semerkant

Durum: 6 - 0 - 0 - 0 - 14.10.2018 12:00

Puan: 33 -

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

rahip brunson'ın serbest bırakılması

ak parti dönemi dolar grafiği

grafikte 2008'in sonuna doğru artmaya başladığı ve devamında artışın ivme kazandığı görülüyor.

2. mahmut

osmanlı devleti'ni yaptığı ıslahatlarla ayakta tutmaya çalışmış, yeniçerilerin devlet içinde ne kadar güçlü olduğunu farkedince büyük bir gizlilik ile yürüttüğü operasyon sonucu yeniçerileri toptan yok etmiş padişah. bunların yanında iç isyanlarla ve özellikle ruslar olmak üzere dış meselelerle çok uğraşmıştır batılı tarzda yaptığı ıslahatlar cumhuriyet döneminde yapılan ıslahatların da önünü açmıştır.

insansız kara aracı

türkiye'nin de katmerciler ukap, aselsan kaplan 1, aselsan kaplan 2, ankebot, aselsan izci gibi araçlarıyla sahip olduğu şimdilik askeri savunma ağırlıklı olarak kullanılması planlanan gelecekte insansız ticari ve lojistik kamyonların da dahiliyle alanı genişleyecek araç.

sürücüsüz araç sistemleri fikri ilk olarak abd-ırak savaşi sırasında gündeme geldi, konvoylar yol kenarı mayın tuzaklarına ve küçük silahlar kullanan ıraklıların saldırısina uğradığında saldırıya hedef olabilecek asker sayısını azaltmak için ileri sürülmüştü fakat o zamanlar sadece düşünce olarak kalmış hayata geçirilememişti. 2004 yılında amerika savunma ileri araştırma projeleri ajansı bu konuda bir yarışma düzenleyip mojave çölünü en hızlı katedecek insansız kara aracını tasarlayan gruba 1 milyon dolar vereceğini vadetmişti. ilk 2 yarışta hiçbir araç çölü geçemedi, 2007 yılinda yapılan 3. yarışı kazanan topluluk bu işin öncüleri oldular.

günümüzde özellikle asya-pasifik bölgesinde bu yönde ciddi çalışmalar yapılıyor. ülkemiz ile birlikte rusya, almanya, fransa, israil, singapur, abd, guney kore, japonya, bae, ukrayna, çekya, estonya, çin, iran, hindistan bu yönde çalışmalar yapan ülkeler arasında.
dağlık alanlarda, ormanlarda, çöllerde, kar üzerinde başarılı sonuçlar veren insansız kara araçları henüz herhangi bir muharebe alanında denenmedi.

azerbaycan

türkiye'nin 8 kara komşusundan biri olan ülke, ığdır'da bulunan dilucu sınır kapısından azerbaycan'a bağlı nahçıvan özerk cumhuriyeti'ne kara yoluyla giriş yapılabilmekte. nahçıvan'dan da baķü'ye iran üzerinden direkt uçak seferleri veya otobüs seferleriyle gidilebilmektedir. trabzon'dan başlayıp gürcistan üzerinden de kara yoluyla bir yolculuk yapabilirsiniz uçakla yolculuk yapıldığında havalimanında vize işlemlerinde herhangi bir sıkıntı olmadan hızlıca geçilebilmekte fakat otobüsle yolculuk yapıldığında az bir miktar bekletilmektesiniz. işte 1 millet 2 devlet parolasıyla ilişkilerimizi yürüttügümüz azerbaycan'a ulaşım bu kadar kolaydır. bu yüzden türkiye-bakü arası gidiş gelişler olduķça yoğundur.

azerbaycan her ne kadar kendini azerbaycan republikası(cumhuriyeti) olarak tanımlasa da iyi eğitim almış, laik ve çok zeki bir lider olarak gösterilen
ilham aliyev ve çevresinin oluşturduğu oligarşi ile yönetilmektedir ve son seçimleri de aliyev %86 gibi bir oranla kazanmıştır. azerbaycan polis ve istihbarat servisleri azerbaycan içinde çok etkili çalışmaktadır herhangi bir mitinge toplanmaya izin verilmemekte neredeyse her sokak başında bir sivil polis bulunmaktadır bu sebeple şehirlerde güvenlik sorunu yoktur. her polis bir sicil numarası taşıdığı için de kanundışı, keyfi işlemde bulunamamaktadır. ermenilerle olan münasebetten sonra ülkenin en büyük sorunu rüşvet ve yolsuzluktur, inanılmaz bir rüşvet ağı vardır ülkede sovyetlerden kalma bir adet olduğunu düşünüyorum kaldı ki sovyet etkisi eğitimden arabalara, dilden peyzajlığa birçok yerde hala etkisini sürdürmektedir. bakü'nün formula 1 takviminde yer alması, 2019 uefa avrupa ligi finaline evsahipliği yapılması, avrupa gençlik olimpiyatlarının bakü'de yapılması gibi hamlelerle azerbaycan yavaş yavaş batı'ya açılmakta bu yönden diger diktatör devletlerden ayrılmaktadır. azerbaycanlı başarılı ögrenciler de özellikle avrupa ukrayna rusya türkiye ve çin olmak üzere yabancı ülkelerde eğitim görme imkanı bulabilmektedir devlet bu yönden gençlerine kısıtlama getirmemiştir.

azerbaycan hem rusya hem nato ile iyi ilişkiler kurmak zorundadır ve bu dengeyi iyi sağlamıştır. ülkenin güneyinde iran( iran'a ait tebriz'in de içinde olduğu bu bölgede türklerin yoğun olması nedeniyle azerbaycanlılar iran'in bu kısmına güney azerbaycan demektedir.) doğusunda hazar denizi kuzeyinde rusya ve gürcistan batısında da türkiye ve ermenistan bulunmaktadır. ülke ilginçtir ki türkiye'den sonra en iyi ilişkilerini israil ile kurmuştur. iran'in ermenistan ile olan iyi ilişkileri ve israil'in iran ile olan mücadelesi bu güç dengesini sağlamıştır.

ülke ekonomisi bilindiği üzere petrol ve doğalgaz'a bağımlıdır.

çin nüfusunun yüzde 94'ünün doğuda yaşaması

böyle yerleşik bir kültürün afganistan'a pakistan'a hindistan'a bu kadar az sirayet edebilmesini hep merak etmiştim sebebi bu haritaymış, arada dağlar çöller varmış. rusya'da da tam tersi bir durum söz konusu, nüfusun çoğu batı'da toplanmış rusya'da.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 6

ak parti dönemi dolar grafiği

grafikte 2008'in sonuna doğru artmaya başladığı ve devamında artışın ivme kazandığı görülüyor.

ak parti dönemi dolar grafiği

grafikte 2008'in sonuna doğru artmaya başladığı ve devamında artışın ivme kazandığı görülüyor.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.