tufeyl

Durum: 6 - 0 - 0 - 0 - 24.08.2019 18:50

Puan: 24 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

terör örgütleri

çekiç güç

ırak koridorunun inşası amacıyla abd tarafından bm'nin kararına binaen kurulmuştur. türkiye de bu oluşumu (affedilemez bir hata olarak) desteklemiştir.

dr. eymen ez zevahiri

"ümmetin hekimi" lakaplı el-kaide'nin usame bin ladin'den sonra gelen genel lideri. seyyid kutup'un teorisini hayata geçirmek amacıyla mısır'da kurduğu örgütün lideriydi. buradan afganistan'a tüm müslüman coğrafyalardaki (türkiye hariç, baskı vardı ama buradaki mücadele arap ülkelerdekinin aksine silahlı değildi) eş zamanlı baskılardan kaçanlarla birlikte geçti. türklerin de iştirak ettiği bu muaskerde yaklaşık 14 ketibe vardı. mısır'ı temsil eden ketibenin lideri de dr. zevahiri'ydi.

uluslararası ilişkiler ile ilgilenen kişiler için kitap önerileri

yukarıdakiler genel ve teorik olarak iyi olabilir fakat bugünün bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin ya da ilgilisinin vakayı idrak edebilmesi için şu kitabı iyi/düzenli/insaflı bir şekilde okuması gerekir.

el mukaveme - ebu musab es suri

sözlük yazarlarının tavsiye ettiği diziler

anime-dizi olarak eğer izlemeyen varsa muhakak:
-naruto
-sword art online
-death note

anime film olarak eğer izlemeyen varsa:
ghibli studio'nun tüm filmleri (bilhassa grave of fireflies)

türkiye ulus-devlettir!

evet, türkiye ulus-devlet'tir. fakat bunu toplum (müslüman ve diğer etnik gruplar) ne kadar benimsiyor. eğer anayasa'da açık ve net yazılan bir şey, bugün hala tartışılıyor ve gündem ediliyorsa bunun sebebi budur. öyle kapı göstermek de hayatı oyun sanmaktır. bak yanı başımızda pkk, gönder hadi :)

[21 ağustos] başına para konulan üç işid lideri

bundan iki gün evvel abd'nin basın bülten birimi isimleri şu şekilde zikretti:

"the u.s. department of state’s rewards for justice program is offering a reward of up to $5 million for information leading to the identification or location of key ısıs leaders amir muhammad sa’id abdal-rahman al-mawla, sami jasim muhammad al-jaburi, and mu‘taz numan ‘abd nayif najm al-jaburi."

yeni sözcü morgan ise saatler sonraki basın toplantısında isimleri şu şekilde zikretti:

"today the department is announcing new rewards for justice reward offers. we are seeking information leading to the identification or location of three ısıs leaders: hajji abdallah, hajji hamid, and hajji taysir."

başlarına konulan ödül ise 5 milyon dolar. isimleri ben ilk defa duydum. isimlerden anlaşılan da işid'in afganistan vilayetine mensup liderler.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 6

Henüz takip eden biri yok.