil etmeliyiz." dedi.

venezuela başkanı nicolas maduro'nun yardımcısı delcy rodriguez, maduro'nun, venezuela'nın devlet petrol ve doğalgaz şirketinin (pdvsa) avrupa'daki merkezini moskova'ya taşıma emrini verdiğini duyurdu.

türkiye'yi çevreleyen üç denizde aynı anda gerçekleştirilen mavi vatan - 2019 tatbikatı'nda görev alan türk savaş gemileri istanbul boğazı'ndan geçerek karadeniz'e açıldı.

cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, "2023'te milli uçağımızı hangardan çıkaracağız ve 2026'da göklerde görmek nasip olacak. 2031'de envantere alıyoruz." dedi.

çin'in ankara büyükelçisi, türkiye'nin pekin'in uygur türklerine yönelik politikasına dair söylemlerinin ekonomik ilişkilerin geleceğini tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

bloomberg'e konuşan iki üst düzey türk yetkili, washington'ın rusya'yla s-400 anlaşmasından vazgeçilmesi karşılığı 2019 yılı sonuna kadar bir patriot teslim etme teklifinin ankara tarafından reddedildiğini söyledi.

abd'nin venezuela'da uluslararası gözlemcilerin denetiminde başkanlık seçimi yapılması çağrısı yapan tasarısı, rusya ve çin tarafından birleşmiş milletler güvenlik konseyi'nde veto edildi.

abd donanması, f-35 savaş uçağının testleri başarı ile tamamladığını ve savaşa hazır olduğunu açıkladı.

güney kıbrıs rum kesimi, amerikan enerji şirketi exxonmobil’in doğu akdeniz’de son 2 yılın dünya üzerindeki en büyük üçüncü doğalgaz rezervini bulduğunu açıkladı.

avusturya’da “aşırıcılık ve siyasal islam ile mücadele” gerekçesiyle aralarında "bozkurt" sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kullanımını yasaklayan "sembol yasası" yürürlüğe girdi.

van'lı mehmet vefa dağ, güney afrika'da 8 mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu.

dünya bankası, türkiye'de kritik altyapının afetlere karşı dayanıklılığının desteklenmesi projesine 900 bin dolar hibe verecek.

cezayir'deki muhalifler, devlet yetkililerini, cumhurbaşkanı buteflika'nın yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle "cumhurbaşkanlığı makamının boşaldığını duyurmaya ve buteflika'ya karşı halk hareketinin büyümesi nedeniyle 18 nisan'da yapılacak seçimleri ertelemeye" çağırdı.

katar savunma bakanı atiyye, ingiltere genelkurmay başkanı carter ile iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki ikili ilişkileri görüştü. 2017'de imzalanan anlaşmaya göre katar, ingiltere'den 24 typhoon ve 9 hawk tipi savaş uçağı alacak.

abd savunma bakanlığı sözcüsü eric pahon, rusya'dan s-400 hava savunma sistemleri alan türkiye'yi 'ağır sonuçların' beklediği uyarısında bulundu.

pentagon, suudi arabistan adına "yüksek irtifa alan savunma sistemi" (thaad) üretimi için savunma devi lockheed martin'e 945 milyon 900 bin dolarlık bir ihale verdiğini açıkladı.

hindistan meclisi daimi savunma komitesi üyesi gaurav gogoi, teçhizatın yüzde 68'inin eski olduğunu, ordunun askeri kapasitesinin (pakistan'la) savaşa ancak 10 gün dayanabileceğini söyledi.

önceki arşiv: [15-22 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

[15-22 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

hindistan'da yakın tarihin en büyük silahlı saldırısı sonrası yeni delhi yönetiminin ölen askerlerden dolayı pakistan'ı suçlaması. hindistan başbakanı modi'nin pakistan'ı tehdit etmesi ve suyu kesmesi en yakın sıcak gelişmelerden bazıları.

venezuela lideri maduro, ülkesinin brezilya ile olan sınırının kapatılacağını duyurdu. maduro, kolombiya ile olan sınırın da kapatılmasının hükümet tarafından değerlendirildiğini söyledi.

kazakistan'da cumhurbaşkanı nazarbayev'in ekonominin birçok alanında olumlu değişimlerin elde edilememesi nedeniyle hükümetin istifasını istemesinin ardından, bakıtcan sagintayev'in başkanlığındaki hükümet istifasını sundu.

hindistan su kaynakları bakanı gadkari, "hükümetimiz, pakistan'la paylaştığı suyu kesme kararı aldı. suyu cammu keşmir ve pencap'taki vatandaşlarımıza vereceğiz." dedi.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, "abd'nin politikası avrupa'nın güvenliğini rehin aldı" dedi. lavrov, "nato, genişleme politikasını uygulayarak, makedonya, ukrayna ve gürcistan'ı kendisine çekmeye çalışıyor." diye konuştu.

pakistan içişleri bakanı afridi, "türkiye ve pakistan, islam dünyasında yaşanan bu zilleti ortadan kaldıracak ve ümmetin kurtuluşunu sağlayacak inşallah." dedi.

suriye insan hakları gözlemevi, ışid ile abd arasındaki anlaşma sonrası 2000 ışid üyesinin bölgeden çıkarıldığını bildirdi. washington yönetiminin teröristleri nereye götürdüğü merak ediliyor.

birleşik arap emirlikleri, katar'a yönelik mal sevkiyatı yasağını hafiflettiğini açıkladı.

maduro hükümeti, venezuelalı şirketlere 'türkiye ve rusya'da banka hesabı açın' talimatı verdi. [bloomberg]

ingiltere, çinli teknoloji şirketi huawei’nin casusluk yaptığına dair bir kanıtın olmadığını ve herhangi bir telekomünikasyon riskini yönetebileceklerini açıkladı.

çin'in eski genelkurmay başkanı fang fenghui, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezası aldı.

avrupa parlamentosu’nun (ap) türkiye ile ab arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren karar tasarısı, parlamentonun dışişleri komisyonu’nda oy çoğunluğuyla kabul edildi.

milli savunma bakanlığı, topçu ve füze okulu komutanlığındaki ağır silah eğitim atışı esnasında meydana gelen kazada 5 askerimizin yaralandığını bildirdi.

ingiltere'de iktidardaki muhafazakar parti üyesi milletvekilleri heidi allen, anna soubry ve sarah wollaston, hükümetin brexit politikasını gerekçe göstererek partilerinden istifa etti.

ırak'ın tükrmen şehri kerkük ile ilgili son kararın verildiği belirtildi. şehri ordu, yerel polis ve haşdi şabi'den oluşacak "ortak gücün" koruyacağı bildirildi.

savunma sanayii başkanı prof. dr. ismail demir, s-400 ve patriot hava savunma sistemleriyle ilgili açıklama yaptı.

s-400: başlangıçta söyledik, temmuz 2019’da teslimat başlayacak. ekim gibi de sistem aktif olmuş olacak. iki sistem var, ikinci sistemin takvimi ötelenmiş durumda.

patriot: ikiden fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız olduğunu belirttik. görüşmeler oldu bu yönde, milli çalışamalar da devam ediyor. abd’den patriot talebimiz vardı, 1.5 yıl sonra geri dönüş oldu. görüşmeler devam ediyor. teklifin içeriğini olduğu gibi kabul edemeyiz.

venezuela savunma bakanı vladimir padrino lopez, “ordunun sadece bir başkanı var, maduro. ordu bir kukla hükümeti kabul etmeyecek. herhangi bir yabancı güçten emir almayacak. bunun için cesetlerimizi çiğnemeleri gerek” dedi.

ırak savunma bakanlığı, ışid üyelerinin geçiş noktalarından biri olan suriye sınırına "takviye güç" gönderildiğini duyurdu.

rusya dışişleri bakanı lavrov, soçi zirvesi'nde rusya ve türkiye'nin, adana anlaşması'nı baz alarak suriye sınırındaki teröristlerden gelen tehditlere karşı durma konusunda anlaştığını iddia etti.

almanya, geçen yıl 294 milyar dolar ile art arda üçüncü kez dünyada en yüksek ödemeler dengesi fazlası (cari hesap fazlası) veren ülke oldu.

ırak başbakanı abdulmehdi, "ırak'ta hiçbir yabancı askeri üs bulunmuyor. üslerin hepsi ırak üsleridir." dedi abdulmehdi, abd'li güçlerin durumuyla ilgili de şu an için bir değişiklik olmadığını söyledi.

esad'ın danışmanı buseyna şaban, kürtlere özerklik verilmesinin suriye'nin bölünmesi anlamına geleceğini, dolayısıyla bunun mümkün olmadığını vurguladı.

hindistan'ın ölen askerlerden sorumlu tuttuğu ve tehdit ettiği pakistan'da başbakan ımran khan, hindistan'ın 'misilleme yapması halinde' pakistan ordusunun en sert şekilde karşılık vereceğini söyledi.

pyd diplomatik ilişkiler sorumlusu eldar halil, avrupa’nın türkiye’nin tehditlerine karşı kendilerini korumaması halinde suriye (esad) ile askeri işbirliği yapacaklarını söyledi.

iran meclisi, ülkedeki altyapı yatırımları ve projeler için hükümete yeni yılda rusya'dan 5 milyar dolar kredi alma izni verdi.

türkiye'nin kişinev büyükelçisi gürol sökmensüer, türkiye ile moldova arasında karşılıklı kimlikle seyahatin yarından itibaren başlayacağını söyledi.

hindistan ordusunun işgal altındaki keşmir'de "muhammed'in askerleri" adlı örgüte düzenlediği operasyonlarda büyük kayıplar verdiği bildirildi. çatışmalarda üst düzey asker olarak bir tuğgeneral yaralandı, bir albay da hayatını kaybetti.

rostek başkanı sergey çemezov, rusya´nın sene sonuna kadar türkiye´ye s-400 kompleksinin sevkiyatını tamamlayacağını bildirdi. cumhurbaşkanı erdoğan da tahmini olarak s-400'lerin temmuz ayında teslim edileceğini duyurmuştu.

suudi arabistan veliaht prensi selman, pakistan başbakanı khan'ın isteği üzerine hapishanelerdeki 2 bin 107 pakistanlı mahkumun serbest bırakılması talimatını verdi.

kremlin sözcüsü peskov, 'türkiye en büyük yükü taşıyan ülke. 3-4 ay evvel istanbul'a gittim, uzun zamandır ziyaret etmemiştim. gözüme bir şey çarptı. istanbul arapça konuşmaya başlamış' ifadelerini kullandı.

kosova’nın kuruluşunun 11’inci yıl dönümü kutlamaları için düzenlenen resmi geçit töreninde, geçtiğimiz aralık ayı nato ve rusya'nın tepkilerine rağmen kurulması kararlaştırılan kosova ordusunun ilk askerleri de görücüye çıktı.

suudi arabistan veliaht prensi selman, resmi ziyaret için geldiği pakistan’da 20 milyar dolar değerinde mutabakat zaptı imzaladı. pakistan milli bankasına 3 milyar dolar yatıran suudi hükumetinin, gvadr iline 10 milyar dolarlık aramco petrol rafinerisi inşa edeceği açıklandı.

iran'daki türk takımı tractor sazi, esteghlal'i 1-0 yendiği ve 100 bin seyircinin izlediği maç ile "türk dünyasında tribünde en çok seyircinin izlediği takım" olarak tarihe geçti.

pakistan, ülkeye milyarlarca dolar yardım ve yatırım yapacağı düşünülen veliaht prens selman'ın uçağını 6 savaş uçağı ile havada karşıladı.

beşar esad, suriye'nin kuzeyini kontrol eden pyd/pkk'ya, "sizi devletinizden başka kimse korumaz. eğer ülkeyi savunmak için kendinizi hazırlamazsanız, onların (türklerin) kölesi olmaktan başka bir şey yapamazsınız" dedi.

ukrayna devlet başkanı poroşenko "eğer rusya ateş etmeyi bırakırsa barış başlar. eğer ukrayna ateş etmeyi bırakırsa ukrayna diye bir şey kalmaz" dedi.

avrupalı müttefiklerini iran ve venezuela hususlarında uyaran abd başkan yardımcısı mike pence, almanya başbakanı angela merkel'in, küresel meselelere rusya'nın da dahil edilmesi önerisini reddetti.

rusya devletinin sahip olduğu gazprombank, venezuela devlet petrol şirketi pdvsa'ya ait hesapları dondurma kararı aldı.
(reuters)

beşar esad, ülkedeki son gelişmelere ilişkin düzenlenen toplantıda, "amerikalılara güvenen gruplara, onların sizi korumayacağını söylüyoruz" dedi.

venezuela dışişleri bakanı arreaza, venezuela'nın 27 nisan'da oas'den (amerikan devletleri örgütü) tamamen ayrılacağını açıkladı.

iran, ilk füze yetenekli fatih sınıfı denizaltısını resmi olarak hizmete soktu. iran cumhurbaşkanı hasan ruhani yaptığı açıklamada, "600 ton ağırlığında, deniz mayınları ve seyir füzeleri dahil olmak üzere son teknoloji silahlara sahip" dedi.

kuveytliler, kredi borçlarının silinmesi talebiyle gösteri düzenlendi. kuveyt'in irade meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce gösterici, hükümetten çok sayıda kuveytliyi ilgilendiren kredi borçlarının silinmesini istedi.

abd'ye ait 2 uçak, "insanı yardım" adı altında kolombiya'nın venezuela sınırında bulunan cucuta şehrine iniş yaptı.

almanya dışişleri bakanı heiko maas, "ab üye ülkelerinin çıkarları, her zaman abd'nin çıkarlarıyla aynı değil" dedi.

almanya başbakanı angela merkel, kuzey akımı 2 projesi nedeniyle almanya'ya yöneltilen eleştirilere "bir rus gaz molekülü ukrayna'dan da gelse, baltık denizi'nden de gelse yine bir rus gaz molekülü" diyerek yanıt verdi.

umman dışişleri bakanı yusuf alevi, "biz israil'i bir orta doğu ülkesi olarak kabul ediyoruz ancak israil'in kendisi, orta doğu ülkesi olarak kabul edilmesi durumunda katlanacağı sonuçlardan endişeli olabilir." dedi.

ırak insan hakları yüksek komiserliği, abd öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin 4 yıl içinde ırak ve suriye'de düzenlediği hava saldırılarında yaklaşık 12 bin "sivilin" öldüğünü açıkladı.

arnavutluk'ta hükümetin istifasını isteyen binlerce kişi, başkent tiran'da erken seçim talebiyle sokaklara indi.

abd başkan yardımcısı mike pence, türkiye'nin rusya'dan satın alacağı s-400 hava ve füze savunma sistemlerini kast ederek "nato müttefikleri doğu'dan silah alırken, abd buna seyirci kalamaz" ifadelerini kullandı.

lordlar kamarası uluslararası ilişkiler komisyonu, ingiltere'nin suudi arabistan'a silah satışının yasalara uygun olmadığını bildirdi.

soçi dönüşü gazetecilere değerlendirmelerde bulunan cumhurbaşkanı erdoğan, “idlib’de rusya’yla istişare halindeyiz. gelişmelere göre her an ortak operasyon olabilir. halk bölgede türkiye'yi istiyor” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, cemal kaşıkçı cinayetini uluslararası mahkemeye taşıma noktasında kararlı olduklarını söyledi.

suudi arabistan'ın yemen sınırında, suudi askerleriyle husiler arasında çıkan çatışmada en az 9 suud askeri öldü.

venezuella sağlık bakanı carlos alvarado, rusya, türkiye, küba, çin ve filistin ile bir dizi uluslararası kuruluşun gönderdiği tıbbi malzeme ve ilaçların ulaştığını açıkladı.

44 hintli askerin öldüğü son zamanların en büyük saldırısı sonrası konuşan hindistan başbakanı modi, keşmir'de askerlere, müdahale için karar alma yetkisi verildiğini açıkladı.

ırak kürt bölgesel yönetimi'ndeki kürdistan demokrat partisi ve kürdistan yurtseverler birliği, hükümetin kurulması, bölgesel başkanlık ve kerkük meselesinde anlaşmaya vardı.

rusya, nükleer bomba taşıma kapasitesine sahip uçaklarının japon denizi üzerinde uçtuğunu duyurdu.

türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı ırak'ın kerkük kentinde türkiye vizesi başvuru merkezi açıldı.

abd ankara büyükelçiliği, türk dışişleri'nin 'çin'i eleştirmesine katıldıklarını' belirten bir tweet paylaştı.

venezuela devlet başkanı maduro, kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan eden juan guaido’yu “abd ve siyonistlerin çıkarlarına hizmet eden bir cıa ajanı” olarak nitelendirdi.

abd kongresi ve temsilciler meclisi, hükümetin kapanmasının önüne geçmek için harcama ve sınır güvenlik ödeneğini kapsayan bütçeyi onayladı. bütçede trump'ın duvar için talep ettiği ödenek yer almadı.

bahreyn dışişleri bakanı ahmed al halife, "halihazırda iran tehdidiyle mücadele filistin davasından daha önemlidir" diye konuştu.

abd başkanı trump, "suudi arabistan'ı biz koruyoruz. onların para dışında bir şeyleri yok" dedi.

soçi zirvesi'nde cumhurbaşkanı erdoğan, rusya devlet başkanı putin ve iran cumhurbaşkanı ruhani'nin açıklamalarından öne çıkanlar:

soçi zirvesi'nde cumhurbaşkanı erdoğan:

-yeni insani krizlerin yaşanmasını istemiyoruz.
-bölgedeki provakatif girişimlere ortak mücadele etme kararımızı teyit ettik.
-abd'nin çekilmesi boşluk yaratmamalı.
-terör koridoruna izin vermeyeceğiz
-idlip'te rejim ateşkese uymalı.
-adana mutabakatı çerçevesinde geleceği şekillendirmeye çalışıyoruz.
-siyasi çözüm yolunda ciddi mesafe aldık.
-suriye'de çözüm umudu hiç bu kadar filizlenmemişti.
-5. suriye zirvesini türkiye'de yapacağız.
-ab'nin 3.3 milyar euro sözü vardı, 1.7 milyar euro geldi.
-suriyeli kardeşlerimizin geri dönmesi konusunu da ele aldık.
-geri dönüşleri kolaylaştıracak insani alt yapının hazırlanması için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

<strong>soçi zirvesi'nde rusya devlet başkanı putin:</strong>

-abd askerlerinin çekilmesi olumlu, istikrara katkı sağlayacaktır.
-12. astana toplantısı mart ayının sonunda yapılacak.
-suriye anayasa komitesi listesi neredeyse tamamen onaylandı.
-ateşkes terörle mücadeleye zarar vermemeli, teröristler cezasız kalmayacak.
-çekilme kararı alan trump, vaatlerini yerine getiriyor.

<strong>soçi zirvesi'nde iran cumhurbaşkanı ruhani:</strong>

-ortak amacımız terör ile mücadele.
-abd ışid militanlarını afganistan'a kaydırıyor.
-hem suriye'nin toprak bütünlüğüne önem vermemiz lazım hem de kürtlerin haklarına önem vermemiz lazım.
-bm, israil'in suriye'ye karşı saldırılarına sessiz kalıyor.
-abd bölgeden çekilse bile müdahaleye devam edecektir.
-idlib'de garantörlerin varlığı geçici, teröristlerin çıkarılması gerekiyor.
-abd'nin çekilmesi suriye halkına mutluluk verir.
-abd ne yaptığını bilmiyor.
-fırat'ın doğusu da terörden temizlenmeli. kürtler suriye toplumu içerisinde temsil edilmeli.
-mültecilerin dönebilmesi için teröristler temizlenmeli.
-suriye'nin tamamı hükümetin (esad) kontrolünde olmalı.

önceki arşiv:
[8-14 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

[8-14 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

8 şubat ile 14 şubat arasındaki askeri ve diplomatik gelişmeler. bu arşivin ana gündem maddesi venezuela, çin ile türkiye arasında gerilen ilişkiler ve fransa ile italya arasındaki 'söz düellosu'.


bm afrika ekonomi komisyonu genel sekreteri songwe, "asya ve afrika kıtası dünyadaki mülteci nüfusun yüzde 97'sini barındırıyor." dedi.

duhok'daki askeri üssümüze saldıran 16 'sivil' terörist, ırak kürt bölgesel yönetimi (ıkby) tarafından türkiye'ye iade edildi.

iran genelkurmay başkan yardımcısı habibullah sayari, gemi ve petrol tankerlerinin güvenliğinin temini için türkiye ile aden körfezi'nde işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

italya içişleri bakanı matteo salvini, "fransa ile yeni sayfa açmaya, halklarımızın iyiliği için macron ile görüşmekten mutluluk duyarım. ama fransa mültecileri sınıra itmeyi ve italyan katillere iltica hakkı vermeyi bırakmalı" dedi.

ingiltere başbakanı may, "brexit'i zamanında gerçekleştireceğim. bunu birleşik krallık halkı için yapacağım. önümüzdeki günlerde bunu yapmak için ciddi müzakereler yürüteceğim" dedi.

bae destekli hafter komutasındaki libya ulusal ordusu’nun (luo), ülkedeki aşırılık yanlısı gruplara destek verdiğini iddia ettiği türkiye’ye yaptırım uygulanması talebiyle bm güvenlik konseyi’ne başvurdu.

abd'nin nisan ayının sonuna kadar tüm askerlerini suriye'den çekeceği belirtildi.

suriye merkezli 'snack syria' haber sitesi, suriye istihbarat şefi ali memlük'ün, ocak ayında türkiye'yi ziyaret ettiğini ve türk mevkidaşları ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiğini iddia etti.

bağdat'ta iran'ı eleştiren şii milis gücü ebu fazıl abbas tugayı lideri avs havaci'nin, ırak bağdat operasyonlar komutanlığı ve haşdi şabi güvenlik birimi'nden oluşan ortak askeri güç tarafından tutuklandığı bildirildi.

iran dini lideri ali hamaney, abd yönetiminin kötülük ve şiddetin sembolü olduğunu ve avrupa'ya güvenilmemesi gerektiğini söyledi.

abd'li yetkililer, iki amerikan askerini öldüren adem yılmaz adlı kişiyi türkiye'ye teslim eden almanya'ya tepki göstererek "derin hayal kırıklığına" uğradıklarını belirtti.

ab'nin suudi arabistan'ı kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele standartlarına uymadığı için kara listeye alacağı belirtildi. [ft]

yunanistan'ın, kuzey makedonya'nın nato üyeliğiyle ilgili protokolü onayladığı bildirildi. makedonya, yunanistan'ın nato ve ab üyeliği sürecini veto ettiği için ismini değiştirmişti.

venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden guaido, ülkesine yönelik bir askeri müdahaleye yeşil ışık yakıp yakmayacağı sorusunu, muhalefetin "mümkün olan her şeyi yapacağını" belirterek cevapladı.

yıllar önce osmanlı pasaportuyla güney amerika'ya giden bir ailenin çocuğu olan filistin kökenli nayib bukele, orta amerika ülkesi el salvador'un yeni devlet başkanı oldu.

türkiye'nin ilk istihbarat gemisi tcg ufuk denize indirildi. cumhurbaşkanı erdoğan “ufuk korveti türkiye’nin denizlerdeki gören gözü, duyan kulağı olacaktır" dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan, tank palet fabrikasının satılmasının veya devrinin mümkün olmadığını, sadece fabrikanın işletme hakkının yüzde 50 katar, yüzde 50 türk ortaklı olan bir firmaya verildiğini söyledi.

filipinler lideri duterte, papa franciscus'un kiliselerde papazların rahibelere cinsel tacizde bulunduğunu kabul etmesinin ardından katolik kilisesi'nin reforma gitmesi gerektiğini söyledi.

dışişleri bakanlığı, uygur türklerinin halk ozanı abdurrehim heyit'in çin'de bir hapishanede hayatını kaybettiğini öğrendiklerini belirterek, çin'e 'uygur türklerinin haklarına saygı gösterin' çağrısında bulundu.

azerbaycan vatandaşları, yapılacak yeni düzenlemeyle, azerbaycan devlet sınav merkezi tarafından yapılan sınav puanlarına göre türkiye'de üniversite tercihlerini yapabilecekler.

güney kore ve abd, seul yönetiminin bu ülkede görev yapan abd askerlerinin varlığı için yapacağı ödemeyle ilgili anlaşmaya vardı. güney kore'nin 2019'da abd askerleri için 924 milyon dolar ödeme yapacağı iddia ediliyor.

yunanistan başbakanı çipras, "cumhurbaşkanı erdoğan’a kıbrıs’ın kaynaklarının bütün kıbrıslılara, kıbrıslı türklere ve kıbrıslı rumlara ait oluğuna inandığımı söyledim" dedi.

“abd ortadoğu’da önemli bir güçtür, öyle çekilemez” diyen pkk elebaşı cemil bayık, 'suriye'de çözümü engelleyen tarafın iran olduğu söylense de asıl sorun türkiye'nin varlığıdır' ifadelerini kullandı.

çin resmi haber ajansı crı, doğu türkistanlı halk ozanı abdurrehim heyit'in yaşadığını gösteren bir video yayınladı.

pakistan başbakanı imran han, ülkesinin ekonomik olarak yükselişe geçtiğini belirterek, "pakistan'a yatırım yapmanın tam zamanı, gemiyi kaçırmayın" dedi.

makedonya'nın ilk olarak yunanistan sınırına koyulacak olan "kuzey makedonya" tabelası.

venezuela lideri maduro, 5 gün sürecek ülke tarihinin en büyük askeri tatbikatını başlattığını duyurdu.

abd merkez kuvvetler (centcom) komutanı orgeneral joseph votel, suriye'deki abd askerlerinin çekilmesinin haftalar içinde başlayabileceğini söyledi.

suudi arabistan dışişleri bakanı adil cübeyr, gazeteci cemal kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğunu bilmediklerini söyledi.

istanbul'un çekmeköy ilçesinde zorunlu iniş esnasında düşen askeri helikopterde 4 askerimiz şehit oldu.

çin, abd'nin güney çin denizi'ne iki savaş gemisi göndermesini öfke ile karşıladıklarını duyurdu. ingiltere ise ordunun "kağıttan kaplan" görülmemesi için "sert güç" kullanmaya hazır olması gerektiğini belirtti ve bir savaş gemisi ile f-35'lerin bölgeye gönderileceğini duyurdu.

rusya dışişleri bakan yardımcısı sergey ryabkov, israil’in güvenliğinin rusya için azami önem taşıdığını, ancak israil’in suriye topraklarındaki saldırılrının gayrimeşru olduğunu açıkladı.

bm genel sekreter yardımcısı ve terörle mücadele dairesi başkanı vladimir voronkov, farklı kaynakların verilerine göre ışid'in 50-300 milyon dolar arasında mali kaynağı kaldığını belirtti.

ırak ortak operasyonlar komutanı korgeneral abdulemir yaralla, "kerkük'ün güvenliğini bir tek federal güç sağlayacak. kurulacak kerkük operasyonlar komutanlığında peşmerge olmayacak" dedi.

fas’ta, kral 6. muhammed’i hedef alan ve ülkeyi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen bir casus hücresi çökertildi. hücrenin, bae adına faaliyet gösterdiği belirtildi. bae’ye ait hücre şebekesinin çökertilmesine paralel bae, fas'taki büyükelçisini geri çağırdı.

kremlin sözcüsü dimitriy peskov, rusya’nın petrol ihraç eden ülkeler örgütü (opec) ile resmi bir ortaklık kurmayı planlamadığını bildirdi.

abd öncülüğündeki uluslararası koalisyon, suriye'nin deyrizor şehrine düzenlediği hava saldırısında çoğu çocuk ve kadın 50 sivili katletti.

suriye'de rejim ve muhalifler, astana süreci çerçevesinde ikinci kez alıkoydukları kişileri eş zamanlı salıverdi. rusya ve türkiye'nin garantörlüğündeki takas işleminde iki taraftan da 20'şer kişi serbest bırakıldı.

cumhurbaşkanı erdoğan, iddialara yanıt vererek, venezuela altınının çorum'da işleneceğini açıkladı.

rusya savunma bakanı şoygu ile msb akar görüşmesinin ardından milli savunma bakanlığı açıklama yaptı: fırat'ın doğusuna yönelik harekat planı tsk tarafından tamamlandı.

içişleri bakanı soylu, "öyle bir şey icat ettik ki teröristlerin bir adım atması, kafalarını bir daha bir yerden bir yere çıkarabilmesi mümkün değil. havalar biraz daha düzelsin bak insansız hava araçlarımızla onlara ne numaralar çekeceğiz." dedi.

abd dışişleri bakanı mike pompeo, rus gazını almanya’ya taşıması planlanan "kuzey akım 2" projesinin avrupa'nın enerji güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

mısır cumhurbaşkanı abdulfettah es-sisi, afrika birliği'nin dönem başkanı oldu.

abd'nin nato büyükelçisi kay hutchison, türkiye’nin rusya’dan s-400 almasının, nato’nun ortak füze savunma sistemini akamete uğratabileceği uyarısında bulunarak “tüm ittifak endişeli. türkiye’nin doğru kararı almasını umuyoruz” dedi.

iran dışişleri bakanı muhammed cevad zarif, bölge ülkeleriyle iyi ilişkilere sahip olduklarını ve aynı ilişkileri suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri (bae) ile de kurmak istediklerini söyledi.

ingiltere başbakanı may, "ab ile görüşmelerin devamını temin ettik, şimdi bu süreci tamamlamak için biraz ek süreye ihtiyacımız var." dedi.

çin, türkiye'deki vatandaşları ve çinli turistler için türkiye'ye yönelik seyahat uyarısı yayımladı. uygur türklerinin tanınan halk ozanı abdurrehim heyit nedeniyle çin ile türkiye arasında patlak veren kriz devam ediyor.

abd ile taliban temsilcileri 18 şubat'ta pakistan'ın başkenti islamabad'da 'barış müzakereleri' için yeniden görüşecek. öte yandan amerikan ve rus heyetlerinin afganistan'ı görüşmek üzere 22 şubat'ta bir araya gelecek.

venezuela devlet başkanı maduro, 'guaido er ya da geç mahkeme önünde hesap verecek' açıklamasında bulundu.

abd temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi başkanı eliot engel, abd’nin venezuela’ya askeri müdahalede bulunmayacağını söyledi.

havelsan'ın simülatör alanında dünyadaki en büyük 5 firma arasında yer aldığı duyuruldu.

fransa'nın başkenti paris'te, suriye istihbaratı için çalıştığı iddia edilen bir suriyeli, insanlık suçu işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı. almanya'da da suriye istihbaratı için çalıştığı iddia edilen 2 suriyeli, aynı gerekçelerle tutuklanmıştı.

soçi zirvesi: rusya lideri putin, türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde suriye'de önemli mesafe katedildiğini belirterek, "türkiye ile birlikte suriye'de taraflar arasındaki diyaloga yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim." dedi.

önceki arşiv:
[3-7 şubat] askeri ve diplomatik gelişmeler

abdurrehim heyit

dünyaca ünlü doğu türkistanlı halk ozanı. 2017'de pekin hükümeti tarafından hapse mahkum edilmiş ve iki yılın ardından hayatını kaybetmiştir.
  • /
  • 18

rus ortodoks kilisesi ve fener rum patrikhanesi çatışması

ortodoks mezhebinin yayıldığı, ekümenlik(evrensellik) iddiasında bulunan fener rum patrikhanesi ile en fazla ortodoks cemaate sahip moskova kilisesi arasındaki rekabetin/çatışmanın önemli bir parçasıdır ukrayna kilisesi'nin durumu.

ruslar komünizmden sonra ortodoksluğu da yayılmacı politikaları için kullanabilirler. bu doğrultuda en kalabalık cemaatlerden olmalarını sağlayan ve ukrayna'ya rusçuluk aşılayan, ukrayna milliyetçiliğini körelten; ukrayna'daki 40 milyonluk ortodoks cemaatini kaybetmek istemezler diye düşünüyorum.

rum patrikhanesi ise geçtiğimiz günlerde 2 rus diplomatın sınır dışı edildiği rus-yunan çatışmasının yanı sıra ekümenlik iddiası çerçevesinde bu bağımsızlığı destekliyor olabilir.

her ne olursa olsun ankara kesinlikle bu olayların dışında değildir ve ruslar bu konuda (daha önce olduğu gibi) ankara'nın arabuluculuğuna başvurabilirler. idlib pazarlıkları da masada varken bu durum elimizi güçlendirebilir.

günümüzde her ne kadar ortodokslar otorite olarak kendi milli kiliselerini görüyor olsalar da istanbul-moskova çatışması kabul gören 2 evrensel kilise olmalarından dolayı devam edeceğe benziyor. ayrıca bu kilise hakimiyetleri rusya'nın slav ırkı ülkeleri ve diğer ortodoks ülkelerde yayılması için eşsiz bir fırsat sunuyor.

bu fırsatın önündeki en büyük engel ise fener rum patrikhanesi olarak karşımıza çıkıyor. rum patrikhanesi'nin yunanistan, abd ve türkiye gibi ülkelerin etkisi altında olduğu iddia ediliyor.


ortodoksluğun yaygın olduğu ülkeler


ortodoks nüfusun olduğu ülkelerde hangi kilise daha etkin? gri renk o ülkenin kendi kilisesini gösteriyor.

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde?

türkiye cumhuriyet merkez bankası kimlerin elinde? (2016 sayıştay raporu)

tcmb sermayesi a, b, c, d olarak 4 hisseye bölünmüştür.

a hisse sınıfı hazine'ye aittir ve bu oran %51'in altında olamaz.

b hisse sınıfı milli bankalara aittir (bankanın
yurtdışı ortağı olması milli banka olmasını etkilemez).

c hisse sınıfı yabancıların sahip olduğu hisse sınıfıdır ve hazine'dedir.

d hisse sınıfı hisse senetleri ise türk ticaret kuruluşları ile ve türk vatandaşı olan gerçek ve tüzel kişilerin elindedir.

yabancıların sahip olabilecekleri en çok hisse de yine yasa maddesine göre 15.000 hisseyi yani toplam içinde yüzde 6'yı geçemiyor.

mahfi eğilmez'in aşağıdaki linkteki yazısından çıkardığım özettir. detaylı okumak ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için:
http://www.mahfiegilmez.com/2017/12/bir-sehir-efsanesi-merkez-bankasnn.html?m=1

türk tarihinin zafer ayı ağustos

ağustos ayı şanlı tarihimizde kazandığımız zaferlerle farklı bir yer ediniyor. ağustos ayında kazandığımız zaferler:
1. malazgirt meydan muharebesi, 26 ağustos 1071
2. mercidabık zaferi, 24 ağustos 1516
3. belgrad’ın fethi, 29 ağustos 1521
4. mohaç zaferi, 29 ağustos 1526
5. sakarya meydan savaşı, 23 ağustos 1921
6. büyük taarruz, 26-30 ağustos 1922
tüm zaferlerimiz kutlu olsun. büyük türk liderlerinin her birinden allah razı olsun. tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

tanap ve bağlantı hatlarının haritası

turuncu: trans anadolu hattı (tanap)
mavi: trans adriyatik hattı (tap)
yeşil: bakü-tiflis-ceyhan hattı (btc)
sarı ve kahverengi: güney kafkasya doğalgaz hatları


daha büyük görsel:https://www07.abb.com/images/librariesprovider94/reference/tanap-pipelines.jpg?sfvrsn=1

fırat ve dicle nehirleri üzerindeki baraj ve su dağıtım noktalarısuriye'deki bu kaynakların ypg/pkk'nın kontorlünde olması esad ve ypg/pkk anlaşması açısından önemli.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

abd'nin türk iç işleri ve adalet bakanına uyguladığı yaptırımlar sonucu türkiye'nin vereceği cevap merak konusu. peki türkiye nasıl cevap verebilir?

1-ekonomik: gerçek şu ki türkiye ekonomik olarak abd'ye cevap verecek durumda değil.
2-siyasi: büyükelçi geri çağrılabilir. bu da ilişkilerin tamamen kopması demek.
3-askeri:abd'nin ülkedeki askeri üsleri tamamen tsk kontrolüne alınabilir. olası bu olayda abd'nin daha sert yaptırım kararı alması ise kaçınılmaz.
4-kınama: bir çok siyasi olayda olduğu gibi kınama kararına halkın tepkisi nasıl olur o da merak konusu.

doların 5 tl olduğunu da düşünürsek ülke olarak zor günler bizi bekliyor. geçmiş olsun.
not:ayrıntılı olarak yazamadım kusura bakmayın.

evanjelizm

hıristiyan siyonist olarak tabir edebileceğimiz bir hıristiyan meshebidir, hz. isanın dirilişinin bir şarta bağlı olduğuna inanırlar bu şart siyonizmin emeli olan arz-ı mev'ud topraklarının yahudi siyonist devleti himayesine geçmesi ve kudüs'te süleyman mabedinin inşa edilmesidir.
kendilerine hizmet ettirmek amacıyla bu meshebi oluşturan kişilerin kimler oldukları aşikardır..

bugünde özellikle amerika'da evanjelistlerin etkisi ve gücü çok fazla olmakla birlikte ellerinde bulundurdukları inanılmaz para gücü sayesinde üstün seçim kampanyaları, algı operasyonları, manipüle gibi faaliyetlerle amerikan yönetimini evanjelistleştirmişlerdir. amerikan yönetiminin son dönemlerdeki kudüs tutumu ve kararları bu inancı destekler niteliktedir.

edit: eski amerikan başkanı john f. kennedy suikastının nedeninin kennedy'nin evanjelizm ve siyonizm karşıtı olması ve fed'i yahudilerin elinden kurtarmak istemesi olduğu söylenir.

taliban

afganistan ve pakistan talibanı olarak ikiye bölünen gruptur. şu anki lideri molla hibatullah akhunzada'dır.

günümüzde afgan talibanı, afganistan içerisinde dünyadaki diğer terör örgütlerine nazaran oldukça iyi bir hakimiyet alanına sahiptir. gündemdeki konulardan biri de barış görüşmeleridir, ona da değinelim.

sahası asya olan biri olarak diyorum ki, barış görüşmelerine "resmi" olarak dokunmayacak gruptur. resmi vurgusu şundan ötürüdür, barış görüşmeleri hep yapılır ama taliban adına giden adamlar resmi olarak temsil etmeden gider. siz de "acaba anlaşacaklar mı?" diye beklemeye başlarsınız. sonra taliban onlar resmi yetkililerimiz değil deyip başından atar.

ayrıca, afgan talibanı'nın hakimiyet ve aldığı destek bakımından analiz edersek, zaten örgütün en ufak bir tavizi dahi kabul etmeyeceği açıktır. ek olarak da, abd taliban'ın kesin olarak vurguladığı maddeyi asla gerçekleştirmeyecektir. bu da abd ve koalisyon askerlerinin tamamen ülkeden çekilmesidir. kısacası, istedikleri kadar görüşsünler hiçbir şey olmayacaktır. birde, afgan hükümeti "politik bir parti olmalarını öneriyoruz" demişti. hakimiyet alanı yüksek ve halk desteği alan bir örgütten bunu istemek hayalciliktir. örgütü zayıflatmadan masaya oturtmak bana göre en büyük hatadır, biz bunu taliban'da gördük. militanlar bir örgütten ziyade sanki yönetim kendi ellerindeymiş gibi masaya oturuyorlar. zaten sahayı takip ederken, açıklamalarda şunu hep görüyorum ve haber yazarken de vurgularım, kendileri için direk "afganistan islam emirliği" derler. işte durum bu kadar vahim.

bu tarz haberler oyalamadan başka bir şey değildir. afganistan'da sorun masada değil sahada çözülür. fakat afgan ordusu, polisi ve istihbaratı 17 yıldır eğitilmeleri üzerine olağanüstü yeteneğe (!) sahip oldukları için sahada bir zafere de uzak ihtimal olarak bakılmalıdır.

2018 başından beri rapor yazıyorum ve her ay fix bir barış görüşmesi gündemi oluyor, ben dahi yazmayı bıraktım, bunlarda artık hobi haline geldi. haberlerde görürseniz umursamayın.

usame bin ladin

azzam'la başladığı yolda, anlaşmazlıklarla devam edip kendi başına arap savaşçıları afganistan'da eğiterek yükselen isimdir. azzam'ın ölümü sonrası mısırlıların (bkz:eymen el-zevahiri) etkisi altına girmiştir. kaynaklara göre, azzam'ın ölmeden önce mısırlılarla olan yakınlığından rahatsız olduğu dile getirilmiştir.

şunu da belirtmek gerekir ki, ladin ve zevahiri arasında da zıtlıklar vardı. en bilineni, terörizm araştırmacıların en iyi bildiği yakın düşman-uzak düşman kavramları üzerinde zıtlık yaşamalarıdır. ladin uzak düşman kavramı (bkz:11 eylül saldırıları) ile kısa dönemli saldırılar planlarken, zevahiri yakın düşman kavramı (bkz:bulunduğu ülkedeki rejimine karşıt eylemlerde bulunmak) ile uzun dönemli saldırılar planlamıştır. sadece el-kaide içerisinde değil, diğer gruplar içerisinde de bu iki kavram vardır. genelde, terör araştırmaları içerisindeki analizlerde terör örgütü liderlerini ayırt ederken önemli bir faktördür.

kendisi cihada finans bağlamında oldukça katkıda bulunmuştur ancak askeri anlamda eski terör örgütü üyelerinin de ifadelerine bakacak olursak oldukça zayıftır.

uluslararası ilişkiler akademisyenleri

disiplin olarak 20. yüzyılın 2. yarısı ortaya çıkmıştır. bu alanda batı kadar gelişemesek de çalışmalar devam etmektedir. ilk nesil akademisyenler 80lerde göreve başlamış şuan 2. nesli eğitmektedirler. en bilindik ve öncü isimler şunlardır;
fuat keyman
mustafa aydın
pınar bilgin
a. nuri yurdusev
ahmet davutoğlu
atila eralp
ziya öniş
faruk sönmezoğlu
şaban çalış
bahar rumelili
ilhan uzgel
tayyar arı
binnaz toprak
gökhan bacık
ümit özdağ,
erol kurubaş

Toplam entry sayısı: 350

rusya, abd ve çin'in silah sattığı ülkelerin haritası

sıprı raporlarına göre hazırlanan haritada abd, rusya ve çin'in hangi ülkelere silah sattığı gösterilmiş.

olayı size şöyle özetleyeyim:
- abd, avrupa ülkelerine daha fazla silah satıyor.
- rusya orta asya ülkelerinde hakimiyetini gösteriyor. - türkiye en fazla silahı abd'den ithal ediyor.

benim dikkati çektiği için ayrıca yazayım. hindistan abd ve rusya’dan, pakistan ise abd, rusya ve çin’den silah alıyor. muhtemelen bu halklarının geçmişi ortak olan iki ülke arasında keşmir gibi bir sorun çözümsüz bırakılmasa silah alımları yüzde 80 düşer.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

tayyar arı - geçmişten günümüze orta doğu: siyaset, savaş ve diplomasi

hepimizin yaşadığımız coğrafyayı daha iyi bilmek, osmanlı'dan sonra bu coğrafyada kurulan devletlerin geçmişlerini öğrenmek öncelikli görevleri arasında olmalı. bir de ortadoğu'ya meraklıysanız tam da size göre diyebilirim. şahsen ben çok keyif alarak okudum ve birçok şey öğrendim.

mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

iktisatçı mahfi eğilmez'in twitter'da yapısal reformlar olmazsa ne olur deyip paylaştığı grafik. benim gibi ekonomiden pek anlamayan kişiler için az da olsa bilgilendirici.

kuşak ve yol projesi

çin'in devlet başkanı jinping'in 2013 yılında başlattığı, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan yol. toplamda 70 ülkenin projeye dahil edildiği biliniyor.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

türkiye'nin dış politikada alternatifleri olduğunu gösteren, trump'ın ekonomik tehdidinin etkisinin en aza inmesine neden olan olay.

daha bunun şangay 6'lısı, brıcs ve kafkasya ayakları da var.

ulupamirli kırgız türklerinin tsk'da teğmen olması

van'ın ulupamir köyünde yaşayan kırgız türkü türkiye vatandaşları ilk kez türk silahlı kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladı. bilenler vardır, ulupamir bölgede kırgız türklerinin yaşadığı en büyük köy.

[26-31 temmuz] en önemli 23 askeri ve diplomatik gelişme

26 temmuz'dan 31 temmuz'a kadar yaşanan en önemli 23 diplomatik ve askeri gelişme.

1.) ab ve dışişleri bakanlığı'nın birleşmesiyle sorumluluklarının ve güçlerinin arttığını belirten çavuşoğlu, "fasıllar açılsa da açılmasa da ab'ye üyelik bizim için stratejik amaçtır" dedi.

2.) iran meclisi bütçe komisyonu üyesi muhibbiniya, doların 11 bin tümen seviyesine çıktığını belirterek ülke ekonomisinin çökmek üzere olduğunu söyledi.

3.) suriye’nin bm daimi temsilcisi beşar caferi, ülkenin güneyindeki dera kentinin militanlardan tamamen temizlendiğini ve ordunun kentteki operasyonu tamamladığını açıkladı.

4.) rodos'a kaçmaya çalışırken üst düzey 50 fetö üyesinin yakalandığı ve türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

5.) abd başkanı trump, "hiç bir önşart olmadan iran cumhurbaşkanı ruhani ile görüşmeye hazırım." dedi.

6.) nato avrupa müttefik kuvvetler komutanı orgeneral curtis scaparrotti’nin çarşamba günü türkiye’ye geleceği duyuruldu.

7.) çin, ingiltere ile brexit sonrası yürürlüğe girecek bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlamayı teklif etti.

8.) almanya’da yapılan bir ankete göre, merkel liderliğindeki hristiyan birlik ittifakının oy oranı 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

9.) israil polisi özel seyahat acentesiyle kudüs'ü ziyarete gelen 90 türk vatandaşının, 'vizeleri olmadığı' iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

10.) abd ile taliban arasında doğrudan yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sonuçlandığı ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

11.) abd başkan yardımcısı mike pence türkiye'yi tehdit ettiği paylaşımını 'sabitlenmiş tweet'ten kaldırdı.

12.) rejimin olası idlib operasyonu öncesi suriye kurtuluş cephesi, heyet tahrir şam ve ulusal kurtuluş cephesi, suriye'nin kuzeyinde "yeni fetih ordusu"nu kurduklarını açıkladı.

13.) direnişin sembol isimlerinden filistinli ahed tamimi serbest bırakıldı.

14.) türkiye ile zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı.

15.) kırgızistan ile kazakistan, askeri istihbarat alanında iş birliği öngören anlaşma imzaladı.

16.) ypg'nin çatı örgütü suriye demokratik güçleri, şam yönetimiyle savaşı sona erdirme görüşmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı.

17.) ermenistan başbakanı nikol paşinyan, türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtti.

18.) pakistan seçimlerini imran khan'ın partisi ptı kazandı. federal mecliste 115 sandalye ptı'nın olurken, eski başbakan navaz şerif'in partisi pml-n sandalyelerin 62'sini elde etti.

19.) israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.

20.) abd'nin türkiye karşı "kredi ambargosuna" karşılık çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

21.) beşar esad, askeri hedeflerindeki önceliğin idlib'i geri almak olduğunu açıkladı.

22.) ab komisyonu brexit başmüzakerecisi michel barnier, birleşik krallık teklif ettiği gümrük uygulamaları planı hakkında, "ab, gümrük kural ve politikalarını birlik üyesi olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeye devredemez" dedi.

23.) moro özerk devleti, filipinler devlet başkanı duterte tarafından onaylandı.

kaynak: haberler sputnik ve aa ağırlıklı olmak üzere çeşitli kaynaklardan stratejiksozluk.com için derlenmiştir.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

filipinler'de müslüman bölgesine özerklik

geçmişte obama'ya sürekli küfürler eden filipinler devlet başkanı duterte'nin ülkenin güneyinde müslümanların çoğunlukta yaşadığı mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerklik tanıyan yasayı bugün imzalaması bekleniyor. yeni yasayla bangsamoro'da bölgesel parlamento kurulacak ve bölgede şer'i mahkemeler oluşturulacak.

bangsamoro temel yasası tasarısı müslüman direnişçiler tarafından 17 temmuz'da hükümete sunulmuştu.

duterte çok ilginç bir adam. herkes onu moro islami kurtuluş cephesi'yle son görüşme yapabilecek lider olarak düşünüyordu, o görüştü ve şimdi müslümanlara çeşitli haklar veriyor. aynı zamanda rusya ile sıkı ilişkileri olan, kendi ifadelerine göre abd karşıtı bir lider. gerçekten çok ilginç. söylemeden de geçmeyelim.

not: moro islami cephesi'yle hükümet arasındaki görüşmelerde dolaylı olarak türk yardım derneği ihh'lı yetkililerde yer almıştı.

mülteci & sığınmacı sorunu

rusya'nın suriyeli mültecilerin ülkesine dönmesi için çeşitli çalışmaları var. hatta bu konuda en fazla mülteci bulunan türkiye, lübnan ve ürdün'deki yetkililerle görüşülüyor.

tamamen savaş sona erse ne kadar suriyeli geri döner o da ayrı bir tartışma konusu.

niccolo machiavelli

modern anlamda diplomasi tarihinin kurucusudur. yeni bir devlet felsefesi geliştiren machiavelli, devlet adamlarının geçmişi doğru bilmesi gerektiğini ve olayların gerçek nedenlerini anlamasının elzem olduğunu düşünür.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

gayri resmi orta asya haritası

redditte karşıma çıkan türkistan, mançurya şeklinde bölgelere ayrılmış gayri resmi orta asya haritası.

türkiye'nin abd yaptırımlarına vereceği cevap

ekonomik olarak uygulanan yaptırımlar ülkenin sıkıntılı durumunu daha da derinleştirsede diplomatik yollarla halk diliyle 'kısada kısas' yoluyla cevap vermek yeterli. önür türlü sonuçsuz kalacağı için incirlik kapatılsın tribine girmeye gerek yok.
Henüz takip ettiği biri yok.