spooky

Durum: 5 - 0 - 0 - 0 - 16.05.2020 05:57

Puan: 20 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

hayat felsefesi

insanın aldığı nefes sayılı milyarlarca insan gelip geçti şu an toprağın altındalar.bizler şu an yaşıyoruz ve görünen şu ki bizden sonra da milyarlarca insan gelip onlar da tıpkı dün yaşarken kibirden burnunun ucunu dahi göremeyenler gibi toprağa karışacak.peki doğumdan ölüme kadar insan ne için yaşar?yani insanın hayattaki gayesi nedir?işte hayat felsefesi bence buna cevap vermek için ortaya çıkmış bir düşünceler bütünü.kimine göre mutlu bir yuva sahibi olmak kimine göre kuru yaprağın rüzgarın esmesiyle daldan düşüp uçuşmak ... herkesin kendisine göre felsefesi var.ve insanlar pek çok şeyi bu felsefeye dayanak göstererek yaşamak isterler.bu konuda konuşurken de şöyle başlarlar cümleye: “benim hayat felsefem basittir ...” şeklinde de devam eder.amacınız ne olursa olsun mutluluğu arayın, anı yaşayın.hayat pişmanlıklarla geçecek bir süreç değil.kimse bu dünyaya tekrar gelmeyecek o sebeple hangi saniyeniz olursa olsun her biri birbirinden değerli.boşa akıp geçen zaman asla geri gelmeyecek bunu bilerek yaşamalı insan!

uluslararası ilişkiler

çok sevdiğim bir uluslararası ilişkiler profesörü şöyle bir benzetme yapıyor : “bir adam bir kadını yalvararak alırsa, o kadın o adamın anasını ağlatır. bir kadın da bir adamı yalvararak alırsa, o adam da o kadının anasını ağlatır." uluslararası ilişkilerin bundan daha iyi tanımlandığı bir açıklama görmedim.

türkiye cumhuriyeti

uğruna nice çileler çekildi bağımsızlığı için nice kanlar döküldü ... dünyanın jeopolitik ve jeostratejik olarak en kilit konumunda bulunan ülkesi.asya’yı avrupa’yı ve afrika’yı birbirine bağlayan bir köprü konumunda.yapması gereken çok daha önemli işleri olmasına rağmen on yıllardır çamurda debelenmekle enerjisini kaybeden bir ülke.üstelik evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânını da vermiyor.bugün gelinen noktada ise kalifiyeli insan yetiştirememenin sıkıntılarını yaşamakla meşgul.galiba bizleri kötü günler bekliyor gelecekte.karamsarlık yok mu elbette var ama umut daha fazla.gerçek anlamda toplumsal dejenerasyonu çözdüğünde o gün işte tüm dünya çapında ilerleyiş gösterebilecek ülke.tarih ve sosyoloji bunun var olduğunu gösteriyor.bize düşen ise kalifiyeli kişiler olmak.benim bir şiarım vardır :”gitmediğin yer senin değildir.”bugün vatandaşı olarak kendi ülkemizi dahi gezmekten aciz hale getirilmişiz.insanların derdi geçim sıkıntısı olmuş.böyle bir durumda insanlardan hizmet beklemek karnı aç bir insandan munch’ın çığlık tablosunu estetik açısından açıklamasını beklemek kadar anlamsız ... bir şekilde bunlar çözülmek zorunda yoksa tarihi tekrar baştan yaşamak zorunda kalırız.ilk başlangıç da şöyle olur muhtemelen :”isimsiz kahramanlar bu ülke için neler feda etmedi ki ... isimsiz kahramanlar var oldukça devletimiz de var olacaktır.”

mustafa kemal atatürk

bir ulusun tüm imkansızlıklara rağmen nasıl bir varoluş mücadelesi verebileceğini göstermiş olan büyük insan.hatay’ın türk vatanına katılması için hastalığına rağmen uğraşmasını esasında şöyle tanımlamaktadır. :” ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere türk milletine canımı vereceğim.”aziz ruhun şad olsun.

türk bayrağı

2893 sayılı türk bayrağı kanununda ve 82 anayasasının 3.maddesinde belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır.yeri göklerdir beğenmeyen direğini tadabilir.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 5

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.